PDA

View Full Version : Επιλογη τυπου μηχανης με βαση την χρηση της



robber
14/08/2015, 10:17
Καλησπέρα παιδιά, είχα μηχανάκι πριν 9 χρόνια (το άφησα για αυτοκίνητο) και νομίζω έφτασε η ωρα που περίμενα, να καβαλήσω ξανά δίκυκλο.
Είχα για 2 χρόνια ένα παπί innova και ένα aprilia RS 125 διχρονο και έχω κάνει αρκετές βόλτες με transalp λογο εκπαίδευσης στο στρατό. Αυτη είναι η μικρή εμπειρία μου.

Θέλω να πάρω μια μηχανή που να ανταποκριθεί στη χρήση που θα κάνω, που είναι:

-Καθημερινή οδήγηση σε πόλη
-Μικρά ταξίδια, το πολύ 300km
-Οδηγηση σε επαρχιακούς δρόμους
-2-3 φορές τη βδομάδα θα κινούμε δικάβαλο
-Μου αρέσει να πατάω χωματάκι όποτε βρώ ευκαιρία

Θα ηθελα τι γνώμη σας για τη κατηγορία μηχανής που ταιριάζει για την χρήση που θα κάνω και θα μου άρεσε να μου πείτε και συγκεκριμένα μοντέλα.
Το μπάτζετ είναι 6 με 8 χιλ

Ευχαριστώ

pipe_smoker
14/08/2015, 10:24
Χτυπα ενα V-Strom να σου μείνουνε και ρέστα μπόλικα.

7Tolis
14/08/2015, 10:47
Define χωματάκι.Ένας απλός χωματόδρομος,ενα σοκάκι,ενα βουνό με χωματάκι,αμμοχάλικο 3Α παραλιακής ψαροταβέρνας;

robber
14/08/2015, 11:23
Define χωματάκι.Ένας απλός χωματόδρομος,ενα σοκάκι,ενα βουνό με χωματάκι,αμμοχάλικο 3Α παραλιακής ψαροταβέρνας;

Απλος χωματόδρομος, δρόμοι ελληνικών νησιών που μπορεί να τύχεις σε κατηφόρα αμμοχάλικο και μετά στροφή γκρεμός

robber
14/08/2015, 11:24
Το V-strom καινούριο έχει 8 χιλ. Ρεστα που ??

lmb990
14/08/2015, 11:30
Φιλε καλημερσ!! Παρε οτι σε κ@υλωνει πιο πολυ!!! Ακομα και gsxr... θα σε βολευε βεβαια καλυτερα ενα ον-οφ αλλα μπορεις να παιξεις απο τρανσαλπ μεχρι 990αντβεντουρ και 1200ανβεντουρ... τα ταξιδια εως 300χλμ θα γινουν πολυ μεγαλυτερα αφου θα εχεις μηχανη πλεον... βρες δυο τρια μηχανακια που να σου αρεσουν μαθε το κοστος χρησης τους και τα προβληματα που βγαζουν και το πως διορθονονται και χτυπα το!!! Μεχρι 8 χιλ βρισκεις σχεδον ολα τα μηχανακια μεταχειρισμενα!!!
Transalp
Vstom 650
Caponord
Ktm adventure 950/990
Bmw f800gs
Bmw r1200gs
Triumph tiger 800
Yamaha tenere 660

Και αρκετα αλλα... αν θες να πατησεις και λιγο χωμα... αν δεν θες καθολου χωμα ανεβαινουν οι επιλογες!! Ελπιζω να βοηθησα!!

est
14/08/2015, 11:31
Και με μονοκύλινδρα (Yamaha XTZ660, BMW G650GS, KTM Enduro 690) κάνεις τη δουλειά σου.
Θα σου είναι πιο εύκολα στην καθημερινότητα της πόλης και στο περιστασιακό χωματάκι που θα βρεις.
Στο δικάβαλο μόνο το ΚΤΜ θα προβληματίσει, αλλά αν το θες και το ζητάς, σε αποζημιώνει αλλού (χώμα, ευκινησία, δύναμη).

Panos76
14/08/2015, 11:32
Αν κατάλαβα καλά από τα συμφραζόμενα, ο φίλος ενδιαφέρεται για καινούριο ( ; )

est
14/08/2015, 11:34
Κι εγώ με βάση αυτό απάντησα.

catmaster
14/08/2015, 11:40
Καλησπέρα παιδιά, είχα μηχανάκι πριν 9 χρόνια (το άφησα για αυτοκίνητο) και νομίζω έφτασε η ωρα που περίμενα, να καβαλήσω ξανά δίκυκλο.
Είχα για 2 χρόνια ένα παπί innova και ένα aprilia RS 125 διχρονο και έχω κάνει αρκετές βόλτες με transalp λογο εκπαίδευσης στο στρατό. Αυτη είναι η μικρή εμπειρία μου.

Θέλω να πάρω μια μηχανή που να ανταποκριθεί στη χρήση που θα κάνω, που είναι:

-Καθημερινή οδήγηση σε πόλη
-Μικρά ταξίδια, το πολύ 300km
-Οδηγηση σε επαρχιακούς δρόμους
-2-3 φορές τη βδομάδα θα κινούμε δικάβαλο
-Μου αρέσει να πατάω χωματάκι όποτε βρώ ευκαιρία

Θα ηθελα τι γνώμη σας για τη κατηγορία μηχανής που ταιριάζει για την χρήση που θα κάνω και θα μου άρεσε να μου πείτε και συγκεκριμένα μοντέλα.
Το μπάτζετ είναι 6 με 8 χιλ

Ευχαριστώ

BMW F800 GS :wave2:

pipe_smoker
14/08/2015, 11:54
Το V-strom καινούριο έχει 8 χιλ. Ρεστα που ??

Εμ ένα ένα μας τα λες.

Ψάχνεσαι για καινούριο σώνει και καλά?

Περιορίζεις τις επιλογές σου πάρα πολύ πάντως, ενώ με αυτό το μπάτζετ αγοράζεις πολύ καλά μεταχειρισμένα μηχανάκια από σχεδόν κάθε κατηγορία.

Για παράδειγμα το BMW το 800 που λέει ο catmaster καινούριο (αν θυμάμαι καλά) πρέπει να παίζει κάπου στα 12-13, και μεταχειρισμένο βρίσκεις με 7-8 χιλιάρικα από του '08 και μετά.



BMW F800 GS :wave2:

Κι εγώ το σκέφτηκα να σου πω την αλήθεια, αλλά με φάνηκε too much.

robber
14/08/2015, 12:19
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Transalp
Vstom 650
Caponord
Ktm adventure 950/990
Bmw f800gs
Bmw r1200gs

Αυτές είναι μηχανάρες αλλά αφού θα δώσω 8 χιλ. θέλω να πάρω καινούριο, για μεταχειρισμένο θα έδινα μεχρι 6χιλ.
Αλλα και πάλι νιώθω ανασφάλια να πάρω μεταχειρησμένο δεν είμαι πολύ γνώστης και δεν θέλω να την πατήσω.

Κανένα ντυμένο γυμνό street θα έκανα για αυτά που θέλω όπως fazer 800, hornet, speed triple 675 ?

ρε συ με το KTM 690 θα μπορούμε να πηγαίνουμε με 150 για μια ώρα δικάβαλο ή θα πιαστεί το κορμί μας ?

lmb990
14/08/2015, 12:32
Θα πηγαίνεις όσο γρήγορα αντέχεις... Πχ επειδή δεν έχει μεγάλη εμπειρία οπως λες τα 150 θα τα έχει μόνο σε ευθεία χωρίς κίνηση κτλ... Αλλα σιγά σιγά μαθαίνεις και συνηθίζεις... Άλλοι κάνουν ταξίδι με 160-180 άλλοι με 140-160 άλλοι με 120-140... Ανάλογα την διαδρομή και τα χέρια σπυ βλέπεις ποσο σε παίρνει βλέπεις ποσο βενζίνη θες να κάψεις και πας όσο θες.. Πήγαινε σε μεταχειρισμένο καλύτερα... Με 6000-8000 δεν έχει πολλές επιλογές... Ελάχιστες για την ακρίβεια...

Pan (dvs)
14/08/2015, 12:39
ρε συ με το KTM 690 θα μπορούμε να πηγαίνουμε με 150 για μια ώρα δικάβαλο ή θα πιαστεί το κορμί μας ?

Ισως να σας φυγουνε και καναδυο σφραγισματα.

KotsosDR
14/08/2015, 12:49
yamaha MT 07

gior-gos
14/08/2015, 12:53
ρε συ με το KTM 690 θα μπορούμε να πηγαίνουμε με 150 για μια ώρα δικάβαλο ή θα πιαστεί το κορμί μας ?

Με 150;;; :eek:

:lol:

Με 100 - 110 και στη 1 ωρα σταση για ξεπιασμα

:)

robber
14/08/2015, 13:02
Με 150;;; :eek:

:lol:

Με 100 - 110 και στη 1 ωρα σταση για ξεπιασμα

:)

έχουμε πατησει και τα 30, στα 20 πηγαίναμε πορεία με supersport

Tycho Moon
14/08/2015, 13:24
http://www.bmw-motorrad.gr/gr/el/index.html

G 650 GS

Nομίζω τα κάνει όλα όσα θες.

taisteal
14/08/2015, 13:29
F 800 gs

pipe_smoker
14/08/2015, 13:32
.... αφού θα δώσω 8 χιλ. θέλω να πάρω καινούριο, για μεταχειρισμένο θα έδινα μεχρι 6χιλ.....
Αλλα και πάλι νιώθω ανασφάλια να πάρω μεταχειρησμένο δεν είμαι πολύ γνώστης και δεν θέλω να την πατήσω.


Κουμάντο στην τσέπη σου εσύ κανεις και εσύ θα αποφασίσεις πώς θα πράξεις στο φιναλε.

Αλλα προσωπικά δεν μπορώ παρα να σου πω οτι (τουλάχιστον κατα τη δική μου άποψη) το έχεις πάρει λάθος το πράγμα.

Θες να δώσεις 6 για μτχ? Δώσε 6.

Πραγματικά, γίνεται τόσο μα τόσο της ποϊτανας στις τιμές των μεταχειρισμένων, που ο μοναδικός λόγος για να πάρεις κάτι καινούριο ειναι να έχεις καημό ενα συγκεκριμένο μηχανάκι, να το έχεις ερωτευτεί, να σκοπεύεις να το παντρευτεις κλπ.
Εκει ναι. Δώσε όσα γουστάρεις να ψωνίσεις κούτα.

Απο τη στιγμή ομως που μιλάς για αγορά μηχανής με βάση τη χρήσης της (όπως λες και στον τίτλο) πιο πολυ σε κόφτει να σου ταιριάζει στα γούστα σου και σε αυτά που θες να κανεις, παρα το να ειναι ενα συγκεκριμενο μοντέλο που το βρίσκεις μόνο καινούριο κλπ.

Θα χάσεις παρα πολλα λεφτά στη μεταπώληση, απλα και μόνο για να εισαι ο "πρώτος" σε ενα μηχανάκι σχετικά απλό, που ούτε ιδιαίτερες απαιτήσεις έχει, ούτε ιδιαίτερες ζημιές βγάζει.

My 2 cents.

Καλές αγορές ο,τι κι αν αποφασισεις:beer:

catmaster
14/08/2015, 13:45
Κουμάντο στην τσέπη σου εσύ κανεις και εσύ θα αποφασίσεις πώς θα πράξεις στο φιναλε.

Αλλα προσωπικά δεν μπορώ παρα να σου πω οτι (τουλάχιστον κατα τη δική μου άποψη) το έχεις πάρει λάθος το πράγμα.

Θες να δώσεις 6 για μτχ? Δώσε 6.

Πραγματικά, γίνεται τόσο μα τόσο της ποϊτανας στις τιμές των μεταχειρισμένων, που ο μοναδικός λόγος για να πάρεις κάτι καινούριο ειναι να έχεις καημό ενα συγκεκριμένο μηχανάκι, να το έχεις ερωτευτεί, να σκοπεύεις να το παντρευτεις κλπ.
Εκει ναι. Δώσε όσα γουστάρεις να ψωνίσεις κούτα.

Απο τη στιγμή ομως που μιλάς για αγορά μηχανής με βάση τη χρήσης της (όπως λες και στον τίτλο) πιο πολυ σε κόφτει να σου ταιριάζει στα γούστα σου και σε αυτά που θες να κανεις, παρα το να ειναι ενα συγκεκριμενο μοντέλο που το βρίσκεις μόνο καινούριο κλπ.

Θα χάσεις παρα πολλα λεφτά στη μεταπώληση, απλα και μόνο για να εισαι ο "πρώτος" σε ενα μηχανάκι σχετικά απλό, που ούτε ιδιαίτερες απαιτήσεις έχει, ούτε ιδιαίτερες ζημιές βγάζει.

My 2 cents.

Καλές αγορές ο,τι κι αν αποφασισεις:beer:

Απόλυτα σύμφωνος ... ειδικά όσο πάμε προς τέλος έτους οι τιμές θα πέφτουν και θα πέφτουν στα μεταχειρισμένα , έτσι με μια πολύ γρήγορη αναζήτηση

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5952196/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6379853/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6799636/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6802544/


πας στο τέλος φθινοπώρου με πχ 6 χιλιάρικα μετρητά και θα τα βρεις με ένα λογικό άνθρωπο (που μπορεί να έχει βάλει και εξτρά πράγματα και έχει λύσει και τις "παιδικές ασθένειες" , ελέγχεις και το μηχανάκι σε καλό και έμπειρο συνεργείο και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα , τη διαφορά που θα κερδίσεις παίρνεις εξοπλισμό η κάνεις ένα ωραίο ταξίδι

pipe_smoker
14/08/2015, 14:30
Απόλυτα σύμφωνος ... ειδικά όσο πάμε προς τέλος έτους οι τιμές θα πέφτουν και θα πέφτουν στα μεταχειρισμένα , έτσι με μια πολύ γρήγορη αναζήτηση

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5952196/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6379853/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6799636/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6802544/


πας στο τέλος φθινοπώρου με πχ 6 χιλιάρικα μετρητά και θα τα βρεις με ένα λογικό άνθρωπο (που μπορεί να έχει βάλει και εξτρά πράγματα και έχει λύσει και τις "παιδικές ασθένειες" , ελέγχεις και το μηχανάκι σε καλό και έμπειρο συνεργείο και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα , τη διαφορά που θα κερδίσεις παίρνεις εξοπλισμό η κάνεις ένα ωραίο ταξίδι


:eek:

Καλά ντάξει....
Πήγαινε χτύπα το tiger στο τρίτο λινκ και μην το πεις ούτε του παπά....


Είναι και η προίκα ένα μεγάλο θέμα όπως ανέφερε κι ο γατάρχοντας και ξέχασα εγώ.
Και αυτού του τύπου τα μηχανάκια, και πολλή προίκα σηκώνουν, και πανάκριβη είναι, και τους χρειάζεται (οκ όχι όλη, μη λέμε και μλκίες και πεταχτεί κανάς αμυρού και μας διαολοστείλει και με τα δίκια του:lol:...).

Να έπαιρνες ας πούμε κανά γυμνό, στις περισσότερες περιπτώσεις άντε να είχε καμιά εξάτμιση (όχι ότι είναι λίγο πράμα αλλά οκ).

Εδώ βαλίτσες, σχάρες, κάγκελα, φρύδια μύδια, μιλάμε για πολλά λεφτά (πάρα πολλά) αν το πάρεις άδειο και πας να τα βάλεις εσύ.

Ο τίγρης ο 800 είναι λουκουμάκι και προσωπικά με αρέσει πιο πολύ από το bmw που το θεωρώ κακάσχημο.


Πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι ίσως είναι λίγο hardcore και ο τίγρης ο 800 και το bmw γι'αυτά που περιγράφεις ότι θες να κάνεις.
Βέβαια και το γκάζι τους έχουν, και μια χαρά κινούνται κι εντός, κι αφού σου βγαίνουν τα κουκιά, why not?

spyrakos35
14/08/2015, 14:45
Μονο που ο τιγρης καιει κατιτις παραπανω....

Meni0s
14/08/2015, 14:52
Kαι έχει και θεματάκια με τη μίζα του..

pipe_smoker
14/08/2015, 14:55
Μονο που ο τιγρης καιει κατιτις παραπανω....

Ε τί θα'βρισκες να πεις εσύ?:p

Μλκ έτσι θα καταντήσεις (https://www.youtube.com/watch?v=FjDzPr6_XuM) σ'το λέω:lol:

pipe_smoker
14/08/2015, 14:57
Kαι έχει και θεματάκια με τη μίζα του..

Γι'αυτό και είπαμε ότι ο προηγούμενος πολύ πιθανόν να έχει λύσει τα όποια προβληματάκια.

Σε 4 χρόνια πχ και σε 30χιλ χλμ, πολύ πιθανόν ό,τι πρόβλημα υπήρχε με τη μίζα να λύθηκε.

robber
14/08/2015, 15:22
ΟΚ παιδειά αυτο για μεταχειρισμένο είναι μια άποψη πολύ σοφή
αλλά απο τα παρακάτω που τα πέρνω καινούρια ειναι λετε καλύτερα να πάρω ένα μεταχειρισμένο tiger πχ. ???

KAWASAKI VERSYS 650 ABS
SUZUKI V-STROM 650
BMW GS 650
HONDA TRANSALP 700
YAMAHA XTZ TENERE

7Tolis
14/08/2015, 15:34
ΟΚ παιδειά αυτο για μεταχειρισμένο είναι μια άποψη πολύ σοφή
αλλά απο τα παρακάτω που τα πέρνω καινούρια ειναι λετε καλύτερα να πάρω ένα μεταχειρισμένο tiger πχ. ???

KAWASAKI VERSYS 650 ABS
SUZUKI V-STROM 650
BMW GS 650
HONDA TRANSALP 700
YAMAHA XTZ TENERE

Η δική μου η λογική προστάζει το tiger το μεταχειρισμένο.Αν θα διέθετα τόσα λεφτά,θα το χτύπαγα αβάδιστα.

Bob_o_mastoras
14/08/2015, 15:41
ΟΚ παιδειά αυτο για μεταχειρισμένο είναι μια άποψη πολύ σοφή
αλλά απο τα παρακάτω που τα πέρνω καινούρια ειναι λετε καλύτερα να πάρω ένα μεταχειρισμένο tiger πχ. ???

KAWASAKI VERSYS 650 ABS
SUZUKI V-STROM 650
BMW GS 650
HONDA TRANSALP 700
YAMAHA XTZ TENERE

:a55::hmm:

Eνδιαφερον ερωτημα.. :a014:

Εγω παντως θα επαιρνα μεταχειρισμενο (οχι ομως το Tiger). Με τα λεφτα που διαθετεις μπορεις να βρεις εξαιρετικα μηχανακια στην αγορα μεταχειρισμενων.

est
14/08/2015, 15:55
To Transalp 700 άστο καλύτερα απ'έξω γιατί έχει σταματήσει σα μοντέλο και δεν έχουν ακουστεί τα καλύτερα για την κατασκευή του.. δεν κρατάει καθόλου τιμή μεταπώλησης και σκέψου ήδη το βρίσκεις μεταχειρισμένο στις ίδιες τιμές που παίζει και το 650.
Από αυτά που λες και για αυτό που ζητάς, εγώ θα πήγαινε για το καινούριο VStrom ή μεταχειρισμένο με ελάχιστα χλμ. Ότι και να λέμε είναι ένα καλό μηχανάκι χωρίς προβλήματα που κρατάει αξία.
Μετά θα κοιτούσα το GS650.
Αυτά.

pipe_smoker
14/08/2015, 15:57
ΟΚ παιδειά αυτο για μεταχειρισμένο είναι μια άποψη πολύ σοφή
αλλά απο τα παρακάτω που τα πέρνω καινούρια ειναι λετε καλύτερα να πάρω ένα μεταχειρισμένο tiger πχ. ???

KAWASAKI VERSYS 650 ABS
SUZUKI V-STROM 650
BMW GS 650
HONDA TRANSALP 700
YAMAHA XTZ TENERE


Τώρα θα σου βάλω πιο δύσκολα....

Μεταχειρισμένο βέρσυς:tooth:

Και αξιόπιστο είναι, και το χωματόδρομο που θες να περάσεις μια φορά το χρόνο τον περνάς, και ίσως σε βολέψει καλύτερα μέσα στην πόλη που θα είναι οι καθημερινές σου μετακινήσεις, και σου μένουνε και ρέστα.

Εγώ ξαναλέω.
Καινούριο μόνο σε περίπτωση έρωτα ή σε περίπτωση που χρήζει ειδικής μεταχείρισης.

Βέρσυς? Βέρσυς!
Γιατί καινούριο? Θες σώνει και καλά να τα ξοδέψεις όλα σου τα λεφτά?

7Tolis
14/08/2015, 16:10
Να προτείνω και αυτό εγώ
Buell
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5965500/

teogtp
14/08/2015, 16:12
Να προτείνω και αυτό εγώ
Buell
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5965500/

:eek:
Καλα λεω εγω οτι στο τελος θα παρεις navara..............

akis_trevor
14/08/2015, 16:14
Τώρα θα σου βάλω πιο δύσκολα....

Μεταχειρισμένο βέρσυς:tooth:

Και αξιόπιστο είναι, και το χωματόδρομο που θες να περάσεις μια φορά το χρόνο τον περνάς, και ίσως σε βολέψει καλύτερα μέσα στην πόλη που θα είναι οι καθημερινές σου μετακινήσεις, και σου μένουνε και ρέστα.

Εγώ ξαναλέω.
Καινούριο μόνο σε περίπτωση έρωτα ή σε περίπτωση που χρήζει ειδικής μεταχείρισης.

Βέρσυς? Βέρσυς!
Γιατί καινούριο? Θες σώνει και καλά να τα ξοδέψεις όλα σου τα λεφτά?

+645

Bowleno
14/08/2015, 16:20
Να προτείνω και αυτό εγώ
Buell
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5965500/

Πολλά τα κυβικά, πολύ η φασαρία για να κινείται στην πόλη και βόλτες των 300 χλμ.....:nono:

nightraider
14/08/2015, 16:42
Υπάρχουν άνθρωποι που δεν γνωρίζουν απο μοτοσυκλέτες και δεν έχουν καμμία όρεξη ή χρόνο για να μάθουν. Νιώθουν ασφάλεια με την εγγύηση και το γεγονός ότι ξέρουν τι ακριβώς του έχουν κάνει.

Παίζουν και Husqvarna TR650 σε καλές τιμές, αν και το G 650 GS είναι και αυτό φοβερό VFM

spyrakos35
14/08/2015, 16:49
Ε τί θα'βρισκες να πεις εσύ?:p

Μλκ έτσι θα καταντήσεις (https://www.youtube.com/watch?v=FjDzPr6_XuM) σ'το λέω:lol:

Αφου καιει ρε το μπουρδελο....




Μην ακους κανεναν.... Με 8 χιλιαρικακια παιρνεις fjr1300 μεγκλα....
Και ασε τους αλλους να λενε το μακρυ τους και το κοντο τους.....
Θα εχεις και θερμαινομενα γκριπ oem....:lol:

pipe_smoker
14/08/2015, 17:21
Υπάρχουν άνθρωποι που δεν γνωρίζουν απο μοτοσυκλέτες και δεν έχουν καμμία όρεξη ή χρόνο για να μάθουν. Νιώθουν ασφάλεια με την εγγύηση και το γεγονός ότι ξέρουν τι ακριβώς του έχουν κάνει.


Δεν αντιλέγω.

Ούτε είπαμε στον άνθρωπο να πάει να πάρει καμιά αρχαιολογία και να γίνει μάστορας να κάθεται να τη φτιάχνει μόνος του.

Ένα μηχανάκι 5ετίας με 30-40χιλ χλμ "καινούριο" είναι.

Τώρα αν κάποιος νιώθει ότι έχει τόσο μεγάλη ανάγκη την εγγύηση και νιώθει τόση ασφάλεια που θεωρεί ότι αξίζει να δώσει τα διπλά και τρίδιπλα λεφτά, τί να πω. Πάσο.

Το είπα από την αρχή ο καθένας κουμάντο στην τσέπη του κάνει.


ΥΓ. Μην παρεξηγηθώ κιόλας, άμα σκόπευε κανείς να μου κάνει δώρο κανά μηχανάκι αύριο που γιορτάζω καινούριο να μου πάρει:lol:
Απλά τα λέω όλα αυτά γιατί η αγορά τα τελευταία χρόνια παίζει σε αυτά τα επίπεδα, τουλάχιστον με τον τρόπο που το βλέπω εγώ.
Υπάρχουν μηχανάκια που θα τα έπαιρνα μεταχειρισμένα, και υπάρχουν και μηχανάκια που θα τα έπαιρνα μόνο καινούρια.

Και όσοι με ξέρουν, ξέρουνε και τη μλκία που με δέρνει και πόσο ψείρας είμαι με κάποια πράγματα σε βαθμό να χρειάζομαι φάπες για να συνέλθω:tooth:

Αφού μέχρι κι εγώ μπορώ κι αγοράζω μεταχειρισμένο, όλοι μπορούν:lol:



Αφου καιει ρε το μπουρδελο....




Μην ακους κανεναν.... Με 8 χιλιαρικακια παιρνεις fjr1300 μεγκλα....
Και ασε τους αλλους να λενε το μακρυ τους και το κοντο τους.....
Θα εχεις και θερμαινομενα γκριπ oem....:lol:


Καλά...

"Κύριε Πόσοκάνη" θα σε φωνάζω εγώ από δω και πέρα:lol:

Bob_o_mastoras
14/08/2015, 17:43
Να προτείνω και αυτό εγώ
Buell
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5965500/

:uplate:

Tι ηπιες;;;

pipe_smoker
14/08/2015, 17:47
:uplate:

Tι ηπιες;;;

Άσ'τονε θα του περάσει.

Τρώει τις τελευταίες άκυρες φλασιές πριν συνέλθει.
Σε καλό δρόμο είναι.

Bowleno
14/08/2015, 18:08
Άσ'τονε θα του περάσει.

Τρώει τις τελευταίες άκυρες φλασιές πριν συνέλθει.
Σε καλό δρόμο είναι.

Καλός δρόμος η buell με κινητήρα harley;:uplate:

Ίσια για το δρομοκαίτειο....:p

pipe_smoker
14/08/2015, 18:12
Καλός δρόμος η buell με κινητήρα harley;:uplate:

Ίσια για το δρομοκαίτειο....:p

Σε καλό δρόμο επειδή οι φλασιές είναι το τελευταίο στάδιο πριν συνέλθει.

Και τις τρώει και γερές γερές.

Να'ταν και κανα buell γυμνό ωραίο, διαφορετικό να πεις δε γμται? Να το πάρω κι άμα χαλάσει το πετάω:lol:
Αλλά buell σε ονοφ?

Άκου με που σου λέω.
Περδίκι θα γίνει.

amyroukai
14/08/2015, 18:53
το τρίτο λινκ ήδη διαγράφηκε... πάει ο φτηνός ο τίγρης, ας τον κλάψουμε παιδιά ααααααα, και ο πόθος τρου αντβεντσουρ, δεν θα σβήνει στην καρδιά.

Καλή φλωριά, στην πλατειαααα, χαρούμενη χιπστερογκλαμουριααααα

7Tolis
14/08/2015, 19:51
και πάλι,πολλά ζητάνε στις αγγελίες αυτή την εποχή.Εριξα μια ματιά στα αυτοκίνητα και υπάρχουν κάτι ντούκια άλλο πράμα.

robber
14/08/2015, 21:41
Ωραία παιδειά και τώρα το ερώτημα νούμερο 2
-- μονοκύλινδρο ή δικύλινδρο και μεχρι πιο βάρος θα κάνει ευκολα αυτα που θέλω

btw κανεις δεν αναφερθηκε σε street τυπου fazer αρα δεν πολύ κάνει φαντάζομαι..

amyroukai
14/08/2015, 22:00
χο χο. Μια χαρά σου κάνει το fazer με την προϋπόθεση ότι θα συμβιβαστεί η χωμάτινη χρήση.

βασικά ΟΛΑ σου κάνουν. τέλειο δεν υπάρχει. αν επιμένεις για καινούριο, θα έλεγα η το vstrom η το husky strada (τα terra μάλλον εξάντληθηκαν) γιατί στα 214 και 185 κιλά αντίστοιχα με πλήρες ντεπόζιτο είναι μια χαρά.

foogr01
14/08/2015, 22:21
Εγώ πέραν όσων σου είπαν τα παιδιά θα σου έλεγα να επιλέξεις μηχανάκι και γιατί σ' αρέσει!
Σίγουρα η χρήση που θα του κάνεις είναι σοβαρός παράγοντας αλλά τι να το κάνεις το τέλειο μηχανάκι για τη χρήση άμα δε μπορείς να το βλέπεις ή άμα δε γουστάρεις να το καβαλάς.
Στα γράφω γιατί, εδώ το πας εκεί το πας, τα streetάκια γυροφέρνεις ενώ η χρήση μάλλον είναι ON off.

robber
14/08/2015, 23:10
Εγώ πέραν όσων σου είπαν τα παιδιά θα σου έλεγα να επιλέξεις μηχανάκι και γιατί σ' αρέσει!
Σίγουρα η χρήση που θα του κάνεις είναι σοβαρός παράγοντας αλλά τι να το κάνεις το τέλειο μηχανάκι για τη χρήση άμα δε μπορείς να το βλέπεις ή άμα δε γουστάρεις να το καβαλάς.
Στα γράφω γιατί, εδώ το πας εκεί το πας, τα streetάκια γυροφέρνεις ενώ η χρήση μάλλον είναι ON off.
Ax !! με καταλαβες..
Η καψουρα μου ειναι speed triple το προηγούμενο μοντέλο με τα ολοστρόγγυλα φανάρια και δεν θα ξεχάσω οταν είχα ακούσει πριν 10 χρόνια το μοτέρ V2 στο aprilia tuono..

Αλλα τωρα που ορίμασα πρέπει να δω πρώτα τη χρήση αδερφε, πιο μικρός δεν σκεφτόμουν που θα κάτσει πάνω στη σέλα ο συνοδηγός.

rixius
15/08/2015, 00:56
Mε εναν συμβιβασμό για το χώμα θα πρότεινα fazer 600 η 800... Ειδικά το 600 παίζει μεταχειρισμένο σε καλές τιμές. Τόσο καλές που μπορείς να επενδύσεις το υπόλοιπο budget σε εξοπλισμό ή να αποκτήσεις ενα δευτερο μηχανάκι με χωμάτινο προορισμό.
Ικανοποιητικό γκάζι, Μια χαρά για ταξίδια, φορτώνεται όσο χρειάζεσαι, για επαρχιακούς δρόμους και δικάβαλο κάνει... Για χρήση την χρήση εντός πόλης δεν πιστεύω κρίνοντας απο τις διαστασεις του οτι είναι άσχημο..

Προσωπικά αυτό θα αγόραζα για all around μοτο

spyrakos35
15/08/2015, 06:37
Ωραία παιδειά και τώρα το ερώτημα νούμερο 2
-- μονοκύλινδρο ή δικύλινδρο και μεχρι πιο βάρος θα κάνει ευκολα αυτα που θέλω

btw κανεις δεν αναφερθηκε σε street τυπου fazer αρα δεν πολύ κάνει φαντάζομαι..

Ρωτας μονοκυλινδρο ή δικυλονδρο και τσουπ, πεταγεσαι στα τετρακυλινδρα......
Γαμάτο κολπο

foogr01
15/08/2015, 10:55
Ρωτας μονοκυλινδρο ή δικυλονδρο και τσουπ, πεταγεσαι στα τετρακυλινδρα......
Γαμάτο κολπο

:lol:

irinia
15/08/2015, 11:00
KAΛΑ ΡΕ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ 8000



Και τον πάτε σε μεταχειρισμένο..??
Να τον κάψετε θέλετε..??
Κάτι bmw άκουσα,κάτι ktm.....ΕΛΕΟΣ..!!!
Να πάρει το bmw του 2008 και να του βγεί μετά άλλα 8000..???
Αφήστε τις τρέλλες και πείτε σωστά πράμματα.
8000 ευρώ λεβέντη μου πάνε χτύπα κανένα Τζαπάν ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ λέμε,
ότι γουστάρεις και άσε τους πονεμένους εδώ μέσα που βγάζουν τον καημό τους...!!!!

pipe_smoker
15/08/2015, 11:29
Ax !! με καταλαβες..
Η καψουρα μου ειναι speed triple το προηγούμενο μοντέλο με τα ολοστρόγγυλα φανάρια και δεν θα ξεχάσω οταν είχα ακούσει πριν 10 χρόνια το μοτέρ V2 στο aprilia tuono..

Αλλα τωρα που ορίμασα πρέπει να δω πρώτα τη χρήση αδερφε, πιο μικρός δεν σκεφτόμουν που θα κάτσει πάνω στη σέλα ο συνοδηγός.

Το speed triple είναι το μεγάλο. To 1000-1050cc πόσο είναι δε θυμάμαι κι ακριβώς.

Μήπως εννοείς το street triple που είναι 675cc?


Θέλεις να το ξαναπιάσεις λίγο από την αρχή, στο κομμάτι που μας λες τί χρήση θα κάνεις, ούτως ώστε να σου πούμε καμιά γνώμη παραπάνω?

Τουόνο κλπ άσ'τα γιατί θα σε στείλουν αδιάβαστο καμιά ώρα. Θέλουν προσοχή και χέρια για να τα χαρείς, και αν θυμάμαι καλά από αυτά που έγραψες έχεις χρόνια να καβαλήσεις κλπ.

Και στο φινάλε, σε αυτά τα μηχανάκια πληρώνεις (και παίρνεις) το fun factor.
Αν το θες για να πηγαινοέρχεσαι εντός πόλης και για να κάνεις κανά ταξιδάκι με την γυναίκα μιά στο τόσο, την παναγία θα σου βγάλει.

Αν το 90% της χρήσης της μηχανής θα είναι εντός πόλης, αυτό θα κοιτάξεις.
Όχι το χωματόδρομο που θα περάσεις μια φορά το χρόνο για να πας στην παραλία.




KAΛΑ ΡΕ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ 8000



Και τον πάτε σε μεταχειρισμένο..??
Να τον κάψετε θέλετε..??
Κάτι bmw άκουσα,κάτι ktm.....ΕΛΕΟΣ..!!!
Να πάρει το bmw του 2008 και να του βγεί μετά άλλα 8000..???
Αφήστε τις τρέλλες και πείτε σωστά πράμματα.
8000 ευρώ λεβέντη μου πάνε χτύπα κανένα Τζαπάν ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ λέμε,
ότι γουστάρεις και άσε τους πονεμένους εδώ μέσα που βγάζουν τον καημό τους...!!!!

Κι έλεγα θα ποστάρει, δε θα ποστάρει....:lol:

Βρε μάστορα, άμα ήμασταν πονεμένοι που βγάζαμε τον καημό μας θα του λέγαμε να πάει να πάρει καινούριο, για να έχει το κεφάλι του ήσυχο κλπ κλπ κλπ.

Προφανώς, το έχουμε δοκιμάσει το σπορ της αγοράς μεταχειρισμένου, δεν είναι δα σα να πηδάς και χωρίς αλεξίπτωτο, γι'αυτό και το προτείνουμε.


Να το παίξουμε τόσο πολύ εκ του ασφαλούς?
Οκ.

Ας πάει ο φίλος να χτυπήσει ένα NC750 που πιο ξενέρωτο και άγευστο πεθαίνει (οκ, δεν είναι απαραίτητα κακό για κάποιους), οπότε (λογικά) θα είναι κι άσπαστο (50 άλογα από 750 κυβικά μοτέρ βγάλανε, τί διάολο), να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

Α! Άμα θέλει ας ρίξει κι ένα χιλιάρικο παραπάνω να πάρει τη βερσιόν με το DCT.

lmb990
15/08/2015, 12:12
Μην κανεις το αστειο με το nc.... το οδηγαω συχνα πυκνα... σασμαν παρααα πολυ ωραιο για πολη κατεβαζεις και δεν το καταλαβαινεις καν.. σαν σκουτερ... αλλα για εκτος πολης δεν λεει κοφταρει πολυ γρηγορα και γενικα δεν λεει... εχει χωρο μπροστα που χωραει ενα φουλφεις κρανος αλλα για τον συνεπιβατη δεν εχει ανετη σελα... παρ οτι ειναι για πολη δεν κοβει το τιμονι.,, πρεπει να κανεις δεκα μπρος-πισω για να γυρισεις!!! Καταναλωση οσο και να τρεχεις πανω απο 4,5 δεν παει.... βγαζει ενα θεμα με το κοντερ.. αν εισαι μεσα στην εγγυηση τζαμπα...

robber
15/08/2015, 12:35
pipe_smoker θα το ξαναπιάσω λίγο από την αρχή.
Η χρήση θα είναι
70% πόλη θεσσαλονίκης (αναφέρω θεσσαλονίκη γιατί εχει άλλη βαρύτητα η κίνηση της Αθήνας)
30% Επαρχιακοί δρόμοι - πολύ χάλια επαρχιακοί δρόμοι - μικρά ταξιδάκια και δικάβαλο

Ναι εννοούσα street triple 675 ...
Είναι ξενέροτο το NC750 τι να λέμε..

Αν βάλουμε στην εξίσωση κόστος συντήρησης - κατανάλωσης στην τριετία νομίζω κάτι 990 adventure και GS 1200 θα αποριφθούν.

foogr01
15/08/2015, 13:15
Για να ξεφύγεις από NC και Στρώματα, με ενάμιση χιλιαρικάκι παραπάνω, ή κάποιο δικανονισμό, πας σε Yamaha MT 09 Tracer / BMW F 700 GS και είσαι στους 3 / 2 κυλίνδρους αντίστοιχα. Θα τα ευχαριστηθείς αμφότερα. Το Yamaha έχει πιο πολύ δύναμη και παιχνιδιάρικο τρικύλινδρο κινητήρα ενώ το BMW καλύτερη κατανάλωση και μπαίνει και σε ελαφρύ χωματόδρομους άνετα. Καινούρια και τα δύο.
Αλλά καλύτερα ένα προσεγμένο μτχ και ρέστα ταξίδια !

KotsosDR
15/08/2015, 13:34
https://www.youtube.com/watch?v=74H4o9PaFZ0

https://www.youtube.com/watch?v=5UmtY_rFd30

pipe_smoker
15/08/2015, 14:06
pipe_smoker θα το ξαναπιάσω λίγο από την αρχή.
Η χρήση θα είναι
70% πόλη θεσσαλονίκης (αναφέρω θεσσαλονίκη γιατί εχει άλλη βαρύτητα η κίνηση της Αθήνας)
30% Επαρχιακοί δρόμοι - πολύ χάλια επαρχιακοί δρόμοι - μικρά ταξιδάκια και δικάβαλο

Ναι εννοούσα street triple 675 ...
Είναι ξενέροτο το NC750 τι να λέμε..

Αν βάλουμε στην εξίσωση κόστος συντήρησης - κατανάλωσης στην τριετία νομίζω κάτι 990 adventure και GS 1200 θα αποριφθούν.


Ωραία.

Για την πόλη (της Θεσ/νίκης ή της Αθήνας ή ό,τι νά'ναι) κάνουν σχεδόν όλα. Τουλάχιστον από αυτά που κουβεντιάζουμε. Οπότε το αφήνουμε στην άκρη προς το παρόν γιατί αυτό το έχουμε καλύψει.

Ο επαρχιακός δρόμος δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι χωματόδρομος. Ίσα ίσα πολλοί επαρχιακοί έχουν και καλύτερη άσφαλτο από τους εντός πόλης:D

Μικρά ταξιδάκια κάνεις με τα πάντα.
Δικάβαλο γι'αυτά τα μικρά ταξιδάκια επίσης.


Πάμε λοιπόν στο "πολύ χάλια επαρχιακοί δρόμοι" που το άφησα για το τέλος.

Όταν λες πολύ χάλια επαρχιακοί δρόμοι λογικά εννοείς από κωλόδρομους με λακκούβες που χωράνε και κροκόδειλοι μέσα, μέχρι και χωματόδρομους με χώματα, βότσαλα, πέτρες και δε συμμαζεύεται.

Από τα μηχανάκια που κουβεντιάζουμε πάντα ξαναλέω (γιατί δεν έχει μπει στην κουβέντα κανά CBR600RR που λέει ο λόγος), όλα μπορούν να το κάνουν αυτό.

Απλά κάποια θα το κάνουν πιο εύκολα, πιο γρήγορα, και πιο διασκεδαστικά (άμα το λέει η καρδούλα σου), και κάποια άλλα απλά θα περάσουν τσούκου τσούκου για να πάνε στη δουλειά τους.

Εγώ προσωπικά, δε θα έπαιρνα ένα on-off και να το λούζομαι κάθε μέρα όλη μέρα ενώ γουστάρω τετρακύλινδρες γυμνές καταστάσεις, προκειμένου να με κατεβάσει σε μια παραλία το καλοκαίρι.
Ας παρκάρω κι ας κατέβω με τα πόδια.

Το ίδιο ισχύει και για τον υπερσκατοχωματόδρομο που μπορεί να πετύχω. Δε θα επιδιώξω να τον πετύχω. Αν μπορώ να πάω από αλλού θα πάω από αλλού. Αν δεν μπορώ να τον αποφύγω θα πάω σαν την κότα και με τα πόδια κάτω που λέει ο λόγος.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν τα γυμνά street κλπ είναι αυτά που σου αρέσουν (μεταχειρισμένα, καινούρια, χεστήκαμε άλλο θέμα αυτό), ΜΗΝ πας σε on-off θεωρώντας ότι το έχεις ανάγκη κι ότι τα άλλα δε θα σε καλύψουν.

Οι απαιτήσεις σου δεν είναι κάτι το τρομερό και δεν επιβάλλουν την επιλογή συγκεκριμένης μηχανής ή κατηγορίας μηχανής.

Πάρε κάτι που να σου αρέσει, κι ας ρίξεις κι ένα καντήλι όταν περνάς το χωματόδρομο. Δεν πειράζει. Θα σε αποζημιώνει σε καθημερινή βάση.


ΥΓ1. Το να μετράμε το πόσους κυλίνδρους θα έχει η μηχανή που θα πάρουμε, έχει σαφώς μια βάση, αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας. Προσωπικά, κάτι ρητά/ατάκες του τύπου "τα 4 κύλινδρα δεν κάνουν για μέσα στην πόλη" τα ακούω βερεσέ.

ΥΓ2. Όλα τα παραπάνω είναι απλά η δική μου άποψη και οπτική επί του θέματος. Ούτε το αλάθητο διεκδικώ ούτε λέω ότι έχω εγώ δίκιο και κάποιος άλλος άδικο. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να διαφωνεί και να τα βλέπει αλλιώς τα πράγματα.
Εγώ λέω απλά πώς θα λειτουργούσα αν ήμουν στη θέση σου (όσο μπορώ να την κατανοήσω και να τη γνωρίζω). Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

robber
15/08/2015, 15:07
Ωραία.

Για την πόλη (της Θεσ/νίκης ή της Αθήνας ή ό,τι νά'ναι) κάνουν σχεδόν όλα. Τουλάχιστον από αυτά που κουβεντιάζουμε. Οπότε το αφήνουμε στην άκρη προς το παρόν γιατί αυτό το έχουμε καλύψει.

Ο επαρχιακός δρόμος δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι χωματόδρομος. Ίσα ίσα πολλοί επαρχιακοί έχουν και καλύτερη άσφαλτο από τους εντός πόλης:D

Μικρά ταξιδάκια κάνεις με τα πάντα.
Δικάβαλο γι'αυτά τα μικρά ταξιδάκια επίσης.


Πάμε λοιπόν στο "πολύ χάλια επαρχιακοί δρόμοι" που το άφησα για το τέλος.

Όταν λες πολύ χάλια επαρχιακοί δρόμοι λογικά εννοείς από κωλόδρομους με λακκούβες που χωράνε και κροκόδειλοι μέσα, μέχρι και χωματόδρομους με χώματα, βότσαλα, πέτρες και δε συμμαζεύεται.

Από τα μηχανάκια που κουβεντιάζουμε πάντα ξαναλέω (γιατί δεν έχει μπει στην κουβέντα κανά CBR600RR που λέει ο λόγος), όλα μπορούν να το κάνουν αυτό.

Απλά κάποια θα το κάνουν πιο εύκολα, πιο γρήγορα, και πιο διασκεδαστικά (άμα το λέει η καρδούλα σου), και κάποια άλλα απλά θα περάσουν τσούκου τσούκου για να πάνε στη δουλειά τους.

Εγώ προσωπικά, δε θα έπαιρνα ένα on-off και να το λούζομαι κάθε μέρα όλη μέρα ενώ γουστάρω τετρακύλινδρες γυμνές καταστάσεις, προκειμένου να με κατεβάσει σε μια παραλία το καλοκαίρι.
Ας παρκάρω κι ας κατέβω με τα πόδια.

Το ίδιο ισχύει και για τον υπερσκατοχωματόδρομο που μπορεί να πετύχω. Δε θα επιδιώξω να τον πετύχω. Αν μπορώ να πάω από αλλού θα πάω από αλλού. Αν δεν μπορώ να τον αποφύγω θα πάω σαν την κότα και με τα πόδια κάτω που λέει ο λόγος.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν τα γυμνά street κλπ είναι αυτά που σου αρέσουν (μεταχειρισμένα, καινούρια, χεστήκαμε άλλο θέμα αυτό), ΜΗΝ πας σε on-off θεωρώντας ότι το έχεις ανάγκη κι ότι τα άλλα δε θα σε καλύψουν.

Οι απαιτήσεις σου δεν είναι κάτι το τρομερό και δεν επιβάλλουν την επιλογή συγκεκριμένης μηχανής ή κατηγορίας μηχανής.

Πάρε κάτι που να σου αρέσει, κι ας ρίξεις κι ένα καντήλι όταν περνάς το χωματόδρομο. Δεν πειράζει. Θα σε αποζημιώνει σε καθημερινή βάση.


ΥΓ1. Το να μετράμε το πόσους κυλίνδρους θα έχει η μηχανή που θα πάρουμε, έχει σαφώς μια βάση, αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας. Προσωπικά, κάτι ρητά/ατάκες του τύπου "τα 4 κύλινδρα δεν κάνουν για μέσα στην πόλη" τα ακούω βερεσέ.

ΥΓ2. Όλα τα παραπάνω είναι απλά η δική μου άποψη και οπτική επί του θέματος. Ούτε το αλάθητο διεκδικώ ούτε λέω ότι έχω εγώ δίκιο και κάποιος άλλος άδικο. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να διαφωνεί και να τα βλέπει αλλιώς τα πράγματα.
Εγώ λέω απλά πώς θα λειτουργούσα αν ήμουν στη θέση σου (όσο μπορώ να την κατανοήσω και να τη γνωρίζω). Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

Ευχαριστώ για την απάντηση, με κάλυψες

Bob_o_mastoras
15/08/2015, 15:10
Ευχαριστώ για την απάντηση, με κάλυψες

Με τετοιο σεντονι καλυπτει και εναν ακομα! :lol:

7Tolis
15/08/2015, 15:59
εγω πάντως μέσα σε λακούβα είχα βρεί 50 πόντους για το γκρίφιντορ,μια τυρόπιτα και έναν συμμαθητή μου απο το γυμνάσιο.

irinia
15/08/2015, 16:04
Το speed triple είναι το μεγάλο. To 1000-1050cc πόσο είναι δε θυμάμαι κι ακριβώς.

Μήπως εννοείς το street triple που είναι 675cc?


Θέλεις να το ξαναπιάσεις λίγο από την αρχή, στο κομμάτι που μας λες τί χρήση θα κάνεις, ούτως ώστε να σου πούμε καμιά γνώμη παραπάνω?

Τουόνο κλπ άσ'τα γιατί θα σε στείλουν αδιάβαστο καμιά ώρα. Θέλουν προσοχή και χέρια για να τα χαρείς, και αν θυμάμαι καλά από αυτά που έγραψες έχεις χρόνια να καβαλήσεις κλπ.

Και στο φινάλε, σε αυτά τα μηχανάκια πληρώνεις (και παίρνεις) το fun factor.
Αν το θες για να πηγαινοέρχεσαι εντός πόλης και για να κάνεις κανά ταξιδάκι με την γυναίκα μιά στο τόσο, την παναγία θα σου βγάλει.

Αν το 90% της χρήσης της μηχανής θα είναι εντός πόλης, αυτό θα κοιτάξεις.
Όχι το χωματόδρομο που θα περάσεις μια φορά το χρόνο για να πας στην παραλία.





Κι έλεγα θα ποστάρει, δε θα ποστάρει....:lol:

Βρε μάστορα, άμα ήμασταν πονεμένοι που βγάζαμε τον καημό μας θα του λέγαμε να πάει να πάρει καινούριο, για να έχει το κεφάλι του ήσυχο κλπ κλπ κλπ.

Προφανώς, το έχουμε δοκιμάσει το σπορ της αγοράς μεταχειρισμένου, δεν είναι δα σα να πηδάς και χωρίς αλεξίπτωτο, γι'αυτό και το προτείνουμε.


Να το παίξουμε τόσο πολύ εκ του ασφαλούς?
Οκ.

Ας πάει ο φίλος να χτυπήσει ένα NC750 που πιο ξενέρωτο και άγευστο πεθαίνει (οκ, δεν είναι απαραίτητα κακό για κάποιους), οπότε (λογικά) θα είναι κι άσπαστο (50 άλογα από 750 κυβικά μοτέρ βγάλανε, τί διάολο), να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

Α! Άμα θέλει ας ρίξει κι ένα χιλιάρικο παραπάνω να πάρει τη βερσιόν με το DCT.





ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΣ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ 8000 ΕΥΡΑ



Κι ας πάρει 800 bmw του 2008....!!!!!!!!!
Ρε φίλε αυτό το Χόντα εσύ το είπες,εσύ το προτείνεις.
Εγώ του έγραψα να πάρει ένα Τζαπάν να είναι ήσυχος.
Τώρα cbf θά είναι,vstrom σύμφωνα με αυτά που έγραψε θα είναι,
transalp θα είναι,bandit θα είναι,diversion θα είναι,
versys θα είναι...??????????
Η μαλακία σας είναι ότι του γράψατε να πάει να δώσει 8000 ευρώ
για να πάρει 5-6 ετών bmw.....!!!!!!!!!
Όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό,αγοράζουμε ένα μηχανάκι bmw παίρνουμε
και μια επέκταση εγγύησης μέχρι την πενταετία και μετά ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ στον
φτωχούλη που θα το ξανααγοράσει πληρώνοντας το διπλά και τρίδιπλα μόνο
και μόνο για τη μούρη και την δήθεν οδική απόλαυση....!!!
Ωραία πρόταση του κάνατε ρε σύ...Follow your :plaf::a09::a9:
και ο Θεός βοηθός...!!!

Nostradamus
15/08/2015, 16:38
Με βαση τον τιτλο του θρεντ και το nickname θα ελεγα να παρεις ενα μονοκυλινδρο on - off η μοταρντ να εχει και μανιβελα μην σε προδωσουν τιποτε καρβουνακια μιζας και δεν παρει αμεσως την κρισιμη στιγμη.. :lol:

Απο εκει και περα θα ελεγα παρε τζαπαν με τα μισα λεφτα, θα εχει και προικα, θα περασεις ενα διαστημα να ερθεις στα μετρα σου, να δεις τις αναγκες σου και οταν με το καλο βρεις τι θες πας για καινουργιο..

pipe_smoker
15/08/2015, 17:43
Ευχαριστώ για την απάντηση, με κάλυψες

Να'σαι καλά.

Σκέψου τί σου αρέσει περισσότερο και θα σου βρούμε τρόπο να τα ξοδέψεις τα 8.000:lol:



Με τετοιο σεντονι καλυπτει και εναν ακομα! :lol:

Έτσι....
Γι'αυτό τα κάνω μεγάλα μεγάλα:lol:



ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΣ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ 8000 ΕΥΡΑ



Κι ας πάρει 800 bmw του 2008....!!!!!!!!!
Ρε φίλε αυτό το Χόντα εσύ το είπες,εσύ το προτείνεις.
Εγώ του έγραψα να πάρει ένα Τζαπάν να είναι ήσυχος.
Τώρα cbf θά είναι,vstrom σύμφωνα με αυτά που έγραψε θα είναι,
transalp θα είναι,bandit θα είναι,diversion θα είναι,
versys θα είναι...??????????
Η μαλακία σας είναι ότι του γράψατε να πάει να δώσει 8000 ευρώ
για να πάρει 5-6 ετών bmw.....!!!!!!!!!
Όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό,αγοράζουμε ένα μηχανάκι bmw παίρνουμε
και μια επέκταση εγγύησης μέχρι την πενταετία και μετά ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ στον
φτωχούλη που θα το ξανααγοράσει πληρώνοντας το διπλά και τρίδιπλα μόνο
και μόνο για τη μούρη και την δήθεν οδική απόλαυση....!!!
Ωραία πρόταση του κάνατε ρε σύ...Follow your :plaf::a09::a9:
και ο Θεός βοηθός...!!!

Κι εγώ του είπα για v-strom.
Και για versys του είπα.

Και του είπα να δώσει 5-6 χιλιάρικα πχ να πάρει ένα μεταχειρισμένο στην πένα, για να μη χάσει τα μαλλιοκέφαλά του όταν θα θέλει να πουλήσει αυτό που θα έχει αγοράσει κούτα (ένας από τους λόγους είναι αυτός).

Στη BMW εσύ κόλλησες.

Αναφέρθηκε, αλλά αναφέρθηκαν κι άλλα;)

foogr01
15/08/2015, 18:24
ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΣ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ 8000 ΕΥΡΑ



Κι ας πάρει 800 bmw του 2008....!!!!!!!!!
Ρε φίλε αυτό το Χόντα εσύ το είπες,εσύ το προτείνεις.
Εγώ του έγραψα να πάρει ένα Τζαπάν να είναι ήσυχος.
Τώρα cbf θά είναι,vstrom σύμφωνα με αυτά που έγραψε θα είναι,
transalp θα είναι,bandit θα είναι,diversion θα είναι,
versys θα είναι...??????????
Η μαλακία σας είναι ότι του γράψατε να πάει να δώσει 8000 ευρώ
για να πάρει 5-6 ετών bmw.....!!!!!!!!!
Όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό,αγοράζουμε ένα μηχανάκι bmw παίρνουμε
και μια επέκταση εγγύησης μέχρι την πενταετία και μετά ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ στον
φτωχούλη που θα το ξανααγοράσει πληρώνοντας το διπλά και τρίδιπλα μόνο
και μόνο για τη μούρη και την δήθεν οδική απόλαυση....!!!
Ωραία πρόταση του κάνατε ρε σύ...Follow your :plaf::a09::a9:
και ο Θεός βοηθός...!!!

Εγώ πήρα BMW του 2008 :a7::a018::eleison::tomates::plaf:

Billymuse που είσαι ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Να μου δώσεις μερικά από τα φυλακτά σου....








:a42::whiteflag:
Αμάν, μην τα ισοπεδώνουμε όλα όμως. Ας μη πάρει ποτέ BMW, να δώσω κι εγώ τη δικιά μου, αν είναι να διαβάζω τέτοια. Λίιιιιιιγο αντικειμενικότητα. (Για τη συνέχεια στο ανάλογο thread :p )

robber
15/08/2015, 18:50
Με βαση τον τιτλο του θρεντ και το nickname θα ελεγα να παρεις ενα μονοκυλινδρο on - off η μοταρντ να εχει και μανιβελα μην σε προδωσουν τιποτε καρβουνακια μιζας και δεν παρει αμεσως την κρισιμη στιγμη.. :lol:



:lol::lol::lol::lol::a015::a015:

robber
15/08/2015, 21:14
Ρε παιδειά αφού πιάσαμε και τα streetakia μετά απο ποσα χλμ/ωρα πορεία χρειάζεσαι τη ζελατίνα μέχρι 130-140 να πηγαίνεις πορεία θες ζελατίνα, τι ζητάει ο σβέρκος ?

theofilos888
15/08/2015, 21:38
Ρε παιδειά αφού πιάσαμε και τα streetakia μετά απο ποσα χλμ/ωρα πορεία χρειάζεσαι τη ζελατίνα μέχρι 130-140 να πηγαίνεις πορεία θες ζελατίνα, τι ζητάει ο σβέρκος ?

Στα 130 με 140 δε θες ζελατινα. Μαθαινεις. Ολα οκ. Απο κει και πανω καλο ειναι να εχεις.

devil's animal
15/08/2015, 22:07
Ρε παιδειά αφού πιάσαμε και τα streetakia μετά απο ποσα χλμ/ωρα πορεία χρειάζεσαι τη ζελατίνα μέχρι 130-140 να πηγαίνεις πορεία θες ζελατίνα, τι ζητάει ο σβέρκος ?

και με 180 πας χωρις ζελατινα...ουτως ή αλλιως το πολυ στην 1 ωρα θα εχεις σταματησει για βενζινα...αρα ξεκουραζεσαι...

με 8Κ πλεον σημερα παιρνεις και γ@μω τα μηχανακια μεταχειρω...ειναι κριμα και αδικα να πας σε καινουργιο...




Η καψουρα μου ειναι speed triple το προηγούμενο μοντέλο με τα ολοστρόγγυλα φανάρια
πιο μικρός δεν σκεφτόμουν που θα κάτσει πάνω στη σέλα ο συνοδηγός.

αν αυτο ειναι η καψουρα σου, αυτο να παρεις...
και να γραψεις στα @@ σου τον συνοδηγο...δεν παιρνεις μηχανακι γι'αυτον...παιρνεις για σενα...η υποθεση μηχανη ειναι καθαρα προσωπικη...δεν ειναι οπως αγοραζουμε ενα station wagon και ας μην μας αρεσει για να χωρεσουν μεσα τα παιδια, η γυναικα, τα πεθερικα, τα μπαγκαζια ολων αυτων και ολο το παιχνιδομανι των παιδιων....:rolleyes:


εδω (http://www.car.gr/used-bikes/triumph.html?sort=pra&registration-to=&fs=1&exterior_color=&kteo=&engine_size-to=&variant=street+triple+675&gearbox_type=&engine_power-from=&significant_damage=&hi=&radius=&registration-from=&engine_size-from=&category=&engine_power-to=&offer_type=sale&mileage-from=&price-from=&modified=&st=&rg=&mileage-to=&price-to=&fuel_type=&postcode=) εισαι...
παρε το πιο καθαρο που θα βρεις και τα ρεστα φατα σε βενζινες, λαστιχα, σε κανενα σχολειο riding school, california κλπ...θα σου χρησιμευσει...
:wave2:

catmaster
17/08/2015, 17:09
Πάρε αυτό που σου αρέσει να καβαλάς κάθε μέρα ,άμα τα βάλεις στο ζύγι πάντα κάτι θα σου λείπει, μα η άνεση σε μεγάλα ταξίδια ,μα η απόδοση του κινητήρα , μα το άνετο φόρτωμα , μα η ευκολία του γυμνού , μα ο χωματόδρομος που μπορεί να δυσκολευτείς με χαμηλό μηχανάκι, μα η αξιοπιστία και το κόστος μετακίνησης αλλά σε τελική αν θέλαμε όλα αυτά να τα παντρέψουμε πάμε και παίρνουμε αυτοκινητάκι και τέλος :(

τώρα ότι ειπώθηκε για τα γυμνά σε μεγάλο ταξίδι όντως η μεγαλύτερη επιφάνεια προστασίας είναι ένα συν ,αλλά αυτό το ξέρεις εσύ σύμφωνα με τις αντοχές που έχεις και τις μέσες ωριαίες που ταξιδεύετε σε όλα πάντως τα γυμνά μέχρι τα 140 πας μια χαρά

pipe_smoker
18/08/2015, 10:46
Η συνέχεια για τα γυμνά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146143&page=3)