PDA

View Full Version : honda cbf 125 11'



lefterman
13/08/2015, 17:46
kalispera se olous edw,eimai kainourios sthn parea sas vrika to forum teleiws tixea anazhtodas plhrofories gia tin dikh mou motosikleta.(honda cbf 125 11')
ithela na mathw kai apo esas an sas exei vgalei afto to nixanaki sovara provlimata opws to diko mou.to exw sthn katoxh mou sxedon 3 xronia to agorasa me 22k xiliometra
kai afth th stigmh einai sta 34 k peripou.i agora tou mou stixise 1400 e kai to mixanaki itan apsogo ithele mono lastixa kai oxi epigodws.den eimai apo tous tipous pou
pigenoun kai polu xalara,gia na sas dwsw na katalavete...omws afto den nomizw na aitiologei oles aftes tis zhmies pou mou exei vgalei.an einai kiallos san emena parakalw na apanthsei apo katw na shzhthsoume peri tou thematos.euxaristw polu :)

devil's animal
13/08/2015, 17:49
για πες μερικες απο τις ζημιες...

lefterman
13/08/2015, 17:56
Πηνία καμένα, καμπάνα, έχει πάρει το πιστόνι καίει λάδι και θα το αλλάξω σύντομα, όπως και ο στροφαλος....

George_Sp
13/08/2015, 18:39
Λες το μηχανάκι ήταν άψογο. Άρα ή εσύ το ξέσκισες με κακή χρήση και κακή συντήρηση ή το μηχανάκι δεν ήταν άψογο και αγόρασες ένα χρέπι.
Σε κάθε περίπτωση τουλάχιστον ένας από τους παράγοντες συντήρηση ή χρήση πρέπει να αλλάξει για να ελπίζεις σε αποτέλεσμα.
Αν ξέρεις τι σημαίνει σωστή χρήση η ευθύνη είναι του συνεργείου που το πας και δημιούργησε αυτά τα θέματα ή δε σε ειδοποίησε οτι το μηχανάκι ήταν εξαρχής χρέπι.
Αν δε ξέρεις τι σημαίνει σωστή χρήση ότι και να σου κάνει το συνεργείο θα είναι μάταιος κόπος.

Υπόψιν οτι το cbf θεωρείται απίστευτα αξιόπιστο.
Για να έγιναν όλα τα παραπάνω κάτι πάει πολύ στραβά είτε στον αναβάτη, είτε στο συνεργείο.

devil's animal
13/08/2015, 19:37
Πηνία καμένα, καμπάνα, έχει πάρει το πιστόνι καίει λάδι και θα το αλλάξω σύντομα, όπως και ο στροφαλος....


:hmm:
πολυ περιεργα ολα αυτα...
δεν εχω ξανακουσει για τετοιες βλαβες στο cbf...ειδικα για πιστονια και στροφαλους....μου φαινεται πολυ τραβηγμενες σαν ζημιες για 125αρι commuter...
γιατι δεν βγαζει αλογα το πραγμα...ουτε εχει τρελες επιδοσεις...σαν παπι 100αρι παει...ολα τα αλλα 125αρια το εχουν για πρωϊνο...


μηπως το πηρες "αρπαγμενο" απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη και εβγαλε τωρα τις ζημιες?
αυτα ειναι ευκολα να γινουν αν ξεχαστει χωρις λαδι και εχει σκιστει στις τελικες...:rolleyes:

toyar
13/08/2015, 20:28
ειναι του 11, το πηρε πριν 3 χρονια αρα το 12 δηλαδη 1 ετους μηχανακι με 22000χλμ
το πηρε ο πρωτος το εσκισε και το ξεφορτωθηκε πριν του μεινει στα χερια
ισως και ντελιβερι:rolleyes:
αρπαγμενα πιστονι -στροφαλος ειναι απο σκισιμο με παλια ή καθολου λαδια
σε αυτες τις συνθηκες υπερθερμαινεται και την ακουνε και τα πηνια

devil's animal
13/08/2015, 21:40
ειναι του 11, το πηρε πριν 3 χρονια αρα το 12 δηλαδη 1 ετους μηχανακι με 22000χλμ
το πηρε ο πρωτος το εσκισε και το ξεφορτωθηκε πριν του μεινει στα χερια
ισως και ντελιβερι:rolleyes:
αρπαγμενα πιστονι -στροφαλος ειναι απο σκισιμο με παλια ή καθολου λαδια
σε αυτες τις συνθηκες υπερθερμαινεται και την ακουνε και τα πηνια


και εγω κατι τετοιο σκεφτηκα...
μιλαμε το μηχανακι ειναι σκυλος μαυρος...

αλλα οπως και να το κανουμε δεν μπορει ν'αντεξει σε παρατεταμενα σκισιματα και σπασιμο σε καθε ταχυτητα...
και φυσικα οχι με παλια ή και με λιγοτερα λαδια...

προφανως αυτος που το πηρε θα ηθελε να το κανει αεροπλανο και απλα το εδωσε πριν του μεινει στα χερια...το πηρε και το παλικαρι που ομολογει οτι "δεν ειναι απο τους τυπους που το πηγαινουν πολυ χαλαρα" και απλα αποτελειωθηκε το καϋμενο...:(

lefterman
13/08/2015, 23:16
Λες το μηχανάκι ήταν άψογο. Άρα ή εσύ το ξέσκισες με κακή χρήση και κακή συντήρηση ή το μηχανάκι δεν ήταν άψογο και αγόρασες ένα χρέπι.
Σε κάθε περίπτωση τουλάχιστον ένας από τους παράγοντες συντήρηση ή χρήση πρέπει να αλλάξει για να ελπίζεις σε αποτέλεσμα.
Αν ξέρεις τι σημαίνει σωστή χρήση η ευθύνη είναι του συνεργείου που το πας και δημιούργησε αυτά τα θέματα ή δε σε ειδοποίησε οτι το μηχανάκι ήταν εξαρχής χρέπι.
Αν δε ξέρεις τι σημαίνει σωστή χρήση ότι και να σου κάνει το συνεργείο θα είναι μάταιος κόπος.

Υπόψιν οτι το cbf θεωρείται απίστευτα αξιόπιστο.
Για να έγιναν όλα τα παραπάνω κάτι πάει πολύ στραβά είτε στον αναβάτη, είτε στο συνεργείο.

loipon file mou,otan agoraseis mia mixanh den boreis na ths liseis to moter gia elegxo kai mono.oute san poliths tha to ithela alla oute kai san agorasteis tha mou perisevan ta lefta na to kanw...opote ei nai pragmata pou den boreis na ksereis otan kaneis mia agora.otan doulevei roloi den xanei oute se ixo oute se apodosh den boreis na provlepeis tipota apo ta parapanw pou mou sinevisan.eixa ontos polu kako mixaniko,me liga logia apateona kai otan to katalava ton allaksa.pleon eimai polu tixeros me tous anthrwpous pou exw gnwrisei kai sinergazomai apo oles tis apopseis,alla den nomizw na einai efthinh tou sinergiou.i sinthrish tou itan apsogh.

George_Sp
13/08/2015, 23:19
εφόσον άλλαξες μηχανικό και δεν παίζει ο κακός και απατεώνας στην εξίσωση.....φτιάξε το μηχανάκι στο νέο σωστό μηχανικό και με σωστή συντήρηση θα τελειώσουν τα προβλήματά σου.

lefterman
13/08/2015, 23:20
:hmm:
πολυ περιεργα ολα αυτα...
δεν εχω ξανακουσει για τετοιες βλαβες στο cbf...ειδικα για πιστονια και στροφαλους....μου φαινεται πολυ τραβηγμενες σαν ζημιες για 125αρι commuter...
γιατι δεν βγαζει αλογα το πραγμα...ουτε εχει τρελες επιδοσεις...σαν παπι 100αρι παει...ολα τα αλλα 125αρια το εχουν για πρωϊνο...


μηπως το πηρες "αρπαγμενο" απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη και εβγαλε τωρα τις ζημιες?
αυτα ειναι ευκολα να γινουν αν ξεχαστει χωρις λαδι και εχει σκιστει στις τελικες...:rolleyes:

den kserw an exeis piasei tetio mixanaki sta xeria sou,pados exei mia xara epidwseis kai den einai arketa 125aria pou me exoun gia prwino :) to kovei se ekiniseis o siblektis,alla se sta swsta xeria einai polu kalo ergalio.pados arpagmeno den nomizw file mou na itan,toulaxiston itan entaksei se osa katafere na dei o mixanikos tote

lefterman
13/08/2015, 23:23
ειναι του 11, το πηρε πριν 3 χρονια αρα το 12 δηλαδη 1 ετους μηχανακι με 22000χλμ
το πηρε ο πρωτος το εσκισε και το ξεφορτωθηκε πριν του μεινει στα χερια
ισως και ντελιβερι:rolleyes:
αρπαγμενα πιστονι -στροφαλος ειναι απο σκισιμο με παλια ή καθολου λαδια
σε αυτες τις συνθηκες υπερθερμαινεται και την ακουνε και τα πηνια

file ta pinia mou ta evgale enw akoma den eixe deiksei provlima o strofalos oute kabana oute tipota oute kan to pistoni gia na kaiei ladia...itan ola sthn pena.oso gia to deliveri pou les,de nomizw na pire papi me siblekti gia deliveri kai na prolave na to liwsei kiolas...mou akougete kapws koufo

lefterman
13/08/2015, 23:25
εφόσον άλλαξες μηχανικό και δεν παίζει ο κακός και απατεώνας στην εξίσωση.....φτιάξε το μηχανάκι στο νέο σωστό μηχανικό και με σωστή συντήρηση θα τελειώσουν τα προβλήματά σου.

file mou den ksereis pws perimenw afth thn stigmh...exw mazepsei ola ta lefta kai perimenw ton sarakaki pote tha exei to antalaktiko strofalo...logw ths katastashs den borouse na kanei ws twra paragelia kai den eixe apothema...gia after market den to sizhtaw... perimenw san trelos na perasoun oi meres kai na xtipisei to tilefwno mou..afto to mixanaki to exw latrepsei kai de thelw na to afhsw etsi me tipota

lefterman
13/08/2015, 23:28
και εγω κατι τετοιο σκεφτηκα...
μιλαμε το μηχανακι ειναι σκυλος μαυρος...

αλλα οπως και να το κανουμε δεν μπορει ν'αντεξει σε παρατεταμενα σκισιματα και σπασιμο σε καθε ταχυτητα...
και φυσικα οχι με παλια ή και με λιγοτερα λαδια...

προφανως αυτος που το πηρε θα ηθελε να το κανει αεροπλανο και απλα το εδωσε πριν του μεινει στα χερια...το πηρε και το παλικαρι που ομολογει οτι "δεν ειναι απο τους τυπους που το πηγαινουν πολυ χαλαρα" και απλα αποτελειωθηκε το καϋμενο...:(

mages idika gia ena neo odhgo to mixanaki apla se mathenei pws kai ti...se odigikh siberifora einai apsogo,kai grhgoro einai,kai mia xara telikh exei...den tou lipei tipota,kai einai sigoura omorfo me merikes allages se flas kathreptes xeroulia manetes kai ta sxetika

ggs
13/08/2015, 23:34
Lefterman καλώς ηλθες.
Προσπάθησε να μην γράφεις greekglish.
Με το καλό να φτιαξεις το μοτορι..:wave2:

lefterman
13/08/2015, 23:41
Lefterman καλώς ηλθες.
Προσπάθησε να μην γράφεις greekglish.
Με το καλό να φτιαξεις το μοτορι..:wave2:

Έγινε φίλε μου, σε ευχαριστώ!

devil's animal
13/08/2015, 23:55
den kserw an exeis piasei tetio mixanaki sta xeria sou,pados exei mia xara epidwseis kai den einai arketa 125aria pou me exoun gia prwino :) to kovei se ekiniseis o siblektis,alla se sta swsta xeria einai polu kalo ergalio.pados arpagmeno den nomizw file mou na itan,toulaxiston itan entaksei se osa katafere na dei o mixanikos tote



επειδη εχω ενα τετοιο απο το 10 και τυγχαινει, λογω συγκυριων, να το πουλαω τωρα...ξερω πολυ καλα για τι εχει φτιαχτει, τι μπορει να κανει και ποση δυναμη εχει...
για να "πιασεις" αλλα παπια με παρομοιο κυβισμο ή και σκουτερ πρεπει να σπας ολες τις ταχυτητες και παλι εισαι διπλα τους...δεν ξεφευγεις...

θα σου ελεγα το αντιθετο οσον αφορα τις εκκινησεις...ξεκιναει πολυ καλα..πολυ καλυτερα απο πολλα αλλα γιατι εχει μια θεοκοντη πρωτη που σου κανει το "μπαμ" για τα πρωτα 10 μετρα και μετα αν κανεις καλη και γρηγορη αλλαγη παραμενεις μπροστα μεχρι να μπει τριτη...εκει ξεκινανε τα δραματα...

αλλα anyway, η honda σαφεστατα δεν εβγαλε το cbf για drag racing ή γενικα για racing...εχει το cbr125 γι'αυτο, το οποιο και εχει εξελιξει..εν αντιθεση με το cbf που το μονο που εχει αλλαξει απο το 2009 ειναι να βαλει στροφομετρο...


ο μηχανικος που το πηγες πριν το παρεις, μπορει οντως να μην ειδε ή ακουσε τιποτα περιεργο...αλλα αν προερχοταν απο σκισιμο και συνεχισε με σκισιμο..ε, και πολυ αντεξε στα 34χιλ χλμ...

devil's animal
14/08/2015, 00:04
mages idika gia ena neo odhgo to mixanaki apla se mathenei pws kai ti...se odigikh siberifora einai apsogo,kai grhgoro einai,kai mia xara telikh exei...den tou lipei tipota,kai einai sigoura omorfo me merikes allages se flas kathreptes xeroulia manetes kai ta sxetika

καλα κανεις και το εχεις λατρεψει..και οντως για εναν νεο οδηγο ειναι μια χαρα αφου δεν υπαρχουν πολλες απαιτησεις εξ ορισμου, και μπορει να παει και σβελτα αμα καποιος το θελησει και να το τελικιασει με 130-135 κοντερισια, και να του αλλαξει και χερουλια, φλας, καθρεφτες, μανετες, κλπ...αλλα δεν βγηκε γι'αυτα!

βγηκε για να πηγαινοφερνει κοσμο οικονομικα και να εχει την αισθηση μοτοσυκλετας καθ'οτι εχει συμπλεκτη και ντεποζιτο αναμεσα απ'τα ποδια...

ουτε φονεας γιγαντων ειναι (ουτε καν παπιων), ουτε θα γινει (οσες αλλαγες και αν του κανει καποιος)..
προς Θεου δεν λεω οτι ενα δυο τελικιασματα και 5-6 σπασμενες ταχυτητες του κανουν κακο, αλλα αν το εχεις ολη μερα τσιτες, δεν ειναι και το ιδανικοτερο...

το ξαναλεω...βγηκε για αλλο σκοπο...


με το καλο να το φτιαξεις...
:wave2:

ChrisNt
14/08/2015, 00:07
den eimai apo tous tipous pou
pigenoun kai polu xalara,gia na sas dwsw na katalavete.
Τι το ήθελες το cbf αν δεν πηγαίνεις χαλαρά ..αφού δεν έχει δύναμη ούτε να κλάσει με το συμπάθιο..Εγώ το πήρα πριν κανένα πεντάμηνο στα 7000 χιλιόμετρα ,τώρα έχει καμιά 14000 χιλιόμετρα και δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα, το μόνο που προσέχω ιδιαίτερα είναι να αλλάζω λάδια συχνά και μπουζί.

toyar
14/08/2015, 06:20
παντως γενικα ανεξαρτητα απο μηχανικους και συνεργεια οταν βλεπεις τοσο μικρο μηχανακι να πουλιεται σε ενα χρονο με τοσο πολλα χλμ φευγεις τρεχοντας
με το καλο να το φτιαξεις και μετα θα ειναι σαν καινουριο:)

Panos76
14/08/2015, 09:14
Απορία: Είναι δυνατόν ένα τετράχρονο μαμά μοτεράκι (& μάλιστα χόνδα :D ) να βγάλει θέμα με γκάζι - πίεση; Υποθέτω άντε να έτρωγε λίγο λάδι παραπάνω.

Ο μηχανικός τί ζημιά θα μπορούσε να κάνει στο μοτέρ;

Παίζει να οφείλεται απλά σε ατυχία - αστοχία υλικών;

:confused:

toyar
14/08/2015, 09:28
κανενα μοτερ δεν αντεχει αν δουλεψει χωρις λαδι εστω και για 1-2 λεπτα
αστοχια υλικων δεν προκυπτει σε ενα μηχανακι αλλα σε ολοκληρη παρτιδα

Panos76
14/08/2015, 09:37
Οπότε παίζει είτε ο φίλος εδώ είτε ο προηγούμενος κάτοχος, να μην πρόσεξαν την πεσμένη στάθμη λαδιού, να πίεσαν το μηχανάκι και να άρπαξε κυλινδροπίστονο;

Προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται να πάθει ζημΝιά το μοτέρ ενός cbf!

lefterman
14/08/2015, 14:01
επειδη εχω ενα τετοιο απο το 10 και τυγχαινει, λογω συγκυριων, να το πουλαω τωρα...ξερω πολυ καλα για τι εχει φτιαχτει, τι μπορει να κανει και ποση δυναμη εχει...
για να "πιασεις" αλλα παπια με παρομοιο κυβισμο ή και σκουτερ πρεπει να σπας ολες τις ταχυτητες και παλι εισαι διπλα τους...δεν ξεφευγεις...

θα σου ελεγα το αντιθετο οσον αφορα τις εκκινησεις...ξεκιναει πολυ καλα..πολυ καλυτερα απο πολλα αλλα γιατι εχει μια θεοκοντη πρωτη που σου κανει το "μπαμ" για τα πρωτα 10 μετρα και μετα αν κανεις καλη και γρηγορη αλλαγη παραμενεις μπροστα μεχρι να μπει τριτη...εκει ξεκινανε τα δραματα...

αλλα anyway, η honda σαφεστατα δεν εβγαλε το cbf για drag racing ή γενικα για racing...εχει το cbr125 γι'αυτο, το οποιο και εχει εξελιξει..εν αντιθεση με το cbf που το μονο που εχει αλλαξει απο το 2009 ειναι να βαλει στροφομετρο...


ο μηχανικος που το πηγες πριν το παρεις, μπορει οντως να μην ειδε ή ακουσε τιποτα περιεργο...αλλα αν προερχοταν απο σκισιμο και συνεχισε με σκισιμο..ε, και πολυ αντεξε στα 34χιλ χλμ...
Λοιπόν φίλε μου... Αν δεν σου είναι αρκετά να έχει πολύ καλή εκκίνηση, εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει! Εξάλλου είναι παπί.. Όταν ξέρω ειδικά πώς μπορώ να κρατήσω μια σταθερή πορεία στα 110 /120 χλμ. Όταν θέλω να κάνω απόσταση. Με μια εξάτμιση και ένα φίλτρο αέρα το μηχανάκι δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από κανένα άλλο της κατηγορίας του. Πρόσφατα ήπια ένα κιμκο ενός φίλου καινούργιο κούτα μόλις είχε βγει απ το στρώσιμ ενώ ακόμα δεν έχω φτιάξει την ζημιά στο στρόφαλο.

theofilos888
14/08/2015, 14:02
Οπότε παίζει είτε ο φίλος εδώ είτε ο προηγούμενος κάτοχος, να μην πρόσεξαν την πεσμένη στάθμη λαδιού, να πίεσαν το μηχανάκι και να άρπαξε κυλινδροπίστονο;

Προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται να πάθει ζημΝιά το μοτέρ ενός cbf!

Θα σου πω μια εκδοχη..... το πας για σερβις και ο μαστορας δεν αλλαζει ποτε το λαδι. Απλα προσθετει. Το αυτο και με το μπουζι και οποιο αλλο ανταλλακτικο μπορει να γλυτωσει. Τα πληρωνεται για καινουργια και εσυ ο ασχετος δεν καταλαβαινεις γρι. Ειναι και χοντα, που γενικα δε μασαει απο τετοια, να πως γινονται οι δουλειες. Ο μαστορας πονταρει στο να τα φτυσει το εργαλειο τελειως και να μπει για γενικη επισκευη και να τα κονομησει διπλα! Ελπιζω να σου ελυσα την απορια.... ;)

lefterman
14/08/2015, 14:04
καλα κανεις και το εχεις λατρεψει..και οντως για εναν νεο οδηγο ειναι μια χαρα αφου δεν υπαρχουν πολλες απαιτησεις εξ ορισμου, και μπορει να παει και σβελτα αμα καποιος το θελησει και να το τελικιασει με 130-135 κοντερισια, και να του αλλαξει και χερουλια, φλας, καθρεφτες, μανετες, κλπ...αλλα δεν βγηκε γι'αυτα!

βγηκε για να πηγαινοφερνει κοσμο οικονομικα και να εχει την αισθηση μοτοσυκλετας καθ'οτι εχει συμπλεκτη και ντεποζιτο αναμεσα απ'τα ποδια...

ουτε φονεας γιγαντων ειναι (ουτε καν παπιων), ουτε θα γινει (οσες αλλαγες και αν του κανει καποιος)..
προς Θεου δεν λεω οτι ενα δυο τελικιασματα και 5-6 σπασμενες ταχυτητες του κανουν κακο, αλλα αν το εχεις ολη μερα τσιτες, δεν ειναι και το ιδανικοτερο...

το ξαναλεω...βγηκε για αλλο σκοπο...


με το καλο να το φτιαξεις...
:wave2:

Το ίδιο λέμε πάνω κάτω! Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Να είσαι καλά!

lefterman
14/08/2015, 14:07
Τι το ήθελες το cbf αν δεν πηγαίνεις χαλαρά ..αφού δεν έχει δύναμη ούτε να κλάσει με το συμπάθιο..Εγώ το πήρα πριν κανένα πεντάμηνο στα 7000 χιλιόμετρα ,τώρα έχει καμιά 14000 χιλιόμετρα και δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα, το μόνο που προσέχω ιδιαίτερα είναι να αλλάζω λάδια συχνά και μπουζί.

Με το συμπάθιο βελτιωσε τις αλλαγές σου χαχαχα. Μια χαρά τα πάει φίλε μου!

lefterman
14/08/2015, 14:08
παντως γενικα ανεξαρτητα απο μηχανικους και συνεργεια οταν βλεπεις τοσο μικρο μηχανακι να πουλιεται σε ενα χρονο με τοσο πολλα χλμ φευγεις τρεχοντας
με το καλο να το φτιαξεις και μετα θα ειναι σαν καινουριο:)

Αδερφέ, δεν βλέπω την ώρα... Περιμένω σα μικρό παιδάκι! Όντως σαν καινούργιο μετά από όλα αυτά! Σε ευχαριστώ πολύ!

lefterman
14/08/2015, 14:12
Οπότε παίζει είτε ο φίλος εδώ είτε ο προηγούμενος κάτοχος, να μην πρόσεξαν την πεσμένη στάθμη λαδιού, να πίεσαν το μηχανάκι και να άρπαξε κυλινδροπίστονο;

Προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται να πάθει ζημΝιά το μοτέρ ενός cbf!

Στα δικά μου χέρια τουλάχιστον ποτέ... Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί... Γιαυτό άνοιξα αυτό το θέμα.

toyar
14/08/2015, 14:19
οταν με το καλο ανοιχτει για επισκευη ζητα να τσεκαριστει η τρομπα λαδιου

lefterman
14/08/2015, 14:31
Έγινε φίλε, ευχαριστώ πολύ! ;-)

lefterman
14/08/2015, 14:33
Θα έχετε νέα μου ελπίζω μέχρι το τέλος του μήνα, αν ήξερε κάποιος να μου πει αν αξίζει πλέον το νέο πιστόνι μου να είναι 150. Θετικά /αρνητικά. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

toyar
14/08/2015, 14:39
αν υπαρχει τετοιο γνησιο κυλινδροπιστονο αξιζει
για ημιτασιον οχι

devil's animal
14/08/2015, 14:41
Λοιπόν φίλε μου... Αν δεν σου είναι αρκετά να έχει πολύ καλή εκκίνηση, εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει! Εξάλλου είναι παπί.. Όταν ξέρω ειδικά πώς μπορώ να κρατήσω μια σταθερή πορεία στα 110 /120 χλμ. Όταν θέλω να κάνω απόσταση. Με μια εξάτμιση και ένα φίλτρο αέρα το μηχανάκι δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από κανένα άλλο της κατηγορίας του. Πρόσφατα ήπια ένα κιμκο ενός φίλου καινούργιο κούτα μόλις είχε βγει απ το στρώσιμ ενώ ακόμα δεν έχω φτιάξει την ζημιά στο στρόφαλο.



δεν κανεις σταθερη πορεια μ'αυτα τα χλμ στο cbf...ειναι πολυ εως αρκετα ζορισμενο...για την ακριβεια ειναι πολυ κοντα στην τελικη του, που ειναι 125-130χλμ...
εγω μια φορα το ανοιξα τερμα και το κρατησα και ειδα 135 στην κατηφορα της κατεχακη απο περιφερειακο υμηττου πηγαινοντας προς Μεσογειων...και εννοειται με γλωσσοφιλο στο ντεποζιτο...:a48:

πορεια απροβληματιστα παει με 80...αυτα ειναι τα χλμ ταξιδιου...100 ειναι λιγο ζορισμενο...120 εχει ψιλοτερματισει...τα 130 τα βλεπεις σε κατηφορα και περιμενεις...


στο ξαναλεω, εχεις παρεξηγησει τι ειναι και τι κανει το μηχανακι...σκεψου το...
και αυτο γιατι σκοπευεις να το φτιαξεις...αν συνεχισεις το ιδιο βιολι, πιθανοτατα να ξαναχτυπησει..
:wave2:

lefterman
14/08/2015, 15:01
αν υπαρχει τετοιο γνησιο κυλινδροπιστονο αξιζει
για ημιτασιον οχι

Καλά, αυτό εννοείται!

lefterman
14/08/2015, 15:04
δεν κανεις σταθερη πορειαιό μ'αυτα τα χλμ στο cbf...ειναι πολυ εως αρκετα ζορισμενο...για την ακριβεια ειναι πολυ κοντα στην τελικη του, που ειναι 125-130χλμ...
εγω μια φορα το ανοιξα τερμα και το κρατησα και ειδα 135 στην κατηφορα της κατεχακη απο περιφερειακο υμηττου πηγαινοντας προς Μεσογειων...και εννοειται με γλωσσοφιλο στο ντεποζιτο...:a48:

πορεια απροβληματιστα παει με 80...αυτα ειναι τα χλμ ταξιδιου...100 ειναι λιγο ζορισμενο...120 εχει ψιλοτερματισει...τα 130 τα βλεπεις σε κατηφορα και περιμενεις...


στο ξαναλεω, εχεις παρεξηγησει τι ειναι και τι κανει το μηχανακι...σκεψου το...
και αυτο γιατι σκοπευεις να το φτιαξεις...αν συνεχισεις το ιδιο βιολι, πιθανοτατα να ξαναχτυπησει..
:wave2:

Κάτσε ρε φίλε, δηλαδή πιο 125 αεροψυκτο πάει με 120 και είναι αζοριστο ?

lefterman
14/08/2015, 15:06
Όσο για τις αλλαγές που έλεγες νωρίτερα δες του 15.. Νομίζω είναι αισθητή η διαφορά.!! :-D

toyar
14/08/2015, 15:20
Κάτσε ρε φίλε, δηλαδή πιο 125 αεροψυκτο πάει με 120 και είναι αζοριστο ?

αυτο σου λεει............;)
οτι αν θες πορεια με τετοιες ταχυτητες το 125 δεν επαρκει

devil's animal
14/08/2015, 15:20
Κάτσε ρε φίλε, δηλαδή πιο 125 αεροψυκτο πάει με 120 και είναι αζοριστο ?

αλλο ζορισμενο, αλλο τερματισμενο...εχει διαφορα...

δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο την κατηγορια για να σου απαντησω ποιο 125 αεροψυκτο παει με 120 στο χαλαρο, αλλα το cbf που το εχω δεν παει..ζοριζεται...και οχι απλα ζοριζεται, σε ισιαδι με ενα μουλαρι 83 κιλων πανω ειναι τελικιασμενο σ'αυτα τα χλμ...

lefterman
14/08/2015, 15:35
Με την κοπέλα μου επάνω έχω κάνει απόσταση Πειραιά /πευκι Εύβοιας πήγαμε χαλαρά με 110 120. Όλα τα παπια με 120 ζορίζονται. Το cbf μου όμως δεν είχε τερματίσει εκεί :-P

devil's animal
14/08/2015, 15:44
Με την κοπέλα μου επάνω έχω κάνει απόσταση Πειραιά /πευκι Εύβοιας πήγαμε χαλαρά με 110 120. Όλα τα παπια με 120 ζορίζονται. Το cbf μου όμως δεν είχε τερματίσει εκεί :-P


ακριβως επειδη εσυ νομιζες οτι δεν εχει τερματισει, αυτο θελει τωρα πιστονι και στροφαλο...

πραξε οπως νομιζεις απο εδω και μπρος...:priest:

lefterman
14/08/2015, 15:46
Χαχαχαχα έγινε ευχαριστώ!

ChrisNt
14/08/2015, 16:39
Καλά φίλε άμα λες ότι πήγαινες χαλαρά με 110 - 120 προφανώς δεν μιλάμε για το cbf 125 .Αν θυμάμαι καλά το μοντέλο του '11 δεν έχει στροφόμετρο , οπότε μάλλον το μηχανάκι παρακαλάει για έλεος ενώ εσύ νομίζεις ότι πηγαίνει χαλαρά.Το δικό μου που είναι μοντέλο του '13 λίγο πριν τις 10.000 στροφές πίανει 110-120 χλμ ..πάνω από 10.000 στροφές δεν το έχω πάει φυσικά ποτέ, 12.000 στροφές τερματίζει .

lefterman
14/08/2015, 17:10
Όσο χαλαρά μπορεί να πάει ρε φίλε.. Όχι παρακαλάει και για έλεος... Είσαι υπερβολικός

George_Sp
14/08/2015, 17:21
κοντερίσια πάντα. ;)

lefterman
15/08/2015, 17:56
Παιδιά κάτι ακόμα.. Ξερω πώς βιάζομαι λίγο αφού ρωτάω πριν το φτιάξω αλλά σίγουρα μετά θα θέλει πάλι στρώσιμο. Γνωρίζετε να μου πείτε πως πρέπει να γίνει ??

Nostradamus
15/08/2015, 19:22
Παιδιά κάτι ακόμα.. Ξερω πώς βιάζομαι λίγο αφού ρωτάω πριν το φτιάξω αλλά σίγουρα μετά θα θέλει πάλι στρώσιμο. Γνωρίζετε να μου πείτε πως πρέπει να γίνει ??

Ναι... να γινει στα χερια αλλου μεχρι να τελειωσει το στρωσιμο που θα ξεχωριζει το ζορισμενο και το τερματισμενο...

devil's animal
15/08/2015, 19:24
Παιδιά κάτι ακόμα.. Ξερω πώς βιάζομαι λίγο αφού ρωτάω πριν το φτιάξω αλλά σίγουρα μετά θα θέλει πάλι στρώσιμο. Γνωρίζετε να μου πείτε πως πρέπει να γίνει ??



αφου στα 120 ειναι αζοριστο...πηγαινε το με καμια 90αρια...100αρια...
ρελαντι δλδ...λιγο πριν σβησει...

Panos76
15/08/2015, 20:56
ΜαλακωΣά τρελή. Αποφεύγεις ανηφόρες/κατηφόρες, ήπιες αλλαγές ταχυτήτων.
Θέλει υπομονή αλλά είναι ζωτικής σημασίας για τη ζωή του κινητήρα το σωστό ρονταρισμα.

lefterman
16/08/2015, 00:52
brvo re mages...krakste.egw nomizw pws apo afto kai meta exete toulaxiston 5 kila @@ .euxaristw gia ti voitheia re! :P

teogtp
16/08/2015, 01:10
Ρε μαστορα.
Μπήκες στο "μαγαζι" ρώτησες για να μάθεις πραγματα για το μηχανακι σου,και την "λες" στα ατομα που σου λενε τροπους για να μην ζημιωσεις την τσεπη σου ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ;

"Υμαρτον ρε σεις" που λέει και ο ξεδοντιαρης....

lefterman
16/08/2015, 01:19
για τον τροπο τους μιλησα φιλοσ..

nightraider
16/08/2015, 03:00
σε 1 εβδομάδα και εσύ θα έχεις 5 κιλά μέταλλο για σκραπ. Κάθε 2 μήνες θα μαζέυεις άλλα 5, μέχρι να το πουλήσεις και να λες στον κόσμο "ρε μην παίρνετε cbf, σπάνε άυτα", ή να βρίζεις τους άσχετους μηχανικούς που δεν έχουν ιδέα για το πως να δέσουν ένα μοτέρ.

Να πείς οπωσδήποτε στον αγοραστή την αποψή σου περι "χαλαρής και ξεκούραστης λειτουργίας του μοτέρ" ΠΡΙΝ σου δώσει τα λεφτά.

Μπορείς να αρχίσεις και το κάπνισμα, μιάς και θα έχεις μαζέψει τοσα πολλά fancy τασάκια. Θα έχεις να λες ιστοριές σαν "αα, αυτό άρπαξε στην Αττική Οδό" και "όχι ρε, αυτο είναι απο τότε που κυνηγιόμασταν με ένα R6"

lefterman
16/08/2015, 12:10
Να πείς οπωσδήποτε στον αγοραστή την αποψή σου περι "χαλαρής και ξεκούραστης λειτουργίας του μοτέρ" ΠΡΙΝ σου δώσει τα λεφτά.


σε κανενα ξυπνιο παλικαρι...σαν εσενα δηλαδη!

ChrisNt
16/08/2015, 20:03
lefterman δώστο το κακόμοιρο..αφού πάλι τα ίδια θα κάνεις ..πάρε κάτι μεγαλύτερο να πηγαίνεις χαλαρά με 110 και 120 ..το cbf δεν είναι για την δουλεία που το θες..και ούτε είναι το θηρίο που νομίζεις.

devil's animal
16/08/2015, 21:17
lefterman δώστο το κακόμοιρο..αφού πάλι τα ίδια θα κάνεις ..πάρε κάτι μεγαλύτερο να πηγαίνεις χαλαρά με 110 και 120 ..το cbf δεν είναι για την δουλεία που το θες..και ούτε είναι το θηρίο που νομίζεις.

συμφωνω και επαυξανω...
110-120 ειναι ταχυτητα ταξιδιου 250αριου...οχι 125..
επισης πολλοι που εχουν ΧΤ600-660, ταξιδευουν με 120-140 για να ειναι ανετο το μοτερ...


και ο αλλος θελει να μας πεισει οτι με το 125 πηγε δικαβαλο απο Πειραια - Πευκι με 110-120 και το μηχανακι δεν ηταν ζορισμενο...:rolleyes:

lefterman
17/08/2015, 00:06
ok, oi moderators ας κλεισουν το θεμα,μιας και βοηθεια σε αυτα που ρωταω πλεον δεν εχω,περα απο ειρωνια και σκληρη κριτικη.ευχαριστω αυτους ποθ βοηθησαν. bye

George_Sp
17/08/2015, 02:28
το οτι δε δέχεσαι την αλήθεια των πραγμάτων (στα πόσα χλμ/ω ζορίζεται ένα μικρού κυβισμού μοτοσυκλετάκι) είναι δικό σου θέμα. τα παιδιά εξαρχής προσπάθησαν να σου εξηγήσουν τι σημαίνει 125κυβικά μοτέρ και αν ζορίζεται ή όχι δικάβαλο για μεγάλες αποστάσεις συνεχώς στα 110-120.
αφού σου εξήγησαν αρχικά πέρασες στο επόμενο βήμα αφού δεν πείθεσαι να αντικρούεις οτι το μοτέρ του δε ζορίζεται και οτι όσοι στο λένε δε ξέρουν τι τους γίνεται. τα παιδιά το γυρνάνε στην πλάκα αλλά και σου εξήγουν επιπρόσθετα πως πάει η αναλογία ταχύτητας ταξιδιού και τελικής σε μεγαλύτερα κυβικά....και αντί να κατανοήσεις, μιλάς για τρόπους ενώ ο δικός σου τρόπος αρχίζει να γίνεται ειρωνικός και επιθετικός μιλώντας για ξύπνιους.

αν δε θες να καταλάβεις δικό σου θέμα. όσοι σου απάντησαν όμως χάλασαν χρόνο να γράψουν 5 πράγματα για να διορθωθεί ένα μοτέρ "παιγμένο" και να μην ξαναπάθει τα ίδια.

ώρα καλή στη πρύμνη σου :)

lefterman
17/08/2015, 02:57
nai re file otan egw pasxizw na mazepsw 5 fraga kai o allos mou grafei pws to poulaw kai na pw safton pou to agorazei pws to paw...den bika edw mesa na me kraksete oute gia na me pisete na poulisw to mixanaki.gia na rwthsw 5 pragmata irtha kai apo ena simio kai meta to xesan merikoi to thema.akoma kai thn diaforetikh gnwmh akoma kai lathos na eimai egw thn sevastika den xlevasa kanena..katalaves? esy de grafeis edw gia na krineis emena asxima,an kapoios afto thelei pigene kai kanto kai esy kai o kathenas.egw ithela 5 simvoules.an to mono pou ksereis einai na kathese na krazeis kai na xlevazeis ite esy ite o kathenas bravo sou.egw de goustara omws allo idi xeretisa kai efxaristisa aftous pou me voithisan...twra ti theleis?

lefterman
17/08/2015, 02:57
sorry gia ta greeklish ksexastika

devil's animal
17/08/2015, 10:10
nai re file otan egw pasxizw na mazepsw 5 fraga kai o allos mou grafei pws to poulaw kai na pw safton pou to agorazei pws to paw...den bika edw mesa na me kraksete oute gia na me pisete na poulisw to mixanaki.gia na rwthsw 5 pragmata irtha kai apo ena simio kai meta to xesan merikoi to thema.akoma kai thn diaforetikh gnwmh akoma kai lathos na eimai egw thn sevastika den xlevasa kanena..katalaves? esy de grafeis edw gia na krineis emena asxima,an kapoios afto thelei pigene kai kanto kai esy kai o kathenas.egw ithela 5 simvoules.an to mono pou ksereis einai na kathese na krazeis kai na xlevazeis ite esy ite o kathenas bravo sou.egw de goustara omws allo idi xeretisa kai efxaristisa aftous pou me voithisan...twra ti theleis?



για κατσε ρε αρχηγοπουλο γιατι πολυ παρθενα Μαρια μας το παιζεις...
προσπαθησαμε να σου εξηγησουμε οτι αυτα που λες ΔΕΝ στεκουν...εχουμε και αλλοι το ιδιο μηχανακι με το δικο σου και δεν ισχυουν επ ουδενι αυτα που λες...
στο λεμε με το καλο και εσυ συνεχιζεις να λες τα δικα σου...

τι περιμενεις δλδ να εισπραξεις οταν μας λες για αζοριστα μοτερ στα 120 με το 125? σαν να μπαινει ενας εδω μεσα με v-strom και μας λεει οτι ταξιδευει χαλαρα και με αζοριστο μοτερ στα 200χλμ/ωρα..δεν το θελει το δουλεμα του και την ειρωνια? ε,το θελει!
δεν μιλατε σε παιδακια του δημοτικου...


και σου ειπαμε πολυ ομορφα οτι εφ'οσον αποφασισες να το φτιαξεις πρεπει ν'αλλαξεις ρυθμο και μυαλα γιατι θα το ξαναπαθεις...
η πλακα ειναι οτι στο πρωτο σου μνμ γραφεις: "den eimai apo tous tipous pou pigenoun kai polu xalara"..αρα το ψιλοπαραδεχεσαι οτι το'σκισες..και εμεις λεγαμε για τον προηγουμενο ιδιοκτητη και τον βλακα μαστορα που το ελεγξε πριν το παρεις...:rolleyes:

και μετα απ'ολα αυτα πρεπει εγω να σεβαστω το οτι πασχιζεις εσυ να μαζεψεις τα φραγκα για να το ξαναφτιαξεις...κανονικα στα @@ μου επρεπε να ειναι...
αλλα κατι τετοιους βλεπουν και οι μαστορες και κανουν παρτυ...

αν ηρθες να σου χαϊδεψουμε τ'αυτια, sorry εχασες...
σου λεμε τα πραγματα ως εχουν...αν δεν σου αρεσει, τα κουβαδακια σου και σ'αλλη παραλια...
:wave2:

lefterman
18/08/2015, 02:00
οκ ευχαριστω για το χρονο σας

anixneyths
05/03/2016, 17:45
mages idika gia ena neo odhgo to mixanaki apla se mathenei pws kai ti...se odigikh siberifora einai apsogo,kai grhgoro einai,kai mia xara telikh exei...den tou lipei tipota,kai einai sigoura omorfo me merikes allages se flas kathreptes xeroulia manetes kai ta sxetika

Τι αλλαγές; Μια χαρά είναι...

Triathlon 7
05/03/2016, 19:04
Cbf 125 ειχα για περιπου 40.000χλμ. Ενα καμενο πηνιο μαζι με κανα'δυο λαμπες ηταν οι μονες βλαβες. Συμφωνω απολυτα με οσα εγραψαν οι προηγουμενοι για την τελικη του ( και μερικους ιδιοκτητες ). Το μηχανακι υποφερει απο υπερστροφια στο μοτερ οταν βρει καταλληλες συνθηκες και περασει τα 110 -120χλμ. Εγω ειχα βαλει 17αρι μπροστινο γραναζι και παλι δεν ταξιδευα με πανω απο 90 χλμ. Παραπανω χλμ μονο στιγμιαια ( προσπεραση πχ ). Αν χωραγε θα εβαζα 18αρι ! Και ομως. Υπαρχουν ιδιοκτητες που βαζουν 15αρι (!) και το βρισκουν και καλο. Με αυτο στα 130χλμ το μοτερακι εχει ταχυτητα εμβολου περιπου 21,5m/sec (!!!) οταν το οριο για εναν συγχρονο καθημερινο κινητηρα ειναι τα 20m/sec και αυτο οχι παρατεταμενα. Ουτε αγωνιστικο να'ταν. Ενας πολυ απλος κινητηρας με προορισμο το αστικο και περιαστικο commuting σε νορμαλ ταχυτητες ειναι. Οπως αλλωστε και το υπολοιπο μηχανακι (πλαισιο,αναρτησεις,φρενα κτλ).

leo1964
05/03/2016, 19:13
Θα σου πω μια εκδοχη..... το πας για σερβις και ο μαστορας δεν αλλαζει ποτε το λαδι. Απλα προσθετει. Το αυτο και με το μπουζι και οποιο αλλο ανταλλακτικο μπορει να γλυτωσει. Τα πληρωνεται για καινουργια και εσυ ο ασχετος δεν καταλαβαινεις γρι. Ειναι και χοντα, που γενικα δε μασαει απο τετοια, να πως γινονται οι δουλειες. Ο μαστορας πονταρει στο να τα φτυσει το εργαλειο τελειως και να μπει για γενικη επισκευη και να τα κονομησει διπλα! Ελπιζω να σου ελυσα την απορια.... ;)

Δεν υπάρχει χειρότερο βασανιστήριο για ένα μοτέρ να μπερδεύονται τα λάδια !!!!
Νόμος απαράβατος,να βάζουμε στη μηχανή μας τα ίδια λάδια..διαφορετικά θα χώσετε γρήγορα βαθιά το χέρι στην τσέπη