PDA

View Full Version : Σε λιγο καιρο διπλωμα , το ονειρο αρχιζει ....



Μιχαλης1998
28/08/2015, 20:55
Καλησπερα σας , ειμαι ο Μιχαλης και σε λιγους μηνες κλεινω τα 18 . Ετσι λοιπον με την σειρα μου και εγω θα εισελθω σε αυτον τον μαγικο κοσμο της μηχανης . Ο πατερας μου εχει μια ducati mulistrada που εμενα προσωπικα δεν με τρελενει , γουσταρω πιο πολυ το enduro που εχουμε ενα αυθεντικο με τις μοβ ακτινες - τιμονι , Yamaha TTR 250 raid του '99 με 30 αλογα και 34.876 χλμ που την εχουμε στο γκαραζ και πιανει σκονη . Ειναι πανεορφη και παλια που την οδηγαγε ο πατερας μου λεει οτι ειναι σκυλι παει παντου χιονια,νερα,χωμα τα παντα ολα . Θα ηθελα να σας ρωτησω αν με το διπλωμα που θα βγαλω θα μπορεσω να τη εχω και αν θα ηταν καλη πρωτη μηχανη για εναν απειρο οδηγο . Το μονο αρνητικο στη μηχανη ειναι οτι ειναι ψηλη δηλαδη ειμαι με τις μυτες κατω και ειμαι 1.81 , ελπιζω να παρω κανεναν ποντο γιατι δεν με βλεπω καλα με το ΤΤR .

Αυτα προς το παρων , συγνωμη αν σας επριξα !

lykourgi
28/08/2015, 21:29
Το ΤΤΡ είναι άριστο για πρώτη μηχανή και είσαι τυχερός που το έχεις ήδη στο γκαράζ. Θα χρειαστεί βέβαια κάποια διαδικασία επαναφοράς, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα*.

Σχετικά με το δίπλωμα νομίζω πως σε καλύπτει, αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.

Μέχρι την απόκτηση του διπλώματος και αφού σου αρέσει το εντούρο, μπορείς να εξασκείσαι σε εκτός δρόμου διαδρομές, με την εποπτεία του πατέρα σου. Φυσικά, ως εκεί, θα σε οδηγεί εκείνος.

Υπολόγισε ότι θα πρέπει να προμηθευτείς και ατομικό εξοπλισμό.

Με το καλό να πάρεις το δίπλωμα και καλώς ήρθες.



* δες και αυτό http://www.mototrail.net/t5080-topic

amyroukai
28/08/2015, 22:59
Το δίπλωμα στα 18 είναι ως 125 κυβικά. Στα 20 θα μπορείς να το οδηγείς.


Σε λίγο καιρό δίπλωμα το όνειρο αρχίζει
Δύο χρόνια κάνε υπομονή, το ttr αξίζει.

Bob_o_mastoras
28/08/2015, 23:07
Ισχυει αυτο που λεει ο Αμυρου. Η ελαχιστη ηλικια για το Α2 ειναι 20 ετη. Οποτε με το Α1 δεν καλυπτεσαι για το ΤΤR.
Ψαξε καποιο αλλο μοτοσυκλετακι στα 125 κυβικα και μολις κανεις την επεκταση στο Α2 παρε το ΤΤ και βουρ!

Μιχαλης1998
28/08/2015, 23:19
Λοιπον το μηχανακι τωρα που ρωτησα τον πατερα μου δουλευει μια χαρα , εχει καινουρια λαστιχα και εχει αλλαξει τις φουσκες οπως τις αποκαλεσε (δεν ξερω τι ειναι χαχα ) . Του ειπα να πηγαινουμε για να αρχιζω να εξασκουμε και συμφωνησε να πηγαινουμε καθε Κυριακη να βρισκουμε μια ερημια και να μαθω τα βασικα , ταχυτητες και την συμπεριφορα μου για τον δρομο . Ανυπομονω να ερθει η Κυριακη και να κανω την πρωτη μου βολτα . Οσο αναφορα για τον εξοπλισμο επειδη ανεβαινω σχεδον καθημερινα στη ducati εχω ενα κρανος held travel champ , γαντια wfx skin της Five , μπουφαν MACNA SCOUT BLACK για το καλοκαιρι και ενα ασπρο δερματικο με κοκκαλα για τον χειμωνα αρα μου μενει μονο παντελονι ουσιαστικα . Δεν μπορω να περιμενω για το TTR πιστευω πως θα το αγαπησω πολυ , βεβαια υπαρχει μια περιπτωση να μην μπορω να το παρω γιατι ναι μεν ειναι 30 αλογα αλλα ειναι 250 κυβικα . Θα παρει αυριο τηλεφωνο σε σχολη οδηγων να ρωτησει για διπλωμα μηχανης ηλικιας 18 χρονων και ο θεος βοηθος .....

Μιχαλης1998
28/08/2015, 23:21
Αν ειναι τελικα ετσι τοτε θα πρεπει να μεινει για καιρο ακομα στο γκαραζ το ΤΤR αλλα με τι αλλο να ξεκινησω δεν εχω καμια εμπειρια στο θεμα των μηχανων οποτε μπορειτε να με βοηθησετε και να μου πειτε γνωμες για ενα μηχανακι 125 κυβικων εντουρο ?

George_Sp
28/08/2015, 23:41
xr 125? :)

lykourgi
28/08/2015, 23:49
Το δίπλωμα στα 18 είναι ως 125 κυβικά. Στα 20 θα μπορείς να το οδηγείς.


Σε λίγο καιρό δίπλωμα το όνειρο αρχίζει
Δύο χρόνια κάνε υπομονή, το ttr αξίζει.

Στο θέμα του διπλώματος πιάστηκα αδιάβαστος.

Εν τω μεταξύ η βραδιά ποίησης βλέπω συνεχίζεται και εξαπλώνεται και σε άλλα θέματα. :lol:

Μιχάλη, από εξοπλισμό χρειάζεσαι μπότες και επιγονατίδες. Είναι σημαντικότερες από το παντελόνι.

rixius
29/08/2015, 04:27
Καλησπέρα και καλή εισαγωγή στον (όντως) μαγικό κόσμο της μοτοσυκλέτας.

Περι διπλωμάτων λοιπόν η νομοθεσία ορίζει πλεον 4 κατηγορίες εσύ ανήκεις στην Α1 που σε περιορίζει στα 125 κυβικά.. Είναι λίγο ξενέρωτο αλλα that's the way it is. Άλλωστε αυτή η κατηγορία έχει πολλά να σου διδάξει, περισσότερο οδική συμπεριφορά και να σε προετοιμάσει για τα μελλοντικά "εργαλεία".

Πάμε στις προτάσεις λοιπόν που αν διάβασα καλά σου αρέσουν τα πιο "χωματινα" μηχανάκια παρά τα sreetοειδή.

XR και XT 125 δεν είναι enduro... Είναι ψευτοεντούρο (που λενε και στην καθομιλουμένη) με περιορισμένες δυνατότητες και αναρτήσεις που δεν ανταποκρίνονται σε άλματα βουνά και λάγκάδια.. Είναι όμως οικονομικά, φτηνά σε μεταχειρισμένα και μπορείς να πειραματιστείς μαζί τους σε δρόμο και ελαφρώς εκτός.

KTM exc125- δίχρονο εντουράκι που θα σου φτιάξει το κέφι στο χώμα. Πανάκριβο να το πάρεις καινούργιο.. Όχι οικονομικό σε κατανάλωση.
aprilia rx125 αντίστοιχο με το ktm ίσως φτηνότερο μεταχειρισμένο
yamaha DT125 Μια ακόμη εντουροδιχρονίλα

Aυταααααα... Αν σκεφτείς κάποια άλλη κατηγορία που μπορεί να σε ενδιαφέρει σφύρα το να κάνω ενα update στις προτάσεις.

amyroukai
29/08/2015, 06:17
Τα διχρονα μάλλον βγάζουν πιο πολλά άλογα από το όριο της κατηγορίας.

Bob_o_mastoras
29/08/2015, 12:30
Τα διχρονα μάλλον βγάζουν πιο πολλά άλογα από το όριο της κατηγορίας.

Οχι μαλλον. Ξεπερνανε σιγουρα το οριο των KW και ως εκ τουτου δεν τα καλυπτει το διπλωμα Α1 δυστυχως.
Ασε που αν επαιρνε exc 125 το TTR θα μαζευε αραχνες μια ζωη μετα... :lol:

omega
29/08/2015, 14:53
xr 125? :)Εξαιρετική επιλογή!!
Ένα μηχανάκι που θα σε μπάσει ομαλά στον μαγικό κόσμο της μοτοσυκλέτας.Θα μπεις με τον ανάλογο εξοπλισμό στο χωματάκι και θα μάθεις τις σωστές τοποθετήσεις του σώματος ανάλογα με το τερέν.
Με το ίδιο θα κάνεις επίσης τις βολτίτσες σου εντός καθώς και τις εκτός(όσο σου επιτρέπετε) αποδράσεις σου.
Στα 1500 ευρώ θα βρεις καλό μεταχειρισμένο πιστεύω.
Με το καλό το δίπλωμα..

amyroukai
29/08/2015, 17:20
Οχι μαλλον. Ξεπερνανε σιγουρα το οριο των KW και ως εκ τουτου δεν τα καλυπτει το διπλωμα Α1 δυστυχως.
ρε βλαμμένο όχι πες τι διαφορά έχει αυτό που είπες και αυτό που είπα. καλύτερα άσ' το για την ποίηση το ταλέντο, με τις μονάδες μέτρησης δεν το νιώθεις :bawl:

Bob_o_mastoras
29/08/2015, 17:49
ρε βλαμμένο όχι πες τι διαφορά έχει αυτό που είπες και αυτό που είπα. καλύτερα άσ' το για την ποίηση το ταλέντο, με τις μονάδες μέτρησης δεν το νιώθεις :bawl:

Bρε Αμυρου στο "μαλλον" ηταν η ενσταση μου. Απλα για να διανθησω το ποστ μου και να μην επαναλαβω τη λεξη αλογα εβαλα τα KW.

:D

GiorgosLa
29/08/2015, 18:13
Bρε Αμυρου στο "μαλλον" ηταν η ενσταση μου. Απλα για να διανθησω το ποστ μου και να μην επαναλαβω τη λεξη αλογα εβαλα τα KW.

:D

Θα μπορούσες να βάλεις... «ίππους» Είναι πιο ποιητικό απ το KW. :D

Bob_o_mastoras
29/08/2015, 18:51
Θα μπορούσες να βάλεις... «ίππους» Είναι πιο ποιητικό απ το KW. :D

Σωστος! :a10:

amyroukai
29/08/2015, 19:41
Αφού ειν' τ΄άλογα πολλά, είναι πολλοί οι ίπποι
Μην κατσουφιάζεις φίλε μας, δεν σου αξίζει λύπη
Αφού έτσι τα κανόνισαν με τα κιλοβάτ
Σκάσε ένα χαμόγελο και πες τους ρε so what
Πάρε 'συ τώρα ένα μικρό και μάζεψε εμπειρία
και σε δυό χρόνια σύντομα θα'χεις την ευκαιRία
Το yamahaκι όρθιο κι ολούθε να βολτάρει
Να σας χαζεύει ο μπαμπάς με φανερό καμάρι.

Μιχαλης1998
29/08/2015, 22:21
Καλησπερα φιλοι μου και ευχαριστω για τις συμβουλες και τα ποιηματα σας ( πολυ ωραια btw) .Σημερα δεν αντεξα και επισα τον πατερα μου να παμε να δοκιμασω το ttr .....παιδια δεν υπαρχει αυτο το μηχανακι εκανα καποια βασικα πραγματα εμαθα τις ταχυτητες και τις τοποθετησεις του σωματος οπως , ειμαι περηφανος που δεν επεσα ουτε μια φορα ειχα μετρο με την ταχυτητα και σεβομουν το μηχανακι . Οταν ανεβηκα πανω του και το εβαλα μπρος ανατριχιασα ξερω οτι ακουγεται ηλιθιο για ολους εσας αλλα παραλιγο να κλαψω ! Καθομουν 10 λεπτα και το κοιτουσα , απλο ομορφο και αποτελεσματικο μηχανακι . Βαζω πρωτη και παταω λιγο γκαζι για να φυγει (χωμα κατω ) γινεται μια εκτιναξη και αρχιζω..... εκανα ενα γυρω για να δω τις ταχυτητες και ποτε πρεπει να τις αλλαζω .Μετα λοιπον ο πατερας μου εδειξε καποια ''κολπακια'' για το εντουρο θεση σωματος ποδιων , αν πεσω τι να κανω πρωτα αν μου σβησει σε ανηφορα κτλπ . Αλλα το καλυτερο ηταν το τελευταιο 10λεπτο που μου εβαλε 5 πετρες σε αποσταση 2 μετρων να τις περναω ζικ ζακ . Τελως παντων εκανα μια κουβεντα με τον πατερα μου για το πρωτο μηχανακι και μου προτεινε το ktm exc 125 αλλα εμενα δεν μου πολυαρεσουν εμφανισιακα τα κτμ οποτε θα ηθελα να σας ρωτησω αν το Kawasaki KMX 125 '03 ειναι καλο ? Μου αρεσει παρα πολυ και εχω δει καποια βιντεο που μου φαινεται οτι ειναι αξιοπιστα τι λετε ? Επισης αυτο για τις μποτες και τις επιγονατιδες μετα σκεφτηκα πως ισχυει οτι ειναι σημαντικοτερες απο το παντελονι οποτε θα τις αγορασω για να ειμαι ετοιμος για το μηχανακι μου !

amyroukai
29/08/2015, 22:31
αυτοί το λένε καλό...


http://www.motorcyclenews.com/bike-reviews/kawasaki/kmx125/1986/

Bob_o_mastoras
30/08/2015, 01:07
Eισαι ωραιος ρε Μιχαλη!!! :a013:
:beer::beer:

OldMan
31/08/2015, 10:45
Yamaha TTR 250 raid του '99 με 30 αλογα
:rolleyes:

Ευτυχώς απαλλασεσαι λογω του νεαρού της ηλικίας...:smokin:

sniper
31/08/2015, 10:48
Εξαιρετική επιλογή!!
Ένα μηχανάκι που θα σε μπάσει ομαλά στον μαγικό κόσμο της μοτοσυκλέτας.Θα μπεις με τον ανάλογο εξοπλισμό στο χωματάκι και θα μάθεις τις σωστές τοποθετήσεις του σώματος ανάλογα με το τερέν.
Με το ίδιο θα κάνεις επίσης τις βολτίτσες σου εντός καθώς και τις εκτός(όσο σου επιτρέπετε) αποδράσεις σου.
Στα 1500 ευρώ θα βρεις καλό μεταχειρισμένο πιστεύω.
Με το καλό το δίπλωμα..

Με XR125 όλα αυτά; :rolleyes:

OldMan
31/08/2015, 10:52
Θα μπορούσες να βάλεις... «ίππους» Είναι πιο ποιητικό απ το KW. :D

Αυτη η "ποιηση" κοστίζει 1.341022

omega
31/08/2015, 17:12
Με XR125 όλα αυτά; :rolleyes:Το βρισκεις κακο για πρωτο μηχανακι κι αν ναι σε ποιο σημειο;Ειναι κατι απο τα παραπανω που δεν κανει το μικρο xr; Εκτος κι αν το να ξεκιναει καποιος με δυναμη κατω απο τα ποδια του ειναι μονοδρομος.Ειναι;

Αυτη ειναι η δικη μου οπτικη γωνια φιλε sniper.

sniper
31/08/2015, 18:51
Το βρισκεις κακο για πρωτο μηχανακι κι αν ναι σε ποιο σημειο;Ειναι κατι απο τα παραπανω που δεν κανει το μικρο xr; Εκτος κι αν το να ξεκιναει καποιος με δυναμη κατω απο τα ποδια του ειναι μονοδρομος.Ειναι;

Αυτη ειναι η δικη μου οπτικη γωνια φιλε sniper.

Χώμα με XR125; Εκτός αν εννοείς κι εσύ σαν χώμα τον βατό, πατημένο χωματόδρομο.

omega
31/08/2015, 22:55
Χώμα με XR125; Εκτός αν εννοείς κι εσύ σαν χώμα τον βατό, πατημένο χωματόδρομο.Tόσο χώμα όσο χρειάζεται και μπορεί να διαχειριστεί ο Μιχάλης με την μηδαμινή εμπειρία του.Αυτό καθεαυτό το μοτοσυκλετάκι έχει κάποιες δυνατότητες.ΔΕΝ έχει την δύναμη,τα φρένα και τις αναρτήσεις ενός καθαρού,λογικό.Στα χέρια ενός έμπειριου όμως ακόμα κι αυτό θα έκανε παπάδες.
Πρέπει να παραθέσουμε βιντεάκια άλλων για να φανούν η δυνατότητες του ρε Νίκο;

Έχουμε έναν άπειρο μοτοσυκλετιστή και πρέπει να μην τον αποθαρρύνουμε αλλά και να μην του φουσκώσουμε το κεφάλι.Οφείλω δε να σκεφτώ και το πορτοφόλι του.
Προτιμώ να ξεκινήσει με κάτι που θα κοντρολάρει πιο εύκολα κι όταν το κάνει κτήμα του,πάει σε καλύτερο.
Μην ξεχνάμε ότι ο ίδιος κοιτάζει με δέος το TTR250..

Όπως θα σκεφτόμουν για το δικό μου παιδί εντέλει σκέφτομαι και για τον Μιχάλη μας.Σε ευχαριστώ που μου έδωσες την δυνατότητα να γίνω πιο σαφής,ελπίζω να μπήκες στο πνεύμα μου πέρα από το αν συμφωνείς ή όχι με την τακτική μου.

Μιχαλης1998
31/08/2015, 23:09
Καλησπερα !!!Γιατι ευτυχως απαλλασομαι ? Εχει καποιο προβλημα αυτο το μηχανακι ? εκτος αν δεν καταλαβα τι εννοεις .Καλη συνεχεια !

Μιχαλης1998
31/08/2015, 23:13
Καλησπερα !!!


Δεν νομιζω με την μηδαμινη εμπειρια που εχω να παω στα κατσαβραχα προς θεου ! Απλα οταν μιλαω για χωμα εννοω μια βολτα απο τα μονοπατια του υμμητου που με πηγε ο πατερας μου με το TTR και δεν τα θεωρω επικίνδυνα για το xr . Απλα μου αρεσει πιο πολυ το kawasaki kmx 125 και αυτες τις μερες εχω κανει μια σχετικη ερευνα που πιστευω πως ειναι μια καλη πρωτη επιλογη οσο αναφορα τις δυνατοτητες του . Πιστευω πως μεχρι να παρω την κουκλα θα το εχω αγαπησει και αυτο ...ποιος ξερει ....

Μιχαλης1998
31/08/2015, 23:21
Καλησπερα !!

Βασικα με καλυψες εξ ολοκληρου , ειδικα για το TTR χαχα. Απλα ναι μεν πιστυεω πως το kawasaki kmx125 δεν θα εχει τις δυνατοτητες του κτμ απλα εχει ολα τα αλλα , μου αρεσει εμφανισιακα , μου αρεσει ο ηχος και οι δυνατοτητες του μου αρκουν . Δεν θελω να παρω ενα μηχανακι τρομερο για να κανω φιγουρα , μην ξεχναμε οτι ο καλος οδηγος στα δυσκολα οχηματα φαινεται . Εκτος αυτου ο πατερας μου ειπε κατι σωστο οτι να παρεις το μηχανακι που εσυ νιωθεις να το αγαπας περισσοτερο . Δεν εχει σημασια αν ειναι το καλυτερο η οχι , το χειροτερο μηχανακι του κοσμου να αγαπας θα σε κανει πιο ευτιχησμενο απο ενα πολυ καλυτερο απο αυτο γιατι πολυ απλα θα ειναι ενα αντικειμενο ''μοστρας'' οπου δυστυχως πολλα νεα παιδια παιρνουν κατι θηρια και λογω απηριας σκοτωνονται η τραυματιζονται και απομακρυνονται απο το μονοπατι της μοτοσυκλετας ! Καλη συνεχεια φιλε ομεγα !!

omega
01/09/2015, 08:48
Καλησπερα !!!Γιατι ευτυχως απαλλασομαι ? Εχει καποιο προβλημα αυτο το μηχανακι ? εκτος αν δεν καταλαβα τι εννοεις .Καλη συνεχεια !Mια χαρά μηχανάκι είναι το TTR Μιχάλη.Ευχαρίστως θα έπαιρνα ένα για εντουροβόλτες,ειδικά το Raid με το μεγάλο φως.
Να είσαι γερός και με το καλό η όποια επιλογή σου.Περιμένουμε φωτογραφίες και τις εντυπώσεις σου με το που ξεκινήσεις.. :wave2:

Bob_o_mastoras
01/09/2015, 11:08
Φιλε Μιχαλη να ξερεις οτι πιθανοτατα ουτε το ΚΜΧ το καλυπτει το Α1. Ισως να υπαρχουν διχρονα 125 που να βγαινουν restricted για αυτο το λογο και να μπορεις να τα παρεις και να τα οδηγεις νομιμα και μετα να τα ξαναφερεις στα ισα του βγαζοντας κοφτες κλπ.