PDA

View Full Version : Σχετικά με πιέσεις ελαστικών και μανόμετρα



stamatisx
24/08/2015, 19:40
Φοράω τα Pirelli Diablo Supercorsa SP v2 τα οποία η Triumph προτείνει να παίζουν στα 34/36. Επίσης η μηχανή από το εργοστάσιο ήρθε με TPMS (Tyre Pressure Monitoring System) και μου δείχνει την πίεση των ελαστικών στο καντράν. Σε δυο διαφοτερικά βουλκανιζατέρ που έχω πάει ακόμα και στο συνεργείο που κάνω σερβις, στο αναλογικό τους μανόμετρο όλα δείχνουν την ίδια πίεση. Τo TPMS όμως δείχνει και για το μπρος και για το πίσω ελαστικό πάντα και σταθερά 2 PSI περισσότερο (36/38) σε σχέση με το βουλκανιζατερ, το ίδιο όμως μου δείχνουν και ένας ψηφιακός μετρητής της Michelin (http://www.shopen.gr/index.php/elegxospiesis5.html) όπως και ένας αεροσυμπιεστής Black & Decker (http://www.mandis.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=4022&category_id=440&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart) που έχω για να βάζω αέρα (όλα 2 PSI πάνω).

Οι απορίες μου είναι:


Ποιό να εμπιστευτώ για να έχω την επιθυμητή πίεση, το βουλκανιζατέρ ή τα ψηφιακά όργανα? Για την ώρα πάω βάση του βουλκανιζατέρ.
Επειδή έχασα το ψηφιακό μετρητή κάπου στην Αττική οδό όταν μου άνοιξε η τσάντα και θέλω να πάρω καινούργιο. Ποιό μου προτείνεται που να είναι ακριβείας και μέχρι €50 (αναλογικό μήπως είναι καλύτερο?)
Επίσης μετά το CSS που θα παρακολουθήσω το Σεπτέμβρη σκέφτομαι να ξεκινήσω να μπαίνω σε όποια track days μπορώ. Με πλήρη εξοπλισμό ζυγίστηκα στα 119 κιλά και το χειμώνα παίζει να είμαι και περισσότερα. Υποθέτω ότι οι πιέσεις που προτείνει η Pirelli για πίστα είναι πιθανότατα ακατάλληλες για το δικό μου βάρος (σα να είμαι δικάβαλος). Σε τι πιέσεις πρέπει να κυμανθώ όταν είναι κρύα (δεν έχω κουβέρτες)?


Υποθέτω ότι πρέπει να είναι λίγο παραπάνω αλλά πόσο (μιας και δεν έχω εμπειρία) για το συγκεκριμένο λάστιχο (32/30)? Σε συνθήκες δρόμου το έχω 1 PSI πάνω (35/37) και το λάστιχο φτάνει μετά από γρήγορες βόλτες στην Αττική οδό στα 38/40 (το TPMS έδειχνε 40/42) και μου βγάζουν σταθερά 7Κ km πριν φτάσουν στα όριο φθοράς των δεικτών.

foogr01
25/08/2015, 01:55
Εγώ έχω πάρει αυτό:
339926

Είναι της FLAIG, έρχεται με πιστοποιητικό και είναι ποιοτικότατος. Τον είχα πάρει από eBay (παλιές καλές εποχές) 40 € συν μεταφορικά.
Λένε και για ένα της Michelin (δε θυμάμαι και το όνομα, ίσως Shradder ?) που είναι πάρα πολύ καλό, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.

Antonisss
25/08/2015, 08:19
Michelin Vigil

mikes
25/08/2015, 10:22
Οι πιεσεις του κατασκευαστη ειναι ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ και σαφως κανεις κατασκευαστης δεν εχει λαβει υπ'οψιν του τον παραγοντα "ελληνικοι δρομοι"...

Διαφορα της ταξης των 2 psi ειναι αμελητεα και αναξια λογου...

Σε περπτωση που 3 οργανα συμφωνουν μεταξυ τους και ενα οχι, εμπιστευεσαι ενα εκ των συμφωνουντων..

nightraider
25/08/2015, 12:16
Εγώ έχω πάρει αυτό:
339926

Είναι της FLAIG, έρχεται με πιστοποιητικό και είναι ποιοτικότατος. Τον είχα πάρει από eBay (παλιές καλές εποχές) 40 € συν μεταφορικά.
Λένε και για ένα της Michelin (δε θυμάμαι και το όνομα, ίσως Shradder ?) που είναι πάρα πολύ καλό, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.

το FLAIG το είχα πάρει απο την Makan, αν θυμάμαι καλά κάτω απο 25e, αλλά έχουν περάσει 13+ χρόνια. Τσεκαρισμένο σε 3 λαστιχάδες, καρφί το ίδιο. Το 2009 το κλώτσησα καταλάθος με την μπότα και εκσφενδονίστηκε στον τοιχο, έκανε γκελ και πέταξε κανα μέτρο ψηλά. Είχα ήδη ενα noname που έδειχνε σχεδόν τα ίδια, αλλιώς θα το ξανάπερνα.

OldMan
25/08/2015, 15:10
Αξιόπιστο είναι ένα όργανο μετρησης όταν μετραει ΣΩΣΤΑ και έχει ΕΠΑΝΑΛΗΨΙΜΟΤΗΤΑ...

Επειδή και τα 2 ανεβαζουν το budget πολύ, προτίμησε το 2ο...

(έλεγξε με ένα καλό μανομετρο τις πιέσεις σου και μετα τσεκαρισε τις τιμες που δείχνει το δικό ώστε να κανεις τις διορθώσεις..)

stamatisx
25/08/2015, 15:43
(έλεγξε με ένα καλό μανομετρο τις πιέσεις σου και μετα τσεκαρισε τις τιμες που δείχνει το δικό ώστε να κανεις τις διορθώσεις..)

Εδώ είναι το θέμα, ποιό είναι καλό και αξιόπιστο? Τα ψηφιακά που δείχνουν όλα το ίδιο (αλλά 2 PSI πάνω σε σχέση με τα αναλογικά) ή τα αναλογικά από τους λαστιχάδες και του συνεργείου που κάνω το σερβις τα οποία και αυτά όλα δείχνουν την ίδια τιμή μεταξύ τους? (αλλά 2 PSI κάτω σε σχέση με τα ψηφιακά)