PDA

View Full Version : Εξουσιοδοτημένο, ή όπου να ναι;



psixlou
11/08/2015, 18:35
Ως πρόσφατος κάτοχος ενός μεταχειρισμένου cbf125, και παρατηρώντας τη χαμηλή στάθμη των υγρών φρένου και των λαδιών, σκέφτηκα ότι πρέπει να το πάω σ' ένα μάστορα για μια γενική επίβλεψη, καθώς και ερωτήσεις για τη συντήρηση που πρέπει να του κάνω απο δω και πέρα. Η ερωτησή μου είναι: Πρέπει να το πάω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Honda, ή να πάω σε όποιον μάστορα ξέρω; Δεδουμένου ότι το μηχανάκι είναι απλό, και στο εξουσιοδοτημένο μπορεί να με χρεώσουν ακριβά για απλά πράγματα. Επίσης, όπως διαβάζω, δε μου εγγυάται κανείς ότι στο εξουσιοδοτημένο θα γίνει καλή δουλειά, μιας και κυκλοφορούν άπειροι μάστορες παπατζήδες...

theofilos888
11/08/2015, 18:49
Εχεις καποιον μαστορα, που να εμπιστευεσαι; Αν ναι, τοτε σε αυτον. Τα εξουσιοδοτημενα ειναι πολυ υπερεκτιμημενα, κατα τη γνωμη μου.

MG-KTiNoS
11/08/2015, 18:54
Που ζεις ?

teogtp
11/08/2015, 19:20
Ως πρόσφατος κάτοχος ενός μεταχειρισμένου cbf125, και παρατηρώντας τη χαμηλή στάθμη των υγρών φρένου και των λαδιών, σκέφτηκα ότι πρέπει να το πάω σ' ένα μάστορα για μια γενική επίβλεψη, καθώς και ερωτήσεις για τη συντήρηση που πρέπει να του κάνω απο δω και πέρα. Η ερωτησή μου είναι: Πρέπει να το πάω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Honda, ή να πάω σε όποιον μάστορα ξέρω; Δεδουμένου ότι το μηχανάκι είναι απλό, και στο εξουσιοδοτημένο μπορεί να με χρεώσουν ακριβά για απλά πράγματα. Επίσης, όπως διαβάζω, δε μου εγγυάται κανείς ότι στο εξουσιοδοτημένο θα γίνει καλή δουλειά, μιας και κυκλοφορούν άπειροι μάστορες παπατζήδες...

Φήμες. ........
:rolleyes:

psixlou
11/08/2015, 19:21
Χαιδάρι βρίσκομαι. Και η αληθεία είναι ότι, δεν μπορώ να πω ότι ξέρω και κάποιον μάστορα που να του χω πολύ εμπιστοσύνη, και ειδικά στις μηχανές που δε ξέρω σχεδόν τίποτα...

catmaster
11/08/2015, 19:46
Απλό είναι το μηχανάκι σου , αφού λες ότι τα λάδια χρειάζονται συμπλήρωμα , κάτσε με ενα φιλαράκι σου που να ξέρει και αλλάξτε τα λαδάκια και ένα φίλτρο λαδιού , τα φρένα που λες είναι χαμηλή η στάθμη , να τσεκάρεις τα τακάκια μήπως έχουν τελειώσει και σου φάνε το δίσκο αργότερα

psixlou
11/08/2015, 19:59
Πρέπει να πετάξω τα ήδη υπάρχοντα λάδια; Η να συμπληρώσω; Δεν ξέρω να συμπληρώνω υγρά φρένων, ουτε είμαι σίγουρος για να πιστοποιήσω τη ζωή των τακακίων μου...

Tedvj23
11/08/2015, 20:10
Αν πατησεις στο youtube θα βρεις ενα καρο βιντεακια με οτι θες να κανεις στο cbfακι σου...
https://www.youtube.com/watch?v=7aUe1jNdi4Y

devil's animal
11/08/2015, 20:15
Απλό είναι το μηχανάκι σου , αφού λες ότι τα λάδια χρειάζονται συμπλήρωμα , κάτσε με ενα φιλαράκι σου που να ξέρει και αλλάξτε τα λαδάκια και ένα φίλτρο λαδιού , τα φρένα που λες είναι χαμηλή η στάθμη , να τσεκάρεις τα τακάκια μήπως έχουν τελειώσει και σου φάνε το δίσκο αργότερα

δεν εχει φιλτρο λαδιου το μηχανακι, μαστορα...:wave2:

επισης θα ελεγα να μην προσπαθησουν να αλλαξουν λαδια μονοι τους, αν δεν ξερουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα βασικα...
λιγο παραπανω σφιξιμο στην βιδα αποστραγγισης και πηραν τις βολτες στο χερι...

και με τα τακακια μπορει να παιδευτουν αν δεν ξερουν να σπρωξουν τα εμβολα πισω ή φυγει το ελασμα...
για υγρα φρενων, εξαερωσεις και τα ρεστα να μην μιλησω καλυτερα...:rolleyes:



@psixlou πηγαινε το μηχανακι σου σε καποιον μαστορα που εμπιστευεσαι ή τελοσπαντων σε καποιον που στον εχουν προτεινει φιλοι/γνωστοι/συγγενεις...
απλο ειναι το μηχανακι σου και οντως μπορει στην αντιπροσωπεια να πληρωσεις φυκια για μεταξωτες κορδελες...
αν μπορεις κατσε και παρακολουθα στα σερβις πως το κανουν και ρωτα...μπες ιντερνετ διαβασε για τις απλες εργασιες και ασχολησουν σιγα σιγα και δειλα δειλα μονος σου μετα απο καποιο καιρο που πιστευεις οτι θα εισαι ετοιμος...
:beer:

psixlou
11/08/2015, 20:53
Έχω ήδη δει βιντεάκια, απλά δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου να κάνει τη δουλειά, ειδικά εφόσον είμαι κάτοχος μηχανής 4 μέρες... Γιατί ξέρω ότι η παραμικρή ζημιά μπορεί μετά να μου βγεί διπλη...Επίσης δε θέλω κάτι συγκεκριμένο, αλλά γενικό έλεγχο σε μεταχειρισμένο μηχανάκι. Αναγκαστικά πρέπει να πάω κάπου συστημένος, καπου που να 'χω ακούσει μονο καλα σχόλια.

HelenKoR
11/08/2015, 21:44
Καλησπέρα.
Ξέρω ενα συνεργείο στην περιοχή σου, στο οποίο έχω πάει 3 φορές και ήταν εξυπηρετικός, με καλές τιμές.
Αν ενδιαφέρεσαι να σου πω...

psixlou
11/08/2015, 21:49
Βεβαιως να μου πεις...

HelenKoR
11/08/2015, 22:15
Σου στέλνω σε πμ