PDA

View Full Version : Μιζαρει με τον διακοπτη στο OFF Piaggio125



borbos
19/08/2015, 08:06
Καλημέρα παίδες,

Ακούστε τώρα ένα πρόβλημα που έχει το piaggio125 του γαμπρού μου.
Πάει χτες να το βάλει μπρος και ακούει την μίζα να γυρίζει παρά το γεγονός ότι πήρε μπρος.
Το παράξενο είναι ότι η μίζα γυρίζει και με τον διακόπτη στο OFF. Αναγκαστήκαμε και του βγάλαμε τον ένα πόλο από την μπαταρία, και φυσικά μόλις τον ξανασυνδέσεις (πάλι με κλειστό τον διακόπτη) μιζαρει παίρνει μπρος και η μίζα δεν σταματήσει.

Μέχρι λοιπόν την εύρεση αγροτικού και πορεία προς τον μηχανικό ακούω γνώμες…

amyroukai
19/08/2015, 08:07
ρελέ μίζας.
σε 5 λεπτακια έτοιμος.

alexis_d
19/08/2015, 08:10
Με πρόλαβε ο απο πάνω..

borbos
19/08/2015, 08:25
μα με τον διακοπτη στο OFF?
Εχει ρευμα το ρελέ μίζας στο OFF o διακοπτης?

amyroukai
19/08/2015, 08:39
Ναι. Αν θυμάμαι σωστά από τον ρελέ που έλειπε από ένα μηχανάκι μου, επειδή το ρεύμα που παίρνει η μίζα είναι κάμποσο και τα καλώδια είναι πολύ χοντρά, για να μην τα τρέχουν στην μοτοσικλέτα (κόστος, όγκος) έχουν το ρελέ που είναι μόνιμα συνδεδεμένο στο συν της μπαταρίας και απλά δέχεται την εντολή να κλείσει το κύκλωμα της μίζας. Αυτό που ελέγχεται από τον κεντρικό διακόπτη είναι το ρεύμα των καλωδίων που δίνουν την εντολή, όχι των καλωδίων που παρέχουν ρεύμα στη μίζα. Οπότε αν για όποιο λόγο κολλήσει και δώσει ρεύμα στη μίζα, ο διακόπτης δεν έχει καμμία επίδραση και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις τον θετικό πόλο. Και μπορεί να τα λέω λίγο μπακάλικα τώρα (τουλάχιστον έτσι τα έχω καταλάβει) αλλά τέλος πάντων, με ένα ρελεδάκι θα καθαρίσεις.

borbos
19/08/2015, 10:28
Μάλιστα...παίδες…και κάτι άλλο τελευταίο…
Ξέρουμε συντεταγμένες-αζιμούθιο πάνω στο μηχανάκι για το που είναι το ρελε?
Θα χρειαστεί να το γδύσουμε όλο για να το βρούμε?

amyroukai
19/08/2015, 10:49
Τώρα να σου πω να βρεις τη μίζα και ν'ακολουθήσεις το καλώδιο...;
δεν έχω ιδέα για το που μπορεί να είναι.

borbos
19/08/2015, 11:03
boys Ευχαριστω για τις απαντησεις. :beer::beer::beer:
Αν φαινεται εξωτερικα η καλωδιωση καλως...
αλλιως παει μηχανικο.
Αλλωστε piaggio ειναι. Δεν θα λερωσω τα χερια μου... :)

andreaspetr
20/08/2015, 02:27
δεν το χοντρο καλωδιο που φευγει απο τον θετικο πολο και ακολουθησε το.

borbos
21/08/2015, 19:10
Ειστε 100% σωστοι στην τηλε-διαγνωση . Οντως ηταν το ρελε με δυο μπυρακια 4 τσιγαρακια φτιαχτικε. Αντισκοριακο μεσα μιας και ειχαν κολησει οι μαγνητες....tnks boys....παντα ορθοι και ορθοιοι..