PDA

View Full Version : επιλογη ktm!!



johny7
24/08/2015, 18:58
ρε Ktmαδες help!!!εχω ενα xtx και σκεφτομαι εφοσον εχω αρχισει να μεγαλωνω και να ξεπερναω τα "οοοχι ktm σπανε" να παω σ ktm!!ειμαι αναμεσα σε duke690 και sd..!με τα ιδια λεφτα τα βρισκεις μεταχειρω..το θελω πιο πολυ μες τη πολη...σαφως το sd ειναι πιο δυνατο αλλα το 690 ειναι πιο οικονομικο στη καταναλωση..θα εχω μονο αυτο και οχι και παπι οποτε θα το εχω για τις καθημερινες δουλειες..αν παρω το 690 θα μου φτασει η θα το βαρεθω μιας και πηγαινω απο κατι παρομοιο?(δε λεω οτι ειναι το ιδιο το xtx εννοειτε)!

BLiTzER
24/08/2015, 19:29
Το μόνο "παρόμοιο" που έχουν είναι οι 2 τροχοί.

Κι αυτοί του ΚΤΜ κοστίζουν όσο ολόκληρο το ΧΤΧ.

carlosb
24/08/2015, 19:46
εχει ενα δικιο ο απο πανω αλλα για πες...για ποσα χιλιομετρα την μερα μιλας?

catmaster
24/08/2015, 20:03
το 690 είναι καλύτερο του παλιότερου σε όλα και στην αξιοπιστία και στο γκάζι και στην καθημερινή μετακίνηση , απλά λίγο προσοχή στην επιλογή του σαν μεταχειρισμένο θέλει καλό έλεγχο η να το πάρεις από χέρι που το γνωρίζεις

johny7
24/08/2015, 21:09
εχει ενα δικιο ο απο πανω αλλα για πες...για ποσα χιλιομετρα την μερα μιλας?

κοιτα αυτο δεν το ξερω ειναι αναλογα...παντως ταξιδια δε κανω...θα κανω τις δουλιτσες μου και βολτες...

johny7
24/08/2015, 21:13
το 690 είναι καλύτερο του παλιότερου σε όλα και στην αξιοπιστία και στο γκάζι και στην καθημερινή μετακίνηση , απλά λίγο προσοχή στην επιλογή του σαν μεταχειρισμένο θέλει καλό έλεγχο η να το πάρεις από χέρι που το γνωρίζεις

ναι το ξερω αν παρω μονο 690 για 640 ουτε καν....απλα δε ξερω μηπως το βαρεθω γρηγορα...ας πουμε τελικη εχει γυρω στα 192 ετσι?10 παραπανω απο το xtx...σε δυναμη γκαζια θα με ενθουσιασει οπως με ενθουσιασε η πρωτη μου μηχανη μετα απο τα παπια η θα εχει απλα μια αρκετα αισθητη διαφορα?ενω το superduke ξερω πως δε γινεται να το βαρεθω!!απλα θελω αυτο που θα παρω να εχει αρκετη δυναμη και να πω "ουαου!ΤΩΡΑ πηρα μηχανη"..ελπιζω να με καταλαβαινεις!!

catmaster
24/08/2015, 21:24
ναι το ξερω αν παρω μονο 690 για 640 ουτε καν....απλα δε ξερω μηπως το βαρεθω γρηγορα...ας πουμε τελικη εχει γυρω στα 192 ετσι?10 παραπανω απο το xtx...σε δυναμη γκαζια θα με ενθουσιασει οπως με ενθουσιασε η πρωτη μου μηχανη μετα απο τα παπια η θα εχει απλα μια αρκετα αισθητη διαφορα?ενω το superduke ξερω πως δε γινεται να το βαρεθω!!απλα θελω αυτο που θα παρω να εχει αρκετη δυναμη και να πω "ουαου!ΤΩΡΑ πηρα μηχανη"..ελπιζω να με καταλαβαινεις!!

απο τη μια γράφεις πως το θέλεις για πόλη και από την άλλη το συγκρίνεις με το ΧΤ στις τελικές ... κάτι δεν κολλάει δεν νομίζεις ;;

σίγουρα έχει μπαμ περισσότερο από το ΧΤ αλλά το πόσο ΟΥΑΟΥ θα σου φανεί δεν μπορεί να στο πει κανείς μέσα από το pc , πχ τρελό πιστόλι για μένα είναι το 950 sm αλλά για την Αθήνα το θεωρώ σκοτώστρα (επειδή δεν έχω εγώ μυαλό στο κεφάλι μου , κάποιος άλλος θα το πήγαινε μια χαρά και στην Αθήνα)

johny7
24/08/2015, 22:18
απο τη μια γράφεις πως το θέλεις για πόλη και από την άλλη το συγκρίνεις με το ΧΤ στις τελικές ... κάτι δεν κολλάει δεν νομίζεις ;;

σίγουρα έχει μπαμ περισσότερο από το ΧΤ αλλά το πόσο ΟΥΑΟΥ θα σου φανεί δεν μπορεί να στο πει κανείς μέσα από το pc , πχ τρελό πιστόλι για μένα είναι το 950 sm αλλά για την Αθήνα το θεωρώ σκοτώστρα (επειδή δεν έχω εγώ μυαλό στο κεφάλι μου , κάποιος άλλος θα το πήγαινε μια χαρά και στην Αθήνα)

ναι νταξει δικιο εχεις σε αυτο...γνωμη σου το sd ειναι για νορμαλ οδηγηση μες τη πολη η θα σε γδυνει στις βενζινες και θα ταλαιπωρειται...(αθηνα με ηλιο και κινηση).σαν οδηγικη συμπεριφορα ξερω πως ειναι ξεκουραστο και οδηγειται σα παπι αν το μαθεις

macdeath_s
24/08/2015, 23:01
Eίχα 990 για 3 χρόνια ως καθημερινό μέσο μες στην πόλη. Δεν κάνει για αυτή τη χρήση σίγουρα ειδικά αν το πειράξεις (όπως εγώ) και το βάλεις κάτι παραπάνω από τελικά. Με PC και ολόσωμες η κατανάλωση έφτανε με το ζόρι στα 9-9.5 και αν σε τρωγε το χεράκι σου 10 άνετα. Με χάρτη που θα σε κάνει να πεις "ουαου" η κατανάλωση έφτανε 12 αλλά ντάξει όντως το γκάζι ήταν απίστευτο. Κατ εμέ πολύ ωραίο μηχανάκι, ιδίως για πίστα και στροφιλίκια. Σε σειρά προτίμησης θα σου πω ότι πρώτα γούσταρα τα φρένα του και μετά τη ροπή του. Όμως εύκολο και παπάκι/ποδήλατο δεν το λες. Πολλοί "χεράδες" ίσως πούνε το αντίθετο αλλά η γνώμη μου ακόμη και όταν έφτασα στο παρα ένα του μαρσπιέ είναι ότι θέλει χέρια και σύνεση επίσης. Ωμό και άγριο γκάζι, απότομα φρένα καθώς και λίγο άτσαλη γεωμετρία. Αν το πάρεις και το πας σίγα σιγά το κόλπο θα σου χαρίσει στιγμές ευτυχίας και μεγάλα χαμόγελα. Αν αρχίσεις να το αγριεύεις πριν το τιθασεύσεις μπορεί να σε δαγκώσει και πολύ άσχημα μάλιστα.

Τα αρνητικά που σου έγραψα μειώθηκαν κατά ένα βαθμό - βελτιώθηκαν από τα μοντέλα 07 και μετά που έχουν πιο ωραίο μούτρο (με γωνίες) καθώς και ένα όργανο για στροφές-χλμ (του 05 είχε 2 ξεχωριστά). Αν θες να το χεις για μεταφορικό θα σου έλεγα να μην του πειράξεις τπτ πέραν από ένα ζευγάρι τελικά τα οποία είναι απαραίτητα αν θες καλοκαίρι να ανεβάζεις πίσω 2ο άτομο. Επίσης παρότι το 07 έχει λίγο πιο ομαλό γκάζι εγώ θα το προτιμούσα για να είναι πιο άνετο στην πόλη. Must upgrade είναι το 17αρι γρανάζι αν θες αστική χρήση. Θα χει πιο πολύ δύναμη χαμηλά (άχρηστη γιατί θα σπινιάρει-μπαντιάζει) αλλά θα είναι και πιο βολικές οι αλλαγές ταχυτήτων για την κίνηση.

690 τώρα έχω οδηγήσει μόνο τα καινούργια τα οποία πέραν από κακάσχημα (υποκειμένικο αυ΄το οκ) έχουν πολύ άβολη θέση οδήγησης. Αν έπαιρνα 690 θα κοίταγα για DukeIII που είναι το πιο όμορφο μονοκύλινδρο που χει βγάλει η ΚΤΜ.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο. :)

Bob_o_mastoras
25/08/2015, 01:15
Kαλα, γνωστο το "περι ορεξεως" αλλα δεν μου φαινεται ομορφο το duke III. Γενικοτερα δεν μου αρεζε ποτε το design των duke αλλα ειδικα οταν στραφηκε προς τις διαστημικες γραμμες (οχι μονο στα Duke) με εχασε τελειως. Ο "μυρμιγκοφαγος" 690 ηταν πιο ομορφος..
Κατ'εμε τα κλασσικα design των παλιων lc4 ηταν αξεπεραστα.

johny7
25/08/2015, 02:11
Eίχα 990 για 3 χρόνια ως καθημερινό μέσο μες στην πόλη. Δεν κάνει για αυτή τη χρήση σίγουρα ειδικά αν το πειράξεις (όπως εγώ) και το βάλεις κάτι παραπάνω από τελικά. Με PC και ολόσωμες η κατανάλωση έφτανε με το ζόρι στα 9-9.5 και αν σε τρωγε το χεράκι σου 10 άνετα. Με χάρτη που θα σε κάνει να πεις "ουαου" η κατανάλωση έφτανε 12 αλλά ντάξει όντως το γκάζι ήταν απίστευτο. Κατ εμέ πολύ ωραίο μηχανάκι, ιδίως για πίστα και στροφιλίκια. Σε σειρά προτίμησης θα σου πω ότι πρώτα γούσταρα τα φρένα του και μετά τη ροπή του. Όμως εύκολο και παπάκι/ποδήλατο δεν το λες. Πολλοί "χεράδες" ίσως πούνε το αντίθετο αλλά η γνώμη μου ακόμη και όταν έφτασα στο παρα ένα του μαρσπιέ είναι ότι θέλει χέρια και σύνεση επίσης. Ωμό και άγριο γκάζι, απότομα φρένα καθώς και λίγο άτσαλη γεωμετρία. Αν το πάρεις και το πας σίγα σιγά το κόλπο θα σου χαρίσει στιγμές ευτυχίας και μεγάλα χαμόγελα. Αν αρχίσεις να το αγριεύεις πριν το τιθασεύσεις μπορεί να σε δαγκώσει και πολύ άσχημα μάλιστα.

Τα αρνητικά που σου έγραψα μειώθηκαν κατά ένα βαθμό - βελτιώθηκαν από τα μοντέλα 07 και μετά που έχουν πιο ωραίο μούτρο (με γωνίες) καθώς και ένα όργανο για στροφές-χλμ (του 05 είχε 2 ξεχωριστά). Αν θες να το χεις για μεταφορικό θα σου έλεγα να μην του πειράξεις τπτ πέραν από ένα ζευγάρι τελικά τα οποία είναι απαραίτητα αν θες καλοκαίρι να ανεβάζεις πίσω 2ο άτομο. Επίσης παρότι το 07 έχει λίγο πιο ομαλό γκάζι εγώ θα το προτιμούσα για να είναι πιο άνετο στην πόλη. Must upgrade είναι το 17αρι γρανάζι αν θες αστική χρήση. Θα χει πιο πολύ δύναμη χαμηλά (άχρηστη γιατί θα σπινιάρει-μπαντιάζει) αλλά θα είναι και πιο βολικές οι αλλαγές ταχυτήτων για την κίνηση.

690 τώρα έχω οδηγήσει μόνο τα καινούργια τα οποία πέραν από κακάσχημα (υποκειμένικο αυ΄το οκ) έχουν πολύ άβολη θέση οδήγησης. Αν έπαιρνα 690 θα κοίταγα για DukeIII που είναι το πιο όμορφο μονοκύλινδρο που χει βγάλει η ΚΤΜ.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο. :)

φιλε μου βοηθησες αρκετα...να σου πω απο του 7 και μετα μειωθηκε η καταναλωση δλδ?εγω για 09 πηγαινω.αμα πηγαινεις νορμαλ παλι καιει πολυ?γνκ απο οτι καταλαβα κατα τη γνωμη σου ειναι μια μηχανη για να κανεις βολτες και να γουστερνεις οχι μια μηχανη για τη καθιμερινοτητα να κανεις τις δουλειες σου και να ειναι το μονο σου μεσο σωστα?τπτ προβληματα σου εβγαλε?

ΝIKOLTSOS
25/08/2015, 04:43
Λοιπόν, έχω ένα 660 adventure... Ναι εκείνες τις λαδέριες που χαλάνε κτλ κτλ.

Η χρήση που το έκανα ήταν καθημερινή, όμως οι δουλείες που είχα δεν ήταν στο κέντρο οπότε έκανε πολλά χιλιόμετρα και για ζέσταμα και για κρύωμα και το 1-2-1 από φανάρι σε φανάρι μποτιλιαρισμένο δεν το έχει κάνει καθημερινά οπότε εδώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω...

Όμως γυρνούσε σε καθημερινή βάση και έγραφε αρκετά ως πολλά χιλιόμετρα...
Εκτός από την χρήση μετακίνησης κάναμε και αρκετό enduro είτε εκδρομικό π.χ. (https://www.youtube.com/watch?v=tUL9jK3Ff9I) είτε σε καθαρά εντουράδικες διαδρομές (ανάλογου με τα χέρια επιπέδου) και προσπαθούσαμε να κρατάμε σταθερά ένα χωμάτινο ραντεβού την εβδομάδα...

Δεν έχει κάνει κιχ.
Ο χρυσοί κανόνες είναι δύο 1/2.
Να ξέρει ο μάστορας και να του κάνεις τα πάντα στην ώρα του ίσως και ποιο νωρίς αν σε παίρνει οικονομικά...
Και επίσης ο προηγούμενος να τηρούσε το απο πάνω, αυτά <<πλήρωσα>>...

Να ξέρεις ότι,
Είναι ακριβό σπορ το ΚΤΜ....

Το συμπέρασμα είναι, ότι όλα τους είναι <<ειδικά>> μηχανάκια που θέλουν να ξέρεις τι θα τα κάνεις όταν τα πάρεις....
Οδήγησα ένα 690 enduro (αυτό στο video) και έχω χάσει το μυαλό μου, αλλά δεν έχει καμία δουλειά μέσα στην πόλη...
Όχι γιατί θεωρώ πως δεν θα αντέξει, αλλά δεν είναι στημένο για εκεί...
Το ίδιο θεωρώ και το motard αν δεν γυρνάει σε πίστα δεν θα καταλάβεις γιατί όλοι βγάζουν χολή για αυτή την εταιρία...
Γιατί όταν μιλάμε για μαμά απόδοση είναι σε άλλο επίπεδο...

Η πρότασή μου μίλα με τον devil's animal και θα σου δώσει αρκετές πληροφορίες πως μπορείς να να στήσεις ένα motard που να σκίζει και να πηγαίνει χωρίς να αλλάξεις εταιρία....

Δεν έχω κωλύματα με εταιρίες για αυτό σου λέω, να δείς πρώτα πως μπορείς να κα΄νεις το δικό σου καλύτερο...
Εκτός και αν θες ντε και καλά ΚΤΜ...
Οπότε με το καλό και πάντα σουζα!!!!!
:beer::beer::smokin:

greco13
25/08/2015, 09:09
Johny τα είχαμε πει και στο προηγούμενο thread. Έχω ένα SMC 625 '04. Που σημαίνει 11 χρόνια και 55.000 χιλιόμετρα. Όχι μόνο δεν το έχω βαρεθεί αλλά δεν σκέφτομαι και να το αλλάξω. Προβλήματα σχεδόν μηδενικά και ότι έβγαλε έφταιγα εγώ και τα μυαλά που είχα σαν πιτσιρικάς. Τα καινούρια 690 είναι ακόμα πιο γρήγορα, πιο στημένα με πιο ελαφριά αίσθηση. Ίσως χάνουν ελάχιστα σε απόκριση γκαζιού και αμεσότητα. Αν οδηγήσεις 690 μετά το XTX θα είναι σαν να έχεις ανέβει σε F16. Το superduke είναι υπερβολή για τη χρήση που θες. Βρες ένα καλά συντηρημένο 690 και έχεις ένα μηχανάκι πόλης, πίστας και μικρού ταξιδιού για τα επόμενα 10 χρόνια. Η συντήρηση του θα είναι ακριβότερη από του XTX, όπως και και του XTX είναι ακριβότερη από ένα Crypton. Τόση είναι η διαφορά..

lkol
25/08/2015, 12:52
Πάντως, να ξεκαθαρίσουμε ότι άλλο πράμα τα μονοκύλινδρα κ άλλο τα δικύλινδρα ΚΤΜ.
Τα πρώτα είναι πολύ πιο ευαίσθητα κ θέλουν πραγματικά πολύ σωστή συντήρηση. Ακόμα κ το ΙΙΙ που λένε πολλοί ότι είναι αξιόπιστο, βαράει πολύ έυκολα κ τα κοκοράκια τα έχει για πρωινό. Θέλει τσεκάρισμα βαλβίδων συχνά κ προσοχή στην τρόμπα νερού η οποία όταν βαράει μπορεί να σου κάνει ζημιά στο μοτέρ.
Για αυτό κ η αγορά μεταχειρισμένου Duke, είναι λίγο λαχείο. Οι περισσότεροι κάτοχοι, είναι πιτσιρικάδες που κάνουν οικονομία σε όλα κ όταν είναι να βαρέσει, το σπρώχνουν στον επόμενο καβλωμένο πιτσιρικά. Όχι ότι δεν υπάρχουν κ καλά μηχανάκια, αλλά είναι δύσκολο να τα βρεις κ πιο δύσκολο να τα αναγνωρίσεις.

Ο LC8 από την άλλη, είναι ένα μοτέρ πραγματικά αξιόπιστο κ πλέον δοκιμασμένο αρκετά όλα αυτά τα χρόνια. Προφανώς έχει το κόστος συντήρησης ενος 1000, αλλά τουλάχιστον στην αγορά μεταχειρισμένου, θα βρεις πολύ καλύτερες κ ασφαλείς επιλογές.
Εγώ το SD 990 το είχα 3 χρόνια για καθημερινή μετακίνηση χωρίς προβλήματα. Νομίζω ότι είναι η καλύτερη πραγματικά sport all around επιλογή, καθώς μπορεί να κάνει κ ταξίδι κ κάνα trackday χωρίς σημαντικούς συμβιβασμούς.

macdeath_s
25/08/2015, 13:53
φιλε μου βοηθησες αρκετα...να σου πω απο του 7 και μετα μειωθηκε η καταναλωση δλδ?εγω για 09 πηγαινω.αμα πηγαινεις νορμαλ παλι καιει πολυ?γνκ απο οτι καταλαβα κατα τη γνωμη σου ειναι μια μηχανη για να κανεις βολτες και να γουστερνεις οχι μια μηχανη για τη καθιμερινοτητα να κανεις τις δουλειες σου και να ειναι το μονο σου μεσο σωστα?τπτ προβληματα σου εβγαλε?

Από του 07 και μετά βελτιώθηκε λίγο ο ψεκασμός και μεγάλωσε το ντεπόζιτο αλλά δεν είχε και τεράστιες διαφορές στην κατανάλωση. Γενικά η κατανάλωση αν δεν βάλεις κάτι παραπάνω από τελικά παλεύεται. Εγώ σου ξαναλέω το είχα και για μεταφορικό ακόμη και όταν είχε τα πάντα πάνω του και ήταν το μόνο μου μέσο. Αλλά ήξερα εκ των προτέρων ότι το μηνιαίο budget για βενζίνες θα ανέβαινε κατακόρυφα. Οπότε και για πόλη και καθημερινή χρήση κάνει ιδίως αν δεν το πειράξεις πολύ και βάλεις άλλο γρανάζι μπροστά. Για το 990 έχει εδώ (http://www.superduke.net/forum/viewtopic.php?f=1&t=18764) αρκετές πληροφορίες.

Υ.Γ.: Από προβλήματα τα μόνο που χω ακούσει σε LC8 είναι τρόμπες συμπλέκτη ή φρένου. Φρένου μου βγαλε και το 1290. Το 990 μου χε ζητήσει έναν ανορθωτή (μλκια του προηγούμενου κατόχου) και τπτ άλλο.

johny7
25/08/2015, 15:05
Πάντως, να ξεκαθαρίσουμε ότι άλλο πράμα τα μονοκύλινδρα κ άλλο τα δικύλινδρα ΚΤΜ.
Τα πρώτα είναι πολύ πιο ευαίσθητα κ θέλουν πραγματικά πολύ σωστή συντήρηση. Ακόμα κ το ΙΙΙ που λένε πολλοί ότι είναι αξιόπιστο, βαράει πολύ έυκολα κ τα κοκοράκια τα έχει για πρωινό. Θέλει τσεκάρισμα βαλβίδων συχνά κ προσοχή στην τρόμπα νερού η οποία όταν βαράει μπορεί να σου κάνει ζημιά στο μοτέρ.
Για αυτό κ η αγορά μεταχειρισμένου Duke, είναι λίγο λαχείο. Οι περισσότεροι κάτοχοι, είναι πιτσιρικάδες που κάνουν οικονομία σε όλα κ όταν είναι να βαρέσει, το σπρώχνουν στον επόμενο καβλωμένο πιτσιρικά. Όχι ότι δεν υπάρχουν κ καλά μηχανάκια, αλλά είναι δύσκολο να τα βρεις κ πιο δύσκολο να τα αναγνωρίσεις.

Ο LC8 από την άλλη, είναι ένα μοτέρ πραγματικά αξιόπιστο κ πλέον δοκιμασμένο αρκετά όλα αυτά τα χρόνια. Προφανώς έχει το κόστος συντήρησης ενος 1000, αλλά τουλάχιστον στην αγορά μεταχειρισμένου, θα βρεις πολύ καλύτερες κ ασφαλείς επιλογές.
Εγώ το SD 990 το είχα 3 χρόνια για καθημερινή μετακίνηση χωρίς προβλήματα. Νομίζω ότι είναι η καλύτερη πραγματικά sport all around επιλογή, καθώς μπορεί να κάνει κ ταξίδι κ κάνα trackday χωρίς σημαντικούς συμβιβασμούς.

ναι το ξερω δυστηχως τα 690 ειναι περιεργα τους πινουν το αιμα και μετα τα σκοτωνουν για να μη τους μεινουν στα χερια..sd ειχε και ενας φιλος μου 4 χρονια ολη μερα εξω του επινε πραγματικα το αιμα καιδεν ειχε μιλησει το μηχανακι..απλα ηταν αγγλος στα σερβις του...το σκεφτομαι σοβαρα για sd ειδκα για το θεμα αξιοπιστιας...παιζουν του 08-09 με 4.500 χηνες..γτ τα σκοτωνουν ετσι ομως?

johny7
25/08/2015, 15:08
Από του 07 και μετά βελτιώθηκε λίγο ο ψεκασμός και μεγάλωσε το ντεπόζιτο αλλά δεν είχε και τεράστιες διαφορές στην κατανάλωση. Γενικά η κατανάλωση αν δεν βάλεις κάτι παραπάνω από τελικά παλεύεται. Εγώ σου ξαναλέω το είχα και για μεταφορικό ακόμη και όταν είχε τα πάντα πάνω του και ήταν το μόνο μου μέσο. Αλλά ήξερα εκ των προτέρων ότι το μηνιαίο budget για βενζίνες θα ανέβαινε κατακόρυφα. Οπότε και για πόλη και καθημερινή χρήση κάνει ιδίως αν δεν το πειράξεις πολύ και βάλεις άλλο γρανάζι μπροστά. Για το 990 έχει εδώ (http://www.superduke.net/forum/viewtopic.php?f=1&t=18764) αρκετές πληροφορίες.

Υ.Γ.: Από προβλήματα τα μόνο που χω ακούσει σε LC8 είναι τρόμπες συμπλέκτη ή φρένου. Φρένου μου βγαλε και το 1290. Το 990 μου χε ζητήσει έναν ανορθωτή (μλκια του προηγούμενου κατόχου) και τπτ άλλο.

αυτο με ψηνει οτι ειναι αξιοπιστο μοτερ...απλα δε θελω να πεθυμω το xtx μεσα στη πολη που το εχω σα παπι...

johny7
25/08/2015, 15:09
Johny τα είχαμε πει και στο προηγούμενο thread. Έχω ένα SMC 625 '04. Που σημαίνει 11 χρόνια και 55.000 χιλιόμετρα. Όχι μόνο δεν το έχω βαρεθεί αλλά δεν σκέφτομαι και να το αλλάξω. Προβλήματα σχεδόν μηδενικά και ότι έβγαλε έφταιγα εγώ και τα μυαλά που είχα σαν πιτσιρικάς. Τα καινούρια 690 είναι ακόμα πιο γρήγορα, πιο στημένα με πιο ελαφριά αίσθηση. Ίσως χάνουν ελάχιστα σε απόκριση γκαζιού και αμεσότητα. Αν οδηγήσεις 690 μετά το XTX θα είναι σαν να έχεις ανέβει σε F16. Το superduke είναι υπερβολή για τη χρήση που θες. Βρες ένα καλά συντηρημένο 690 και έχεις ένα μηχανάκι πόλης, πίστας και μικρού ταξιδιού για τα επόμενα 10 χρόνια. Η συντήρηση του θα είναι ακριβότερη από του XTX, όπως και και του XTX είναι ακριβότερη από ένα Crypton. Τόση είναι η διαφορά..

με προβληματιζει αυτο που λεει ο lkol..και επισης οτι με 5.000 παιρνεις και το ενα και το αλλο..και πανω απο 08...για ποιο λογο να προτιμισω το 690?λογω οικονομιας και οτι εινα πιο βολικο στη πολη?

BLiTzER
25/08/2015, 15:21
Οχήματα μικρότερου κυβισμού έχουν μεγαλύτερη πέραση την περίοδο που διανύουμε, άρα πωλούνται και ακριβότερα. Προσφορά και ζήτηση, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

lookylook
25/08/2015, 16:01
με προβληματιζει αυτο που λεει ο lkol..και επισης οτι με 5.000 παιρνεις και το ενα και το αλλο..και πανω απο 08...για ποιο λογο να προτιμισω το 690?λογω οικονομιας και οτι εινα πιο βολικο στη πολη?
Αστικό περιβάλλον και κοντινές εξοχές=690. Τώρα για το αν καταλάβεις διαφορά με ΧΤ..τι να σου πω? Πήγαινε σε ένα που πουλά 690 για δοκιμή. Χωρίς να σκίσεις το ξένο μηχανάκι (που είναι απαράδεκτο), κάνε μια απλή βόλτα. Όταν ξανακαβαλήσεις το xt θα δεις την ξενέρα. Κάνε το ίδιο και με sd. Απλά πράγματα.

johny7
25/08/2015, 16:18
Αστικό περιβάλλον και κοντινές εξοχές=690. Τώρα για το αν καταλάβεις διαφορά με ΧΤ..τι να σου πω? Πήγαινε σε ένα που πουλά 690 για δοκιμή. Χωρίς να σκίσεις το ξένο μηχανάκι (που είναι απαράδεκτο), κάνε μια απλή βόλτα. Όταν ξανακαβαλήσεις το xt θα δεις την ξενέρα. Κάνε το ίδιο και με sd. Απλά πράγματα.

χαχαχαχα εννοειτε οτι δε θα το σκισω...!συμφωνεις οτι απο θεμα αξιοπιστισιας τα 690 ειναι πιο ευκολο να παρεις κατι που θα βγαλει ζημια ?

noodles
28/08/2015, 12:51
το 690sm ειναι ενα πολιτικο μοταρντ με οτι αυτο συνεπαγεται. μπορεις να το εχεις και για καθημερινο και για παιχνιδι σε στροφιλικι-πιστα. δεν εχει αυστηρη συντηριση (απλα κανεις σερβις με βαση το μανουαλ) και δεν το δουλευεις σε χαμηλες στροφες (πχ σπιτι καφετερια με 4η και 50χλμ). αν τα κανεις αυτα δεν προκειται να παθει τιποτα. πριν το παρεις να το τσεκαρεις καλα σε μηχανικο και οταν το παρεις να βρεις ενα μηχανικο που τον εμπιστευεσαι. στη συντηρηση δεν ειναι τοσο πολυπλοκα οπως τα lc4 αλλα ουτε και απλα σαν glx. με το χτ δεν εχει καμια σχεση. "το χτ ειναι ενα ψιλοφτερο παπι 660 κυβικων":cool:

BLiTzER
28/08/2015, 12:53
Το 690 "φοράει" lc4 :P

noodles
28/08/2015, 12:58
ναι αλλα ειναι πιο καινουριος (γραφοντας lc4 εννουσα αυτα μεχρι 06-07 που θελανε εξαερωση στην αλλαγη λαδιου, αλλαγη 2-3 φιλτρα και αλλα τετοια). το 690 νομιζω ειναι πιο απλο σωστα?

BLiTzER
28/08/2015, 13:08
Τα 640 εννοείς; Ακόμα χρησιμοποιούν 2 φίλτρα τα 690, όσο γνωρίζω.

noodles
28/08/2015, 13:11
640 ναι (νομιζω και τα 625 ιδια ηταν, η οχι?). οι μηχανικοι εχουν καταστρεψει πολλα τετοια γιατι νομιζανε πως ειναι παπι (ανοιγεις ταπα, βγαζεις λαδι και βαζεις καινουριο). θελουν εξαερωση στο κυκλωμα λαδιου, συμπληρωνεις λαδι στο πλαισιο και αλλαζεις και καποια φιλτρα. :)

Bob_o_mastoras
28/08/2015, 13:14
Αν και ασχετος με ΚΤΜ νομιζω (τα LC4) εχουν ενα φιλτρο λαδιου καπου κατω μπροστα εκει που τελειωνει η δοκος του πλαισιου μπροστα. Που το καλυπτει μια μικρουλα ποδια. Εχουν και αλλο;;;

BLiTzER
28/08/2015, 13:17
Έχουν φίλτρο κι από τις 2 πλευρές.

Ναι και τα 625 είναι lc4.

greco13
28/08/2015, 17:55
Όλα τα lc4 ήταν 625cc. Το μόνο που άλλαζε ήταν το smc 660 χωρίς μίζα με 654cc. Όντως αν ο μηχανικός δεν γνωρίζει να αλλάζει λάδια στο συγκεκριμένο ή ακόμα χειρότερα προσπαθήσει κάποιος άσχετος ανοίγοντας ταπες το πιο πιθανό είναι να σκάσει το μοτέρ από παντού!!!

Τα 690 έχουν πολύ πιο αραιά συντήρηση.

BLiTzER
28/08/2015, 18:35
Όπως και τα προηγούμενα 690 είναι 654cc (εκτός του R). Ισχύει ότι έχουν πιο αραιή συντήρηση (λάδια κάθε 5,000 χλμ, αν θυμάμαι καλά) και πιο εύκολη. Απλά διευκρίνησα ότι τα 2 φίλτρα έχουν παραμείνει.

johny7
28/08/2015, 21:52
το 690sm ειναι ενα πολιτικο μοταρντ με οτι αυτο συνεπαγεται. μπορεις να το εχεις και για καθημερινο και για παιχνιδι σε στροφιλικι-πιστα. δεν εχει αυστηρη συντηριση (απλα κανεις σερβις με βαση το μανουαλ) και δεν το δουλευεις σε χαμηλες στροφες (πχ σπιτι καφετερια με 4η και 50χλμ). αν τα κανεις αυτα δεν προκειται να παθει τιποτα. πριν το παρεις να το τσεκαρεις καλα σε μηχανικο και οταν το παρεις να βρεις ενα μηχανικο που τον εμπιστευεσαι. στη συντηρηση δεν ειναι τοσο πολυπλοκα οπως τα lc4 αλλα ουτε και απλα σαν glx. με το χτ δεν εχει καμια σχεση. "το χτ ειναι ενα ψιλοφτερο παπι 660 κυβικων":cool:

συμφωνω αν και να σου πω εχω παθει ερωτα με το sd!!!κοιτα αυτο που παρατηρησα ομως στο forum της ktm ειναι πως για τα 690 υπηρχαν πολυ περισσοτερες αναφορες σε βλαβες απο οτι στα sd...και με προβληματισε αυτο ειπε ο bob mastoras οτι λογω του οτι ειναι μονοκυλινδρο ειναι πιο πολυ λαχειο να βρεις μεταχειρω που να ειναι νταξει...

Bob_o_mastoras
28/08/2015, 22:49
συμφωνω αν και να σου πω εχω παθει ερωτα με το sd!!!κοιτα αυτο που παρατηρησα ομως στο forum της ktm ειναι πως για τα 690 υπηρχαν πολυ περισσοτερες αναφορες σε βλαβες απο οτι στα sd...και με προβληματισε αυτο ειπε ο bob mastoras οτι λογω του οτι ειναι μονοκυλινδρο ειναι πιο πολυ λαχειο να βρεις μεταχειρω που να ειναι νταξει...

Δεν ειπα κατι τετοιο. Με μπερδεψες με αλλον. :)

greco13
28/08/2015, 23:05
Οποιοδήποτε 690 βρεις συντηρημένο σωστά με αναλυτικό βιβλίο service και συνεχίσεις και το συντηρείς σωστά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα βγάλει κάτι σοβαρό. Το παν είναι η συντήρηση. Τα μηχανάκια αυτά είναι φτιαγμένα για να δουλεύουν στα όρια, και τα όρια τους είναι πολύυυυυυυυυ πιο πέρα από αυτά που νομίζουμε όλοι οι δήθεν χεράδες. Εννοείται πως αυτό ισχύει και για τα superduke.

Bob_o_mastoras
29/08/2015, 12:43
Συμφωνω με τον απο πανω!
Οπωσδηποτε να εχει πληρες βιβλιο σερβις αν κινηθεις προς s.duke ή 690.

eulogitos
29/08/2015, 14:21
Καλησπερα και απο μενα.

Επειδη ειχα το 690 και ειχα παρει βολτα xtx απο φιλο ,ειναι αληθεια πως την διαφορα θα την νιωσεις αισθητα και στην ευκολια που θα μπαινεις στη στροφες ,και στα γκαζι που θα ανοιγεις και θα λυσσαει και στα φρενα που θα σου δωσουν μια αισθηση σιγουριας παραπανω..ολα αυτα με ενα + αν μιλαμε για το smr 690 που γ μενα ειναι χρυση τομη στα sm αυτου του κυβισμου συν οτι εχει να κανει με την εξωτερικη εμφανιση (υποκειμενικο εδω ,γτ το υπεροπλο πολιτικου μοταρντ ειναι το smc-R).
αν τωρα θες να νιωσεις πιο αισθητα την αλλαγη κατηγοριας τοτε νομιζω το s.duke θα σε δικαιωσει και με το πολυυυυυ παραπανω (ισως αρκετα παραπανω με αυτα που χρειαζεται ενας μεσος αναβατης σε συνθηκες πολης).

πολυ περιληπτικα :
με το 690 ειναι σαν να εχεις το xtx υπερτουμπανιασμενο απολες τις παντες αλλα και διατηρωντας την χαμηλη του καταναλωση (5,5-5 l/100) + οτι τα παγια εξοδα του (ασφαλεια,τελη) ειναι τα ιδια

με το s.duke εχεις ενα μηχανακι απο αλλο πλανητη σε σχεση με το xtx,μπορει να σε παει ανετα ενα ταξιδακι (την αποσταση την οριζεις εσυ...) πιο ανετα απτα αλλα 2 (οχι τοσο απο αποψη ανεμοκαλυψης,σελας αλλα απο αποψη "τραβηγματος" του κινητηρα).επισης νομιζω οτι αυτο το μηχανακι θα σε βαλει κ στο τρυπακι οτι "τι να παρω μετα,αφου ειναι τουμπανο σε ολα του..δν υπαρχει αναβαθμιση" εκτος απτο τερας το 1290.
με αυξημενα -καταναλωση,τελη,ασφαλεια- σχεδον στο 80%

Για να μην μακρυγορω θα σ πω οτι εγω,αν ειχα ενα xtx ,θα εδινα αυτα τα 4500+ χιλιαρικα μονο για το s.duke.. αλλιως δν θα εβρισκα τοσο ουσιωδη την μεταβαση..αλλα αυτο εγω.
αν εσυ αυτο π θες ειναι το ενα τσιικ παραπανω και δν ψηνεσαι να πας σε τοσα κυβικα για τους χ-ψ λογους (αν κ βλεπω οτι το κανεις πολυ κεφι το s.duke) το ψαξε γ ενα καλο,καθαρο,μαμισιο 690-690 R.

εγω το 690 το πηρα με 23.000χλ , το πουλησα σε φιλο με 35.000 και τωρα εχει 42.000 και το μονο π εκανα ηταν το μεγαλο σερβις στις 30.000 και εκτοτε μονο αλλαγες λαδιων ανα 3.000χλμ.
τωρα ετοιμαζεται για ενα ακομα μεγαλο σερβις και δν εχει κανει κιχ .μια μπαταρια ζητησε μονο.

αλλα για τα δικυλινδρα κτμ εχω ακουσει τα καλυτερα + οτι τα s.duke νομιζω εχουν κ καλυτερες τρομπες συμπλεκτη τις οποιοες δανειζονται τα adventure οταν τους κλαταρουν οι δικες τους.

johny7
29/08/2015, 15:49
Δεν ειπα κατι τετοιο. Με μπερδεψες με αλλον. :)

ναι οκ σορι!!

johny7
29/08/2015, 16:00
Καλησπερα και απο μενα.

Επειδη ειχα το 690 και ειχα παρει βολτα xtx απο φιλο ,ειναι αληθεια πως την διαφορα θα την νιωσεις αισθητα και στην ευκολια που θα μπαινεις στη στροφες ,και στα γκαζι που θα ανοιγεις και θα λυσσαει και στα φρενα που θα σου δωσουν μια αισθηση σιγουριας παραπανω..ολα αυτα με ενα + αν μιλαμε για το smr 690 που γ μενα ειναι χρυση τομη στα sm αυτου του κυβισμου συν οτι εχει να κανει με την εξωτερικη εμφανιση (υποκειμενικο εδω ,γτ το υπεροπλο πολιτικου μοταρντ ειναι το smc-R).
αν τωρα θες να νιωσεις πιο αισθητα την αλλαγη κατηγοριας τοτε νομιζω το s.duke θα σε δικαιωσει και με το πολυυυυυ παραπανω (ισως αρκετα παραπανω με αυτα που χρειαζεται ενας μεσος αναβατης σε συνθηκες πολης).

πολυ περιληπτικα :
με το 690 ειναι σαν να εχεις το xtx υπερτουμπανιασμενο απολες τις παντες αλλα και διατηρωντας την χαμηλη του καταναλωση (5,5-5 l/100) + οτι τα παγια εξοδα του (ασφαλεια,τελη) ειναι τα ιδια

με το s.duke εχεις ενα μηχανακι απο αλλο πλανητη σε σχεση με το xtx,μπορει να σε παει ανετα ενα ταξιδακι (την αποσταση την οριζεις εσυ...) πιο ανετα απτα αλλα 2 (οχι τοσο απο αποψη ανεμοκαλυψης,σελας αλλα απο αποψη "τραβηγματος" του κινητηρα).επισης νομιζω οτι αυτο το μηχανακι θα σε βαλει κ στο τρυπακι οτι "τι να παρω μετα,αφου ειναι τουμπανο σε ολα του..δν υπαρχει αναβαθμιση" εκτος απτο τερας το 1290.
με αυξημενα -καταναλωση,τελη,ασφαλεια- σχεδον στο 80%

Για να μην μακρυγορω θα σ πω οτι εγω,αν ειχα ενα xtx ,θα εδινα αυτα τα 4500+ χιλιαρικα μονο για το s.duke.. αλλιως δν θα εβρισκα τοσο ουσιωδη την μεταβαση..αλλα αυτο εγω.
αν εσυ αυτο π θες ειναι το ενα τσιικ παραπανω και δν ψηνεσαι να πας σε τοσα κυβικα για τους χ-ψ λογους (αν κ βλεπω οτι το κανεις πολυ κεφι το s.duke) το ψαξε γ ενα καλο,καθαρο,μαμισιο 690-690 R.

εγω το 690 το πηρα με 23.000χλ , το πουλησα σε φιλο με 35.000 και τωρα εχει 42.000 και το μονο π εκανα ηταν το μεγαλο σερβις στις 30.000 και εκτοτε μονο αλλαγες λαδιων ανα 3.000χλμ.
τωρα ετοιμαζεται για ενα ακομα μεγαλο σερβις και δν εχει κανει κιχ .μια μπαταρια ζητησε μονο.

αλλα για τα δικυλινδρα κτμ εχω ακουσει τα καλυτερα + οτι τα s.duke νομιζω εχουν κ καλυτερες τρομπες συμπλεκτη τις οποιοες δανειζονται τα adventure οταν τους κλαταρουν οι δικες τους.

αυτο ακριβως ειναι το θεμα το xtx θα το δωσω κανα 2000...αν βαλω αλλα τοσα και παραπνω και γενικα μπω σε ολη αυτη τη διαδικασια με μαστορες και τι μπορει να βγαλει για να παρω κατι που οσο να ναι θα μου δωσει μια αισθητη διαφορα απλα δε ξερω αν αξιζει..γιατι και το xtx με ροικη kn εξατμισεις και μια μαλακιτσα για τα μιγματα που κατι δινει παει αρκετα καλα και μου το εχουν πει αρκετα ατομα...

ασε που με 300 ευρω βαζω ενα αναποδο μπροστινο απο ktm με ακτινικη τρομπα φρενου και εχω καλυτερη οδηγικη συμπεριφορα...
δε θα γινει δουκας φυσικα ποτε αλλα θα ειναι αξιολογο μηχανακι...αυτα με κανουν να κλεινουν προς το superduke...

απο την αλλη θελω αν παρω superduke να το γουσταρω ακομα μαι μεχρι στο περιπτερο (οπως χαιρομαι το xtx και εχουν και το ιδιο βαρος 186 κιλα) και οχι να το χαιρομαι μονο τα βραδυα σε ανοιχτους δρομους χωρις κινηση..

φιλος που το χε 4 χρονια μου χει πει πως το μηχανακι πεταγε και το χε σα παπι δε κολωνε πουθενα + οτι του πινε το αιμα σουζες και λοιπα και δεν ειχε ζητησει τπτ...

nikos force
29/08/2015, 17:15
παρα τα 20 αλογα που εχουν διαφορα, δεν θα σου κανει μεγαλη αισθηση ,λογω του τροπου που αποδιδει το κτμ... πολυ γραμμικα , πολυ ψηλα ... εκτος αν το ξεκωλλιασεις στο γραναζωμα ,αλλα αυτο ισχυει και με το χτχ ετσι και του βαλεις κανα 60αρι γραναζι

johny7
29/08/2015, 18:03
παρα τα 20 αλογα που εχουν διαφορα, δεν θα σου κανει μεγαλη αισθηση ,λογω του τροπου που αποδιδει το κτμ... πολυ γραμμικα , πολυ ψηλα ... εκτος αν το ξεκωλλιασεις στο γραναζωμα ,αλλα αυτο ισχυει και με το χτχ ετσι και του βαλεις κανα 60αρι γραναζι

δεν τα συγκρινω τα δυο μηχανακια σαφως και το ktm ειναι κλασης ανωτερω απο το xtx απο ολες τις αποψεις και πολυ πιο δυνατο...απλα το προβλημα μου ειναι πως με τα ιδια λεφτα παιρνεις και τα δυο μηχανακια..που εχουν μεγαλες διαφορες..οπως ειπε πανω ο φιλος το 690 ειναι ενα υπερτουμπανιασμενο xtx αλλα το sd ειναι τελειως αλλου ειναι αλλη κατηγορια μηχανης

Bob_o_mastoras
29/08/2015, 19:06
Εγω παντως αν ημουν στη θεση σου δεν θα παιρνα ουτε το ενα ουτε το αλλο.
SMT ή SMR 950 θα επαιρνα. Κατα προτιμηση το voyager. Κανει τα παντα, εχει στησιμο μοταρντ, εχει αρκουδογκαζο οπως και το sd, πιο μανιτζεβελο μες την πολη λογω υψους, ταξιδευει με ανεση και περναει και χωματοδρομους σβελτα (μη σου πω κανεις και αλματακια).
Για τσεκαρε το και τουτο..

johny7
29/08/2015, 21:11
Εγω παντως αν ημουν στη θεση σου δεν θα παιρνα ουτε το ενα ουτε το αλλο.
SMT ή SMR 950 θα επαιρνα. Κατα προτιμηση το voyager. Κανει τα παντα, εχει στησιμο μοταρντ, εχει αρκουδογκαζο οπως και το sd, πιο μανιτζεβελο μες την πολη λογω υψους, ταξιδευει με ανεση και περναει και χωματοδρομους σβελτα (μη σου πω κανεις και αλματακια).
Για τσεκαρε το και τουτο..

lc8 και αυτα ετσι?

johny7
29/08/2015, 22:18
Εγω παντως αν ημουν στη θεση σου δεν θα παιρνα ουτε το ενα ουτε το αλλο.
SMT ή SMR 950 θα επαιρνα. Κατα προτιμηση το voyager. Κανει τα παντα, εχει στησιμο μοταρντ, εχει αρκουδογκαζο οπως και το sd, πιο μανιτζεβελο μες την πολη λογω υψους, ταξιδευει με ανεση και περναει και χωματοδρομους σβελτα (μη σου πω κανεις και αλματακια).
Για τσεκαρε το και τουτο..

λοιπον smt ακριβο το ξεχναω..smr ειναι ωραιο θα το δω και αυτο οντως θα ναι πιο πολυ στη φαση τοθ xtx αρα πιο βολικο...

nikos force
29/08/2015, 23:52
λοιπον smt ακριβο το ξεχναω..smr ειναι ωραιο θα το δω και αυτο οντως θα ναι πιο πολυ στη φαση τοθ xtx αρα πιο βολικο...

ντιουκ3 και σμ690 ειναι ακριβως τα ιδια μηχανακια απο αποψη εργονομιας

johny7
30/08/2015, 14:25
ντιουκ3 και σμ690 ειναι ακριβως τα ιδια μηχανακια απο αποψη εργονομιας

Μιλαμε για super duke και smr 950

johny7
30/08/2015, 14:26
Εγω παντως αν ημουν στη θεση σου δεν θα παιρνα ουτε το ενα ουτε το αλλο.
SMT ή SMR 950 θα επαιρνα. Κατα προτιμηση το voyager. Κανει τα παντα, εχει στησιμο μοταρντ, εχει αρκουδογκαζο οπως και το sd, πιο μανιτζεβελο μες την πολη λογω υψους, ταξιδευει με ανεση και περναει και χωματοδρομους σβελτα (μη σου πω κανεις και αλματακια).
Για τσεκαρε το και τουτο..

Να σε ρωτησω το smr που ειναι καρμπυρατερ τι υπερ και κατα εχει απο το ιντζεξιον που ειναι το sd;

eulogitos
31/08/2015, 15:21
για αυτο το θεμα εχουν ανοιξει ολοκληρα θρεντ.τσεκαρε λιγο σε κανα google "διαφορες 950 με 990" .συνηθως θα βρεις να μιλανε για adventure αλλα μπες να διαβασεις.απλα ξεχνα αυτα που λενε για τα περιφερειακα τους και κρατα τις διαφορες καρμπ με ψεκασμο σε αυτους τους κινητηρες.

πολυ περιληπτικα ειναι οτι το καρμπ. σου δινει παρα πολυ καλη αισθηση ,ακουει πιο καλα και σου "τεντωνει" τα χερια..επισης δεν εχει τα σκορτσαρισματα στα χαμηλα σε αντιθεση με το ψεκασμο που δν τα παει κ τοσο καλα στις χαμηλες στροφες .
επισης με το καρμπ. υπαρχουν κ ετοιμες λυσεις μεσα απαυτο το φορουμ για να το κανεις να λειτουργει "σχεδον" σαν ψεκαστο ,χωρις τα αρνητικα του ψεκασμου και με μια πολυ καλη καταναλωση (το λεω γτ το κλασσικο θεμα με τα lc8 ειναι το ποσο πινουν και απασχολει τον καθενα αυτο). ο drbig που εχει ενα superenduro 950 εχει δουλεψει παρα πολυ στο θεμα του ρυθμισματος των καρμπ. στο 950 οποτε αν με το καλο το παρεις υπαρχει πολυ υλικο για να φερεις στα μετρα σου το μηχανακι.

παρολα αυτα δν σημαινει πως ο ψεκασμος του 990 δν βελτιωνεται και οσον αφορα την καταναλωση αλλα και την συνολικη αποδοση απλα εκει θελει να μην φοβασαι να το plugαρεις στο laptop και να αρχισεις τα πειραματα (παλι διαβαζοντας και ψαχνοντας για χαρτες και αποτελεσματα για να εισαι safe.)

johny7
31/08/2015, 22:07
για αυτο το θεμα εχουν ανοιξει ολοκληρα θρεντ.τσεκαρε λιγο σε κανα google "διαφορες 950 με 990" .συνηθως θα βρεις να μιλανε για adventure αλλα μπες να διαβασεις.απλα ξεχνα αυτα που λενε για τα περιφερειακα τους και κρατα τις διαφορες καρμπ με ψεκασμο σε αυτους τους κινητηρες.

πολυ περιληπτικα ειναι οτι το καρμπ. σου δινει παρα πολυ καλη αισθηση ,ακουει πιο καλα και σου "τεντωνει" τα χερια..επισης δεν εχει τα σκορτσαρισματα στα χαμηλα σε αντιθεση με το ψεκασμο που δν τα παει κ τοσο καλα στις χαμηλες στροφες .
επισης με το καρμπ. υπαρχουν κ ετοιμες λυσεις μεσα απαυτο το φορουμ για να το κανεις να λειτουργει "σχεδον" σαν ψεκαστο ,χωρις τα αρνητικα του ψεκασμου και με μια πολυ καλη καταναλωση (το λεω γτ το κλασσικο θεμα με τα lc8 ειναι το ποσο πινουν και απασχολει τον καθενα αυτο). ο drbig που εχει ενα superenduro 950 εχει δουλεψει παρα πολυ στο θεμα του ρυθμισματος των καρμπ. στο 950 οποτε αν με το καλο το παρεις υπαρχει πολυ υλικο για να φερεις στα μετρα σου το μηχανακι.

παρολα αυτα δν σημαινει πως ο ψεκασμος του 990 δν βελτιωνεται και οσον αφορα την καταναλωση αλλα και την συνολικη αποδοση απλα εκει θελει να μην φοβασαι να το plugαρεις στο laptop και να αρχισεις τα πειραματα (παλι διαβαζοντας και ψαχνοντας για χαρτες και αποτελεσματα για να εισαι safe.)

δλδ και το superduke μπορεις μπαινοντας στον εγκεφαλο να αλαξεις τη χαρτογραφηση και να το κανεις ετσι ωστε να μην εχει υπερβολικες καταναλωσεις κατι 10-12 λιτρα στα 110 χλμ που λενε?γνκ σκαμπαζω απο τετοια αλλλα με το συκεκριμενο δεν εχω ασχοληθει..αν μπορουσες να ποσταρεις ενα τετοιο thread θα σου ημουν ευγνωμων,,,

eulogitos
01/09/2015, 10:57
αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144916) το θρεντακι ειναι που αναφερεται στην ρυθμιση οσον αφορα τα καρμπυρατερ στα 950.

για το 990 δεν ξερω αν εχει γραφτει εδω κατι συγκεκριμενο με "μπουσουλα" οπως εχει γραψει ο drbig στο αντιστοιχο των καρμπς.

απ'αυτα που χω διαβασει παντως γτ το εψαχνα (και ακομα το ψαχνω) πολυ με τα adventure, οι lc8 μπορουν να φτασουν στα επιπεδα των 7λιτρων (με χαλαρη οδηγηση..ανα περιπτωσεις ισως κ παρακατω) μεχρι και 9,5 (με φουλ γκαζια κλπ,παλι ανα περιπτωσεις το νουμερο μπορει να ξεφυγει.) και ολα αυτα εχοντας κ ενα μηχανακι που δουλευει σωστα οπου χρειαζεται..δν ειναι αναγκη δλδ να το κανεις ολο "στεγνο" για να μην καιει βενζινη (και με κινδυνο να το παρεις στο χερι).

επισης αν αποφασισεις για το ψεκαστο , ψαξε στο ιντερνετ και διαβασε για το AFR (air fuel ratio) ,στοιχειομετρικη αναλογια και ποιες ειναι οι ιδανικες τιμες αναλογα με το φορτιο,σ.α.λ κλπ .Επισης διαβασε για το wideband sensor που βαζουν πανω εκει που κουμπωνει ο αισθητηρας Λ για να διαβαζουν το AFR της μοτο σε πραγματικο χρονο. εδω τσεκαρε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144492&page=2) για να παρεις μια ιδεα

johny7
01/09/2015, 11:19
Απο οτι καταλαβα μες στο εγκεφαλο στο sd υπαρχουν ετοιμοι χαρτες οπως στο dorsodouro ας πουμε απλα δε τους επιλεγεις ευκολα οπως στο dd ετσι;εκει ειναι αυτο που λες να παιξεις με το laptop;

eulogitos
01/09/2015, 11:46
Δεν γνωριζω για τους ετοιμους.φανταζομαι οτι θα εχει φαση sport-rain-normal κλπ.καποιος οντως θα κανει το μηχανακι πιο οικονομικο,φτωχαινοντας το μιγμα του..

εγω μιλαω για μπριζωμα του sd (και του οποιου ψεκαστου) με το λαπτοπ,κατεβασμα του TuneEcu και ψαξιμο να δεις ποιος χαρτης ταιριαζει στην οδηγηση σου και στις καταναλωσεις που αυτος απαιτει.

δυστυχως με το sd δεν εχω ασχοληθει πολυ ,οποτε ισως καποιος πιο "ειδικος" να σ απαντησει περαιτερω.

xaotikos
01/09/2015, 22:18
τα 990 δεν έχουν έτοιμους χαρτες μέσα. Έναν χάρτη έχουν και αν θέλεις ή κάνεις αλλαγές στο setup το ρυθμίζεις ανάλογα (αν ξέρεις αρκετά ή κάποιος ειδικός σε δυναμόμετρο)

johny7
02/09/2015, 16:27
τα 990 δεν έχουν έτοιμους χαρτες μέσα. Έναν χάρτη έχουν και αν θέλεις ή κάνεις αλλαγές στο setup το ρυθμίζεις ανάλογα (αν ξέρεις αρκετά ή κάποιος ειδικός σε δυναμόμετρο)

στο set up Ομως παιζεις με το μιγμα σε ολο το φασμα η οπως στο xtx που επηρεαζει μεχρι τις 2.800?ετοιμοι χαρτες για πιο οικονομικη οδηγηση δε παιζουν στο internet να τους φορτωσεις?και αν ναι πως μπορεις να τους φορτωσεις τι χρειαζεσαι?

xaotikos
02/09/2015, 23:23
Μπορείς να κάνεις τα πάντα μιας και έχει ξεκλειδωτη ECU. Μπορεις να βάλεις χάρτες μέσω tuneecu, laptop και καλώδιο.
Μπορεις να βάλεις powercommander κλπ. Μπορεις να το πας σε βελτιωτή και να το φέρει στα μέτρα σου.
Διάβασε εδώ που έχει πολύ ψωμί http://advrider.com/index.php?threads/tuneecu-for-990-got-tunes.633558/

johny7
03/09/2015, 18:10
Μπορείς να κάνεις τα πάντα μιας και έχει ξεκλειδωτη ECU. Μπορεις να βάλεις χάρτες μέσω tuneecu, laptop και καλώδιο.
Μπορεις να βάλεις powercommander κλπ. Μπορεις να το πας σε βελτιωτή και να το φέρει στα μέτρα σου.
Διάβασε εδώ που έχει πολύ ψωμί http://advrider.com/index.php?threads/tuneecu-for-990-got-tunes.633558/

οκ σε ευχαριστω!!!