PDA

View Full Version : Μέτρον ανθρώπου μηχανή.



amyroukai
16/08/2015, 09:58
Η τεχνολογία προχωράει. Ταχύτατα σε μερικούς τομείς. Πρακτικά, είναι αδύνατον να την παρακολουθήσεις και να είσα γνώστης των πάντων. Η εξειδίκευση είναι απόλυτη. Αυξάνεται η περιπλοκότητα, μειώνεται η εργασιμότητα με απλά εργαλεία και ένα manual.
Φυσικά αυτό δεν ισχύει για όλα τα προϊόντα. Και δεν είναι όλα τα μέρη των προϊόντων "απρόσιτα" από τον απλό χρήστη.

Ειδικά για τις μοτοσικλέτες μας, έχουν γεμίσει αισθητήρες και (απόλυτα ακριβής τεχνολογικός όρος) παπαράκια και καβλιτζέκια και καλώδια σε κάθε πιθανό σημείο. Και σε μερικά απίθανα. Ο χρήστης μπορεί να επέμβει σε όλο και λιγότερα μέρη τους. Ακόμα και σήμερα όμως, μερικά κομμάτια της μοτοσικλέτας είναι απλά, παιδαριωδώς απλά. Κάποτε λοιπόν, όπου μιά βόλτα σήμαινε και την δυνατότητα να μπορείς να ρυθμίσεις πλατίνες, να καθαρίσεις μπουζί, να κάνεις κάθε πιθανή επισκευή στην άκρη του δρόμου, αν έλεγαν σε κάποιον να πάει συνεργείο για να του πιάσουν ένα καλωδιάκι με ζιπάκι θα γελούσε. Ή ένα σωληνάκι. Τώρα είναι αυτονόητη "ανάκληση"...

Αναρωτιέται -όχι άδικα- ο συγγραφέας, μήπως και γινόμαστε ηλίθιοι σιγούλια σιγούλια; Μιά τόσο απλή "επισκευή" δεν θα έπρεπε να είναι αυτονόητη; Ο ίδιος ο οδηγός δεν θα έπρεπε να έχει την κρίση να "βελτιώσει" την μοτοσικλέτα του μερικές φορές σε προφανή λάθη; Που οδηγείται ο κόΖμος της μοτοσικλέτας (και όχι μόνο) ; Και ούτε καν θέλω να σκέφτομαι τι γέλια θα πέσουν μόλις γράψουν κάμποσα χιλιόμετρα όλες αυτές οι "ηλεκτρονικές" αναρτήσεις για να πω το πιο απλό...


http://www.motorcyclistonline.com/total-recall-taking-your-motorcycle-back-to-dealer-zip-tie-cranked

bros400pgm
16/08/2015, 10:09
Αυτο που λεει η ανακληση για την χαρχαλευ, ειναι να ελεγχθουν τα σωληνακια του εμπρος φρενου για τσακισματα και να αντικατασταθουν. Παραλληλα θα μπουν και 2-3 tie wrap (φανταζομαι απο αυτα που ανοιγουν και κλεινουν ξανα) ωστε να μην δημιουργησουν ξανα το ιδιο προβλημα. Λιγο αστοχη η ερωτηση του συγγραφεα.

Κατα τα αλλα, συμφωνω οτι αμα ξεμεινεις με τα ενα σημερινο full electronics μηχανακι, φωναζεις την οδικη :lol:

7Tolis
16/08/2015, 10:18
το MCS της Bosch δε θα με χάλαγε και καθόλου εμένα πάντως.Χέρι γιατί να βάλεις στο μηχανάκι πέραν αλλαγής διαφόρων υγρών;Και αν δεν έχεις τη γνώση,έχεις την οδική στη τελική.

amyroukai
16/08/2015, 10:32
Αυτο που λεει η ανακληση για την χαρχαλευ, ειναι να ελεγχθουν τα σωληνακια του εμπρος φρενου για τσακισματα και να αντικατασταθουν. Παραλληλα θα μπουν και 2-3 tie wrap (φανταζομαι απο αυτα που ανοιγουν και κλεινουν ξανα) ωστε να μην δημιουργησουν ξανα το ιδιο προβλημα. Λιγο αστοχη η ερωτηση του συγγραφεα.


Ή δεν ξέρω αγγλικά ή δεν το διάβασες όλο το κείμενο.

These motorcycles may have been assembled with a front brake line in a position where it could become pinched between the fuel tank and the frame, either at the original assembly or in subsequent service activity. If this condition remains undetected, it could cause front brake line pressure to increase while riding, possibly resulting in a front wheel lock-up.


Το οποίο σημαίνει πως δεν θα το δει ο χρήστης γιατί δεν θα ασχοληθεί, δεν θα το κάνουν στο συνεργείο γιατί δεν θα ασχοληθούν αφού δεν το γράφει το μάνιουαλ και δεν κοιτάμε τίποτα πέρα από ότι γράφει στο μάνιουαλ (και αν τα δούμε και όσα γράφει), πιθανότατα δε να κάνουν και ζημιά... Έχει σημασία αν είναι μιάς χρήσης το ζιπάκι ή όχι; Βασικά σε κανένα συνεργείο δεν έχω δει να ανοίγουν ζιπάκι, όλοι τα κόβουν και βάζουν νέο.

Και θυμάμαι πως έχει κάνει και η ντουκάτι τέτοιες ανακλήσεις, για καλώδια που κρέμονταν σε μεγάλο μήκος και από τις ταλαντώσεις τρωγόταν η μόνωση και βραχυκύκλωναν. Δηλαδή, πόσο πιά...

bros400pgm
16/08/2015, 12:52
Eρωτηση παγιδα ειναι αυτο που με ρωτας? :lol:

Γινομαστε ηλιθιοι γιατι δεν βλεπουμε το σωληνακι? Ή γιατι ο μαστορας δεν θα το δει? Και θεωρουμε ανουσιο που μια εταιρια βγαζει ανακληση (ουσιαστικα προληπτικος ελεγχος ειναι) για κατι το οποιο μπορει να αποβει μοιραιο? Ειτε πρεσαρει την δαγκανα, ειτε σπασει εφοσον εχει τσακισει?
Δεν σε πιανω ειλικρινα.

Για να τελειωνουμε, η αποψη μου και δεν αλλαζει ειναι οτι ο αρθρογραφος λεει παπατζα. Εγω χαιρομαι οταν με καλει η Honda να μου αλλαξει ενα tie wrap. To μανιουαλ χρηστη που ειχα για το rsv μου, οντως δεν ελεγε για σωληνακια φρενων. Το manual του συνεργειου ομως ελεγε τι να ελεγχθει και πιστεψε με ηταν πολλα πραγματα μεσα, που κανενα συνεργειο δεν ελεγχει. Εκει ομως παμε αλλου την κουβεντα.

Οποιος διαβασει ας κρινει τα λεγομενα σου, τα δικα μου, του επομενου και ας βγαλει ενα συμπερασμα ή να εκφρασει την αποψη του.


ps. Υπαρχουν και tie wrap τα οποια λυνουν, και αυτο ηταν αυθαιρετη δικη μου σκεψη, σκεφτομενος οτι καποιες εταιριες βαζουν και τετοια. Πρεπει δηλαδη να απολογηθω γιατι εγραψα μια πληροφορια ασχετη με το θεμα?

gior-gos
16/08/2015, 13:02
Αναρωτιέται -όχι άδικα- ο συγγραφέας, μήπως και γινόμαστε ηλίθιοι σιγούλια σιγούλια;

Δε νομιζω οτι γινομαστε ηλιθιοι. Σε πολλα θεματα σκεφτομαστε και ενεργουμε πανεξυπνα (ειτε για καλο ειτε για πονηρο σκοπο) ;). Μαλλον θα ελεγα οτι με την αχαλινωτη πλεον τεχνολογια γινομαστε ολο και πιο καλομαθημενοι (ή κακομαθημενοι) και ατολμοι.
Καλως ή κακως τα μεγεθη (οχι μόνο στην τεχνολογια) ειναι τοσο μεγαλα που ο μεσος ανθρωπος - ακομα κι αν ειναι ικανος - θεωρει κατα καποιο τροπο δεδομενο οτι δεν μπορει ή δεν πρεπει να τολμησει να τα βαλει με το αγνωστο τεχνολογικο (πολιτικο, οικονομικο κτλ) μεγαθηριο που εχει μπροστα του.

Προσωπικη μου επισης αποψη ειναι οτι δεν ειναι απαραιτητο ο οδηγος μοτοσυκλετας να γνωριζει και απο μηχανολογια. Καλο θα ηταν, αλλά σε καποιους απλα αρεσει μόνο να οδηγουν τη μοτοσυκλετα τους και οχι (και) να την κατσαβιδιαζουν.

pipe_smoker
16/08/2015, 13:07
Επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα....

Το πρόβλημά μας είναι ότι

α) Πλέον τα μηχανάκια έχουν γεμίσει ηλεκτρονικά μπιχλιμπίδια, παπαράκια, κερατάκια κλπ?

ή/και

β) Ότι για ψύλλου πήδημα βγάζουνε φιρμάνια για ανακλήσεις και δεν ξέρω εγώ τί άλλο?


Στην πρώτη περίπτωση, μας αρέσει δε μας αρέσει, ό,τι συνέβη πριν κάμποσα χρόνια στα αυτοκίνητα συμβαίνει και τώρα στις μηχανές. (κι έχει συμβεί και στα ψυγεία, και στις κουζίνες, και στις ηλεκτρικές κουβέρτες αλλά μην τα πιάσουμε όλα).

Η τεχνολογία προχωράει (κλισαδούρα το ξέρω, αλλά τί να κάνουμε).
Κάποτε και το μηχανάκι σου έφτιαχνες με ένα γερμανοπολύγωνο και μια πένσα, και άμα σου έμενε του τράβαγες δυο καντήλια και μια φάπα κι έπαιρνε και πάει λέγοντας.
Και τα αυτοκίνητα κάποτε άνοιγες το καπό κι έβλεπες κινητήρα, σωληνάκια, κερατάκια. Τώρα βλέπεις ένα κάλυμμα που λέει "μην αγγίζετε", μια τρούπα για το νερό και μια για το λάδι.

Ναι, αν γίνει μαλακία θες οδική.
Αλλά έχεις άλλο μηχανάκι τώρα από αυτό που είχες πριν 40 χρόνια.
Μπορεί να προτιμάς αυτά που υπήρχαν πριν 40 χρόνια, οπότε αν βρεις πάρε και συντήρησέ το.

Αλλά η εποχή δεν επιβάλλει να ασχολείται κανείς με το όχημά του στο ελάχιστο.
Κι έτσι περνάμε και στη δεύτερη περίπτωση.

Στην περίπτωση β λοιπόν, λογικό είναι ακόμα και για αστοχία στο υλικό της τάπας της βαλβίδας που φουσκώνεις το λάστιχο να βγάλουν ανάκληση.

Όταν μπορείς (και καλά κάνεις από μια μεριά) ειδικά στην Αμερική που'ναι χώρα χώρα μαγική, να τραβήξεις στα δικαστήρια τη Τζένεραλ Ελέκτρικ γιατί δεν έγραψε στις οδηγίες του φούρνου μικροκυμμάτων ότι δεν κάνει να χρησιμοποιηθεί για να στεγνώσεις το πεκινουά σου που μόλις το έκανες μπάνιο και σου το έβγαλε σαν ψητό κοτόπουλο, και στα μάνιουαλ θα γράψουν ότι δεν κάνει να φουσκώνεις τα λάστιχα με το στόμα, κι ότι δεν κάνει να χρησιμοποιήσεις το ντεπόζιτο για τασάκι, κι ότι όταν ελέγχεις το τζόγο στην αλυσίδα πρέπει να μην είσαι εν κινήσει.

Ο ηλίθιος είναι ανίκητος. (https://www.youtube.com/watch?v=ivBs0DAL7Wo)

Και μαζί τους παίρνει όλους η μπάλα.

Είτε πρόκειται για ένα tie wrap είτε για το οτιδήποτε.


Αν μου αρέσει?
Μμμμ.....
Ποτέ δεν έμαθα και ούτε και σκοπεύω να μαστορεύω τη μηχανή μου ή το αυτοκίνητό μου.

Από την άλλη μπορώ να βάλω-βγάλω μόνος μου τη ζελατίνα, ή να αλλάξω τους γυαλοκαθαριστήρες, και έχω προτιμήσει (πέραν του τομέα της οδηγικής απόλαυσης) να μην έχω αυτόματα οχήματα, ώστε αν ξεμείνω από μπαταρία να σκάσω μια 2α στην κατηφόρα και να πάρει (πράγμα που μου συμβαίνει και συχνά:lol:)

Ενημερωτικά, πολλοί συνομίληκοί μου δε γνωρίζουν καν ότι γίνεται αυτό το πράγμα....
Πόσο μάλλον ότι αν ανεβάσει θερμοκρασία το αυτοκίνητό τους πρέπει να το αφήσουν να γίνει παγωτό πριν ανοίξουν την τάπα να ρίξουν κανά νεράκι (όχι ότι ξέρουν πού είναι η τάπα, ή πώς ανοίγει το καπό).
Ή ότι τον αέρα στα λάστιχα τον ελέγχουμε όταν είναι κρύα, ή ότι πρέπει να ελέγχουμε τη στάθμη του λαδιού μια στο τόσο να ξέρουμε τί γίνεται....

pipe_smoker
16/08/2015, 13:08
Δε νομιζω οτι γινομαστε ηλιθιοι. Σε πολλα θεματα σκεφτομαστε και ενεργουμε πανεξυπνα (ειτε για καλο ειτε για πονηρο σκοπο) ;). Μαλλον θα ελεγα οτι με την αχαλινωτη πλεον τεχνολογια γινομαστε ολο και πιο καλομαθημενοι (ή κακομαθημενοι) και ατολμοι.
Καλως ή κακως τα μεγεθη (οχι μόνο στην τεχνολογια) ειναι τοσο μεγαλα που ο μεσος ανθρωπος - ακομα κι αν ειναι ικανος - θεωρει κατα καποιο τροπο δεδομενο οτι δεν μπορει ή δεν πρεπει να τολμησει να τα βαλει με το αγνωστο τεχνολογικο (πολιτικο, οικονομικο κτλ) μεγαθηριο που εχει μπροστα του.

Προσωπικη μου επισης αποψη ειναι οτι δεν ειναι απαραιτητο ο οδηγος μοτοσυκλετας να γνωριζει και απο μηχανολογια. Καλο θα ηταν, αλλά σε καποιους απλα αρεσει μόνο να οδηγουν τη μοτοσυκλετα τους και οχι (και) να την κατσαβιδιαζουν.

Πολύ σωστός:beer:

amyroukai
16/08/2015, 13:09
...

Λιγάκι επιθετικό σε βλέπω και χωρίς λόγο κιόλας.
Θα το αποδώσω σε ξετάπωτη ηλεκτρονική με χαμηλή στάθμη λαδιών.



Προσωπικη μου επισης αποψη ειναι οτι δεν ειναι απαραιτητο ο οδηγος μοτοσυκλετας να γνωριζει και απο μηχανολογια. Καλο θα ηταν, αλλά σε καποιους απλα αρεσει μόνο να οδηγουν τη μοτοσυκλετα τους και οχι (και) να την κατσαβιδιαζουν.
Δεν είναι απλό και δεν είναι εύκολο να ξέρεις όλο το μηχανάκι απ' έξω, ειδικά τα καινούργια ή αν τα αλλάζεις συχνά. Δεν διαφωνούμε. Αλλά εδώ δεν μιλάμε για κάτι περίεργο/δύσκολο πχ την ανάκληση της BMW για τον φορέα της δισκόπλακας τι στο καλό που ήταν από λάθος μέταλλο και ράγιζε υπό συνθήκες... Μιλάμε για ένα παπαράκι που πας να βάλεις το ντεπόζιτο στη θέση του και είναι -προφανώς- μέσα στη μέση και αφού το πατάς και τσακίζει έπρεπε να το νιώθεις κιόλας. Το ότι σωληνάκι φρένων μπορεί να παραδοθεί τσακισμένο από το εργοστάσιο (και δεν θα καταλάβεις ότι κάτι δεν πάει καλά με το φρένο σου μέχρι να μπλοκάρει...;;; ) ή να στο τσακίσουν στο σέρβις και πάλι να μην το πάρει κανείς μυρωδιά.

Δεν ξέρω. Από τότε που με θυμάμαι, όλοι στην ευρύτερη οικογένεια που είχαν μοτοσικλέτα θεωρούσαν ότι το να μπορείς να δεις δυό βασικά πράγματα μόνος σου κατά την συντήρηση και να καταλάβεις αν κάτι είναι εξώφθαλμο πως θα δημιουργήσει πρόβλημα, ήταν αυτονόητο. Sign of the times, υποθέτω...

gior-gos
16/08/2015, 14:33
Δεν ξέρω. Από τότε που με θυμάμαι, όλοι στην ευρύτερη οικογένεια που είχαν μοτοσικλέτα θεωρούσαν ότι το να μπορείς να δεις δυό βασικά πράγματα μόνος σου κατά την συντήρηση και να καταλάβεις αν κάτι είναι εξώφθαλμο πως θα δημιουργήσει πρόβλημα, ήταν αυτονόητο. Sign of the times, υποθέτω...

Συμφωνω.

Απλά νομιζω οτι ο σκοπός της ανακλησης πλεον ειναι διττος. Εκτος απο το θεμα της αποκαταστασης του ελαττωματος (το οποίο μπορει να ειναι γελοιο) υπαρχει και το θεμα της ηθικης αποκαταστασης της εταιρειας ;).

dimmie_72
16/08/2015, 17:33
Είμαι ευτυχής που ανήκω στη γενιά του "replace" κι ας είμαι πολύυυυ παλιός.


Είμαι ευτυχής που ανήκω στη γενιά και τις γενιές του σήμερα που οι αντιπροσωπείες τους παρέχουν εγγυήσεις, ανακλήσεις, επεκτάσεις εγγυήσεων κλπ και με 1 απλό "replace" έχω καινούργια πλακέτα, αναβαθμισμένο ανταλλακτικό, δοκιμασμένες και αξιόπιστες λύσεις.



Έδωσε και έχω δει πως σε τανκς, ελικόπτερα, αεροπλάνα, πυραύλους και αυτοκίνητα η χαλασμένη πλακέτα του "replace" επιστρέφει στον κατασκευαστή και επισκευάζεται με αξιόπιστους πλέον πυκνωτές, διόδους και ολοκληρωμένα για να επαναχρησιμοποιηθεί ασφαλώς. Και έδωσε και διδάχτηκα σε σχολεία διαχρονικά ευτυχώς, πως αυτό αποτελεί την πλέον αξιόπιστη λύση και με το λιγότερο κόστος. Είναι μια διαδικασία μέρος μιας επιστήμης.

Έδωσε και είδα ερασιτέχνες να κατασκευάζουν "παπάδες" παγκοσμίως από Αμερικανούς, Εγγλέζους, Αυστραλούς μέχρι και Πολωνούς και έχω μπει στο τριπάκι και γω να κάνω -και έκανα- κάτι ερασιτεχνικά και από hobby...και κάνω κάθε μέρα όχι καλύτερα απ αυτούς.

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΑΠ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΗΡΩΑ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΣΥΝΟΙΚΙΑΚΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕ "ΦΤΗΝΕΣ" και μακροπρόθεσμα ακριβές λύσεις ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΕΙ ΤΟ ΜΥΘΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΝΤΙΑΡΗ ΕΛΛΗΝΑ .

... και κατερρίφθη στο μυαλό μου ο μύθος του "πατεντιάρη" Έλληνα μάστορα που σε αντιστάθμισμα των -αντισταθμιστικών- οφελών αγοράζει βίδες απ την τοπική αγορά να επισκευάσει το Apache η το Aprilia για να το παίξει "πατεντιάρης", να πάρει τα εύσημα των προϊσταμένων η των πελατών :lol: για να πέσει λίγο αργότερα το ελικόπτερο και το Capo να ψάχνει στο ebay για κινητήρες.







(για chinook έχω εμπειρία... ευτυχώς ανώδυνα). άλλος αν έχει ας μιλήσει :D

Για τον μάστορα του συνοικιακού συνεργείου που εντυπωσίασε τον σύντροχο με την οικονομική λύση που τούδωσε στο μηχανάκι που αγόρασε 10.000€ plus, δεν έχει να το συντηρήσει και τον έκανε και βραχυπρόθεσμα (πάντα) εικόνισμα γιατί του βρήκε 1 ABS η 1 ECU, η 1 servo του '04 ευκαιρία και αργότερα θα τον οικτίρει.....

....απλώς περιμένω ν'ακούσω άλλη μια πονεμένη ιστορία για BMW από συνεργεία προαστίων και επαρχίας, aprilia με συμβουλές από Πάτρα, ΚΤΜ από Κρήτη, TRIUMPH Θεσ/νίκης κλπ.

:wave2:

amyroukai
16/08/2015, 18:00
Για τις βλάβες που γράφεις δεν έχω αντιστοιχία. Και μάλλον εννοείς "repair" γιατί οι παλιές γενεές επισκευή έκαναν, οι νέες είναι της φιλοσοφίας "αντικατάσταση με άλλο". Εδώ (και σε μία ακόμα περίπτωση που θυμάμαι) δεν είναι ούτε επισκευή ούτε αντικατάσταση. Είναι το "δύο χρόνια engineering, δοκιμαστικές γραμμές παραγωγής, λύσε-δέσε, κανείς δεν είχε δει το καλωδιάκι"...

Για το Bandit του 2005 μου, ας πούμε, όλο το κύκλωμα φρένων που είναι "μέσα" στη μοτοσικλέτα, από έναν σύνδεσμο στο λαιμό φεύγουν "σκληρές" σωλήνες και πάνε στην μονάδα του ABS, το αυτό και από ένα σημείο γα το φρένο πίσω. Οπότε το να τσακίσεις τα φρένα, ακόμα και αν το παλέψεις γιατί είσαι ανόητος πες ή άσχετος ή απρόσεκτος, είναι αδύνατον. Το ίδιο σύστημα είχα δει και σε GS650 του 2001;

dimmie_72
16/08/2015, 18:33
Για τις βλάβες που γράφεις δεν έχω αντιστοιχία. Και μάλλον εννοείς "repair" γιατί οι παλιές γενεές επισκευή έκαναν, οι νέες είναι της φιλοσοφίας "αντικατάσταση με άλλο".

χαχαχαααα, για πολύ παλιό μέχεις ρε φίλε μη σου πω πριν το '50, για το "replace" μιλάμε... :(



Εδώ (και σε μία ακόμα περίπτωση που θυμάμαι) δεν είναι ούτε επισκευή ούτε αντικατάσταση. Είναι το "δύο χρόνια engineering, δοκιμαστικές γραμμές παραγωγής, λύσε-δέσε, κανείς δεν είχε δει το καλωδιάκι"...


κι εδώ έρχομαι και λέω για τις εγγυήσεις, mobilecare, τις επεκτάσεις τους κλπ.
τώρα υποθέτω δεν θέλεις να μιλήσουμε και για χρηματοδοτικά προγράμματα απόκτησης και ... γιατί έχουν όλοι BMW, Skoda κλπ, ε;


....:D

dimmie_72
16/08/2015, 18:49
Για το Bandit του 2005 μου, ας πούμε, όλο το κύκλωμα φρένων που είναι "μέσα" στη μοτοσικλέτα, από έναν σύνδεσμο στο λαιμό φεύγουν "σκληρές" σωλήνες και πάνε στην μονάδα του ABS, το αυτό και από ένα σημείο γα το φρένο πίσω. Οπότε το να τσακίσεις τα φρένα, ακόμα και αν το παλέψεις γιατί είσαι ανόητος πες ή άσχετος ή απρόσεκτος, είναι αδύνατον. Το ίδιο σύστημα είχα δει και σε GS650 του 2001;

Όταν στην αγορά παίζει (δεν θα πω το LC), αλλά μηχανάκια σαν το 1190 R η το 1290 SD η το tracer και τις παροχές των εταιρειών από πίσω που τα στηρίζουν και μεις μιλάμε για bandit, η σε όποιον μπαίνει να ρωτήσει τι μηχανάκι να πάρει προτείνουμε σα φόρουμ από Serow 225 και XLR μέχρι ZZR 1100.... άντε και κάνα busa, με λιλιά "τοις απολύτου χωρίς εγγυήσεις¨, -no- χρηματοδοτικά προγράμματα μήπως ζούμε ακόμα στα '80s; άμα είναι να βάλω και καμιά ταινία να δω...

Εμένα προσωπικά, θα μάρεσε λέω ;)

amyroukai
17/08/2015, 10:26
Προχτές της παναγίας, χτες της παρανόησης μου φαίνεται.

Δεν είπα εγώ ποτέ μην πάρετε χάρλει, πάρτε GS του 2001. Απλά λέω ότι τα προβλήματα από τις σωληνώσεις του ABS που οι άλλοι κατασκευαστές τα έχουν λύσει με "απλό" τρόπο εδώ και 15 χρόνια τουλάχιστον, οι αμερικανοί ακόμα τα ανακαλύπτουν. Και ότι ο "μάστορας" που θα δει ένα σωληνάκι μέσα στη μέση και δεν θα το δέσει κάπου με ασφάλεια χωρίς να του το πει το εργοστάσιο, είναι βλαξ (το αυτό και ο home service χρήστης). Ή που θα δει ότι είχε πατηθεί από το ρεζερβουάρ και θα το αφήσει έτσι ή που θα το πατήσει στην συναρμολόγηση μετά το σέρβις. Κατανοητό τώρα;

Για τις προτάσεις σε αρχαιολογίες που λες, όταν μπαίνει ο άλλος και λέει έχω 1000 ευρώ και πείτε μου τι να πάρω, μπορείς να του προτείνεις 1190R αλλά έχει ένα σοβαρό μειονέκτημα, του λείπουν 15500 ευρώ περίπου. Αλλιώς συμφωνούμε ότι είναι καλύτερη μοτοσικλέτα μακράν. Όπως και τα άλλα που αναφέρεις. Και φαντάζομαι όταν κάποιος μπει και γράψει "έχω 20χιλιάρικα για σκότωμα, τι προτείνετε σε αυστηρά και μόνο καινούριο μέγα ονοφ" θα τα διαβάσουμε. Εκτός από το tracer, όπου για κάποιον που έχει 1000 ευρώ του λείπει μόνο ένα μηδενικό, αλλά αυτός ο κιαρατάς ο αναίσθητος που ανακάλυψε τα μαθηματικά, τα έφτιαξε έτσι που το μηδενικό αν μπαίνει από πίσω τσούζει. :bawl:

stam2
17/08/2015, 11:10
Σε ένα από τα πιο καλοπουλημένα μηχανάκια όλων των εποχών, το vstrom, τα καλώδια που φεύγαν από τον αφαλό της μίζας περνάγανε δίπλα από την κάτω τιμονόπλακα. Εκεί ήταν πιασμένα (από το εργοστάσιο) με tie wrap επάνω στην τιμονόπλακα, όμως επειδή δεν είχαν μεγάλο περιθώριο με την κίνηση του τιμονιού τρίφτηκαν και κόπηκαν κάπου στα 3,5 χρόνια λειτουργίας της μηχανής (αγοράστηκε καινούρια). Φυσικά "έμεινα" στο κέντρο της Αθήνας αλλά ευτυχώς επισκευάστηκε επιτόπου, αφού τυχαία βρέθηκαν εργαλεία και υλικά. Και σε αντίστοιχη ερώτηση-απάντηση, ολόκληρη suzuki με τα 60τόσα χρόνια εμπειρίας της δεν έχει ακόμα καταφέρει να λύσει τέτοια απλά θέματα;

και από την άλλη είμαι εγώ ο κουλός που δεν ήξερα ότι έπρεπε να κόψω το συγκεκριμένο tie wrap για να μην έχω θέμα;
Ή αν έβλεπα ότι λείπει, ή ότι περισσεύει και πρέπει να κοπεί κάποιο tie wrap είμαι κουλός που δεν το κάνω; Αγοράζω μία μοτοσυκλέτα καινούρια και θεωρώ ότι έχει περάσει από κάποιον ποιοτικό έλεγχο και κάποιες δοκιμές. Πώς θα αρχισω ξαφνικά να προσθέτω και να αφαιρώ πράγματα όταν δεν ξέρω τι συνέπειες μπορεί να έχουν στο μηχανάκι; Παίρνοντας την ευθύνη; Άλλο το να έχω ένα μηχανάκι 15ετίας και να κάνω restore και να περάσω καλωδίωση μόνος μου και να βάλω tie wrap κατά το δοκούν κι αμα γίνει και ζημιά χέστηκαν τ' άλογα στο στάβλο κι άλλο ένα φρεσκοπληρωμένο μηχανάκι με τις ζελατίνες....