PDA

View Full Version : Λαστιχα για ελαφρυ on-off.



Σελίδες : [1] 2

Bob_o_mastoras
18/08/2015, 13:05
Θελω να βαλω λαστιχα στο σαβουρι μου! Dominator 650. :p
Tι θα προτεινατε;;
Χρηση κυριως επαρχιακοι δρομοι με στροφες. Θελω κατι καλο για την ασφαλτο, το κρατημα σε βρεγμενο δεν με ενδιαφερει τοσο ουτε και το χωμα.
Επισης, αν ειναι δυνατον, να μην ξεπαραδιαστω! Mεχρι 200 το πολυ! 90/90-21, 120/90-17

Για πειτε καμια ιδεα.. :a014:

Gia
18/08/2015, 13:36
Θελω να βαλω λαστιχα στο σαβουρι μου! Dominator 650. :p
Tι θα προτεινατε;;
Χρηση κυριως επαρχιακοι δρομοι με στροφες. Θελω κατι καλο για την ασφαλτο, το κρατημα σε βρεγμενο δεν με ενδιαφερει τοσο ουτε και το χωμα.
Επισης, αν ειναι δυνατον, να μην ξεπαραδιαστω! Mεχρι 200 το πολυ! 90/90-21, 120/90-17

Για πειτε καμια ιδεα.. :a014:


Καλησπέρα,

Έχω κολλήσει εδω και δύο αλλαγές με τα Dunlop TR91. Έμαθα οτι δεν βγαίνουν πλέον αλλά φίλος καλός φόρεσε τα Trailsmart σε Transalp και δηλώνει ευχαριστημένος.
Τσέκαρε τα, στα λεφτά σου είναι νομίζω..

azar41
18/08/2015, 14:53
Ρίξε μια ματιά στα BRIDGESTONE TW41-42,τα φοράω στο KLR στις ίδιες διαστάσεις και είμαι υπέρ ευχαριστημένος.Άψογα σε στεγνό και βρεγμένο,εξαντλούνται τα όρια κινητήρα και ανάρτησης και αυτά δεν χαμπαριάζουν ! Στα μείον η σχετικα γρήγορη φθορά.

Bob_o_mastoras
18/08/2015, 15:12
Ρίξε μια ματιά στα BRIDGESTONE TW41-42,τα φοράω στο KLR στις ίδιες διαστάσεις και είμαι υπέρ ευχαριστημένος.Άψογα σε στεγνό και βρεγμένο,εξαντλούνται τα όρια κινητήρα και ανάρτησης και αυτά δεν χαμπαριάζουν ! Στα μείον η σχετικα γρήγορη φθορά.

Δεν ειναι αρκετα off-road τα συγκεκριμενα (σαν τα Sahara πχ);; Δεν παω χωμα σεδον καθολου και αν παω ειναι χωμα που πας και με slick.

azar41
18/08/2015, 17:52
70/30 τα δίνει αλλά στο χώμα συμπεριφέρονται σαν ασφάλτινα,ούτε 90-10 δεν θα έλεγα,καμμιά σχέση με sahara που δουλεύουν μια χαρά στο χώμα.

foogr01
18/08/2015, 18:01
Τα Mitas E07 τα είδες; Τα είχα βάλει στο μονοκύλινδρο. 60-40 τα δίνουν βέβαια αλλά είναι αρκετά οικονομικά και έμεινα ευχαριστημένος (ειδικά στο κομμάτι του 40% :D)

Λευκάδιος
18/08/2015, 23:09
Βρές αυτόν τον τύπο να σου πει τι λάστιχα φοράει :p
339651
Τα μόνα σχετικά ασφάλτινα που έχω δοκιμάσει στο δικό μου χρέπι είναι τα pirell mt90 και τα vee rubber vrm163. Τα πρώτα ήταν μια χαρά αλλά το πίσω δεν είχε μεγάλη διάρκεια ζωής.Τα δεύτερα(vr) τα έχω στο 2ο σετ τροχών αλλά δεν τα έχω ζορίσει σε ασφαλτινα στροφιλίκια για να σου πω με σιγουριά τι και πως.Σαν σχεδίαση είναι παρόμοια με τα tw41-42 που προαναφέρθηκαν και είναι σαφώς φτηνότερα.
Μην νομίζεις ότι τέτοιας χάραξης λάστιχα δεν κάνουν για άσφαλτο,εδω τα τακουνάτα pirelli mt21 που χρησιμοποιώ χρόνια είναι πραγματικές βεντούζες στα ασφάλτινα στροφιλίκια και ζεσταίνονται άμεσα ακόμα και στην πόλη.
Μοναδικό μείον η σχετικά γρήγορη φθορά τους ειδικά στην ΕΟ.
Ενα μικρό review για τα TW41-42 στο ποστ Νο231 http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122659&page=16

Bob_o_mastoras
19/08/2015, 12:22
Αυτος πανω πρεπει να μου πει τι χερια φοραει, οχι τι λαστιχα..! :lol::lol:

ggs
19/08/2015, 12:35
Μην νομίζεις ότι τέτοιας χάραξης λάστιχα δεν κάνουν για άσφαλτο,εδω τα τακουνάτα pirelli mt21 που χρησιμοποιώ χρόνια είναι πραγματικές βεντούζες στα ασφάλτινα στροφιλίκια και ζεσταίνονται άμεσα ακόμα και στην πόλη.
Μοναδικό μείον η σχετικά γρήγορη φθορά τους ειδικά στην ΕΟ.
Ενα μικρό review για τα TW41-42 στο ποστ Νο231 http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122659&page=16

+750...

Αν και τα λάστιχα είναι τελείως προσωπική υπόθεση , στους ελληνικούς δρόμους κάποια λάστιχα με τακούνι πολλές φορές συμπεριφέρονται καλυτέρα από τα πιο στριτ…
Το μονο που δεν τους αρέσει είναι η εθνική οδός γιατί τα φθείρει γρηγορά.
Εσύ όμως απ ότι ξέρω είσαι σε νησί οπότε δεν έχεις τέτοιο θέμα .
Θελεις κατι που να ζεσταίνεται γρήγορα μιας και οι αποστάσεις φαντάζομαι είναι μικρές .
Εγώ θα σου πρότεινα τα metzeler SAHARA enduro3 , αλλα είπαμε τα λάστιχα είναι προσωπική υπόθεση..

Bob_o_mastoras
19/08/2015, 13:07
Τα φορουσα χρονια σε ΧΤ και ΤΤR τα Σαχαρα. Ωραια μεν αλλα αρκετα οφφ. Ισχυει οτι κρατανε στην ασφαλτο (ακομα και τελειωμενα) αλλα φαγωνονται γρηγορα αν τους κανεις χιλιομετρα και ειναι και ακριβα. Τοτε τα ηθελα γιατι εμπαινα χωμα καθε μερα και ηταν ιδανικα για τις ξερες φλαταδουρες, τα χαλικια και τους χωματοδρομους.
Θα προτιμουσα κατι σε χαραξη οπως τα Anakee III, ΤR91 τωρα γιατι δεν παταω πλεον χωμα και πιστευω θα ειναι καλυτερα στην ασφαλτο.
Τα Anakee τα εχω δοκιμασει σε ΧΤ 600 και μου αρεσαν. Εχει κανεις καμια γνωμη για αυτα;; (πολυ ασχημο λαστιχο βεβαια)

ggs
19/08/2015, 13:16
Τα φορουσα χρονια σε ΧΤ και ΤΤR τα Σαχαρα. Ωραια μεν αλλα αρκετα οφφ. Ισχυει οτι κρατανε στην ασφαλτο (ακομα και τελειωμενα) αλλα φαγωνονται γρηγορα αν τους κανεις χιλιομετρα και ειναι και ακριβα. Τοτε τα ηθελα γιατι εμπαινα χωμα καθε μερα και ηταν ιδανικα για τις ξερες φλαταδουρες, τα χαλικια και τους χωματοδρομους.
Θα προτιμουσα κατι σε χαραξη οπως τα Anakee III, ΤR91 τωρα γιατι δεν παταω πλεον χωμα και πιστευω θα ειναι καλυτερα στην ασφαλτο.
Τα Anakee τα εχω δοκιμασει σε ΧΤ 600 και μου αρεσαν. Εχει κανεις καμια γνωμη για αυτα;; (πολυ ασχημο λαστιχο βεβαια)

Anakee (δεν πρπει να ηταν τα 3) φορούσα για λίγο στο XTR660 το 2006 που είχα και δεν μου πολυάρεσαν ειδικά στον βρεγμένο.
Tο αφρικα τώρα φοράει τα anakee 3 και νοιώθω ότι πατάνε πολύ καλά στον στεγνό αλλά είμαι λίγο επιφυλακτικός στον βρεγμένο ίσως και από την παλιότερη εμπειρία .

akis_trevor
19/08/2015, 15:49
Anakee (δεν πρπει να ηταν τα 3) φορούσα για λίγο στο XTR660 το 2006 που είχα και δεν μου πολυάρεσαν ειδικά στον βρεγμένο.
Tο αφρικα τώρα φοράει τα anakee 3 και νοιώθω ότι πατάνε πολύ καλά στον στεγνό αλλά είμαι λίγο επιφυλακτικός στον βρεγμένο ίσως και από την παλιότερη εμπειρία .

τα anakee 3 εχουν αλλεργια στην υποψια νερου.τα ετοιμαζω για αλλαγη πριν την ωρα τους στο στρωμα τον αλλο μηνα...
μπομπ,τα ντανλοπ τρ91 (βεβαια σε πιο βαρια μηχανακια απτο δικο σου,πχ στρωμ,gs,990) ολοι,τα θεωρουν οτι καλυτερο.

petros1479
19/08/2015, 16:01
Anakee (δεν πρπει να ηταν τα 3) φορούσα για λίγο στο XTR660 το 2006 που είχα και δεν μου πολυάρεσαν ειδικά στον βρεγμένο.
Tο αφρικα τώρα φοράει τα anakee 3 και νοιώθω ότι πατάνε πολύ καλά στον στεγνό αλλά είμαι λίγο επιφυλακτικός στον βρεγμένο ίσως και από την παλιότερη εμπειρία .

Michelin δαγκωτο!!! Μετά από pirelli, bridgestone, metzeler, και τώρα dunlop (σε διαφορετικές μηχανές) πιστεύω ότι είναι τα πιο αξιόπιστα στεγνό,βρεγμένο, χώμα ο,τι να ναι. Ειχα τα anakee II έκανα 21000 χμ και ένιωθα ότι μπορώ να κάνω πολλά ακόμα αλλά ο περιστεράς είχε άλλη άποψη και μου είπε "βαλε dunlop και θα με θυμηθείς" θα τον θυμηθω συντομα λοιπόν αφού δε νομίζω να αντέξουν πάνω από 10000 , ούτε στριτακι να ειχα!!!! Βέβαια και με τα Ντάνλοπ είναι βεντούζα το εργαλείο αλλά πάνω από 170 έχω πάρκινσον βαριάς μορφης!!! Μισελεν πάντως!!!!!

ggs
19/08/2015, 16:14
Anakee (δεν πρπει να ηταν τα 3) φορούσα για λίγο στο XTR660 το 2006 που είχα και δεν μου πολυάρεσαν ειδικά στον βρεγμένο.
Tο αφρικα τώρα φοράει τα anakee 3 και νοιώθω ότι πατάνε πολύ καλά στον στεγνό αλλά είμαι λίγο επιφυλακτικός στον βρεγμένο ίσως και από την παλιότερη εμπειρία .


τα anakee 3 εχουν αλλεργια στην υποψια νερου.τα ετοιμαζω για αλλαγη πριν την ωρα τους στο στρωμα τον αλλο μηνα...
μπομπ,τα ντανλοπ τρ91 (βεβαια σε πιο βαρια μηχανακια απτο δικο σου,πχ στρωμ,gs,990) ολοι,τα θεωρουν οτι καλυτερο.


Michelin δαγκωτο!!! Μετά από pirelli, bridgestone, metzeler, και τώρα dunlop (σε διαφορετικές μηχανές) πιστεύω ότι είναι τα πιο αξιόπιστα στεγνό,βρεγμένο, χώμα ο,τι να ναι. Ειχα τα anakee II έκανα 21000 χμ και ένιωθα ότι μπορώ να κάνω πολλά ακόμα αλλά ο περιστεράς είχε άλλη άποψη και μου είπε "βαλε dunlop και θα με θυμηθείς" θα τον θυμηθω συντομα λοιπόν αφού δε νομίζω να αντέξουν πάνω από 10000 , ούτε στριτακι να ειχα!!!! Βέβαια και με τα Ντάνλοπ είναι βεντούζα το εργαλείο!!! Μισελεν πάντως!!!!!


bob , καταλαβαινεις οτι τα λαστιχα ειναι ΠΟΛΥ προσωπική επιλογή.
Κάποιο λάστιχο που σε έναν θα είναι το τέλειο σε άλλον θα είναι φρικτό.
Εγώ έναν γενικό κανόνα που ακολουθώ είναι ότι λάστιχο που με ικανοποιεί δεν το αλλάζω.
Όσες φορές πειραματίστηκα με αλλά γιατί άκουσα καλά λογία , το μετάνιωσα..

akis_trevor
19/08/2015, 16:24
ας γινω λοιπον λιγακι πιο συγκεκριμενος,μιας και μας εβαλε ο γιωργος στον χορο. :D
ειναι μαλλον το πιο υποκειμενικο θεμα πανω στο μηχανακι,εκτος εμφανισιακων βελτιωσεων/αλλαγων.
εχω εναν κανονα που λεει οτι:λαστιχο που δεν λιωνει,δεν δουλευει σωστα.ειδικα εσυ που κανεις -φανταζομαι- μικρες αποστασεις,θες ενα μαλακο ελαστικο.χωμα δεν πατας,οποτε περιοριζεις τις παραμετρους.
η εμπειρια μου απο το anakee 3 ειναι οτι το μπροστινο ιδιως ειναι ασταθες οταν εχει υγρασια και η ασφαλτος ειναι η γνωστη υπεροχη ελληνικη.ειδικα σε καμια σχαρα υπονομου κλπ, φευγει φετα.τα ιδια συμπρωματα εχω διαβασει και ακουσει απο διαφορους.τα ιδια συμπτωματα ειχε και ο βασκα και φορεσε τα ντανλοπ οπου δηλωνει ικανοποιημενος.
τα δικα μου ανακη τα ειχε πανω το μηχανακι μερικους μηνες και 2-3.000 χλμ.πλεον 15 μηνες στο μηχανακι και 10000 χλμ τα λαστιχα,δεν εχουν εντονα σημαδια φθορας,οποτε βγαζουν καμποσα ακομα.αν θες βγαζω φωτο να τα δεις.
επισης θα σε συμβουλευα να ρωτησεις τιμες.αν καταληξεις πχ σε 2 λαστιχα και εχουν 30 ευρω διαφορα,ειναι διαφορετικο απο να εχουν ιδια τιμη ;)

George_M.
19/08/2015, 19:45
Bridgestone T47-48.
απλα,τιμιοτατα στα ~165 ευρω φορεμενα,βγαζουν 10-11.000 χιλ.
τα ειχα μαμα στο ΤΑ κ θα τα ξαναβαλω τωρα που τα υπεροχα ΕΧΡ δυστηχως δεν ξαναβγαινουν!

Bob_o_mastoras
23/08/2015, 12:58
Δε ΜΕ λετε ρε παιδια.. Αναμεσα στα TW41-TW42 Bridgestone και στα Κ760 Dunlop τι θα επιλεγατε;;;;;

AUFGEBRACHT
23/08/2015, 16:58
Δε ΜΕ λετε ρε παιδια.. Αναμεσα στα TW41-TW42 Bridgestone και στα Κ760 Dunlop τι θα επιλεγατε;;;;;


Είχα τα Bridgestone ως ελαστικά πρώτης τοποθέτησης και τα έβγαλα μέσα σε έξι μήνες... αργούσαν να ζεσταθούν και μέχρι να ζεσταθούν γλίστραγαν επικίνδυνα, μέσα στο εξάμηνο άρχισαν να εμφανίζονται σκασίματα μέσα στο πέλμα λες και ήταν παρατημένα στον ήλιο δέκα χρόνια, όταν έβαλα τα Metzeler Tourance (τα απλά) κατάλαβα τι σημαίνει πρόσφυση... Δεν θα τα έβαζα ποτέ πάλι, όπως και γενικά λάστιχο της Bridgestone σε μηχανή-αυτοκίνητο (γτ και στο παλιό αμάξι λόγω απατεώνα λαστιχά παρά τις αντιρρήσεις μου τοποθετήθηκαν λάστιχα Bidgestone και μέσα σε μία εβδομάδα το ένα λάστιχο πέταξε ένα απίστευτο καρούμπαλο διαμέτρου 5-6 εκατοστών). Από εμένα λοιπόν στην Bridgestone μαύρο κατράμι σαν εταιρεία!!!

Λευκάδιος
23/08/2015, 17:26
Είχα τα Bridgestone ως ελαστικά πρώτης τοποθέτησης και τα έβγαλα μέσα σε έξι μήνες... αργούσαν να ζεσταθούν και μέχρι να ζεσταθούν γλίστραγαν επικίνδυνα, μέσα στο εξάμηνο άρχισαν να εμφανίζονται σκασίματα μέσα στο πέλμα λες και ήταν παρατημένα στον ήλιο δέκα χρόνια, όταν έβαλα τα Metzeler Tourance (τα απλά) κατάλαβα τι σημαίνει πρόσφυση... Δεν θα τα έβαζα ποτέ πάλι, όπως και γενικά λάστιχο της Bridgestone σε μηχανή-αυτοκίνητο (γτ και στο παλιό αμάξι λόγω απατεώνα λαστιχά παρά τις αντιρρήσεις μου τοποθετήθηκαν λάστιχα Bidgestone και μέσα σε μία εβδομάδα το ένα λάστιχο πέταξε ένα απίστευτο καρούμπαλο διαμέτρου 5-6 εκατοστών). Από εμένα λοιπόν στην Bridgestone μαύρο κατράμι σαν εταιρεία!!!
Μήπως τα ελαστικά της μοτοσυκλέτας είχαν πολυκαιριστεί όσο καιρό ήταν απούλητη?Εχω επίσης ακούσει(δεν το έχω επιβεβαιώσει) ότι τα ελαστικά πρώτης τοποθέτησης δεν είναι ίδιας ποιότητας με τα αντίστοιχα που βρίσκουμε στο εμπόριο.Ενα παράδειγμα είναι απο το αυτοκίνητο μου(αγοράστηκε καινούργιο) που τα μισελεν αντεξαν περίπου ένα χρόνο και οσους ξερω που αγόρασαν τα 'ίδια' δεν είχαν αντίστοιχο θέμα.Δευτερο παράδειγμα ελαστικά(που υπάρχουν στο εμπόριο)που βγήκαν απο καινούργιο cbr1000 με χίλια χλμ,τα έβαλε φίλος στο δικό του και ήταν τραγικά.

Bob_o_mastoras
23/08/2015, 17:31
Λετε να δωσω τον εξτρα παρα να παρω τα tourance? 40 € διαφορα περιπου. Τη Metzeler την ξερω και την εμπιστευομαι. Παντα την προτιμουσα οπως τη Yokohama στα αμαξαδικα. Ζεσταινονται γρηγορα κατω απο το ισχνο (ναι καλα :p) βαρος του Ντομι;; Συνηθως σε κατι μαστοδοντα τα βλεπω φορεμενα.

ggs
23/08/2015, 17:48
Λετε να δωσω τον εξτρα παρα να παρω τα tourance? 40 € διαφορα περιπου. Τη Metzeler την ξερω και την εμπιστευομαι. Παντα την προτιμουσα οπως τη Yokohama στα αμαξαδικα. Ζεσταινονται γρηγορα κατω απο το ισχνο (ναι καλα :p) βαρος του Ντομι;; Συνηθως σε κατι μαστοδοντα τα βλεπω φορεμενα.
Παλι δεν υπάρχει συνταγή.. Τα tourance στο XT660Z για εμένα (κσι οχι μονο για εμενα) ηταν σχεδόν επικίνδυνα...γλιστραγαν παντού σε στεγνό και σε βρεγμένο...

MikeG
23/08/2015, 18:10
Για μένα τα tourance ήταν από τα πιο άχρηστα λάστιχα. Άλλα οι γνώμες είναι σαν..

Bob_o_mastoras
23/08/2015, 18:44
Kαλα.. Θα βαλω οτι με φωτισει ο Αλαχ!
سبحان الله

Gia
24/08/2015, 09:29
Για μένα τα tourance ήταν από τα πιο άχρηστα λάστιχα. Άλλα οι γνώμες είναι σαν..

Και εγώ τα Tourance EXP τα σιχάθηκα. Γλύστραγαν ελαφρά στο βρεγμένο αλλά το show γινόταν έτσι και πάταγες διάβαση..

Καλημέρες..

el-Gatto
24/08/2015, 09:55
Είχα τα Bridgestone ως ελαστικά πρώτης τοποθέτησης και τα έβγαλα μέσα σε έξι μήνες... αργούσαν να ζεσταθούν και μέχρι να ζεσταθούν γλίστραγαν επικίνδυνα, μέσα στο εξάμηνο άρχισαν να εμφανίζονται σκασίματα μέσα στο πέλμα λες και ήταν παρατημένα στον ήλιο δέκα χρόνια, όταν έβαλα τα Metzeler Tourance (τα απλά) κατάλαβα τι σημαίνει πρόσφυση... Δεν θα τα έβαζα ποτέ πάλι, όπως και γενικά λάστιχο της Bridgestone σε μηχανή-αυτοκίνητο (γτ και στο παλιό αμάξι λόγω απατεώνα λαστιχά παρά τις αντιρρήσεις μου τοποθετήθηκαν λάστιχα Bidgestone και μέσα σε μία εβδομάδα το ένα λάστιχο πέταξε ένα απίστευτο καρούμπαλο διαμέτρου 5-6 εκατοστών). Από εμένα λοιπόν στην Bridgestone μαύρο κατράμι σαν εταιρεία!!!
Ποιά ήταν η μοτό που βγήκε στη βιτρίνα με TW41-42 ???
Οσο κι αν προσπαθώ ,δεν μπορώ να θυμηθώ κάποια...
Μήπως κάνεις λάθος κ μπερδεύεσαι απο τον γενικό τίτλο της σειράς TrailWings?/ ,η οποία αφορά τουλάχιστον 10 διαφορετικούς κωδικούς.(πχ TrailWings 151-152)


Eπειδή τα'χω δουλέψει πολύ κ τα φοράω ακόμα σε ΧΤΖ ,θεωρώ οτι για το Ντομύ κ για τη χρήση που αναφέρει ο φίλος ,θα'ναι μια χαρά.

Το'χει αναφέρει κι ο Λευκάδιος πιο πάνω.


Ενα μικρό review για τα TW41-42 στο ποστ Νο231 http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122659&page=16

Λευκάδιος
24/08/2015, 10:54
Το'χει αναφέρει κι ο Λεκάδιος πιο πάνω.
Λεκιάστηκα :lol:

est
24/08/2015, 12:12
Να πω κι εγώ με τη σειρά μου πως το ΤρανςΑλπ φοράει αυτή τη στιγμή Tourance και είμαι ικανοποιημένος..
Σε χώμα (στεγνό πάντα) βρίσκει πρόσφυση και σε μικρές κλίσεις (όχι φουλ λοκ και με το πόδι έξω!!:lol:) δεν έχω τα γλιστρήματα που είχα με τα Anakee2. Έχω πιο σίγουρο πάτημα.
Στην άσφαλτο (στεγνή/βρεγμένη) δεν έχω δει διαφορά μεταξύ των 2 που αναφέρω. Και με τα Anakee2 ήμουν ικανοποιημένος και με τα Tourance τώρα. Και τα 2 ζεσταίνονται σχετικά γρήγορα και παρέχουν καλή πληροφόρηση σε σχέση με τα όριά τους. Τα Anakee2 δεν θα τα βρεις πλέον, αλλά τα αναφέρω σε περίπτωση που τα είχες δοκιμάσει να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης.
Dunlop δεν έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν θα πήγαινα προς τα εκεί.. τα TW41-42 που αναφέρουν οι Πουροντούροι παίζουν στις επόμενες επιλογές μου.

el-Gatto
24/08/2015, 19:39
Λεκιάστηκα :lol:
:lol: fixed

AUFGEBRACHT
25/08/2015, 17:56
Μήπως τα ελαστικά της μοτοσυκλέτας είχαν πολυκαιριστεί όσο καιρό ήταν απούλητη?

Όχι, τόσο η μοτοσυκλέτα όσο και τα ελαστικά ήταν "φρέσκιας" παραγωγής όταν αγοράστηκαν...

AUFGEBRACHT
25/08/2015, 17:57
Για μένα τα tourance ήταν από τα πιο άχρηστα λάστιχα. Άλλα οι γνώμες είναι σαν..

Μιλάω για τα πρώτα Tourance, τα απλά, όχι τα ΕΧΡ (τα οποία είναι τώρα φορεμένα).

AUFGEBRACHT
25/08/2015, 17:58
Ποιά ήταν η μοτό που βγήκε στη βιτρίνα με TW41-42 ???
Οσο κι αν προσπαθώ ,δεν μπορώ να θυμηθώ κάποια...
Μήπως κάνεις λάθος κ μπερδεύεσαι απο τον γενικό τίτλο της σειράς TrailWings?/ ,η οποία αφορά τουλάχιστον 10 διαφορετικούς κωδικούς.(πχ TrailWings 151-152)

BMW F-650GS mod.2006. Είμαι κατά 99% σίγουρος ότι ήταν τα TW41/42, τριψήφιος κωδικός με τίποτα στα σίγουρα...

Bob_o_mastoras
25/08/2015, 18:59
Kαλα.. Θα βαλω οτι με φωτισει ο Αλαχ!
سبحان الله

Ειδα στον υπνο μου τον Προφητη Μωαμεθ (محمد) και μου ειπε να κοιταξω σε ενα site οπου υπαρχουν τα ΜΤ90 σε καλη τιμη (175 €) και σκεφτομαι να τα παραγγειλω αυριο. Τη γουσταρω και την Pirelli και δεν νομιζω να με απογοητευσουν.

Αν καποιος θελει να αμφισβητησει το λογο του Προφητη παρακαλω οπως γραψει τη γνωμη του. (Δεν φερω ευθυνη για τυγχον αντιδρασεις απο ακραιους Ισλαμιστικους κυκλους και μελη του Χαλιφατου)

George_Sp
25/08/2015, 19:17
Για στείλε μια το site σε ΠΜ γιατί και γω τα MT090 θέλω να βάλω αλλά στις διαστάσεις του Versys τα βρίσκω περίπου 230-240ευρώ.


άκυρος μιλάει η ζαλάδα της ημέρας. BT090 ήθελα να γράψω οπότε άκυρο. θενκς πάντως. :uplate:

George_M.
25/08/2015, 21:12
Ειδα στον υπνο μου τον Προφητη Μωαμεθ (محمد) και μου ειπε να κοιταξω σε ενα site οπου υπαρχουν τα ΜΤ90 σε καλη τιμη (175 €) και σκεφτομαι να τα παραγγειλω αυριο. Τη γουσταρω και την Pirelli και δεν νομιζω να με απογοητευσουν.

Αν καποιος θελει να αμφισβητησει το λογο του Προφητη παρακαλω οπως γραψει τη γνωμη του. (Δεν φερω ευθυνη για τυγχον αντιδρασεις απο ακραιους Ισλαμιστικους κυκλους και μελη του Χαλιφατου)

αυριο βαζω τα αδερφια τους (Metzeler Tourance) με 185 μνημονιακα ευρο..αν θες παμε μαζι...:smokin:

Bob_o_mastoras
26/08/2015, 13:40
Τελικα και παρα την μεταφυσικη παρεμβαση του Προφητη, παραγγειλα τα Κ760 διοτι τα ΜΤ90 ειχαν dot του 19ου αιωνα..:a018:
Τα dunlop ειναι φρεσκα του '15.

Για να δουμε... Πρωτη φορα παιρνω Dunlop.. :eleison::priest:


υ.γ. manianisg τα παραγγειλα να μου τα στειλουν εμενα να τα περασω εγω. Δεν ειμαι Αθηνα δυστυχως.

George_M.
26/08/2015, 17:40
αντε καλοφορετα,εγω σημερα εκανα το στρωσιμο...
εν αναμονη εντυπωσεων κ απο τους 2 μας λοιπον...

Bob_o_mastoras
27/08/2015, 16:38
Χθες τα παραγγειλα, σημερα μου ηρθανε! :D Μπραβο στο μαγαζι!!!
Και το dot οπως μου το ειπε.

Περιμενω να μου 'ρθουν και τα αλυσιδογραναζα και να τα περασω.. :D

Μετα (μολις φαω τα μουτρα μου :lol:) θα κανω και review! Προς το παρον μου φαινονται πιο οφφ απότι περιμενα.

Bob_o_mastoras
03/09/2015, 19:23
Σημερα περασα τα λαστιχα και τα αλυσιδογραναζα (πηρε ισα με 10 ιππους παραπανω :p) παρεα με ενα φιλο και επλυνα διαφορα εξαρτηματα και μου εφυγε ο κ@λος... :sweat:
Αυριο πλυσιμο το ΚΝ, αλλαγη λαδια και γενικο καθαρισμα και γυαλισμα.

Στα @@ σας, ξερω, αλλα ειπα να το αναφερω... :lol:

KotsosDR
04/09/2015, 09:43
pirelli scorpion trail (για το μελλον :) )

Bob_o_mastoras
04/09/2015, 18:38
Επλυνα σημερα το φιλτρο αερα, αλλαξα λαδια-φιλτρο και εριξα ενα σχολαστικοτατο καθαρισμα και γυαλισμα.
Εγινε σαν καινουργια! :D:D

Στα αρνητικα, εχασα κατα λαθος τη μια βιδα απο τη σελα (:mad:) (θα την αντικαταστησω συντομα) και ανακαλυψα λυνοντας την ποδια για να την πλενω απο μεσα, οτι τα λαστιχακια που πατανε πανω οι βιδες που τη συγκρατουν για να αποροφουν τυχον κραδασμους και κροταλισματα ειχαν σχεδον δυαλυθει (θα αντικατασταθουν με πατεντα).
Μικρο το κακο οπως και να 'χει.. :)

Επανερχομαι σε λιγο με πρωτη εντυπωση απο τα λαστιχα και φωτο..

Bob_o_mastoras
04/09/2015, 19:38
To λοιπον.. Dunlop K760.
Eχω κανει ελαχιστα χιλιομετρα μεχρι στιγμης (ισα ισα για να στρωθει λιγο η αλυσιδα και να τη φερω στο σωστο τεντωμα και να δω λιγο τα λαστιχα). Η πρωτη εντυπωση ειναι πολυ θετικη. Δειχνουν να πατανε πολυ καλα και αυτο που μου αρεσε ειναι οτι και πλαγιαζουν αρκετα ευκολα και αβιαστα (σε σημειο να μου φαινεται πιο λαφρια η μηχανη) και κρατανε ικανοποιητικα υπο κλιση.
Προς το παρον τα εχω βολταρει με πολυ μικρες ταχυτητες αλλα με μεγαλες σχετικα κλισεις.
Ειδωμεν τις επομενες μερες που θα κανω χιλιομετρα..

340540

340541

Bob_o_mastoras
13/09/2015, 18:28
Λοιποοον...

Μιας και τα λαστιχα στρωθηκαν πλεον (250+ χλμ) και η βαρεμαρα μου εχει βαρεσει κοφτες, ας γραψω την αποψαρα μου για τα dunlop k760.. :D

Ξεκιναω με την τιμη. Κοστιζουν, το ζευγος, γυρω στα 170 € για τις διαστασεις 120 ή 130 πισω και 90/90 μπροστα. Πολυ λογικη τιμη.
Εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.
Η αποδοση του ειναι αριστη στην ασφαλτο για τετοιου τυπου μηχανες.
Ζεσταινονται γρηγορα και ειναι εν γενει μαλακα. Πιανουν καλα στην ασφαλτο, χωρις ασαφειες. Στριβουν ωραια, με σιγουρια, και πρεπει να τα πιεσεις αρκετα για να αρχισουν τα γλυστριματακια (που παιζει να ειναι και θεμα μηχανης και οχι ελαστικων). Επισης ειναι πολυ θετικα στην αλλαγη κλισεων. Πλαγιαζεις αβιαστα και σου δινουν την αισθηση οτι εχουν αρκετο περιθωριο κλισης ακομα.
Επισης συμπεριφερονται πολυ ικανοποιητικα στο φρεναρισμα και παροτι βεντουζαρουν βοηθαν στο να εχεις αισθηση του τι κανει ο μπροστα ωστε να μην φας τα μουτρα σου σε αποτομα φρενα.

Χωμα δεν τα εχω παει ακομα και δεν προβλεπεται να παω συντομα διοτι εχω γυαλισει την μηχανη και λυπαμε να την σκονισω.. :look:
Οποτε δεν μπορω να ξερω.. Αλλα κρινοντας απο το πελμα τους δεν νομιζω να μασανε οσο δεν τα χωνεις σε παχιες λασπες, αμμο και λοιπα ζορικα που θελουν τακουνι. Για ξερο χωμα πιστευω θα ειναι εφαμιλα του sahara.

Eπισης, μιας και δεν εχει βρεξει εδω που ειμαι, δεν μπορω να ξερω την συμπεριφορα στο βρεγμενο.. :confused:

Ενα μικρο αρνητικο τους ειναι οτι εχουν ενα χαμηλο θορυβο κυλισης. Φορωντας κρανος δεν τον αντιλαμβανεσαι βεβαια (μη με ρωτησετε πως το ξερω..:look:).

Γενικα, θεωρω πως αξιζουν σιγουρα τα λεφτα τους και μεχρι στιγμης εχω μεινει ικανοποιημενος 100%. :)

amyroukai
30/09/2015, 23:37
Trailsmart έχει δοκιμάσει κανείς;

SHOOTER045
01/10/2015, 00:26
Έχουν λιιιγο διαφορετική χάραξη από τα trailmax (tr91)
Στο ΤΑ 700 τα φόρεσα -ενα ζευγάρι μετά από δύο ζεύγη tr91δεν παρατήρησα καμιά διαφορά.
Κρατάνε άριστα σε στεγνό και βρεγμένο, είναι γρήγορα στις αλλαγές κλίσης και ακόμα και όταν φθειρονται κρατάνε.
Στα μείον η γρήγορη φθορά,οτι θέλει λίγο χρόνο να ζεσταθεί και το τετραγωνισμα στο πίσω.






Πριν ένα μήνα έβαλα τα anakee 3,ζεσταινονται ποιο γρήγορα, κρατάνε στο στεγνό και στο βρεγμένο σαν τα Dunlop, αλλά είναι πιο στρογγυλεμενα και είναι πιο αργά στις γρήγορες εναλλαγές

akis_trevor
01/10/2015, 07:57
Trailsmart έχει δοκιμάσει κανείς;

Εγω.τα εβαλα πριν καμια βδομαδα.αν σε παιρνει να κανεις λιγο υπομονη να σου πω αποψη οταν το βολταρω εκτος.

amyroukai
01/10/2015, 08:26
Αυτό με το γρήγορο φάγωμα με χαλάει λίγο...

Στο ΜΟΤΟ περιοδικό διάβαζα ότι τα TR91 στο ελλάντα "ζουν" περί τις 13000χλμ. Τα Trailsmart υποτίθεται έγιναν πιο σκληρά στο κέντρο για να ζουν περισσότερο. Η φτηνότερη τιμή που βρήκα ήταν 190 περασμένα στο "Φωκάς", αλλά δεν γράφει αν συμπεριλαμβάνει σαμπρέλες.
Αλλά αυτό που μου περιγράφεις είναι ακριβώς ότι διάβασα και για τα κλασσικά Tourance σαν χρήση, υποτίθεται ότι τα Tourance δεν λιώνουν γρήγορα. Αυτά παίζουν στα 210 μέσο όρο, επίσης χωρίς να γράφουν αν είναι και οι σαμπρέλες στην τιμή. Αυτά έχουμε ιδέα πόσα χιλιόμετρα ζουν;
Bρήκα σε κάποια ιντερνετομάγαζα τα Bridgestone A40 που είναι καινούρια, αλλά ξεφεύγουν σε τιμή.


Με δεδομένο την αρκετή ΕΟ που κάνω, το γρήγορο ζέσταμα δεν έχει την απόλυτη προτεραιότητα. Μέχρι να βγω στον πρώτο κεντρικό δρόμο έχω γράψει περίπου 6 χιλιόμετρα, φαντάζομαι θα έχουν πάρει το κατιτίς τους από θερμοκρασία.

el-Gatto
01/10/2015, 09:10
Γενικά για να γνωρίζεις ,καμία προσφορά ζεύγους ελαστικών ΔΕΝ περιλαμβάνει στην τιμή κ τις σαμπρέλες.
Αν θέλεις ΚΑΙ σαμπρέλες ,να υπολογίζεις ακόμα 20-30 € (αναλόγως τι θα βάλεις)


ΥΓ: Πώς σας κρατάνε τα λάστιχα 13.000 km ρε σεις;
Κανένα πίσω ελαστικό μου δεν κράτησε ΠΟΤΕ πάνω απο 7-8Κ χμ.

alex14
01/10/2015, 09:44
Γιαννη (amyroukai) για τι μηχανακι μιλαμε ?

Bob_o_mastoras
01/10/2015, 09:55
Ποτε απεκτησες "ελαφρυ ον οφφ" ρε συ και δεν πηραμε χαμπαρι;;;

alex14
01/10/2015, 10:00
Ποτε απεκτησες "ελαφρυ ον οφφ" ρε συ και δεν πηραμε χαμπαρι;;;

Το βλεπεις ? Δεν λεει τιποτα να κανονισουμε τιποτα χωματινη βολτουλα τωρα που πηραμε και εμεις "ελαφρυ on/off"
:smokin:

amyroukai
01/10/2015, 10:09
Λολ έτσι γίνονται οι σωστές κινήσεις, χωρίς πολύ σπαμ... Άντε, λίγο από πμ.

Καλά, υπάρχει κόσμος που κρατάει σαμπρέλα για "χρόνια και ζαμάνια"; Δεν φοβούνται μην διαλύσει;

el-Gatto
01/10/2015, 10:13
Καλά, υπάρχει κόσμος που κρατάει σαμπρέλα για "χρόνια και ζαμάνια"; Δεν φοβούνται μην διαλύσει;
Ο λαστιχάς θα σε ρωτήσει αν θες κ σαμπρέλες.
Και γιατί καλό είναι να μπούν καινούργιες για την ασφάλειά σου ,και για να πουλήσει.
Τώρα ,αν ο πελέτης του πεί "οχι δεν βγαίνω" ,δεν μπορεί να τους τις κάνει δώρο.

amyroukai
01/10/2015, 10:16
Μωρέ καλά λέω να κάνω τη μοντα να τα κάνω tubeless...

SHOOTER045
01/10/2015, 13:33
Μωρέ καλά λέω να κάνω τη μοντα να τα κάνω tubeless...

Αν σε παίρνει βάλε χοντρές εντουραδικες σαμπρέλες

amyroukai
01/10/2015, 14:03
Αν σε παίρνει βάλε χοντρές εντουραδικες σαμπρέλες

Ναι. Οπότε θα πάει στα 250... Για λάστιχα που κρατάνε λιγότερο από τα στριτ στα ίδια λεφτά.
:bawl: οι παγίδες του "ελαφριού ον-οφ" τώρα αποκαλύπτονται... χωματόσκυλα, δεν μιλάει κανείς :P

George_M.
01/10/2015, 14:21
Tourance εβαλα πριν 1 μηνα σε διαστσεις 90-90-21 εμπος κ 120-90-17 πισω στα 185 ευρω φορεμενα,ζυγισμενα.
σαμπρελες -για μενα- μην βαλεις εντουραδικες,εκτος κ αν πας στα βουνα.
αλλιως με τα ιδια λεφτα ~30 ευρω βαζεις original Pirelli κ εχεις το κεφαλι σου ησυχο για πολλααα..αα χιλιομετρα.
εγω τις εβαλα το 2012 κ τωρα που αλλαξα λαστιχα ηταν σε αριστη κατασταση ακομα κ ο λαστιχας ειπε οτι δεν χρειαζονται αλλαγη.
ασε που ΔΕΝ χανουν καθολου!στον μηνα 1psi ισως κ κανενα.
αν βαλεις φθηνες καθε 1 βδομαδα θα τρεχεις για συμπληρωμα αερα...ολες οι κορεατικοκινεζικες χανουν απο τις βαλβιδες!

αληθεια για τι μοτο μιλαμε?

lykourgi
01/10/2015, 14:30
Ναι. Οπότε θα πάει στα 250... Για λάστιχα που κρατάνε λιγότερο από τα στριτ στα ίδια λεφτά.
:bawl: οι παγίδες του "ελαφριού ον-οφ" τώρα αποκαλύπτονται... χωματόσκυλα, δεν μιλάει κανείς :P
Απ' ότι καταλαβαίνω τώρα είναι αργά. Την έχεις πατήσει ήδη. :p

Από εμένα, μία ψήφος στα Tourance. Ειδικά αν δεν σε ενδιαφέρει το ζέσταμα με το "καλημέρα". Πολύ καλά λάστιχα.
Όπως σου είπε και ο γάτος, οι σαμπρέλες ποτέ δεν περιλαμβάνονται στις τιμές που παίρνεις.
Τις χοντρές σαμπρέλες βάλτες μόνο αν υπολογίζεις αρκετή χρήση σε χώμα. Υπ' όψιν, ότι χοντρή (4mm) πίσω δεν θα βρεις 17", μόνο 18".

Καλοτάξιδο το νέο εργαλείο!

el-Gatto
01/10/2015, 14:38
Το μηχανάκι του amyrou φοραέι 17-19 ,κ δεν χρειάζονται εντουράδικες σαμπρέλες για την χρήση του. (ούτε θα βρεί και να΄θελε)

Αν είναι πολυκαιρισμένες αυτές που θα βγάλεις ,βάλε ένα καλό ζευγάρι επώνυμες ,κ θα'σαι μια χαρά.

lykourgi
01/10/2015, 14:42
Το μηχανάκι του amyrou φοραέι 17-19 ,κ δεν χρειάζονται εντουράδικες σαμπρέλες για την χρήση του. (ούτε θα βρεί και να΄θελε)
Μα δεν γράφει και αυτός, τι μηχανάκι πήρε, ώστε να μπορέσουμε να μιλάμε πιο συγκριμένα.

el-Gatto
01/10/2015, 15:02
Μα δεν γράφει και αυτός, τι μηχανάκι πήρε, ώστε να μπορέσουμε να μιλάμε πιο συγκριμένα.
Το φυλάει για kinder έκπληξη.:lol:

amyroukai
01/10/2015, 15:30
αληθεια για τι μοτο μιλαμε?


Απ' ότι καταλαβαίνω τώρα είναι αργά. Την έχεις πατήσει ήδη. :p
Καλοτάξιδο το νέο εργαλείο!ευχαριστώ :)


Μα δεν γράφει και αυτός, τι μηχανάκι πήρε, ώστε να μπορέσουμε να μιλάμε πιο συγκριμένα.


Το φυλάει για kinder έκπληξη.:lol:

Μιλάμε για Aprilia Pegaso του 2000. Καρμπιρατέρ, έτσι για να τιμήσουμε την παράδοση... Ως τώρα κανένα ψεκαστό, ποτέ.

Τα λάστιχα είναι του 2009, οπότε φαντάζομαι και οι σαμπρέλες του 2009 ή πιο παλιές, οπότε φαντάζομαι πως οφείλουν να αλλαχτούν.
Για να μιλάμε και "σοβαρά" οι "κοινές" είναι στα 12-13 ευρώ το κομμάτι από ότι είδα σε ένα site που είχε τιμές για σαμπρέλες, οι "χοντρές" στα 20-22 οπότε δεν είναι τεράστια η διαφορά.
Χώμα ναι το σκέφτομαι σε φάση λίγο πιο δύσκολο από ότι έχει κάνει ήδη το fazer που δεν έχει κάνει και λίγο... Διότι για την ώρα δεν υπάρχει χρήμα για δεύτερο σετάκι ζάντες με τακούνια. Όχι ότι δεν περνάει από το μυαλό το πράγμα... Αλλά όλα εν καιρώ.
Σε κάθε περίπτωση θα προτιμούσα να αποφύγω φτηνές διότι από ότι διαβάζω το σκάσιμο στην σαμπρέλα σημαίνει και ακαριαίο ξεφούσκωμα, δεν είναι σαν τα tubeless, πράγμα που δεν μου αρέσει σαν ιδέα έτσι και αλλιώς. Για αυτό σκέφτομαι να κάνω την μόντα που είχα δει στο advrider στο επικό θρεντ με το KTM990Adv 2X2.

Καλά γιατί είναι τόσο πιο φτηνά τα 21-17 ρε γμτ... Να αλλάξω μπροστινή ζάντα; :bawl:

προσθήκη:

Κανένα πίσω ελαστικό μου δεν κράτησε ΠΟΤΕ πάνω απο 7-8Κ χμ.
Το ρεκόρ μου σε πισινό ήταν 27000... Το μπροστινό ζει ακόμα, αν και πλέον έχει τετραγωνίσει αισθητά. Θα ξεκουραστεί τη χειμερινή σεζόν και από Απρίλιο πιθανολογώ αλλαγή (εκτός αν έχει δίκιο ο sniper και έρθουν πολύ σκοτεινές μέρες, οπότε το λιγότερο που θα με νοιάζει θα είναι το μηχανάκι...)

Και χαζεύοντας στο ίντερνετ για το ζήτημα, βρήκα έναν μπεμβεδάκια με gs1200 που έλεγε ότι είχε κρατήσει TR91 για πάνω από 20,000. Άι βγάλε άκρη :bawl:

George_M.
01/10/2015, 15:57
αν εχει να μπει χερι στις ροδες απο το 2009 τοτε ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ κ μια ακτινολογηση...

Bob_o_mastoras
01/10/2015, 16:48
Βαλε Kenda σαμπρελα απο Τaiwan. Μια χαρα για τα λεφτα τους. Γυρω στα 15 ευρα.

lykourgi
01/10/2015, 17:34
Καρμπιρατέρ, έτσι για να τιμήσουμε την παράδοση... Ως τώρα κανένα ψεκαστό, ποτέ.
Δεν χάνεις και τίποτα.


Τα λάστιχα είναι του 2009, οπότε φαντάζομαι και οι σαμπρέλες του 2009 ή πιο παλιές, οπότε φαντάζομαι πως οφείλουν να αλλαχτούν.
Αλλαξέ τες.


Για να μιλάμε και "σοβαρά" οι "κοινές" είναι στα 12-13 ευρώ το κομμάτι από ότι είδα σε ένα site που είχε τιμές για σαμπρέλες, οι "χοντρές" στα 20-22 οπότε δεν είναι τεράστια η διαφορά. Χώμα ναι το σκέφτομαι σε φάση λίγο πιο δύσκολο από ότι έχει κάνει ήδη το fazer που δεν έχει κάνει και λίγο...
Αφού το σκέφτεσαι για χώμα, ψάξε μόνο για μπροστά (για πίσω είπαμε, δεν υπάρχει) από μοτοκρός, τα οποία φοράνε πίσω 19".
Να ξέρεις όμως, ότι οι χοντρές χάνουν αέρα πολύ πιο γρήγορα από τις κοινές. Πρέπει μια φορά την εβδομάδα (χονδρικά) να τσεκάρεις πίεση.


Διότι για την ώρα δεν υπάρχει χρήμα για δεύτερο σετάκι ζάντες με τακούνια. Όχι ότι δεν περνάει από το μυαλό το πράγμα... Αλλά όλα εν καιρώ.
Δεν νομίζω ότι αξίζει στο συγκεκριμένο μηχανάκι. Αν δεις ότι σου αρέσει η ιστορία "βόλτα στο χώμα" και θελήσεις να το ζορίσεις περισσότερο, θα χρειαστείς αλλαγή μηχανής.


Σε κάθε περίπτωση θα προτιμούσα να αποφύγω φτηνές διότι από ότι διαβάζω το σκάσιμο στην σαμπρέλα σημαίνει και ακαριαίο ξεφούσκωμα, δεν είναι σαν τα tubeless, πράγμα που δεν μου αρέσει σαν ιδέα έτσι και αλλιώς. Για αυτό σκέφτομαι να κάνω την μόντα που είχα δει στο advrider στο επικό θρεντ με το KTM990Adv 2X2.
Βάλε οποιαδήποτε επώνυμη, μην το πολυψειρίζεις. Εγώ από Michelin είμαι ευχαριστημένος. Αυτό σημαίνει ότι τις αλλάζω όταν αλλάζω και λάστιχα και τις βρίσκω ακόμη και τότε σε καλή κατάσταση. Χωρίς πόρους, ρωγμές κλπ.

taisteal
02/10/2015, 00:29
Ναι. Οπότε θα πάει στα 250... Για λάστιχα που κρατάνε λιγότερο από τα στριτ στα ίδια λεφτά.
:bawl: οι παγίδες του "ελαφριού ον-οφ" τώρα αποκαλύπτονται... χωματόσκυλα, δεν μιλάει κανείς :P

Μακρια απο tourance,στο χωμα ειναι επικινδυνα.
Για μενα και στην ασφαλτο βεβαια..
Σαμπρελες απλες,και καθε αλλαγη ελαστικων περνας καινουργιες.
Οσα χρονια πηγαινα χωμα δεν ειχα ποτε σκασιμο σε ελαστικο.
Οτι λαστιχο και να εχω βαλει πισω,μου εχει βγαλει πανω απο 18.000 χλμ,ακομη και τα Heidenau
που εχουν τακουνι.
Το εμπρος βγαζει παντα 22 με 24.000 χλμ,και χωρις γλυστρηματα.

amyroukai
02/10/2015, 06:58
Τα trailsmart άραγε θα είναι καλύτερα στο χώμα;

Εσύ δεν κάνεις εθνικές κατά κανόνα όμως. Ή κάνω λάθος;

el-Gatto
02/10/2015, 09:54
Οτι λαστιχο και να εχω βαλει πισω,μου εχει βγαλει πανω απο 18.000 χλμ,ακομη και τα Heidenau
που εχουν τακουνι.
Το εμπρος βγαζει παντα 22 με 24.000 χλμ,και χωρις γλυστρηματα.
Για το μπροστινό ΟΚ ,να το καταλάβω ,αφού η καταπόνησή του είναι ελάχιστη σε σχέση με τα φορτία που έχει να ανταπεξέλθει το πίσω.
Κι εγώ το αφήνω επάνω συνήθως τα 2πλά χμ σε σχέση με το πίσω.
Οι αλλαγές που κάνω είναι συνήθως 1Ε/2Π.

Αλλά με το όποιο πίσω ελαστικό εχω φορέσει στη ζωή μου σε όποιο μηχανάκι μου ,το ρεκόρ είναι 8,5Κ χμ.
Συνήθως απο τα 7-7,5Κ χμ είναι για πέταμα.

Πως διάλο βγάζεις 18Κ χμ με το πίσω ρε φίλε ,ειδικά εσύ που κάνεις σερί 1700-2700 φορτωμένα χμτρα;

Οι συνήθεις ταχύτητες ταξιδίου σου σε αυτοκινητόδρομο πχ ,ποιές είναι;
Σε ορεινό επαρχιακό ;

.

.

.



Τα trailsmart άραγε θα είναι καλύτερα στο χώμα;
Αυτό είναι το trailsmart
342227

κι αυτό είναι το trailmax (TR91)
342228

Μόνον εγώ βλέπω οτι αυτά τα λάστιχα είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ δρομίσια ;;;;
Ποιό χώμα και ποιό μαρούλι...
Αυτά τα ελαστικά αντιπαθούν ακόμα κ την σκόνη που μαζεύεται στις άκρες του οδοστρώματος.

Bob_o_mastoras
02/10/2015, 10:05
Bαλε αυτα που εβαλα και εγω, τα Κ760, αν υπαρχουν σε 19αρι μπροστινο. Δεν θα σε απογοητευσουν.
Επιφυλασσομαι για τη συμπεριφορα τους στο βρεγμενο αλλα απ'οσο διαβασα ειναι μια χαρα.
170 ευρωπουλα.

taisteal
02/10/2015, 14:11
Για το μπροστινό ΟΚ ,να το καταλάβω ,αφού η καταπόνησή του είναι ελάχιστη σε σχέση με τα φορτία που έχει να ανταπεξέλθει το πίσω.
Κι εγώ το αφήνω επάνω συνήθως τα 2πλά χμ σε σχέση με το πίσω.
Οι αλλαγές που κάνω είναι συνήθως 1Ε/2Π.

Αλλά με το όποιο πίσω ελαστικό εχω φορέσει στη ζωή μου σε όποιο μηχανάκι μου ,το ρεκόρ είναι 8,5Κ χμ.
Συνήθως απο τα 7-7,5Κ χμ είναι για πέταμα.

Πως διάλο βγάζεις 18Κ χμ με το πίσω ρε φίλε ,ειδικά εσύ που κάνεις σερί 1700-2700 φορτωμένα χμτρα;

Οι συνήθεις ταχύτητες ταξιδίου σου σε αυτοκινητόδρομο πχ ,ποιές είναι;
Σε ορεινό επαρχιακό ;


Σε αυτοκινητοδρομους δεν παω,δεν αρεσει στον 1κ.
Οταν πηγαινω δεν περναω τα 100 χλμ την ωρα :yawn:
Ακομη και σε ταξιδια,οσο μπορω τους αποφευγω και πηγαινω επαρχιακο.
Παντως τοσα χλμ βγαζω,μετρημενα πολλες φορες.
Μαλλον κινουμαι αερινα :lol:
Τα χλμ που σου βγαζουν εσενα ειναι πολυ λιγα,μηπως φταιει που το εχεις τουμπανακι;;
Και του χωνεις γκαζια;;

amyroukai
02/10/2015, 14:20
Ναι. Να πούμε ότι ή χωμάτινη βόλτα θα είναι ή εξαίρεση, ο κανόνας θα είναι άσφαλτος, εθνική γιατί... Πρακτικά δεν έχω άλλο δρόμο να φύγω ή να γυρίσω σπίτι.

Στο χώμα δεν έχω ιδέα για το τι και πως. Προφανώς και τα τακουνατα είναι προτιμητέα για τη χρήση. Αλλά πόσο συμβιβάζεται ή καθημερινότητα για μια φορά το μήνα (αν κάτσει) χώμα πολύ αρχάριων προδιαγραφών σαν διαδρομή και σαν ταχύτητα;

Τα dunlop υποτίθεται έχουν άλλο σκελετό, άλλα δεσιματα και γεωμετρία στα αυλάκια, άλλη γόμα. Ή χάραξη δεν άλλαξε πολύ.

Όπως τα tourance διαβάζω ότι έχουν νέα γόμα και σκελετό στο παλιό καλούπι και είναι οπτικά ίδια με παλιά, ενώ είναι εντελώς νέα.

el-Gatto
02/10/2015, 20:14
Ναι. Να πούμε ότι ή χωμάτινη βόλτα θα είναι ή εξαίρεση, ο κανόνας θα είναι άσφαλτος, εθνική γιατί... Πρακτικά δεν έχω άλλο δρόμο να φύγω ή να γυρίσω σπίτι.

Στο χώμα δεν έχω ιδέα για το τι και πως. Προφανώς και τα τακουνατα είναι προτιμητέα για τη χρήση. Αλλά πόσο συμβιβάζεται ή καθημερινότητα για μια φορά το μήνα (αν κάτσει) χώμα πολύ αρχάριων προδιαγραφών σαν διαδρομή και σαν ταχύτητα;
Aν θέλεις να δοκιμάσεις κ χαλαρά το χώμα.

Bridgestone TW41-42
342244

trailmax-k-760-dunlop
342245

Τα βρίσκεις κ τα δυό 170-185 €/ζεύγος.

Δεν χάνεις τίποτα απο την κίνηση στην άσφαλτο.
(Απο εμπειρία κ κατα την άποψή μου ,στην Ελληνική άσφαλτο ,αυτού του είδους το πέλμα κρατάει καλύτερα)
Και ξεκινάς την αναγνώριση σε εύκολο χώμα χαλαρά κ ασφαλώς.

el-Gatto
02/10/2015, 20:28
Σε αυτοκινητοδρομους δεν παω,δεν αρεσει στον 1κ.
Οταν πηγαινω δεν περναω τα 100 χλμ την ωρα :yawn:
Ακομη και σε ταξιδια,οσο μπορω τους αποφευγω και πηγαινω επαρχιακο.
Παντως τοσα χλμ βγαζω,μετρημενα πολλες φορες.
Μαλλον κινουμαι αερινα :lol:
Τα χλμ που σου βγαζουν εσενα ειναι πολυ λιγα,μηπως φταιει που το εχεις τουμπανακι;;
Και του χωνεις γκαζια;;
Α...καλά...ναι...ΟΚ...ετσι εξηγείται.

Εγώ πάω και αυτοκινητόδρομους.
Και μάλιστα "τέζα".
Μια χαρά γουστάρει ο Τενεκές μου κι απο δαύτους.
Για να καταλάβεις ,σε μονοήμερη εκδρομή 500χμ την περασμένη Κυριακή ,2κάβαλος ,στον αυτοκινητόδρομο ήμουν μόνιμα 160+ ,μέχρι κ' 175(σε ευνοϊκές συνθήκες) πραγματικά χμτρα.
Και για να καταλάβεις τι ενοώ πραγματικά ,στα πραγματικά 175 το κοντέρ του Τενερέ δείχνει 197.:lol:
Τα 100 μου είναι λίγα ακόμα κ για επαρχιακό.

Απορώ πως την παλεύεις να πηγαίνεις με 100 ,δηλ με περίπου 90 πραγματικά :uplate: ταξίδι ρε φιλαράκι.
Εγώ δεν θα την πάλευα ούτε μέχρι την Κηφισιά να φτάσω με τόσα.:D

SHOOTER045
02/10/2015, 20:35
Για το μπροστινό ΟΚ ,να το καταλάβω ,αφού η καταπόνησή του είναι ελάχιστη σε σχέση με τα φορτία που έχει να ανταπεξέλθει το πίσω.
Κι εγώ το αφήνω επάνω συνήθως τα 2πλά χμ σε σχέση με το πίσω.
Οι αλλαγές που κάνω είναι συνήθως 1Ε/2Π.

Αλλά με το όποιο πίσω ελαστικό εχω φορέσει στη ζωή μου σε όποιο μηχανάκι μου ,το ρεκόρ είναι 8,5Κ χμ.
Συνήθως απο τα 7-7,5Κ χμ είναι για πέταμα.

Πως διάλο βγάζεις 18Κ χμ με το πίσω ρε φίλε ,ειδικά εσύ που κάνεις σερί 1700-2700 φορτωμένα χμτρα;

Οι συνήθεις ταχύτητες ταξιδίου σου σε αυτοκινητόδρομο πχ ,ποιές είναι;
Σε ορεινό επαρχιακό ;

.

.

.



Αυτό είναι το trailsmart
342227

κι αυτό είναι το trailmax (TR91)
342228

Μόνον εγώ βλέπω οτι αυτά τα λάστιχα είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ δρομίσια ;;;;
Ποιό χώμα και ποιό μαρούλι...
Αυτά τα ελαστικά αντιπαθούν ακόμα κ την σκόνη που μαζεύεται στις άκρες του οδοστρώματος.

και με τα δυο εχω παει σε χωματοδρομους,κροκαλες κλπ δικαβαλο με φαρους σειρηνες κλπ
δεν ετρεχα και εντουρο
λασπη πατησα ελαχιστη αλλα εκει που επρεπε με πηγαν.
τωρα αν σε καμμια βολτα συναντησει κανεις λασπη ε με λιγο κοπο ,θα περασει,μην τα δραματοποιουμαι ολα,αλλιως θα επρεπε να εχουμε και ενα φορτηγο με ζαντολαστιχα για να μας ακολουθει και να αλλαζουμε απο στεγνο-βρεγμενο σε ασφαλτο και χωμα.
για χαλαρο χωματοδρομο θα παει μια χαρα

amyroukai
02/10/2015, 21:20
Εγώ πλέον είμαι στα 130 πάνω κάτω ταχύτητα ταξιδίου. Με το μονοκύλινδρο βαριέμαι, αλλά τέλος πάντων δεν νιώθω να ζοριζεται εκεί.

Ένα πμ με το που βρίσκω τα Ντάνλοπ φτηνά εκτιμητέο :)

daz
05/10/2015, 12:20
Aν θέλεις να δοκιμάσεις κ χαλαρά το χώμα.

Bridgestone TW41-42
342244

trailmax-k-760-dunlop
342245

Τα βρίσκεις κ τα δυό 170-185 €/ζεύγος.

Δεν χάνεις τίποτα απο την κίνηση στην άσφαλτο.
(Απο εμπειρία κ κατα την άποψή μου ,στην Ελληνική άσφαλτο ,αυτού του είδους το πέλμα κρατάει καλύτερα)
Και ξεκινάς την αναγνώριση σε εύκολο χώμα χαλαρά κ ασφαλώς.

Τα έχω δοκιμάσει και τα δύο. Τώρα φοράω απ' τα δευτερα που έχεις ποστάρει, μόνο το πίσω καθότι στο εμπρός δύσκολα θα αλλάξω το tkc.. Είναι πιο μαλακά απ' τα tw και κρατάνε καλύτερα σε στεγνό και βρεγμένο αλλά θα τετραγωνίσουν πιο γρήγορα απ' τα bridgestone.

Φαίνεται πάντως αξιόλογο για διπλή χρήση.

amyroukai
05/10/2015, 12:23
Μαϊστα...

Πιθανότατα k760 για αρχή και ο Αλλάχ είναι μεγάλος.

Bob_o_mastoras
05/10/2015, 13:25
Μαϊστα...

Πιθανότατα k760 για αρχή και ο Αλλάχ είναι μεγάλος.

Alhamdulillah akhi..
الحَمْد لله أخ

Allahu Akbar
الله أكبر :a016:

akis_trevor
05/10/2015, 14:08
Γιαννη,χτες πηγα μεχρι γαλαξιδι συνοδευοντας τους αλλους,τα trailsmart στριβουν.πολυ.

amyroukai
05/10/2015, 17:48
Ναι. Είναι στο 50ρικο παραπάνω. Ίσως στην επόμενη αλλαγή. Άκουσα πολύ ωραίες ιδέες για χαλαρά χώματα σήμερα...

Bob_o_mastoras
05/10/2015, 18:04
Ναι. Είναι στο 50ρικο παραπάνω. Ίσως στην επόμενη αλλαγή. Άκουσα πολύ ωραίες ιδέες για χαλαρά χώματα σήμερα...

Δε ΜΕ λες.. Ποσο τα βρηκες τα Κ760 στις διαστασεις σου;; Ειναι πιο ακριβα απο 21 μπροστα;;

Bob_o_mastoras
05/10/2015, 18:06
Alhamdulillah akhi..
الحَمْد لله أخ

Allahu Akbar
الله أكبر :a016:

Με αυτα τα ποστ εχουμε εξασφαλισει ως φορουμ μια θεση στα αρχεια της NSA...
Θα μαθουν απο μηχανακια τουλαχιστον... :tooth:

amyroukai
05/10/2015, 18:08
Δε ΜΕ λες.. Ποσο τα βρηκες τα Κ760 στις διαστασεις σου;; Ειναι πιο ακριβα απο 21 μπροστα;;
Διαφήμιση 185 περασμένα. Φαντάζομαι αλλα 20-25 σαμπρέλες.

Bob_o_mastoras
05/10/2015, 18:11
Λιγο ακριβοτερα.. 170 κανανε τα δικα μου. Πλερωσα 190 με σαμπρελες Kenda και μεταφορικα.
Ειναι καλα λαστιχα. Θα δεις.. ;)
Δεν ξερω με τον καιρο πως γινονται γιατι δεν προκαμα (sic) να τα πολυκαιρισω αλλα μου αφησαν πολυ καλη εντυπωση και ειδικα για την τιμη τους..

amyroukai
05/10/2015, 18:55
Κάπου διάβαζα ότι τα 130 πισινά έχουν άλλους σκελετούς από τα πιο φαρδιά και πιθανώς οι ίδιοι τύποι ελαστικών να συμπεριφέρονται εντελώς διαφορετικά από διάσταση σε διάσταση. Άβυσσος ή ψυχή του κατασκευαστή.

SHOOTER045
05/10/2015, 19:25
Αν μπορείς ζήτα του μισελεν σαμπρέλες

akis_trevor
05/10/2015, 19:33
Τα μιτας θα σε ενδιεφεραν;

Bob_o_mastoras
05/10/2015, 20:13
Τα μιτας θα σε ενδιεφεραν;

Σε αμαξι ειναι σκετοι χαροι παντως! Αλλα μπορει και να τα μπερδευω με τα matador... :hmm: Δεν θυμαμαι..:(

vthn
12/10/2015, 11:55
Γεια σας μετά από καιρό!

έχω ένα f650gs μονοκύλινδρο. Το χρησιμοποιώ σαν commuter πόλης. Συνήθεις αποστάσεις κάτω από 10 χλμ και καθημερινά απόσταση δουλειά - σπίτι 4,5 χιλιόμετρα. Ελάχιστοι χωματόδρομοι. Χρήση 99-1.

Έχω βάλει τα anakee II ως ασφάλτινα και σε 3,5 χρόνια (η μηχανή ήταν σε κλειστό παρκινγκ και τα λάστιχα σε καλές συνθήκες) έχω κάνει 11.000 χιλιόμετρα. Τα λάστιχα δεν έχουν φθαρεί, αλλά:

- μάλλον δεν έχω αξιοποιήσει τις δυνατότητες του ασφάλτινου ελαστικού, αφού το μεγαλύτερο ταξίδι τα τελευταία χρόνια ήταν Αθήνα - Αγ. Κωσταντίνος για να πάρω το πλοίο για Σποράδες.

- προφανώς και στις συνήθεις διαδρομές κυκλοφορώ με κρύα λάστιχα.

- όταν χρειάστηκα δυνατότητα εκτός δρόμου, στην κυριολεξία είδα τον χάρο με τα μάτια μου... Σε φουρκέτες με κλίση σε χαλικόδρομο (για τις παραλίες της Αστυπάλαιας για όποιον γνωρίζει) είπα ότι προσευχή ήξερα για να μην μείνω εκεί... (να σημειώσω ότι δεν κατέβασα την πίεση των ελαστικών προκειμένου να πάω στην παραλία. Ίσως έπρεπε να το είχα κάνει)

- σε βατό χωματόδρομο 200 μέτρων (μεσολαβούσε από την άσφαλτο μέχρι το συγκρότημα ενοικιαζομένων στη Σκόπελο) μετά από ατυχές συμβάν την δεύτερη μέρα (κόντεψα να πέσω αλλά τελικά τη γλίτωσα), κατέβαζα την γυναίκα μου και ερχόταν με τα πόδια...

- αν συναντήσω άμμο ή χαλίκι τα βλέπω όλα..

Βέβαια, δεν ισχυρίζομαι ότι είμαι καλός οδηγός αλλά αυτή η ανασφάλεια που νοιώθω όποτε βγαίνει η μηχανή από την άσφαλτο δεν παλεύεται.

Έχω αρχίσει να ψάχνω για λάστιχα και προσανατολίζομαι στην κατηγορία χρήσης 50-50. Δεν ενδιαφέρομαι πλέον για ασφάλτινα ελαστικά, αν και η χρήση που κάνω είναι 99% άσφαλτος.

Και ενώ ψάχνω, βρίσκω αυτό (απο troxoservice.gr):

Τα ελαστικά on-off στους δρόμους της πόλης

Ένα μεγάλο ποσοστό των μοτοσικλετών για χρήση εντός και εκτός δρόμου κινούνται σχεδόν αποκλειστικά στην άσφαλτο των πόλεων, πράγμα που φέρνει σε δίλημμα τους κατόχους τους όσον αφορά την επιλογή των καταλληλότερων ελαστικών για την συγκεκριμένη χρήση.

Έτσι λοιπόν επικρατεί η εντύπωση ότι επιλέγοντας ελαστικά με πέλμα που προδιαθέτει περισσότερο ασφάλτινη χρήση θα έχουν το καλύτερο δυνατό κράτημα. Σ’ αυτό το σημείο πρέπει να πούμε όμως ότι, τα ελαστικά αυτά είναι κατασκευασμένα για χρήση δρόμου σε ρυθμούς τουρισμού και γι’ αυτό το λόγο το αποτέλεσμα είναι, πυκνό πέλμα με τακούνια μεγάλης επιφάνειας για αθόρυβη λειτουργία και άντληση του νερού, στρογγυλεμένοι ώμοι για δυνατότητα μεγαλυτέρων κλήσεων, ανθεκτικότερες γόμες για αντοχή στις υψηλές θερμοκρασίες, ταχύτητες και στο χρόνο, σκελετοί radial ακόμη και Kevlar για να βρίσκονται υπό ακραίες συνθήκες όσο το δυνατόν σε επαφή με το δρόμο.

Ακριβώς αντίθετα η χρήση πόλης απαιτεί μικρές ταχύτητες και διαδρομές, συχνές επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις, ελιγμούς, μικρές κλίσεις κλπ, γι' αυτό χρειάζονται ελαστικά που να έχουν αραιότερο πέλμα με μικρής επιφάνειας τακούνια για μεγαλύτερες τριβές και απλούς σκελετούς για να φθάνουν γρήγορα στην θερμοκρασία λειτουργίας.

Δηλαδή ευέλικτα ελαστικά που μπορεί να φθείρονται λίγο γρηγορότερα αλλά θα παρέχουν την ασφάλεια που απαιτούν οι δρόμοι των πόλεων. Στην επόμενη αλλαγή των ελαστικών σας λοιπόν θα λάβετε υπ’ όψιν πρώτα τον παράγοντα χρήση και έπειτα θα επιλέξετε μάρκα και μοντέλο.


Με βάση τα παραπάνω, είναι άλλο τα λάστιχα πόλης και άλλο τα ασφάλτινα λάστιχα..

Επομενως για πόλη και χωματόδρομους στις διακοπές (δεν με ενδιαφέρει η γρήγορη φθορά, αφού κάνω λίγα χιλιόμετρα), καλύτερα να βάλω ελαστικά 50-50 (metzeler sahara, michelin sirac, mitas E07 κλπ) ή να πάω σε πιο χωμάτινο όπως Continetal TKC-80, Pirelli MT21, mitas E09 κλπ;;

Τι λέει η εμπερία σας από την χρήση των παραπάνω ελαστικών σε συνθήκες πόλης;

Bob_o_mastoras
12/10/2015, 12:32
Πωπω.. Αστυπαλαια.. Τι μου θυμισες τωρα... :D
Γ@ματοι τεραστιοι σε μηκος χωματοδρομοι!! Κριμα που δεν τους χαρηκες.. Ειχα παει με ΧΤ με Sahara και ειχα βγαλει το αχτι μου! :lol:
Ελπιζω να μην τους ασφαλτωστρωσουν ΠΟΤΕ!!! :)

Στο θεμα μας μην παρεις χωματινο ελαστικο οπως το TKC. Θα σε ενοχλει στην ασφαλτο. Ενα λαστιχο οπως το Sahara θα σε βολεψει παντου. Πολυ ποιοτικα αλλα και ακριβουτσικα. Τα φορουσα χρονια και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Απλα αν κανεις πολλα ασφαλτινα χλμ θα φαγωθουν γρηγορα.

Κοιτα παντως να βελτιωθεις και λιγο στην οδηγηση στο χωμα διοτι οι ξεραϊλες τυπου Αστυπαλαιας δεν χρειαζονται απαραιτητα 50-50 λαστιχο για να πας με ασφαλεια. Πας και με δρομισιο ανετα, απλα με λιγο προσοχη.

amyroukai
12/10/2015, 12:38
Από όσα έχω διαβάσει και με δεδομένο ότι μάλλον δεν είσαι γκαζοφονιάς κοντράκιας τελικόβιος (από την τελική αυτό το τελευταίο) τα σαχάρα και τα TKC80 μάλλον είναι οι πιο καλές επιλογές. Το TKC80 νομίζω είναι σε δύο τύπους (ή κάτι τέτοιο είχα διαβάσει στο MOTO magazine), ο ένας λίγο πιο δρομίσιος;

daz
12/10/2015, 12:42
Εμπρός TKC 80 και πίσω ότι θέλεις.

Κατά προτίμηση κάτι σκληρότερο με πιο ασφάλτινη χαραξη.

Για διπλή χρήση με τόσο καλές επιδόσεις και στις δύο περιπτώσεις δύσκολα θα βρεις καλύτερο. Για το εμπρός μιλάω, το πίσω στην διάσταση του φ650 απέφυγέ το γιατί θα φαγωθεί γρήγορα.

Τόσο σε συνθήκες πόλης όσο σε ορεινό στροφιλίκι είναι καταπληκτικό. Στο ταξίδι βγάζει λίγο θόρυβο κοντά στα 80-100 αλλά όχι ενοχλητικό.

Με τις σωστές πιέσεις δεν είναι πολλά αυτά που δεν μπορεί να κάνει.

Bob_o_mastoras
12/10/2015, 12:47
Με τις σωστές πιέσεις δεν είναι πολλά αυτά που δεν μπορεί να κάνει.

E με τετοιες τακουναρες πως να ειναι πολλα...;;;:p

Με τι θα συνδυαστει σωστα ομως;;

Καλυτερη επιλογη τα Sahara μπρος πισω πιστευω αφου χωμα παει σπανια και σε λασπες δεν παταει.

lykourgi
12/10/2015, 12:58
Τα TKC80 είναι πολύ καλά στην πόλη, αλλά δεν είναι αυτή η δουλειά τους. Δεν αξίζει να τα βάλεις μόνο για τέτοια χρήση.
Γνώμη μου είναι πως για τα συμβάντα που αναφέρεις δεν φταίνε τα λάστιχα. Πρέπει να εξοικειωθείς με την οδήγηση σε χωματόδρομο, θέλει τον τρόπο της.




Το TKC80 νομίζω είναι σε δύο τύπους (ή κάτι τέτοιο είχα διαβάσει στο MOTO magazine), ο ένας λίγο πιο δρομίσιος;
Πρόσφατα κυκλοφόρησαν τα TKC70, λίγο πιο ασφάλτινα από τα '80.

el-Gatto
12/10/2015, 13:20
Γ
Και ενώ ψάχνω, βρίσκω αυτό (απο troxoservice.gr):

Τα ελαστικά on-off στους δρόμους της πόλης

Ένα μεγάλο ποσοστό των μοτοσικλετών για χρήση εντός και εκτός δρόμου κινούνται σχεδόν αποκλειστικά στην άσφαλτο των πόλεων, πράγμα που φέρνει σε δίλημμα τους κατόχους τους όσον αφορά την επιλογή των καταλληλότερων ελαστικών για την συγκεκριμένη χρήση.

Έτσι λοιπόν επικρατεί η εντύπωση ότι επιλέγοντας ελαστικά με πέλμα που προδιαθέτει περισσότερο ασφάλτινη χρήση θα έχουν το καλύτερο δυνατό κράτημα. Σ’ αυτό το σημείο πρέπει να πούμε όμως ότι, τα ελαστικά αυτά είναι κατασκευασμένα για χρήση δρόμου σε ρυθμούς τουρισμού και γι’ αυτό το λόγο το αποτέλεσμα είναι, πυκνό πέλμα με τακούνια μεγάλης επιφάνειας για αθόρυβη λειτουργία και άντληση του νερού, στρογγυλεμένοι ώμοι για δυνατότητα μεγαλυτέρων κλήσεων, ανθεκτικότερες γόμες για αντοχή στις υψηλές θερμοκρασίες, ταχύτητες και στο χρόνο, σκελετοί radial ακόμη και Kevlar για να βρίσκονται υπό ακραίες συνθήκες όσο το δυνατόν σε επαφή με το δρόμο.

Ακριβώς αντίθετα η χρήση πόλης απαιτεί μικρές ταχύτητες και διαδρομές, συχνές επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις, ελιγμούς, μικρές κλίσεις κλπ, γι' αυτό χρειάζονται ελαστικά που να έχουν αραιότερο πέλμα με μικρής επιφάνειας τακούνια για μεγαλύτερες τριβές και απλούς σκελετούς για να φθάνουν γρήγορα στην θερμοκρασία λειτουργίας.

Δηλαδή ευέλικτα ελαστικά που μπορεί να φθείρονται λίγο γρηγορότερα αλλά θα παρέχουν την ασφάλεια που απαιτούν οι δρόμοι των πόλεων. Στην επόμενη αλλαγή των ελαστικών σας λοιπόν θα λάβετε υπ’ όψιν πρώτα τον παράγοντα χρήση και έπειτα θα επιλέξετε μάρκα και μοντέλο.


ΟλόΣωστο !!!


Τα TKC80 είναι πολύ καλά στην πόλη, αλλά δεν είναι αυτή η δουλειά τους. Δεν αξίζει να τα βάλεις μόνο για τέτοια χρήση.
Γνώμη μου είναι πως για τα συμβάντα που αναφέρεις δεν φταίνε τα λάστιχα. Πρέπει να εξοικειωθείς με την οδήγηση σε χωματόδρομο, θέλει τον τρόπο της.

Συμφωνώ Απόλυτα.


METZELER SAHARA
DUNLOP TRAILMAX K760
BRIDGESTONE TW41-42

1 απο τα 3 βάλε ,,και θα έχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα (όσον αφορά τα ελαστικά) για την χρήση που περιγράφεις.
(Η σειρά είναι απο το ακριβότερο προς το φθηνότερο)

foogr01
12/10/2015, 14:01
Γεια σας μετά από καιρό!

έχω ένα f650gs μονοκύλινδρο. ...
Επομενως για πόλη και χωματόδρομους στις διακοπές (δεν με ενδιαφέρει η γρήγορη φθορά, αφού κάνω λίγα χιλιόμετρα), καλύτερα να βάλω ελαστικά 50-50 (metzeler sahara, michelin sirac, mitas E07 κλπ) ή να πάω σε πιο χωμάτινο όπως Continetal TKC-80, Pirelli MT21, mitas E09 κλπ;;

Τι λέει η εμπερία σας από την χρήση των παραπάνω ελαστικών σε συνθήκες πόλης;

Αν το μονοκύλινδρό σου είναι με το 19άρι τροχό τα sahara δε βγαίνουν για τη διάστασή σου ! Αν είναι το Dakar θεωρώ ότι είναι μια καλή επιλογή. Επίσης super επιλογή τα Mitas E07 και όχι τα 09 για τη χρήση που κάνεις.


Τα TKC80 είναι πολύ καλά στην πόλη, αλλά δεν είναι αυτή η δουλειά τους. Δεν αξίζει να τα βάλεις μόνο για τέτοια χρήση.
Γνώμη μου είναι πως για τα συμβάντα που αναφέρεις δεν φταίνε τα λάστιχα. Πρέπει να εξοικειωθείς με την οδήγηση σε χωματόδρομο, θέλει τον τρόπο της.

Πρόσφατα κυκλοφόρησαν τα TKC70, λίγο πιο ασφάλτινα από τα '80.

Συμφωνώ με τον φίλο και επαυξάνω για τα TKC70 :D

daz
12/10/2015, 17:25
E με τετοιες τακουναρες πως να ειναι πολλα...;;;:p

Με τι θα συνδυαστει σωστα ομως;;

Καλυτερη επιλογη τα Sahara μπρος πισω πιστευω αφου χωμα παει σπανια και σε λασπες δεν παταει.

Όταν γράφω ότι δεν είναι πολλά αυτά που ΔΕΝ μπορεί να κάνει εσύ καταλαβαίνεις ότι είναι λίγα? Μήπως οδήγησες καμιά Άφρικα πρόσφατα? :a22:

Με τι να τα συνδυάσει? Τι είναι γυναικείο τσαντάκι?
Με αυτά που είπε ο γατος!

DUNLOP TRAILMAX
BRIDGESTONE TW42


Κάνετε λάθος αν νομίζετε ότι το ΤΚC είναι χωμάτινο λάστιχο.

Φυσικά με τέτοιες τακουνάρες στο χώμα είναι ότι καλύτερο εκτός απ' τα καθαρά χωμάτινα αλλά στο δρόμο δεν υπολείπεται απ' τα εμπρός των bridgestone πχ.

Βαριέμαι να ξαναγράφω για τα tkc, τα έχω γράψει τόσες φορές.

el-Gatto
12/10/2015, 19:24
Αν το μονοκύλινδρό σου είναι με το 19άρι τροχό τα sahara δε βγαίνουν για τη διάστασή σου !
Λάθος κάνεις.
Το'χω φορέσει πολλάκις ,πχ σε Πήγασο.
342869


Όταν γράφω ότι δεν είναι πολλά αυτά που ΔΕΝ μπορεί να κάνει εσύ καταλαβαίνεις ότι είναι λίγα? Μήπως οδήγησες καμιά Άφρικα πρόσφατα? :a22:

Με τι να τα συνδυάσει? Τι είναι γυναικείο τσαντάκι?
Με αυτά που είπε ο γατος!

DUNLOP TRAILMAX
BRIDGESTONE TW42


Κάνετε λάθος αν νομίζετε ότι το ΤΚC είναι χωμάτινο λάστιχο.

Φυσικά με τέτοιες τακουνάρες στο χώμα είναι ότι καλύτερο εκτός απ' τα καθαρά χωμάτινα αλλά στο δρόμο δεν υπολείπεται απ' τα εμπρός των bridgestone πχ.

Βαριέμαι να ξαναγράφω για τα tkc, τα έχω γράψει τόσες φορές φορές.
Το μπροστινό ΤΚC το'χω αφήσει πολλάκις πάνω στο Τενερέ,συνδιαζόμενο κ με τα δυό απο πάνω.
Μια χαρά τα βρίσκουν μεταξύ τους.
Αλλα ο μόνος λόγος που το'κανα ήταν γιατι δεν έχω εμπρός 2η ζάντα και βαριόμουν να ξεζαντάρω κάθε 15 μέρες.
Καλό-χρυσό το ΤΚC αλλα΄υπολείπεται στο δρόμο των άλλων δυό ,εφόσον έχεις απαιτήσεις.
Για κάποιον που θα πατήσει 1000 μέτρα χώμα καθε καλοκαίρι κ κανα χωματόδρομο να βρεί την καντίνα στη Βάρκιζα ,δεν υπάρχει η ανάγκη ενός τέτοιου συνδιασμού.
Κατα την δική μου γνώμη κ για την δική μου χρήση ,σε χώμα κ ασφαλτο.

Bob_o_mastoras
12/10/2015, 20:05
Όταν γράφω ότι δεν είναι πολλά αυτά που ΔΕΝ μπορεί να κάνει εσύ καταλαβαίνεις ότι είναι λίγα? Μήπως οδήγησες καμιά Άφρικα πρόσφατα? :a22:



Το ιδιο λεμε ρε Daz!
Λεω πως να ειναι πολλα αυτα που ΔΕΝ μπορει να κανει στο χωμα. Αφου εχει ζορικα τακουνια. ;)

foogr01
12/10/2015, 20:10
Λάθος κάνεις.
Το'χω φορέσει πολλάκις ,πχ σε Πήγασο.


Τα έψαχνα μανιωδώς για το παλιό μου το 2013 και μόνο για 21'' τροχό έβρισκα :confused:

Μπας και βγαίνανε ένα φεγγάρι και μετά τα σταματήσανε ;

el-Gatto
12/10/2015, 21:04
Τα έψαχνα μανιωδώς για το παλιό μου το 2013 και μόνο για 21'' τροχό έβρισκα :confused:

Μπας και βγαίνανε ένα φεγγάρι και μετά τα σταματήσανε ;
Αυτό δεν το ξέρω...Ισως...εχω να ασχοληθώ με 19άρη εμπρός 7 χρόνια τώρα.