PDA

View Full Version : ψυκτρες νερου



Dalt0n
09/08/2015, 03:18
Καλησπερα...το προβλημα που αντιμετωπιζα με το ψυγειο το γνωριζεται να φανταστω......Αντικατεστησα λοιπον το ψυγειο που ειχα βαλει με το παλιο που φορουσε πανω η μηχανη και ολα κομπλε....η σχεδον κομπλε.....το ψυγειο ειναι αρκετα ταλαιπωρημενο και δεν αποδιδει στο μεγιστο με συνεπεια τωρα που ειναι και καλοκαιρακι ακομα οταν θελω να παω καμια κατερινη για καμια βουτια και να γυρισω αυθυμερον (δικαβαλος παντα με 150-160χλμ/ωρ) νιωθω πως η μηχανη ζεσταινεται αρκετα,(δεικτη θερμοκρασιας δεν εχω) βρηκα στο ebay ολοκαινουργιο ψυγειο για την μηχανη ολοιδιο με αυτο που φοραω με 60ευρω αλλα θα κανει ενα μηνα να ερθει οποτε μεχρι τοτε πρεπει να βρω καποια λυση για να ριξω εστω και λιγο την θερμοκρασια (βεντιλατερ ανυπαρκτω,,ταπα ψυγειο καινουργια στα 1.1 bar οπως και η παλια,παραφλου τσεκ,λαδια τσεκ..)
Υπαρχει κανεις που να εχει δοκιμασει κατι σαν αυτο===>> http://www.car.gr/parts/view/4305719/

amyroukai
09/08/2015, 06:42
Σάββατο βράδυ ρε Δαλτων, έπιασες και bumpαρες όλα τα παλιά σου θρεντ, άνοιξες και μια βλακεια ακόμα;

Όπως γράφει ο ορθογράφος υπερμάστουρας,
ειδανικη για μηχανακια μεγαλου κυβισμου που ζεστενονται ευκολα μεσα στην κινηση η οταν κινουνται σε χαμηλες ταχυτητες.

τα 150-160 είναι χαμηλή ταχύτητα γιαβρί μου; έχεις μηχανάκι μεγάλου κυβισμού; Δηλαδή πιά...

toyar
09/08/2015, 07:10
οταν λες δικαβαλος..................ανεβαινει κι αλλος σε αυτη την κατασκευη που καποτε ηταν μηχανακι;:confused:

theofilos888
09/08/2015, 08:09
Ετσι απλα προς ενημερωση σου και τα δικα μας μηχανακια, που εχουν αρκετα κυβικα παραπανω απο το δικο σου, με 150-160 ζεσταινονται στην εθνικη. Ετσι πληροφοριακα.....

McTalas
09/08/2015, 08:25
Βαλε ψυκτρες απο πισι ειδικα αυτες με τα μπλε λεντ ειναι φοβερες και εχουν πολυ καλη απόδοση. ..

GiorgosLa
09/08/2015, 08:59
Ετσι απλα προς ενημερωση σου και τα δικα μας μηχανακια, που εχουν αρκετα κυβικα παραπανω απο το δικο σου, με 150-160 ζεσταινονται στην εθνικη. Ετσι πληροφοριακα.....

Για καλο το λες αυτο; κι εσας μαστορα θελουν...

teogtp
09/08/2015, 09:04
Για καλο το λες αυτο; κι εσας μαστορα θελουν...

Πες τα ρε Γιωργη!
Με τα μπουρδελα τα Honda που μπλεξατε.............:tooth:

catmaster
09/08/2015, 09:32
πήγαινε μέχρι τον Κωτσόβολο πάρε ένα ψυγείο ενεργειακής κλάσης Α+ βάλτου ροδάκια απο κάτω και δέστο με μια γερή τριχιά από το υποπλαίσιο

wthanasis
09/08/2015, 09:45
Γύρνα προς τα κάτω τις πιτσιλίθρες των υαλοκαθαριστήρων της ζελατίνας, έτσι ώστε να ψεκάζουν πάνω στο ψυγείο και να το δροσίζουν.
Απλά στη διάρκεια του ταξιδιού μην ξεχνάς να ψεκάζεις ανα 2-3 λεπτά ανάλογα με τη ζέστη. Δύο ψεκασμοί = 1,5 βαθμός μείον.
Πρόσεξε να μη χαλάσεις το κουμπί των υαλοκαθαριστήρων από το πολύ πάτημα εεε !



Τι το σκέφτεσαι ? Τόσα και τόσα έχεις κάνει, μη μου πεις οτι δεν έχεις βάλει πιτσιλίθρες για τη ζελατίνα !!!
Θα πηδηχτώ απο το παράθυρο λέμε!

karellen
09/08/2015, 09:46
[...] νιωθω πως η μηχανη ζεσταινεται αρκετα,(δεικτη θερμοκρασιας δεν εχω) βρηκα στο ebay....
Γιατί όμως νομίζεις ότι είναι υπερβολική η θερμοκρασία και θέλεις να αλλάξεις ψυγείο;Ίσως αυτή να είναι η κανονική θερμοκρασία λειτουργίας τώρα το καλοκαίρι.
Το ΧΤ μού ζεματάει τα πόδια τον τελευταίο καιρό,χωρίς όμως να έχει πρόβλημα.

Το τσουτσούνι του car είναι επιεικώς αστείο.

catmaster
09/08/2015, 10:26
Γιατί όμως νομίζεις ότι είναι υπερβολική η θερμοκρασία και θέλεις να αλλάξεις ψυγείο;Ίσως αυτή να είναι η κανονική θερμοκρασία λειτουργίας τώρα το καλοκαίρι.


γιατί έχει δείκτη θερμοκρασίας το μηχανάκι για να ξέρει πόσο ζεσταίνεται ;; έχει βεντιλατέρ για να κρυώνει;;


μιλάμε για μηχανολογικό θαύμα

nickald
09/08/2015, 10:27
Και δε το αφηνει να πεθανει να ηρεμησει ρε γμτ......

catmaster
09/08/2015, 10:32
Και δε το αφηνει να πεθανει να ηρεμησει ρε γμτ......

σιγά μην πεθάνει ... αν έχω ανοίξει κινητήρες τέτοιους και να έχουν κάνει αρκούδες μέσα ... και πάνε οι γαμημένοι οι παλιοί ήταν σίδερα σκέτα ... απλά εγώ κλαίω κάνα επόμενο που θα το φάει ... και καλά πεντακάθαρο

amyroukai
09/08/2015, 10:38
Το τσουτσούνι του car είναι επιεικώς αστείο.

Ε τώρα γιατί; έχει και ραβδώσεις για έξτρα ευχαρίστηση.

dimmie_72
09/08/2015, 10:40
για καμια βουτια και να γυρισω αυθυμερον (δικαβαλος παντα με 150-160χλμ/ωρ) νιωθω πως η μηχανη ζεσταινεται αρκετα

κάντε μαζί καμιά βουτιά, να δροσιστεί και το εργαλείο... :rolleyes:

Nostradamus
09/08/2015, 10:42
το προβλημα με αυτο το θρεντ και ολα τα υπολοιπα πακετο δεν ειναι το τρολαρισμα..

καθεται ο νταλτον μαζι με κανενα φιλαρακι του και λεει "δες μαλακα μου τωρα τι θα τους γραψω"... Καθομαστε και εμεις απανταμε καμια τρολια και περναει η ωρα και γελαμε ολοι μαζι ο καθενας απο την πλευρα του...

Κυριακη ειναι, αν δεν παιζουν και φραγκα/ορεξη για πολλα πολλα δεν μαμεις... Θα σκασουν οι μοδερατορες αργοτερα, θα παει για κανα μηνα "μπανια" ο μεσιες και παμε παρακατ'....

Το προβλημα ειναι μια στο μυριο να μιλαει σοβαρα.....

pipe_smoker
09/08/2015, 10:47
Κουφάλα Δάλτωνα....

Το 90% του φόρουμ λείπει διακοπές.

Έχουμε μείνει μερικοί μλκες μέχρι να φύγουμε κι εμείς.

Σου κλείδωσα το άλλο.

Αυτό δε σου το κλειδώνω, αλλά θα σου το μεταφέρω γιατί άμα το δει ο Vandas, που είναι mod σε αυτή την κατηγορία, και είναι και γνωστός βελτιωτής και δεν παίζει με αυτά τα πράγματα, θα μας πάρει όλους ο διάολος.

Κράτα τη μλκία σε χαμηλό προφίλ, για να μη χρειαστεί να το κλειδώσω κι αυτό.

pipe_smoker
09/08/2015, 10:51
το προβλημα με αυτο το θρεντ και ολα τα υπολοιπα πακετο δεν ειναι το τρολαρισμα..

καθεται ο νταλτον μαζι με κανενα φιλαρακι του και λεει "δες μαλακα μου τωρα τι θα τους γραψω"... Καθομαστε και εμεις απανταμε καμια τρολια και περναει η ωρα και γελαμε ολοι μαζι ο καθενας απο την πλευρα του...

Κυριακη ειναι, αν δεν παιζουν και φραγκα/ορεξη για πολλα πολλα δεν μαμεις... Θα σκασουν οι μοδερατορες αργοτερα, θα παει για κανα μηνα "μπανια" ο μεσιες και παμε παρακατ'....

Το προβλημα ειναι μια στο μυριο να μιλαει σοβαρα.....


Γνωστά είναι όλα αυτά, αλλά άμα τονε στείλουμε για μπάνιο δε θα έχουμε με τί να γελάμε.

Τουλάχιστον τώρα που βαράμε μύγες.

Το έφερα στα off-topic.
Το πολύ-πολύ να το πάω στα ανέκδοτα (το βγάζω βόλτες και το πηγαινοφέρνω να παίρνει τον αέρα του μπας και ψυχθεί το μοτοσακό του ντάλτον), ε και στο φινάλε βλέπουμε.

dimmie_72
09/08/2015, 11:02
αλλά άμα τονε στείλουμε για μπάνιο

είναι η μοναδική φορά που θα ήταν χρησιμότερο να μπαναριστεί το κατασκεύασμα. γίνεται; :D

catmaster
09/08/2015, 11:03
Γνωστά είναι όλα αυτά, αλλά άμα τονε στείλουμε για μπάνιο δε θα έχουμε με τί να γελάμε.

Τουλάχιστον τώρα που βαράμε μύγες.

Το έφερα στα off-topic.
Το πολύ-πολύ να το πάω στα ανέκδοτα (το βγάζω βόλτες και το πηγαινοφέρνω να παίρνει τον αέρα του μπας και ψυχθεί το μοτοσακό του ντάλτον), ε και στο φινάλε βλέπουμε.

στα τεχνικά πηγαινε το (παρασκευή μεσημέρι παραμονή δεκαπεντάυγουστου)

Nostradamus
09/08/2015, 11:04
Ας το βοηθησουμε λοιπον το παλικαρι...

τσιμπα την ψυκτρα δαλτωνα... και αν σε παιρνει παρε δυο (αφου πας διπλος θελει νομιζω μια για καθε αναβατη)και βαλτες σε σειρα μεχρι να ερθει και το ψυγειο σε κανα μηνα...

teogtp
09/08/2015, 11:13
339351

devil's animal
09/08/2015, 14:02
δεν μπορει στην προηγουμενη ζωη του το cbr του Dalton θα ηταν bmw και θα την καβαλαγε ο Χιτλερ...
μιλαμε για τετοιες πληρωμενες αμαρτιες...:rolleyes:

Ζεύκας
09/08/2015, 14:11
στα τεχνικά πηγαινε το (παρασκευή μεσημέρι παραμονή δεκαπεντάυγουστου)

ωχ. σε βλέπω να έρχεται τηλεκατευθυνόμενο καραφάκι τσίπουρο στη κεφάλα σου straight ahead from Θεσσαλονίκη

catmaster
09/08/2015, 14:21
ωχ. σε βλέπω να έρχεται τηλεκατευθυνόμενο καραφάκι τσίπουρο στη κεφάλα σου straight ahead from Θεσσαλονίκη

καραφάκια δε πα να πετάξει όσα θέλει ...θα φοράω κράνος :D

(κανα στρόφαλο μη βγάλει και μου πετάξει από ένα μπουρδέλ@ που έχει στην υπόγα του .... και είναι βαρύς ο άτιμος ) :dizzy:

pipe_smoker
09/08/2015, 14:41
στα τεχνικά πηγαινε το (παρασκευή μεσημέρι παραμονή δεκαπεντάυγουστου)

Δεν τρελάθηκα.

Αυτός θα μου σαμποταρει τα φρένα έτσι και του πάω τον Ντάλτον απο κει:lol:

pipe_smoker
09/08/2015, 14:43
είναι η μοναδική φορά που θα ήταν χρησιμότερο να μπαναριστεί το κατασκεύασμα. γίνεται; :D

Κοιτα, εγω ούτε κάν αν υπάρχει κατασκεύασμα δεν ξέρω. Ολόκληρη φωτογραφία μέχρι στιγμής εγω δεν έχω πετύχει.

Αυτό το μηχανάκι δε θα πει απο ΒΑΝ.

Απο ΒΑΜ θα παει:lol:

Bob_o_mastoras
09/08/2015, 15:58
Αααχ κουφ@λες... Ολοι διακοπαρετε και μονο εγω εχω μεινει να τρολαρω τον Δαλτωνα στα διαλειματα μου... (απο πλυσιματα, απλωματα, καθαριοτητες, στρωσιμο, reception, κρατησεις, χαμαλικια, μαστορεματα... :cry::a018:)
Αλλα θα σας δειξω εγω! Θα δειτε τι θα παθετε! (που ελεγε και ο Χλαπατσας) οταν ολοι θα δουλευετε το χειμωνα εγω θα καθομαι με μια τσουγκρανα και θα τα ξυνω!!! Μουαχαχαχαχαχαχαχαχαχα:evil::a39:

:cry::a42:

foogr01
09/08/2015, 16:08
Αααχ κουφ@λες... Ολοι διακοπαρετε και μονο εγω εχω μεινει να τρολαρω τον Δαλτωνα στα διαλειματα μου... (απο πλυσιματα, απλωματα, καθαριοτητες, στρωσιμο, reception, κρατησεις, χαμαλικια, μαστορεματα... :cry::a018:)
Αλλα θα σας δειξω εγω! Θα δειτε τι θα παθετε! (που ελεγε και ο Χλαπατσας) οταν ολοι θα δουλευετε το χειμωνα εγω θα καθομαι με μια τσουγκρανα και θα τα ξυνω!!! Μουαχαχαχαχαχαχαχαχαχα:evil::a39:

:cry::a42:

Εδώ είμαστε ρε. Που να κάνεις διακοπές τώρα...

Bowleno
09/08/2015, 17:39
Προφανως έχει δροσιά αυτές τις μέρες στο δάσος.....:D




(διακοπές μετά τις 16 του μήνα....)

cityfly
09/08/2015, 19:03
πήγαινε μέχρι τον Κωτσόβολο πάρε ένα ψυγείο ενεργειακής κλάσης Α+ βάλτου ροδάκια απο κάτω και δέστο με μια γερή τριχιά από το υποπλαίσιο

γιατί το κοροϊδεύεις το παιδί;


Α+++ πρέπει να πάρει μην του τρως τα συν
:P

Bob_o_mastoras
09/08/2015, 19:43
Κοιτα, εγω ούτε κάν αν υπάρχει κατασκεύασμα δεν ξέρω. Ολόκληρη φωτογραφία μέχρι στιγμής εγω δεν έχω πετύχει.



Yπαρχει!
Μας ειχε ποσταρει φωτογραφιες παλιοτερα. Οι hardcore fans του Dalton θυμουνται! :D

7Tolis
09/08/2015, 19:53
Υπάρχουν φωτό τις θυμάμαι.
Λοιπόν Δάλτον,η λύση ειναι παγοκύστες για κάμπινγκ.-

AUFGEBRACHT
09/08/2015, 21:42
βρηκα στο ebay ολοκαινουργιο ψυγειο για την μηχανη ολοιδιο με αυτο που φοραω με 60ευρω αλλα θα κανει ενα μηνα να ερθει

Ο άνθρωπος που νίκησε τα capital controls... εκτός κι αν έδωσε ειδική άδεια το ΥΠ.ΟΙΚ. να γίνει η εισαγωγή του ψυγείου από το εξωτερικό.

wthanasis
09/08/2015, 22:32
Ο άνθρωπος που νίκησε τα capital controls...

και όχι μόνο...... :bawl:

toyar
10/08/2015, 07:06
υπαρχει και αντιστοιχος αλλοδαπος:bawl:
https://www.youtube.com/watch?v=0d5ntPLnn78

Desperado
10/08/2015, 07:45
Αρχηγέ μου Άβερελ, άδειασε το παραφλού σου όλο και βάλε καινούργιο, όχι από το βενζινάδικο αλλά το ακριβό που είναι συμπυκνωμένο και το διαλύεις με νερό ανάλογα πόσο δυνατό το θέλεις. Το ματζαφλάρι που έβαλες δεν κάνει τίποτα, με 150-160 χλμ ντάλα καλοκαίρι και δικάβαλος λογικό να ζεσταίνεται το αργαλείο λίγο περισσότερο. Από εκεί και πέρα πάρε το καινούργιο ψυγείο αν το παλιό σου είναι βουλωμένο και συνέχισε να ποστάρεις στο φόρουμ........:D

Απαντάω σοβαρά....έχουν σφίξει οι ζέστες τελικά......:bawl:

Ζεύκας
10/08/2015, 12:10
υπαρχει και αντιστοιχος αλλοδαπος:bawl:
https://www.youtube.com/watch?v=0d5ntPLnn78

πάντως το αποτέλεσμα είναι ομορφότερο και ελαφρύτερο από το χόντα