PDA

View Full Version : αναζήτηση κουτιού μεταχειρισμένου



Σελίδες : [1] 2

archi
25/08/2015, 11:00
συγνώμη για το θέμα αλλά θέλω προτάσεις και γνώμες, και νομίζω ότι κάτι καλό θα ακούσω.

Ψάχνουμε κουτί με τη γυναίκα, θα το οδηγάει καθημερινά η ίδια στην Αθήνα, αλλά το θέλουμε και για κανένα ταξιδάκι.
Προς το παρών υπάρχει ένα fiat punto 20ετία το οποίο τα έχει φάει τα ψωμιά του.
Περίπου το χρόνο κάνουμε 9.000 - 12.000 χλμ.

Μπάτζετ από 4.000 - 5.500€
Σίγουρα 4 θυρο
Θα ήθελα να είναι ιδανικά μέχρι 1400 (1357) για να γλυτώσουμε τα πιο τσιμπημένα τέλη. Αλλά να μην είναι και τάφος, ώστε να μπορεί να κάνει ταξίδι.
Μέγεθος κάτι μικρομεσαίο σκεφτόμαστε σε στυλ fiesta, fabia, corsa, getz, auris.
Ηλικία θα έλεγα από 2004 και μετά σίγουρα.

Θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας. Δεν έχω κολλήματα με μάρκες. Μας ενδιαφέρει η αξιοπιστία, η κατανάλωση και το κόστος συντήρησης και σίγουρα οι χώροι.

BLiTzER
25/08/2015, 11:08
Honda Jazz. Καλοτάξιδο.

dimmie_72
25/08/2015, 11:24
στην περίπτωσή σου θα εκμεταλλευόμουν το δικαίωμα απόσυρσης που θα σου δώσει κάπου 1 χιλιάρικο μείωση στην αγορά του καινούργιου και θα έδινα αυτά τα λεφτά προκαταβολή για κάποιο που η εταιρεία προσφέρει αξιόλογα προγράμματα χρηματοδότησης. ρίξε για παράδειγμα μια ματιά στα site των vw, skoda και θα με θυμηθείς... ;)

est
25/08/2015, 11:28
Αν δε σε ενοχλεί το σχήμα τύπου sedan τότε Toyota Corolla 1.3. To Auris που είπες σε αυτά τα κυβικά επίσης μια χαρά όπως και το Jazz που αναφέρθηκε. Τα υπόλοιπα που λες είναι 1.4 και έχουν αυξημένα τέλη. Αλλιώς πας σε 1.2 πχ Corsa, Fabia, Fiesta αλλά πλέον μιλάμε για αυτοκίνητο καθαρά πόλης.
Εγώ θα κοιτούσα καθαρά για 1.3.

devil's animal
25/08/2015, 11:30
θα δωσω μια ψηφο στο auris μιας και το εχω...

Bob_o_mastoras
25/08/2015, 11:51
Aν δεν παρετε Ιαπωνικο θα προτεινα το Fiesta. Ειναι αρκετα αξιοπιστο αλλα το ατου του ειναι η αριστη οδικη συμπεριφορα και η αισθηση που σου δινει μεγαλυτερου αυτοκινητου.
Το Jazz καλο και ασπαστο αλλα το νιωθεις πολυ ελαφρυ στον αυτοκινητοδρομο (πραγμα βεβαια που σε αποζημιωνει μεσα στην πολη).

kokos08
25/08/2015, 14:37
Getz, δεν παθαινει τιποτα και φθηνα ανταλλακτικα και μια χαρα!

taisteal
25/08/2015, 14:39
Suzuki Swift.

Bob_o_mastoras
25/08/2015, 14:42
Getz, δεν παθαινει τιποτα και φθηνα ανταλλακτικα και μια χαρα!

Iσχυει. Γενικα η Hyundai αν και την σνομπαρουν ειναι πολυ τιμια εταιρια.
Το μεγιστο αρνητικο του Getz, που κατα τα αλλα ειναι αρκετα καλο και οικονομικο, ειναι το πανηλιθιο ραφακι κατω απο την κωλονα του τιμονιου που ενοχλει αφανταστα αν εισαι πανω απο 1,80 ή αν εχεις μακρια ποδια. Μονο για μετριου αναστηματος και κατω οδηγους. Κατανταει πραγματικα ενοχλητικο και, τουλαχιστον στην περιπτωση μου, δεν συνηθιζεται.

archi
25/08/2015, 15:42
ευχαριστώ για αρχή.
οι κάτοχοι ας δώσουν και κανένα στοιχείο από τη συμβίωση τους με τα οχήματα τους.
το jazz φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και από ότι καταλαβαίνω και μηχανικά πρέπει να είναι φοβερό. βλέπω όμως πολύ λίγα στο car και τσιμπημένα για την ηλικία τους και τα χιλ. τους.
το auris από όσο βλέπω ανεβαίνει αρκετά σε τιμή.
το getz το έχω μέσα στις πιθανές λύσεις.

Καθώς είμαι εντελώς άσχετος όσο το ψάχνω καταλήγω ότι
- ή πάμε μέχρι 4000€ σε fiesta clio getz fabia panda corsa για κουτί του 04-06
- ή πάμε στα 6000€ σε getz auris ... του 05-08

αν θέσουμε ως πρωτεύων την αξιοπιστία. και με τη λογική ότι για να πάμε στα 6000 θα πέσει πολύ μα πολύ ζόρισμα. τι προτείνεται;
Δεν θέλω να πάρω κάτι που θα μου ζητήσει στα καπάκια χρήματα.
Ιδανικά θα πρέπει να το κρατήσουμε 5-10 χρόνια. Είναι εφικτό ή πολλά ζητάω;
Γενικά υπάρχει κάτι που πρέπει να αποκλείσω και να μην κοιτάζω καθόλου.
Να πω πως ναι μεν θέλω να έχει μια σπιρτάδα για να κάνουμε καμιά προσπέραση με ασφάλεια αλλά γενικά σε ταξίδια πάμε με 110-130 και δεν με ενδιαφέρει να ταξιδεύει πχ με 150

Bob_o_mastoras
25/08/2015, 15:59
Fabia, Panda, Clio αλλα και το Corsa (αν και καπως καλυτερο) να τα ξεχασεις.. :nono:

Tα Ηonda δυστυχως ή ευτυχως διατηρουν υψηλη αξια μεταπωλησης οποτε ειναι λογικο να τα βρισκεις σε τσιμπιμενες τιμες για την χρονολογια και τα χλμ τους. Αλλα σε αποζημιωνει η αξιοπιστια τους και η ποιοτητα κατασκευης.

Αν ειναι να δωσεις τα εξτρα φραγκα παρε Auris. Πολυ πιο ολοκληρωμενο αυτοκινητο απο το Getz. Πιο ποιοτικο γενικα. Αξιοπιστο αλλα οχι με τα παλια στανταρ της Toyota. Δεν αξιζει να δωσεις 6000 για Getz.
Για το Auris, δεν ξερω αν εφταιγε το συγκεκριμενο επειδη ηταν ολοκαινουργιο, αλλα τα φρενα του ειναι περιεργα. Δυνατα χωρις καθολου αισθηση και εμπλεκουν το abs ευκολα διοτι πανε να μπλοκαρουν με το παραμικρο. Θελουν συνηθεια. καποιος κατοχος ισως να μπορει να μας διαφωτισει περαιτερω.

devil's animal
25/08/2015, 15:59
αμα ψαξεις βρισκεις...εγω πετυχα και πηρα auris 1.6 με πραγματικα χλμ (το τονιζω γιατι πεφτει πολυ leasing και κατεβασμα χλμ) με 5.900 το καλοκαιρι του 2013...
εψαχνα βεβαια για κανενα εξαμηνο...
υπομονη θελει και γερο στομαχι...

toyar
25/08/2015, 16:07
θελεις 12000χλμ το χρονο για 10 χρονια
1.3 για μικρα τελη και σπιρταδα για ταξιδι
ενα yaris πρωτης γενιας ιδανικα μεχρι 2001 μοντελο με <150000 χλμ
κοστος γυρω στο 3χιλιαρο

archi
25/08/2015, 17:19
Fabia, Panda, Clio αλλα και το Corsa (αν και καπως καλυτερο) να τα ξεχασεις.. :nono:

Tα Ηonda δυστυχως ή ευτυχως διατηρουν υψηλη αξια μεταπωλησης οποτε ειναι λογικο να τα βρισκεις σε τσιμπιμενες τιμες για την χρονολογια και τα χλμ τους. Αλλα σε αποζημιωνει η αξιοπιστια τους και η ποιοτητα κατασκευης.

Αν ειναι να δωσεις τα εξτρα φραγκα παρε Auris. Πολυ πιο ολοκληρωμενο αυτοκινητο απο το Getz. Πιο ποιοτικο γενικα. Αξιοπιστο αλλα οχι με τα παλια στανταρ της Toyota. Δεν αξιζει να δωσεις 6000 για Getz.
Για το Auris, δεν ξερω αν εφταιγε το συγκεκριμενο επειδη ηταν ολοκαινουργιο, αλλα τα φρενα του ειναι περιεργα. Δυνατα χωρις καθολου αισθηση και εμπλεκουν το abs ευκολα διοτι πανε να μπλοκαρουν με το παραμικρο. Θελουν συνηθεια. καποιος κατοχος ισως να μπορει να μας διαφωτισει περαιτερω.
sorry, το jazz εννοούσα στα 6000

Bob_o_mastoras
25/08/2015, 17:31
Auris εναντιων jazz ε;; Tough call που λενε και οι Αμερικανοι..
Αν η χρηση ειναι κυριως πολη τοτε Jazz. Πιο αξιοπιστο, πιο μανιτζεβελο και πιο "εξυπνο" απο το Auris. Αν θες μεγαλυτερους χωρους και ταξιδια Auris. Αλλα 14αρι το Auris θα ειναι ταφος απο γκαζι..

annateo
25/08/2015, 17:31
Το μόνο μείον στο κλιο θα ελεγα πως ειναι οι επιδόσεις.(1200).
στον δρόμο σου δίνει την αίσθηση για μεγαλύτερο αυτοκίνητο. Κ αξιόπιστο.

amyroukai
25/08/2015, 18:02
Να σου πω τις εντυπωσεις από την 11ετή συμβίωση με το Getz 1.3 μου.
Πρακτικά, μόνο αναλώσιμα στις 140,000 χιλιόμετρα (αν θυμάμαι καλά) που έχει. (αναλώσιμα εννοώ τακάκια-αμορτισέρ-λάστιχα κλπ).
Εκτός προγραμματισμένων εργασιών, έχω πληρώσει έναν σύνδεσμο εξάτμισης, σινεμπλόκ ψαλιδιών και ένα μπαράκι αντιστρεπτικής. Α και μερικές "ψείρες" στα εμπρός φώτα και στην πινακίδα. Το είχα πάρει με το πρόγραμμα δωρεάν σέρβις εφ'όρου ζωής οπότε όλα έχουν γίνει προβλεπόμενα και... δωρεάν. Θέλει ένα σέρβις το χρόνο ή κάθε 15000 χιλιόμετρα και ιμάντα κάθε 45000.
Κατανάλωση κυνηγημένο θα βγάλει 400χλμ ως το λαμπάκι, με χαλαρή οδήγηση περίπου 600, έχω δει και περισσότερα αλλά δεν αντέχω να πηγαίνω τόσο αργά (λαμπάκι ίσον 38-40 λίτρα από τα 45 σύνολο).
Οι χώροι είναι περιέργως μεγάλοι για το μέγεθός του, το πορτ μπαγκάζ επαρκές και το πίσω κάθισμα έρχεται πιο μπροστά για να το μεγαλώσει (αν κάθεται κάποιος κοντός πίσω). Το ραφάκι που λέει ο Μπομπ δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ και είμαι 185 και γενικά οδηγώ κοντά στο τιμόνι (το οποίο ρυθμίζεται σε ύψος). Πολύ ωραία φώτα σαν δέσμη και ένταση και ρυθμιζόμενα σε ύψος.
Από πέρυσι με έχει φάει η λογίστρια να το δώσω γιατί βρέθηκα και με άλλο ένα 1300άρι "ξαφνικά" αλλά δεν παίρνω την απόφαση ακόμα.
Το προτείνω ανεπιφύλακτα, αν σου κάνει σαν χώρους.

Για το Yaris που αναφέρθηκε και που το έχω ταξιδέψει λιγάκι, τα πλαστικά του δεν είναι στο ίδιο επίπεδο σαν όψη και συναρμογή και οι χώροι είναι σαφώς πιο μικροί. Αλλά καίει λιγότερο. Το auris από την άλλη είναι μιά κλάση επάνω σε όλα του, αλλά καίει αρκετά παραπάνω.

bruno
25/08/2015, 18:28
Suzuki splash,opel agila B

foler
25/08/2015, 20:49
Δες κ τα τελευταια accent sedan. Μεγαλοι χωροι, τερμα αξιοπιστια, σπιρταδικο 1,3 μοτερ, καλες τιμες πωλησης. Αν δεν σε νοιαζει εμφανιση ιδιαιτερα κ θελεις ενα εργαλειο τοτε βουρ.
Υ. Γ εχω ενα hyundai coupe + i30 diesel :D

Edit 1.4 ειναι τελικα

DAYMAN
25/08/2015, 21:51
Βουλγαρια μπορεις να πας;Αν σε ενδιαφερει με 2-5 χιλιαρικα φερνεις ντιζελ στα λεφτα αυτα.

BLiTzER
25/08/2015, 21:54
Γιατί να θέλει ντίζελ;

catmaster
25/08/2015, 21:59
Το Jazz αν μπορείς να τα δώσεις τα λ7 ... είναι σκύλος τελεία και παύλα

Bob_o_mastoras
26/08/2015, 01:11
Γιατί να θέλει ντίζελ;

Μα για τις επιδοσεις φυσικα! :tooth:

Οταν γεμισεις diesel και κανεις ταξιδι θα θες και 'συ μετα. Ασυγκριτη οικονομια (και ωραια ροπη).

omega
26/08/2015, 02:05
... ... ...
...Πολλά + για όλες τις παραθέσεις του Bob στο συγκεκριμένο θέμα.Είναι ψαγμένος.-

Μην βγάλεις εκτός το Fiesta 1,4 του 04 που επίσης πρότεινε.Έχει πάρα πολύ καλό πάτημα κι όντως αίσθηση μεγαλύτερου οχήματος.Προσωπικά στο δρόμο καλύτερο από τα ανάλογα corsa,getz,yaris(άποψή μου).. μιας και τα έχω οδηγήσει.Πιο δεμένη/στιβαρή κατασκευή.Λίγο συντηρητικό σαλόνι αλλά πολύ καλά υλικά.Είναι στην κατοχή μας από το 04 και μόνο καλά λόγια μπορώ να πω.
Θα έπαιρνα getz,yaris καθώς και honda(ο αντιπρόσωπος με χαλάει).

Παπατζή μηχανικό να μην έχεις ότι κι αν πάρεις..

Τεχνικά χαρακτηριστικά. http://www.autoevolution.com/cars/ford-fiesta-5-doors-2002.html#aeng_ford-fiesta-5-doors-2002-14

Με το καλό η όποια επιλογή.

BLiTzER
26/08/2015, 08:27
Οταν γεμισεις diesel και κανεις ταξιδι θα θες και 'συ μετα. Ασυγκριτη οικονομια (και ωραια ροπη).

Τα'χουμε ξαναπεί. Για 10,000 χλμ/έτος, δεν αξίζει. Πόσο μάλλον για μένα που δεν κάνω ούτε 5,000 με το αυτοκίνητο. Προτιμώ ένα 1.2 turbo από οποιοδήποτε 1.4-1.6 diesel.

Το thread έπρεπε να'χε κλείσει στο πρώτο ποστ μου. Δεν ξέρω γιατί το συζητάτε ακόμα. Επίσης, κάνε υπομονή και θα βρεις και φθηνότερα Jazz. Φίλος πήρε πρόσφατα σε εξαιρετική κατάσταση με 4,500€. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θες.

GFawkes
26/08/2015, 08:46
ρίξε για παράδειγμα μια ματιά στα site των vw, skoda και θα με θυμηθείς... ;)


Dimmie ΕΣΥ;
:lol:

foogr01
26/08/2015, 20:48
Αυτό που ακούγεται για αλλαγή στον υπολογισμό των τελών κυκλοφορίας με βάση την λιανική τιμή - εμπορική αξία / παλαιότητα και όχι τα κυβικά, να το περιμένουμε ή πάμε λάου λάου να ψάξουμε μετά τις εκλογές; Το λέω γιατί είμαι σε ίδια ακριβώς φάση με το δημιουργό του νήματος και κοιτάζω τώρα αυστηρά μέχρι 1357cc αλλά βλέπω κάτι "λουκουμάκια" με τα ίδια λεφτά σε 1400+cc που αν έρθει αυτή η αλλαγή θα συμφέρουν. Από τη μία λέω να περιμένω, από την άλλη φοβάμαι το γενικό μπάχαλο και ότι για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση με τα τέλη θα φάμε όλη τη χρονιά (και αν).

catmaster
26/08/2015, 20:53
Αυτό που ακούγεται για αλλαγή στον υπολογισμό των τελών κυκλοφορίας με βάση την λιανική τιμή - εμπορική αξία / παλαιότητα και όχι τα κυβικά, να το περιμένουμε ή πάμε λάου λάου να ψάξουμε μετά τις εκλογές; Το λέω γιατί είμαι σε ίδια ακριβώς φάση με το δημιουργό του νήματος και κοιτάζω τώρα αυστηρά μέχρι 1357cc αλλά βλέπω κάτι "λουκουμάκια" με τα ίδια λεφτά σε 1400+cc που αν έρθει αυτή η αλλαγή θα συμφέρουν. Από τη μία λέω να περιμένω, από την άλλη φοβάμαι το γενικό μπάχαλο και ότι για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση με τα τέλη θα φάμε όλη τη χρονιά (και αν).

Μην περιμένεις ελαφρύνσεις από κανέναν από αυτούς τους λεχρίτες ... ειδικά σε τέλη κυκλοφορίας που είναι άμεσο νταβατζιλίκι και πληρωμή κασέρι στο ταμείο ... κι αν έρθουν τίποτα σοβαρές αλλαγές αυτές θα είναι από το 2017 και έπειτα .... βάστα τούρκο να γιομήσω που λένε ...

foogr01
26/08/2015, 21:14
In that case, το Ibiza το 1.2 τι σας λέει;
Επίσης βρίσκω και πάρα πολλά 206 1.1 σε πολύ καλές τιμές αλλά τα φοβάμαι.

archi
26/08/2015, 21:24
Αυτό που ακούγεται για αλλαγή στον υπολογισμό των τελών κυκλοφορίας με βάση την λιανική τιμή - εμπορική αξία / παλαιότητα και όχι τα κυβικά, να το περιμένουμε ή πάμε λάου λάου να ψάξουμε μετά τις εκλογές; Το λέω γιατί είμαι σε ίδια ακριβώς φάση με το δημιουργό του νήματος και κοιτάζω τώρα αυστηρά μέχρι 1357cc αλλά βλέπω κάτι "λουκουμάκια" με τα ίδια λεφτά σε 1400+cc που αν έρθει αυτή η αλλαγή θα συμφέρουν. Από τη μία λέω να περιμένω, από την άλλη φοβάμαι το γενικό μπάχαλο και ότι για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση με τα τέλη θα φάμε όλη τη χρονιά (και αν).

μου πέρασε και εμένα από το μυαλό, αλλά ποιος ξέρει. Όπως τους έρθει!
Τα ίδια και για τα ντιέζελ, σας λέει κανείς ότι θα συνεχίσει να είναι ελεύθερη η κυκλοφορία τους στην Αττική για πάντα?

toyar
26/08/2015, 21:37
206 σε καλη κατασταση ειχε ο γαμπρος μου και σιχτιρισε μεχρι να το δωσει 1500 νομιζω
μεγαλοι κουμπαραδες............

archi
26/08/2015, 22:49
Για jazz με πάνω από 130.000 χλμ τι λέτε? αν η συντήρηση έχει γίνει σωστά είναι οκ?

με το αυτόματο κιβώτιο, (που έχουν και τα περισσότερα που βλέπω) ξέρουμε κάτι; Έχω εμπειρία με αυτόματα, αλλά ρωτάω από θέμα αξιοπιστίας.

για mitsubisi colt, mazda 2 ξέρουμε κάτι?

panoulis222
26/08/2015, 23:07
κοιτα επισης για daihatsu terios.
μικρο, οικονομικο, ανετο για μεσα στην πολη και σκυλι αν βρεις σωστο αν και αυτο ειναι γενικος κανονας για μεταχειρισμενα.
το μονο μειον του ειναι οι μικροι του χωροι αλλα αν δεν εχεις παιδια δεν σε νοιαζει και πολυ.

DAYMAN
26/08/2015, 23:31
Τα'χουμε ξαναπεί. Για 10,000 χλμ/έτος, δεν αξίζει. Πόσο μάλλον για μένα που δεν κάνω ούτε 5,000 με το αυτοκίνητο. Προτιμώ ένα 1.2 turbo από οποιοδήποτε 1.4-1.6 diesel.

Το thread έπρεπε να'χε κλείσει στο πρώτο ποστ μου. Δεν ξέρω γιατί το συζητάτε ακόμα. Επίσης, κάνε υπομονή και θα βρεις και φθηνότερα Jazz. Φίλος πήρε πρόσφατα σε εξαιρετική κατάσταση με 4,500€. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θες.
αυτο ισχυει για σενα οποτε............

Bob_o_mastoras
26/08/2015, 23:39
Για jazz με πάνω από 130.000 χλμ τι λέτε? αν η συντήρηση έχει γίνει σωστά είναι οκ?

με το αυτόματο κιβώτιο, (που έχουν και τα περισσότερα που βλέπω) ξέρουμε κάτι; Έχω εμπειρία με αυτόματα, αλλά ρωτάω από θέμα αξιοπιστίας.

για mitsubisi colt, mazda 2 ξέρουμε κάτι?

Για το Colt δεν γνωριζω αλλα το Mazda 2 ειναι πολυ καλο. Ειναι ουσιαστικα το Fiesta με αλλο design. Tην πλατφορμα για την τοτε σειρα των Fiesta την ειχε αναπτυξει η Mazda την οποια κατειχε τοτε η Ford.


κοιτα επισης για daihatsu terios.
μικρο, οικονομικο, ανετο για μεσα στην πολη και σκυλι αν βρεις σωστο αν και αυτο ειναι γενικος κανονας για μεταχειρισμενα.
το μονο μειον του ειναι οι μικροι του χωροι αλλα αν δεν εχεις παιδια δεν σε νοιαζει και πολυ.

Πολυ καλο το Terios αλλα εκτος απο το οτι ειναι σχετικα ακριβο καιει και μπολικη (σχετικα με ενα super-mini) βενζινη. Μονο αν εχεις off-road ανησυχιες αξιζει ως πιο ανετη και ταξιδιαρικη εναλακτικη του Jimny.

Bob_o_mastoras
26/08/2015, 23:43
Aαα, ξεχασα. Jazz καλοσυντηριμενο με 130.000 χλμ ειναι μια χαρα. Καινουργιλα!!! :D
Αντε να θες ελατηρια στις αναρτησεις.. Κλαϊν.

taisteal
27/08/2015, 00:13
Για τα ανταλλακτικα honda που ειναι φωτια κουβεντα ε;;

Bob_o_mastoras
27/08/2015, 00:28
Για τα ανταλλακτικα honda που ειναι φωτια κουβεντα ε;;

:a13:

Χεχεχε... Τι ανταλακτικα να χρειαστεις ρε 'συ;;; Αφου δεν χαλαει τιποτα.. :smokin:



Περα απο την πλακα, ναι, αν τα παρεις απο τον ακατανομαστο ειναι αρκετα τσιμπιμενα ομως πρωτον σε πολλα δεν χρειαζεται να παρεις oem, δευτερον υπαρχουν αρκετα μεταχειρισμενα και ερχονται συνεχως νεα κομμενα και τριτον υπαρχει το internet και μπορεις να παραγγειλεις απ'εξω.

taisteal
27/08/2015, 00:36
:a13:

Χεχεχε... Τι ανταλακτικα να χρειαστεις ρε 'συ;;; Αφου δεν χαλαει τιποτα.. :smokin:



Περα απο την πλακα, ναι, αν τα παρεις απο τον ακατανομαστο ειναι αρκετα τσιμπιμενα ομως πρωτον σε πολλα δεν χρειαζεται να παρεις oem, δευτερον υπαρχουν αρκετα μεταχειρισμενα και ερχονται συνεχως νεα κομμενα και τριτον υπαρχει το internet και μπορεις να παραγγειλεις απ'εξω.

Ενα Jazz φιλου ειχε χτυπηθει στο Καρπενησι λιγο μπροστα,και κλαψανε μανες..

Suzuki επιμενω,και το Mazda 2 πολυ καλο,και το Μισουσβησει Colt παλι ειναι καλη επιλογη.
Αλλα το Suzuki εχει τα πιο φθηνα ανταλλακτικα απο αυτα τα 3.
Και αξιοπιστο τερμα.
Μετα απο 130.000 χλμ,ουτε λαμπα δεν με εχει απασχολησει(Κατι σαν τα BMW):p

Bob_o_mastoras
27/08/2015, 00:50
Στο Swift συμφωνω. Γενικα τα Suzuki ειναι τιμια. Και ισχυει αυτο που λες με τα ανταλακτικα.
Παντως για τα Honda με λιγο ψαξιμο ή αν εχεις γνωστο μηχανικο και κανει το ψαχτηρι για 'σενα τη βγαζεις φθηνα (σχετικα). Το λεω επειδη Honda εχω και 'γω και εχω χρειαστει πραγματα.

Τι χτυπησε ο φιλος σου;; Μετωπικα;; Θυμασαι τι χρειαστηκε περιπου;;

taisteal
27/08/2015, 00:54
Πλαγιωμετωπικα χτυπησε σε ενα πεζουλι ψηλο..Εφαγε προφυλακτηρα φαναρι,φτερο,και ψαλιδι αν θυμαμαι καλα.
Εφυγε στα καραβια μουτσος να μαζεψει χρημα να το φτιαξει :lol::lol:

Bob_o_mastoras
27/08/2015, 01:03
Πλαγιωμετωπικα χτυπησε σε ενα πεζουλι ψηλο..Εφαγε προφυλακτηρα φαναρι,φτερο,και ψαλιδι αν θυμαμαι καλα.
Εφυγε στα καραβια μουτσος να μαζεψει χρημα να το φτιαξει :lol::lol:

Λογικα θα την ακουσε και το ακραξονιο και το ακρομπαρο σε τετοια συγκρουση.
Και ποσα εδωσε εν τελει;; Περιπου ετσι.. :) Γιατι προφυλακτηρα, φτερο και ακραξονια εχω αλλαξει και 'γω. Για αλλους λογους βεβαια..
Ηταν χαμηλο σαν σαυρα και ο μεν προφυλακτηρας με αποχαιρετησε μια φορα σε καταπελτη πλοιου και τα ακραξονια ( το ενα βασικα στραβωσε) λογω χαμηλοματος και μεγαλων φορτιων απο ανωμαλιες του οδοστρωματος και στροφες διοτι τα αμορτισερ και τα ελατηρια ηταν πολυ σκληρα. Στο φτερο με χτυπησε αγροτικο λιγο κανοντας οπισθεν..
Τωρα το εχω ξανακανει καινουργιο και με μαμα υψος αλλα με καλυτερα αμορτισερ και ελατηρια.

taisteal
27/08/2015, 01:10
Δεν θυμαμαι το ακριβες ποσο,αλλα ηταν πολλα.
Μου ειχε κανει πολυ εντυπωση τοτε.

turogalos
27/08/2015, 07:54
Επίσης, τα περισσότερα Ιαπωνέζικα (αν όχι όλα) έχουν αλυσίδα χρονισμού στον κινητήρα τους και όχι ιμάντα σαν τα ευρωπαϊκά που θέλουν αλλαγή κάθε 40-70.000χλμ, οπότε σκέψου και αυτό μιας και κοστίζει κάπου στο 500άρι. Προσωπικά όχημα 4ετίας+ από VAG (VW, Skoda,SEAT, Audi) δεν θα αγόραζα, ειδικά όσα έχουν τους TSI κινητήρες. Ακόμα απορώ γιατί ο κόσμος τα εκτιμά τόσο πολύ, ίσως στην Ελλάδα χαλάνε λιγότερο λόγω πιο ήπιων συνθηκών από Β. Ευρώπη.
Μίνι πολυμορφικά σαν το Jazz είναι και τα Nissan Note, Kia Venga, Hyundai ix20 (ήρθε ποτέ Ελλάδα αυτό; ), ίσως και άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα.
Mazda 2 το έχει φίλος και εμείς είμαστε στο δεύτερο Mazda, μιας και αλλάξαμε το 3 για το 6 λόγω χώρων πριν 4,5 χρόνια. Το 3 το είχαμε για 5,5 χρόνια και μόνο 2 λάμπες είχα αλλάξει. Στο 6 τίποτα ακόμη. Από δυναμικής οδήγησης πλευρά, τα Mazda είναι από τα πιο απολαυστικά Ιαπωνέζικα, παρόμοια συμπεριφορά με τα Ford.

Και εγώ θα γούσταρα μια όμορφη BMW, αλλά προτιμώ να μπαίνω στο αυτοκίνητο είτε με +30C ή με -35C και να παίρνει μπρος με την μία.

archi
27/08/2015, 08:28
Πολυ καλο το Terios αλλα εκτος απο το οτι ειναι σχετικα ακριβο καιει και μπολικη (σχετικα με ενα super-mini) βενζινη. Μονο αν εχεις off-road ανησυχιες αξιζει ως πιο ανετη και ταξιδιαρικη εναλακτικη του Jimny.

καλά το terios αν αγόραζα με βάση μόνο το συναίσθημα θα ήταν η πρώτη επιλογή. καθώς σε εκδρομούλες το πρώτο που με νοιάζει είναι σε πιο χωματόδρομο να βγω να πάρω τα βουνά.
Προς το παρών το κάνω όποτε μπορώ με τη μηχανή, και μάλλον θα συνεχίσω έτσι.
αν δεν με ένοιαζε η βενζίνη σε καθημερινή βάση θα το χτυπούσα.

teogtp
27/08/2015, 08:39
Το terios ειναι φορτηγάκι σε ολα του.
Φασαρία,κατανάλωση, οδικη συμπεριφορα. .......
Για αμαξακι πόλης,jazz για χωρους και γκαζακι.
Το swift είναι μια τιμια αγορά αλλά υστερει σε χώρους.
Για γιουρνται δεν εχω και την καλύτερη εικόνα.

dimmie_72
27/08/2015, 08:43
Το terios ειναι φορτηγάκι σε ολα του.
Φασαρία,κατανάλωση, οδικη συμπεριφορα. .......
Για αμαξακι πόλης,jazz για χωρους και γκαζακι.
Το swift είναι μια τιμια αγορά αλλά υστερει σε χώρους.
Για γιουρνται δεν εχω και την καλύτερη εικόνα.

όχι, να πεις για VW που έχεις... :D

teogtp
27/08/2015, 09:17
Κοίτα. .....
Το φαουΒε μου,είναι εξοπλισμένο με τα τελευταίας τεχνολογιας συστήματα ασφαλείας .
Έχουμε και λέμε. .....
ΑΒS,ESP,ASR,και το πανέξυπνο OMC(Oil Mist Coverage )
Ειδικά το τελευταίο είναι οτι πρεπει για την αποφυγή μπάτσων. Πατας γκάζι και τους πνιγεις στο λάδι!

Desperado
27/08/2015, 21:14
Εάν κοιτάς για κατηγορία μίνι , πολύ καλό είναι το Hyundai i20 αλλά και το getz που είπαν τα παιδιά, επίσης Renault Clio , suzuki swift, Mazda 2 και Mitsubishi Colt είναι καλές επιλογές. Αν κοιτάς για μικρό πολυμορφικό (παιδιά κλπ) το Jazz είναι πολύ καλή επιλογή και να μην φοβηθείς το CVT αυτόματο κιβώτιο, το άλλο αυτόματο μην το προτιμήσεις δεν έχει και την καλύτερη φήμη. Εξαιρετική επιλογή είναι το Kia Venga, χώροι, αξιοπιστία και οδηγική συμπεριφορά πολύ καλή, φθηνά ανταλλακτικά και καλή αντιπροσωπεία.

doctoras
27/08/2015, 23:36
Έψαξα για ενα φίλο στο καρ, και εγω είχα μείνει σε αυτά τα μοντέλα που προτείνεται, πλέον στην αγορά και του μεταχειρισμένου υπαρχει στροφή στο πετρέλαιο
Ψάξου βρίσκεις πολλά grande punto multijet 1.3cc απο 5000ευρω 2007 μοντέλο πλέον οι μαντράδες φέρνουν απο Γερμανία και Ιταλία αβέρτα πετρελαιοκίνητα αυτοκίνητα σε κλασσικη καλή κατάσταση
Εαν έχεις άτομο να νιώθει απο πετρελαιοκινητήρες και απο συγκερκιμμενα μοντέλα κάντε βολτιτσα αφού εντοπίσεις διαδικτυακά πρώτα

Ειναι παρωχημένη ιδέα να πάρεις βενζινοφορο όχημα μέχρι 1.3για τέλη αλλα και κατανάλωση

teogtp
28/08/2015, 00:27
Έψαξα για ενα φίλο στο καρ, και εγω είχα μείνει σε αυτά τα μοντέλα που προτείνεται, πλέον στην αγορά και του μεταχειρισμένου υπαρχει στροφή στο πετρέλαιο
Ψάξου βρίσκεις πολλά grande punto multijet 1.3cc απο 5000ευρω 2007 μοντέλο πλέον οι μαντράδες φέρνουν απο Γερμανία και Ιταλία αβέρτα πετρελαιοκίνητα αυτοκίνητα σε κλασσικη καλή κατάσταση
Εαν έχεις άτομο να νιώθει απο πετρελαιοκινητήρες και απο συγκερκιμμενα μοντέλα κάντε βολτιτσα αφού εντοπίσεις διαδικτυακά πρώτα

Ειναι παρωχημένη ιδέα να πάρεις βενζινοφορο όχημα μέχρι 1.3για τέλη αλλα και κατανάλωση

Πρόσφατα ειχα κουβέντα με πελάτη μαντρά ,γυρω απο την αγορά του αυτοκινήτου.
Αυτο που μου είπε ειναι οτι σχεδον ολα τα μικρα ντιζελακια που βλέπεις στην αγορα προέρχονται απο Βουλγαρία που τα αγοράζουν κοψοχρονια απο αθιγγανους.
Με οτι συνεπάγεται αυτο.........

toyar
28/08/2015, 08:39
τα πετρελαιοκινητα των μαντραδων εχουν τα χλμ που γραφουν Χ3
νοικιαρικα leasing και αγορασμενα με το κιλο για σκοτωμα μολις ερθουν εδω μεταμορφωνονται σε υπερευκαιριες:cry:
..........fiat δεκαετιας 5000:priest:

DAYMAN
28/08/2015, 09:57
Έψαξα για ενα φίλο στο καρ, και εγω είχα μείνει σε αυτά τα μοντέλα που προτείνεται, πλέον στην αγορά και του μεταχειρισμένου υπαρχει στροφή στο πετρέλαιο
Ψάξου βρίσκεις πολλά grande punto multijet 1.3cc απο 5000ευρω 2007 μοντέλο πλέον οι μαντράδες φέρνουν απο Γερμανία και Ιταλία αβέρτα πετρελαιοκίνητα αυτοκίνητα σε κλασσικη καλή κατάσταση
Εαν έχεις άτομο να νιώθει απο πετρελαιοκινητήρες και απο συγκερκιμμενα μοντέλα κάντε βολτιτσα αφού εντοπίσεις διαδικτυακά πρώτα

Ειναι παρωχημένη ιδέα να πάρεις βενζινοφορο όχημα μέχρι 1.3για τέλη αλλα και κατανάλωση

:beer:

Η Βουλγαρια διαθετει μεγαλη αγορα μεταχειρισμενου με εισαγωγη απο ευρωπη.Ποσοι ειναι οι αθιγγανοι πια με ντιζελ;Πριν απο ενα μηνα φεραμε στην Ελλαδα ενα punto μοντ 08 με 5 χιλιαρικα.Το αμαξι ειναι σε τελεια κατασταση.Αναρωτηθηκε καποιος την κατασταση των μεταχειρισμενων στην εγχωρια αγορα;Υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν φαι να φανε την συντηρηση του κουτιου θα εχουν ως προτεραιότητα;Το ντιζελ ειναι λυση για οσους ψαχνουν οικονομια,αξιοπιστια μικροτερα σερβις και αντοχη.Οι μαντραδες ψαχνουν ευκαιρια να διωξουν τα βενζινοκίνητα που τους εχουν μεινει.

noodles
28/08/2015, 11:50
yaris, fiesta, swift. με τοσα χλμ που κανεις καλυτερα να ειναι βενζινη το κουτι. δεν υπαρχει νοημα για ντιζελ (εχουν και τσιμπημενες τιμες). στην τελικη δεν καινε πολυ αυτα με το βενζινοκινητο μοτερ.

doctoras
29/08/2015, 13:21
yaris, fiesta, swift. με τοσα χλμ που κανεις καλυτερα να ειναι βενζινη το κουτι. δεν υπαρχει νοημα για ντιζελ (εχουν και τσιμπημενες τιμες). στην τελικη δεν καινε πολυ αυτα με το βενζινοκινητο μοτερ.
αδερφέ ακόμη και 1000cc yaris βενζινοβορο να βάλεις με ακραία συντηρητική οδήγηση και πολύ προοδευτικότητα σε γκάζι-φρένο-κιβώτιο σε μικτό κύκλο το καλύτερο που θα δεις θα είναι 6,5lt/100, μονο κέντρο πόλης θα δεις στην καλύτερη 7/100 και έξω με ταχύτητες εώς 110km/h 5,5/100
το ντιζελάκι θα σου κάνει εκτός 3,5/100 με ταχύτητες εώς120km/h, μονο πόλη με κανονική οδήγηση δεν θα ανέβει ποτέ πάνω απο 5,5/100 με μικτή γύρω στα 5/100
έχω οκταβια ντίζελ 1.6 που κάνει μικτή χρήση και με πολύ κέντρο πολης 6/100 και ειναι 1400kg
η μπετζίνα κανει απο 1,5 μέχρι 1,7 το ντιζελ απο 1,1-1,3 εσύ λέγε οτι θα καίνε το ίδιο και το ίδιο κόστος φουλαρίσματος

teogtp
29/08/2015, 13:24
Το κακο με τα ντίζελ ειναι ότι αν σου κλασει η τρόμπα απλα τον ήπιες.

BLiTzER
29/08/2015, 13:26
Δηλαδή θα γλυτώνει 150-200€ ανά έτος σε καύσιμα. Τα οποία θα τα πληρώσει σε σέρβις. Και αν του βγάλει οποιαδήποτε βλάβη, θα σκάσει 2 χιλιάρικα στον κοντινότερο μηχανικό. Εκτός από τα 1,000-2,000€ που θα'χει πληρώσει ήδη ακριβότερα το αυτοκίνητο. Πραγματικά συμφέρει!

teogtp
29/08/2015, 13:31
Γι'αυτο λεμε οτι το ντίζελ αξίζει μονο αν θα λιωσεις το αυτοκίνητο στα χιλιόμετρα.

foogr01
29/08/2015, 13:55
Getz του 2008 55000 χλμ και τιμή γύρω στα 4400 € (το παζαριάζουμε ακόμα με την εμπορία αυτοκινήτων) το χτυπάω ;

Ή σε κανα εξάμηνο να πάω για κούτα i20 στα 10000 € (ό,τι πιο απλή έκδοση υπάρχει) με διακανονισμό και δόσεις ;

Το λυπάμαι όμως το καινούριο γιατί δεν υπάρχει γκαράζ, δε θα κινείται πολύ (ελέω μηχανής) και σίγουρα είναι πολλά τα λεφτά.
Το μτχ από την άλλη είναι λαχείο.

:a4: Σιχαίνομαι τα κουτιά και προτιμούσα να ψάχνω για 2η μηχανή, αλλά ας όψεται...

toyar
29/08/2015, 14:01
αν κοιτας καινουριο κορεατη καποτε η kia εδινε 7 χρονια εγγυηση με υποχρεωτικο 1 σερβις το χρονο
δεν ξερω αν παιζει ακομα και για ποια μοντελα
στο λεω γιατι hyundai και kia ειναι φασον με τον ιδιο εισαγωγεα

Bob_o_mastoras
29/08/2015, 14:02
Γιατι δεν προσπαθεις να βρεις καποιο απο ιδιωτη να εισαι πιο σιγουρος;;
Το 80% των αυτοκινητων αυτων (super-mini, μινι, μικρα οικογενειακα) προερχονται απο ενοικιαζομενα τα οποια τα πουλανε σωρηδων τα rent a car σε μαντραδες μολις επελθει η τετραετια-πενταετια που επιτρεπει ο ΕΟΤ την ενοικιαση τους (βαση κυβικων παει).
Σκεψου ποσα rent-a-car υπαρχουν στην Ελλαδα... Χιλιαδες

Παρε απο ιδιωτη!

toyar
29/08/2015, 14:10
ετσι....
μακρυα απο μαντραδες μαζευουν ολη τη σαββουρα

foogr01
29/08/2015, 14:10
Οι ιδιώτες ζητάνε τόσα για μοντέλα του 2003-04. Τουλάχιστον εδώ Κρήτη. Ο μαντράς είπε ότι είναι ιδιώτη από κατάσχεση τράπεζας. Δίνει 1 χρόνο εγγύηση. Τώρα βέβαια ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει γι' αυτό λέω λαχείο.
Στην Kia ρώτησα αλλά το rio είναι πιο ακριβό και προσφέρει πιο λίγα από το i20.

dimmie_72
29/08/2015, 14:19
Οι ιδιώτες ζητάνε τόσα για μοντέλα του 2003-04. Τουλάχιστον εδώ Κρήτη. Ο μαντράς είπε ότι είναι ιδιώτη από κατάσχεση τράπεζας. Δίνει 1 χρόνο εγγύηση. Τώρα βέβαια ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει γι' αυτό λέω λαχείο.
Στην Kia ρώτησα αλλά το rio είναι πιο ακριβό και προσφέρει πιο λίγα από το i20.

αν πας για καινούργιο ζήτα το punto του archi για απόσυρση. ;)

toyar
29/08/2015, 14:32
οι μαντραδες εχουν τη γνωστη γκαμα των παραμυθιων για να πουλανε
99% σου πουλαει πρωην νοικιαρικο με τα τριπλασια χλμ

Bob_o_mastoras
29/08/2015, 14:38
Οι ιδιώτες ζητάνε τόσα για μοντέλα του 2003-04. Τουλάχιστον εδώ Κρήτη. Ο μαντράς είπε ότι είναι ιδιώτη από κατάσχεση τράπεζας. Δίνει 1 χρόνο εγγύηση. Τώρα βέβαια ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει γι' αυτό λέω λαχείο.
Στην Kia ρώτησα αλλά το rio είναι πιο ακριβό και προσφέρει πιο λίγα από το i20.

Ωωω, Κρητη κιολας.. 1000% πρωην ενοικιαζομενο.

teogtp
29/08/2015, 15:09
Οι ιδιώτες ζητάνε τόσα για μοντέλα του 2003-04. Τουλάχιστον εδώ Κρήτη. Ο μαντράς είπε ότι είναι ιδιώτη από κατάσχεση τράπεζας. Δίνει 1 χρόνο εγγύηση. Τώρα βέβαια ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει γι' αυτό λέω λαχείο.
Στην Kia ρώτησα αλλά το rio είναι πιο ακριβό και προσφέρει πιο λίγα από το i20.

Εντάξει αν τον πιστεψες,τότε και εγω όντως "την" πιανω με δεματικα στο ποδι για να μην ανεμίζει .......

foogr01
29/08/2015, 15:16
Εντάξει αν τον πιστεψες,τότε και εγω όντως "την" πιανω με δεματικα στο ποδι για να μην ανεμίζει .......

:lol:
Ντάξει, είπαμε για να το πούμε. Έγραψα για λαχείο. Μπορεί να κάτσει και να βγάλει τα λεφτά του, μπορεί να ζητήσει άλλα τόσα μετά. Κι εγώ ιδιώτη προτιμώ αλλά πού;
Οι αντιπροσωπείες που πουλάνε και μεταχειρισμένα είναι πιο αξιόπιστες;

Nostradamus
29/08/2015, 15:16
Ο κουνιαδος μου δουλευει στην leaseplan...

3-4 μαντραδες στην αθηνα παιρνουν το μεγαλυτερο μερος των αυτοκινητων τους μετα το τελος της μισθωσης και εφοσον δεν το κρατησει ο πελατης..

Τα περισσοτερα ειναι απο σε πολυ καλη εως αψογη κατασταση για μεταχειρησμενο... Τα λισινγκ προς εταιριες ενοικιασεων στα νησια ειναι αλλη ιστορια...

Μπορεις να δεις και τα μεταχειρισμενα που βγαινουν σε τετοιες ετσιριες...

Ειχα ενα i20 εταιρικο, καινουργιο, για καμια 10.000 χιλιομετρα... Μου το δωσανε με 0 στο κοντερ... Αξιοπρεπεστατο, 1.4 βενζινα, εκαιγε μικτο κυκλο 6,5-7, καλοι χωροι, σχετικα θορυβωδhς κινητηρας αλλα και γενικα ενα κλικ κατω σε ηχομονωση με Corsa και Fiesta... Χωροι καλοι, οδηγικη συμπεριφορα καλη.. Θα ηταν στις επιλογες μου για αγορα αυτοκινητου πολης..

foogr01
29/08/2015, 15:20
Άλλη επιλογή για τώρα είναι να "παντρευτώ" ένα accent 2003 me 77000 χλμ από ιδιώτη σε καλή κατάσταση. 2500 € το δίνει.

Bob_o_mastoras
29/08/2015, 15:52
Άλλη επιλογή για τώρα είναι να "παντρευτώ" ένα accent 2003 me 77000 χλμ από ιδιώτη σε καλή κατάσταση. 2500 € το δίνει.

2 χιλιαρικα πεσ'του, βγαλ'τα μπροστα του να τα δει να ψηθει. Για 2 ειναι μια χαρα. Πολυ οικονομικο σε ολα και με χωρους. Εφοσον δεν σε ενδιαφερουν τα κουτια και απλα θες να κανεις τη δουλεια σου, μια χαρα ειναι.

Nostradamus
29/08/2015, 15:59
+100

teogtp
29/08/2015, 16:18
Άλλη επιλογή για τώρα είναι να "παντρευτώ" ένα accent 2003 me 77000 χλμ από ιδιώτη σε καλή κατάσταση. 2500 € το δίνει.

Δες αν καιει λαδια.
Εχουν ιστορικο σε αυτα καθως και σε αισθητήρα maf (300γιουργια)
Τα φρενα του ειναι τις πλακας και το abs τραγικο...

taisteal
29/08/2015, 16:19
Δες αν καιει λαδια.
Εχουν ιστορικο σε αυτα καθως και σε αισθητήρα maf (300γιουργια)
Τα φρενα του ειναι τις πλακας και το abs τραγικο...

Τουλαχιστον οταν βρεχει δεν γινεται πισινα μεσα

:lol::cry::lol:

toyar
29/08/2015, 16:42
το εχει ο κουνιαδος μου
καλοι χωροι καλος εξοπλισμος και απροβληματιστο μεχρι τωρα στις 200000χλμ
επαρκης οδικη συμπεριφορα και ποιοτητα κυλισης
(εχει και ενα αντιστοιχο πολο αλλα προτιμαει να το ξεχασει:bawl:)
στο διχιλιαρο μια χαρα ειναι και πολυ καλυτερο απο το getz

Desperado
29/08/2015, 16:43
Άλλη επιλογή για τώρα είναι να "παντρευτώ" ένα accent 2003 me 77000 χλμ από ιδιώτη σε καλή κατάσταση. 2500 € το δίνει.

2000 είναι καλά που σου είπαν και τα παιδιά, αν θέλεις έχω μηχανικό να σου συστήσω, έμπιστο, εξειδικευμένο σε Hyundai Kia προς Πέραμα πλευρά να σου τσεκάρει το αμάξι. Ο οποίος πρόσφατα πήρε για δικό του ένα accent παρόμοια περίπτωση με αυτό που περιγράφεις. Σκυλί αυτοκίνητο.

foogr01
29/08/2015, 16:43
Thx για τα tips. Βρέξει λιάσει κυκλοφορώ με τη μπουμπού. Το κουτί το θέλω για το παιδί και για κανένα κουβάλημα που χρειάζεται που και που.

@Desperado: Ευχαριστώ, αλλά είμαι Κρήτη :)

toyar
29/08/2015, 16:48
Ο κουνιαδος μου δουλευει στην leaseplan...

3-4 μαντραδες στην αθηνα παιρνουν το μεγαλυτερο μερος των αυτοκινητων τους μετα το τελος της μισθωσης και εφοσον δεν το κρατησει ο πελατης..

Τα περισσοτερα ειναι απο σε πολυ καλη εως αψογη κατασταση για μεταχειρησμενο... Τα λισινγκ προς εταιριες ενοικιασεων στα νησια ειναι αλλη ιστορια...

Μπορεις να δεις και τα μεταχειρισμενα που βγαινουν σε τετοιες ετσιριες...

Ειχα ενα i20 εταιρικο, καινουργιο, για καμια 10.000 χιλιομετρα... Μου το δωσανε με 0 στο κοντερ... Αξιοπρεπεστατο, 1.4 βενζινα, εκαιγε μικτο κυκλο 6,5-7, καλοι χωροι, σχετικα θορυβωδhς κινητηρας αλλα και γενικα ενα κλικ κατω σε ηχομονωση με Corsa και Fiesta... Χωροι καλοι, οδηγικη συμπεριφορα καλη.. Θα ηταν στις επιλογες μου για αγορα αυτοκινητου πολης..

τα leasing οι εταιριες απο εμφανιση μεσα-εξω τα κρατανε αψογα για να μπορουν να τα πλασαρουν
τα βασικα τους θεματα ειναι οτι τα εχει οδηγησει ο καθε τυχαιος με οποιοδηποτε τροπο γουσταρει χωρις να τα ποναει και σαν μεταχειρισμενα πωλουνται με το 1/3 των πραγματικων τους χλμ
αν ηταν καλα δεν θα κρυβαν οι μαντραδες οτι ηταν leasing
ασε που δεν θα εφταναν ποτε σε μαντραδες

teogtp
29/08/2015, 22:21
Τουλαχιστον οταν βρεχει δεν γινεται πισινα μεσα

:lol::cry::lol:

Πολυ μπροστά αυτη η Ford ρε παιδί μου.
Οταν ελεγε full extra το εννοουσε!
Piscine automatic και δεν συμμαζεύεται .....
:tooth:

noodles
30/08/2015, 17:00
αδερφέ ακόμη και 1000cc yaris βενζινοβορο να βάλεις με ακραία συντηρητική οδήγηση και πολύ προοδευτικότητα σε γκάζι-φρένο-κιβώτιο σε μικτό κύκλο το καλύτερο που θα δεις θα είναι 6,5lt/100, μονο κέντρο πόλης θα δεις στην καλύτερη 7/100 και έξω με ταχύτητες εώς 110km/h 5,5/100
το ντιζελάκι θα σου κάνει εκτός 3,5/100 με ταχύτητες εώς120km/h, μονο πόλη με κανονική οδήγηση δεν θα ανέβει ποτέ πάνω απο 5,5/100 με μικτή γύρω στα 5/100
έχω οκταβια ντίζελ 1.6 που κάνει μικτή χρήση και με πολύ κέντρο πολης 6/100 και ειναι 1400kg
η μπετζίνα κανει απο 1,5 μέχρι 1,7 το ντιζελ απο 1,1-1,3 εσύ λέγε οτι θα καίνε το ίδιο και το ίδιο κόστος φουλαρίσματος

ειχα suzuki alto 1000cc του 99' 5.5λ/100 στην πολη και 4.5-7 εκτος. λιγακι παραπανω εκαιγε το yaris 1000 00' ενος φιλου. τα δουλευαμε παρααα πολυ τα αυτοκινητα, ειχανε πανω 400.000κ χλμ και τα 2. δεν ειχανε βγαλει τιποτα απο προβληματα. ενα ντιζελ θα τα ειχε φτυσει στα μισα με τετοια χρηση (στροφες στο κοφτη, πορεια στην τελικη τους για αρκετη ωρα, κτλ). πιστευω πως για να παρει καποιος ντιζελ πρεπει να κανει πανω απο 30κ χλμ το χρονο, διαφορετικα βγαινεις χαμενος. αυτη η μοδα που παιρνουν ολοι ντιζελ με τη διπλασια τιμη απο ενα αντιστοιχο βενζινης, ειναι η χαρα του μαντρα για μενα.


Άλλη επιλογή για τώρα είναι να "παντρευτώ" ένα accent 2003 me 77000 χλμ από ιδιώτη σε καλή κατάσταση. 2500 € το δίνει.

γυρω στα 2000-2200 ειναι καλη τιμη. ειναι σε καλη κασταση γενικα? θελει τιποτα μαζεματα? πχ λαστιχα, κανενα βαψιμο προφυλακτηρα?

foogr01
30/08/2015, 18:32
Άλλη επιλογή για τώρα είναι να "παντρευτώ" ένα accent 2003 me 77000 χλμ από ιδιώτη σε καλή κατάσταση. 2500 € το δίνει.



γυρω στα 2000-2200 ειναι καλη τιμη. ειναι σε καλη κασταση γενικα? θελει τιποτα μαζεματα? πχ λαστιχα, κανενα βαψιμο προφυλακτηρα?


Το έχασα το Accent, μάλλον το έδωσε αλλά θα τον πάρω τηλ. μεθαύριο πάλι να μου πει σίγουρα.
Αύριο θα πάω να δω Polo 1.2 '07 87000Km από service και ΚΤΕΟ και Ibiza 1.2 '05 67000Km το οποίο θέλει τα μαζεματάκια του και πρέπει να περάσει ΚΤΕΟ το Δεκέμβρη. 4400 το VW και 3500 το Seat. Φαντάζομαι θα πέσουν λίγο στην τιμή.

Βαρέθηκααααααα :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Από δω δεν πουλάει κανένας τπτ; Να ξέρουμε και τι παίρνουμε....


ΥΓ: Yaris '04 1ο χέρι με 100000Km θα παίρνατε; Πανάκριβα όμως τα άτιμα (5300€)

Bob_o_mastoras
30/08/2015, 18:50
Ξαναδιαβασε λιγο τα ποστ που γραφτηκαν...

ΟΧΙ POLO, OXI IBIZA

skylaros
30/08/2015, 19:31
Βρες 5 αυτοκίνητα από Αθήνα, πάρε μια μέρα άδεια (Δευτέρα) έλα από Κυριακή να τα δεις και Δευτέρα τσιμπάς ένα και πας Κρήτη. Δε ξέρω γιατί όλα τα οχήματα στην Κρήτη είναι 20% παραπάνω!

Από εμένα μια ψήφος στο Jazz μια στο mazda2 και στο yaris σε όλα αυτά που θέλεις. Αν έχει γίνει καλή συντήρηση κοίτα και κάνα micra.

MikeG
30/08/2015, 19:49
Γιώργο ότι θες για το VW Group μου λες. Θα τα πούμε και τηλεφωνικά. Συνεργείο δικό μας έχουμε, ξέρεις. Μη τα φοβάσαι. Το Polo του κοριτσιού έχει 100000 χωρίς κανένα πρόβλημα.

toyar
30/08/2015, 20:20
το yaris αν ειναι σωστα δουλεμενο-συντηρημενο εχει να βγαλει αλλα τοσα χλμ ανετοτατα
η τιμη του ομως ειναι 1000 ευρω τσιμπημενη

spyrakos35
31/08/2015, 13:35
Ξαναδιαβασε λιγο τα ποστ που γραφτηκαν...

ΟΧΙ POLO, OXI IBIZA

Μη γενικευεις.... Δεν ειναι ολα τα μοντελα λαδιερες σαν τα χονΔα.....

Nostradamus
31/08/2015, 19:51
Βασικα ειναι και λιγο λαχειο ολα στα μεταχειρισμενα... lancia delta 1.4 το ειχαμε στην εταιρια που δουλευα για 6 χρονια.. το οδηγουσα κατα βαση εγω αλλα κατα καιρους το χρησιμοποιουσαν και αλλοι συναδελφοι.. δεν εκανε κιχ το αυτοκινητο (και οταν πηγα ειχε ηδη 80κ+ χιλιομετρα), εκανε αλλα τουλαχιστον 75Κ μεχρι να φυγω και ειχε μονο την συντηρηση (αυστηρα) με το μανουαλ... Φιατ Stilo και Brava... επισης χωρις ιδιαιτερα θεματα με 140κ+ χιλιομετρα και τα 2...
Και οι παραπανω μαρκες δεν φημιζονται για την αξιοπιστια τους...

Το αφεντικο μου αλλαξε το PASSAT που ειχε με αλλο PASSAT 2λιτρο καινουργιο του 09 και του εκανε 100κ χιλιομετρα σε 2 χρονια παρα κατι χωρις προβληματα με αυστηροτατη συντηρηση συμφωνα με το βιβλιο...

Εγω θα ελεγα να δεις και κανενα Xsara... Οσους ξερω ειδικα στα 1.4 εχουν εναν σκασμο χιλιομετρα και δεν ειχαν ιδιαιτερα θεματα...

Bob_o_mastoras
31/08/2015, 20:05
Μη γενικευεις.... Δεν ειναι ολα τα μοντελα λαδιερες σαν τα χονΔα.....

Καλα, ειδικα στα αυτοκινητα η αξιοπιστια της Χονδας ειναι απο αλλο πλανητη και πειτε οτι θελετε.
Δε λεω οτι ολα τα VW ή τα SEAT (που ειναι το ιδιο) χαλανε ουτε οτι ολα τα Γαλλικα ειναι σαβουρες απο αξιοπιστια αλλα ρισκαρεις πολυ διαλεγοντας κατι τετοιο..
Τωρα ο καθεις ας πραξει κατα δαιμονα εαυτου.

Ευχομαι οτι και να παρετε να ειναι 100% απροβληματιστο.

dimmie_72
31/08/2015, 20:48
τελικά καταλήγει σαν τις προτάσεις για την αγορά μηχανής... :rolleyes:

κανένα μοντέλο ανεξαρτήτως ηλικίας και προέλευσης δεν μένει παραπονεμένο! :lol:

AUFGEBRACHT
31/08/2015, 21:42
Δε λεω οτι ολα τα VW ή τα SEAT (που ειναι το ιδιο) χαλανε

H τσέχικη συνιστώσα στο απυρόβλητο;

spyrakos35
01/09/2015, 03:42
Καλα, ειδικα στα αυτοκινητα η αξιοπιστια της Χονδας ειναι απο αλλο πλανητη και πειτε οτι θελετε.
Δε λεω οτι ολα τα VW ή τα SEAT (που ειναι το ιδιο) χαλανε ουτε οτι ολα τα Γαλλικα ειναι σαβουρες απο αξιοπιστια αλλα ρισκαρεις πολυ διαλεγοντας κατι τετοιο..
Τωρα ο καθεις ας πραξει κατα δαιμονα εαυτου.

Ευχομαι οτι και να παρετε να ειναι 100% απροβληματιστο.


H τσέχικη συνιστώσα στο απυρόβλητο;

εγώ ξέρω οτι στα χέρια των γονιών μου, ένα φάμπια του 2000 ακόμα κυκλοφορεί με +100.000 χλμ και οτι το δικό μου ίμπιζα του 2007 με 72.000 δεν έχει κάνει κιχ....

teogtp
01/09/2015, 08:19
Που να δεις κατι Citroën C4 diesel .......
Ματρακαδες.

Panos76
01/09/2015, 08:50
Μια ζωή την έχουμε :D http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/6343822/

Ειδάλλως http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6689285/ ή αν το βρίσκεις ασχημούλικο, τότε http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/6441288/

noodles
01/09/2015, 09:28
τα polo και ibiza εχουν προβλημα με τους πολλαπλαστιαστες και καινε λαδακι. θελει καλο τσεκαρισμα για να βρεις κατι καλο. το προβλημα με τους πολλαπλασιαστες λυνεται (βαζοντας bosch νομιζω), αλλα αυτο μετο λαδακι ξεφευγει σε κοστος. κοιτα για swift 1.3 αν δε θες yaris. :cool:

Bob_o_mastoras
01/09/2015, 11:14
Μια ζωή την έχουμε :D http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/6343822/



YOLO επιλογη. Μ'αρεσε!!! :D

teogtp
01/09/2015, 11:23
Daihatsu sirion
Καλη επιλογη.

catmaster
01/09/2015, 18:19
YOLO επιλογη. Μ'αρεσε!!! :D

μμμ Bmw ναι ... άλλα υπεραξιόπιστα "σίδερα" που δε σπάνε και δε χαλάνε ... (μακριά και ας τα κρατήσουν οι γερμανοί να παίζουν)

Bob_o_mastoras
01/09/2015, 18:32
μμμ Bmw ναι ... άλλα υπεραξιόπιστα "σίδερα" που δε σπάνε και δε χαλάνε ... (μακριά και ας τα κρατήσουν οι γερμανοί να παίζουν)

Καλα εννοειται! Αλλα εχουν ωραιο οδηγημα τα μπΩρδελα. Το 1 δεν το 'χω οδηγησει ποτε αλλα αν κρινω απο το 3 και το 5... :a32:
Γι'αυτο λεω yolo επιλογη! ;)

foogr01
01/09/2015, 18:33
Το Polo απορρίφθηκε γιατί από τη μια δε μου άρεσε από την άλλη το βρήκα ακριβό και το Ibiza που είδα θέλει μαζέματα οπότε αν δεν πέσει σοβαρά στην τιμή δεν το σκέφτομαι. Το Accent πέταξε όπως σας ανέφερα.
Πήγα στη Hyundai σήμερα και μου δίνουν i20 του 2010 με 80Κ χλμ 6500 €. Κάπου εκεί πρέπει να παίζει η τιμή τους. Επίσης είδα Fabia '09 70K χλμ 5500 € που το βρήκα συμπαθητικό και Corsa '06 71Κ χλμ που θέλει από ταπετσέρη μέχρι διάφορα πλαστικά μέσα 4600 € (και με το ζόρι κατέβηκε εκεί από 4800 €). Είναι τσιμπημένα όλα εδώ κάτω, οπότε θα συνεχιστεί η όλη ιστορία τις επόμενες μέρες κι αν πετύχω κάτι καλώς. Ειδάλλως ετοιμαστείτε οι Αθηναίοι να μου κάνετε μία λίστα με σωστούς μαντράδες το Δεκέμβρη να ανέβω τα Χριστούγεννα να ψωνίσω από κει.

@Panos76: Είπαμε για κάτι χρηστικό μέχρι 1300cc. Για το "μια ζωή την έχουμε" πήρα τη μηχανή :D

@noodles: Το Swiftάκι πολύ μου αρέσει αλλά πάει κι αυτό από 6500 € και άνω... είναι πολύ εμπορικό.

archi έκανες εσύ τίποτα ;

lykourgi
01/09/2015, 20:00
..........λίστα με σωστούς μαντράδες ...............
:eek::eek:
Αυτό................................δεν υπάρχει. Κυριολεκτικά.


:lol: