PDA

View Full Version : Ρύθμιση καρμπυρατέρ



wthanasis
05/08/2015, 18:48
Καλησπέρα.
CBR 600 F3.

Πόσο περίπου στοιχίζει ένα καθάρισμα & ρύθμιση των καρμπς σε συνεργείο και πόσο περίπου χρόνο χρειάζεται ?

Αν χρειάζεται και ρύθμιση βαλβίδων πόσο περίπου στοιχίζει ?

Δεν έχει κανένα πρόβλημα, αλλά μετά από κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα που δεν χρειάστηκε, (έτσι απεφάνθη ο μηχανικός),
νομίζω ότι έχει αρχίσει να ρουφάει λίγο βενζίνη παραπάνω οπότε λέω να το πάω κάποια στιγμή για άνοιγμα.

OldMan
05/08/2015, 18:49
Ξεκινα με το φιλτρο αερα πρωτα και βλέπεις...

wthanasis
05/08/2015, 18:52
Το φίλτρο αλλάχτηκε (θέλω να πιστεύω) στο προγραμματισμένο σέρβις πριν 3 εβδομάδες.
Το φαινόμενο πάντως δεν είναι ξαφνικό, νομίζω οτι έχει αρχίσει τον τελευταίο χρόνο σιγά σιγά.

lmb990
05/08/2015, 19:03
Μονο και μονο με καθαρισμα και ρυθμισμα καρμπ θα δεις διαφορα... βαλβιδες λογικα κανα 200αρι... λαδια, φιλτρο λαδιου, φιλτρο αερα, μπουζι,αλλαγη παραφλου,καθαρισμα καρμπ,ελεγχος/ρυθμιση βαλβιδων... τωρα πχ μην αλλαξεις φιλτρο αερα αφου το εχεις αλλαξει... θα σου βγει και φθηνοτερα..

wthanasis
05/08/2015, 19:09
Μόνο για καθάρισμα-ρύθμιση κάρμπς ρωταώ, χοντρικά. Αν απαιτούνται και βαλβίδες βλέπουμε.
Όλα τα υπόλοιπα αλλάχτηκαν κανονικά στο πρόσφατο σέρβις.

toyar
05/08/2015, 20:23
αν το μηχανακι δεν εχει θεματα λειτουργιας μη διακινδυνευσεις να τα λυσεις
για την καταναλωση ΑΝ βεβαιωθεις οτι εχει αυξηθει πολυ κανε μια προσεκτικη ρυθμιση με καυσαναλυση

wthanasis
05/08/2015, 21:36
αν το μηχανακι δεν εχει θεματα λειτουργιας μη διακινδυνευσεις να τα λυσεις
για την καταναλωση ΑΝ βεβαιωθεις οτι εχει αυξηθει πολυ κανε μια προσεκτικη ρυθμιση με καυσαναλυση

Το μηχανάκι μου δουλεύει άψογα γενικά και σε καμία περίπτωση δεν με τρώει ο απαυτός μου ούτε να το σκαλίζω, ούτε να ξοδεύω χρήματα για πλάκα,
απλά πιστεύω οτι μπορεί να δουλέψει ακόμη καλύτερα και λιγάκι πιο οικονομικά.

*Επειδή δεν ξέρω ρωτάω* Είναι τόσο επίφοβο να ανοιχτούν τα καρμπς (Όχι από εμένα φυσικά, από μηχανικό)
και μετά να μην δουλεύει το μηχανάκι όπως πρέπει ?

theofilos888
05/08/2015, 22:04
Αν θυμαμαι καλα ο Μόνος μου ειχε παρει 150 για καθαρισμο και ρυθμιση καρπς και δυναμομετρηση.

wthanasis
05/08/2015, 22:11
Αν θυμαμαι καλα ο Μόνος μου ειχε παρει 150 για καθαρισμο και ρυθμιση καρπς και δυναμομετρηση.

Ελπίζω ότι σου χρέωσε κανένα κατοστάρι τη δυναμομέτρηση που δεν τη θέλω ! :lol:

Γμστ, αμα έχει τόσο, για την ώρα δεν παίζει.........

Ευχαριστώ πάντως.

toyar
05/08/2015, 22:29
τα καρμπ ειναι ευαισθητα οπως και τα κολλαρα τους
χρειαζονται ανθρωπο που θα εχει το χρονο και τη διαθεση να κανει προσεκτικη δουλεια στο λυσε-δεσε-ρυθμισε-συγχρονισε
ακομα κι αν εχεις τετοιο μαστορα ακομα κι αν διαθετεις τα χρηματα τι θα κερδισεις στο τελος απο κατι που ηδη δουλευει σωστα;

wthanasis
05/08/2015, 23:33
τα καρμπ ειναι ευαισθητα οπως και τα κολλαρα τους
χρειαζονται ανθρωπο που θα εχει το χρονο και τη διαθεση να κανει προσεκτικη δουλεια στο λυσε-δεσε-ρυθμισε-συγχρονισε
ακομα κι αν εχεις τετοιο μαστορα ακομα κι αν διαθετεις τα χρηματα τι θα κερδισεις στο τελος απο κατι που ηδη δουλευει σωστα;

Σωστά τα λες γενικά.
Απλά το οτι το μηχανάκι δεν κομπιάζει, δεν έχει μπερδέματα και τραβάει ικανοποιητικά για μένα τον ''άσχετο'', δεν σημαίνει απαραίτητα και ότι δουλεύει όπως θα έπρεπε.
Γι΄αυτό ρωτάω. Γιατί αν με μια εργασία που στοιχίζει λίγο, μπορεί να δουλεύει τέλεια, γιατί όχι.
Αν, όπως λέτε, το κόστος αλλά και το ρίσκο είναι μεγάλο, προφανώς και θα το αφήσω ως έχει.
Σ΄ευχαριστώ πάντως.

lmb990
05/08/2015, 23:36
Σε παπί που εχω ανοίξει και εχω καθαρίσει και φλογερες δεν ειναι κατι το τρελό... Αν το δεις δυο φορές και σου εξηγήσει κάποιος το κανείς... Τώρα σε μηχανή πιστεύω για μάστορα ειναι το ίδιο... Σιγά τα οα...

catmaster
06/08/2015, 00:52
Καλησπέρα.
CBR 600 F3.

Πόσο περίπου στοιχίζει ένα καθάρισμα & ρύθμιση των καρμπς σε συνεργείο και πόσο περίπου χρόνο χρειάζεται ?

Αν χρειάζεται και ρύθμιση βαλβίδων πόσο περίπου στοιχίζει ?

Δεν έχει κανένα πρόβλημα, αλλά μετά από κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα που δεν χρειάστηκε, (έτσι απεφάνθη ο μηχανικός),
νομίζω ότι έχει αρχίσει να ρουφάει λίγο βενζίνη παραπάνω οπότε λέω να το πάω κάποια στιγμή για άνοιγμα.

ξεκινάς με μια λάθος παραδοχή ,

αν το μηχανάκι σου έχει πολλά χλμ πάνω του πρώτα ρυθμίζεις βαλβίδες και αλλάζεις και μπουζί -κάνεις ένα καλό σέρβις τέλος πάντων- και μετά ρυθμίζεις καρμπς

επίσης αν έχεις περάσει τις 150 χιλ χλμ μια μικρή πτώση στην απόδοση του κινητήρα είναι αποδεκτή , μέτρα και μια συμπίεση να ξέρεις τι περίπου γίνεται μέσα

πάντως αν σώνει και ντε θέλεις να λυθούν τελείως τα καρμπς να υπολογίζεις και όλα τα ορινγκ για αλλαγή , επίσης να λάβεις υπόψιν τις εισαγωγές από το φιλτροκούτι και από την κεφαλή που με τα χρόνια καίγονται και ξεραίνονται και από εκεί μπορεί να σου δημιουργήσει θέμα