PDA

View Full Version : Πρόβλημα εμπιστοσύνης με το μηχανικό.



kaberis
04/08/2015, 07:41
Ρε παιδιά για βοηθήστε λίγο εδώ...
Αγόρασα πριν από λίγες μέρες ένα honda cbf125.
Το θέμα εδώ...http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145906
Πριν του κάνω έστω και 1 μετρό το άφησα στο μηχανικό της γειτονιάς μου (Περιστέρι σύνορα με Χαϊδάρι)
για γενικό σέρβις και ότι άλλα μαζέματα ήθελε.
Νεαρό παιδί ο μάστορας, με 3-4 υπαλλήλους. Χωρίς να έχω συστάσεις από κάποιον τον επέλεξα
γιατί είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου και σκεπτόμενος πως παπάκι είναι, τι μπορεί να πάει στραβά?

Του έδειξα με τον τρόπο μου πως κάτι ψιλά γνωρίζω και εγώ και πως ότι κάνει το θέλω
αναλυτικά με τις τιμές του.
Πλήρωσα 110 ευρώ για
-Ρύθμιση βαλβίδων.
-Αλλαγή φλάντζας κεφαλής 20 ευρώ (είχε ξεραθεί η παλιά!)
-Λάδια φίλτρα.
-Μπουζί.
-Εργασία 50 ευρώ.

Το πρόβλημα είναι πως ενώ πήγα να πάρω το μηχανάκι, τον βλέπω να κρατάει κάτι,
να πηγαίνει στον δίδυμο τροχό να το γυαλίζει και μετά να το βάζει στο μηχανάκι.
Ήταν το παλιό (αλλά γυαλισμένο) μπουζί μου.

Δεν με νοιαζουν τα επιπλέον χρήματα που έδωσα, ακόμα και 60 ευρώ να μου είχε ζητήσει εργατικά
θα του τα έδινα. Με νοιάζει η κοροϊδία.
Τώρα βλέπω κάτι λαδάκια που είχαν τρέξει λίγο μπροστά από το μπουζί και δεξιά στο μοτέρ
και μου είχε πει πως δεν είναι τίποτα και δεν ξέρω τι να πιστέψω. Έχασε την αξιοπιστία του...
Άλλαξε φλάντζα κεφαλής ή όχι??!!
Θα πάω σήμερα από εκεί να δω τι θα μου πει.

Στο CBF600 που είχα, ξεκινούσα από Περιστέρι και πήγαινα στο Νέο Ηράκλειο έστω και για αλλαγή λαδιών.
Τόσα χρόνια πότε δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα συνεννόησης-αξιοπιστίας από το Βασίλη και τον Παναγο
και τους ευχαριστώ δημόσια για αυτό.
Αλλά δεν μπορώ να ξοδεύω τόσο χρόνο για ένα μηχανάκι 125 κυβικών.
Δεν μπορώ να καταλάβω, πως σε περίοδο κρίσις εξακολουθουμε να θελουμε
να βγάζουμε κέρδος κοροιδευοντας άλλους ? :(

spyrakos35
04/08/2015, 07:57
Καλως ηρθες στην Ελλαδα.....
Και που να δεις κατι ονοματαρες τι κασταναδες ειναι.....

theofilos888
04/08/2015, 07:59
Μεγααααλη κουβεντα ανοιγεις. Δε νομιζω να ενδιαφερει ορισμενους η κριση.... Γνωμη μου, πηγαινε στο συνεργειο που ξερεις. Και ας ειναι μακρια. ;)

PortisHead
04/08/2015, 08:07
Εχεις δει να "λερώνουν" περιμετρικά την παλία φλαντζα με φλαντζόκολλα
"που και καλα εχει σταξει"
για να νομιζεις οτι σου ανοιξαν το καπάκι και σου ρύθμισαν βαλβίδες ?

:a52:

toyar
04/08/2015, 08:11
το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι τοσο απλο που δεν αξιζει να πηγαινει σε μαστορα
μαθε να κανεις μονος σου λαδια φιλτρα μπουζι αλυσιδα οποτε και τα εργατικα θα γλυτωνεις και τα υλικα θα ελεγχεις απολυτα
μαστορα μονο για βαλβιδες μια στο τοσο

stam2
04/08/2015, 08:21
Ρε παιδιά για βοηθήστε λίγο εδώ...
Αγόρασα πριν από λίγες μέρες ένα honda cbf125.
Το θέμα εδώ...http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145906
Πριν του κάνω έστω και 1 μετρό το άφησα στο μηχανικό της γειτονιάς μου (Περιστέρι σύνορα με Χαϊδάρι)
για γενικό σέρβις και ότι άλλα μαζέματα ήθελε.
Νεαρό παιδί ο μάστορας, με 3-4 υπαλλήλους. Χωρίς να έχω συστάσεις από κάποιον τον επέλεξα
γιατί είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου και σκεπτόμενος πως παπάκι είναι, τι μπορεί να πάει στραβά?

Του έδειξα με τον τρόπο μου πως κάτι ψιλά γνωρίζω και εγώ και πως ότι κάνει το θέλω
αναλυτικά με τις τιμές του.
Πλήρωσα 110 ευρώ για
-Ρύθμιση βαλβίδων.
-Αλλαγή φλάντζας κεφαλής 20 ευρώ (είχε ξεραθεί η παλιά!)
-Λάδια φίλτρα.
-Μπουζί.
-Εργασία 50 ευρώ.

Το πρόβλημα είναι πως ενώ πήγα να πάρω το μηχανάκι, τον βλέπω να κρατάει κάτι,
να πηγαίνει στον δίδυμο τροχό να το γυαλίζει και μετά να το βάζει στο μηχανάκι.
Ήταν το παλιό (αλλά γυαλισμένο) μπουζί μου.

Δεν με νοιαζουν τα επιπλέον χρήματα που έδωσα, ακόμα και 60 ευρώ να μου είχε ζητήσει εργατικά
θα του τα έδινα. Με νοιάζει η κοροϊδία.
Τώρα βλέπω κάτι λαδάκια που είχαν τρέξει λίγο μπροστά από το μπουζί και δεξιά στο μοτέρ
και μου είχε πει πως δεν είναι τίποτα και δεν ξέρω τι να πιστέψω. Έχασε την αξιοπιστία του...
Άλλαξε φλάντζα κεφαλής ή όχι??!!
Θα πάω σήμερα από εκεί να δω τι θα μου πει.

Στο CBF600 που είχα, ξεκινούσα από Περιστέρι και πήγαινα στο Νέο Ηράκλειο έστω και για αλλαγή λαδιών.
Τόσα χρόνια πότε δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα συνεννόησης-αξιοπιστίας από το Βασίλη και τον Παναγο
και τους ευχαριστώ δημόσια για αυτό.
Αλλά δεν μπορώ να ξοδεύω τόσο χρόνο για ένα μηχανάκι 125 κυβικών.
Δεν μπορώ να καταλάβω, πως σε περίοδο κρίσις εξακολουθουμε να θελουμε
να βγάζουμε κέρδος κοροιδευοντας άλλους ? :(

εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί εσύ και πολύς κόσμος ακόμα φοβάται να τσακωθεί με τον κλεφτοκοτά που ονομάζεται μάστορας, που σου βάζει τα ίδια ανταλλακτικά που φόραγες, που ανοίγει ψευτοκάπακο τσεκάρει βαλβίδες και λέει ότι ρύθμισε, που έχει ένα τετράλιτρο μοτούλ ανοιχτό και σου δείχνει ότι έβαλε από αυτό, ενώ στην πραγματικότητα έχει βάλει από το βαρέλι του νονειμ και άλλα πολλά...

Δηλαδή αν τσακωθείς τί θα γίνει?
ή αν δεν τον πληρώσεις, ή τον πληρώσεις καταλλήλως γι' αυτά που έκανε ή δεν έκανε....

για μένα από την στιγμή που τον πλήρωσες και τα λεφτά μπήκαν στην τσέπη του, δεν τα ξαναπαίρνεις πίσω.
Και από τη στιγμή που αποδεικνύεται ψεύτης και αναξιόπιστος, δεν μπορεί να φτιάξει κάτι που εξαρχής ανέλαβε να φτιάξει και δεν το έφτιαξε.

Βρες άλλο μάστορα.

lmb990
04/08/2015, 08:22
Καλημέρα! Δεν έπρεπε να το αφήσεις στον μάστορα και να φύγεις... Έπρεπε να κάτσεις απο πάνω! Αλλα αυτός ο ας πούμε μαστορας για 110 ευρώ θα χάσει έναν πελάτη που σε βάθος χρόνου θα του άφηνε 1010 ευρώ... Τι να πω;; Δεν σκέφτονται;; Βαριούνται;; Δεν μπορώ να βρω εξήγηση...

desklit
04/08/2015, 08:25
στείλε μου και ένα πμ ποιος είναι άμα θες, μιας και μένω στην περιοχή..

pipe_smoker
04/08/2015, 08:44
Τα κλαις, σου γίνεται μάθημα, πηγαίνεις όλα σου τα μηχανακια σε μάστορα της εμπιστοσύνης σου κι ας ειναι και στου διαόλου το γκωλο.

leftos
04/08/2015, 09:17
Φιλε λαδια μπουζι φιλτρα μονος σου να εχεις το κεφαλι σου ησυχος.
Βαλβιδες ευκολο να μαθεις να ελεγχεις ( αν σου δειξει καποιος .... ) αλλα σε τετοια μηχανακια σπανια χρηαστηκε.
Τωρα για φλατζα κεφαλης εισαι σιγουρος η μηπως φλατζα βαλβιδων. Γιατι αν ειναι φλατζα κεφαλης μου φαινεται δυσκολο μηχανακι με τα χλμ που γραφει οτι ειχε να εχει θεμα. Και απο την αλλη δεν ανοιγουμε τοσο ευκολα ενα μοτερ. Γιατι για να κλεισει αξιοπιστα θελει περισσοτερα λεφτα απο τα 110 ευρω...
Πηγαινε στα παιδια που λες οτι εχεις εμπιστοσυνη να το δουνε.
Και δευτερον εξηγησε τι ακριβως σου δημιουργει εσενα τωρα και εχεις θεμα. κατι γραφεις για λαδια αλλα που μια φωτο θα διευκολυνει και ποσα χλμ εκανες απο τοτε.
Το μπουζι αλλαξε το 3 ευρω κανει.
Και φυσικα μην ξαναπατησεις εκει....

kaberis
04/08/2015, 09:23
*Φλάντζα βαλβίδων μου είπε πως άλλαξε.

catmaster
04/08/2015, 09:34
*Φλάντζα βαλβίδων μου είπε πως άλλαξε.

είναι η ελαστική φλάτζα στο ψευτοκάπακο που καλύπτει την κεφαλή (τα μικρά cbf έχουν θέμα εκεί αλλά είναι φτηνό ανταλλακτικό)

πρώτα απ΄όλα χρέωσε πάρα πολλά αν έκανε μόνο αυτά που γράφεις και δεύτερον έπρεπε να σου δώσει όλα τα πολιά πράγματα (μπουζί , φίλτρο λαδιού και φλάτζα ) σε μια σακούλα και ας τα πέταγες εσύ στον επόμενο κάδο

αν σου έβαλε δε και το παλιό μπουζί επάνω τρώει χοντρή κίτρινη κάρτα ο μαλάκας , κάτι τέτοιοι μας έχουν ξεπατώσει

manhunter
04/08/2015, 09:46
είναι η ελαστική φλάτζα στο ψευτοκάπακο που καλύπτει την κεφαλή (τα μικρά cbf έχουν θέμα εκεί αλλά είναι φτηνό ανταλλακτικό)

πρώτα απ΄όλα χρέωσε πάρα πολλά αν έκανε μόνο αυτά που γράφεις και δεύτερον έπρεπε να σου δώσει όλα τα πολιά πράγματα (μπουζί , φίλτρο λαδιού και φλάτζα ) σε μια σακούλα και ας τα πέταγες εσύ στον επόμενο κάδο

αν σου έβαλε δε και το παλιό μπουζί επάνω τρώει χοντρή κίτρινη κάρτα ο μαλάκας , κάτι τέτοιοι μας έχουν ξεπατώσει

Βασικά Άκη, κόκκινη και αποβολή τρώει, όχι κίτρινη. Και σκέψου ότι και τον υπερχρέωσε, και δεν άλλαξε το φθηνότερο ανταλλακτικό.
Εγώ θα πήγαινα απο εκεί και θα τα άκουγε ένα χεράκι. Ίσως την γλυτώσουν άλλοι αν όχι εσύ.

theofilos888
04/08/2015, 10:12
Βασικά Άκη, κόκκινη και αποβολή τρώει, όχι κίτρινη. Και σκέψου ότι και τον υπερχρέωσε, και δεν άλλαξε το φθηνότερο ανταλλακτικό.
Εγώ θα πήγαινα απο εκεί και θα τα άκουγε ένα χεράκι. Ίσως την γλυτώσουν άλλοι αν όχι εσύ.

Δε θα τα ακουγε μονο........ :evil:

georgezzr600
04/08/2015, 10:44
ελα να σου πω εγω για μαστορες........
για να εμπιστευτω ξανα καποιον πρεπει να μου φτιαξει ολη τη μηχανη τζαμι χωρις χρηματα και μετα θα ξεκινησω να τον εμπιστευομαι και αν....

stam2
04/08/2015, 10:47
ελα να σου πω εγω για μαστορες........
για να εμπιστευτω ξανα καποιον πρεπει να μου φτιαξει ολη τη μηχανη τζαμι χωρις χρηματα και μετα θα ξεκινησω να τον εμπιστευομαι και αν....

έχεις σκεφτεί να κοιτάξεις στην Ιεραποστολή....?

catmaster
04/08/2015, 10:50
ελα να σου πω εγω για μαστορες........
για να εμπιστευτω ξανα καποιον πρεπει να μου φτιαξει ολη τη μηχανη τζαμι χωρις χρηματα και μετα θα ξεκινησω να τον εμπιστευομαι και αν....

το φιλοδώρημα μην ξεχάσεις να του ζητήσεις να σου δώσει ...

leftos
04/08/2015, 12:01
Οποτε το καλο αρχικα ειναι οτι μπορει να μην πηραξε και τιποτα στο μηχανακι σου.
Το δυσαρεστο ειναι οτι εδωσες 110 ευρω αερα.
Πηγαινε απο εκει πες του με τον τροπο σου οτι ειναι μαλακας και δεν θα ξαναπατησεις στο μαγαζι του να το καταλαβει.
Και πηγαινε εκει που εμπιστευεσαι για να δουνε την διαρροη λαδιων που λες.
Και μετα πιες και μια μπυρα και χαλαρωσε.

Cpt. Haddock
04/08/2015, 12:34
ελα να σου πω εγω για μαστορες........
για να εμπιστευτω ξανα καποιον πρεπει να μου φτιαξει ολη τη μηχανη τζαμι χωρις χρηματα και μετα θα ξεκινησω να τον εμπιστευομαι και αν....

Ετσι ειναι.

Νομιζω πρέπει να καθιερωθει ως πρακτικη παντου. Πχ αν πας σε εστιατοριο για πρωτη φορα να τρως τζαμπα οτι εχει ο καταλογος κι αν δε σε πιασει τσιρλιπιπι απο τοτε και μετα να πληρωνεις (και αν)

Στους γιατρους δε, να πληρωνεις μονο αν φτανεις τα 100 :lol:

lmb990
04/08/2015, 13:04
Άμα σου κανει καλη δουλειά άφησε τον να σπυ πλύνει και την μηχανή!!!!! Χαχαχα

theofilos888
04/08/2015, 13:44
Ετσι ειναι.

Νομιζω πρέπει να καθιερωθει ως πρακτικη παντου. Πχ αν πας σε εστιατοριο για πρωτη φορα να τρως τζαμπα οτι εχει ο καταλογος κι αν δε σε πιασει τσιρλιπιπι απο τοτε και μετα να πληρωνεις (και αν)

Στους γιατρους δε, να πληρωνεις μονο αν φτανεις τα 100 :lol:

Τι;;; Πληρωνεις στους γιατρους; Δε σε πιστευω, ψευτη!!!!!! :bawl:

kaberis
05/08/2015, 07:58
Η συνέχεια έχει ως εξής...
Πήγα εχθές από το συνεργείο και εκτυλίχθηκε η παρακάτω στιχομυθία...

-Εγώ: Σ.....η για φερε ένα καινούριο μπουζί στο κουτί του και έλα έξω!
-Σ...ης: Γιατί τι έγινε? (έκπληκτος)
-Εγώ: Μάλλον ξέχασες να μου αλλάξεις μπουζί.(Εδώ να υπενθυμίσω πως το παλιό μπουζί το γυάλισε
στον δίδυμο τροχό του και το ξαναεβαλε στο μηχανάκι διακριτικά ενώ ήμουν παρών!)
-Σ...ης: ΟΟΟΟ....!!!! Έχεις δίκιο! Είναι το παλιό!Το μαλ@κι..νο θα το γ@.σω!(για το βοηθό του) Είναι η δεύτερη φορά
που μου το κάνει. Κάτσε να κρυώσει 5 λεπτά το μηχανάκι και θα σου βάλω ένα καινούριο.:uplate:
-Εγώ: Όπως έρχεσαι φερε και ένα σταυρωτό και ένα 10ρακι γερμανοπολυγωνο.
Κάπου εκεί, μετά και από την απάντηση του, είχαν τελειώσει όλα.

Βγάζω λοιπόν το πλαίσιο της πινακίδας με την διαφήμιση του συνεργείου του και δίνοντάς το του λέω πως δεν πρόκειται να
ξαναπάω το μηχανάκι . Στο ίδιο συνεργείο είχα αφήσει και το cbf600 να το πουλήσει αλλά και το σκουτερακι της αδερφής μου
πήγαινα για σέρβις.
Η απάντηση του ήταν πως αφού δεν τον πιστεύω πως δεν έγινε εσκεμμένα :dizzy:, ούτε και αυτός θέλει τέτοιους
πελάτες σαν έμενα!!!!!! Δούλευε σε μάστορα που έκανε απατεωνιές και τον σιχαθηκε γιαυτό έφυγε και άνοιξε δικό του!!!!
Α και πως τα λίγα λάδια που τρέχουν από το μοτερακι είναι γιατί είναι μονοκυλινδρο αερόψυκτο!!!!!!:uplate:

Η αλήθεια είναι πως πιο πολύ στεναχωρηθηκα παρά εκνευρίστηκα. Κρίμα για ένα νέο παιδί να προσπαθεί να βγάλει μεροκάματο
κοροιδευοντας τους πελάτες του. Δεν πρόκειται να πω ποιος είναι αλλά πιστεύω πως στην περίοδο που ζούμε εάν συνεχίσει έτσι
δεν θα αντέξει για πολύ. Εννοείται πως ξέρω να αλλάζω λάδια-φίλτρα μόνος μου και αυτό θα κάνω από εδώ και πέρα,μετά από αυτήν την εμπειρία.

Αν διαβάζει το ποστ μου κάποιος νέος μηχανικός θα ήθελα να τον συμβουλέψω να έχει πάντα στο μυαλό του μια παροιμια ...

" ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται"

BLiTzER
05/08/2015, 08:15
Η συνέχεια έχει ως εξής...
Πήγα εχθές από το συνεργείο και εκτυλίχθηκε η παρακάτω στιχομυθία...

-Εγώ: Σ.....η για φερε ένα καινούριο μπουζί στο κουτί του και έλα έξω!
-Σ...ης: Γιατί τι έγινε? (έκπληκτος)
-Εγώ: Μάλλον ξέχασες να μου αλλάξεις μπουζί.(Εδώ να υπενθυμίσω πως το παλιό μπουζί το γυάλισε
στον δίδυμο τροχό του και το ξαναεβαλε στο μηχανάκι διακριτικά ενώ ήμουν παρών!)
-Σ...ης: ΟΟΟΟ....!!!! Έχεις δίκιο! Είναι το παλιό!Το μαλ@κι..νο θα το γ@.σω!(για το βοηθό του) Είναι η δεύτερη φορά
που μου το κάνει. Κάτσε να κρυώσει 5 λεπτά το μηχανάκι και θα σου βάλω ένα καινούριο.:uplate:



Γιατί δεν του απάντησες "μεγάλε, σε ΕΙΔΑ με τα ίδια μου τα μάτια να το τροχίζεις" για να μη σε περνάει και ηλίθιο;

Έχω παρόμοιες εμπειρίες με γνωστό εξουσιοδοτημένο Honda στα Καμίνια. Αν αρχίσω να λέω, δε θα τελειώσω ποτέ. Απατεώνες. Μακρυά.

spyrakos35
05/08/2015, 08:19
Γιατί δεν του απάντησες "μεγάλε, σε ΕΙΔΑ με τα ίδια μου τα μάτια να το τροχίζεις" για να μη σε περνάει και ηλίθιο;


δεν έχει κανένα νοημα

kaberis
05/08/2015, 08:27
δεν έχει κανένα νοημα

Ακριβώς έτσι..

pipe_smoker
05/08/2015, 08:28
δεν έχει κανένα νοημα

Ακριβως.

Να αρχίσει ένας διάλογος του στυλ "Αγάπη μου, δεν ειναι αυτό που νομίζεις" άστο να παει στο διάλο καλύτερα:lol:

toyar
05/08/2015, 08:30
κριμα.........
δυστυχως ο κανονας με ολους αυτους ειναι οτι ξεκινανε τα σκουληκιαρικα μολις σε σε δεσουν σαν πελατη
σου κανουν ολα τα χατηρια στην αρχη και μετα.............
ειναι θεμα ελλειψης παιδειας
προσωπικα τους αποφευγω οσο μπορω και ποτε δε μενω κολλημενος σε εναν και δεν προτεινω
οταν χρειαστει πηγαινω απο εδω εκει σαν μελισσουλα:D

leftos
05/08/2015, 08:34
Σημασια εχει να ειμαστε οσο καλυτερα ψυχικα μπορουμε και οχι να τσακωνομαστε.
Πιστευω οτι ο φιλος δεν ειναι τα 110 ευρω που σκεφτεται αλλα η κοροιδια.
Αυτο ειναι που μας τρελαινει. Ας γινει σωστη δουλεια και να δωσεις κατι παραπανω παει στο καλο.
Το μηχανακι που εχεις στα χερια σου ειναι παρα πολυ απλο.
Αλλαζε λαδια φιλτρα μπουζι τεντωμα λιπανση αλυσιδας μονος σου.
Και αναλογα την χρηση περνας και απο εκει που εμπιστευεσαι και το τσεκαρουνε ανα καποια ( πολλα ) χλμ.
Καλα χλμ να εχεις.

PortisHead
05/08/2015, 10:07
Κι αυτο το λαμογιο σε λιγο καιρο θα διαμαρτυρετυαι για αναδουλειες και οτι ο κοσμος
δεν συντηρει τα μηχανακια του.
Επιχειρηματιες του κ@λου.Δεν βλέπουν λιγο παραπερα.
Λες και θα σωνοταν απο τα λεφτα των μπουζί.

manhunter
05/08/2015, 10:16
Ελπίζω να μήν είναι στο Ίλιον...

vaska
05/08/2015, 10:49
Η συνέχεια έχει ως εξής...
Πήγα εχθές από το συνεργείο και εκτυλίχθηκε η παρακάτω στιχομυθία...

.........................

Η αλήθεια είναι πως πιο πολύ στεναχωρηθηκα παρά εκνευρίστηκα. Κρίμα για ένα νέο παιδί να προσπαθεί να βγάλει μεροκάματο
κοροιδευοντας τους πελάτες του. Δεν πρόκειται να πω ποιος είναι αλλά πιστεύω πως στην περίοδο που ζούμε εάν συνεχίσει έτσι
δεν θα αντέξει για πολύ. Εννοείται πως ξέρω να αλλάζω λάδια-φίλτρα μόνος μου και αυτό θα κάνω από εδώ και πέρα,μετά από αυτήν την εμπειρία.

Αν διαβάζει το ποστ μου κάποιος νέος μηχανικός θα ήθελα να τον συμβουλέψω να έχει πάντα στο μυαλό του μια παροιμια ...

" ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται"


Νομίζω ότι εδώ είσαι λάθος και δεν εννοώ να το πεις δημόσια αλλά σε όποιον φουκαρά στο ζητήσει δεν είναι κακό να μεταφέρεις την εμπειρία σου. Έτσι ίσως αναθεωρήσεις μερικά πράγματα αλλά σίγουρα θα γλυτώσουν μερικοί από τα χεράκια του.
:beer:

kaberis
05/08/2015, 11:14
Νομίζω ότι εδώ είσαι λάθος και δεν εννοώ να το πεις δημόσια αλλά σε όποιον φουκαρά στο ζητήσει δεν είναι κακό να μεταφέρεις την εμπειρία σου. Έτσι ίσως αναθεωρήσεις μερικά πράγματα αλλά σίγουρα θα γλυτώσουν μερικοί από τα χεράκια του.
:beer:

Φίλε vaska δεν ήταν ο σκοπός του post μου να δυσφημήσω έναν επαγγελματία.
Πιο πολύ για να πω τον πόνο μου σε ανθρώπους που καταλαβαινουν, μήπως και χαλαρώσω.
Αλώστε και εσύ δεν πρέπει να υιοθετήσεις τα λεγόμενα μου και να βγάζεις συμπεράσματα
χωρίς να έχεις ακούσει και την άλλη άποψη.
Εγώ από την πλευρά μου έκανα το καθήκον μου και του έδωσα στο χέρι το πλαίσιο της
πινακίδας με το logo του, λέγοντας του με τρόπο πως οι μαλ@κες τελείωσαν! Ελπίζω (δεν το πιστεύω) να το κατάλαβε!
Επίσης κάτι άλλο θετικό από αυτό το post μπορεί να βγει εάν έστω και ένας μηχανικός το διαβάσει και προβλιματιστει.

teogtp
05/08/2015, 11:31
Φίλε vaska δεν ήταν ο σκοπός του post μου να δυσφημήσω έναν επαγγελματία.
Πιο πολύ για να πω τον πόνο μου σε ανθρώπους που καταλαβαινουν, μήπως και χαλαρώσω.
Αλώστε και εσύ δεν πρέπει να υιοθετήσεις τα λεγόμενα μου και να βγάζεις συμπεράσματα
χωρίς να έχεις ακούσει και την άλλη άποψη.
Εγώ από την πλευρά μου έκανα το καθήκον μου και του έδωσα στο χέρι το πλαίσιο της
πινακίδας με το logo του, λέγοντας του με τρόπο πως οι μαλ@κες τελείωσαν! Ελπίζω (δεν το πιστεύω) να το κατάλαβε!
Επίσης κάτι άλλο θετικό από αυτό το post μπορεί να βγει εάν έστω και ένας μηχανικός το διαβάσει και προβλιματιστει.


Με κατι τετοια (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146031) .......................το βλεπω λιγο δυσκολο.

toyar
05/08/2015, 11:32
100% σωστος:beer:

vaska
05/08/2015, 11:46
Φίλε vaska δεν ήταν ο σκοπός του post μου να δυσφημήσω έναν επαγγελματία.
Πιο πολύ για να πω τον πόνο μου σε ανθρώπους που καταλαβαινουν, μήπως και χαλαρώσω.
Αλώστε και εσύ δεν πρέπει να υιοθετήσεις τα λεγόμενα μου και να βγάζεις συμπεράσματα
χωρίς να έχεις ακούσει και την άλλη άποψη.
Εγώ από την πλευρά μου έκανα το καθήκον μου και του έδωσα στο χέρι το πλαίσιο της
πινακίδας με το logo του, λέγοντας του με τρόπο πως οι μαλ@κες τελείωσαν! Ελπίζω (δεν το πιστεύω) να το κατάλαβε!
Επίσης κάτι άλλο θετικό από αυτό το post μπορεί να βγει εάν έστω και ένας μηχανικός το διαβάσει και προβλιματιστει.



Επειδή σε όλους μας έχουν τύχει παρόμοια περιστατικά αλλά κι επειδή στον χώρο υπάρχουν και μερικοί επαγγελματίες που αξίζουν τον κόπο, καλό θα είναι να γίνεται ανταλλαγή απόψεων και κουβεντούλα. Αυτό άλλωστε είναι και το νόημα των φόρουμς, όπου την πάτησες εσύ να μην την πατήσω κι εγώ. Όχι ανοιχτά αλλά με πμ θα μπορούσες ίσως να διαφωτίσεις όσους στο ζητήσουν και αυτοί ας πάνε υποψιασμένοι αν θέλουν ντε και καλά να πάνε και όχι ως ο λακαμάς που ήρθε και πάνω του θα βγει το ΤΕΒΕ και μέρος της ΔΕΗ

RaGe_Raptor
05/08/2015, 11:49
Έχουμε όλοι ιστορίες με "μαστόρια".....

Κρίμα ρπστμ....... Πολύ καλά έκανες ,ίσως καταλάβει (δε νομίζω)....

Αναγκάστηκα και έκανα συνεργείο το γκαράζ και έχω ήσυχο το κεφάλι μου.... κάνω όλα τα service στο Gixxer μόνος μου, μικρά-μεγάλα... Μέχρι και κασετίνα με καπελότα παρήγγειλα γιατί ζητούσαν 8€ το κομμάτι...!!!!!!

spyrakos35
05/08/2015, 13:54
Εγω να προσθεσω οτι αυτος που για μενα ειναι καστανας για τον αλλον μπορει να ειναι μαστορατζα ολκης.....

Δε βγαινει ακρη....

toyar
05/08/2015, 14:06
καλος μαστορας δεν ειναι αυτος που δεν κανει λαθη ειναι αυτος που τα παραδεχεται

PortisHead
05/08/2015, 15:09
καλος μαστορας δεν ειναι αυτος που δεν κανει λαθη ειναι αυτος που τα παραδεχεται

+ αυτος που ανοιγει κανα manual να ξεστραβωθει αμα δεν ξερει.

Erebos
25/08/2015, 12:00
για ποιο λόγο δεν αναφέρεται το όνομα του συνεργείου, διεύθυνση κλπ κλπ ώστε να μην πατήσει κανείς ξανά ή έστω να έχει το νου του; Θα ήταν πολύ χρήσιμος ένας τέτοιος οδηγός και για τους αρνητικούς αλλά και για τους θετικούς.

GFawkes
25/08/2015, 13:02
Κατι τετοια βλεπει και διαβαζει ο Dalton και το πειραζει μονος του το κατακαημενο το CB....

:lol:

Xlitos
25/08/2015, 22:35
Δούλευα σε αντιπροσωπία αυτοκινήτων και στο συνεργειο είχαν πάρει 2-3 πιτσιρίκια από σχολές να μάθουν τη δουλεια(μεσω προγράμματος)...ήρθαν μια χαρά παιδιά και ένα χρόνο μετά είχαν αντιγράψει όλες τις καφρίλες των παλιών.Δυστυχώς είναι ένα επάγγελμα που οι κακοί τρόποι και οι πονηριές περνάνε από γενιά σε γενιά αυτούσια,γι αυτο και 10ετιες μετά δεν έχουν αλλάξει και πολλά.

mikes
25/08/2015, 22:57
για ποιο λόγο δεν αναφέρεται το όνομα του συνεργείου, διεύθυνση κλπ κλπ ώστε να μην πατήσει κανείς ξανά ή έστω να έχει το νου του; Θα ήταν πολύ χρήσιμος ένας τέτοιος οδηγός και για τους αρνητικούς αλλά και για τους θετικούς.
Είναι νομικό το θέμα... Μπορεί άνετα ο συνεργειατζης αμα το δει να αρχίσει τις αγωγές, να λύσει το οικονομικό του πρόβλημα, αυτός που έκανε την αναφορά να βρεθεί να του χρωστάει τα αντερα του και το φόρουμ να παει ακλαφτο...

noodles
28/08/2015, 12:44
δυστυχως αλλος ενας σκαρτος μηχανικος προστεθηκε στη λιστα (και ειναι ηδη μεγαλη η ατιμη). οι νεοι αντι να γινονται καλυτεροι, αντιγραφουν τους παλιους και γινονται 10 φορες χειροτεροι. σχολειο απατεωνων εχει καταντησει αυτη η χωρα. βλεπω καθημερινα διαφορα κολπα που κανουν οι μηχανικοι σε φιλους (γιατι δεν εχουν τις γνωσεις-χρονο-εργαλεια να τα κανουν μονοι τους) και πραγματικα λυπαμαι. το χειροτερο ειναι πως οι περισσοτεροι ειναι μακρια και δε μπορω να τους βοηθησω. ολοι εχουμε περασει απο τετοιους μηχανικους (και εγω μαζι) και εχουν δει πολλα τα ματια μας. καποια στιγμη το πηρα αποφαση να μαθω να τα κανω μονος μου. περασε καιρος να αποκτησω καποιες γνωσεις, να μαζεψω τα εργαλεια αλλα αξιζε τον κοπο. δεν θελω να τσουβαλιαζω, υπαρχουν και καλοι μηχανικοι αλλα ειναι χαμενοι μεσα στο χαος των απατεωνων...

Ichigo
28/08/2015, 13:36
Είναι νομικό το θέμα... Μπορεί άνετα ο συνεργειατζης αμα το δει να αρχίσει τις αγωγές, να λύσει το οικονομικό του πρόβλημα, αυτός που έκανε την αναφορά να βρεθεί να του χρωστάει τα αντερα του και το φόρουμ να παει ακλαφτο...

Ετσι ακριβως. Τα ίδια και χειροτερα πηγε με πουστια εξουσιοδοτημενος μαλιστα μηχανικος piaggio, να μου φάει τιμονι πληρωμενο μαλιστα απο την ασφαλιστικη λογω στατικης πτωσης του σκουτερ απο αλλο οχημα. Ξεφτιλιστηκε για 100€ και εφαγε μαυρο χανοντας εμενα και τους γνωστους μου στην περιοχή απο πελατες ;)

iKTM
05/01/2016, 21:02
Ετσι ακριβως. Τα ίδια και χειροτερα πηγε με πουστια εξουσιοδοτημενος μαλιστα μηχανικος piaggio, να μου φάει τιμονι πληρωμενο μαλιστα απο την ασφαλιστικη λογω στατικης πτωσης του σκουτερ απο αλλο οχημα. Ξεφτιλιστηκε για 100€ και εφαγε μαυρο χανοντας εμενα και τους γνωστους μου στην περιοχή απο πελατες ;)


Υπαρχει περιπτωση με πμ να μου εστελνες το ονομα του... ?

taisteal
05/01/2016, 21:06
Υπαρχει περιπτωση με πμ να μου εστελνες το ονομα του... ?

Μαζευεις πληροφοριες για επαγγελματιες με κακη φημη για καποιο λογο;