PDA

View Full Version : μικρη αναβαθμιση σε xt600



ironcross
27/08/2015, 20:42
καλησπερα στα 600αρια..!!γνωριζω οτι γενικοτερα οι εποχες που περναμε και θα περουσαμε ειναι δυσκολες...αλλα βρηκα ευκαιρια σχετικα με τους λαιμους στο 600αρι μου και σκοπευω να τη εκμεταλλευτω!μαζι με αυτο ομως ''ξυπνησανε'' και αλλα θεματακια!!για να μην χρονοτριβω..βρηκα λαιμους ddevils σχεδον αχρησιμοποιητους στα 180ε..και σκεφτομαι για ζιγκλερωμα!να τονισω οτι εχω τελικο remus grand prix και kn φιλτρο αερα!
αξιζει να το κανω?θα δωσει δυναμη στο μηχανακι?αν δωσει ποσα αλογα?υπαρχει καποιο κιτ που θα χρησιμοποιησω?κοστος για ολα αυτα?να το αφησω απλα με τους λαιμους?
γενικοτερα θα θελα τις γνωμες σας!!ευχαριστω εκ των προταιρων..!

Bob_o_mastoras
27/08/2015, 23:38
Oι Devil λαιμοι ειναι κατα γενικη ομολογια οι καλυτεροι aftermarket για αυτο το μοτερ.
Eγω θα αφηνα το καρπυρατερ στην ησυχια του αρκει να ειναι καλορυθμισμενο. Δεν θα κερδισεις τιποτα σπουδαιο με ενα μεγαλυτερο ζιγκλερ.

devil's animal
28/08/2015, 10:40
απο την στιγμη που οι λαιμοι εχουν μεγαλυτερη διατομη απο τους μαμα και εχεις και πιο ελευθερο φιλτρο και τελικο, η λογικη λεει να δωσεις περισσοτερο καυσιμο στο μοτερ για να μπορεσει ν'αποδωσει καλυτερα...
αρα μαλλον ενα μεγαλυτερο ζιγκλερ + ρυθμιση + δοκιμες μονο καλο θα κανουν...ολα αυτα θεωρητικα...

GFawkes
28/08/2015, 10:50
Ξεκινα με 1 & 2 νουμερα μεγαλυτερα στο ζιγκλερ και αναλογα πρατεις.

notakos600
28/08/2015, 10:57
Μήπως να το άφηνες όπως είναι; ...λέω εγώ τώρα...

karellen
28/08/2015, 12:16
Μήπως να το άφηνες όπως είναι; ...λέω εγώ τώρα...
+600
Πες,πες ότι παίρνει 2-3 ίππους ακόμα.Αξίζει η φασαρία,το ενδεχόμενο ρίσκο και κυρίως το κόστος για 2-3 κίτσους?

Bob_o_mastoras
28/08/2015, 12:16
απο την στιγμη που οι λαιμοι εχουν μεγαλυτερη διατομη απο τους μαμα και εχεις και πιο ελευθερο φιλτρο και τελικο, η λογικη λεει να δωσεις περισσοτερο καυσιμο στο μοτερ για να μπορεσει ν'αποδωσει καλυτερα...
αρα μαλλον ενα μεγαλυτερο ζιγκλερ + ρυθμιση + δοκιμες μονο καλο θα κανουν...ολα αυτα θεωρητικα...

Mονο καλο θα κανουν σιγουρα αλλα αξιζει για το ΧΤ να ψαχτεις τοσο;; Ποσο θα κερδισει;; Το 'χα κανει στο ΤΤR στο καρμπ με τις ιδιες αλλαγες πανω κατω (φιλτρο, λαιμοι, εξατμιση), χωρις ομως πολυ ψαξιμο στη ρυθμιση και δεν ψηθηκα οποτε ξαναεβαλα μαμα ζιγκλερ.
Γενικα το καλυτερο αν κυκλοφορεις στην πολη ή σε στριφτερο επαρχιακο ειναι το μεγαλυτερο γραναζι πισω. Απλα-φθηνα και το νιωθεις να ξυπναει το μηχανακι.

ironcross
29/08/2015, 01:24
πιστευω οτι θα ναι πιο ολοκληρωμενο..!!ειδα κατι και για ενα dynojet κιτ με αυτο τι παιζει??το πειραζω αρκετα με ολα αυτα???

notakos600
29/08/2015, 08:23
Όταν το είχα motard και ήθελα να κάνω ασφάλτινες αναβάσεις με στροφιλίκια, του έβαλα γρανάζι 47 αντί για 45....απλά άλλο μηχανάκι. Δεν πείραξα απολύτως τίποτε άλλο. Μετά το έκανα off road αλλάζοντας μόνο ζαντολάστιχα. Μηχανάκι να παίζεις...τι να λέμε τώρα....

ironcross
30/08/2015, 12:30
εγινε η τοποθετηση..ολα καλα!!μεχρι στιγμης διαπιστωνω οτι η μηχανη ''απελευθερωθηκε'' !!με ενα μεγαλυτερο γραναζι πισω..πιστευω να μαι μια χαρα!!!χωρις μπαινω σε μπελαδες..ειδωμεν!! :beer: