PDA

View Full Version : FJR1300 - Μοχλικό (Rear Suspension Linkage)



Δεινόσαυρος
31/08/2015, 13:09
To FJR1300 είναι εδώ και πολλά χρόνια ένα από τα καλύτερα (ίσως και το καλύτερο) sport-tourer που κυκλοφορεί, έχει όμως ένα σοβαρό πρόβλημα. Λέγοντας «σοβαρό», εννοώ «επικίνδυνο», και, παραδόξως, αν και το πρόβλημα λύνεται σχετικά εύκολα, δεν είναι πολύ γνωστό.

Δεν ξέρω γιατί δεν είναι πιο γνωστό/διαδεδομένο, ίσως η ανθρώπινη αδράνεια και τεμπελιά, ίσως οτι δεν έχει σκοτωθεί κανείς ακόμα (νομίζω), αλλά αυτό μάλλον από θαύμα. Σίγουρα έχουν τραυματιστεί αρκετοί, μερικοί σοβαρά, και πολύ περισότεροι έχουν κοψοχολιαστεί. Δεν είναι ακριβώς διασκεδαστικό να σπάει η σύνδεση της ανάρτησης και να βρίσκει η σέλα την ρόδα όταν πηγαίνεις με 200!

Γι αυτό είπα να κάνω μια ανάρτηση επί του θέματος, μιας και φτιάγνεται σχετικά εύκολα, και πιστεύω επίσης οτι είναι αρκετά διδακτικό όσον αφορά την ανάγκη να γνωρίζουμε οι ιδιοι όσο καλύτερα γίνεται τις μηχανές μας, και να μην εμπιστευόμαστε τυφλά τον όποιο τυχαίο "μάστορα".

To πρόβλημα:

Τα ρουλεμαν του μοχλικού έχουν διάστημα συντήρησης 2 χρόνια ή 20,000 χλμ, σύμφωνα με την μαμα-Γιαμάχα. Αυτό το ξέρουν οι εξουσιοδοτημένοι, είναι στο επίσημο manual της Γιαμαχα. Πρέπει να λύνονται, να ελέγχονται, και να λιπαίνονται (ή να αντικαταστούνται αν έχουν φθαρει).

Το κακό είναι οτι αυτη η δουλειά είναι (αρχικα τουλάχιστον) πολύ πιο χρονοβόρα από ο,τι θα φανταζόταν κανείς. Συν τοις άλλοις, πρέπει να αφαιρεθεί το κεντρικο (διπλο) σταντ, το οποίο στο FJR είναι ιδιαίτερα δύσκολο γιατί έχουν βάλει το μπουλόνι από την «λάθος» πλευρά, και πρέπει να λυσουν και ένα σωρό αλλά πράγματα πριν φτάσουν στο μοχλικό. Οι μάστορες που γνωρίζουν, όταν την ξαναδένουν, βάζουν το μπουλόνι από την άλλη, την «σωστή» πλευρά για να είναι πιο εύκολη η πρόσβαση την επόμενη φορά. Όπως και νάχει δεν είναι εύκολο να δουλέυεις πάνω σε μηχανή χωρίς κεντρικό σταντ, κια υπάρχουν διάφορες πατέντες που τις κρεμάν μεχρι και από τα ταβάνια των χώρων εργασίας!

Τελικά (τουλάχιστον 1η φορά), η φάση ενέχει περίπου 6 ώρες εργασία, και όταν η αντιπροσωπεία χρεώνει £60/€100 την ώρα, άντε να του πείς του άλλου οτι του κόστισε €600 ευρούδια να βάλεις λίγο γράσο στα ρουλεμαν μοχλικού και ψαλίδας!

Οι περισότεροι βρίσκουν την πιο εύκολη λύση απλά να μην το κάνουν, ή να κάνουν κάποια δηθεν κίνηση (μέχρι γράσο γύρω από το ρουλκεμάν, όχι εσωτερικά - ΗΜΑΡΤΟΝ!). Ο πελάτης βλέπει οτι η δουλειά «εχει γίνει», και φτηνά μάλιστα, κανα δεκαρικο θα του χρέωσε ο άσχετος, και φεύγει ευχαριστημένος και ανυποψίαστος.

Το κακό είναι οτι στα 40,000 χιλιόμετρα (μπορεί και νωρίτερα) το ρουλεμαν τα έχει παίξει, ιδίως σε συνθήκες κακοκαιρίας ή αρμύρας. Κάποια στιγμή αρπάζει, και απο κει και πλέον όλες οι πιέσεις μεταφέρονται στα dogbones (πώς τα λένε Ελληνικά, ρε παιδιά; ) τα οποία, λόγω του μεγάλου στρές κάποια στιγμή παραδίδουν το πνεύμα, και όλο το συστημα καταρέει καταστροφικά.

Οι περιπτώσεις που έχει συμβεί είναι πάρα πολλές στη Αγγλία, αλλά και στη Αμερική (ίσως λίγο λιγότερες εκει, λόγω καλοκαιρίας; ), μάλιστα συνέβηκε σε νεο μέλος της λέσχης FJR πρόσφατα, πριν προλάβει να κάνει το σέρβις στην μοτό που μόλις είχε αποκτήσει. Ευτυχώς πήγαινε με χαμηλή ταχύτητα οπότε μόνο τρομάρα του προκάλεσε, μικρό το κακό.

Πιο ανυσυχητικό είναι τα συνεργεία που κάνουν αυτην την δουλειά σωστα, πόσα μοχλικά βρίσκουν στραπατσαρισμένα ή στο τσακ. Ένας που ξέρω τα περνάει σε ένα τεράστιο "κομπολόι"-τρόπαιο.

Έχουμε δεί ακόμα και πρωην αστυνομικές μοτοσυκλέτες, που υποτίθεται οτι έχουν επαγγελματική συντήριση, όπως και μοτοσυκλέτες-ταξί-πολυτελείας, συγμεκριμένα της Virgin να παρουσιάζουν αυτό το πρόβλημα! Τί διάολο ρπστμ!!!

Για αυτό αν έχετε FJR1300, ή γνωρίζετε άτομο που έχει, καλό είναι να βεβαιωθείτε οτι η δουλειά έχει γίνει σωστά! Μην δεχθείτε κάποια αόριστη βεβαίωση "μηχανικού" οτι «ναι μωρέ εντάξει είναι».

Αυτά για τώρα θα προσπαθήσω να συγκεντρώσω περισότερα στοιχεία για το πώς γίνεται η δουλειά, αν υπάρχει ενδιαφέρον κόσμου να αποφύγει τα συνεργεία, και ιδίως τί χρειάζεται να γίνει την πρωτη φορά (αναστροφή στο μπουλόνι), κλπ...

====

Τέλος, για να μη δίνω λάθος εντυπώσεις, πρέπει να πώ οτι ΔΕΝ είμαι κάτοχος FJR1300 (παρα λίγο, ΛΟΛ), αλλά επειδή είμαι μέλος λέσχης που καλύπτει και τα FJ αλλα και τα FJR, και μάλιστα το κάνει εδώ και 14 χρόνια σε βαση και φιλική και επαγγελματική, το θέμα αυτό μας είναι πάρα πολύ γνωστό.

Δεινόσαυρος
31/08/2015, 13:20
Όσο κοιτάω να δώ τί αξίζει να μεταφραστεί και να προστεθεί εδώ, οι έχοντες κάποιαν οικειότητα με την Αγγλικήn μπορούν να απευθηνθούν στον κύριο Γκούγκλη:
https://www.google.co.uk/?gws_rd=ssl#q=fjr+1300+suspension+linkage

Από τα πρώτα λινκ που παρουσιάζεται στην άνω σελίδα είναι και αυτό που αναφέρει κάποιες περιπτώσεις στας ΗΠΑ, για να πάρετε ιδέα, FJR rear suspension linkages (http://www.fjrforum.com/forum/index.php?showtopic=123125)

Επίσης υπάρχει και το Εγγλέζικο φόρουμ, το οποίο αν και είναι ελαφρώς συνδεδεμένο με τη Αγγλική λέσχη, ουσιαστικά είναι ανεξάρτητο (η μεν λέσχη είναι ημι-επαγγελματική, το δε φόρουμ είναι σαν το moto.gr, μερακλήδες και φίλοι που βοηθαν ο ένας τον άλλον). Για να διαβάσετε αυτό το φόρουμ πρέπει (δυστυχώς) να εγγραφείτε, δεν στοιχίζει τίποτα, αλλά προσωπικά το βρήσκω ενοχλητικό. Τεσπα. Έχει όμως τις πιο καλές πληροφορίες σχετικά με το ζήτημα του μοχλικου (http://www.fjfjrbiker.co.uk/index.php?topic=13969.0), και καθέ τι άλλο σχετικό με FJ ή FJR.

spyrakos35
31/08/2015, 13:32
Νομιζω καταρχας οτι η συντηρηση του μοχλικου αφορα σε ολες τις μοτό....
Εχω φιλο με ρ1 που την ειχε πατησει ευτυχως χωρις τραυματισμους...

Σε οτι αφορα στο φουζουρου, εγω δεν εχω ακουσει κατιτις....
Απο μια γρηγορη που ειδα, μηπως αφορα σε μοντελα της πρωτης γενιας; (-2005)

Δεινόσαυρος
31/08/2015, 13:55
Νομιζω καταρχας οτι η συντηρηση του μοχλικου αφορα σε ολες τις μοτό....
Σωστά, εννοείται, μονο που το θέμα είναι οτι η δυσκολία πρόσβασης στο FJR, κανει πολλούς μαστόρους να το "παρακάμπτουν". Αν έχει γίνει σωστά φυσικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!


Σε οτι αφορα στο φουζουρου, εγω δεν εχω ακουσει κατιτις....
Αν δεν βαριέσαι να κάνεις εγγραφές σε άλλα φόρουμ, ιδου: FJR1300 rear suspension failure (http://www.fjfjrbiker.co.uk/index.php?topic=3203.0) (30 σελιδούλες)
Αν πάλι βαριέσαι, κατανοώ - πραγματικά μου την δίνουν φόρουμ που ΠΡΕΠΕΙ πρώτα να γραφτείς για να τα διαβάσεις, αλλά τί να κάνουμε; Ίσως να μεταφράσω κανα-δυο από τα πιο ζουμερά.



Απο μια γρηγορη που ειδα, μηπως αφορα σε μοντελα της πρωτης γενιας; (-2005)
Δεν νομίζω οτι η κατασκευή του μοχλικού άλλαξε πολύ από τα μοντέλα της πρώτης γενιάς.
Χωρίς να κόβω το λαιμό μου κιόλας, θυμάμαι να είχε συμβεί και σε τρίτης γενιάς.

Δεινόσαυρος
31/08/2015, 14:02
Μιλώντας με φίλους γνώστες του θέματος, μου λένε οτι τα ρουλεμαν των δυο χαμηλότερων σημείων του μοχλικού λύνονται εύκολα (σαν οποιαδήποτε μοτό) χωρίς να χρειάζεται αφαίρεση του σταντ. Το ρουλεμαν του πιο ψηλού σημείου είναι αυτό με την δύσκολη πρόσβαση, αλλά ευτυχώς τα άλλα δύο είναι που είναι τα πιο ευάλωτα. Οποτε μπορεί κανείς σχετικά εύκολα να κάνει έναν προκαταρκτικό έλεγχο, και να λιπάνει/αντικαταστήσει τα δυό πιο ευάλωτα, και αν δει οτι η κατάσταση χρήζει φροντίδας, να προχωρήσει και στα απαραίτητα για το πιο ψηλό σημείο/ρουλεμάν. (Το οποίο πρέπει να γίνει και αυτό κάποια στιγμή)

Το θέμα είναι να μην αμεληθεί.

spyrakos35
31/08/2015, 14:09
Θα διαβασω εκτενεστερα τα λινκ που εβαλες και θα μιλησω και με τον μηχανικο μου....

Το σερβις των 80 δεν ειναι μακρυα εξαλλου

:beer:

Δεινόσαυρος
31/08/2015, 14:27
ΟΚ μαν, αν κάτι δεν σου είναι ξεκάθαρο, ή θες να ρωτήσω για πάρτη σου, μη διστάξεις.
Θα με ενδιέφερε να μάθω και τι είπε ο μηχανικός σου, όποτε του μιλήσεις.
Πάντως βεβαιώσου οτι τσουλάει σωστά, όπως και να έχει το πράγμα!
Gen3 είσαι, παρεμπιπτόντως;

spyrakos35
31/08/2015, 15:04
τζεν 2

ευχαριστώ

bros400pgm
31/08/2015, 15:07
Mιλατε για το yamaha ή εβγαλε η aprilia νεο μοντελο?:lol:

Δεινόσαυρος
31/08/2015, 16:05
Επίσης, αν έχεις ΦουΜπου, έχω πληροφορηθεί οτι και εκεί συζητάται το θέμα, νομίζω οτι μια υπόθεση που η μηχανή ξάπλωσε ένα ζευγος Ολλανδών πάνω στον αυτοκινητόδρομο δικάζεται αυτήν την στιγμή. Η ΜαμαΓιαμα βέβαια κιχ, δεν σχολιάζουμε υποθέσεις υπόδικες.
Προσωπικά δεν έχω FB, και δεν μπορώ να πώ περισότερα, απλά αναφέρω αυτό που άκουσα.

alex14
31/08/2015, 16:09
Να υποθεσω οτι γρασσαδορακια δεν εχει ε ?
ή εχει αλλα θελει και ανοιγμα καθε 20.000 χλμ ?

Δεινόσαυρος
31/08/2015, 16:10
Mιλατε για το yamaha ή εβγαλε η aprilia νεο μοντελο?:lol:

Μην μπερδεύεις βρε το FJR1300 με το RST1300 Futura. Ούτε με το Caponord1300 Real Adventure. :p

Δεινόσαυρος
31/08/2015, 16:15
Να υποθεσω οτι γρασσαδορακια δεν εχει ε ?
ή εχει αλλα θελει και ανοιγμα καθε 20.000 χλμ ?

Δεν έχει γρασσαδορακια νομίζω, και όσοι έβαλαν πατέντες λέει δεν κάνουν τίποτα.

Συνεπώς θέλει άνοιγμα κάθε 20,000 για να βεβαιωθείς οτι έχει ακόμα γρασσο, και οτι το ρουλεμάν δεν έχει φθαρεί/αρπάξει.

Αυτό δεν είναι καθ' αυτώ το πρόβλημα. Αλλα επειδή η πρόσβαση είναι δύσκολη δεν το κάνουν ποτέ, και μέσω όρο στα 60,000 σπάνε, χαλάνε και τα παίρνει ο διάολος.

Η Μαμα λέει οτι δεν φταίει αυτή, οι οδηγίες είναι ξεκάθαρες, κάθε 20000, οπότε μάλλον τις αντιπροσωπείες που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους τρέχουν στα δικαστήρια.

taisteal
31/08/2015, 16:18
Αν δεν κανω λαθος οταν δεν υπαρχει γρασο στα ρουλεμαν μοχλικου
κανει θορυβο,και συχνα πολυ ενοχλητικο.
Το εχω δει να συμβαινει σε 4 μηχανακια και ευρωπαικα και τζαπαν.

Δεινόσαυρος
31/08/2015, 16:21
Στα FJR προφανώς όχι, γιατί δεν αναφέρεται σχεδόν ποτέ κάτι τέτοιο.
ἰσως και να αρπάζουν πολύ γρήγορα, είναι και αυτα τα dogbones μακρυνάρια, και νομίζω οτι λυγίζουν λίγο κιόλας, άπαξ και πάρει την κατηφόρα, βράστα.




Πώς τα λένε βρε τα dogbones Ελληνικά;

alex14
31/08/2015, 16:29
, είναι και αυτα τα dogbones μακρυνάρια, και νομίζω οτι λυγίζουν λίγο κιόλας, άπαξ και πάρει την κατηφόρα, βράστα.




Πώς τα λένε βρε τα dogbones Ελληνικά;

πραγματι

340246

azar41
31/08/2015, 17:09
Στα FJR προφανώς όχι, γιατί δεν αναφέρεται σχεδόν ποτέ κάτι τέτοιο.
ἰσως και να αρπάζουν πολύ γρήγορα, είναι και αυτα τα dogbones μακρυνάρια, και νομίζω οτι λυγίζουν λίγο κιόλας, άπαξ και πάρει την κατηφόρα, βράστα.




Πώς τα λένε βρε τα dogbones Ελληνικά;

Οστά σκύλου,λαμάκια μοχλικού στην καθομιλουμένη,εκτός απο μακρυά μου φαίνονται και λεπτά στο FJR,μπορεί να κάνω και λάθος.

Δεινόσαυρος
31/08/2015, 17:21
ΛΑ-ΜΑ-ΚΙΑ. Ωραία, αρμόζον.

Δεν κάνεις λάθος, και εγώ όταν τα πρωτοείδα, εξεπλάγην με την λεπτότητα τους.
Σκέψου τώρα αν αρπάξει απ την μια πλευρά, τί δυνάμεις μεταδίδονται κατα μηκος τους!

bros400pgm
31/08/2015, 17:28
Μην μπερδεύεις βρε το FJR1300 με το RST1300 Futura. Ούτε με το Caponord1300 Real Adventure. :p


Kαποτε καποιοι γελουσαν με τα link plates του μοχλικου στα rsv 04+ και tuono 06+ που ηταν σαν κακια συμφορα και υπηρξαν και μερικες περιπτωσεις αστοχιας δαυτων. Μηπως και δαυτα τα πηραν απο την Ιαπωνια, σαν κατι ανορθωτες και ρελε?:lol:

Δεινόσαυρος
31/08/2015, 17:38
Kαποτε καποιοι γελουσαν με τα link plates του μοχλικου στα rsv 04+ και tuono 06+ που ηταν σαν κακια συμφορα
Χαχα, δεν τόξερα, αλλά φαντάστηκα οτι για κάτι τέτοιο θα επρόκειτο από τον τρόπο που τόγραψες. (Ασχετα με το καλαμπούρι)

Αλλα για να λέμε και του στραβού το δίκιο, τα λαμάκια του FJR είναι επαρκή, όσο λεπτά κι αν φαίνονται, ΑΡΚΕΙ να είναι συντηρημένο το ρουλεμαν.

Πλάκα, πλάκα, όμως, όπως το έψαξα, έχουν συμβεί ΠΑΡΑ πολλές περιπτώσεις τέτοιες (μόλις διάβαζα για δυό στην Ιρλανδία το 2009), και το κακό είναι οτι ποτέ δεν φαίνεται να ξέρουν τον λόγο! Ρωτάνε «ρε παιδιά έχει ξανασυμβεί σε κανέναν;» αλλά όπως το βλέπω το σύνολο των περιστατικών μπορεί να ανέρχεται και σε πάνω από 100.

spyrakos35
31/08/2015, 18:12
μα όλα τα περιστατικά στην αγγλία και στην ιρλανδία ρπστμ????

byron
31/08/2015, 18:42
Kαποτε καποιοι γελουσαν με τα link plates του μοχλικου στα rsv 04+ και tuono 06+ που ηταν σαν κακια συμφορα και υπηρξαν και μερικες περιπτωσεις αστοχιας δαυτων. Μηπως και δαυτα τα πηραν απο την Ιαπωνια, σαν κατι ανορθωτες και ρελε?:lol:

Τώρα το ξεφτίλισες λίγο. Αυτά που αναφέρεις αφορούσαν 1-2-3 περιστατικά στα 10 χρόνια παγκοσμίως, και απ΄ότι λέγανε οι αμερικάνοι αφορούσε αστοχία του dogbone από χύτευση, και σίγουρα σε κάποιο/α απ΄αυτά τα περιστατικά δεν μπορούσαν να καταλήξουν αν το σπάσιμο προκάλεσε την πτώση, ή έσπασαν απ΄τις κωλοτούμπες που έφαγαν τα μηχανάκια.

Αυτό που περιγράφει ο Δεινόσαυρος είναι κάτι άλλο, και δεν καταλαβαίνω πως η κακή λίπανση του ρουλεμαν θα προκαλέσει σπάσιμο στα dogbones. Εκτός αν εκεί φωλιάζουν τα ρουλεμαν.

bros400pgm
31/08/2015, 19:03
Τώρα το ξεφτίλισες λίγο. .

Τι ξεφτιλισα βρε?
Σαν κακια συμφορα φαινονται. Λες και ειχαν πορους και ηταν απο μαντεμι ενα πραμα. Οσον αφορα τις περιπτωσεις, ειπα μερικες. Εγω θυμομουν για 9-10, εσυ λες για μεχρι 3. Οκ, ενταξει, φορουμ ηταν ο καθενας μπορει να ελεγε τα δικα του. Θυμαμαι οτι ενας απο δαυτους ειχε κανει και μυνηση.
Παντως σιγουρα ηταν καλυτερα απο της yamaha :lol:

Δεινόσαυρος
31/08/2015, 20:10
μα όλα τα περιστατικά στην αγγλία και στην ιρλανδία ρπστμ????
Όντως παράξενο, αν και έχουμε αναφορά τουλάχιστον ένα απο Ολλανδία.

Με παραξενεύει που δεν έχει ακουστεί Γαλλία (που έχουν πολλά) ή και Γερμανία (έστω για να φαντάζουν καλύτερα τα Βαυαρικά)

Επίσης Ιαπωνία, Αυστραλία, Νοτια Αφρική, Καναδά, Νότια Αμερική τπτς;
Θα ρωτήσω.

teogtp
31/08/2015, 21:30
μα όλα τα περιστατικά στην αγγλία και στην ιρλανδία ρπστμ????

Νησι ρε φιλε.
Η διαβρωση παει συννεφο.

Δεινόσαυρος
31/08/2015, 21:37
Νησι ρε φιλε.
Η διαβρωση παει συννεφο.

Μπορεί.
Ιδίως χειμώνα που είναι σχεδόν όλοι οι δρόμοι στρωμένοι με αλάτι (για τις παγωνιές).
Αλλα υγρασία έχει και το Βανκούβερ. Δεν είμαστε η μοναδική υγρη χώρα του πλανήτη.

dimmie_72
31/08/2015, 21:45
μα όλα τα περιστατικά στην αγγλία και στην ιρλανδία ρπστμ????

ντιγκιντάγκες... αυτά είναι αντρικά μηχανάκια :cool:

teogtp
31/08/2015, 23:23
Μπορεί.
Ιδίως χειμώνα που είναι σχεδόν όλοι οι δρόμοι στρωμένοι με αλάτι (για τις παγωνιές).
Αλλα υγρασία έχει και το Βανκούβερ. Δεν είμαστε η μοναδική υγρη χώρα του πλανήτη.

Η υγρασια στο Νησι ειναι θαλασσινη.
Ενα φεγγαρι που εψαχνα για κουτι απο εκει μερια,ολα τα οχηματα που κοιτουσα ειχαν εμφανη σημαδια σκουριας αλλα και σαπιλες(οχι τον ρεησινγκ...:D)