PDA

View Full Version : Παιδια SOS!!!Κουλο προβλημα με Yamaha XT600 E



Kostas156
11/08/2015, 12:29
Γεια χαρα σε ολους!!Ειναι η πρωτη φορα που γραφω και αυτο γιατι κοντευω να χασω τα λογικα μου με το ΧΤακι μου!Να τα παρω απο την αρχη τα πραγματα...Εγω ειμαι 2ο χερι και αυτο το ξερω επειδη ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειναι γνωστος του πατερα μου!!ειναι super motard και γενικα ηταν και ειναι σε εξαιρετικη κατασταση!οταν πηγα να δω το μηχανακι απο κοντα το μονο προβλημα που ειχε ηταν το εξης : Εν κινησει οταν φρεναρα και το μηχανακι σταματαγε...επεφταν τοσο πολυ οι στροφες που αυτο εσβηνε!Αυτο βεβαια το αντιμετωπιζα και το αντιμετωπιζω με το να ''δινω'' λιγο γκαζακι και ετσι δεν σβηνει!Οταν το ειδε μαστορας το μηχανακι ο οποιος ειναι απο τα καλυτερα ονοματα στην αθηνα μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα ανησυχητικο , απλα θελει καθαρισμα το καρμπυρατερ του!!Για να μην σας πριζω η κατασταση εχει ως εξης : Του κανω ευλαβικη συντηρηση, του εχω κανει καθαρισμα καρμπυρατερ 150 φορες :P ,μολις το γυρισα απο κορυφαιο ηλεκτρολογο και ο ανθρωπος σηκωσε τα χερια ψηλα και μου ειπε οτι πρεπει το μηχανακι να το δει μηχανικος (το πηγα στην ΥΑΜΑΗΑ και μου ειπαν οτι πρεπει να το δει ηλεκτρολογος :P)
Αυτο που νομιζω οτι πρεπει να αναφερθει για να γινει λιγο πιο ξεκαθαρο ειναι το εξης : ''οταν στο μηχανακι σταματημενο του πιεσεις το τιμονι προς τα κατω (αρα και οι αναρτησεις βυθιζονται) το μηχανακι κατεβαζει στροφες και παει να σβησει!!
Πειτε καμια ιδεα ρε παιδια...Βασικα για να πω την αληθεια το εχω συνηθησει και δεν με ενοχλει αλλα ρε γμτ μου εχει σπασει το κεφαλι και την περιεργεια να δω τι σκατα ειναι :P
Aυταα!!Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!

giannis113
11/08/2015, 12:36
Τσέκαρε καλώδια Ντίζες κλπ ότι περνάει από το λαιμό και κατά συνέπεια μετακινουνται όταν δουλεύει η ανάρτηση. Επίσης διακόπτες κλπ

Kostas156
11/08/2015, 12:45
Ρε συ αυτο μου ειπε και ο ηλεκτρολογος ...απλα μου κανει εντυπωση γιατι οπως ειπα το πηγα και στην yamaha και το ελεγξανε και δεν βρηκαν κατι περιεργο...τεσπα!!αν θες μπορεις να μου πεις πως θα καταλαβω οτι υπαρχει προβλημα??ειμαι νεος οδηγος και δεν το πολυεχω προς το παρον το αθλημα..

toyar
11/08/2015, 12:45
προσπαθησε να προκαλεσεις το προβλημα κουνωντας την πλεξουδα στην περιοχη του λαιμου και ειδικα στο σημειου που κανει την κουρμπα ακολουθωντας τις κινησεις του τιμονιου και στη βαση του κεντρικου διακοπτη
επισης βγαλε το τεποζιτο και πιεζοντας το τιμονι πανω κατω δες μηπως επηρεαζεται καποια φισα ή καποιο σωληνακι
ακομα τσεκαρε τα κολλαρα εισαγωγης μηπως καποιες στιγμες τραβαει αερα

Kostas156
11/08/2015, 15:58
Οκ παιδια ευχαριστω πολυ!!!Θα προσπαθησω να κανω αυτα που μου ειπατε!!!Να στε καλα!!

spyros33f
11/08/2015, 20:48
Αν δεν εχει το μαμα φτερο μπροστα δες το μηπως σου σφιγκει την πλεξουδα το φτερο στην τιμονοπλακα

Kostas156
28/08/2015, 20:42
Παιδες το προβλημα βρεθηκε και μαντεψτε...καρμπυρατερ τελικα!Ευτυχως βρηκα εναν ΜΑΣΤΟΡΑ ( με ολη την σημασια της εννοιας γιατι ο ανθρωπος παιδευοτανε με το μηχανακι 3 μερες) και μου ειπε τι παιχτηκε...τα παντα(ζιγκλεροφλοτεροβελονες κτλπ..) μεσα στο καρμπυρατερ δεν κανανε για το συγκεκριμενο καρμπυρατερ...Και ενταξει ρε φουστη μου λεω...ο προηγουμενος που το ειχε και το εφτιαχνε μονος του δεν ηξερε και εκανε μλκιες...οι υπολοιποι που το πηγα να το δουν??40 καθαρισμους καρμπυρατερ εκανα ρε παιδια...και σε ''καλα'' ονοματα και καλα...μεχρι και 50 ευρω εσκασα σε εξουσιοδοτημενο της yamaha για να μου πει οτι θελει ηλεκτρολογο...για να μην πω για την κλασσικη ατακα που ακουγα απο μαστορες οταν πηγαινα να το παρω : ''Μαγκαα το μηχανακι στο εκανα ξυραφι...σκοτωνει λεμε..''κτλπ κτλπ...Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας!