PDA

View Full Version : Το cbr τρελάθηκε



Dalt0n
27/08/2015, 18:49
και εκεί που όλα κυλαγαν ρολόι πάω να βάλω μπροστά και τίποτα νεκρή η μίζα φώτα αναμενα κανονικά πατάω ξανά το μπουτον τίποτα. ..ξαφνικά μιζαρει για λίγο αλλά δεν πρόλαβε να πάρει. Μετά πάλι νεκρή. .Μετά πήρε κανονικά. ....το βράδυ σχολαω βαράω μία μιζαρει αλλά δεν παίρνει μετα απο λίγο πήρε στο δρόμο για το σπίτι όλα καλά. ...το πρωί μιζαρω πήρε κανονικά αλλά δεν ανέβαζε στροφές το άφησα να δουλέψει λίγο και έφυγα με τα πόδια. ..το μεσημέρι δοκιμάζω να το βάλω μπροστά τίποτα νεκρή η μίζα ούτε φώτα τίποτα. ..:uplate:

GFawkes
27/08/2015, 18:58
και εκεί που όλα κυλαγαν ρολόι:


Μεχρι εκει διαβασα
Μετα εσκασα στα γελια

sv1000s
27/08/2015, 19:12
:eek::eek::eek: στην ανακυκλωση

Bob_o_mastoras
27/08/2015, 19:17
:a014::a014::a014:

Pop corn και πρωτο τραπεζι πιστα...:D

teogtp
27/08/2015, 19:19
και εκεί που όλα κυλαγαν ρολόι πάω να βάλω μπροστά και τίποτα νεκρή η μίζα φώτα αναμενα κανονικά πατάω ξανά το μπουτον τίποτα. ..ξαφνικά μιζαρει για λίγο αλλά δεν πρόλαβε να πάρει. Μετά πάλι νεκρή. .Μετά πήρε κανονικά. ....το βράδυ σχολαω βαράω μία μιζαρει αλλά δεν παίρνει μετα απο λίγο πήρε στο δρόμο για το σπίτι όλα καλά. ...το πρωί μιζαρω πήρε κανονικά αλλά δεν ανέβαζε στροφές το άφησα να δουλέψει λίγο και έφυγα με τα πόδια. ..το μεσημέρι δοκιμάζω να το βάλω μπροστά τίποτα νεκρή η μίζα ούτε φώτα τίποτα. ..:uplate:

Και μιζαρω αλλα δεν πηρε. ....αλλά μετά πήρε για λιγο αλλα έσβησε. ......αλλα ξαναμιζαρω και..... (https://youtu.be/8Ud2UhW6LIs)

georgemark
27/08/2015, 19:24
Η μίζα θα φταίει

amyroukai
27/08/2015, 19:33
αιωνία του η μνννννημη

Tedvj23
27/08/2015, 20:04
:a014:

foogr01
27/08/2015, 20:06
αιωνία του η μνννννημη

Βιάζεσαι να το θάψεις...

Σε λίγο θα μας πει ότι αναστήθηκε πάλι :bawl:

SOTOS80
27/08/2015, 20:07
Κάτι σε ηλεκτρολογικό μήπως ?

toyar
27/08/2015, 20:19
τελευταια φορα που το θυμαμαι αυτο το μηχανακι μονο η μιζα δουλευε:(

nickald
27/08/2015, 20:24
Να το βαζεις μπρος σε κατηφορα.... Ξερω μια καλη στον Ολυμπο..... 2000 μετρα καθετα..... θα ησυχασει και το ζωντανο και εμεις.....

pektis
27/08/2015, 20:36
:lipssealed::a014:

roukos_x
27/08/2015, 20:39
ουτε, ΟΥΤΕ κ μιζαρε..
https://www.youtube.com/watch?v=8Ud2UhW6LIs

spyrakos35
27/08/2015, 20:40
Οταν λες “....το βραδυ σχολαω, ΒΑΡΑΩ ΜΙΑ....."

Το κανεις πιο λιανά;

:D

dimmie_72
27/08/2015, 20:56
και εκεί που όλα κυλαγαν ρολόι

κινέζικο θάταν... :rolleyes:

Dalt0n
27/08/2015, 22:05
ΑΝ είναι ηλεκτρονική θα τα φώτα έπρεπε να δουλεύουν?

motoexelixis
27/08/2015, 22:23
ε ναι προφανως, αν ειναι και αυτα ηλεκτρονικα ναι θα ( τα) επρεπε...:D

SOTOS80
27/08/2015, 22:53
Γενικά τα Honda έχουν μια ευπάθεια σε καλώδια - φίσες - γειώσεις. Εγώ θα έλεγα να κανείς και έναν έλεγχο σε αυτά. Σου μιλάω γιατί είμαι παθών σε δυο διαφορετικά μοντέλα της.(VFR & CBR) ειδικά στο VFR εκεί που πήγαινες και όλα ήταν οκ μόλις ανάβες φλας η τα φώτα το μηχανάκι έσβηνε. Τελικά έφταιγε μια φυσά.

Ζεύκας
27/08/2015, 23:04
και εκεί που όλα κυλαγαν ρολόι πάω να βάλω μπροστά και τίποτα νεκρή η μίζα φώτα αναμενα κανονικά πατάω ξανά το μπουτον τίποτα. ..ξαφνικά μιζαρει για λίγο αλλά δεν πρόλαβε να πάρει. Μετά πάλι νεκρή. .Μετά πήρε κανονικά. ....το βράδυ σχολαω βαράω μία μιζαρει αλλά δεν παίρνει μετα απο λίγο πήρε στο δρόμο για το σπίτι όλα καλά. ...το πρωί μιζαρω πήρε κανονικά αλλά δεν ανέβαζε στροφές το άφησα να δουλέψει λίγο και έφυγα με τα πόδια. ..το μεσημέρι δοκιμάζω να το βάλω μπροστά τίποτα νεκρή η μίζα ούτε φώτα τίποτα. ..:uplate:

Ντάλτον, μεταξύ Σφακιανάκη και Νταλάρα ποιόν θα διάλεγες;

teogtp
27/08/2015, 23:16
Μαλλον Θωδη....

toyar
28/08/2015, 08:41
Γενικά τα Honda έχουν μια ευπάθεια σε καλώδια - φίσες - γειώσεις. Εγώ θα έλεγα να κανείς και έναν έλεγχο σε αυτά. Σου μιλάω γιατί είμαι παθών σε δυο διαφορετικά μοντέλα της.(VFR & CBR) ειδικά στο VFR εκεί που πήγαινες και όλα ήταν οκ μόλις ανάβες φλας η τα φώτα το μηχανάκι έσβηνε. Τελικά έφταιγε μια φυσά.

το συγκεκριμενο honda εχει μια ευπαθεια στον ιδιοκτητη του:(

devil's animal
28/08/2015, 11:10
:plaf::plaf:

Dalt0n
28/08/2015, 12:28
Γενικά τα Honda έχουν μια ευπάθεια σε καλώδια - φίσες - γειώσεις. Εγώ θα έλεγα να κανείς και έναν έλεγχο σε αυτά. Σου μιλάω γιατί είμαι παθών σε δυο διαφορετικά μοντέλα της.(VFR & CBR) ειδικά στο VFR εκεί που πήγαινες και όλα ήταν οκ μόλις ανάβες φλας η τα φώτα το μηχανάκι έσβηνε. Τελικά έφταιγε μια φυσά.

Θέλω να πιστεύω και πιστεύω πως δεν ειναι λογικό να είναι ηλεκτρονική γτ δεν έχει κάποια σχέση με τα φώτα κόρνα φλας. .αυτή την στιγμή είναι σαν να μην έχω γυρισμένο το κλειδί

Bob_o_mastoras
28/08/2015, 12:35
Οι πλατινες φταινε!

Dalt0n
28/08/2015, 12:43
Οι πλατινες φταινε!

:confused: ..

Bob_o_mastoras
28/08/2015, 12:57
:confused: ..

340071

Κοιτα, βγαλε ενα μπουζι απο την κεφαλι αλλα κρατα το πανω στο μπουζοκαλωδιο. Τοποθετησε το δαχτυλο σου στην ακιδα του και μιζαρε. Λογικα θα νιωσεις ενα ελαφρυ τσιμπιματακι. Αν οχι τοτε αλλαξε πλατινες.

teogtp
28/08/2015, 13:00
340071

Κοιτα, βγαλε ενα μπουζι απο την κεφαλι αλλα κρατα το πανω στο μπουζοκαλωδιο. Τοποθετησε το δαχτυλο σου στην ακιδα του και μιζαρε. Λογικα θα νιωσεις ενα ελαφρυ τσιμπιματακι. Αν οχι τοτε αλλαξε πλατινες.

Ποιο πιθανο μου ακουγεται να φταιει ο chrome στο κινητο του amyrou (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146229) ,οπου καθε φορα που παταει την αναζητηση να σβηνει το μηχανακι του Δαλτονιου.......ή μαλλον καθε φορα που πατει μιζα ο Δαλτονας ,χαλαει το κινητο του amyrou;
:confused:

Bob_o_mastoras
28/08/2015, 13:08
Ποιο πιθανο μου ακουγεται να φταιει ο chrome στο κινητο του amyrou ,οπου καθε φορα που παταει την αναζητηση να σβηνει το μηχανακι του Δαλτονιου.......

Ειναι και αυτο πιθανον αλλα νομιζω παρουσιαζε προβληματα πριν τα φτυσει ο chrome του αμυρου. Για να αποκλεισουμε και αυτη την πιθανοτητα συνεδεσε το cbr με usb σε ενα laptop και κανε format το δισκο του.
Αndroid τρεχει το cbr??
Mην ξεχασεις να ελεγξεις και την μπαταρια συνδεοντας δυο καλωδια, ενα σε καθε πολο και ακουμπωντας τα στη γλωσσα σου. Λογικα θα πρεπει να νιωσεις ενα ελαφρυ μουδιασμα. Αν οχι αλλαξε γλωσσα.

Dalt0n
28/08/2015, 14:18
340071

Κοιτα, βγαλε ενα μπουζι απο την κεφαλι αλλα κρατα το πανω στο μπουζοκαλωδιο. Τοποθετησε το δαχτυλο σου στην ακιδα του και μιζαρε. Λογικα θα νιωσεις ενα ελαφρυ τσιμπιματακι. Αν οχι τοτε αλλαξε πλατινες.

μάλλον δεν κατάλαβες καλά. .αυτή την στιγμή δεν έχω πουθενά ρεύμα τίποτα ούτε φώτα ανάβουν ούτε φλας ούτε κόρνα τίποτα. .πατάω μίζα και είναι σαν να έχω το κλειδί στο off

lmb990
28/08/2015, 14:19
Μηπως ειναι χαλαρος κανενας πολος απο την μπαταρια?? Η απο συναγερμο αν εχεις?

Bob_o_mastoras
28/08/2015, 14:30
Μηπως ειναι χαλαρος κανενας πολος απο την μπαταρια??

Hρθε η ωρα να σφιξουν οι πολοι!!! :lol:

Dalt0n
28/08/2015, 14:31
Μηπως ειναι χαλαρος κανενας πολος απο την μπαταρια?? Η απο συναγερμο αν εχεις?

πολύ πιθανό. .
την προηγούμενη μέρα όμως πήρε μπροστά κανονικά με την πρώτη μιζια αλλά δούλευε μόνο ρελαντί έδινα γκάζι και δεν ανέβαζε στροφές μετά το έσβησα και μετά από λίγες ώρες τίποτα ρεύμα πουθενά

dimmie_72
28/08/2015, 14:38
Η απο συναγερμο αν εχεις?

:bawl:

toyar
28/08/2015, 15:16
πολύ πιθανό. .
την προηγούμενη μέρα όμως πήρε μπροστά κανονικά με την πρώτη μιζια αλλά δούλευε μόνο ρελαντί έδινα γκάζι και δεν ανέβαζε στροφές μετά το έσβησα και μετά από λίγες ώρες τίποτα ρεύμα πουθενά

κοιτα εδω μηπως βγαλεις ακρη
http://www.deddie.gr/outages/public/scheduling.aspx

Nostradamus
28/08/2015, 18:12
κοιτα εδω μηπως βγαλεις ακρη
http://www.deddie.gr/outages/public/scheduling.aspx

:bawl::bawl::bawl:

Ειναι νομιζω σαν την περιπτωση πριν καποιους μηνες..μην το ψαχνεις αλλου Δαλτωνα...Ειναι ΠΗΝΙΑ....

amyroukai
29/08/2015, 23:46
Πιο πολύ για μπΗνια φαίνεται.

Kostas156
30/08/2015, 23:23
και εκεί που όλα κυλαγαν ρολόι πάω να βάλω μπροστά και τίποτα νεκρή η μίζα φώτα αναμενα κανονικά πατάω ξανά το μπουτον τίποτα. ..ξαφνικά μιζαρει για λίγο αλλά δεν πρόλαβε να πάρει. Μετά πάλι νεκρή. .Μετά πήρε κανονικά. ....το βράδυ σχολαω βαράω μία μιζαρει αλλά δεν παίρνει μετα απο λίγο πήρε στο δρόμο για το σπίτι όλα καλά. ...το πρωί μιζαρω πήρε κανονικά αλλά δεν ανέβαζε στροφές το άφησα να δουλέψει λίγο και έφυγα με τα πόδια. ..το μεσημέρι δοκιμάζω να το βάλω μπροστά τίποτα νεκρή η μίζα ούτε φώτα τίποτα. ..:uplate:

Γεια σου φιλε!!ειχα παρομοιο προβλημα σε xt! μου εκανε τα ιδια και μετα απο σπασιμο φρυδιων ειδα οτι η κλειδαρια κουνιοτανε ελαχιστα...ετσι παταγα τον διακοπτη για τα φωτα και κουναγα την κλειδαρια μεχρι να δω οτι αναβουν τα φωτα πορειας και αρα να καταλαβω οτι δινει ρευμα...τοτε μιζαρα και επερνε μπροστα...αυτο που εκανα για να δω οτι 1000% ειναι αυτο το προβλημα , κατεβασα το ηλεκτρολογικο σχεδιο της μοτο και βρηκα την φυσα της κλειδαριας και πηγα και βραχυκυκλωσα με ενα ακυρο δικο μου μικρο καλωδιακι ετσι ωστε να δω αν δινει ρευμα και αρα το προβλημα δεν ειναι ηλεκτρικο...Σορρυ αν λεω βλακειες , μακαρι να βοηθησα!

Dalt0n
30/08/2015, 23:49
Γεια σου φιλε!!ειχα παρομοιο προβλημα σε xt! μου εκανε τα ιδια και μετα απο σπασιμο φρυδιων ειδα οτι η κλειδαρια κουνιοτανε ελαχιστα...ετσι παταγα τον διακοπτη για τα φωτα και κουναγα την κλειδαρια μεχρι να δω οτι αναβουν τα φωτα πορειας και αρα να καταλαβω οτι δινει ρευμα...τοτε μιζαρα και επερνε μπροστα...αυτο που εκανα για να δω οτι 1000% ειναι αυτο το προβλημα , κατεβασα το ηλεκτρολογικο σχεδιο της μοτο και βρηκα την φυσα της κλειδαριας και πηγα και βραχυκυκλωσα με ενα ακυρο δικο μου μικρο καλωδιακι ετσι ωστε να δω αν δινει ρευμα και αρα το προβλημα δεν ειναι ηλεκτρικο...Σορρυ αν λεω βλακειες , μακαρι να βοηθησα!

την φυσά της κλειδαριάς την έχω βρει. .πως να την βραχυκυκλωσω?

Kostas156
31/08/2015, 00:07
Κοιτα..φανταζομαι οτι σε εσενα λογω μοτο πιο ανεπτυγμενης τεχνολογιας θα ειναι λιγο πιο περιπλοκο αλλα θα προσπαθησω να σου περιγραψω τι εκανα εγω...Σε αυτην την φυσα στο xt απο την μια μερια εμπαινε ενα π.χ πρασινο καλωδιο και εβγαινε απο την αλλη μερια της φυσας ...εε σε αυτες τις τρυπουλες ( υποδοχες? δεν ξερω πως σκατα λεγονται :P ) βαζεις ενα καλωδιο το οποιο το εχεις ξεγυμνωσει στις ακρες του! Ουσιαστικα με αυτον τον τροπο παρακαμπτεις το κλειδι και ειναι σαν να εχεις γυρισει τον διακοπτη στο ON!

toyar
31/08/2015, 05:19
την φυσά της κλειδαριάς την έχω βρει. .πως να την βραχυκυκλωσω?


:priest:

OldMan
31/08/2015, 10:32
Συγχωρηστε με που δεν διαβαζω πια Τεχνικες ανησυχίες του Δαλτωνος και απλα τις κατευθύνω σε πιο αρμόζων section..:nono:

Bowleno
31/08/2015, 14:41
Συγχωρηστε με που δεν διαβαζω πια Τεχνικες ανησυχίες του Δαλτωνος και απλα τις κατευθύνω σε πιο αρμόζων section..:nono:

Είναι βαριά η σφουγγαρίστρα σήμερα, θείο; :p

Dalt0n
31/08/2015, 18:56
η φυσα της κλειδαριάς έχει τρία καλώδια έχουμε κάποιον τρόπο να τσεκάρω αν το προβλημα οφείλεται στην κλειδαρια?

SONone
31/08/2015, 19:27
βασικα φυσα την φυσα. αν δεν εχεισ γερα πνεμονια παρε τον https://www.youtube.com/watch?v=ppxJ24c7pdE
θα σε κανει μαγκα!

Dalt0n
31/08/2015, 20:30
βασικα φυσα την φυσα. αν δεν εχεισ γερα πνεμονια παρε τον https://www.youtube.com/watch?v=ppxJ24c7pdE
θα σε κανει μαγκα!
το έχω κάνει μπάνιο με σπρέι επαφών

devil's animal
31/08/2015, 22:09
ας καλεσει καποιος την πυροσβεστικη μην καει κανενος χριστιανου η περιουσια...το cbr το βλεπω να εχει φριχτο θανατο...:priest:

sv1000s
31/08/2015, 22:22
και τα 40αντα δωρο!:priest::priest::a022:

Vice
07/10/2015, 16:45
κλαίω με τα σχόλια

Dalt0n
13/02/2016, 01:29
Εδώ φταίγανε δύο πραγματάκια και δεν μ άφησαν να χαρώ το καλοκαίρι. .Το ότι δεν είχα φώτα μίζα κόρνα κτλπ έφταιγε μια σάπια μουχλιασμενη γεμάτη άλατα πράσινη ασφάλεια. Η κεντρική

το ότι δεν ανέβαζε στροφές και έσβηνε οπότε ήθελε έφταιγε ένα καφέ βουλωμένο φίλτρο βενζίνης που στην πορεία έκανε χειρότερα τα πράγματα αναγκάζοντας με να μένω εδώ εκεί παραπέρα και να σκέφτομαι για ηλεκτρονικές πηνία πλατινες

nickald
13/02/2016, 12:07
Τζαμπα το εδωσες το μηχανακι..... τιποτα δεν ειχε τελικα.....

motoexelixis
13/02/2016, 19:40
μωρε δε εφταιγε τιποτα απο τα ποιο πανω,αλλο ειναι το λαθος...

Dalt0n
13/02/2016, 21:32
μωρε δε εφταιγε τιποτα απο τα ποιο πανω,αλλο ειναι το λαθος...

κατάρα
Από τότε που το πούλησα στο παιδί κιχ δεν κάνει σε μένα πέρσυ όλο κάτι βραχυκυκλωμενα μπουζί μια δούλευε τρικυλινδρο. .μου το έδωσε μια μέρα βόλτα και έκαψε την ασφάλεια της μίζας και ψάχναμε τι έπαθε. .Μετά από μέρες θα το πήγαινα εγώ για κτεο γιατί αυτός δούλευε. πάω απ το σπίτι του το βάζω μπροστά με δυσκολία και έσβηνε δεν κρατούσε ρελαντί. Κοιτάω δούλευε δικύλινδρο. .τρελάθηκα ξεκινάω σιγά σιγά να το κάνω μια βόλτα στο τετράγωνο να συνέλθει μετά από πεντακόσια μέτρα ξεκίνησε να δουλεύει κανονικά. ..Τι να πω

SHOOTER045
13/02/2016, 21:53
κατάρα
Από τότε που το πούλησα στο παιδί κιχ δεν κάνει σε μένα πέρσυ όλο κάτι βραχυκυκλωμενα μπουζί μια δούλευε τρικυλινδρο. .μου το έδωσε μια μέρα βόλτα και έκαψε την ασφάλεια της μίζας και ψάχναμε τι έπαθε. .Μετά από μέρες θα το πήγαινα εγώ για κτεο γιατί αυτός δούλευε. πάω απ το σπίτι του το βάζω μπροστά με δυσκολία και έσβηνε δεν κρατούσε ρελαντί. Κοιτάω δούλευε δικύλινδρο. .τρελάθηκα ξεκινάω σιγά σιγά να το κάνω μια βόλτα στο τετράγωνο να συνέλθει μετά από πεντακόσια μέτρα ξεκίνησε να δουλεύει κανονικά. ..Τι να πω

Δεν σε ήθελε
ΤΕΛΟΣ

Bowleno
14/02/2016, 07:41
κατάρα
Από τότε που το πούλησα στο παιδί κιχ δεν κάνει σε μένα πέρσυ όλο κάτι βραχυκυκλωμενα μπουζί μια δούλευε τρικυλινδρο. .μου το έδωσε μια μέρα βόλτα και έκαψε την ασφάλεια της μίζας και ψάχναμε τι έπαθε. .Μετά από μέρες θα το πήγαινα εγώ για κτεο γιατί αυτός δούλευε. πάω απ το σπίτι του το βάζω μπροστά με δυσκολία και έσβηνε δεν κρατούσε ρελαντί. Κοιτάω δούλευε δικύλινδρο. .τρελάθηκα ξεκινάω σιγά σιγά να το κάνω μια βόλτα στο τετράγωνο να συνέλθει μετά από πεντακόσια μέτρα ξεκίνησε να δουλεύει κανονικά. ..Τι να πω

Εσύ είσαι μεταφυσικός γκαντέμης ρε παιδί μου.....:uplate:


(ψάξου μην έχεις καμιά μακρινή συγγένεια με τον Μητσοτάκη....)

telegonos
14/02/2016, 09:13
Έχει ασφάλεια της μίζας το CBR; Έχει ποτέ κάποια μηχανή ασφάλεια της μίζας; Να ασφαλίζει τι; Τα 300 A ρεύμα που ζητάει η μίζα;

leo1964
14/02/2016, 10:05
Εσύ είσαι μεταφυσικός γκαντέμης ρε παιδί μου.....:uplate:


(ψάξου μην έχεις καμιά μακρινή συγγένεια με τον Μητσοτάκη....)

Ωχχχχ,έχει σχέση με τη γνωστή οικογένεια;;;:eek:

Dalt0n
17/02/2016, 02:07
Έχει ασφάλεια της μίζας το CBR; Έχει ποτέ κάποια μηχανή ασφάλεια της μίζας; Να ασφαλίζει τι; Τα 300 A ρεύμα που ζητάει η μίζα;

υπαρχει μια ασφαλεια κατω απο την σελα .η κεντρικη ας πουμε,αν την βγαλω δεν εχω πουθενα ρευμα
στην ασφαλειοθηλη υπαρχει μια για το βεντιλατερ
μια για την μεγαλη σκαλα
μια για το μπροστα φαναρι και τα φλας
μια για την ουρα (πισω φωτα + και στοπ) και κορνα
και μια που αν την βγαλω δεν δουλευει το button της μιζας νεκρωνει πατας μιζα και δεν κανει κιχ...τι ασφαλεια ειναι αυτην? :confused:

nickald
17/02/2016, 07:35
είναι η λεγομενη μιζενς

Bowleno
17/02/2016, 08:37
και μια που αν την βγαλω δεν δουλευει το button της μιζας νεκρωνει πατας μιζα και δεν κανει κιχ...τι ασφαλεια ειναι αυτην? :confused:


Δεν γνωρίζω να σΕ πω αλλά ξέρω ότι το μΕχανάκιον σου χρειάζεται ακόμα μια ασφάλεια στην ασφαλειοθήκη, ασφάλεια από σένα..... :lol:

Άστο ρε συ αν δεν το κατέχεις το "άθλημα", χείρότερα θα τα κάνεις