PDA

View Full Version : bros και λαδια



Σελίδες : [1] 2

poldo
11/08/2015, 09:59
Καλημέρα σε όλους και καλό καλοκαίρι ,
Το forum βρήκα από ένα γνωστό που σας διαβάζει αρκετά και μου είπε να σας γράψω το πρόβλημά μήπως και βοηθήσετε .
Έχω ένα bros 400 αλλά καιει πολύ λάδι ρε παιδί μου, έχω δοκιμάσει αρκετά αλλά δεν είδα αποτέλεσμα , βεβαία έχει πάνω από 200000 χλμ . το μοτέρ που το ειδε μάστορας εδώ στο νησι είπε ότι εχει φάει τα ψωμια του και δεν αξίζει να φτιαχτεί άρα πάμε για άλλο μοτερ ή άλλο μοτορι;
Σκεφτηκα να παρω άλλο μοτερ αλλα από πού και θα είναι καλο ; το bros τραβαει καλα σε χωματοδρομο που το παω για δουλειες και με εχι βολεψει , επισης φορτωνω πανω και αρκετα εργαλια για το χωραφι γιατι εχει μεγαλη σχαρα που εχω φτιαξει σε σιδερα.
Τι λετε εσεις;

7Tolis
11/08/2015, 10:00
ρεκτιφιέ ή άλλο μοτέρ.

toyar
11/08/2015, 10:03
τι λαδι βαζεις;

poldo
11/08/2015, 10:08
λαδι μου βαζει ο μαστορας , τωρα ενα μπιτονακι mobil μου εχει δωσει αλλα δεν ξερω εαν εχει αυτο μεσα.

toyar
11/08/2015, 10:14
μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις απλο ορυκτελαιο 20W50 μηπως μειωθει η καταναλωση
σε τοσα χλμ ειναι φυσιολογικο να καιει απο τα ελατηρια των εμβολων
επειδη το μοτερ ειναι V και τα ανταλλακτικα του ακριβα ειναι ασυμφορο να ανοιχτει
αν τα ηλεκτρικα του και τα καρμπυρατερ ειναι οκ βαλε αλλο μοτερ
π.χ http://www.car.gr/parts/view/6416705/

poldo
11/08/2015, 10:21
εχω δοκιμασει και του αυτοκινητου αλλα και τα μολυ που εχω αλλα παλι καει , ορυκτελαιο τι μαρκα ειναι;

toyar
11/08/2015, 10:27
δεν ειναι μαρκα ειναι τυπος
ειναι τα πιο φθηνα και καιγονται πιο δυσκολα
δοκιμασε ιξωδες 20W50

poldo
11/08/2015, 10:31
Λιπον πηγα και ειδα τα μολυ που εχω και γραφουν εξω 20w50 αρα αυτά τα εχω βαλει.

Tycho Moon
11/08/2015, 10:39
Εγώ θα σου έλεγα να τον φτιάξεις τον κινητήρα για να σου βγάλει άλλα 200,000 χλμ

Γιατί να πάρεις άλλο μοτέρ? Πώς το ξέρεις ότι δεν θα χρειαστεί κάτι και αυτό?

Αμαρτία είναι να πετάμε τους κινητήρες έτσι..

toyar
11/08/2015, 10:40
αν και με αυτα καιει πολυ τοτε ψαξε για μοτερ και κρατα το δικο σου για ανταλλακτικα

poldo
11/08/2015, 10:56
βεβαια δεν ειναι σε καλη κατασταση και το υπολοιπο μοτορι , εχει πεσει πολλες φορες και εχει και αλλα προβλημτα μαζι με το μοτερ , εδω κοντα δινει ενας ενα γιαμαχα 350 κυβικα που δεν το θελει , αρντι μου το ειπε και επειδη ειναι κοντα στα 400 του δικου μου το σκεφτομαι.

kordix
11/08/2015, 11:25
Το αρντι 350 άστο καλύτερα, πάρε κάτι άλλο να χαρείς τα νιάτα σου, κυριολεκτικά.

Αφού είσαι σε νησί πάρε κάνα ονοφ 250 ή 600 και θα σε άρχοντας.

teogtp
11/08/2015, 11:30
Καμιά σχέση το αρντι (RD) με αυτό που έχεις.
Εκείνο είναι δίχρονο και πιο γκαζερο απο το bros.
Επίσης αποκλείεται να είναι σε καλύτερη κατάσταση από το δικό σου.

sernodas2
11/08/2015, 12:43
μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις απλο ορυκτελαιο 20W50 μηπως μειωθει η καταναλωση
σε τοσα χλμ ειναι φυσιολογικο να καιει απο τα ελατηρια των εμβολων
επειδη το μοτερ ειναι V και τα ανταλλακτικα του ακριβα ειναι ασυμφορο να αλλαχτει
αν τα ηλεκτρικα του και τα καρμπυρατερ ειναι οκ βαλε αλλο μοτερ
π.χ http://www.car.gr/parts/view/6416705/

+1

απ την αλλη

Αστο να καιει ...αρκει να εχει..... και ας το καιει

roukos_x
11/08/2015, 20:20
+1

απ την αλλη

Αστο να καιει ...αρκει να εχει..... και ας το καιει

αυτο ακριβως!!! +1000

Tycho Moon
11/08/2015, 21:08
αυτο ακριβως!!! +1000

Δεν είναι έτσι παιδιά.

Όπως περνάνε τα λάδια στο θάλαμο καύσης και καίγονται, έτσι περνάνε και τα καυσαέρια κάτω στα λάδια, τα οξειδώνουν, χάνουν τις λιπαντικές τους ικανότητες και αργά ή γρήγορα θα πάρει τον κινητήρα στο χέρι..

poldo
12/08/2015, 07:38
Εχτές φουλ φορτωμένος σε ανηφόρα και με δεύτερη ταχιτητα ο καπνός από το bros εγινε συνεφο, βρωμάει κιόλας . οταν γύρισα στο σπιτι συνπληρωσα περιπου ενα κυπελο λάδι . περιπου τοσο βαζω καθε εβδομαδα . το αρντι μου ειπαν οτι θελει μονο λαστιχα και δε καιει . αν εχει πιο γκαζι δεν με χαλαει , θα του βαλω και τα λαστιχα αν τεραιαζουν απο το δικο μου που κανουν για λιγο χωμα.

georgemark
12/08/2015, 10:43
Τώρα δεν κάνεις πλάκα,μιλάς σοβαρά ε?

poldo
12/08/2015, 11:39
αν λες για τα λαστιχα λες να μην κανουν ; δεν εχω ρωτησει κιολας τι φοραει το αρντι αλλα τα δικα μου γραφουν λασερτεκ 150 και στο χωμα κρατανε αφου το παω .

7Tolis
12/08/2015, 11:43
Φίλε μου το rd ειναι δίχρονος κινητήρας.Σε μια ελευθερη μετάφραση εννοώ πως:Δεν ρίχνεις απλά λάδι και το ξεχνάς.Θέλει συντήρηση,θέλει να είσαι απο πάνω και να το προσέχεις το μηχανάκι.Πιστευω καλύτερα στη περίπτωση σου θα είναι,να κοιτάξεις το ήδη υπάρχον μηχανάκι σου.

alex14
12/08/2015, 11:44
ρε φιλε, βαλε μια φωτογραφια να δουμε το εργαλειο

poldo
12/08/2015, 11:49
αν το παρω θα το προσέχω , ο διχρονος θα θελει ελεγχο απο μαστορα καθε ποσο ; θα ρωτησω βεβαια και τον ιδιοκτιτη που το δινει , με την ευκαιρια το δινει 800 , λιγες σκουριες εχει και θελει μπαταρια αλλα αν το παρω θα το δει πρωτα ενας που ξερει , χωμα δεν θα εχω προβλημα νομιζω.

toyar
12/08/2015, 11:54
rd 30 ετων με χωματινα φορτωμενο σε χωραφι

mad max λεμε:smokin:

georgemark
12/08/2015, 11:56
Αν το προσέχεις όσο το bros δε θα έχεις πρόβλημα.... Τι να πω. Σιδηροκατασκευες διαβάζω, εντουροχωραφοκατασταση, δεν το αφήνεις το εργαλείο να πάρεις ένα ντεντενι ?

georgemark
12/08/2015, 12:21
Και τι είναι αυτά τα μολυ που γράφεις?

catmaster
12/08/2015, 12:52
Το ύφος του θρεντακίου .... Bros που καίει λάδια (τι σπάνιο) και αλλαγή με Rd με οχτώ κατοστάρικα ... τρολάρισμα μου μυρίζεται ....

339475

poldo
12/08/2015, 14:41
το μοτο με εχει βολεψει και το εχω αρκετο καιρο, βέβαια δεν το προσεχω και πολλη οπως καταλαβατε , τα μολυ ειναι τα λαδια που χρησιμοποιουν και αλλοι εδω στις μηχανες τους και οχι μονο , ειναι σε ενα κοκκινο μπιτονακι γραφει MOLY και εμείς το λεμε ολοι μολυ.

poldo
14/08/2015, 07:44
Καλημέρα χτες χρειαστικε να παω πανω από το χωριο σε ένα μοναστηρι κατι εργαλεια που ζητησανε για κατι δουλιες , όπως σας εχω πει εχω μεγαλη σχαρα στο μηχανακι αλλα όλα αυτά που θελανε δεν χορουσαν πανω , βρηκα μια παλια μεγαλη βαλιτσα και την έδεσα πανω στη σχάρα και μεσα εβαλα από ταναλια μεχρι αλυσοπριονο και 1 -2 σακια μικρά ασβεστη ,περιπου 50 κιλα βαρος , δεν ηταν ευκολο στην οδηγηση και σηκονωταν η μπροστά ρόδα ευκολα , πηγενα με ταχυτητα περιπου 20 αλλα πατησα μια μεγαλη πετρα και το μηχανακι γλυστρισε και μου εγυρε και επεσε , εγω ευτυχως δεν επαθα κατι αλλα΄ουτε και το μηχανακι γιατι ακούμπησε η βαλιτσα κατω και εκανε γωνια, αλλα τα πραγματα μεσα στη βαλιτσα εγιναν αχταρμάς.
Τα λαστιχα θελουν αλλαγή και κάθε χρονο το αφηνω για τον άλλο , παιζει ρολο αυτό; Υπάρχει κατι που μπορω να βαλω στο μηχανάκι όταν πεφτει να μην παθαινει ζημιά; o σιδερας μου ειπε ότι μπορει να φτιαξει κατι στο πισω μερος και στο μποστα για να μην παθαίνει κατι η μηχανη .

7Tolis
14/08/2015, 08:00
Dalton alert big time.

toyar
14/08/2015, 08:28
εδω εισαι.........http://www.car.gr/classifieds/vans/view/6796320/
τα χωραει ολα και δεν πεφτει

Cpt. Haddock
14/08/2015, 08:43
Καλημέρα χτες χρειαστικε να παω πανω από το χωριο σε ένα μοναστηρι κατι εργαλεια που ζητησανε για κατι δουλιες , όπως σας εχω πει εχω μεγαλη σχαρα στο μηχανακι αλλα όλα αυτά που θελανε δεν χορουσαν πανω , βρηκα μια παλια μεγαλη βαλιτσα και την έδεσα πανω στη σχάρα και μεσα εβαλα από ταναλια μεχρι αλυσοπριονο και 1 -2 σακια μικρά ασβεστη ,περιπου 50 κιλα βαρος , δεν ηταν ευκολο στην οδηγηση και σηκονωταν η μπροστά ρόδα ευκολα , πηγενα με ταχυτητα περιπου 20 αλλα πατησα μια μεγαλη πετρα και το μηχανακι γλυστρισε και μου εγυρε και επεσε , εγω ευτυχως δεν επαθα κατι αλλα΄ουτε και το μηχανακι γιατι ακούμπησε η βαλιτσα κατω και εκανε γωνια, αλλα τα πραγματα μεσα στη βαλιτσα εγιναν αχταρμάς.
Τα λαστιχα θελουν αλλαγή και κάθε χρονο το αφηνω για τον άλλο , παιζει ρολο αυτό; Υπάρχει κατι που μπορω να βαλω στο μηχανάκι όταν πεφτει να μην παθαινει ζημιά; o σιδερας μου ειπε ότι μπορει να φτιαξει κατι στο πισω μερος και στο μποστα για να μην παθαίνει κατι η μηχανη .

Αδερφε, με τοσα που κανεις στο μηχανακι, να λες παλι καλα που δουλευει ακομα...

poldo
14/08/2015, 09:09
αυτοκινητο με καροτσα εχει συγκενης και το παιρνω αν ειναι μεγαλη αναγκη , δεν κουβαλαω παντα τοσα πραγματα ,το μηχανακι με εχει βολεψει τοσα χρονια και ειναι εργατης.
Λιγο στράβωσε η σχαρα εχτες αλλα την εφερα σατ ισια της οταν ξεφορτωσα . σκιστικε και η βαλιτσα αλλα ενταξει ραβεται παλι.

poldo
14/08/2015, 11:52
Πηγα και ειδα το αρντι και δε μου αρεσε καθολου , εχει σκουριες παντου, θα θέλει 1 λιτρο μινιο για να ελθει , δεν γραφει πουθενα αρνι γιατι ; γραφει μονο pv στο πισω μερος και στη μηχανη ypvc , το αλλο εχει τριφτει , δεν υπαρχει κλιδι και θελει το μαστορα για να παρει μπροστα και η ταπα στο ντεποζιτο δεν ειναι σε ισαδα αλλα την εχουν βαλει καπως πλαγια , εκει μπαινει;

est
14/08/2015, 11:57
Ψάξε για ραφές ηλεκτροκόλλησης πάνω στο ντεπόζιτο. Μάστορας είσαι θα τις βρεις.

poldo
14/08/2015, 12:02
δεν εχει ραφες από κόλλημα , αλλα η ταπα δεν ειναι σε εφθεια ,ειναι λιγο δεξια βαλμενη, καλα δεν ειναι προβλημα αυτο αλλά λεω . παντος για πιο γκαζι απο το δικο μου δεν το βλεπω να εχει και δεν ξερω αν μπορει να φορτωθει πολλή

alex14
14/08/2015, 12:09
Η ταπα καλα κανει και ειναι εκει γιατι εκει ειναι η θεση της
339527

Εσυ δεν κανεις καλα που ασχολεισαι με λαθος μηχανη ή μαλλον λαθος οχημα για την δουλεια που το θελεις.

poldo
14/08/2015, 12:18
δηλαδη ολα την εχουν δεξια ; τελοςπαντον . με τη μηχανη παω σε σημεια πουδεν περναει αυτοκινητο οποτε τη χρειάζομαι , αν βρω κατι αλλο εδω γυρω που να μου κανει και να μην θελουνε πολλα θα παω να το δω. η κυρια που μου εδιξε τη μηχανη δεν ηξερε απο αυτα και ο ανηψιος της μενει στην ξανθη.

teogtp
14/08/2015, 15:51
Πηγα και ειδα το αρντι και δε μου αρεσε καθολου , εχει σκουριες παντου, θα θέλει 1 λιτρο μινιο για να ελθει , δεν γραφει πουθενα αρνι γιατι ; γραφει μονο pv στο πισω μερος και στη μηχανη ypvc , το αλλο εχει τριφτει , δεν υπαρχει κλιδι και θελει το μαστορα για να παρει μπροστα και η ταπα στο ντεποζιτο δεν ειναι σε ισαδα αλλα την εχουν βαλει καπως πλαγια , εκει μπαινει;

Κοιτα το εργαλειο που κοιτας, (το αρντι)πισω στα χρονια του,ηταν για τους μαγκιτες τους αλανιαριδες.Οποτε ειναι φυσιολογικον το να μην ειναι η ταπα στην ισιαδα ναουμ, καθ'οτι το εργαλειο ειναι μαγκιορικο και για κουτσαβακια.
Ορθον;
:cool:

7Tolis
14/08/2015, 15:53
Κοιτα το εργαλειο που κοιτας, (το αρντι)πισω στα χρονια του,ηταν για τους μαγκιτες τους αλανιαριδες.Οποτε ειναι φυσιολογικον το να μην ειναι η ταπα στην ισιαδα ναουμ, καθ'οτι το εργαλειο ειναι μαγκιορικο και για κουτσαβακια.
Ορθον;
:cool:

Σπίνο;Εσυ είσαι;

nightraider
14/08/2015, 16:46
κοίτα και καμμιά γουρούνα ή κανένα XT600 ή παρόμοιο

poldo
14/08/2015, 18:59
Για τη ταπα δεν με νοιάζει ίσως να είναι πιο βολική για τον βενζινα , αλητοπαρεα το οδηγούσε το ογδόντα όντος. Γουρουνα στο χιλιάρικο δε έχει κανένας,και το μπρος πόσο να το δωσο για να συμπλιρωσω τα λεφτα. Τι άλλο μπορεί να φορτοθει και να είναι φτηνο

GiorgosLa
14/08/2015, 19:30
Δεν τα διάβασα εξονυχιστικά, (υπάρχουν ερωτήσεις poldo, και στο νήμα του ντάλτον) αλλά μου μυρίζετε συγγένεια με ντάλτον?

poldo
14/08/2015, 19:42
Τι συγγένεια που τον ξέρω τον άλλο?

amyroukai
14/08/2015, 20:08
συγγενές iq

GiorgosLa
14/08/2015, 20:11
Τι συγγένεια που τον ξέρω τον άλλο?

οκ πάσο. ;)

devil's animal
14/08/2015, 20:35
παρε ρε ανθρωπε μια γουρουνα (ATV ή αλλιως All Terrain Vehicle) για να κανεις την δουλεια σου στα χωραφια και να φορτωνεις και οτι γουσταρεις πανω...
θα σε πηγαινει πολυ καλυτερα απο το bros, πολυ πιο ευκολα, με μεγαλυτερη ασφαλεια και πιθανοτατα σε περισσοτερα μερη...δεν θα κολλαει σε λασπες, χιονια και τα ρεστα και δεν θα φοβασαι μην φας καμια τουμπα...

δες εδω (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6804104/) μια στα λεφτα που ψαχνεις...

και γενικα εδω (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?category=19&mileage-from=%3E3000&mileage-to=%3C50000&offer_type=sale&pg=1&price-from=%3E800&price-to=%3C1000) μπορεις να βρεις κατι...

δεν ειναι ολα τα οχηματα για ολες τις δουλειες...
ασε το κακομοιρο το bros...αρκετα υπεφερε...:rolleyes:

poldo
15/08/2015, 11:39
Η γουρουνα φορτώνεται πολλή αλλά δε μου αρεσει οπτικος, προτιμω τις δύο ρόδες και φυσικα το bros,έβγαλα τη σέλα αλλα ταπα δε βρήκα είδα ότι έχει σπάσει το πλαστικό που βιδονει η ουρά,θα το πιιασω όμως με λίγη λογκο, δε το ψαχνο πιο πολλη για να μην το ριμαξω το μηχανάκι, πίσω εκεί που έχει τη θηκη για το κατσαβθδι το καθάρισα γιατί είχε μουργα Και το έκανα όλο με πετραιλεο και καθαρισε

sernodas2
15/08/2015, 11:43
Η γουρουνα φορτώνεται πολλή αλλά δε μου αρεσει οπτικος, προτιμω τις δύο ρόδες και φυσικα το bros,έβγαλα τη σέλα αλλα ταπα δε βρήκα είδα ότι έχει σπάσει το πλαστικό που βιδονει η ουρά,θα το πιιασω όμως με λίγη λογκο, δε το ψαχνο πιο πολλη για να μην το ριμαξω το μηχανάκι, πίσω εκεί που έχει τη θηκη για το κατσαβθδι το καθάρισα γιατί είχε μουργα Και το έκανα όλο με πετραιλεο και καθαρισε

Ελα πλακα μας κανεις ετσι???

βαλε κ μια φώτο να δουμε τον γάιδαρο!!

wthanasis
15/08/2015, 11:50
... δε το ψαχνο πιο πολλη για να μην το ριμαξω το μηχανάκι...

Ε ναι, το είχαμε καταλάβει ότι είσαι γενικά ''ψείρας'' με το μηχανάκι σου......


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

pipe_smoker
15/08/2015, 12:08
Ηθικό δίδαγμα:

Να ρίχνεις πάντα μια ματιά σε όλα τα θρεντ όσο αδιάφορος και αν μοιάζει ο τίτλος τους.

Ποτέ δεν ξέρεις ποιό θα ειναι αυτό που θα σε κάνει να κατουρηθεις απο τα γέλια.


Να'στε καλά ρε μαγκες:beer:

poldo
15/08/2015, 13:01
Χρόνια πολλα σε όσους γιορταζουν σιμερα, το μεσιμερι έχει πανιγυρη και θα είμαι στο ψήσιμο,ούζο μπίρες κουβαλημα με το μηχανακι, το μηχανάκι θα κανι δρομους και κουβαλημα καφασια στη σκαρα, καλά να περάσετε όλοι και θα τα πούμε το απόγευμα, αργά γιατί θα πιούμε

pipe_smoker
15/08/2015, 13:32
Χρόνια πολλα σε όσους γιορταζουν σιμερα, το μεσιμερι έχει πανιγυρη και θα είμαι στο ψήσιμο,ούζο μπίρες κουβαλημα με το μηχανακι, το μηχανάκι θα κανι δρομους και κουβαλημα καφασια στη σκαρα, καλά να περάσετε όλοι και θα τα πούμε το απόγευμα, αργά γιατί θα πιούμε

Γεια σου ρε πόλντο με τα ωραία σου!:beer:

Δώσε και στο μπροσάκι καμιά μπίρα για τον κόπο του με όλα αυτά που τραβάει το δόλιο.

poldo
15/08/2015, 19:46
Μέσα στηντσικνα είμαι αλλά περάσαμε καλά σήμερα.εύχομαι το ίδιο σε όλους.πολλά σουβλάκια σήμερα έφυγαν και πολλές μπύρες.Είχα μια σακούλα απολια με σουβλάκια σήμερα,μια βλαμενη εκανε τη γερακινα και τις επεσαν

srx-660
15/08/2015, 19:56
δεν εχει ραφες από κόλλημα , αλλα η ταπα δεν ειναι σε εφθεια ,ειναι λιγο δεξια βαλμενη, καλα δεν ειναι προβλημα αυτο αλλά λεω . παντος για πιο γκαζι απο το δικο μου δεν το βλεπω να εχει και δεν ξερω αν μπορει να φορτωθει πολλήπαντος φιλε αν δεν σε φτανουν τα γκαζια του 350 ,υπαρχει και το 500.Θα σε καλυψει σιγουρα στην χρηση που θελεις!!!!!:bawl::beer:

poldo
15/08/2015, 20:18
Θα κοιτάξω στη περιοχή τι δίνουν από μηχανακια και ποσο για να μπορώ να μαθω πιος το έχει και αν είναι καλο,

spyrval
15/08/2015, 21:28
Πάντως αν poldo και bros υπάρχουν πρέπει να μεταφραστεί το παρόν thread και να σταλεί στη Honda, στα κεντρικά όμως στην Ιαπωνία. Ή που θα το εκμεταλλευτούν διαφημιστικά παγκοσμίως ή που θα βγουν φωτό στις εφημερίδες με μεγαλοστελέχη και μηχανικούς να τρώνε σούσι τυλιγμένο με τα πτυχία τους.

Επίσης μια ματιά στα 4-5 πρώτα θέματα ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ κατηγορία του φόρουμ "Γενικά περί μοτοσυκλέτας" σε κάνει να θέλεις να στείλεις σε όλα την ίδια απάντηση: Πάρε bros :lol:

poldo
15/08/2015, 23:25
Καπια στιγμή κατά της πέντε ξεμενουμε από σουβλάκια στο ψυγείο, τηλεφώνω σε σπίτι με τα εφεδρικα και πάω με τοηχανακι να πάρω δύο σακουλες, μου λέει η σοφια δεν με πας στην πλατια για να μην περπαταω, ανεβαίνει και κρατάει και τις δύο σακουλες με τα σουβλάκια, Καπια στιγμή ακουμπάει τη μία στην εξάτμιση και ελιοσε άρχισαν να χάνονται τα σουβλάκια στο δρόμο και αυτή να φωνάζει να σταματήσω,σηκώνει και το χέρι με τη σακουλα ψηλά αλλά εγώ πήγαινα ακομη και πιάστηκε η σακούλα σε κάτι καγγελα και σκορπιστηκαν και τα άλλα,σταματάω και αυτή κρατούσε μόνο τα χερούλια χωρίς τη σακούλα κιταζω πίσω άλλα σουβλάκια στο δρόμο αλλα στο φράχτη και ένα με τη λιομενη σακουλα στη εξατμιση, 30 μέτρα σουβλάκια αφήσαμε στο χωριό, κάνει να κατέβει από το μηχανακι πιανετε η παντόφλα στο πατακι το πίσω και μένει η μισή πάνω και η μισή στο ποδι της, α να χαθεί η χαμουρα αφου δεν το έχει με της μηχανές τι ήθελε να την πάω,ευτιχος τα σουβλάκια που χάσαμε δεν ελοιπσαν από το γλέντι.γιαυτό έγραψα πριν ότι έκανε τη γερακινα.

roukos_x
15/08/2015, 23:29
χριστε μου..

alex14
15/08/2015, 23:36
Ρε κιορατα ποιος εισαι ?

:cry: :lol:

taisteal
16/08/2015, 04:51
Καπια στιγμή κατά της πέντε ξεμενουμε από σουβλάκια στο ψυγείο, τηλεφώνω σε σπίτι με τα εφεδρικα και πάω με τοηχανακι να πάρω δύο σακουλες, μου λέει η σοφια δεν με πας στην πλατια για να μην περπαταω, ανεβαίνει και κρατάει και τις δύο σακουλες με τα σουβλάκια, Καπια στιγμή ακουμπάει τη μία στην εξάτμιση και ελιοσε άρχισαν να χάνονται τα σουβλάκια στο δρόμο και αυτή να φωνάζει να σταματήσω,σηκώνει και το χέρι με τη σακουλα ψηλά αλλά εγώ πήγαινα ακομη και πιάστηκε η σακούλα σε κάτι καγγελα και σκορπιστηκαν και τα άλλα,σταματάω και αυτή κρατούσε μόνο τα χερούλια χωρίς τη σακούλα κιταζω πίσω άλλα σουβλάκια στο δρόμο αλλα στο φράχτη και ένα με τη λιομενη σακουλα στη εξατμιση, 30 μέτρα σουβλάκια αφήσαμε στο χωριό, κάνει να κατέβει από το μηχανακι πιανετε η παντόφλα στο πατακι το πίσω και μένει η μισή πάνω και η μισή στο ποδι της, α να χαθεί η χαμουρα αφου δεν το έχει με της μηχανές τι ήθελε να την πάω,ευτιχος τα σουβλάκια που χάσαμε δεν ελοιπσαν από το γλέντι.γιαυτό έγραψα πριν ότι έκανε τη γερακινα.

:uplate:

Αληθεια τωρα;;


:priest::hunter:


Η Σοφια φταιει για ολα :lol:

Υ.Γ Αποδειξεις κοβετε στο πανγκυρ' η μαυρα ολα;;

:ZZZ:

toyar
16/08/2015, 05:43
ειναι φανερο πλεον οτι αυτα τα honda ειναι για τα πανηγυρια:bawl:

7Tolis
16/08/2015, 08:03
Δεν τα έχανε τα σουβλάκια η γυναίκα.Μίτο Αριάδνης έκανε για να βρείτε τον δρόμο προς τα πίσω μετά.

amyroukai
16/08/2015, 08:12
H σύζυγος Σοφία. Συντοπίτης του Δάλτωνος. Βρε λέτε να είναι ο...

poldo
16/08/2015, 09:57
Απόδειξη κανονικά έκοψε το πανηγύρι,ήρθε και ελεγχος αλλα ελιπα αυτή την ώρα,η άλλη με τις σακούλες που βαστουσε Είναι χοριανη που ήθελε να την πάω μέσα στο χωριο, τι το ήθελα.

pipe_smoker
16/08/2015, 11:03
Αρκούδα είχε το πανηγύρι?

Γιατί εδώ έχουμε αλλά λείπει διακοπές μαζί με το αφεντικό της.

GiorgosLa
16/08/2015, 20:04
H σύζυγος Σοφία. Συντοπίτης του Δάλτωνος. Βρε λέτε να είναι ο...

Εγώ το είπα πριν μέρες, αλλά πήγα πάσο γιατί κάτι δεν μου κολλάει στις αντιδράσεις. Εκτός αν τελικά είναι μεγάλο μούτρο!

amyroukai
16/08/2015, 20:28
Εγώ το είπα πριν μέρες, αλλά πήγα πάσο γιατί κάτι δεν μου κολλάει στις αντιδράσεις. Εκτός αν τελικά είναι μεγάλο μούτρο!

μπα κατι εχει το νερό εκει πανω μαλλον

Bob_o_mastoras
16/08/2015, 21:19
Παντως και το Bros και το Cbr ειναι μια τρανη αποδειξη της αξιοπιστιας και της ποιοτητας των οχηματων της Honda! :D

GiorgosLa
16/08/2015, 21:42
Παντως και το Bros και το Cbr ειναι μια τρανη αποδειξη της αξιοπιστιας και της ποιοτητας των οχηματων της Honda! :D

Λύσσαξες εσύ με τα χόντα. Μια χαρά μηχανάκια είναι. (αν εξαιρέσεις την «σπιρτάδα» στην μετακίνηση ανταλλακτικών) :eek:

Bob_o_mastoras
16/08/2015, 21:45
Λύσσαξες εσύ με τα χόντα. Μια χαρά μηχανάκια είναι. (αν εξαιρέσεις την «σπιρτάδα» στην μετακίνηση ανταλλακτικών) :eek:

Για πλακα πεταχτηκα σαν τη σφηνοτσαπου να δω τι θα πειτε... :lol:

GiorgosLa
16/08/2015, 22:04
Για πλακα πεταχτηκα σαν τη σφηνοτσαπου να δω τι θα πειτε... :lol:

Καλά έκανες. Κάποια μέρα θα γράψω «αντικειμενικά» τα υπέρ και τα κατά απ την δική μου "Μικρή σχετικά" συμβίωση με χόνΔα. :beer:

poldo
16/08/2015, 23:44
Εγώ μόνο καλά μπορώ να πω για το μηχανακι μου,τόσα χρόνια δεν έχει ζητισει τιποτες και είναι σκυλί.

alex14
17/08/2015, 11:25
Εγώ μόνο καλά μπορώ να πω για το μηχανακι μου,τόσα χρόνια δεν έχει ζητισει τιποτες και είναι σκυλί.

Ετσι που το φορτωνεις για γαιδουρι το κοβω

Cpt. Haddock
17/08/2015, 12:14
Καπια στιγμή κατά της πέντε ξεμενουμε από σουβλάκια στο ψυγείο, τηλεφώνω σε σπίτι με τα εφεδρικα και πάω με τοηχανακι να πάρω δύο σακουλες, μου λέει η σοφια δεν με πας στην πλατια για να μην περπαταω, ανεβαίνει και κρατάει και τις δύο σακουλες με τα σουβλάκια, Καπια στιγμή ακουμπάει τη μία στην εξάτμιση και ελιοσε άρχισαν να χάνονται τα σουβλάκια στο δρόμο και αυτή να φωνάζει να σταματήσω,σηκώνει και το χέρι με τη σακουλα ψηλά αλλά εγώ πήγαινα ακομη και πιάστηκε η σακούλα σε κάτι καγγελα και σκορπιστηκαν και τα άλλα,σταματάω και αυτή κρατούσε μόνο τα χερούλια χωρίς τη σακούλα κιταζω πίσω άλλα σουβλάκια στο δρόμο αλλα στο φράχτη και ένα με τη λιομενη σακουλα στη εξατμιση, 30 μέτρα σουβλάκια αφήσαμε στο χωριό, κάνει να κατέβει από το μηχανακι πιανετε η παντόφλα στο πατακι το πίσω και μένει η μισή πάνω και η μισή στο ποδι της, α να χαθεί η χαμουρα αφου δεν το έχει με της μηχανές τι ήθελε να την πάω,ευτιχος τα σουβλάκια που χάσαμε δεν ελοιπσαν από το γλέντι.γιαυτό έγραψα πριν ότι έκανε τη γερακινα.

Επος!

poldo
18/08/2015, 11:27
Καλησπερα σε ολους, χτες το μηχανακι έκανε πάνω κάτω την παραλια στο βότσαλο,την εδοσα σε ένα χοροιανο που μαθενει ,αλλά μετά είδα ότι το μπροστινό φρενο δε πιάνει καλά,τα λάδια από τα φρένα κάθε ποτες τα ανανεονουμε;

kostas777
18/08/2015, 11:46
Υγρά φρένων αλλάζουμε αν η μανέτα έχει γίνει πολύ μαλακή και τερματίζει. Αν δεν πιάνει καλά το μπροστινό φρένο, δες αν έχεις τακάκια.

GiorgosLa
18/08/2015, 11:57
Καλησπερα σε ολους, χτες το μηχανακι έκανε πάνω κάτω την παραλια στο βότσαλο,την εδοσα σε ένα χοροιανο που μαθενει ,αλλά μετά είδα ότι το μπροστινό φρενο δε πιάνει καλά,τα λάδια από τα φρένα κάθε ποτες τα ανανεονουμε;

Κοίτα πρώτα ανάμεσα στο δίσκο και στα τακάκια, μήπως μάγκωσε κάνα λιπαρό κομμάτι όταν γέμισες το χωριό σουβλάκια. Αν δεν πιάνει και το πίσω, κοίτα μήπως είναι η παντόφλα της Σοφίας. :D

poldo
18/08/2015, 12:16
Τακακια έχει, γιατί τα είχα αλαξει μαζι με το πισω πριν 2 χρόνια, ο δίσκος μπροστα κάνει κουρμπα μεγάλη, είναι φαγωμενος και μου είπαν ότι είναι πνευστος. Να θέλει αλλον; Ειναι ακριβώς;

kyo
18/08/2015, 13:43
Τακακια έχει, γιατί τα είχα αλαξει μαζι με το πισω πριν 2 χρόνια, ο δίσκος μπροστα κάνει κουρμπα μεγάλη, είναι φαγωμενος και μου είπαν ότι είναι πνευστος. Να θέλει αλλον; Ειναι ακριβώς;

μαλλον πλευστος ειναι το σωστο

alex14
18/08/2015, 13:50
μαλλον πλευστος ειναι το σωστο

Μαλλον δισκος 45 στροφων ειναι το σωστο. Ειμαι σιγουρος οτι πανω απο 1-1,5 χιλιοστο παχος δεν ειναι :p

pipe_smoker
18/08/2015, 14:20
Καλησπερα σε ολους, χτες το μηχανακι έκανε πάνω κάτω την παραλια στο βότσαλο,την εδοσα σε ένα χοροιανο που μαθενει ,αλλά μετά είδα ότι το μπροστινό φρενο δε πιάνει καλά,τα λάδια από τα φρένα κάθε ποτες τα ανανεονουμε;

Άνοιξε την τάπα και μέτρα πόσα έχεις.

poldo
18/08/2015, 18:00
Στο τζαμακι δείχνει να έχει πάνω από τη μεση

amyroukai
18/08/2015, 19:40
Ε τζάμι τότε.

GiannisBlessed
18/08/2015, 19:48
Το μπρος παντως τζαμι δεν εχει!
εντιτ. Τωρα ειδα οτι λεμε για το φρενο.οτι λεει το τζαμακι

poldo
18/08/2015, 21:13
Άρα οκ τα λαδια του φρένου, να δω τότε τον δίσκο πρέπει να βγει για να τον τσεκάρω με καπιο τρόπο;είναι και φαγωμενος,μπας και θέλει αλλον;

dimmie_72
18/08/2015, 22:28
Άρα οκ τα λαδια του φρένου

το νου σου μόλις κάψει τα λάδια του μοτέρ, θαρχίσει να ζητάει του φρένου μετά... :bawl:

Bob_o_mastoras
18/08/2015, 22:40
Aλλαξε το δισκο σου με εναν μαμα ή αλλον επωνυμο (ψαξε στο car.gr) και κανε και ενα service στις δαγκανες. Το κοστος ειναι μικρο. Σε μηχανικο ολα αυτα βεβαια διοτι με τα φρενα δεν παιζουμε (οπως με τα λαδια :D).

catmaster
18/08/2015, 23:08
Άρα οκ τα λαδια του φρένου, να δω τότε τον δίσκο πρέπει να βγει για να τον τσεκάρω με καπιο τρόπο;είναι και φαγωμενος,μπας και θέλει αλλον;

πήγαινε ρε άνθρωπε του θεού σε ένα μηχανικό να σου μαζέψει το μηχανάκι

poldo
20/08/2015, 12:55
οκ με τα φρενα , το προβλημα ειταν στη μανετα και δεν αφηνε να πατηθει πολλή , απο το φαναρι ξερετε πως βγαινουν οι υδρατμοι; το ειχα αφησει στο λιμανακι και ειχει κυμα , βασικα εκαμε μπανιο και εμφανισε θολουρα μεσα.

teogtp
20/08/2015, 13:00
οκ με τα φρενα , το προβλημα ειταν στη μανετα και δεν αφηνε να πατηθει πολλή , απο το φαναρι ξερετε πως βγαινουν οι υδρατμοι; το ειχα αφησει στο λιμανακι και ειχει κυμα , βασικα εκαμε μπανιο και εμφανισε θολουρα μεσα.

Καμμια τσιπούρα θα ανακάτεψε την μουργα. .......

Bob_o_mastoras
20/08/2015, 13:04
οκ με τα φρενα , το προβλημα ειταν στη μανετα και δεν αφηνε να πατηθει πολλή , απο το φαναρι ξερετε πως βγαινουν οι υδρατμοι; το ειχα αφησει στο λιμανακι και ειχει κυμα , βασικα εκαμε μπανιο και εμφανισε θολουρα μεσα.

Toυ 'χεις καλη αγκυρα στο ρεμετζο η θα το παρει ο βοριας;;;

poldo
20/08/2015, 13:08
τοχα αφησει στο λιμανακι για 2 ωρες , οταν πηγα να το παρω ειχε σηκοσει κυμα και το εβρεχε , το βραδι που ηθελα φως ειδα οτι ειχε θολωσει απο μεσα αλλα αναβει . δε ξερω αν βγενει το τζαμι για να το καθαρισω.

Bob_o_mastoras
20/08/2015, 13:15
Βγαινει αλλα πρεπει να λυσεις το φαναρι.
Ριξε μια γεναια ποσοτητα αντισκωριακου παντου (εκτος απο τα λαστιχα και τις δισκοπλακες) αφου το πλενεις με γλυκο νερο πρωτα διοτι θα αρχισει να οξειδωνεται.


Επισης περασε τα καρτερ απο κατω με μοραβια! :D

poldo
20/08/2015, 13:25
Μουράβια λεγετε και τη λεμε εδω αβια, καλο!!!!
αντισκωριακο που να μην λιπενει υπαρχει κατι για τις δισκοπλακες;

Bob_o_mastoras
20/08/2015, 13:28
Μουράβια λεγετε και τη λεμε εδω αβια, καλο!!!!
αντισκωριακο που να μην λιπενει υπαρχει κατι για τις δισκοπλακες;

Δεν υπαρχει.
Αλλα τις δισκοπλακες μην τις φοβασαι διοτι τριβονται συνεχως και φευγει η σκουρια οποτε δεν εχεις θεμα. Ριξε ομως οπουδηποτε αλλου και ειδικα στις ηλεκτρικες επαφες και μην το ξαναφησεις κοντα στη θαλασσα.

amyroukai
20/08/2015, 13:38
Μουράβια λεγετε και τη λεμε εδω αβια, καλο!!!!

Kαι ναι, κάπως έτσι παίρνουν και ιδέες μερικοί μερικοί με σχεδόν παροπλισμένα 1200GS και ονοματίζουν το μαγαζί τους όπως το αγαπημένο τους προϊόν....

poldo
20/08/2015, 13:39
το πισω το πλαστικο πηρε νερο μεσα , μιαζει με αυτες τις μπαλες με τα σπιτακια μεσα με νερο που τις γυριζεις και νομιζεις οτι χιονιζει. αυτο βγαινει ευκολα το εχω ξαναβγαλει .

Cpt. Haddock
20/08/2015, 18:17
Απο τα λαδια ξεκινησαμε...

alex14
20/08/2015, 20:46
Απο τα λαδια ξεκινησαμε...

και δεν θα καταληξουμε πουθενα ...:)

Bob_o_mastoras
21/08/2015, 00:21
Απο τα λαδια ξεκινησαμε...

Το thread λεει "bros και λαδια" oπως "sex and the city".. Ειναι πιο γενικο και βαθυστοχαστο απο αυτο που δειχνει επιφανειακα!