PDA

View Full Version : μοτερολογικα (δικος μου ορος)- αποριες



roukos_x
21/08/2015, 20:36
μολις ειχα ενα κρουσμα με την γρια..
ναι,τα κλασσικα..
βραχυκυκλωμενο μπουζι, 4ου κυλινδρου (παλι).

Κ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΜΗΧΑΝΙΚΑΡΑ :rotflmao:
το εβγαλα το ετριψα, το γυαλισα κ το σωσαμε (για σημερα)

Οσο ετριβα με το γυαλοχαρτακι (600) το μπουζι, γεννηθηκαν καποιες αποριες σχετικα με την λειτουργια των μοτερ κ θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα.
Οποιος προθυμοποιηθει να απαντησει, θα παρακαλουσα να χρησιμοποιησει ορους καθημερινους κ οχι επαγγελματικους κ εξειδικευμενους!:lol:

Λοιπον, οι αποριες μου ειναι:

Α. Γιατι καιει λαδια ενα μοτερ?τι χαλαει κ πως καταληγει σε αυτο το προβλημα? τι μπορεις να κανεις για κανεις για να το αποφυγεις οσο γινεται?
Β. Γιατι μαυριζουν τα μπουζι?
Γ. Γιατι βραχυκυκλωνουν τα μπουζι?
Δ. Τι εργασιες χρειαζονται για να κανεις ενα μοτερ να σταματησεις να καιει λαδια?
Ε. Τα ψαρια εχουν οπισθεν?
ΣΤ. Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια κ εχει 40 ποδια?

Να ξεκαθαρισω απο τωρα, οτι δεν εχω σκοπο να ασχοληθω προσωπικα με το μοτερ, ουτε να το σκαλισω, ουτε να το πειραξω, ουτε τπτ.
Απλα θελω να μαθω πως δουλευουν καποια πραγματα εκει μεσα!
Ευχαριστω!

Υ.Γ. θα μου ερθουν κ αλλες αποριες. Σιγουρα εχω κ αλλες!

giannis21
21/08/2015, 21:03
Ε. Τα ψαρια εχουν οπισθεν?
ΣΤ. Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια κ εχει 40 ποδια?



Ε.Ο τρόπος που κινούνται τα ψάρια, είναι σε μεγάλο μέρος πανομοιότυπος με την κίνηση των φιδιών (των ερπετών, όχι των υποτιθεμένων φίλων σου): Συστέλλουν εναλλάξ τους μυς τους, παράγοντας ένα «ωστικό» κύμα κατά μήκος του σώματός τους. Αποτέλεσμα; Η δημιουργία μιας ώθησης από το πίσω μέρος (ουρά) προς τα εμπρός, που επιτρέπει στα ψάρια να κινούνται μέσα στο νερό.Ο μόνος τρόπος με τον οποίο θα μπορούσε ένα ψάρι να βάλει «όπισθεν» και να κινηθεί προς τα πίσω, θα ήταν ένα ωστικό κύμα με αντίθετη κατεύθυνση. Έχει την ικανότητα να το κάνει, αλλά συνήθως τα ψάρια το αποφεύγουν. Το σχήμα τους είναι έτσι δομημένο ώστε να μπορούν να κινούνται γρήγορα μπροστά αλλά πολύ αργά προς τα πίσω (μυτερά μπροστά, πιο πλατιά πίσω).Προτιμούν να χρησιμοποιούν τα πτερύγια τους, που τους επιτρέπουν να πραγματοποιούν πιο εύκολα ελιγμούς. Στην πραγματικότητα, τα μόνα ψάρια τα οποία δεν μπορούν καθόλου να κολυμπήσουν προς τα πίσω, είναι όσα δεν έχουν νυκτική κύστη (μια «φούσκα» που βοηθά στη κολύμβηση), όπως οι καρχαρίες.
Αυτά δε βουλιάζουν χάρη στην ώθηση που δίνει η διαρκής κίνηση του νερού στα θωρακικά πτερύγιά τους.

ΣΤ.Δέκα γάτες

για τα υπολοιπα ας απαντησουν οι ειδικοι..:)

antsoar
21/08/2015, 21:15
Α. Ένα μοτέρ καίει λάδια γιατί με κάποιο τρόπο περνάει λάδι στο θάλαμο καύσης. Αυτό μπορεί να συμβαίνει είτε από φυσιολογική φθορά τον ελατηρίων κυλίνδρων (μετά από πολλά πολλά χιλιόμετρα) είτε από πρόβλημα πχ κομμένο ελατήριο. Βέβαια το να καίει λίγο λάδι το μοτέρ είναι απόλυτα φυσιολογικό και είναι σχεδιασμένο έτσι από τον κατασκευαστή.

Β. Η μαυρίλα είναι αποτέλεσμα ατελούς καύσης. Για πολλούς και διάφορους λόγους το καύσιμο που μπαίνει μέσα στο θάλαμο δεν καίγεται σωστά και αφήνει καπνιά που κολλάει πάνω στα μπουζί

Γ. δεν το έχω

Δ. Από αλλαγή ελατηρίων, μέχρι ρεκτιφιέ ή αλλαγή υδροχιτώνια

antsoar
21/08/2015, 21:18
Ε.Ο τρόπος που κινούνται τα ψάρια, είναι σε μεγάλο μέρος πανομοιότυπος με την κίνηση των φιδιών (των ερπετών, όχι των υποτιθεμένων φίλων σου): Συστέλλουν εναλλάξ τους μυς τους, παράγοντας ένα «ωστικό» κύμα κατά μήκος του σώματός τους. Αποτέλεσμα; Η δημιουργία μιας ώθησης από το πίσω μέρος (ουρά) προς τα εμπρός, που επιτρέπει στα ψάρια να κινούνται μέσα στο νερό.Ο μόνος τρόπος με τον οποίο θα μπορούσε ένα ψάρι να βάλει «όπισθεν» και να κινηθεί προς τα πίσω, θα ήταν ένα ωστικό κύμα με αντίθετη κατεύθυνση. Έχει την ικανότητα να το κάνει, αλλά συνήθως τα ψάρια το αποφεύγουν. Το σχήμα τους είναι έτσι δομημένο ώστε να μπορούν να κινούνται γρήγορα μπροστά αλλά πολύ αργά προς τα πίσω (μυτερά μπροστά, πιο πλατιά πίσω).Προτιμούν να χρησιμοποιούν τα πτερύγια τους, που τους επιτρέπουν να πραγματοποιούν πιο εύκολα ελιγμούς. Στην πραγματικότητα, τα μόνα ψάρια τα οποία δεν μπορούν καθόλου να κολυμπήσουν προς τα πίσω, είναι όσα δεν έχουν νυκτική κύστη (μια «φούσκα» που βοηθά στη κολύμβηση), όπως οι καρχαρίες.
Αυτά δε βουλιάζουν χάρη στην ώθηση που δίνει η διαρκής κίνηση του νερού στα θωρακικά πτερύγιά τους.

ΣΤ.Δέκα γάτες

για τα υπολοιπα ας απαντησουν οι ειδικοι..:)

Τι είπες τώρα :eyepop::lol::bawl::lol:

amyroukai
21/08/2015, 21:37
Α. Τα μεταλλικά δαχτυλίδια, τα "ελατήρια" που σφραγίζουν το θάλαμό καύσης και τον χωρίζουν από το υπόλοιπο μοτέρ (μπακάλικη απάντηση). Το λάδι περνάει στο θάλαμο καύσης και καίγεται.
Α2. Τσιμουχάκια βαλβίδων, φθείρονται και τα λάδια της κεφαλής περνάνε στο θάλαμο καύσης.
Συχνές αλλαγές λαδιών, καλή ποιότητα λάδι, όχι σκίσιμο κρύο, γενικά ευγενική μεταχείριση του κινητήρα αλλά δεν θα γλιτώσεις αφού έχει ξεκινήσει ήδη στην γριά.

Β. Πολύ λάδι, κακό μείγμα βενζίνης.

Γ. Δεν έχω ιδεά.

Δ. Πολλές και όχι φτηνές. Ελατήρια ή και πιστόνια ή και ρεκτιφιέ και δουλειά στην κεφαλή. ΑΛλά αν το ανοίξεις, δεν θα δεις και κουζινέτα, ρουλεμάν, μπιέλες... Ε άστο και πάρε άλλο.

LogOutGoRide
21/08/2015, 22:06
Και αν εξατμίζονται στο φιλτροκούτι;

roukos_x
22/08/2015, 18:23
ευχαριστω για τις απαντησεις. θα παρω αγκαλια το manual, θα δω κ κανενα βιντεο στο συσωλην να τα δω κ στην πραξη,
γιατι ωραια τα θεωρητικα αλλα δεν αρκουν!
καινουριες αποριες!

Τι ειναι το "πιο ψυχρο" μπουζι?
κ τι διαφορα εχει με το λιγοτερο ψυχρο μπουζι?

OldMan
25/08/2015, 15:35
Κάποιος δεν ερχεται στο δασος για κυνήγι...

faraway
25/08/2015, 15:36
Α. Ένα μοτέρ καίει λάδια γιατί με κάποιο τρόπο περνάει λάδι στο θάλαμο καύσης. Αυτό μπορεί να συμβαίνει είτε από φυσιολογική φθορά τον ελατηρίων κυλίνδρων (μετά από πολλά πολλά χιλιόμετρα) είτε από πρόβλημα πχ κομμένο ελατήριο. Βέβαια το να καίει λίγο λάδι το μοτέρ είναι απόλυτα φυσιολογικό και είναι σχεδιασμένο έτσι από τον κατασκευαστή.


Πως φαίνεται ρε μπαγάσα ότι είχες ktm :lol::lol:

Τα ίδια λένε και στο vw group :p