PDA

View Full Version : kymko visar 50 cc (λιγο πριν τα προθυρα για μυνησεις)



razorcool
31/08/2015, 18:38
πριν 2 εβδομαδες περιπου αποφασισα να αγορασω ενα 50cc παπακι καινουργιο για την γυναικα μου να πηγενει στην δουλεια της ψαχνοντας απο δω και απο εκει λιγο τα φορυμ λιγο τα γραφομενα και τα οικονομικα μας λιγο ποια εταιρεια ειναι ποια και τι κατεληξα σαν πιο οικονομικο (μετρητης παντα) να παρο ενα kymco visar 50 cc καθοτι και θυγατρικη της honda. Σαφως δεν περιμενω να εχει τα τραβηγματα που ειχαν τα 50αρια τα honda yamaha αλλα ρε παιδι μου να μπορει να σηκωσει και να τραβηξει με καποια ανεση 2 ατομα δεν με νοιαζει με τι ταχυτητα σαφως (οταν και εφοσον στρωθει). αυτο λοιπον και εκανα πηγα και το αγορασα και απο εδω ξεκινανε τα προβληματα πρωτη βολτα μολις το πηρα τι πιο κλασικο να παω σε μια πολυ μικρης κλισης ανηφορα περιπου 5%-(βαρια) 10% κλισηκαι ειναι και τετραταχυτο ,λοιπον ξεκιναμε να το ανηφορισουμε απο τεταρτη κατεληξα στην πρωτη οχι στην δευτερα οχι στην τριτη αλλα στην πρωτη και αυτο με το ζορι ανεβενε παρατηρησα λοιπον οτι δεν ειχε τραβηγμα αλλα ουτε και καν λιγο αρπαγμα οπως ενα 50αρι ,μου θυμιζε μαλον για 40 κυβικα και πιο λιγα τελος παντων να μην τα πολυλογω πηγα στο μαγαζι την ιδια στιγμη (οπου και ηδη τα ειχα σκασει τα λεφτακια μου) enhmervnv to promhueyth kai ton mhxaniko toy kai toyσ akoyv na lene οτι αυτα τα παπια τα αλαζουν ζιγκλερ γιατι απο την μανα τους δεννννννν και εχουν προβλημα. Ε δεν εδωσα σημασια το αφησα εκανα πως δεν το ακουσα και το πηρα μετα απο 4 -5 μερες, το κρατησα μια εβδομαδα και βεβαια σιγα μη το στρωσει η γυναικα μου κλασικα οι μαλακες το στρωνουμε :) . Παρατηρω λοιπον οτι το παπακι μπερδευε ελαφρως οταν ανοιγες το γκαζι αποτομα (εως την μεση ) για να συνεχισει την πορεια του με τα (δυστυχως) 40 ΧΛμ που απο οσο ξερω παει μαξ για να στρωσει χωρις να ζοριζετε(καλα δεν τα λεω η κανω κατι λαθος???¨) παρατηρω επισης προχθες που ειχε αρκετο αερα εδω περα περιπου 5-6 μποφωρ οτι πηγενοντας κοντρα στον αερα το μηχανακι μπουκωνε και εσβηνε σαν να κοβοταν η παροχη βενζινας η και εγω δεν ξερω τι παντωw με κοντρα τον αερα σε ευθεια εσβησε 2 φορες σαφως το πηγα το αφησα και εφυγα και περιμενω τι θα μου πουνε ,θα ηθελα να μου πειτε αποψεις οσοι εχετε λιγες τεχνικες γνωσεις τι σκατα μπορει να φταιει και τα κανει αυτα?? πχ προβληματικο carburater? η κατι στον κινητηρα που δεν μπορω να ξερω το σιγουρο ειναι το πηγα παλι απο εκει που το πηρα και ειμαι ενα κλικ πριν αρχισω τις μυνησεις και τους θεους και δαιμονες να βριζω αν μπορειτε να μου πειτε καμμια ιδεα τι φταιει καλοδεχουμενη γιατι τον μηχανικο τους εκει δεν τον κοβω να το νιωθει το επαγγελμα

toyar
31/08/2015, 19:19
1ον στρωστο κανονικα και μετα θα καταλαβεις αν παει ή οχι
2ον δεν υπαρχει κατι για να κανεις μηνυση, τι θα πεις δεν παει σαν 50αρι παει σαν 40αρι;
3ον δεν υπαρχει ανηφορα σε αυτην την κοινωνια που να την ανεβαινει πενηνταρι δικαβαλο με 3η ή 4η
4ον μηπως τελικα εχεις υπερβολικες απαιτησεις απο ενα πενηνταρι;

infidel
31/08/2015, 20:49
Γιατί δεν ζητάς ευγενικά να οδηγήσεις ένα άλλο ίδιο για να συγκρίσεις, μόνο έτσι θα καταλάβεις αν έχει κάποιο πρόβλημα ως προς τις επιδόσεις τουλάχιστον.

sv1000s
31/08/2015, 21:00
για 50νταρι καλα παει!

teogtp
31/08/2015, 21:26
Με το που το διαβασα θυμηθηκα την nikol1979................;)

bulmont
31/08/2015, 21:42
Με το που το διαβασα θυμηθηκα την nikol1979................;)



Το ξέρει αυτό η γυναίκα σου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:bawl::bawl:

Bowleno
01/09/2015, 08:22
Ανηφόρα έστω και μικρής κλίσης (έχεις ιδέα καθόλου τι σημαίνει 5% και 10% κλίση; ) με 50αρι δικάβαλο και 3η-4η;;; :uplate::uplate:

Κάπου τα έχεις μπερδέψει φίλε μου. Α, και δώσε το σε άλλον να το στρώσει γιατί με αυτό " αυτο λοιπον και εκανα πηγα και το αγορασα και απο εδω ξεκινανε τα προβληματα πρωτη βολτα μολις το πηρα τι πιο κλασικο να παω σε μια πολυ μικρης κλισης ανηφορα περιπου 5%-(βαρια) 10% κλιση" δεν πρέπει να το έχεις και πολύ το τι πάει να πει στρώσιμο και μάλιστα σε 50αρι......:sick:

devil's animal
01/09/2015, 08:33
για πες μας λιγο και ποσα κιλα εισαι...
και να'χεις υπ'οψιν σου οτι πλεον οι προδιαγραφες ρυπων ειναι πολυ αυστηρες και πιθανοτατα φιμωνουν τα μηχανακια για να τις περνανε...
πανε οι εποχες των cub,των townmate και των glx...
πλεον 50cc ειναι ταφος και οι περισσοτεροι ξεκινανε με 125...

dimmie_72
01/09/2015, 08:38
Το θέμα δεν είναι τόσο στο αν τραβάει η δεν τραβάει το μηχανάκι, όσο ο τρόπος που λειτουργούν τα καταστήματα. Εδώ και 40 χρόνια που ξέρω, δεν υπάρχει περίπτωση σε όλη την Ευρώπη και την Αμερική να πάρεις μηχανάκι η αυτοκίνητο χωρίς να έχεις τη δυνατότητα να το δοκιμάσεις αν σου κάνει. Εδώ ψωνίζουμε στην καλύτερη από τα test.

Aν πας, ειδικά στην επαρχία ακόμα και με σοβαρή πρόθεση αγοράς και ζητήσεις ότι σου γυάλισε στο μάτι να το κάνεις δοκιμή, θα σε κοιτάνε σαν να τους έθιξες. Τα test ride μηχανάκια θα κάνουν την περιοδεία τους από 1 εβδομάδα σε κάθε αντιπροσωπεία της επαρχίας και μετά... πάπαλα.

Στις περισσότερες "αντιπροσωπείες" δεν υπάρχουν τα κορυφαία μοντέλα των εταιρειών ούτε για να τα πάρεις μάτι. Έχουμε τόσο συμβιβαστεί μαυτή την κατάσταση που τη θεωρούμε δεδομένη και ούτε καν την αναφέρουμε.

Γιατί ρε φίλος αποφάσισες, το πλήρωσες, το μεταβίβασες και μετά τα διαπίστωσες όλα αυτά;

noodles
01/09/2015, 09:49
φιλε ειχες λαθος σκεπτικο απο την αρχη. το 50αρι, ειναι 50αρι και δε μπορεις να περιμενεις και πολλα, ποσο μαλλον οταν ειναι καινουριοα και δεν εχει "ανοιξει" το μοτερ. δεν λεω πως μετα απο καποια χλμ θα αποκτησει τρελη δυναμη, αλλα μια μικρη διαφορα σε σχεση με οταν ειναι καινουριο θα την εχει. τις ανηφορες με 3η-4η τις ξεχνας...

οσο για το προβλημα που εχει (σβηνει σε πορεια?) μηπως ειχανε παλια βενζινη μεσα? εσυ ποσα ντεποζιτα εχεις καψει?

GFawkes
01/09/2015, 12:17
Προφανως για να περναει προδιαγραφες εχει μικρο ζιγκλερ,

κανε αυτο που σου λεει ο μαστορας, βαλε μια φιλτροχοανη και 2 νουμερα μεγαλυτερο ζιγκλερ και θα παρει ανασα.

razorcool
03/09/2015, 23:35
βρε παιδιανα ξεκαθαρισω κατι
α) σαφως δενε χω απαιτησεις οπως τα παλια παπακια σαφως και θα ειμαι ευτυχισμενος αν πηγενει με 40-50 χλμ την ωρα
β) δεν μιλισε κανεις για δικαβαλο
γ) σαφως δεν περιμενω με 3-4 να ανεβει μια ανηφορα αλλα τουλαχιστον με δευτερα οχι με πρωτη και να αγγομαχαει
δ) το παραδοξο ειναι οτι μπερδευει ωρες ωρες και οτι σε κοντρα αερα μπυκωνει και σβηνει
(εκει σαλτερνω και λεμε(λογια του αερα) θα φτασω σε μυνησεις τι ειναι αυτο που φταιει και μπερδευει μετα απο 2 ντεποζιτα που εχω αδειασει

razorcool
03/09/2015, 23:37
Γιατί δεν ζητάς ευγενικά να οδηγήσεις ένα άλλο ίδιο για να συγκρίσεις, μόνο έτσι θα καταλάβεις αν έχει κάποιο πρόβλημα ως προς τις επιδόσεις τουλάχιστον.

γιατι εχουνε οεο?

razorcool
03/09/2015, 23:39
λυπαμε που θα σε στεναχωρησω ειμαι της παλια γενιας εχω αλαξει απο dax zet papaki απειρα οποτε μπορει πλεον να οδηγαω μηχανη αλλα απο στρωσιμο κατι θυμαμε

razorcool
03/09/2015, 23:40
απο τεχνικες αποψεις που ζητησα σκιζεις repset

taisteal
03/09/2015, 23:46
δ) το παραδοξο ειναι οτι μπερδευει ωρες ωρες και οτι σε κοντρα αερα μπυκωνει και σβηνει


Γουατ δε φακ;;

Αυτο ειναι λιγο περιεργο..δεν ειναι φυσιολογικο.

amyroukai
03/09/2015, 23:52
Ε ναι, σε κόντρα αέρα το ram air έπρεπε να δίνει ρέστα.

taisteal
03/09/2015, 23:55
Ε ναι, σε κόντρα αέρα το ram air έπρεπε να δίνει ρέστα.
:lol:

Να κοβει ταχυτητα με κοντρα ανεμο το βλεπω ρε φιλε,αλλα να μπουκωνει και να σβηνει δεν ειναι περιεργο;

amyroukai
04/09/2015, 08:03
εκτός αν έχει το πολιτικώς ορθόν ηλεκτρονικό σβηστήρι που αναλαμβάνει λειτουργία σε κάθε "κόντρα" για προστασία του αναβάτη, ακόμα και στον κόντρα αέρα.

Desperado
04/09/2015, 08:10
εκτός αν έχει το πολιτικώς ορθόν ηλεκτρονικό σβηστήρι που αναλαμβάνει λειτουργία σε κάθε "κόντρα" για προστασία του αναβάτη, ακόμα και στον κόντρα αέρα.

Αυτό το μαραφέτι, δουλεύει και όταν βλέπεις "Kontra Channell" ??:lol:

amyroukai
04/09/2015, 08:31
Ειδικά αν το βλέπεις οδηγώντας.





Στο ζήτημα. Το μηχανάκι τελικώς, αφού δεν σου αρέσει, γιατί δεν πας να κάνεις διαδικασία αναστροφής πώλησης πως το λένε, αφού ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα; Θα ταλαιπωρηθείς λίγο γιατί στο ελλάντα δεν είναι εύκολα τούτα, αλλά άλλη λογική διέξοδο δεν βλέπω. Ή περίμενε ως το πρώτο σέρβις και βάλε τους να το ξεψαχνίσουν...

razorcool
07/10/2015, 21:07
Λοιπον εχουμε και λεμε οπως προ ειπα πιο πανω μπορει να μην θυμαμε πως ειναι να οδηγας 50 κυβικα πλεον αλλα δεν θα ξεχασω και αυτα που ξερω οταν ειπα στην εταιρεια οτι μπουκωνει και μου εσβησε με κοντρα αερα 2-3 φορες με πηραν στο ψιλο ,οταν τους ειπα πιθανον να ειναι αστοχια υλικου το carb καρμπιρατερ μου ειπαν ειναι αδυνατο τελικα ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟ. ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ζητησα να μου αλαξουν καρμπυρατερ (το ιδιο μαμισιο ) και απλα να μου βαλουν ενα μουμερο πιο μεγαλο ζιγκλερ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ το μηχανακι παει ρολοι δεν σβηνει με κοντρα αερα κοβει μεν ελαφρα πιθανοτητα λογω αερα(5-6-7 μποφωρ παιζουν στο νησι) ανεβεναι οπως πρπει να ανεβαινει με -2-3- ταχυτητα μια μικρη ανηφορα και οσο παει και δινει σιγα σιγα και περισοτερο το μοτερ (ακομα εχω 300 χλμ :) στα 1500 βλεπουμε τι εχει να δωσει) σαφως οπως προειπα δεν ειναι yamaha h honda εχω μια ακομα απορια αν ξερει κανεις να μου την λυση μιλωντας με την εταιρια μου ειπαν οτι ναι δεν ειναι οπως τα παλια παπακια λογω προδιαγραφων Ε.Ε που σημενει μαλλον οτι λογω ρυπων εχουν ριξει την υσχη(να υποθεσω?) τιυ κινητηρα ξερει κανεις αν η εξατμιση εχει διαφραγματα? και αν θα δωσει λιγο μια καλυτερη εξατμιση>? στα τραβηγματα? η ενα αλλο καρμπυρατερ ? και τι μου προτεινετε και στα 2?

duke200
08/10/2015, 07:21
Μα καλά πήρες στη γυναίκα σου μηχανάκι? εγω δεν θα το κανα ποτε...

noodles
08/10/2015, 09:15
αλλοι τις παιρνουν μηχανες κουτα, σε ενα σκουτερ 50cc κολλησες?:)

@razorcool ειχανε πειραξει το ζιγκλερ πριν το παρεις? κοιτα μηπως εχει "κοφτες" οι οποιοι αφαιρουντε οπως στα gilera. κατι θα κερδισεις απο δυναμη. :cool: