PDA

View Full Version : Πρωτάρης για αγορά νέας μηχανής



guardian
26/08/2015, 11:17
Γνωστό και χιλιοειπωμένο το θέμα αλλά θέλω την άποψή σας. Η μόνη επαφή που έχω με δίκυκλο είναι μόνο με ποδήλατο, αλλά πάντα με έτρωγε το σαράκι. Θα αρχίσω μαθήματα μέσα στο Σεπτέμβρη και θέλω να μου προτείνετε κάτι για 1η μηχανή. Είμαι 33 χρονών (με το μυαλό μέσα στο κεφάλι μου), δεν μ' ενδιαφέρει η ταχύτητα, είμαι 2 μέτρα ύψος και περίπου 100 κιλά. Θα ήθελα να ξεκινήσω (αν και εσείς θα μου πείτε αν είναι εφικτό και σωστό) με μια μηχανή 600-650 κυβικά και όχι με κάτι μικρότερο. Η V-strom ας πούμε μου αρέσει. Θα την ήθελα για μετακινήσεις μέσα στην πόλη, αλλά αργότερα που θα αποκτήσω το θάρρος και για κανένα ταξιδάκι. Κυρίως μετακινήσεις σε άσφαλτο. Το μπάτζετ είναι περίπου στα 4.000 και θα ήθελα κάτι με ABS. Δεν ξέρω τι άλλες πληροφορίες χρειάζεται να σας δώσω. Επαναλαμβάνω ότι είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ. Ευχαριστώ!

7Tolis
26/08/2015, 11:21
Μπορεί να μην σε ενδιαφέρει τωρα η ταχύτητα αλλά,μόλις πάρεις γραμμή τι παίζει με τα μηχανάκια μάλλον θα αρχίσει να σε ενδιαφέρει η ταχύτητα.Το vstrom είναι μια καλή ας πούμε συζυγος χωρίς κάτι άλλο.Στρίβει καλα,φορτώνεται και δε ζητάει πολλά.Ειναι μια καλή επιλογή. :priest::priest::priest:

gior-gos
26/08/2015, 13:20
Το vstrom ειναι μια χαρα :).

devil's animal
26/08/2015, 13:48
μια χαρα ειναι το vstrom....
αργοτερα μπορεις να πας και σε 1000cc...π.χ.varadero...για τα κυβικα σου θα ειναι μια χαρα..

zannisvel
26/08/2015, 13:49
Μιας και θα ειναι η πρωτη σου μηχανη, δες μηπως ξεκινησεις με κατι μικροτερο για κανα δυο χρονακια. Δε νομιζω οτι το Vstrom θα σε βολεψει στην Αθηνα σαν νεος οδηγος.

Δες για κανα ΧΤX, XTR κλπ που θα σε βολεψουν και στο υψος αλλα ειναι και σχολειο.

Pan (dvs)
26/08/2015, 14:30
Aν τα πραγματα ειναι οπως τα λες βρες ενα σκουτερακι 300αρι.Απο ποδηλατο στα 650cc μονο προβληματα θα αποκτησεις.

amyroukai
26/08/2015, 15:13
Με τη σωματική σου διάπλαση, σε ότιδήποτε μικρότερο θα βλαστημάς την ώρα που καβάλησες. Έχεις και το ύψος και τον όγκο να φέρεις το Vstrom σε κουμάντο, όχι ότι είναι δύσκολο μηχανάκι αλλά ας πούμε αν έλεγες είμαι 170 και 60 κιλά ε, καλό θα ήταν να ξεκινούσες από κάτι πιο μικρό και ελαφρύ.
Μάλλον θα σου στριμώξει λίγο τα πόδια (αυτό το λέω γιατί έκανε παράπονα σχετικά ο φίλος του Billymuse που είναι στα κυβικά σου και το έχει), αλλά σε σχέση με street μηχανές θα είναι παραδεισένιο.

Βουρ στον πατσά λέω και πραγματικά να το χαρείς όσο δεν παίρνει :)
ΔΕΝ είναι υπερβολικό. Και δεν "διαβάζεσαι" για καφροκαγκουράκος.

CIRUS
26/08/2015, 15:26
Αν δεν είσουν 2 μέτρα ύψος θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με ένα εκ των: Yamaha xj6 Diversion Kawasaki Er6f

αλλά με αυτό το ύψος και εφόσον είσαι και 33 και μπορείς να καταλάβεις ότι είσαι αρχάριος και να μην το παρακάνεις με το γκάζι καλύτερα το vstrom

George_Sp
26/08/2015, 15:42
Λουκούμι. Κρίμα για τον παλιό, αλλά ίσως ιδανικότατο για τον νέο.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146215

taisteal
26/08/2015, 15:43
Παρε στρωμα και καθαρισες :D

catmaster
26/08/2015, 17:30
Κάτι σας ταΐζει ο Terens μΕ φαίνεται και έχετε κολλήσει με τα Strom ... ρε ο άνθρωπας είναι 2 μέτρα λέμε δεν είναι ζούμπακας σαν του λόγου σας :p

Καλό είναι το Strom και τίμιο αλλά θα του πέσει και βαρύ (είναι νέος οδηγός λέμε) και κοντό , γενικά επειδή πρώτη του επαφή με μηχανή και στην πόλη δεν θα πρότεινα Strom

Καλή επιλογή και με λιγότερα χρήματα είναι το Bmw Gs 650 Dakar ... μονοκύλινδρο , ελαφρύτερο , ψηλότερο και πιο μαζεμένο από το Strom ... στην πόλη θα του φαίνεται παπί μόλις το συνηθίσει και με μια ψηλότερη ζελατίνα πάει μια χαρά ταξιδάκια ... οικονομικό είναι , και έχει και ABS

Βρίσκει με κάνα 2,5-3 χιλιάρικα και του μένουν και για εξοπλισμό να φορέσει

amyroukai
26/08/2015, 18:00
Βρε αγάπη ωραίο χρυσό και άγιο το GS.
Εγώ ένιωθα γίγαντας επάνω του και τα πόδια ίσως και πιο στριμωχτά από το fazer... Και τι, θα γλιτώσει 15 κιλά βάρους μοτοσικλέτας; 2 μέτρα παλικάρι (κυριολεκτικά), δεν είναι σαν κι εμάς τους πιο οικονομικούς σε μέγεθος.

ggs
26/08/2015, 18:18
2 μετρα,οτι και να πάρει @@ θα τον βολεψει αν δεν φτιαξει σελα-τιμονι...:lol:

Το βεστρομ είναι άριστη επιλογή

catmaster
26/08/2015, 18:21
Βρε αγάπη ωραίο χρυσό και άγιο το GS.
Εγώ ένιωθα γίγαντας επάνω του και τα πόδια ίσως και πιο στριμωχτά από το fazer... Και τι, θα γλιτώσει 15 κιλά βάρους μοτοσικλέτας; 2 μέτρα παλικάρι (κυριολεκτικά), δεν είναι σαν κι εμάς τους πιο οικονομικούς σε μέγεθος.

Ρε και εγώ 1,90 κοντά είμαι και το Gs το είχα παπί στην πόλη το Dakar είναι μια χαρά ψηλό και λεπτό ,μιλάμε για νιούφη οδηγό αφού το γράφει ο άνθρωπος

άσε που μιλάμε για παραπάνω από 30 κιλά στη ζυγαριά (που αν έχεις εμπειρία όντως δεν φαίνονται εν κινήσει , αλλά άμα είσαι αρχάριος σε επιτόπιες η σταματημένο θα σε τσούξει μια στατική τουμπίτσα στο στρώμα)

kakavelakis_g
26/08/2015, 22:51
Afrika Twin ;)

lmb990
27/08/2015, 04:08
Φιλε πάρε το strom!! Πολύ καλό για πρώτο μηχανακι και αν δεν σου κανει στο ύψος και σε ενοχλεί τοοοοσοο πολύ βάζεις αποστάτες στο τιμόνι και κάτω στα πατάκια και εισαι οκ! Θα το ευχαριστηθείς πολύ και θα αρχίσεις και τα ταξιδάκια!!!

guardian
27/08/2015, 07:46
Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πάντως και η ΒΜW όμορφη είναι. Επειδή όπως είπα είμαι τελείως άσχετος, από τη χρονιά και μετά να κοιτάξω στα μεταχειρισμένα και γενικά τι να προσέξω πέρα από το ABS?

omega
27/08/2015, 13:35
Για εμένα σε ότι βρεις να πας με γνωστό σου(γνώστη).Ζήτα από τα παιδιά εδώ(αν δεν έχεις) μηχανικό καλό στην περιοχή που θα πας για να σε βοηθήσει μιας και δεν θα είσαι ψυλλιασμένος κι έμπειρος στον έλεγχό της.

guardian
28/08/2015, 07:27
Ναι αυτό το έχω υπόψη μου. Έχω κανένα δυο γνωστούς που οδηγούν χρόνια μηχανή. Πέρα από V-strom και την BMW υπάρχει κάποια άλλη αντίστοιχη που θα μου προτείνατε?

noodles
28/08/2015, 11:36
το vstom σου προτεινω και εγω, αλλα εχεις και την επιλογη του cbf 600:)

devil's animal
28/08/2015, 11:43
και στο versys πας ανετα...οπως και σε ολα τα big bore μονοκυλινδρα και καλυτερα λογω υψους στο xtz660 (κατα κοσμο tenere)...

omega
28/08/2015, 17:01
Τα κιλά σου δεν έχει πρόβλημα να τα διαχειριστεί καμία μοτοσυκλέτα 600-650 κυβικών.Το θέμα πρωτίστως είναι η εμπειρία σου.

Ο φίλος που έγραψε ότι το ιδανικό θα ήταν να ανέβεις σκαλοπάτι-σκαλοπάτι δεν έχει άδικο αλλά δεν είναι κι απόλυτο.Το ώριμο της ηλικίας σου είναι υπέρ σου.

To V-Strom σίγουρα δεν θα φαίνεται παπί κάτω από τα πόδια σου,είναι μια εξαιρετική επιλογή όπως και το XT660Z tenere που ανέφερε κάποιος άλλος φίλος γιατί διαφοροποιείται από τα άλλα ΧΤ660 ...R και Χ. Πάντως το R θα ήταν καλό σχολείο πιστεύω.

Έρχομαι στο οικονομικό σε συνάρτηση με την εμπειρία.
Προσωπικά ΔΕΝ ξέρω αν θα είναι συνετό(σήμερα ειδικά) να ρίξεις κατευθείαν 4000 ευρώ για πρώτο μηχανάκι.Πρότασή μου να κοιτάξεις κάποιο πιο παλιό και οικονομικό μονοκύλινδρο όπως το BMW650GS που πρότεινε και το μέλος catmaster(ιδανικό,ψεκαστό και με abs) μέχρι 2000 ευρώ.Μπαίνεις ομαλά,συνηθίζεις και αργότερα κάνεις το βήμα σου.Καλό μηχανάκι και καλό σχολείο για τα δεδομένα σου.
Τα οικονομικά στην αγορά δυκίλινδρα V της Honda,transalp 600-650 επίσης είναι τέρατα αξιοπιστίας και πολύ καλές μοτοσυκλέτες αλλά θα σου ανεβάσουν το κόστος μετακίνησης και συντήρησης κατά ένα ποσό σε σχέση με το GS.Το Transalp 600 θα το βρεις κάτω από 1500 ευρώ και μοντέλο -98 ενώ το Transalp650 μέχρι 2000 ευρώ και μοντέλα παραπλήσια του BMW.Παραπάνω λεφτά εγώ..ΔΕΝ. Στα συγκεκριμένα abs δεν υπάρχει.

Αναφέρθηκε το CBF600S.Το έχω.
Θα το βρεις κάτω από 3000 και δεν θα σε τρομάξει από την στιγμή που θα κοντρολάρεις τον δεξιό καρπό.Ίσως μετά να μην αλλάξεις μηχανή ποτέ μιας και για τις ανάγκες σου τώρα,δίνει παραπάνω ήδη..
Το δικύλινδρο CBF500 είναι καλύτερο entry level πιστεύω.Απλά μπορεί να ζητήσεις κάτι παραπάνω αργότερα.
Σε ότι πάρεις θες ψηλή ζελατίνα..

Επιλογές υπάρχουν.Απλά ο κάθε ένας μας έχει διάφορες παραμέτρους στο κεφάλι του στην εκδήλωση της πρότασής του.

ΜΗ βιαστείς.Το μετρητό στο χέρι σε αβαντάρει.Πάρε με το καλό το δίπλωμά σου και μετά με ηρεμία αποφασίζεις.
Μπορείς βέβαια με το δίπλωμα στο χέρι και υπομονή να βολτάρεις 2-3 από τις επιλογές σου για να κατασταλάξεις.Ακόμα καλύτερα.

Να είσαι καλά και με το καλό στην μεγάλη παρέα των μοτοσυκλετιστών..

guardian
31/08/2015, 08:04
Σας ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Ελπίζω να επανέλθω με νεότερα και το δίπλωμά μου σύντομα :)

SoulGR
01/09/2015, 20:10
hornet 600 :P

μολις παρεις διπλωμα κανε μια βολτα απο τις αντιπροσωπιες και δες ποια μηχανακια σ αρεσουν οπτικα....το βασικοτερο ειναι να σ αρεσει οταν το βλεπεις σταματημενο....το μυαλο στο κεφαλι να χεις και μη φοβασαι τιποτα

headbanger
04/09/2015, 16:36
κατά κύριο λόγο κάνε τεστ drive Και δες τι γουστάρεις.

Για εμένα, η μηχανή που έχεις, αφού σε πάιρνει οικονομικά, πρέπει να σε ευχαριστεί και οδηγηκά (η στυλιστικά αν θες όπως γουστάρεις)
να νιώθεις άνετα και να το ευχαριστιέσαι. Μην φοβάσαι να πας σε κάτι μικρό για αρχή, ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ.
Τόσα χρόνια στην Ελλάδα με μικρά και εδώ στα 900 κυβικά πήγα πάλι.
τα μεγάλα με τρόμαζαν τα νούμερα της μηχανής.

guardian
07/09/2015, 07:12
Να ρωτήσω κάτι ακόμα, επειδή είναι πολύ σημαντικό και να σου αρέσει και οπτικά η μηχανή σου για την ducati multistrada 620 ποια είναι η άποψή σας? Μ' αρέσει πολύ εμφανισιακά, είναι πιο ελαφριά από την BMW, αλλά (σημαντικότατο!) δεν έχει ABS... Θα μπορούσα να βάλω εγώ extra μετά και αν ναι πόσο θα κόστιζε? (ξεκίνησα μαθήματα :) )

nickald
07/09/2015, 07:38
Ασε το Extra μετα.... αν θες abs κοιτα να εχει πανω η μηχανη.....

guardian
08/09/2015, 10:21
Να ρωτήσω κάτι ακόμα... Επειδή η ducati μου αρέσει πολύ, για έναν πρωτάρη σαν κι εμένα το ABS είναι τόσο σημαντικό που να αποκλείω οποιαδήποτε σκέψη για αγορά μηχανής χωρίς ABS?

BLiTzER
08/09/2015, 10:25
Δεν είναι απαραίτητο, αλλά είναι μαθηματικώς βέβαιο ότι θα έχεις πτώση από μπροστινό (φρένο), αν είσαι παντελώς αρχάριος.

nickald
08/09/2015, 10:30
Να ρωτήσω κάτι ακόμα... Επειδή η ducati μου αρέσει πολύ, για έναν πρωτάρη σαν κι εμένα το ABS είναι τόσο σημαντικό που να αποκλείω οποιαδήποτε σκέψη για αγορά μηχανής χωρίς ABS?

Καλο είναι να υπαρχει το ABS πρωταρης ή όχι....

Από εκει και μετα δεν θα απεκλεια μηχανη που γουστάρω επειδή δεν εχει abs...... αλλα εγω είμαι εγω....

guardian
08/09/2015, 11:46
Ναι κατάλαβα...Αλήθεια η ducati έχει μετρητή βενζίνης και δείκτη για το τι ταχύτητα έχεις? Γιατί η BMW 650 GS που είναι ο "αντίπαλος" δεν έχει...

Δεινόσαυρος
14/09/2015, 20:24
Ωραίες οι Ducati, αλλά ξέρεις πόσα θέλει (απαραίτητα) κάθε δυο χρόνια για σέρβις; Ρωτα να μάθεις :D και αν δεν έχεις πρόβλημα με το ποσό προχώρα.

Εγώ συμφωνώ για V-Strom (ίσως σου φανεί λίγο μεγάλο αρχικά) ή ίσως και Versys, ή για τα ψηλά μονοκύλινδρα: Sertao/Dakar, XTZ660, κοίτα και το ΜΤ-03 (πιο μοντέρνο - ΟΚ, ας πούμε), ΧΤ660, TT600, κλπ. τα πιο ελαφρά ίσως σου αρέσουν καλύτερα για αρχή. Τουλάχιστον βρες να τα δοκιμάσεις / να κάτσεις πάνω τους αν όντως είσαι 2 μέτρα.

Για τετρακύλινδρα στυλ hornet, cbf, fazer κλπ, δεν ξέρω, θα πρέπει να τα γευθείς. Προσωπικά συμφωνώ με όσους λένε οτι το ψηλό μονοκύλινδρο είναι καλύτερο για αρχική εκμάθηση.

Δεινόσαυρος
14/09/2015, 20:33
Καλο είναι να υπαρχει το ABS πρωταρης ή όχι....

Από εκει και μετα δεν θα απεκλεια μηχανη που γουστάρω επειδή δεν εχει abs...... αλλα εγω είμαι εγω....
Συμφωνώ. Καλό να υπάρχει.
Από κει και πέρα όμως, νομίζω οτι είναι κομματάκι υπερβολικό να λέει κανείς οτι η πιθανότητα πτώσης είναι μαθηματικά βέβαιη χωρίς ABS.
Όσοι μεγαλώσαμε χωρίς ABS πέφταμε συνέχεια, δηλαδη; Το ABS υποτίθεται οτι είναι πρόσθετη ασφάλεια, δεν είναι δικαιολογία για να μη μαθαίνεις να φρενάρεις σωστά, ούτε συγχωροχάρτι για απρόσεκτη οδήγηση.

guardian
18/09/2015, 10:34
Και επιστρέφω! Εχω ξεκινήσει μαθηματάκια και όλα (προς το παρών) πάνε καλά. Όσο το σκέφτομαι και το βλέπω, τόσο μου αρέσει η ducati... και ας μην έχει ABS. Επίσης έχω δει κάποιες μεταχειρισμένες που είναι στο budget μου (3.000 - 3.500). Πήγα και στην αντιπροσωπεία και από τύχη είχε φέρει κάποιος τη δική του (1100 βεβαία, αλλά ακριβώς ίδιο "σκαρί") και ανέβηκα. Προφανώς τα πόδια μου ακούμπαγαν για πλάκα κάτω (γιατί το είχα ένα άγχος) και γενικά μου άρεσε η αίσθηση που μου έδινε. Ο τύπος στην αντιπροσωπεία μου είπε ότι κάνει για 1η μηχανή. (Να μου πεις τι θα μου έλεγε...). Αν κάποιος την έχει, θα το εκτιμούσα να μου έλεγε 2 πράγματα. Επίσης, για κράνος και μπουφάν έχω δει τα παρακάτω http://www.motoexpert.gr/el/krani/krani-x-lite/x-lite-x-802r-ultra-carbon και http://www.motoexpert.gr/el/mpoufan/mpoufan-dainese/dainese-heimerina/dainese-rainsun . Αν είναι εύκολο θα ήθελα και γι αυτά μια άποψη και ειδικά για το κράνος. Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν έπρεπε να ανοίξω άλλο topic σχετικά με το κράνος και το μπουφάν. Ευχαριστώ!

guardian
29/09/2015, 10:40
Για να μην ανοίγω καινούριο topic, η honda nc700x "κάνει" για 1η μηχανή ή θεωρείται μεγάλη? Μ' αρέσει πολύ εμφανισιακά, έχει σχετικά λίγα άλογα, χαμηλή κατανάλωση και ΚΥΡΙΩΣ ABS. Βέβαια είναι πολύ πιο ακριβή και από τη Ducati που σκεφτόμουν...

duke200
29/09/2015, 11:04
νεος οδηγος μηχανής ετών 33 με μεγαλο μποι....

ξεκίνα απο κανα 250αράκι λεω εγω σαν μεταχειρισμένο το πολύ 10ετίας klr250, klx250S, xr250 (αν βρεις κανενα καλοσυντηρημένο), NΧ250, κανα ΧΤ600 είναι καλά για το μπόι σου, πολύ ευέλικτα στην πόλη (σαν παπια),έχουν καλό γκαζάκι, θεωρώ υπερβολή ακόμα και ΧΤΧ660 για την περίπτωση σου.

σε κανα 2 χρόνια παιρνεις μια μεγαλύτερη μηχανή...

guardian
29/09/2015, 12:44
Αυτή τη στιγμή κάνω μάθημα με kawasaki 750 z και μου φαίνεται λίγο "κάπως", αλλά έχει και τα διπλάσια άλογα

duke200
29/09/2015, 16:23
καλα τα μαθήματα αλλα το να μάθεις να οδηγάς σωστα δεν στο μαθαίνουν, μαθαίνεις με τα χιλιόμετρα. Μολίς πάρειςτον "αέρα" και οδηγάς σωστα, τοτε θα είναι πιο σωστο να επενδύσεις σε κατι πιο δυνατό και ακιβό. Αν πάρεις απο τώρα το δυνατό και ακριβό θα ναι επικίνδυνο και για την τσέπη σου και για την σωματική σου ακεραιότητα. Φυσικά δεν είσαι και κανας πιτσιρικάς να φας τα μούτρα σου, αλλα όσο να ναι η απειρία φέρνει λάθη.

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις!

zopas
30/09/2015, 13:11
Για να μην ανοίγω καινούριο topic, η honda nc700x "κάνει" για 1η μηχανή ή θεωρείται μεγάλη? Μ' αρέσει πολύ εμφανισιακά, έχει σχετικά λίγα άλογα, χαμηλή κατανάλωση και ΚΥΡΙΩΣ ABS. Βέβαια είναι πολύ πιο ακριβή και από τη Ducati που σκεφτόμουν...

Πολυ σωστα σκεφτεσαι...τελειο μηχανακι απο ολες τισ αποψεις..

guardian
22/10/2015, 18:00
Επιστρέφω! Από προχθές έχω και επισήμως το δίπλωμά μου :) Όπως είχα γράψει και παλαιότερα σκεφτόμουν για την HONDA NC 700 X και μάλιστα στη DCT έκδοση. Όμως, δάσκαλος και λοιποί γνώστες με προσγείωσαν λιγάκι... Μου είπαν ότι για αρχή (3-5 μήνες) να πάρω μια μικρή μηχανή. Πολύ μικρή... Βασικά έπεσε στο τραπέζι "παπάκι 125". Ομολογώ ότι ξενέρωσα απίστευτα (είμαι και 2 μέτρα κυριολεκτικά), αλλά καταλαβαίνω ότι έχουν δίκιο και θα ήταν πιο ομαλή η προσαρμογή μου στο θέμα οδήγηση. Σκέφτηκα και πρότεινα λοιπόν την μικρή varadero 125 για πρώτη. Ξέρω ότι δεν τραβάει, ειδικά με μένα, αλλά την θέλω για λίγο διάστημα σε φάση εκμάθησης και για κοντινές αποστάσεις. Τι λέτε? Δεν υπάρχει και κανένα άλλο on/off σε 250!

amyroukai
22/10/2015, 18:02
Φιλαράκι αν έχεις χρήματα για NC700 πάρε το και γράψε τους όλους στα @@ σου. ΑΠό ότι θυμάμαι δεν είσαι μισοριξιά, άρα μιά χαρά θα το κουμαντάρεις, με προσοχή πάντα. Είναι πολύ καλά ζυγισμένο μηχανάκι το NC.

Με το καλό και καλές βόλτες.

ptc
22/10/2015, 19:01
Επιστρέφω! Από προχθές έχω και επισήμως το δίπλωμά μου :) Όπως είχα γράψει και παλαιότερα σκεφτόμουν για την HONDA NC 700 X και μάλιστα στη DCT έκδοση. Όμως, δάσκαλος και λοιποί γνώστες με προσγείωσαν λιγάκι... Μου είπαν ότι για αρχή (3-5 μήνες) να πάρω μια μικρή μηχανή. Πολύ μικρή... Βασικά έπεσε στο τραπέζι "παπάκι 125". Ομολογώ ότι ξενέρωσα απίστευτα (είμαι και 2 μέτρα κυριολεκτικά), αλλά καταλαβαίνω ότι έχουν δίκιο και θα ήταν πιο ομαλή η προσαρμογή μου στο θέμα οδήγηση. Σκέφτηκα και πρότεινα λοιπόν την μικρή varadero 125 για πρώτη. Ξέρω ότι δεν τραβάει, ειδικά με μένα, αλλά την θέλω για λίγο διάστημα σε φάση εκμάθησης και για κοντινές αποστάσεις. Τι λέτε? Δεν υπάρχει και κανένα άλλο on/off σε 250!

Φιλε συγχαρητηρια για το διπλωμα και παντα ορθιος! Ειπα να συνεισφερω μιας και εχουμε πολλα κοινα. Πηρα το διπλωμα στα 33, χωρις να εχω απολυτως καμια προηγουμενη εμπειρια με δικυκλο πλην ποδηλατου. Ειμαι και κοντα στο υψος σου αν και λιγο πιο αδυνατος (1,90 & 80). Διαφωνω απολυτως με το παπακι. Θα το μετανιωσεις στο μηνα πανω και τζαμπα θα ξοδευεις λεφτα στις μεταβιβασεις. Πραγματικα δε βλεπω το λογο να φοβηθεις μια μηχανη 600-650 κυβικα. Δεν εισαι αλλωστε και κανενας πιτσιρικας να πεις πως θα κανεις καγκουριες.

Προσωπικα με το που πηρα το διπλωμα αγορασα ενα Honda Dominator (650cc μονοκυλινδρο, κατι κοντα στο ΧΤ ας πουμε) με τη λογικη πιο πολυ του να μαθω σε κατι που δε θα με στεναχωρησει αν του κανω ζημια, παρα κατι αλλο. Δε με δυσκολεψε καθολου και ισα ισα μπορω να πω πως το βαρεθηκα και σχετικα γρηγορα. Μετα απο μισο χρονο αγορασα τη μηχανη που ηθελα(GSR 600) και μπορω να πω πως θα μπορουσα καλλιστα να εχω ξεκινησει με αυτη. Αν εχεις το μυαλο σου στη θεση του δεν υπαρχει προβλημα. Ακομα και αυτο που ειναι τετρακυλινδρο και βγαζει κοντα 100 αλογα δεν τρομαζει αν δεν πλησιασεις τις πενταψηφιες στροφες. Σε καθημερινη οδηγησ μεσα στην πολη, που αλλαζεις ταχυτητα στις 5-6 χιλιαδες στροφες ειναι σα παπακι.

Συμπερασμα, για μενα προχωρα σε ενα V-Strom ABS μεταχειρισμενο (γιατι κανα δυο πεσιματακια θα τα φαει, εστω και σταματημενος επειδη ξεχασες τον πλαγιοστατη) και μετα το πουλας σχεδον οσο το πηρες και παιρνεις αν θες κατι καλυτερο. Απλα προσωπικα ειμαι κατα του καινουριου για νεο αναβατη για να μη στεναχωριεσαι αδικα με χαζοζημιουλες που θα γινουν.

BLiTzER
22/10/2015, 19:11
Ήμουν με το ζόρι 1.70 και 55 κιλά, όταν πήρα το πρώτο μου μηχανάκι, ένα 4κύλινδρο 600cc των 200 κιλών και 100κάτι ίππων. Είχα 2-3 χαζοπτώσεις όσο το κράτησα, αλλά ποτέ κάτι σοβαρό. Όρμα.

guardian
22/10/2015, 19:41
@ptc Έτσι και αλλιώς μεταχειρισμένη σκεφτόμουν να την πάρω! Και δεν υπάρχουν τόσα χρήματα και δεν έχει νόημα 1η μηχανή καινούρια. Ομολογώ ότι μου έδωσες πολύ κουράγιο γιατί είμαστε αρκετά ίδια περίπτωση :) Γενικά πάντως, ανεξάρτητα που πήρα το δίπλωμα, νιώθω μεγάλη ανασφάλεια... Κακά τα ψέμματα, έμαθα να κάνω τις 5 ασκήσεις που είναι για το δίπλωμα και πορεία μέσα στην (κωμό)πολη που μένω. Όχι πως στην αρχή θα κάνω κάτι διαφορετικό όταν την πάρω, αλλά τι κάνεις σε ένα απότομο φρενάρισμα? Πως παίρνεις τις στροφές με πχ 60 χλμ? Είναι πράγματα που δυστυχώς καταλαβαίνω ότι θα τα μάθω μόνος μου και στην πράξη... Σε αυτές τις περιπτώσεις θα ήταν καλύτερο να έχω πιο μικρή μηχανή?

guardian
22/10/2015, 19:43
Επίσης, δεν θα έπρεπε να με προβληματίζει και το βάρος που στην έκδοση DCT είναι 230 kg? Αν και μάθημα με την 750z έκανα...

amyroukai
22/10/2015, 20:24
Επίσης, δεν θα έπρεπε να με προβληματίζει και το βάρος που στην έκδοση DCT είναι 230 kg? Αν και μάθημα με την 750z έκανα...

εξαρτάται.
Σκοπεύεις σε προπόνηση αρασέ/ζετέ, άρσεις θανάτου κλπ κόλπα πρόστυχα;

Σε κανονικές συνθήκες όχι δεν θα σε προβληματίσει. Αν σου πέσει, ναι ΟΚ είναι λίγο πιο δύσκολο στο σήκωμα από ένα μηχανάκι 200 κιλών αλλά όχι τραγικά πιο δύσκολο. Οι μάζες στο NC είναι όλες χαμηλά, οπότε το ζύγισμά του το κάνει ευνοϊκό και στην περίπτωση πτώσης/σηκώματος.

ptc
22/10/2015, 20:34
Φιλε καταλαβαινω απολυτα το αγχος σου. Πιστεψε με, την πρωτη φορα που ανεβηκα στη μηχανη μου, ειχα πελαγωσει. Αλλα ακομα και παπακι να παρεις αυτο το ζορι θα το περασεις. Προσωπικα στο μηνα πανω ειχα αρχισει να νιωθω πιο ανετα και να το ευχαριστιεμαι. Αφου λες πως μενεις σε μικρη πολη, αρα δεν παιζει και η εξτρα δυσκολια της κινησης, ειμαι σιγουρος πως θα εισαι μια χαρα με τη μεγαλη μηχανη.

Μην ξεχνας πως εκει που βρισκεσαι τωρα υπηρξαμε ολοι ανεξαιρετως οι αναβατες σε καποια φαση της ζωης μας (απλα σε διαφορετικη ηλικια ο καθενας). Ειναι φυσιολογικο να αγχωνεσαι, αλλα πιστεψε με πως μια απο τις μεγαλυτερες ικανοποιησεις που θα σου δωσει η μηχανη ειναι το να κατακτας ενα ενα τα διαφορα κομματια που συνιστουν την οδηγηση. Αν τα αγγλικα σου ειναι καλα θα σου συνιστουσα να διαβασεις και κανα βιβλιο. Προσωπικα διαβασα Twist of the Wrist 2 του Keith Code (http://files.meetup.com/1510087/A%20Twist%20of%20the%20Wrist%20II.pdf) και Total Control του Lee Parks(αυτο το αγορασα) και κερδισα πολλα πραγματα. Γιατι κακα τα ψεμματα, οι σχολες μας μαθαν να περναμε τις εξετασεις και οχι να οδηγαμε.

Σχετικα με το βαρος, η αληθεια ειναι πως ενα πιο ελαφρυ μηχανακι ειναι πολυ πιο ευκολο. Το πρωτο διμηνο επεσα με τη μηχανη σταματημενος δυο φορες γιατι πηρα μεγαλυτερη κλιση χωρις να το καταλαβω σε μανουβρα παρκαρισματος. Περα απο το ρεζιλι ομως δεν εγινε και τπτ. Ο σωματοτυπος σου θα σε βοηθησει και σε αυτο γιατι θα πατας γερα κατω. Γενικα ομως τα θετικα της μεγαλυτερης μηχανης ειναι ασυγκριτα περισσοτερα απο τα αρνητικα.

guardian
23/10/2015, 07:47
πφφφφ.... Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα κατεβάσω το pdf να το διαβάσω. Θα περιμένω και λίγο ακόμα μήπως βγει καμιά ευκαιρία (γιατί μου είπαν ότι όταν αρχίζουν βροχές κλπ όλο και κάτι βγαίνει) και βλέπουμε...