PDA

View Full Version : προβλημα με θερμοκρασίες



007mastras
24/08/2015, 15:50
Καλησπέρα παιδιά είμαι διακοπές Μυτιλήνη με τη μηχανή κατέβηκα από Αθήνα 2πλος και η μηχανή στο δρόμο δεν πήγαινε καλά. .είχα πολύ μεγάλη κατανάλωση πάνω από 8 λίτρα ενώ πήγαινα με 100-110 στα διόδια που σταματούσα η μηχανή έσβηνε συνέχεια δεν κρατούσε ρελαντί και όταν είχα λίγες στροφές έκανε μπουκοματα επήσης ο κινητήρας ζεματαγε. Έβγαζε από την τάπα του ψυγείου υγρό και τα λάστιχα του ψυγείου ήταν υπό πίεση σαν να βράζει μέσα χωρίς να εκτονώνεται.. πριν λίγες μέρες έβγαλα τελείως τον θερμοστάτη και καθάρισα το μπεκ το έβγαλα ίσα ίσα και το ξέπλυνα με βενζίνα έβγαλε λιγακι βρόμα ..τα μπουκοματα σταμάτησαν και οι θερμοκρασίες έπεσαν αλλά γιατί? ? Το βεντιλατερ δεν ξεκινησε καθόλου ακουμπαγα το καπάκι δίπλα στο φρένο και ζεματαγε. .μήπως είναι ιδέα μου πείτε τίποτα δεν μπορώ να απολαύσω τα μπανακια μου..ο θερμοστάτης και η ηπερθερμανση μπορεί να επηρεάσει την κατανάλωση και πρόβλημα στης χαμηλές στροφές? ? Χωρίς θερμοστάτη θα την ανεβάσω λαρισα
Είναι xt660
Ρίχνω βουτιά περιμένω απαντήσεις. ..

Μανολης67
24/08/2015, 16:07
Βουλωμένες κυψέλες ψυγείου? το παραφλού ποτε το άλλαξες? αφού δεν αναψε το βεντιλατερ για βρωμιές το κόβω, (αν ειχε πρόβλημα το βεντιλατερ θα εβγαζε error το ψηφιακό)
Υ.Γ
Που εισαι φίλε? θα μείνης μέρες στο Νησί ? το μάτιαξαν το Μηχανάκι!

007mastras
24/08/2015, 16:17
Από το καπάκι φαίνεται πεντακάθαρο μέσα το ψυγείο παραφλου έχω χρόνια να αλλάξω αλλά δεν πιστεύω ότι παίζει τοοοσο ρόλο. ..
Α τα λάδια είναι κομπλέ και η αντλία του παραφλου. .
Τώρα είμαι μολυβο αν ξέρεις πίνω καφεδάκι μπαίνω από το κινιτο της κοπελιάς

Bob_o_mastoras
24/08/2015, 16:57
Bουτα και το ΧΤ στη θαλασσα! Μαλλον θελει μπανακι και αυτο να δροσιστει! :lol:
Με 110 και 8lt/100km εχεις σιγουρα προβλημα.. Βουρ για μηχανικο εισαι με διαγνωστικο!

007mastras
24/08/2015, 17:01
30 γυρνάω ..σίγουρα το ματιαξαν! !!

007mastras
24/08/2015, 17:04
Bουτα και το ΧΤ στη θαλασσα! Μαλλον θελει μπανακι και αυτο να δροσιστει! :lol:
Με 110 και 8lt/100km εχεις σιγουρα προβλημα.. Βουρ για μηχανικο εισαι με διαγνωστικο!

Θέλω να πιστεύω ότι ο θερμοστάτης είχε πρόβλημα σήμερα που φουλαρα μιδενισα το τρίπ και βλέπουμε

catmaster
24/08/2015, 19:53
Καλησπέρα παιδιά είμαι διακοπές Μυτιλήνη με τη μηχανή κατέβηκα από Αθήνα 2πλος και η μηχανή στο δρόμο δεν πήγαινε καλά. .είχα πολύ μεγάλη κατανάλωση πάνω από 8 λίτρα ενώ πήγαινα με 100-110 στα διόδια που σταματούσα η μηχανή έσβηνε συνέχεια δεν κρατούσε ρελαντί και όταν είχα λίγες στροφές έκανε μπουκοματα επήσης ο κινητήρας ζεματαγε. Έβγαζε από την τάπα του ψυγείου υγρό και τα λάστιχα του ψυγείου ήταν υπό πίεση σαν να βράζει μέσα χωρίς να εκτονώνεται.. πριν λίγες μέρες έβγαλα τελείως τον θερμοστάτη και καθάρισα το μπεκ το έβγαλα ίσα ίσα και το ξέπλυνα με βενζίνα έβγαλε λιγακι βρόμα ..τα μπουκοματα σταμάτησαν και οι θερμοκρασίες έπεσαν αλλά γιατί? ? Το βεντιλατερ δεν ξεκινησε καθόλου ακουμπαγα το καπάκι δίπλα στο φρένο και ζεματαγε. .μήπως είναι ιδέα μου πείτε τίποτα δεν μπορώ να απολαύσω τα μπανακια μου..ο θερμοστάτης και η ηπερθερμανση μπορεί να επηρεάσει την κατανάλωση και πρόβλημα στης χαμηλές στροφές? ? Χωρίς θερμοστάτη θα την ανεβάσω λαρισα
Είναι xt660
Ρίχνω βουτιά περιμένω απαντήσεις. ..

όταν γράφεις πως έβγαλες το θερμοστάτη , εννοείς ότι ξεσύνδεσες απλά τη φύσα η έβγαλες τελείως το θερμοστάτη και κατά συνέπεια έβαλες παραφλού και έκανες εξαέρωση ;;

σίγουρα η υπερθέρμανση δεν είναι καλή και μπορεί να κάνει ζημιά , για την κατανάλωση δες αν μπορείς να μπεις σε dealer mode στο πολυόργανο και να δεις τι νούμερο σου βγάζει για co

Pan (dvs)
24/08/2015, 20:40
Εγω θα ελεγα,μιας και ανεβασε καταναλωση,ανορθωτης (και ας με κραξει ο ετσι).:D

viper1
24/08/2015, 21:10
αν έβγαλες τον θερμοστατη για αυτο και επεσαν οι θερμοκρασιες. θα εχεις θεμα τον χειμωνα ομως. το μοτερ δεν θα πιασει ποτε τις θερμοκρασιες που πρεπει. όσο για τα νερα αν στα εβραζε μαλλον έχεις καψει φλατζα. κοιτα την ταπα του ψυγειου και την ταπα του λαδιου για υπολειματα από κρεμωδες εκρου σε χρωμα υλικο.

007mastras
24/08/2015, 21:14
όταν γράφεις πως έβγαλες το θερμοστάτη , εννοείς ότι ξεσύνδεσες απλά τη φύσα η έβγαλες τελείως το θερμοστάτη και κατά συνέπεια έβαλες παραφλού και έκανες εξαέρωση ;;

σίγουρα η υπερθέρμανση δεν είναι καλή και μπορεί να κάνει ζημιά , για την κατανάλωση δες αν μπορείς να μπεις σε dealer mode στο πολυόργανο και να δεις τι νούμερο σου βγάζει για co

έβγαλα το θερμοστατη τελειος παραφλου δεν εχω εδώ πρόσθεσα νερό θα βάλω παραφλου όταν βάλω καινούριο θερμοστατη, εξαερωση όταν λες τι ενοεις? Την είχα να δουλεύει ρελαντί και έβαζα νερό μέχρι να γεμίσει ...αυτό? Η έχει καμία τάπα κάπου συγκεκριμένα?

Το c1 είναι 1 το c2 ήταν 1 και το έβαλα 0..
C0 δεν έχει καθόλου

Ανορθωτης?? Γιατί??

007mastras
24/08/2015, 21:23
αν έβγαλες τον θερμοστατη για αυτο και επεσαν οι θερμοκρασιες. θα εχεις θεμα τον χειμωνα ομως. το μοτερ δεν θα πιασει ποτε τις θερμοκρασιες που πρεπει. όσο για τα νερα αν στα εβραζε μαλλον έχεις καψει φλατζα. κοιτα την ταπα του ψυγειου και την ταπα του λαδιου για υπολειματα από κρεμωδες εκρου σε χρωμα υλικο.
Θα βάλω θερμοστατη το ψυγείο δεν έβραζε απλά είχε πίεση μέσα όχι ομος να βράζει από την πίεση έβγαζε ελάχιστες σταγόνες
Νερού..
Έχει λογική αυτό που λες και με ανχωνει..οι τάπες είναι καθαρές για να γίνει αυτό που λες θέλει χρόνο οπότε θα φανεί σε λίγες μέρες ελπίζω όχι..ελπίζω απλά να ήταν ο θερμοστατης..αύριο θα την κάνω βόλτα 5 λεπτά και θα τσεκαρω αν έχει πίεση το ψυγείο..ε ρε θα μας βγουν ξυνες οι διακοπές

foogr01
25/08/2015, 01:37
Το ψυκτικό υγρό πάντως καλό είναι να το αλλάζεις κάθε δύο χρόνια γιατί χάνει τις ιδιότητές του και δεν κάνει αυτό που πρέπει σωστά.

GFawkes
25/08/2015, 09:55
Πηγαινε σε ενα συνεργειο αυτο/μοτο στο νησι να σου αλλαξουν τα υγρα στο ψυγειο....

και κοιτα αν εχουν μεσα λαδι, και αν στα λαδια εχει μεσα νερο οπως σου ειπαν και παραπανω, αλλιως σε βλεπω να το παιρνεις στο χερι το μοτερ.

007mastras
25/08/2015, 12:24
Εδώ ανοίγω μόνος το μοτερ και ρυθμιζω βαλβίδες εχω κάνει βίδες όλο το xt και θα παω σε συνεργείο για να μου αλλάξουν παραφλου?
Σήμερα θα την παω βόλτα και θα τσεκαρω τα υγρα ελπίζω να μην βρω λάδια μέσα,αν και αυτό δεν θα σημάνει ότι δεν χάνει η φλαντζα μου..μπορεί να χάνει λίγο καυσαεριο μέσα στο ψυγείο αν και όλα δείχνουν μέχρι τώρα ότι το πρόβλημα ήταν ο θερμοστατης

007mastras
25/08/2015, 15:03
Παιδιά άσχημα νέα...μόλις ήρθα για μπάνιο,έκανα 30 χιλιόμετρα 2πλος και το ψυγείο έβγαζε υγρα από την τάπα και οι σωλήνες ήταν υπό πίεση.. Είχε βρασει το νερό..
Υπόψην είναι χωρίς θερμοστατη

OldMan
25/08/2015, 15:05
μπορεί να χάνει λίγο καυσαεριο μέσα στο ψυγείο

Μπορεί απλα να έπαθες ηλίαση...

Μανολης67
25/08/2015, 16:15
Εβγαλές τον θερμοστάτη? ο αισθητήρας του βεντιλατερ που ειναι?

toyar
25/08/2015, 16:19
πρεπει να τσεκαρεις αν γυρναει τα νερα η τρομπα (αν και δεν το βλεπω)..........

007mastras
25/08/2015, 18:57
Ο αισθητηρας είναι δίπλα στο θερμοστατη,
Παιδιά εχω πρόβλημα...
Γύρισα σπίτι και την έβαλα μπρος με ανοιχτή την τάπα και έβγαζε μπουρμπουλιθρες πολύ μικρές φισαλιδες....
Πο ρε πστη μου τι ξενερα είναι αυτή... Γιαμαχα με ξενερωσες...αντί να κάνω τα μπανακια μου θα κάθομαι να ανοίγω μοτερ...και να δω που θα βρω φλαντζα στο νησί

007mastras
25/08/2015, 18:58
Η τρομπα δουλεύει τα γυρνάει υα νερα

Bob_o_mastoras
25/08/2015, 19:03
Γιαμαχα με ξενερωσες...αντί να κάνω τα μπανακια μου θα κάθομαι να ανοίγω μοτερ...και να δω που θα βρω φλαντζα στο νησί

Ναι! Η Yamaha φταει... :cool:

Pan (dvs)
25/08/2015, 19:07
Η Μυτιληνη δεν εχει συνεργεια?



Αντε μια βολτα απο εκει,γιατι σε βλεπω να το παιρνεις με το ποδι σε λιγο.

George_Sp
25/08/2015, 19:09
παραφλου έχω χρόνια να αλλάξω αλλά δεν πιστεύω ότι παίζει τοοοσο ρόλο. ..

πίστευε και μη ερεύνα.

επίσης υπάρχει λόγος που μέσα στο κύκλωμα μπαίνει παραφλού και όχι σκέτο νερό βρύσης όπως εσύ το δουλεύεις εκεί που βρίσκεσαι.

και αν έχεις εντύπωση οτι με απλό νεράκι θα σε γυρίσει Λάρισα μάλλον πρέπει να αναθεωρήσεις κι άλλα πράγματα. :)

Bob_o_mastoras
25/08/2015, 19:12
Bαλε ουζο Πλωμαριου στο κυκλωμα ψυξης μιας και εισαι Μυτιλινη. Ερευνες εχουν δειξει οτι εχει καλυτερες θερμοαπαγωγικες ιδιοτητες ακομα και απο το paraflu. ;)

amyroukai
25/08/2015, 20:05
Ρε τζέιμς μποντ μάστορα, άσε τα χαζά και πήγαινε αγόρι μου σε ένα βενζινάδικο και βάλε ένα καλό παραφλού πριν απ' όλα... Και όχι συμπλήρωμα, να στραγγίξεις όλο το νερό πρώτα, ναι;

Μανολης67
25/08/2015, 20:51
πίστευε και μη ερεύνα.

επίσης υπάρχει λόγος που μέσα στο κύκλωμα μπαίνει παραφλού και όχι σκέτο νερό βρύσης όπως εσύ το δουλεύεις εκεί που βρίσκεσαι.

και αν έχεις εντύπωση οτι με απλό νεράκι θα σε γυρίσει Λάρισα μάλλον πρέπει να αναθεωρήσεις κι άλλα πράγματα. :)


Μάλον βούλωσαν οι κυψελίδες από το νερό βρύσης λουτρακίου.. για βρωμιές εγραψα και στην αρχή

007mastras
25/08/2015, 20:56
Παιδιά η μηχανή έχει πρόβλημα και προσπαθώ να το εντοπίσω.
Παραφλου η νερό 1-2-5 βαθμοί διαφορά δεν είναι πρόβλημα το ψυγείο έβραζε πριν βάλω νερο παραφλου η νερό μικρές οι διάφορες μην κολλατε εκεί,η μηχανή έχει πρόβλημα δεν φταίει το νερό η το παραφλου..μπαίνω από κινητό και είναι παλιό δεν εχω υπολογιστή εδώ να ψάξω στο μανουαλ αν θέλει κάπου εξαερωση μπορείτε να δείτε αν θέλει κάπου με κάποιο τρόπο εξαερωση το σύστημα?? Βοηθήστε με το χρειάζομαι εδώ που είμαι στο χωριό με γαιδουρακια κυκλωφορανε αλήθεια...ας το δει κάποιος μην ανοίγω τσάμπα το μοτερ.. Οι μαστόροι εδώ μόνο τραχτερ ξέρουν να φτιάχνουν.(πλάκα κάνω)....
Sos

sernodas2
25/08/2015, 21:15
Να πω η θα του βαλεις φωτια??

Θα πω....

το αν εχει κοληση θερμοστατης δεν μπορω να ξερω ισως κ να κολησε !!

το βεντιλατερ λες δεν περνει μπρος ε??

ισως κολησε κ η βαλβίδα που αναβει το βεντιλατερ,το λοιπον πανω στην βαλβιδα αυτη παει ενα καλωδιο .βρες το κ πανω σε αυτο βαλε ενα ακομα δικο σου καλωδιο,ωστε να μπορεις να βαζεις εσυ το βεντιλατερ μπρος κ αυτο θα γινει μολις το καλωδιο σου το ακουμπας πανω σε ενα μεταλο τις μοτο σου

δεν ξερω αν θα λυσεις το προβλημα αλλα θα βελτιωσεις την κατασταση

υποψην μην το παραχεσεις κ καλο θα ηταν οταν το βαζεις σβηνε τα φωτα ωστε να μην φωρτωνεις το ηλ.κυκλωμα με πολλα Αμπερ

:priest::priest::priest:

catmaster
25/08/2015, 21:51
Παιδιά η μηχανή έχει πρόβλημα και προσπαθώ να το εντοπίσω.
Παραφλου η νερό 1-2-5 βαθμοί διαφορά δεν είναι πρόβλημα το ψυγείο έβραζε πριν βάλω νερο παραφλου η νερό μικρές οι διάφορες μην κολλατε εκεί,η μηχανή έχει πρόβλημα δεν φταίει το νερό η το παραφλου..μπαίνω από κινητό και είναι παλιό δεν εχω υπολογιστή εδώ να ψάξω στο μανουαλ αν θέλει κάπου εξαερωση μπορείτε να δείτε αν θέλει κάπου με κάποιο τρόπο εξαερωση το σύστημα?? Βοηθήστε με το χρειάζομαι εδώ που είμαι στο χωριό με γαιδουρακια κυκλωφορανε αλήθεια...ας το δει κάποιος μην ανοίγω τσάμπα το μοτερ.. Οι μαστόροι εδώ μόνο τραχτερ ξέρουν να φτιάχνουν.(πλάκα κάνω)....
Sos

που είσαι παιδάκι μου στην Αγία Παρασκευή η σε κάνα Πετσοφά και δεν μπορείς να βρεις μηχανικό ;;

αφού έχεις καταργήσει το θερμοστάτη και πάλι ανεβάζει θερμοκρασία κάνε μια καλή εξαέρωση , άσε το να κρυώσει άνοιξε την τάπα και βάλε το μπροστά να δουλέψει ρίξε μερικές γκαζιές και μετά σβήσε να δεις αν ανεβάζει φυσαλίδες πάνω (είπαμε ανοιχτή τάπα) συμπλήρωσε όσο χρειάζεται (τώρα νερό βρύσης , παραφλού, αιθυλενογλυκόλη δεν έχει σημασία πουτάνα είναι όλα μέσα πλέον αν δεν το λύσεις να το καθαρίσεις) και παρακολούθησέ το

αν κάνεις μια βόλτα και το ξανανοίξεις το ψυγείο και λείπουν υγρά , τσέκαρε μήπως έχεις καμιά διαρροή από το ίδιο το ψυγείο και δεν φαίνεται , επίσης τσέκαρε και την τάπα αν το ελατήριο και το λάστιχο πατάνε καλά

μετά τσέκαρε αν ανάβει το βεντιλατέρ , αν δεν ανάβει γείωσε το να δείς αν δουλέυει το μοτεράκι του

Bob_o_mastoras
26/08/2015, 01:06
Mην κολλας με το βεντιλατερ. Δουλευει δεν δουλευει δεν θα επρεπε να ανεβαζει τετοιες θερμοκρασιες εφοσον δεν κινησε σε πυκνη κινηση στην πολη η τελωσπαντων με πολυ μικρη ταχυτητα.
Αλλου ειναι το προβλημα.

Μανολης67
26/08/2015, 08:10
sernodas2

υποψην μην το παραχεσεις κ καλο θα ηταν οταν το βαζεις σβηνε τα φωτα ωστε να μην φωρτωνεις το ηλ.κυκλωμα με πολλα Αμπερ

Στο ΧΤ τα φώτα δεν σβήνουν....
όπως είπε και ο bob mastoras, δεν φταιει το βεντιλατερ, νομίζω το πρόβλημα ειναι στην κυκλοφορία του υγρού, μπορεί και εξαέρωση

GFawkes
26/08/2015, 08:50
.... ανοίγω μόνος το μοτερ και ρυθμιζω βαλβίδες εχω κάνει βίδες όλο το xt
........... θα παω σε συνεργείο για να μου αλλάξουν παραφλου?

Μολις βρεθηκε το προβλημα.....


Η Μυτιληνη δεν εχει συνεργεια?



Αντε μια βολτα απο εκει,γιατι σε βλεπω να το παιρνεις με το ποδι σε λιγο.
Αφου ειπαμε


λυνει το μοτερ μονος του....στο παραφλου θα κολλησει...

επαναλαμβανομαστε...δεν προσεχεις...
:D

toyar
26/08/2015, 08:54
τα υγρα βραζουν αν ειναι κολλημενος κλειστος ο θερμοστατης (που δεν υπαρχει πια), αν υπαρχει αερας στο κυκλωμα (δεν θα τα ξερναγε), αν δεν κυκλοφορουν (αντλια)
τελικα το βεντιλατερ αναβει;

GFawkes
26/08/2015, 08:58
Toyar

τον εχει πραγματικα αφαιρεσει τον θερμοστατη ή απλα τραβηξε τα καλωδια πανω απο την βαλβιδα;

toyar
26/08/2015, 09:01
μιλαμε για τον μηχανικο θερμοστατη ή για τη βαλβιδα του βεντιλατερ ή για τον αισθητηρα θερμοκρασιας ψυκτικου;

bros400pgm
26/08/2015, 09:45
Toyar

τον εχει πραγματικα αφαιρεσει τον θερμοστατη ή απλα τραβηξε τα καλωδια πανω απο την βαλβιδα;


Μαλλον εννοει τον μηχανικο θερμοστατη που ανοιγει για να κυκλοφορησουν τα νερα, στους 60-70 βαθμους.



ps. Το να μπει για 2-3 χιλιαδες χιλιομετρα νερο στο συστημα ψυξης, δεν ειναι και κατι σπουδαιο οσον αφορα μελλοντικες ζημιες. Φυσικα και το χρονικο διαστημα κανει ζημια. Με το νερο, η θερμοκρασια επρεπε να ειναι τουλαχιστον 3-4 βαθμους κατω, λογω καλυτερης ικανοτητας να μεταφερει θερμοκρασιες (ή να απαγει, κατι τετοιο τελως παντων).

azar41
26/08/2015, 11:42
Τσέκαρε και το δοχείο της υπερχέίλησης,αν έχει ρωγμή μπορεί να τραβά απο κει αέρα και να ανεβαζει πίεση το κύκλωμα.

7Tolis
26/08/2015, 14:11
Εδώ ανοίγω μόνος το μοτερ και ρυθμιζω βαλβίδες εχω κάνει βίδες όλο το xt και θα παω σε συνεργείο για να μου αλλάξουν παραφλου?

Δες τα αποτελέσματα του λυσίματος λοιπόν τώρα.
Ειναι γελοίο να νομίζουμε πως τα χέρια μας πιάνουν και να βάζουμε χέρι σε οτι γουστάρουμε.Πήγαινε ανθρωπέ μου σε ένα συνεργείο μπας και ισιώσει το πράμα.

007mastras
26/08/2015, 21:46
Καταρχάς ευχαριστώ για τα ειρωνικά σχόλια σας περί λυσηματος του χρ.
Εφόσον κάποιοι επιμένουν ότι νερό αντί παραφλου θα καεί το μοτερ καταλαβαίνω ότι οι μηχανολογικες γνώσεις είναι ανύπαρκτες.
Για όσους λοιπόν έχουν μηχανολογικες γνώσεις το πρόβλημα το βρήκα.
Με βοηθησε ένα μήνυμα ποιο πανω που λέει για την τάπα ψυγείου κάποιο παιδί μπαίνω από το παλιό κινητό μου και δεν βρίσκω το όνομα όσο πληκτρολογω, η τάπα μου έχανε η πάνω φλαντζα με αποτέλεσμα όταν τα νερα ζεστενοτουσαν και διαστελωνταν δεν περνούσαν στο δοχείο συστολης αλλά τα ξερναγε έξω.μετά το ψυγείο είχε λιγότερο νερό οπότε στο δρόμο ζεστενοταν παραπάνω και εγώ έβλεπα να βγάζει νερα η τάπα και νόμιζα βράζουν..εσφιξα τα αυτακια της ταπας και όλα κομπλέ τώρα.
Ευχαριστώ για την βοήθεια σας τα λέμε όταν γυρίσω που θα μπαίνω από υπολογιστή

007mastras
26/08/2015, 21:52
Δες τα αποτελέσματα του λυσίματος λοιπόν τώρα.
Ειναι γελοίο να νομίζουμε πως τα χέρια μας πιάνουν και να βάζουμε χέρι σε οτι γουστάρουμε.Πήγαινε ανθρωπέ μου σε ένα συνεργείο μπας και ισιώσει το πράμα.

Στο λύνω και στο δενω για πλάκα σαν μεγάλο παπί είναι, δεν λέω να δουλεύουν και τα συνεργεία αλλά ώρες ώρες τα λεφτά που ζηταν για κάτι απλές δουλειές.....

viper1
26/08/2015, 22:16
Ανοιξε την ταπα του λαδιου και δες αν μυριζει βενζινη. Η μηχανη αν συνεχισεις και την δουλευεις ετσι θα λυθει απο μονη της

lykourgi
28/08/2015, 17:58
Η μηχανη αν συνεχισεις και την δουλευεις ετσι θα λυθει απο μονη της

:lol:

007mastras
01/09/2015, 14:46
καλησπέρα παίδες.επέστρεψα απο της διακοπές μου.
Λοιπόν οπος είπα το πρόβλημα ήταν στην τάπα εχανε τα νερά και το ψυγειο ήταν μισογεμάτο με αποτελεσμα να μου ανεβάζει θερμοκρασίες..
Τα αυτάκια της τάπας είχαν ψιλοστραβόσει τα ισιοσα λίγο με μια πενσα και ολα κομπλέ..

007mastras
01/09/2015, 14:52
(τώρα νερό βρύσης , παραφλού, αιθυλενογλυκόλη δεν έχει σημασία πουτάνα είναι όλα μέσα πλέον αν δεν το λύσεις να το καθαρίσεις) και παρακολούθησέ το

αν κάνεις μια βόλτα και το ξανανοίξεις το ψυγείο και λείπουν υγρά , τσέκαρε μήπως έχεις καμιά διαρροή από το ίδιο το ψυγείο και δεν φαίνεται , επίσης τσέκαρε και την τάπα αν το ελατήριο και το λάστιχο πατάνε καλά

μετά τσέκαρε αν ανάβει το βεντιλατέρ , αν δεν ανάβει γείωσε το να δείς αν δουλέυει το μοτεράκι του

απο αυτο το μηνυμα βρήκα το πρόβλημα μου και σε ευχαριστώ/ αλλά μια παρένθεση...
Τι ενωεις οτι είναι όλα πουτ@να μέσα και πρέπει να το καθαρίσω?
Επηδη έβαλα νερό και όχι παραφλου?πάμε καλά?νερό έβαλα απο βρύση οχι απο κανα ποτάμι να λέμε 5 πράματα και να στέκουν..διαβάζει και ο κοσμός και θα τα πιστευει..

007mastras
01/09/2015, 15:02
επήσης η κατανάλωση μου ήρθε στα ίσια της..στα 210 μου άναψε λαμπάκι και την 2η φορά στα 190 μια χαρά οπότε..τον θερμοστατη θα τον ξαναβάλω δέν εχει πρόβλημα.
η κατανάλωση ανεβηκε λογικά λόγο της μεγάλης θερμοκρασίας,τώρα το βεντιλατέρ ανάβει όταν πρέπει.. αλλα γιατί δέν άναβε τοτε με ανησυχει ίσος η θερμοκρασία στον αισθητήρα να ήταν οριακά και με την χρήση να επιανε την θερμοκρασία όλοκληρο το μοτέρ..γιαυτό ότα ακουμούσα το καπάκι διπλα στο συμπλέχτη εκαιγε..

007mastras
01/09/2015, 15:07
πίστευε και μη ερεύνα.

επίσης υπάρχει λόγος που μέσα στο κύκλωμα μπαίνει παραφλού και όχι σκέτο νερό βρύσης όπως εσύ το δουλεύεις εκεί που βρίσκεσαι.

και αν έχεις εντύπωση οτι με απλό νεράκι θα σε γυρίσει Λάρισα μάλλον πρέπει να αναθεωρήσεις κι άλλα πράγματα. :)
Μια χαρά με γύρισε φιλε μου εσύ πρέπει να αναθεωρήσεις της γνώσεις σου (αν υπάρχουν)..το παραφλου είναι ενα υγρο το οποίο είναι πολύ καλύτερος αγωγος θερμότητας απο το νερό , αυτο δέν σημένει οτι το νερό πάυει να είναι..επήσης το παραφλού δέν παγώνει το χειμώνα σε αντιθεση με το νερό..

sapila racing
01/09/2015, 15:11
απο αυτο το μηνυμα βρήκα το πρόβλημα μου και σε ευχαριστώ/ αλλά μια παρένθεση...
Τι ενωεις οτι είναι όλα πουτ@να μέσα και πρέπει να το καθαρίσω?
Επηδη έβαλα νερό και όχι παραφλου?πάμε καλά?νερό έβαλα απο βρύση οχι απο κανα ποτάμι να λέμε 5 πράματα και να στέκουν..διαβάζει και ο κοσμός και θα τα πιστευει..

Ποιός ο λόγος να ζητας συμβουλές, εφ όσον οταν στις δίνουν απλόχερα εσυ συνεχίζεις το βιολί σου? :confused:

Ναι αν το αφήσεις να δουλεύει με νερό για αρκετό διάστημα, απο την βρύση και όχι απο το ποτάμι, θα γίνει μπουρδελο οχι μόνο το ψυγείο αλλά και ο κινητήρας σου λόγω διαβρωσης.
Αλλη απορία εχεις?

Αν εχεις διάβασε το manual.

sapila racing
01/09/2015, 15:14
Μια χαρά με γύρισε φιλε μου εσύ πρέπει να αναθεωρήσεις της γνώσεις σου (αν υπάρχουν)..το παραφλου είναι ενα υγρο το οποίο είναι πολύ καλύτερος αγωγος θερμότητας απο το νερό , αυτο δέν σημένει οτι το νερό πάυει να είναι..επήσης το παραφλού δέν παγώνει το χειμώνα σε αντιθεση με το νερό..

Θα ελεγα να μην το συνεχίσεις καλύτερα, γιατί το παίζεις κι εξυπνος και γίνεσαι και ρεζίλι.

Το νερό ειναι καλύτερος αγωγός και οχι το παραφλού. Ομως το μηχανακι σου χρειάζεται παραφλού κι οχι νερό.

catmaster
01/09/2015, 17:47
απο αυτο το μηνυμα βρήκα το πρόβλημα μου και σε ευχαριστώ/ αλλά μια παρένθεση...
Τι ενωεις οτι είναι όλα πουτ@να μέσα και πρέπει να το καθαρίσω?
Επηδη έβαλα νερό και όχι παραφλου?πάμε καλά?νερό έβαλα απο βρύση οχι απο κανα ποτάμι να λέμε 5 πράματα και να στέκουν..διαβάζει και ο κοσμός και θα τα πιστευει..


Ναι πρέπει να το καθαρίσεις , αν ανοίξεις ψυγείο και δεις κατάλοιπα θα φρίξεις , λύστο και καθάρισέ το κάνε τη δουλειά σωστά ,σεβάσου το , πήγες τις διακοπές σου γύρισες και είδες τι ωραία που βρήκες τη λύση φτηνά και δεν μπήκες στο τρυπάκι να ψάχνεις για φλάτζες και @@ και ότι ναναι που γράφανε οι μισοί εδώ μέσα οι "γνώστες"

όμως μη φρικάρεις όταν σου λένε κάποιοι άνθρωποι πέντε πράγματα σωστά ,και εσύ το παίζεις "Αλέφαντος" και καλά το μοτέρ το κάνεις φυτίλια και το ξαναδένεις με κλειστά τα μάτια , γιατί άμα ήξερες γκαραντί δεν θα έμπαινες εδώ να ψάχνεσαι ... "μυρωδιάς" είσαι σε ΜΕΚ , άμα μου γράφεις ότι νερό και μίξη είναι το ίδιο και ότι δεν μπορείς να ψυλλιαστείς γιατί δεν άναβε το βεντιλατερ

φιλικά στα λέω :beer:

toyar
01/09/2015, 21:30
εγω εξακολουθω να πιστευω οτι το προβλημα ειναι βαθυτερο απο την ταπα............

007mastras
01/09/2015, 22:24
Δεκτές και κατανοητές οι απόψεις. αλλα η παραπληροφόριση πάει σύνεφο.
Διαβρωση λόγο νερού?ρε πάμε καλά?
Δούλευα μηχανικός χρόνια στα καράβια και ψύχαμε με γλυκο νερό ολόκληρο μηχανοστάσιο και δέν υπήρχε η παραμικρή φθορα σε μηχανήματα που δουλευαν 10 και 20 χρόνια σερι 24 ωρες το 24ωρο και μου λέτε οτι εχει πρόβλημα που εβαλα νερο στο ψυγείο οκ.
Δεν λέω για τα ψυγεία που ηταν απο τη μερια της θάλασσας αλλα στο γλυκο νερο.
τελος πάντον δέν είμαι μάστορας του πληκτρολογίου ηταν η δουλεια μου κάποτε,με μηχανάκια ασχολούμε ερασιτεχνικα και οχι επαγκελματικα αλλά έχω δουλεψει καπια χρόνια μηχανικός και αυτα που ξέρω και λέω τα εχω δεί δέν τα έχω διαβάσει σε φορουμ.
Απορίες έχω γιατι οπος είπα εχω δουλέψει πάνω σε μηχανες πλοίου και οχι σε μοτοσυκλέτες.
Τες πά και εδώ να μην έγραφα θα το έβρισκα το πρόβλημα απλά μ αρέσει να αναλύω και να κουβεντιάζω τα προβλήματα, δεν κάνει καλό το νερό το ξέρω αλα μην τρελενομαστε κιόλας.

toyar
01/09/2015, 23:46
το νερο στα μοτερ των οχηματων προκαλει ηλεκτροδιαβρωση λογω της συνυπαρξης αλουμινενιων τεμαχιων με χαλυβδινα
για καραβια δεν ξερω αλλα στις εξωλεμβιες που ψυχονται με θαλασσα χρησιμοποιουν ανοδια για προστασια
στο μοτερ της μοτο στην αναγκη θα βαλεις νερο απιονισμενο αντι για παραφλου προκειμενου να παει απο υπερθερμανση αλλα καλο ειναι συντομα το κυκλωμα να ξεπλυθει και να γεμισει με το παραφλου που λεει ο κατασκευαστης

bros400pgm
02/09/2015, 06:34
Διαβρωση λόγο νερού?ρε πάμε καλά?


Τρελοι ρε φιλε, τι να πεις? Ολοι εχουν αποψη. Ακου το σκετο νερο κανει κακο. Χρονια χρησιμοποιω απιονισμενο σκετο και δεν εχει παθει τιποτα το μηχανακι. Μαλιστα, το αλλαζω και συχνα (1 φορα το εξαμηνο περιπου, αναλογα την χρηση). Προχωρα και μην ακους κανεναν.:smokin:

catmaster
02/09/2015, 07:33
Δεκτές και κατανοητές οι απόψεις. αλλα η παραπληροφόριση πάει σύνεφο.
Διαβρωση λόγο νερού?ρε πάμε καλά?
Δούλευα μηχανικός χρόνια στα καράβια και ψύχαμε με γλυκο νερό ολόκληρο μηχανοστάσιο και δέν υπήρχε η παραμικρή φθορα σε μηχανήματα που δουλευαν 10 και 20 χρόνια σερι 24 ωρες το 24ωρο και μου λέτε οτι εχει πρόβλημα που εβαλα νερο στο ψυγείο οκ.
Δεν λέω για τα ψυγεία που ηταν απο τη μερια της θάλασσας αλλα στο γλυκο νερο.
τελος πάντον δέν είμαι μάστορας του πληκτρολογίου ηταν η δουλεια μου κάποτε,με μηχανάκια ασχολούμε ερασιτεχνικα και οχι επαγκελματικα αλλά έχω δουλεψει καπια χρόνια μηχανικός και αυτα που ξέρω και λέω τα εχω δεί δέν τα έχω διαβάσει σε φορουμ.
Απορίες έχω γιατι οπος είπα εχω δουλέψει πάνω σε μηχανες πλοίου και οχι σε μοτοσυκλέτες.
Τες πά και εδώ να μην έγραφα θα το έβρισκα το πρόβλημα απλά μ αρέσει να αναλύω και να κουβεντιάζω τα προβλήματα, δεν κάνει καλό το νερό το ξέρω αλα μην τρελενομαστε κιόλας.


Δηλαδή για να καταλάβω ρε παιδάκι μου σούλτζερ και φάφ που φαντάζομαι έχεις δουλέψει,ναι οκ στον έξω εναλλάκτη οκ παίζει νερό ότι να΄ναι και με κάνα κροκόδειλο μέσα, αλλά στο τανκ στο μέσα εναλλάκτη δεν βάζατε πρόσθετα ;; μόνο με νερό ;;

ρωτάω και εγώ δεν έχω δουλέψει σε τέτοιο τομέα , καθαρά ακαδημαϊκά που λέμε

alex14
02/09/2015, 10:11
Δηλαδή για να καταλάβω ρε παιδάκι μου σούλτζερ και φάφ που φαντάζομαι έχεις δουλέψει,ναι οκ στον έξω εναλλάκτη οκ παίζει νερό ότι να΄ναι και με κάνα κροκόδειλο μέσα, αλλά στο τανκ στο μέσα εναλλάκτη δεν βάζατε πρόσθετα ;; μόνο με νερό ;;

ρωτάω και εγώ δεν έχω δουλέψει σε τέτοιο τομέα , καθαρά ακαδημαϊκά που λέμε

Στο νερο ψυξης στα πλοια μπαινουν χημικα αλλιως καποια στιγμη θα αρχισεις να παιρνεις διαφορα στο χερι.

amyroukai
02/09/2015, 10:35
Το νερό ειναι καλύτερος αγωγός και οχι το παραφλού. Ομως το μηχανακι σου χρειάζεται παραφλού κι οχι νερό.

Το θέμα είναι μόνο αγωγιμότητας ή και θερμοχωρητικότητας και σημείου βρασμού;

Τουλάχιστον το απιονισμένο δεν κάνει ηλεκτρολύσεις...

007mastras
02/09/2015, 11:31
ναι μπαίνουν χημηκά αλλα μιλάμε για πολλά κυβικά νερου οχι για 1-2-3 λίτρα.
Μια παροιμία λέει οσο μικρότερη η μηχανή τόσο ποιο ''μεγάλος'' μάστορας χρειάζετε.Η εμπειρία μου στα καράβια μου έμαθε 5 πράματα και εγώ τα εφαρμόζω στα μηχανάκια, έχω κάνει και της μαλ@κίες μου πολές φορές.
η κουβέντα εδώ μου αρέσει όπος και η κουβεντα με φίλους σε κάποιο καφέ για μηχανολογικά, προβλήματα και ανάλυση αυτών αιτίες που το προκάλεσαν.
Προσωπικά το μόνο που φοβάμαι απο το νερό είναι το χειμωνα σε κάπια παγωνιά μην παγώσει και τα κάνει μέσα όλα λίμπα, οι διαβρώσεις που μπορεί να υποστεί το μέταλο απο 2-3 λίτρα νερού δέν με απασχολούν.
Μικρός θυμάμαι στο τραχτέρ που είχαμε στο χωριο έχαμε μέσα νερό (το παραφλού ηταν πολυτέλεια τότε να φάμε δεν είχαμε που λέει ο λόγος) ενα χειμόνα πάγωσε το νερό και πέταξε κάτι τάπες που είχε επάνω η μηχανή και έκανε και 1-2 ρωγμές..τα ψιλομπαλώσαμε με μια κόλλα 2συστατικών για κάνα 2 χρόνια μεχρι που χάλασε τελείος δεν θυμάμαι το λόγο.
ο θείος μου στο χωριο οποτε κάνει παγωνιές ρίχνει στο νερό 1 μπουκάλι οινοπνευμα για να μήν παγώσει μάς έλεγε.
Επήσης έριχνε και 1-2 κουταλιές καφέ μέσα στο ψυγείο οποτε έχανε απο κάπου έτσι λίγο, αλλα μιλάμε για αμάξια αγροτικά 30 ετίας.

lykourgi
02/09/2015, 11:43
Αφού δεν είσαι άσχετος, γιατί κάνεις άσχετες συνδέσεις;
Τι σχέση έχουν οι μηχανές από καράβια και τρακτέρ με τα μηχανάκια;
Εχεις δει αντλία ψυγείου, θερμοστάτη κλπ από μηχανή, μετά από δούλεμα με νερό, για μεγάλο χρονικό διάστημα;

Στην ανάγκη βάζεις ότι βρεις, αλλά με την πρώτη ευκαιρία το αλλάζεις.

7Tolis
02/09/2015, 11:43
Αυτό με το οινόπνευμα στέκει μιας και δεν παγώνει.Το κάνουν και άλλοι.Οχι εγω,ένας απο το χωριό δεν τον ξέρεις.
Εδω και πολλά χρόνια όμως,το παραφλού έχει αντικαταστήσει όλα αυτά τα ματζούνια.Πέραν τουτου,μπαίνουμε σε ιστορίες τύπου Γκιόλβας και μπέβατρο.

byron
02/09/2015, 11:57
Επήσης έριχνε και 1-2 κουταλιές καφέ μέσα στο ψυγείο οποτε έχανε απο κάπου έτσι λίγο, αλλα μιλάμε για αμάξια αγροτικά 30 ετίας.

Εξαρτάται από την την χρήση. Δηλαδή, ο θείος σου έριχνε νες καφέ, γαλλικό ή ελληνικό? Στον νες πχ δεν είχε πρόβλημα με τον αφρό του φραπέ? Στον γαλλικό και στον ελληνικό, τι έκανε το κατακάθι?
Εχουν σημασία αυτά για την μακροζωία του κινητήρα...

lykourgi
02/09/2015, 11:59
Αυτός ο teogtp δεν είναι που ξέρει από καφέδες; Που είναι, να πει τη γνώμη του;

byron
02/09/2015, 12:05
για καραβια δεν ξερω αλλα στις εξωλεμβιες που ψυχονται με θαλασσα χρησιμοποιουν ανοδια για προστασια


Μην μπερδευόμαστε, τα μοτέρ στις εξωλέμβιες είναι πολυυυυυυύ χαλαρά και ξάπλα λόγω ανάγκης αξιοπιστίας, και πιο απλά μιας και δεν έχουν ψυγείο, θερμοστάτη και λοιπά παραφερναλια...το impeller να είναι καλά να ανεβάζει κρύο νεράκι και να ψύχει.

byron
02/09/2015, 12:06
Αυτός ο teogtp δεν είναι που ξέρει από καφέδες; Που είναι, να πει τη γνώμη του;

Κάθε Τετάρτη παραδίδει τις παραγγελίες καφέ στα συνεργεία.

GFawkes
02/09/2015, 12:12
O αποκατω ειναι φοβερος τεχνικος συμβουλος στους καφεδες

340349

sapila racing
02/09/2015, 12:17
Το θέμα είναι μόνο αγωγιμότητας ή και θερμοχωρητικότητας και σημείου βρασμού;

Τουλάχιστον το απιονισμένο δεν κάνει ηλεκτρολύσεις...

Στην ουσία είναι πιο πολύπλοκο θέμα απο οτι το παρουσίασα, αλλά το ζουμί είναι οτι το νερό λειτουργεί καλύτερα σαν μέσο ψύξης απ ότι ενα μείγμα νερού/αντιπηκτικού με πρόσθετα κλπ. :wave2:

alex14
02/09/2015, 12:24
Επισης εχω την εντυπωση οτι το αντιπηκτικο λειτουργει και ως "λιπαντικο" για τη αντλια νερου.
Μπορει να κανω και λαθος.

teogtp
02/09/2015, 12:27
Πωλείται καφες πεφρυγμενος,σε επαγγελματικη συσκευασία 5kg δικης σας επιλογής.
Rio: Για να χορεύει σαμπα το μηχανακι σας.
Colombia supremo: Για να τραβαει ευθεία τις γραμμες.
Και τελος ......
RombustRa: Για τους "μερακλήδες "........ξέρετε εσεις.......

Τιμαι φιλικαι
:D

GFawkes
02/09/2015, 12:39
Πωλείται καφες πεφρυγμενος,σε επαγγελματικη συσκευασία 5kg δικης σας επιλογής.
Rio: Για να χορεύει σαμπα το μηχανακι σας.
Colombia supremo: Για να τραβαει ευθεία τις γραμμες.
Και τελος ......
RombustRa: Για τους "μερακλήδες "........ξέρετε εσεις.......

Τιμαι φιλικαι
:D
:lol:

:bawl:

Desperado
02/09/2015, 12:50
Μην μπερδευόμαστε, τα μοτέρ στις εξωλέμβιες είναι πολυυυυυυύ χαλαρά και ξάπλα λόγω ανάγκης αξιοπιστίας, και πιο απλά μιας και δεν έχουν ψυγείο, θερμοστάτη και λοιπά παραφερναλια...το impeller να είναι καλά να ανεβάζει κρύο νεράκι και να ψύχει.

:nono: Δεν είναι έτσι....απλά οι εξωλέμβιες δίνουν έμφαση στην ροπή κυρίως για αυτό τον λόγο βλέπεις π.χ. μοτέρ 1000κεκ με μόνο 60 ίππους ....όλα έχουν θερμοστάτη και τα νεώτερης τεχνολογίας είναι απλά αλλού (βλ. κομπρέσορες, ψεκασμοί στις δίχρονες τύπου orbital κλπ)


Πωλείται καφες πεφρυγμενος,σε επαγγελματικη συσκευασία 5kg δικης σας επιλογής.
Rio: Για να χορεύει σαμπα το μηχανακι σας.
Colombia supremo: Για να τραβαει ευθεία τις γραμμες.
Και τελος ......
RombustRa: Για τους "μερακλήδες "........ξέρετε εσεις.......

Τιμαι φιλικαι
:D

:lol::bawl:

dimmie_72
02/09/2015, 13:02
Πωλείται καφες πεφρυγμενος,σε επαγγελματικη συσκευασία 5kg δικης σας επιλογής.


Αχχ!.. τι ωραία που τα λέτε εσείς!.. :a07:

https://www.youtube.com/watch?v=92BN9Y8ftMs

dimmie_72
02/09/2015, 13:07
ριχνει στο νερό 1 μπουκάλι οινοπνευμα για να μήν παγώσει μάς έλεγε.


το οινόπνευμα αν θυμάμαι καλά κατεβάζει το σημείο πήξεως του νερού στους -5 (μη ψάχνω τώρα). παρακάτω όμως;

OldMan
02/09/2015, 13:32
Πάλι μπλεξαμε... (ως συνήθως..)

Όσο πιο "καθαρό" ειναι το νερακι τόσο μεγαλυτερη θερμοαγωγιμότητα έχει (τελεια και παύλα)..!!

Όσο του προσθετουμε ζουμια και μαγικα φίλτρα για να κατεβασουμε το σημειο πήξης (όπως και να ανεβασουμε το σημείο ζέσης - βρασμού Γαλλιστί..;)) τοσο μειωνουμε την θερμομοχωρητικότητα του διαλύματος..

Είναι στην διακριτική μας ευχέρεια (ή βιτσιο) να κατεβασουμε πίνακες, διαγραμματα, διορθωτικούς αλγοριθμους κ.λ.π. για να κόψουμε κινηση (στο περίπου..) αν η μειωση της θερμοχωρητικοτητας που καναμε με τις αλχημειες αντισταθμίζεται από την αυξημενη διαφορα θερμοκρασίας μεταξύ ψυγειου και περιβάλλοντος...

Κοινως, προσθετουμε αντιπηκτικό επειδη έχει κατεβει η εξωτερική θερμοκρασία αλλα θα πρέπει να δουμε αν το ψυγειο μας ψύχει πλεον το ιδιο ικανοποιητικά με πριν...:smokin:




Υ.Γ.
Αν συνεχιστούν οι λαλακιες να μΕ το πειτε να παω για κουρεμα πριν ξεμαλλιαστούμε...:D

sniper
02/09/2015, 13:37
το οινόπνευμα αν θυμάμαι καλά κατεβάζει το σημείο πήξεως του νερού στους -5 (μη ψάχνω τώρα). παρακάτω όμως;

Εγώ πάντως θυμάμαι να ρίχνουμε οινόπνευμα στις παγωμένες κλειδαριές των αυτοκινήτων στο ήδη παγωμένο Κουφόβουνο για να λιώσει ο πάγος...

lykourgi
02/09/2015, 13:41
Πωλείται καφες πεφρυγμενος,σε επαγγελματικη συσκευασία 5kg δικης σας επιλογής.
Rio: Για να χορεύει σαμπα το μηχανακι σας.
Colombia supremo: Για να τραβαει ευθεία τις γραμμες.
Και τελος ......
RombustRa: Για τους "μερακλήδες "........ξέρετε εσεις.......

Τιμαι φιλικαι
:D
Ελα ρε παιδί μου, επιτέλους. Γράφουν και όλοι οι άσχετοι. Βάλε μία τάξη.


(Αυτό το τελευταίο, ενδιαφέρον ακούγεται, αλλά μήπως μετά...........................................................................κουνάει πολύ το μηχανάκι; )

OldMan
02/09/2015, 13:51
Εγώ πάντως θυμάμαι να ρίχνουμε οινόπνευμα στις παγωμένες κλειδαριές των αυτοκινήτων στο ήδη παγωμένο Κουφόβουνο για να λιώσει ο πάγος...
Εμεις αυτό το καναμε πιτσιρικαδες στις γκομενιτσες στα παρτυ...;)

Pan (dvs)
02/09/2015, 13:56
Εμεις αυτό το καναμε πιτσιρικαδες στις γκομενιτσες στα παρτυ...;)

Δηλαδη τους ριχνατε οινοπνευμα και σας καθοτανε?:hmm:


Τοσα χρονια εσπαγα το κεφαλι μου,τωρα το λες????

OldMan
02/09/2015, 13:58
Δηλαδη τους ριχνατε οινοπνευμα και σας καθοτανε?:hmm:

Αφου τις ειχαμε στενο μαρκαρισμα με τον zippo ξεσκουφωτο.....

byron
02/09/2015, 14:15
:nono: Δεν είναι έτσι....απλά οι εξωλέμβιες δίνουν έμφαση στην ροπή κυρίως για αυτό τον λόγο βλέπεις π.χ. μοτέρ 1000κεκ με μόνο 60 ίππους ....όλα έχουν θερμοστάτη και τα νεώτερης τεχνολογίας είναι απλά αλλού (βλ. κομπρέσορες, ψεκασμοί στις δίχρονες τύπου orbital κλπ)



Οκ, ας το θέσω αλλιώς. Η αξιοπιστία παίζει τεράστιο ρόλο στις εξωλέμβιες, περισσότερο απ΄ότι στα αυτοκίνητα ή μοτό. Αυτός είναι και ο λόγος που οι ιπποδυνάμεις είναι πολύ χαμηλές σε σχέση με τα κυβικά που χρησιμοποιούν. Η ροπή που όντως είναι το ζητούμενο προέρχεται απ΄τα κυβικά που πλεονάζουν στις εξωλέμβιες και χοντρικά είναι 10 kg ανα 1.000cc
Ενα μοτεράκι δίχρονο 350cc που βγάζει 15HP θα μπορούσε άνετα να βγάλει υπερδιπλάσια, αλλά σε περισσότερες στροφές και με μειωμένη αξιοπιστία.

Δεν είπα οτι στερούνται τεχνολογίας οι εξωλέμβιες. Ίσα ίσα, ίδίως οι δίχρονες τύπου E-Tec που δεν σταμάτησαν να εξελίσσονται λόγω των πλεονεκτημάτων ροπής χαμηλά και (κυρίως) βάρους στον καθρέφτη, είναι κορυφή. Απλά δεν έχουν το βασικό πρόβλημα της ανάγκης ψύξης ...του ψυκτικού υγρού τους.

toyar
02/09/2015, 14:21
εχουν ομως το βασικοτατο προβλημα οτι το ψυκτικο υγρο τους ειναι ..........θαλασσα
γι αυτο χρειαζονται τακτικο ξεπλυμα με γλυκο νερο ελεγχο και αντικατασταση των ανοδιων και του impeler που κυκλοφορει το νερο διαδικασιες που δεν απαιτουνται σε μοτερ με κλειστο συστημα ψυξης

byron
02/09/2015, 14:34
εχουν ομως το βασικοτατο προβλημα οτι το ψυκτικο υγρο τους ειναι ..........θαλασσα
γι αυτο χρειαζονται τακτικο ξεπλυμα με γλυκο νερο ελεγχο και αντικατασταση των ανοδιων και του impeler που κυκλοφορει το νερο διαδικασιες που δεν απαιτουνται σε μοτερ με κλειστο συστημα ψυξης

Νταξ, αν τρυπήσει τίποτα απ΄το αλάτι, του ρίχνεις δυο φλυτζάνια Jacobs και καθάρισες.

spyrakos35
02/09/2015, 14:38
Εγώ πάντως θυμάμαι να ρίχνουμε οινόπνευμα στις παγωμένες κλειδαριές των αυτοκινήτων στο ήδη παγωμένο Κουφόβουνο για να λιώσει ο πάγος...

το αναβατε μετά??? :D

dimmie_72
02/09/2015, 14:46
Εγώ πάντως θυμάμαι να ρίχνουμε οινόπνευμα στις παγωμένες κλειδαριές των αυτοκινήτων στο ήδη παγωμένο Κουφόβουνο για να λιώσει ο πάγος...

:a013:

και όχι μόνο. επίσης βάζουμε και στο δοχείο της αντλίας αντιπηκτικού του υγρού φρένων στα Steyer. άρα κατεβάζει και το σημείο πήξεως και άλλων υγρών.

Desperado
02/09/2015, 16:25
Οκ, ας το θέσω αλλιώς. Η αξιοπιστία παίζει τεράστιο ρόλο στις εξωλέμβιες, περισσότερο απ΄ότι στα αυτοκίνητα ή μοτό. Αυτός είναι και ο λόγος που οι ιπποδυνάμεις είναι πολύ χαμηλές σε σχέση με τα κυβικά που χρησιμοποιούν. Η ροπή που όντως είναι το ζητούμενο προέρχεται απ΄τα κυβικά που πλεονάζουν στις εξωλέμβιες και χοντρικά είναι 10 kg ανα 1.000cc
Ενα μοτεράκι δίχρονο 350cc που βγάζει 15HP θα μπορούσε άνετα να βγάλει υπερδιπλάσια, αλλά σε περισσότερες στροφές και με μειωμένη αξιοπιστία.

Δεν είπα οτι στερούνται τεχνολογίας οι εξωλέμβιες. Ίσα ίσα, ίδίως οι δίχρονες τύπου E-Tec που δεν σταμάτησαν να εξελίσσονται λόγω των πλεονεκτημάτων ροπής χαμηλά και (κυρίως) βάρους στον καθρέφτη, είναι κορυφή. Απλά δεν έχουν το βασικό πρόβλημα της ανάγκης ψύξης ...του ψυκτικού υγρού τους.

Τώρα συμφωνούμε, να προσθέσω ότι ευτυχώς που υπάρχουν εταιρείες όπως η evinrude και η tohatsu με τα etec και tldi αντίστοιχα που εξελίσσουν ακόμα τον δίχρονο κινητήρα. Βέβαια με την συνεχιζόμενη εξέλιξη και των 4Τ και την αυξημένη πολυπλοκότητα των σύγχρονων συστημάτων στις νέες δίχρονες οι διαφορές βάρους και ροπής χαμηλά αμβλύνονται....δες π.χ. τον F70 της Yamaha.
Εβγήκαμαν εκτός θέματος όμως γι'αυτό θα τονίσω ότι σε ορισμένα εξωλέμβια μοτέρ που δεν πάνε...φωνάζεις τον Τεο, ρίχνει μέσα λίγο Rombustra και τα κάνεις....Φραπεδιέρα!!! :lol::lol:

byron
02/09/2015, 19:52
Εβγήκαμαν εκτός θέματος όμως γι'αυτό θα τονίσω ότι σε ορισμένα εξωλέμβια μοτέρ που δεν πάνε...φωνάζεις τον Τεο, ρίχνει μέσα λίγο Rombustra και τα κάνεις....Φραπεδιέρα!!! :lol::lol:

Φήμες λένε πως έχει αντί για νιτρομπούκαλο, έχει προσαρμόσει φραπεδιέρα στο Β-Queen...

Pure tuning, frape racing is not a crime καιετς...:tooth:

buckley
03/09/2015, 13:45
Εγώ πάντως θυμάμαι να ρίχνουμε οινόπνευμα στις παγωμένες κλειδαριές των αυτοκινήτων στο ήδη παγωμένο Κουφόβουνο για να λιώσει ο πάγος...

516 ΤΠ από φεβ ως Σεπ 92 (εννοείται ότι μέχρι αρχές Μαρτίου κοιμόμαστε με τα ρούχα στο θάλαμο από το πολύ κρύο...)
ΥΓ Χώρος ευθύνης τότε ύψωμα Τάφος (rings a bell ??? )