PDA

View Full Version : tdm vs mt 07



johny7
21/08/2015, 16:07
καλησπερα παιδιες !!!εχω ενα XTX και θελω μια ανανεωση!!!ειμαι αναμεσα σε tdm για μοτελο 07 και πανω σκεφτομαι η απο την αλλη ενα mt 07 κουτι...στα 5 κατι παιζουν και τα δυο μηχανακια..τι λετε ??να προτιμησω τη καινουργιλα??αξιζει??

Sapadak
21/08/2015, 16:23
ναι

johny7
21/08/2015, 16:24
ναι

απλα ναι χωρις κατι παραπανω???

Sapadak
21/08/2015, 16:29
Χωρις να μας πεις τι θελεις να κανεις με τη μηχανη, προτιμώ κούτα παρά 8ετιας μηχανή στα ίδια λεφτά (πιθανότατα κανιβαλισμένη :lol:)

devil's animal
21/08/2015, 16:31
ξεκαθαρα mt07...
αν και με 2 χιλ ακομα βρισκεις mt09...:a13:

johny7
21/08/2015, 16:46
Κοιταχτε δεν ειμαι κροισος δλδ αν εβρισκα και κανενα με 3,5 χιλ tdm που να ειναι σωστο θα το κοιταξω σε δυο μαστορους σαφως δε θα χα προβλημα..απο την αλλη σαν μηχανακια εχω ακουσει οτι παρα το οτι το TDM ειναι 900 το Mt ειναι πιο ελαφρυ και δε θα εχουν μεγαλη διαφορα..δε ξερω..το μηχανακι πιο πολυ για με στη πολη το θελω..

johny7
21/08/2015, 16:47
ξεκαθαρα mt07...
αν και με 2 χιλ ακομα βρισκεις mt09...:a13:

αν τα ειχαι θα ετρεχα να το παρω...γτ ειναι και ομορφο το 7 δε μου αρεσει τοσο σαν εμφανιση..αλλα προτιμω να κοιταω τη ποιοτητα....

devil's animal
21/08/2015, 16:57
Κοιταχτε δεν ειμαι κροισος δλδ αν εβρισκα και κανενα με 3,5 χιλ tdm που να ειναι σωστο θα το κοιταξω σε δυο μαστορους σαφως δε θα χα προβλημα..απο την αλλη σαν μηχανακια εχω ακουσει οτι παρα το οτι το TDM ειναι 900 το Mt ειναι πιο ελαφρυ και δε θα εχουν μεγαλη διαφορα..δε ξερω..το μηχανακι πιο πολυ για με στη πολη το θελω..



δεν θα 'χουν μεγαλη διαφορα που?? στον γκαζι??
ψαχνεις για αλογα και δυναμη?

Bob_o_mastoras
21/08/2015, 16:58
Aμα δεν εχεις στο νου σου να κανεις ταξιδια ποιος ο λογος να παρεις το tdm μεταχειρω και να πληρωνεις και τα διπλασια τελη για χαμηλοτερες επιδοσεις κιολας;;; :confused: Ασε που ειναι πιο σουπα και απο το innova...
MT!

Εγω TDM θα επαιρνα αλλα για ταξιδια ομως! ;)

MG-KTiNoS
21/08/2015, 17:31
Πόσα χλμ έχει το ΧΤΧ σου?

7Tolis
21/08/2015, 17:45
Άλλη χρήση το TDM και άλλη το MT07.Τι καβάλα θες να κάνεις;

amyroukai
21/08/2015, 17:51
το μηχανακι πιο πολυ για με στη πολη το θελω..

οπότε βάση αναγκών... ΜΤ07.

αν το "Πολύ μουρ" είναι στις προτεραιότητες, η ζυγαριά στο 900.

DAYMAN
21/08/2015, 21:11
Το mt αν εκτος απο φθηνο δεν ηταν φτηνιαρικο θα το ελεγα ιδανικο

johny7
21/08/2015, 22:41
δεν θα 'χουν μεγαλη διαφορα που?? στον γκαζι??
ψαχνεις για αλογα και δυναμη?

κοιτα απλα δε θελω να παρω κατι που να εχει μικρη διαφορα με το xtx και να το βαρεθω σε λιγο...θελω να παρω κατι που να το καβαλησω και να εχει δυναμη να με κανει να πω ουαου τωρα πηρα μηχανη...με καταλαβαινεις!!!!

johny7
21/08/2015, 22:45
Aμα δεν εχεις στο νου σου να κανεις ταξιδια ποιος ο λογος να παρεις το tdm μεταχειρω και να πληρωνεις και τα διπλασια τελη για χαμηλοτερες επιδοσεις κιολας;;; :confused: Ασε που ειναι πιο σουπα και απο το innova...
MT!

Εγω TDM θα επαιρνα αλλα για ταξιδια ομως! ;)

οταν λες χαμηλοτερες επιδοσεις??σουπα εννοεις οτι φευγεις πολυ πιο ευκολα?γτ εχω διαβασει για το Mt οτι οντως ειναι αρκετα σταθερο..

johny7
21/08/2015, 22:46
Πόσα χλμ έχει το ΧΤΧ σου?

80.000..δουλευει καλα ομως και παει αρκετα καλα..

johny7
21/08/2015, 22:47
Το mt αν εκτος απο φθηνο δεν ηταν φτηνιαρικο θα το ελεγα ιδανικο

δλδ τι εννοεις??

RaGe_Raptor
21/08/2015, 22:48
κοιτα απλα δε θελω να παρω κατι που να εχει μικρη διαφορα με το xtx και να το βαρεθω σε λιγο...θελω να παρω κατι που να το καβαλησω και να εχει δυναμη να με κανει να πω ουαου τωρα πηρα μηχανη...με καταλαβαινεις!!!!

HAYABUSA

johny7
21/08/2015, 22:49
Άλλη χρήση το TDM και άλλη το MT07.Τι καβάλα θες να κάνεις;

πιο πολη μες τη πολη αλλα και κανα ταξιδακι πολυ σπανια ομως..σουζες και μπατιλικια εχω ηρεμησει αλλα ντξ γουσταρω...:smokin:

spyrakos35
21/08/2015, 22:49
HAYABUSA

Η2R ρε συ

johny7
21/08/2015, 22:52
HAYABUSA

χαχαχαχαχαχα νταξ οχι και ετσι δεν εννοω κατι τοσο γρηγορο δε θελω street!!

devil's animal
21/08/2015, 23:21
κοιτα απλα δε θελω να παρω κατι που να εχει μικρη διαφορα με το xtx και να το βαρεθω σε λιγο...θελω να παρω κατι που να το καβαλησω και να εχει δυναμη να με κανει να πω ουαου τωρα πηρα μηχανη...με καταλαβαινεις!!!!


αν εχεις σκοπο να δωσεις 5000€ και δεν το ειπες, απλα για να το πεις...χτυπα ενα χιλιαρι ss...τοτε θα καταλαβεις δυναμη και δεν θα το βαρεθεις ποτε γιατι (πιθανολογικα) ειναι αδυνατον να το "στιψεις"...

αν θες κατι απλα πιο δυνατο απο το ΧΤΧ παρε ενα οποιοδηποτε δικυλινδρο-τρικυλινδρο 1000cc (πλην tdm και varadero, που ειναι ταφοι για τα κυβικα τους) και θα κανεις την δουλεια σου μια χαρα...
θες naked και steetfighter, παρε naked και streetfighter...θες on-off, παρε on-off...θες ss, παρε ss...κ.ο.κ...

johny7
21/08/2015, 23:53
αν εχεις σκοπο να δωσεις 5000€ και δεν το ειπες, απλα για να το πεις...χτυπα ενα χιλιαρι ss...τοτε θα καταλαβεις δυναμη και δεν θα το βαρεθεις ποτε γιατι (πιθανολογικα) ειναι αδυνατον να το "στιψεις"...

αν θες κατι απλα πιο δυνατο απο το ΧΤΧ παρε ενα οποιοδηποτε δικυλινδρο-τρικυλινδρο 1000cc (πλην tdm και varadero, που ειναι ταφοι για τα κυβικα τους) και θα κανεις την δουλεια σου μια χαρα...
θες naked και steetfighter, παρε naked και streetfighter...θες on-off, παρε on-off...θες ss, παρε ss...κ.ο.κ...

κοιτα θελω κατι δυνατο απλα δε θελω street θελω κατι πιο πρακτικο μες στη πολη...για αυτο και πηγα στο tdm..το ονειρο μου ειναι hyper αλλα.....δεν παιζει!!!επισης αρκετα θφηνη λυση για σχετικα καινουργιο μοντελο ειναι και το xj6 αλλα ειναι 600..

johny7
21/08/2015, 23:56
γενικα δε ξερω τι να κοιταξω...

teogtp
22/08/2015, 00:04
Παρε ενα superduke να γουσταρεις.

devil's animal
22/08/2015, 00:15
βρισκεις και tiger 1050 με 5000€, παντως...
το γκαζι σου θα το εχεις...μες στην πολη παει...ταξιδευει...
ολα κομπλε...

Bob_o_mastoras
22/08/2015, 00:47
οταν λες χαμηλοτερες επιδοσεις??σουπα εννοεις οτι φευγεις πολυ πιο ευκολα?γτ εχω διαβασει για το Mt οτι οντως ειναι αρκετα σταθερο..

Σουπα εννοω οτι κυκλοφορει παντου. Απο τα μηχανακια που συναντας πιο συχνα (οχι απαραιτητα κακο αυτο βεβαια..).
Χαμηλοτερες επιδοσεις εννοω οτι εχουν σχεδον τα ιδια αλογα αλλα το ΜΤ ειναι αρκετα ελαφρυτερο. Και σιγουρα πιο καλοστημενο για παιχνιδια και καγκουριες απο το TDM.
Το TDM ειναι ενα ψηλο touring μηχανακι. Πολυ καλο αλλα δεν μπορω να καταλαβω την τεραστια επιτυχια του στην Ελλαδα εφοσον ελαχιστοι το παιρνουν για να το ταξιδευουν. (μαλλον μπορω αλλα ας οψεται.. :tooth:)

johny7
22/08/2015, 03:23
Παρε ενα superduke να γουσταρεις.

ασε θα το θελα πολυ η κανα sm 950 αλλα φοβαμαι τα ktm βγαζουν ζημιες και γνκ ακριβα μηχανακια στη συντηρηση...:cry:

johny7
22/08/2015, 03:24
βρισκεις και tiger 1050 με 5000€, παντως...
το γκαζι σου θα το εχεις...μες στην πολη παει...ταξιδευει...
ολα κομπλε...

ναι το χω σκεφτει απλα εμπιστευομαι ιαπωνα πιο πολυ + οτι φθηνα ανταλακτικα και τα βρισκεις παντου...παντως ενα tiger αν ειχα βρει κατι καλο θα με εψηνε ασχημα..

johny7
22/08/2015, 03:25
Σουπα εννοω οτι κυκλοφορει παντου. Απο τα μηχανακια που συναντας πιο συχνα (οχι απαραιτητα κακο αυτο βεβαια..).
Χαμηλοτερες επιδοσεις εννοω οτι εχουν σχεδον τα ιδια αλογα αλλα το ΜΤ ειναι αρκετα ελαφρυτερο. Και σιγουρα πιο καλοστημενο για παιχνιδια και καγκουριες απο το TDM.
Το TDM ειναι ενα ψηλο touring μηχανακι. Πολυ καλο αλλα δεν μπορω να καταλαβω την τεραστια επιτυχια του στην Ελλαδα εφοσον ελαχιστοι το παιρνουν για να το ταξιδευουν. (μαλλον μπορω αλλα ας οψεται.. :tooth:)

κοιτα αυτο το εχω παρατηρησει και εγω και απλα μπορω να φανταστω οτι τα κανει ολα και ειναι εμπιστο το κυριοτερο ....για αυτο και γω το σκεφτομαι σοβαρα..

greco13
22/08/2015, 10:13
ασε θα το θελα πολυ η κανα sm 950 αλλα φοβαμαι τα ktm βγαζουν ζημιες και γνκ ακριβα μηχανακια στη συντηρηση...:cry:

Αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε για να το λιώνει κάθε βράδυ στα burnout στο Ριμπας και δεν του έκανε ποτέ σέρβις πολύ πιθανό να βγάλει πρόβλημα. Όπως και κάθε μηχανάκι. Αυτή η βλακεια με την αξιοπιστία των KTM κάποια στιγμή πρέπει να βγει από τα κεφάλια μας.

johny7
22/08/2015, 16:14
Αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε για να το λιώνει κάθε βράδυ στα burnout στο Ριμπας και δεν του έκανε ποτέ σέρβις πολύ πιθανό να βγάλει πρόβλημα. Όπως και κάθε μηχανάκι. Αυτή η βλακεια με την αξιοπιστία των KTM κάποια στιγμή πρέπει να βγει από τα κεφάλια μας.

φιλε μου προσπαθω να το βαλω στο κεφαλι μου αυτο το πραγμα απλα αυτο που πιστευω ειναι πως το xtx και να καθυστερυσεις τα λαδακια του για 100 χλμ δε τρεχει...στο ktm τρεχει...θελω πολυ βασικα superduke ..ειναι εμπιστα ξερεις?

Bob_o_mastoras
22/08/2015, 16:25
φιλε μου προσπαθω να το βαλω στο κεφαλι μου αυτο το πραγμα απλα αυτο που πιστευω ειναι πως το xtx και να καθυστερυσεις τα λαδακια του για 100 χλμ δε τρεχει...στο ktm τρεχει...θελω πολυ βασικα superduke ..ειναι εμπιστα ξερεις?

Δεν ειναι και το πιο αξιοπιστο μηχανακι του κοσμου αλλα αμα το εχεις καημο παρ'το. Θα το χαρεις σιγουρα και ας σου βγαλει και 1 ,2 προβληαματακια..

nightraider
22/08/2015, 17:01
Αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε για να το λιώνει κάθε βράδυ στα burnout στο Ριμπας και δεν του έκανε ποτέ σέρβις πολύ πιθανό να βγάλει πρόβλημα. Όπως και κάθε μηχανάκι. Αυτή η βλακεια με την αξιοπιστία των KTM κάποια στιγμή πρέπει να βγει από τα κεφάλια μας.

αυτή η βλακεία θα τελειώσει όταν ο κόσμος, ιδιοκτήτες και μηχανικοί, αποκτήσουν κοινή λογική και αρχίσουν να ανοίγουν manualια, έτσι απο περιέργεια και μόνο

johny7
22/08/2015, 17:18
Δεν ειναι και το πιο αξιοπιστο μηχανακι του κοσμου αλλα αμα το εχεις καημο παρ'το. Θα το χαρεις σιγουρα και ας σου βγαλει και 1 ,2 προβληαματακια..

το 1,2 προβληματακια οκ..καμια προβληματαρα στο μοτερ φοβαμαι γτ εχουν πανακριβα ανταλακτικα και οι μαστορες ξυριζουν...

johny7
22/08/2015, 17:19
αυτή η βλακεία θα τελειώσει όταν ο κόσμος, ιδιοκτήτες και μηχανικοί, αποκτήσουν κοινή λογική και αρχίσουν να ανοίγουν manualια, έτσι απο περιέργεια και μόνο

χωρις να ξερω πολλα αρχιζω να το πιστευω αυτο..

AUFGEBRACHT
22/08/2015, 17:42
θελω πολυ βασικα superduke ..ειναι εμπιστα ξερεις?

Κουβέντα δεν τους παίρνεις, μυστικό να τους πεις το παίρνουν στον τάφο τους...

Bob_o_mastoras
22/08/2015, 18:15
το 1,2 προβληματακια οκ..καμια προβληματαρα στο μοτερ φοβαμαι γτ εχουν πανακριβα ανταλακτικα και οι μαστορες ξυριζουν...

Γι'αυτο αν ειναι να παρεις SD θα το πας σε ενα καλο μηχανικο ΚΤΜ να το ελεγξει ενδελεχως και αφου δωσει το οκ το παιρνεις. Και μετα το συντηρεις ευλαυικα και βαση του manual.
Γενικα για το 950 το μοτερ λενε καλα λογια για την αξιοπιστια του.

g_m900
22/08/2015, 21:28
Παρε τι Tdm φιλε μου.
Θα σε καλυψει στις μετακινήσεις και δεν θα κωλωνεις να πας μια βολτα μεχρι Χαλκιδα... Ναύπλιο... Λουτρακι...τεσπα κοντα βρε αδερφε.
Δηλαδη αποστασεις που αν εκανες με το Mt07 θα σιχτηριζες.
Προσπαθω να σου πω οτι τα συντομα ταξιδακια δεν τα κανονιζεις καιρο και θα ηθελες το καταλληλο μηχανακι.

Στα 5000 περνεις πολυ καλα συντηρημενο Tdm αλλα...προσωπικα εχω του 2004 με 130.000χλμ και δεν εχει κανει κιχ.

devil's animal
22/08/2015, 23:28
Στα 5000 περνεις πολυ καλα συντηρημενο Tdm αλλα...προσωπικα εχω του 2004 με 130.000χλμ και δεν εχει κανει κιχ.


να δωσει πεντε χιλιαδες ευρωπαϊκα την σημερον ημερα για να παρει μηχανακι που ειναι μοτερικα 25 χρονια πισω και σχεδιαστικα 13 χρονια πισω...:eek:
σιγουρα κατι εφαγες και σε πειραξε...γιατι δεν μπορω να πιστεψω οτι φορατε τοσο μεγαλες παρωπιδες οι κατοχοι...:rolleyes:

foogr01
22/08/2015, 23:53
να δωσει πεντε χιλιαδες ευρωπαϊκα την σημερον ημερα για να παρει μηχανακι που ειναι μοτερικα 25 χρονια πισω και σχεδιαστικα 13 χρονια πισω...:eek:
σιγουρα κατι εφαγες και σε πειραξε...γιατι δεν μπορω να πιστεψω οτι φορατε τοσο μεγαλες παρωπιδες οι κατοχοι...:rolleyes:

Ένα είναι το TDM και ένα το Africa :lol:

Από την άλλη, άμα τα έχει και αυτό γουστάρει, γιατί να μην τα δώσει; Το θέμα είναι τι θέλει αυτός.

Bob_o_mastoras
23/08/2015, 00:39
Mωρε αυτο.. Το θεμα με το TDM ειναι οτι επειδη εχει αποθεωθει στην Ελλαδα διατηρει τρελη αξια μεταπωλησης που κατ εμε δεν την αξιζει ουτε αυτο ουτε κανενα. Με το ζορι βρισκεις 900αρι με εστω 3000. Ε, οχι ρε φιλε.. :nono:
Αλλιως η αληθεια ειναι πως ειναι πολυ καλο μηχανακι.

g_m900
23/08/2015, 05:04
να δωσει πεντε χιλιαδες ευρωπαϊκα την σημερον ημερα για να παρει μηχανακι που ειναι μοτερικα 25 χρονια πισω και σχεδιαστικα 13 χρονια πισω...:eek:
σιγουρα κατι εφαγες και σε πειραξε...γιατι δεν μπορω να πιστεψω οτι φορατε τοσο μεγαλες παρωπιδες οι κατοχοι...:rolleyes:

Δεν ειπα να τα σκασει τοσα...αλλα αφου θελει να τα δωσει ας τα δωσει.
Παρωπιδες δεν φοραω.
TDM δεν θα ξαναπερνα κυριως για τον λογο που λες.
Κυκλοφορουν πιο απολαυστικα μηχανακια απο αυτο σε αυτες τις τιμες.
Αν εδινα θα εδινα μεχρι 3500.

Τωρα αυτο με την τεχνολογια που κουβαλαει και το πλαισιο του και ...και ..και...
Σκεφτηκατε ποτε οτι καποιους δεν τους ενδιαφερει αυτο?
Αλλος θελει να κανει την δουλεια του...αλλος τα γουστα του...αλλος καφριλες...αλλος και τα 3.

Προσωπικα εχω παει ταξιδια εγχωρια...το εχω δωσει σε κολλητο και πηγε Κροατια...το εχω για εντος της πολης μεετακινησεις και το εχω βαλει και 5 φορες πιστα αξιοπρεπεστατα.

Να το δωσω....ουτε καν.

7Tolis
23/08/2015, 13:34
TDM αναβάτης του κάποια χρόνια τωρα,έχουμε και λέμε.
-Δε σπάει δε χαλάει
-Δε σπάει δε χαλάει
-Δε σπάει δε χαλάει
-Δε σπάει δε χαλάει
-Δε σπάει δε χαλάει
-Δε σπάει δε χαλάει
-Το εμπιστευομαι μόνο μέχρι τα 130 φορτωμένο.Απο εκεί και πέρα είναι επικίνδυνο γιατί στρεβλώνουν τα πάντα.Τα πηρούνια είναι ανεπαρκέστατα και το πλαίσιο σε γενναίες κλίσεις με ελαφρές ανωμαλίες στην ασφαλτο,ειναι άσ'τα να πάνε δεν το χει ουτε καν.
Φορτώνεται πολύ και μέχρι τα 120 συμπεριφέρεται σωστά.
Θα σε πάει σχεδόν παντού.
Το κυριότερο είναι οτι δε σπάει δε χαλάει αλλά μην το ζορίσεις πολύ γιατί θα χαλάσεις εσύ στο τέλος.Πχ ζόρισμα στα μέγαρα 1.10 και πολύ του είναι.
Δε σπάει δε χαλάει εκτός αν ΕΣΥ το χαλάσεις.

Bob_o_mastoras
23/08/2015, 13:36
TDM αναβάτης του κάποια χρόνια τωρα,έχουμε και λέμε.
-Δε σπάει δε χαλάει
-Δε σπάει δε χαλάει
-Δε σπάει δε χαλάει
-Δε σπάει δε χαλάει
-Δε σπάει δε χαλάει
-Δε σπάει δε χαλάει
-Το εμπιστευομαι μόνο μέχρι τα 130 φορτωμένο.Απο εκεί και πέρα είναι επικίνδυνο γιατί στρεβλώνουν τα πάντα.Τα πηρούνια είναι ανεπαρκέστατα και το πλαίσιο σε γενναίες κλίσεις με ελαφρές ανωμαλίες στην ασφαλτο,ειναι άσ'τα να πάνε δεν το χει ουτε καν.
Φορτώνεται πολύ και μέχρι τα 120 συμπεριφέρεται σωστά.
Θα σε πάει σχεδόν παντού.
Το κυριότερο είναι οτι δε σπάει δε χαλάει αλλά μην το ζορίσεις πολύ γιατί θα χαλάσεις εσύ στο τέλος.Πχ ζόρισμα στα μέγαρα 1.10 και πολύ του είναι.
Δε σπάει δε χαλάει εκτός αν ΕΣΥ το χαλάσεις.

Απο αξιοπιστια πως παει;;; :tooth:

johny7
23/08/2015, 16:57
Γι'αυτο αν ειναι να παρεις SD θα το πας σε ενα καλο μηχανικο ΚΤΜ να το ελεγξει ενδελεχως και αφου δωσει το οκ το παιρνεις. Και μετα το συντηρεις ευλαυικα και βαση του manual.
Γενικα για το 950 το μοτερ λενε καλα λογια για την αξιοπιστια του.

στο tdm αυτο μου αρεσει πως ειναι πολυ αξιοπιστο μηχανακι και δε θα σε προδωσει...απο την αλλη παντα ημουν στη φαση οοοοχι ktm χαλανε...τλκ βλεπω πως ειδικα για τον lc4 δεν υπαρχουν απτες αποδειξεις οτι παθαινουν κατι μονο λογια του αερα και αρχιζω να ξεσκαλωνω..απο την αλλη εχω μια μια απορια πως γινεται να βρισκεις με 5 χηνες δουκα 690 και superduke μεταχειρω?δεν ειναι πολυ μεγαλυτερης αξιας το superduke?και δευτερο γενικα ενα ktm θα μπορω να το χρησιμοποιω οπως το xt δλδ για τις δουλειες μες τη πολη η τετοια χρηση δλδ κινηση και ιστοριες δεν πρεπει να γινονται?γτ εχω ακουσει πως ειναι μηχανακια πιστας...

Bob_o_mastoras
23/08/2015, 17:24
Koιτα, στα ΚΤΜ ειμαι ειδικος μονο στο να τα κραζω.. :lol: Αλλα το κανω για πλακα. Τα εκτιμω και τα σεβομαι σαν μηχανακια. Ειναι πολυ καλα.
Απλα θελουν το τροπο τους και τη φροντιδα τους και να ξερεις τι θα αγορασεις.
Υπαρχουν εδω μεσα ειδικοι ΚΤΜαδες να σε κατατοπισουν αλλα μαλλον ειναι διακοπες προς το παρον.

Για την αξια τους που ρωτας, δεν ειναι λιγα 5000! Απλα καποια μοντελα που εχουν γινει χιτακια στην ελληνικη αγορα (οπως και το δικο σου αλλα και το tdm) για καποιο λογο διατηρουν αφυσικα υψηλη αξια μεταπωλησης χωρις ουσιαστικα να το αξιζουν, μονο και μονο επειδη πουλαν σαν ζεστο ψωμι στην Ελλαδα και ο κοσμος τα ζηταει. Οχι αδικα, μιας και εχουν αποδειξει την αξια τους ως μηχανακια (κυριως στο τομεα της αξιοπιστιας βεβαια) αλλα ενα 30% της τιμης τους το πληρωνεις αερα μονο και μονο για το ονομα.

Για τη χρηση, οσο δεν το κανεις deliverαδικο, το συντηρεις βαση manual και προσεχεις να το δουλευεις σωστα μπορεις να το χρησιμοποιεις οπως θες. Μηχανακια πιστας δεν ειναι.

greco13
23/08/2015, 17:25
Φίλε johny7 αν είσαι μεταξύ xt και duke ή tdm και superduke πραγματικά προτίμησε τα Yamaha.
Αυτός που πάει για τα KTM δεν έχει τέτοια διλήμματα. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ των δύο ζευγαριών.

Bob_o_mastoras
23/08/2015, 17:35
Φίλε johny7 αν είσαι μεταξύ xt και duke ή tdm και superduke πραγματικά προτίμησε τα Yamaha.
Αυτός που πάει για τα KTM δεν έχει τέτοια διλήμματα. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ των δύο ζευγαριών.

Πραγματικα..
Αν θες fun factor και γκαζι δεν θα πρεπει να το σκεφτεις. Αμα μπλεξεις αλλους παραγοντες και σε προβληματιζουν πανε για τα σιγουρα αλλα αμα τα εχεις κ@υλα τα συγκεκριμενα θα το μετανιωνεις μετα..

Εναλακτικα παρε Honda! :hypnotize::tooth:

johny7
23/08/2015, 20:04
Koιτα, στα ΚΤΜ ειμαι ειδικος μονο στο να τα κραζω.. :lol: Αλλα το κανω για πλακα. Τα εκτιμω και τα σεβομαι σαν μηχανακια. Ειναι πολυ καλα.
Απλα θελουν το τροπο τους και τη φροντιδα τους και να ξερεις τι θα αγορασεις.
Υπαρχουν εδω μεσα ειδικοι ΚΤΜαδες να σε κατατοπισουν αλλα μαλλον ειναι διακοπες προς το παρον.

Για την αξια τους που ρωτας, δεν ειναι λιγα 5000! Απλα καποια μοντελα που εχουν γινει χιτακια στην ελληνικη αγορα (οπως και το δικο σου αλλα και το tdm) για καποιο λογο διατηρουν αφυσικα υψηλη αξια μεταπωλησης χωρις ουσιαστικα να το αξιζουν, μονο και μονο επειδη πουλαν σαν ζεστο ψωμι στην Ελλαδα και ο κοσμος τα ζηταει. Οχι αδικα, μιας και εχουν αποδειξει την αξια τους ως μηχανακια (κυριως στο τομεα της αξιοπιστιας βεβαια) αλλα ενα 30% της τιμης τους το πληρωνεις αερα μονο και μονο για το ονομα.

Για τη χρηση, οσο δεν το κανεις deliverαδικο, το συντηρεις βαση manual και προσεχεις να το δουλευεις σωστα μπορεις να το χρησιμοποιεις οπως θες. Μηχανακια πιστας δεν ειναι.

τι εννοεις ντελιβεραδικο?αυτο που με προβλιματιζει ειναι πως εχω χιλιοακουσει και χιλιοδιαβασει τα ktm δε κανει να τα πηγαινεις σταθερα πρεπει να παιζεις συνεχεια..οκ φυσικα και θα το βγαζω για να γουσταρω και να παιζω αλλλα πολλες φορες οδηγω κυριλε σταθερα ας πουμε οταν εχω δευτερο ατομο η οταν εχεις κινηση..προσεχω γνκ...δλδ δε θελω να παρω ενα μηχανακι για να βγαινω μονο βολτες τα βραδυα και να το λιωνω το θελω για ολα...

johny7
23/08/2015, 20:07
Φίλε johny7 αν είσαι μεταξύ xt και duke ή tdm και superduke πραγματικά προτίμησε τα Yamaha.
Αυτός που πάει για τα KTM δεν έχει τέτοια διλήμματα. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ των δύο ζευγαριών.

κοιτα γουσταρω πολυ ktm απλα δε υελω να ειμαι συνεχεια στο μαστορα που απο οτι εχω καταλαβει αν το συντηρεις σωστα δεν υσχιει...απλα το θελω για ολες τις δουλειες οχι μονο για τρεχω και να παιζω!!

Bob_o_mastoras
24/08/2015, 04:04
τι εννοεις ντελιβεραδικο?αυτο που με προβλιματιζει ειναι πως εχω χιλιοακουσει και χιλιοδιαβασει τα ktm δε κανει να τα πηγαινεις σταθερα πρεπει να παιζεις συνεχεια..οκ φυσικα και θα το βγαζω για να γουσταρω και να παιζω αλλλα πολλες φορες οδηγω κυριλε σταθερα ας πουμε οταν εχω δευτερο ατομο η οταν εχεις κινηση..προσεχω γνκ...δλδ δε θελω να παρω ενα μηχανακι για να βγαινω μονο βολτες τα βραδυα και να το λιωνω το θελω για ολα...

Aυτο ισχυει για τα μονοκυλινδρα. Δεν σημαινει μην τα πηγαινεις ηρεμα. Σημαινει μην τα πηγαινεις συνεχως σε σταθερο ευρος στροφων. Δεν φτιαχτηκαν για να δουλευουν ετσι και καταπονουνται. Και οταν λεμε συνεχεια, δεν εννοουμε μια βολτα μιας ωρας, εννουμε ενα ολοκληρο ταξιδι 300 πχ χιλιομετρων οπου θα το εχεις σταθερα στα 130 χλμ/ωρα πχ. Γενικα μην τα βγαζεις πολυ ωρα εθνικη..

DAYMAN
24/08/2015, 11:10
δλδ τι εννοεις??

εννοω σκουριες και ξεθωριασμα χρωματος στους 8 μηνες χωρις να εκτιθεται το μηχανακι στον ηλιο και την βροχη.

Bob_o_mastoras
24/08/2015, 13:34
κοιτα γουσταρω πολυ ktm απλα δε υελω να ειμαι συνεχεια στο μαστορα που απο οτι εχω καταλαβει αν το συντηρεις σωστα δεν υσχιει...απλα το θελω για ολες τις δουλειες οχι μονο για τρεχω και να παιζω!!

Oχι και συνεχεια.. Καθε Τεταρτη μονο! :lol:

johny7
24/08/2015, 15:39
εννοω σκουριες και ξεθωριασμα χρωματος στους 8 μηνες χωρις να εκτιθεται το μηχανακι στον ηλιο και την βροχη.

δλδ φθηνο μηχανακι με φθηνα υλικα αυτο λες

johny7
24/08/2015, 15:44
Oχι και συνεχεια.. Καθε Τεταρτη μονο! :lol:

χαχαχαχαχα γτ με τρομαζεις παντως για το μοτερ των 690 και 990 εχω δει καλες κριτικες δε παθαινουν και τπτ..τωρα sd ειναι και ενα θεμα οτι πινει τα κερατα του και ακριβα σερβις..ενω το duke 690 σαν πιο μικρο μηχανακι ποιο φθηνοο σερβις και καταναλωση...απλα τωρα σκεφτομουν μηπως λογω το οτι εχω κατι τετοιο περιπου(ναι ξερω καμια σχεση μη κραξετε!!!!) μηπως παλι σε ενα χρονο θελω το 990..απλα το θελω για πιο πολυ μες στη πολη το μηχανακι μηπως το 990 δε χρειαζεται...και δεν ειμαι λατρεις των πολλων χλμτρων μαρεσουν τα παιχνιδια...

johny7
24/08/2015, 15:45
απο την αλλη το Mt 07 δε ξερω δεν εχω διαβασει οτι ειναι κανα τρελο μηχανακι και πιστευω θα το βαρεθω γρηγορα...

taisteal
24/08/2015, 16:22
Αφου ΚΤΜ θελεις,τι το κουραζεις..
Χτυπα το SD

johny7
24/08/2015, 18:39
Αφου ΚΤΜ θελεις,τι το κουραζεις..
Χτυπα το SD

το ξερω πως καταβαθως αυτο θελω απλα ισως να συμβιβαστω με κανενα duke 690 λογω οικονομιας βενζινης και πιο φθηνων σερβις....γιατι δε σκοπευω να παρω και παπι...απλα οταν δε ξερεις απο ktm...στην αρχη κολωνεις...!!!