PDA

View Full Version : Βοήθεια για αγορά μοτοσικλέτας 750-1000cc+



takisdemi
22/08/2015, 16:48
Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να πάω σε αγορά μοτοσικλέτας. Αυτή τη στιγμή έχω ένα GSF400 Bandit το έχω αρκετά χρονια και μπορώ να πω ότι μου βγήκε καλό με την ανάλογη φροντίδα.
Τώρα σκέφτομαι να πάω σε ένα μεγαλύτερο μηχανάκι ώστε να το κρατήσω κάποια χρόνια.
Η χρήση που το θέλω είναι η ίδια που έχω και με το υπάρχον μηχανάκι δηλ δουλειά (επαρχιακη πολη) και από κανένα ταξιδάκι κυρίως θερινή σεζόν σχετικά μικρό 100-200km.Μ'ενδιαφερει να έχει γκάζι ώστε να ξεδινω μια στο τόσο και ο ήχος και η αύρα που βγάζουν οι μεγάλες μοτοσυκλέτες.
Κοιτάω 2 κατηγορίες 4κυλινρων σε μοντέλα από 2009+ Από τις κλασικές δρόμου το fazer1000 και από την άλλη το Hayabusha και bmw k1200.Ξερω είναι δύο διαφορετικά μηχανάκια ιδιως το fazer με τα αλλα δυο,αλλά μου αρέσουν εξίσου.
Στο bmv κολλάω ότι δεν κυκλοφορούν πολλά και ότι χρειαστεί θα χρειάζεται να τα σκάω δε θα βρίσκω μεταχειρισμενα ανταλλακτικά συν ότι ακούω για πολλές ανακλήσεις.
Ίσως το fazer να είναι πιο εύχρηστο στην πόλη κάνει και τα ταξίδια σχετικά εύκολα λόγω μάσκας σε σχέση με γυμνά αλλά το hayabusha και το bmw έχουν άλλο χαρακτήρα. Σημαντικός παράγοντας είναι και το ετήσιο κόστος συντήρησης, θα ήθελα αν υπάρχουν κάτοχοι να μου πουνε.Περιπου 5000-7000km το χρόνο κάνω με μηχανή λίγα δηλ.
Από την άλλη υπάρχει και η 3η λύση να πάω σε κάτι μικρότερο αλλά γυμνό που στο ταξίδι δεν είναι καλά αλλά σκέφτομαι 2-3 ταξιδια το χρόνο κανω το (80% σε πόλη και επαρχιακό κομμάτι κινούμαι) πχ gsr750,z750-1000.

panavour
22/08/2015, 18:23
Αφου ειχες Σουζουκι το Bandit 650 η 1250 ειναι μονοδρομος για σενα.Οσο για hahabusa και BMW τελειως ακαταλληλα για αυτο που θες:):)

takisdemi
22/08/2015, 18:43
Τα έχω αποκλείσει λόγω ιπποδύναμης .Ιδίως το 1200 με 100 αλογα τα θεωρώ πολύ λίγα για 1200cc.Θελω να ξέρω ότι έχω δύναμη άσχετα αν θα τη χρησιμοποιώ αραιά γι'αυτο ανέφερα τις παραπάνω μοτοσυκλέτες.

panavour
22/08/2015, 18:53
100 αλογα ναι ,αλλα ροπη στο 80% απο 2500 στροφες,και 260 τελικη.Τωρα αν αυτα δεν σου φτανουν τραβα γι αλλα.Παντως μακρια απο ΒΜW λογω αυξημενων προβληματων Κοιτα και zzr1400 η gtr 1400 αφου πας τοσο ψηλα:)

devil's animal
23/08/2015, 00:14
παρε το busa και ο Θεος να σε φυλαει...
ποσο χρονων εισαι, αν επιτρεπεται?

nightraider
23/08/2015, 00:32
Αν σου αρέσουν "ο ήχος και η αύρα που βγάζουν οι μεγάλες μοτοσυκλέτες" πάρε K1600LT και πήγαινε στον
Παπαγιάννη για ένα τελικό.

To Bandit 1250, παρόλο τα "μόνο 100 ψωραλογά" του ρίχνει εύκολα τσάι σε μηχανές με 110+ άλογα και τα μισά κυβικά. Θα σου φανεί αργο, μόνο αν το καβαλήσεις μετά απο Hayabusa. Του βάζεις και τα σήματα της BMW και έτοιμος.

lmb990
23/08/2015, 01:32
Να παρει k1200lt και να πάει στον παπαγιαννη για τελικό;;;;;;;;;;;;;;;;;

Εσυ αν είχες Bentley θα έβαζες εξάτμιση στον μπάρμπα-μητσο στην γειτονιά;;; Όταν έχει μηχανακι με 25000€ θα βάλεις εξάτμιση με 1000€+...

nightraider
23/08/2015, 05:49
Εάν είναι γενναίος μπορεί να του πεί να φτιάξει ολόκληρη 6-1. Με ένα carbon αυτοκόλλητο και ταμπελάκι Akrapovic κανείς δεν θα καταλάβει την διαφορά.

Pan (dvs)
23/08/2015, 08:33
Φιλε μου μηχανη 1000+ για πολη δεν λεει.Ταλαιπωρια για το τιποτε.Ψαξου στα 650-750 που ειναι και τα ιδανικα απο αποψη ευκολιας και κοστους.Ασε που οτι και ταξιδι να κανεις θα σε βγαλουν ασπροπροσωπο.

Αν θελεις να νοιωθεις τη δυναμη,ψαξου στα τετρακυκινδρα.Αν θελεις ηχητικα εφε,παρε μια εξατμιση αναλογη.Επισης το γυμνο θα σου δινει καλυτερη αισθηση ατην πολη ,αλλα θα το σκυλομετανοιωνεις στα ταξιδια.

Ασε που αν νοιωσεις την ευχαριστηση του ταξιδιου το 80-20 γινεται 70-30,50-50 και παει λεγοντας.

Πριν αρχισεις το πραγματικο ψαξιμο,καλο ειναι να καταληξεις ποια κατηγορια ακριβως σε ενδιαφερει.Τα πραγματα θα γινουν ποιο ευκολα και θα κανεις καλυτερη επιλογη.Μην εντυπωσιαζεσαι,σκεψου πρακτικα και λογικα.

panavour
23/08/2015, 08:37
Φιλε μου μηχανη 1000+ για πολη δεν λεει.Ταλαιπωρια για το τιποτε.Ψαξου στα 650-750 που ειναι και τα ιδανικα απο αποψη ευκολιας και κοστους.Ασε που οτι και ταξιδι να κανεις θα σε βγαλουν ασπροπροσωπο.

Αν θελεις να νοιωθεις τη δυναμη,ψαξου στα τετρακυκινδρα.Αν θελεις ηχητικα εφε,παρε μια εξατμιση αναλογη.Επισης το γυμνο θα σου δινει καλυτερη αισθηση ατην πολη ,αλλα θα το σκυλομετανοιωνεις στα ταξιδια.

Ασε που αν νοιωσεις την ευχαριστηση του ταξιδιου το 80-20 γινεται 70-30,50-50 και παει λεγοντας.

Πριν αρχισεις το πραγματικο ψαξιμο,καλο ειναι να καταληξεις ποια κατηγορια ακριβως σε ενδιαφερει.Τα πραγματα θα γινουν ποιο ευκολα και θα κανεις καλυτερη επιλογη.Μην εντυπωσιαζεσαι,σκεψου πρακτικα και λογικα.

+1250:beer:

takisdemi
23/08/2015, 10:45
Για τον φίλο που ρώτησε πιο πάνω είμαι 39 χρονών.Διαβασα τις απόψεις σας και σε πολλά συμφωνώ.
Κοιτάω όπως είπα και την 3η επιλογή δηλ να μη πάω σε πολύ μεγάλο γιατί κυρίως σε πόλη κινούμαι περισσοτερο όπως είπα αλλά ρε παιδιά αλλά καταλαβαινετε θέλω και λίγο γκαζάκι να έχει να ξεφύγω από τα 59hp που έχω τώρα.
Κοιτάω και δύο γυμνά και δύο με φερινγκ το z750 gsr600,750 και από την άλλη το bandit 650 και το fazer600.(Το bandit 1200 είδα στο car έχει ελάχιστα,παλιά είναι τα περισσότερα ).
Από την άλλη έχω στο μυαλό μου και το ένα κλικ πάνω δηλ fazer1000 και z1000.
.Ειμαι λίγο μπερδεμένος.

Pan (dvs)
23/08/2015, 10:54
Πιστευω οτι bandit 650 και fazer 600 ειναι καλες επιλογες.

Το πρωτο κατα την αποψη μου ειναι καλυτερο στο ταξιδι.Το δευτερο στην πολη.


Και τα δυο εξισου αξιοπιστα και οικονομικα.

devil's animal
23/08/2015, 10:57
fazer 1000 τοτε...
δεν θα σου λειψει η ροπη και το γκαζι, θα πηγαινεις αξιοπρεπως στην πολη και θα μπορεις να κανεις και μεγαλυτερα των 200χλμ ταξιδια...

Nostradamus
23/08/2015, 11:04
Δεν εισαι λιγο μπερδεμενος.. εισαι πολυ..:lol:

Επαρχια ειπες οτι μενεις οποτε λογικα οτι και να παρεις δεν ειναι τοσο δραματικο στην πολη αφου πλην ελαχιστων εξαιρεσεων στις περισσοτερες επαρχιακες πολεις δεν θα το ταλαιπωρεις ιδαιτερα και μεγαλο να ειναι.. Απλα ουτε και θα το ευχαριστιεσαι γιατι σε 5 λεπτα εισαι παντου (λεω εγω τωρα)...

Αν δεν σκοπευεις να αλλαξεις τις αναλογιες στο πολη/ταξιδια ομως, τοτε τσαμπα θα παρεις μεγαλο οτι και να ειναι αυτο... Απο αυτο που εχεις, οτι τετρακυλινδρο και να παρεις μεταξυ 600-750 θα σου δωσει το κατι παραπανω που ψαχνεις για μια φορα στο τοσο...

Αλλα μιας και δεν εισαι κανενας πιτσιρικας και μια ζωη την εχουμε που λεει και το τραγουδι αν σου εχει μπει το θελω "γκαζια" πηγαινε παρε οτι σου μπηκε στο μυαλο και μπορεις... Μπουσα, μπουσα, BMW, ΒΜW.. 1000+ παρε οτι θες... Ειτε το χαρεις ειτε το μετανιωσεις εισαι αρκετα μεγαλος για να πληρωνεις μονος σου και τα γουστα σου και τις μαλακιες σου...

Παντα ορθιος.. :wave2:

Nostradamus
23/08/2015, 11:05
fazer 1000 τοτε...
δεν θα σου λειψει η ροπη και το γκαζι, θα πηγαινεις αξιοπρεπως στην πολη και θα μπορεις να κανεις και μεγαλυτερα των 200χλμ ταξιδια...

Ξεχασα.....

+1

takisdemi
23/08/2015, 14:42
Λέτε αν πάω σε fazer600 ή bandit 650 θα το βαρεθω και θα σκέφτομαι γιατί δεν πήρα το fazer 1000;
Τα έξοδα συντήρησης πχ με τέλη service κλπ στο έτος ποια είναι η διαφορά των μηχανών που ανέφερα πχ fazer600-fazer1000;

Υγ:το Z750 δε το θεωρείτε μια μέση λύση ή ειναι πάνω κάτω όπως το fazer600 όσο αφορά τη δύναμη, πέραν του φερινγκ κλπ που λέγαμε πιο πάνω.Εχει πάρα πολλά σε καλή κατάσταση και τιμή βλέπω.

Xlitos
23/08/2015, 15:51
Λέτε αν πάω σε fazer600 ή bandit 650 θα το βαρεθω και θα σκέφτομαι γιατί δεν πήρα το fazer 1000;
Τα έξοδα συντήρησης πχ με τέλη service κλπ στο έτος ποια είναι η διαφορά των μηχανών που ανέφερα πχ fazer600-fazer1000;

Υγ:το Z750 δε το θεωρείτε μια μέση λύση ή ειναι πάνω κάτω όπως το fazer600 όσο αφορά τη δύναμη, πέραν του φερινγκ κλπ που λέγαμε πιο πάνω.Εχει πάρα πολλά σε καλή κατάσταση και τιμή βλέπω.

τα τέλη είναι 55 ευρω στα 600-750cc και 120 ευρω στα 1000cc αλλα μπορει να τα αλλαξουν καποια στιγμη

Τα Service είναι τα ίδια,μη τα κοιτάς,αυτο που πληρωνεις πιο πολυ είναι τα ελαστικά,στα 1000άρια τρωγονται πιο γρηγορα λογω ιπποδυναμης/ροπης.

τωρα τι θα παρεις δε ξέρω,απλα να ξέρεις το fazer 600 δουλευει ψηλά και ίσως σε κουράσει αυτό,ένα z750s έχει πιο ''γεμάτο'' κινητηρα και μπορείς να κινηθεις πιο σβελτα με μια ταχύτητα πάνω.

hayabusa/k1200 πάρε μόνο αν θελεις να πηγαινεις συχνές γρηγορες βόλτες στις μεγάλες εθνικες οδους Αθηνων-Θεσσαλονικης,Εγναντια κτλ Αν κινεισαι πιο συχνα σε επαρχιακο δικτυο ένα fazer 600-1000,z750s κτλ είναι πιο ευκολοδηγητο.

Ληστης
23/08/2015, 19:49
Αν μπορεις καλυτερα ειναι να τα δοκιμασεις. Μην κοιτας μονο την ιπποδυναμη. Τα κυβικα δεν εχουν υποκαταστατο. Μπορει ενα 1200 να εχει τα ιδια αλογα με ενα 750 αλλα η συνολικη του συμπεριφορα ειναι πολυ καλυτερη και στη πολη και στα ταξιδια λογο ροπης.

spyrakos35
23/08/2015, 20:30
Αν μπορεις καλυτερα ειναι να τα δοκιμασεις. Μην κοιτας μονο την ιπποδυναμη. Τα κυβικα δεν εχουν υποκαταστατο. Μπορει ενα 1200 να εχει τα ιδια αλογα με ενα 750 αλλα η συνολικη του συμπεριφορα ειναι πολυ καλυτερη και στη πολη και στα ταξιδια λογο ροπης.

+1300

Kepler Fun
23/08/2015, 21:29
Εάν όταν λες BMW-Κ εννοείς GT και όχι S να ξέρεις ότι πρόκειται για ένα εύκολο και φιλικό μηχανάκι παρά τα κυβικά του.

Δεν έχει καμία σχέση με την απόδοση των γιαπωνέζικων που αναφέρεις και η ροπή του είναι κατανεμημένη σε όλη την κλίμακα των στροφών. Αυτό δίνει ένα συνεχές γλυκό τράβηγμα ανεξαρτήτως φορτώματος που διαρκεί για ασφαλείς προσπεράσεις και αρκετά πάνω από τα 200. Από την άλλη μπορείς να κινείσαι αργά με πολύ ροπή παντού.

Είναι εξαιρετικά σταθερό λόγω της μοναδικής διάταξης του μοτέρ (χαμηλό κέντρο βάρους) και είναι πολύ δημοφιλές μηχανάκι σε Ευρώπη - Αμερική. Εγώ το χρησιμοποιώ καθημερινά παντού (κατά κανόνα κέντρο Αθήνας) και μόλις γύρισα από νησί που το λύσσαξα σε χωματόδρομο δικάβαλο και φορτωμένο χωρίς κανένα πρόβλημα, εκτός από τα σημάδια από τις πέτρες χαμηλά στο φέρινγκ.

Κόστος service μια φορά το χρόνο σχετικά υψηλό με παροχή υπηρεσιών όμως καλή για τα Ελληνικά δεδομένα και μακριά από την νοοτροπία των μαστόρων που καταπιάνονται σε κάθε γειτονιά με τα γιαπωνέζικα. Φυσικά μεταχειρισμένα ανταλλακτικά τα ξεχνάς.

Καύσιμο ευθέως ανάλογο του τρόπου οδήγησης. Από 6-7λτ /100χλμ σε λογικές ταχύτητες έως και τα διπλά αυτών όταν ανοίγεις.

Αναζήτησε και οδήγησε ένα. Μεταχειρισμένα Κ-GT υπάρχουν αρκετά δεν πωλούνται όμως εύκολα. Εάν κατευθυνθείς εκεί απέφυγε σε κάθε περίπτωση τα εισαγωγής και ψάξε ιδιώτη με πλήρες service-book.
Βλέπω αρκετά τέτοια μηχανάκια όταν κάνω service από ανθρώπους που τα πήραν καινούργια και τα κρατούν αχρησιμοποίητα με απίστευτα λίγα χλμ.

mesastou
24/08/2015, 09:04
Φιλε μου μηχανη 1000+ για πολη δεν λεει.Ταλαιπωρια για το τιποτε.Ψαξου στα 650-750 που ειναι και τα ιδανικα απο αποψη ευκολιας και κοστους.Ασε που οτι και ταξιδι να κανεις θα σε βγαλουν ασπροπροσωπο.

Αν θελεις να νοιωθεις τη δυναμη,ψαξου στα τετρακυκινδρα.Αν θελεις ηχητικα εφε,παρε μια εξατμιση αναλογη.Επισης το γυμνο θα σου δινει καλυτερη αισθηση ατην πολη ,αλλα θα το σκυλομετανοιωνεις στα ταξιδια.

Ασε που αν νοιωσεις την ευχαριστηση του ταξιδιου το 80-20 γινεται 70-30,50-50 και παει λεγοντας.

Πριν αρχισεις το πραγματικο ψαξιμο,καλο ειναι να καταληξεις ποια κατηγορια ακριβως σε ενδιαφερει.Τα πραγματα θα γινουν ποιο ευκολα και θα κανεις καλυτερη επιλογη.Μην εντυπωσιαζεσαι,σκεψου πρακτικα και λογικα.
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω απλά δεν πολυκαταλαβαίνω τον λόγο για τετρακύλινδρο, ειδικά για πόλη. Πιστεύω πως τετρακύλινδρο έχει νόημα από 750 και πάνω. Αν έχεις κακούς δρόμους κοίτα και κανένα vstrom, bmw F800 gs. Ειδικά το πρώτο αν δεν σου ταιριάξει θα το πουλήσεις πολύ εύκολα.

Προσπάθησε να οδηγήσεις αυτά που σε ενδιαφέρουν (αν και για μένα θέλει αρκετό χρόνο να προσαρμοστείς και να καταλάβεις αν σου πάει )

zopas
24/08/2015, 09:09
αν καταληξεις σε 1000αρι το fazer ειναι ιδανικη περιπτωση και κυριως αξιοπιστη..πρωτα ομως κανε καπου ενα τεστ ραιντ για να δεις αν σου κανει κλικ...

Ληστης
24/08/2015, 09:52
Δεν μπορω να καταλαβω που ειναι η ταλαιπωρια για τα 1000 στη πολη. Οδηγω 250- 650- 1250 στην Αθηνα, και το ποιο ευχαριστο στη οδηγηση ειναι το 1250! Αλλο πραμα, με ελαχιστες αλλαγες ταχυτητας, ελαχιστο γκαζι! Που ταλαιπωρισε; Στο 250 που πρεπει να ανοιγεις βαθεια το γκαζι και να αλλαζεις 6 ταχυτητες μεχρι το επομενο φαναρι;
Για να μην παρεξηγηθω, μιλαω για θεμα οδηγησης και ευχαριστησης και οχι για οικονομια. Αν σε ενδιαφερει οικονομια ναι στο 250, για το 650 πολυ λιγοτερο.

takisdemi
24/08/2015, 16:54
Παιδιά όπως ανέφερα το 80-90% κινούμαι σε επαρχιακη πόλη με μικρή κυκλοφοριακή φόρτιση και σκέφτηκα να δω το Z1000 που μου αρέσει οπτικά και είναι και λίγο φθηνότερο 2κ από το fazer.
Κοιτάω για μοντέλα 2008-09 αλλά δεν ξέρω αν έχουν abs.Σε τέτοια μοτοσικλέτα θεωρείτε ότι είναι απαραίτητο ή σταματάνε πάλι εύκολα σε περίπτωση που δεν έχει abs
Μίλησα με έναν γνωστό που είχε παλιότερα z1000 μου ειπε έχει πολύ ροπή και για τα φρένα ότι ήταν καλά ενώ δεν είχε abs, καθότι βυθίζεται η μηχανή στο φρενάρισμα και σταματάει.Θεωρει το μπροστινό φρένο του z1000 εφάμιλλο μερικών ss που έχει δοκιμάσει .
Θα κάνω φυσικά κι εγώ ένα test ride για να δω.

teogtp
24/08/2015, 18:03
Φιλε μου ολες η μοτοσυκλετες βυθιζονται στο φρεναρισμα...........
Καλα οχι και ολες,υπαρχουν και τα βαβαρικα με το telelever.............

Nostradamus
24/08/2015, 19:19
Παιδιά όπως ανέφερα το 80-90% κινούμαι σε επαρχιακη πόλη με μικρή κυκλοφοριακή φόρτιση και σκέφτηκα να δω το Z1000 που μου αρέσει οπτικά και είναι και λίγο φθηνότερο 2κ από το fazer.
Κοιτάω για μοντέλα 2008-09 αλλά δεν ξέρω αν έχουν abs.Σε τέτοια μοτοσικλέτα θεωρείτε ότι είναι απαραίτητο ή σταματάνε πάλι εύκολα σε περίπτωση που δεν έχει abs
Μίλησα με έναν γνωστό που είχε παλιότερα z1000 μου ειπε έχει πολύ ροπή και για τα φρένα ότι ήταν καλά ενώ δεν είχε abs, καθότι βυθίζεται η μηχανή στο φρενάρισμα και σταματάει.Θεωρει το μπροστινό φρένο του z1000 εφάμιλλο μερικών ss που έχει δοκιμάσει .
Θα κάνω φυσικά κι εγώ ένα test ride για να δω.

Αν η σχεση σου με τα φρενα ειναι οπως την περιγραφεις παρε 100% με ABS...

χωρις παρεξηγηση και φιλικα παντα...

catmaster
24/08/2015, 19:59
Παιδιά όπως ανέφερα το 80-90% κινούμαι σε επαρχιακη πόλη με μικρή κυκλοφοριακή φόρτιση και σκέφτηκα να δω το Z1000 που μου αρέσει οπτικά και είναι και λίγο φθηνότερο 2κ από το fazer.
Κοιτάω για μοντέλα 2008-09 αλλά δεν ξέρω αν έχουν abs.Σε τέτοια μοτοσικλέτα θεωρείτε ότι είναι απαραίτητο ή σταματάνε πάλι εύκολα σε περίπτωση που δεν έχει abs
Μίλησα με έναν γνωστό που είχε παλιότερα z1000 μου ειπε έχει πολύ ροπή και για τα φρένα ότι ήταν καλά ενώ δεν είχε abs, καθότι βυθίζεται η μηχανή στο φρενάρισμα και σταματάει.Θεωρει το μπροστινό φρένο του z1000 εφάμιλλο μερικών ss που έχει δοκιμάσει .
Θα κάνω φυσικά κι εγώ ένα test ride για να δω.

σχετικά με το φρενάρισμα η κάτι έχεις μπερδέψει και μάλιστα άσχημα η ακούς λάθος συμβουλές , πρόσεχε γιατί η έλλειψη εμπειρίας μπορεί να αποδειχθεί πολύ κακός σύμβουλος και να την πατήσεις κάνε αν μπορείς δοκιμή ο ίδιος στα μηχανάκια

φιλικά τα λέω



Φιλε μου ολες η μοτοσυκλετες βυθιζονται στο φρεναρισμα...........
Καλα οχι και ολες,υπαρχουν και τα βαβαρικα με το telelever.............

ακριβώς

teogtp
24/08/2015, 20:08
Απο τα λεγόμενα σου, μαλλον δεν είσαι έτοιμος για μοτοσυκλέτα.
Απο θεμα επιλογών (μονο σε ον οφ δεν αναφερθήκαμε ) μεχρι και το ποιο σημαντικό που είναι η στοιχειωδη οδικη συμπεριφορα ενος δικυκλου.
Φιλικα πάντα και χωρίς ίχνος τρολλαρισματος (σπανιο για εμενα....).
:wave2:

takisdemi
24/08/2015, 22:13
Το bandit το έχω από το 1999 δηλ έχω μια μικρή εμπειρία φυσικά σε 400cc 59hp,παλιότερα xt και srx400.
.Ισως η διατύπωση δεν έγινε σωστά και το ερώτημα μου σχετικά με τα φρένα
Κοιτάω όπως σας είπα το z1000 είναι σίγουρα λιγότερες οι επιλογές που βλέπω στο car σε σχέση με τα z750 που είναι πάρα πολλά.
Στα 750cc έχω βρει κάποια με book service και φαίνονται "καθαρα" δεν έχουν την καγκουραδικη πινελιά που ως συνήθως βγάζουν το μούσι της πινακίδας και τους καθρέφτες. Αυτά τα απορρίπτω εξ αρχής. . Αλλά σίγουρα όταν υπάρχει βιβλίο service και είναι πρώτο χέρι μετράει.
Θα τα δοκιμάσω και τα δυο.

mesastou
25/08/2015, 10:29
Ψάξε κάτι με abs, εμένα με έχει σώσει 2 φορές τα τελευταία 6 χρόνια παρόλο που έχω συνδιασμένα (cbs)

takisdemi
25/08/2015, 16:02
Σήμερα δοκίμασα το Z1000.Πρωτα μέσα στην πόλη.Ευκολοδηγητο μικρό σε μέγεθος στρίβει εύκολα στα κλειστά κομμάτια,ροπή από χαμηλά που βοηθάει μέσα στην πόλη. Σε σχεση δηλ με το δικό μου ήταν στον ίδιο όγκο περιπου και δεν μου φανηκε "καπως" οταν ανεβηκα.Βγήκα και λίγο έξω,εντάξει ανοίγει ωραία αν εξαιρέσουμε τον αερα λογω γυμνου.Πήγαινα αργά και προσεκτικά καθότι δεν γνώριζα το μηχανάκι, μου φάνηκε σταθερό σε επαρχιακό δρόμο που πήγα και καλή ανταπόκριση στο γκαζι,δεν έτυχε να οδηγήσω πότε 1000αρι.Οι αναρτήσεις λίγο σκληρές μου φάνηκαν.
Σε γενικές γραμμές μου άρεσε για τη χρήση που θέλω.

mesastou
25/08/2015, 16:12
Οι λίγο σκληρές αναρτήσεις δεν ενοχλούν σε μικρές διάρκειας διαδρομές, όμως σε μεγάλες ενοχλούν, ειδικά αν οι ταχύτητες δεν είναι 80+ (όπου συμπεριφέρονται ποιο σωστά)

Επαναλαμβάνομαι αλλά δοκίμασε και κανένα vstrom, f800gs, σίγουρα πολύ λιγότερα τα άλογα αλλά ποιο χρηστικά μηχανάκια.

Εξαρτάται όμως πόσο σε ενδιαφέρει το "χρηστικά"... :rolleyes: ... κατανοώ φυσικά και το "μια ζωή την έχουμε" σκεφτικό.

α! abs έχει; :confused:

takisdemi
25/08/2015, 17:16
Μπα δε μου κάνουν το κλικ που λέμε μηχανές τύπου vstrom.Είμαι 4κυλινδρος τύπος :)
Αυτό δεν είχε abs που δοκίμασα αν και ήθελε εξαερωση.Ηταν σε αριστη πραγματικά κατάσταση με λίγα χιλιομετρα.Θα δω άλλα δύο το ένα έχει . Είναι λίγα με abs δυστυχώς και τα περισσότερα πολύ μακριά για να τα δω.Κοιταω τους γύρω νόμους ώστε να μπορώ έχω και μηχανικό μαζί μου.

Στο hayabusha αληθεύει ότι στο μοντέλο του 13' έβαλαν abs και πριν δεν είχαν;

mesastou
26/08/2015, 10:29
Υπάρχει και η μέση λύση - 3κύλινδρο, πχ tiger 1050 κλπ http://www.triumphmotorcycles.gr/

takisdemi
30/08/2015, 13:42
Παιδιά μίλησα με έναν γνωστό που έχει εμπειρία καθώς έχει αλλάξει πολλές μοτοσυκλέτες μεγάλου κυβισμού και είναι σε ώριμη ηλικία .Σε συζήτηση που είχα όσο αναφορά την απόκτηση ενός z1000 μου ειπε να αποφύγω τέτοια κατηγορία από το 400αρι που είχα εως τώρα καθώς μηχανή όπως το πχ το z1000 εχει πολύ ροπή και απότομα ξεσπάσματα από χαμηλά και δε συγχωρεί λάθη διότι έχει και κοντό μεταξονιο. Να πάω σε 600cc μου πρότεινε και σε μια μηχανη που να ανεβάζει πιο γραμμικά τη δύναμη( για 4κυλινδρα).Δηλ την επόμενη κατηγορία από το 400.
Να σας πω με φόβισε λίγο και ανέστειλα προς το παρών 1000 παρόλο που το οδήγησα.
Όντως είναι έτσι υπάρχει περίπτωση δηλ να με παρασύρει κάτι τέτοιο από το 400 που ήμουν;

Ληστης
30/08/2015, 13:54
Δε νομιζω να μπορει καποιος να σου πει με σιγουρια μια απαντηση. Κατα τη γνωμη μου κανεις δε μπορει να σε συμβουλεψει, απλα γιατι δε μπορει να ξερει τις οδηγικες σου ικανοτητες. Απο αυτες εξαρτατε αν μπορεις να ανεβεις στα μεγαλα.

theofilos888
30/08/2015, 15:40
Ναι το hayabusa εχει abs απο το 13 και μετα. Παρε αυτο που γουσταρεις και μαλακα με το γκαζι. Μη σε τρομαζουν τα αλογα και τα κυβικα. Να σε τρομαζει το χερι και το μυαλο σου!

xarisiero
30/08/2015, 17:32
Ναι το hayabusa εχει abs απο το 13 και μετα. Παρε αυτο που γουσταρεις και μαλακα με το γκαζι. Μη σε τρομαζουν τα αλογα και τα κυβικα. Να σε τρομαζει το χερι και το μυαλο σου!

Οτι πιο σοφο θυμαμαι να εχω διαβασει στο μοτο.γρ....Απλα οπως το ειπες..

headbanger
02/09/2015, 22:51
παιδιά προσωπικά σε , καναδική μεν, πόλη, σκέψου για κανένα harley sportster (883/1200)

με καλό τράβηγμα, abs, ισοροπημένα και "εύκολα" .

omega
02/09/2015, 23:30
Είσαι από τους τυχερούς τις επαρχίας που ψάχνονται και το σίγουρο είναι ότι όποιος ψάχνει,βρίσκει.Αρκεί να μην επηρεαστεί/χαθεί στο κυνήγι των πολλών cc και hp που μπορεί να του είναι άχρηστα.
Κοίτα το τι πραγματικά μπορεί να καλύψει τις ανάγκες σου κι όσο μπορείς κάνε test ride.Tα παιδιά παραθέτουν κι εκείνα προτάσεις.
Γνώμη μου..κατασκευές έως 650 cc σε sport touring και on-off θα είναι χρηστικές τόσο εντός πόλεως,όσο και στο ταξίδι.

Να ρωτήσω μέχρι που σκέφτεσαι να ανοιχθείς οικονομικά;

kakavelakis_g
02/09/2015, 23:59
Για επαρχιακό δρόμο που το θες, αν κατάλαβα καλά, δεν θα σε βοηθήσει το 1000, ειδικά τα 1000 που ψάχνεις. Γνώμη μου πήγαινε σε κάποιο Triumph Street Triple ή Honda Hornet 600 (2007-2008) με κορυφαίο abs. Ελαφριά, γρήγορα κι ευέλικτα μηχανάκια και τα δύο. Το Ζ750-Ζ1000 και Fazer 1000 είναι βαριά μηχανάκια και μη νομίζεις ότι επειδή είναι παραπάνω κυβικά θα έχεις και καλύτερη ροπή χαμηλά, μη σου πω ότι εκεί που θα έχεις δευτέρα-τρίτη ταχύτητα με το χόρνετ θα έχεις πρώτη! με το Ζ.
Με προβλημάτισες που έγραψες για σκληρή ανάρτηση. Μήπως ένα δυνατό on off θα σε βολέψει καλύτερα?

takisdemi
13/09/2015, 16:38
Παιδιά το aprilia tuono λέει κάτι; Διάβασα ότι έχει καλό στησιμο.Γενικά θα παίρνατε ιταλικό μηχανάκι ;
Σκέφτομαι στα αρνητικά θα είναι η δύσκολη εύρεση μεταχειρισμενων ανταλλακτικων έτσι;

devil's animal
13/09/2015, 16:42
Γενικά θα περνάτε ιταλικό μηχανάκι ;


απο Ιταλια να παρεις παπουτσια και μακαρονια...μεχρι εκει....οχι μηχανακια...

αν απ'την αλλη νοιωθεις τυχερος, ρισκαρε το...
:beer:

Nostradamus
13/09/2015, 16:58
το tuono οχι ρε τι να πει..δεν λεει τιποτα, δικυλινδρο του λιτρου.... Γενικα, φρενα, πλαισιο κινητηρας για τα σκουπιδια... Απορω πως πουλησε αυτο το πραγμα...

Κατι πειραγμενοι εδω μεσα που τα εχουν και πινουν νερο στο ονομα τους μην τους δινεις σημασια απο τις κ@υλες που τα κυκλοφορουν δεν ξερουν τι λενε..

Αν στο Ζ σου φανηκαν λιγο σκληρες οι αναρτησεις στα Tuono θα σου φανει οτι καβαλας ενα κομματι σιδερο.

Bob_o_mastoras
13/09/2015, 18:05
Παιδιά το aprilia tuono λέει κάτι; Διάβασα ότι έχει καλό στησιμο.Γενικά θα παίρνατε ιταλικό μηχανάκι ;
Σκέφτομαι στα αρνητικά θα είναι η δύσκολη εύρεση μεταχειρισμενων ανταλλακτικων έτσι;

Σαβουρια ειναι! :ninja:



Byron, Ζευκααα... :a22:


Κοιτα, αμα νοιωθεις τοσο τυχερος ωστε να ψωνισεις aprilia κοιτα και το dorsoduro.. Πιο ανετο για αυτο που θες.

takisdemi
14/09/2015, 16:27
Ναι είδα και το hornet 600 ίσως είναι καλύτερο σε φρένα ποιότητα από το z750 αν και το 2ο νομίζω είναι πιο ντιζαϊνάτο.Και το fazer600 ειδα αλλα κατι με χαλαει σε αυτή τη μηχανή οπτικά.Δεν τα δοκίμασα αυτά αλλά μετά την οδήγηση του Ζ1000 σκέφτομαι μήπως μου φανούν αργά, δεν ξέρω.Υπάρχει βέβαια η σκέψη μήπως συμβιβαστώ με μικρότερο δηλ hornet600 ,z750,fazer 600 αλλά εντάξει ξέρετε γυρνάει το νούμερο 1000 στο μυαλό ίσως όχι ότι θα εκμεταλλευτώ την περισσότερη δύναμη αλλά περισσότερο η ιδέα ότι οδηγώ πολλά κυβικά μπορεί να σας φανεί και χαζό αυτό δεν ξέρω. Αυτό είναι το μπέρδεμα.

kakavelakis_g
14/09/2015, 23:11
Είχες είπες το ληστή οπότε τη σκυφτή θέση λίγο πολύ τη ξέρεις, δες και το triumph daytona 675 που είναι φανταστικό! μηχανάκι. Έχει φυσικά παραπάνω γκάζι, που θες, από το ληστή αλλά το μεγάλο ατού αυτού του μηχανακιού είναι ότι είναι πολύ ευέλικτο, ελαφρύ και ντιζαινάτο. Αυτό το μηχανάκι θα σε μάθει να στρίβεις χωρίς υπερβολή.
Ένα γυμνό χιλιάρι θα σε κουράσει πολύ σύντομα και δεν μιλάμε για τις βενζίνες που θα ρουφάει..

takisdemi
30/09/2015, 18:08
Παίδες το bandit 1250s το έχει κάποιος ή το έχει οδηγήσει κανένας; Διάβασα ότι έχει χαμηλά τη μέγιστη ροπή και χαμηλή κατανάλωση. Σε σχέση με το Ζ1000 εκτός από το ένα πού είναι γυμνό σαν κινητήρες έχουν κοινά χαρακτηριστικα;