PDA

View Full Version : Ατύχημα



Σελίδες : [1] 2 3

ChrisNt
01/09/2015, 23:05
Πριν από λίγη ώρα είχα ένα ατύχημα , καθώς κατέβαινα την Κηφισίας από Νέα Ερυθραία προς Κηφισια ένα αμάξι βγήκε ξαφνικά από θέση στάθμευσης με πορεία προς Νέα Ερυθραία. Δεν πήγαινα με πολλά χιλιόμετρα αλλά με αιφνιδίασε με αποτέλεσμα να μην προλάβω να φρενάρω οπότε άνοιξα το γκάζι και τον βρήκα με το πιρούνι στο μπροστά μέρος ..ευτυχώς κατάφερα να κρατήσω την μηχανή όρθια παρά την σύγκρουση .Απολογισμός γερό χτύπημα στο πιρούνι και γρατζουνιά στα πλαστικά.Το παιδί που οδηγούσε δεν είχε δίπλωμα όποτε φώναξε την οικογένεια του και με παρακάλεσε να δηλώσουμε ότι η γυναίκα του οδηγούσε και συμφώνησα . Φυσικά κάλεσα το 100 όπου και έκανε καταγραφή του συμβάντος , έπραξα σωστά η παίζει να βρω τον μπελά μου ?

George_Sp
01/09/2015, 23:07
εάν ήταν φίλος σου στη θέση σου και τον τραυμάτιζε σοβαρά θα ήθελες κάποιος αυτόπτης να πει ψέμματα?


επίσης να προσθέσω κάτι ακόμα γιατί μου φάνηκε γνωστό το ψευδώνυμο και θυμάμαι οτι είχα ξαναγράψει για την οδήγησή σου αλλά ξανα-έπεσε αναίτιο σφουγγάρισμα στα γραφόμενα.


Σε είδα στην Εκάλη να μου πετάγεσαι ξαφνικά από στενό ενώ πήγαινα με καμιά εκατοστάρα στην λεωφόρο Θησέως .Εκείνα τα δευτερόλεπτα η μόνη σκέψη που πέρασε από το μυαλό μου ήταν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να την γλιτώσω ..γαμήθηκα στα φρένα ο πίσω τροχός μπλόκαρε και εκεί που περίμενα να πέσω από πίσω σου σταμάτησα ίσα ίσα πριν ακουμπήσει ο τρόχος στον προφυλακτήρα .Σταμάτησες δεξιά για να μου πεις συγνώμη και είδα πως είχες στο χέρι το κινητό ..περιττό να πω τι επακουλούθησε ..προσοχή παίδες

μήπως όμως τελικά πρέπει να προσαρμόσεις την οδήγησή σου στις συνθήκες πόλης και με δεδομένα τα κυβικά και τα φρένα που σου προσφέρει το cbf125?

την 3η φορά δε θα είσαι τόσο τυχερός όπως τις 2 πρώτες.

ChrisNt
01/09/2015, 23:13
Δεν νομίζω πως έχει κάποια σχέση αυτό που λες ..εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να αποζημιωθώ .Στην αντίθετη περίπτωση θα έπρεπε να τρέχω σε δικαστήρια για να βρω το δίκιο μου..η κάνω λάθος ?

vaska
01/09/2015, 23:14
Εγώ πάλι νομίζω ότι δεδομένων των συνθηκών και του ότι δεν υπήρξε τραυματισμός, έπραξες σωστά. Δεν θα κέρδιζες τπτ περισσότερο με το να δήλωνες ότι οδηγούσε κάποιος χωρίς δίπλωμα.
Από την άλλη μεριά βέβαια δεν τιμωρείται ο παραβάτης αλλά έτσι κι αλλιώς αν ήταν να σταματούσε να οδηγεί παράνομα έφτανε η τρομάρα που πήρε και η γκρίνια από τους γονείς του, αν δεν είχε σκοπό να σταματήσει να οδηγεί χωρίς δίπλωμα, 10 καταδίκες δεν θα τον έκαναν κόψει το χούι.

teogtp
01/09/2015, 23:16
Φιλε μου φτηνα την γλυτωσες,αλλα και αλλο τοσο ευκολα την σκαπουλαρε ο αλλος.
Οδηγος που δεν εχει διπλωμα δεν πρεπει να βρισκεται στον δρομο..........
Αν με καταλαβαινεις.

teogtp
01/09/2015, 23:17
Δεν νομίζω πως έχει κάποια σχέση αυτό που λες ..εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να αποζημιωθώ .Στην αντίθετη περίπτωση θα έπρεπε να τρέχω σε δικαστήρια για να βρω το δίκιο μου..η κάνω λάθος ?

Αν το αυτοκινητο ειχε ασφαλεια αποζημειωνεσαι κανονικα.

George_Sp
01/09/2015, 23:21
Έχω προσθέσει κάποια πράγματα σε αυτά που έγραψα πιο πάνω.
περιμένω να βγει τώρα κανένας έξυπνος να μου πει οτι βαρέθηκε να διαβάζει για τους καθωσπρέπει μηχανόβιους που χαλάνε τη πιάτσα κάνοντας υποδείξεις στους υπόλοιπους για νουθεσίες περί εξοπλισμού και σωστής οδήγησης.

roukos_x
01/09/2015, 23:24
αποζημιωνεσαι κανονικα αν ειναι ασφαλισμενο.
Αυτος που ξεπαρκαρει ΔΕΝ εχει προτεραιοτητα.
Ειχα κ εγω καποτε ενα παρομοιο συμβαν.
Αυτο που εκανες (που συμφωνησες δλδ). ηταν υπερ κ για τους δυο.
Κ εσυ θα ξεμπερδεψεις πιο γρηγορα κ αυτος δεν θα βρει τον μπελα του.
Αν τωρα της ειδες δικαστης dredd κ θελησες να "βαλεις μυαλο" σε εναν ακομα που χαλαει την κοινωνια,
εκανες λαθος!

foogr01
01/09/2015, 23:28
Από τη μια λες να με αποζημιώσει η ασφαλιστική γρήγορα και από την άλλη έχουμε τον τύπο που οδηγούσε χωρίς δίπλωμα.
Δεν θα εμπιστευόμουν κανέναν στη θέση σου. Την αλήθεια. Όποιος αισθάνεται άνετος να κάνει ότι κάνει πρέπει να είναι και έτοιμος να υποστεί τις συνέπειες. Πιθανόν να έχει δίκιο και ο Vaska βέβαια, δεν μπορεί να ξέρει κανείς τίποτα εκ των προτέρων. Τώρα όμως έπραξες όπως έπραξες και το μόνο που σου εύχομαι είναι να πάνε όλα καλά και γρήγορα ! Μη σκέφτεσαι αν έπρεπε να κάνεις έτσι ή αλλιώς, επικεντρώσου στο αποτέλεσμα και αφού ξεμπλέξεις κάτσε αναλογίσου τα όλα και κάνε τον απολογισμό σου.

Περαστικά στη μηχανή σου !

ChrisNt
01/09/2015, 23:29
Έχω προσθέσει κάποια πράγματα σε αυτά που έγραψα πιο πάνω.
περιμένω να βγει τώρα κανένας έξυπνος να μου πει οτι βαρέθηκε να διαβάζει για τους καθωσπρέπει μηχανόβιους που χαλάνε τη πιάτσα κάνοντας υποδείξεις στους υπόλοιπους για νουθεσίες περί εξοπλισμού και σωστής οδήγησης.

Με 50-60 χιλιόμετρα πήγαινα και το αμάξι βγήκε από πάρκινγκ μέσα στην στροφή , δεν υπήρχε περίπτωση να τον δω ούτε να με δει γιατί υπήρχαν παρκαρισμένα οχήματα που εμπόδιζαν .Φυσικά υπάρχει διπλή διαχωριστική γραμμή οπότε η ενέργεια που έκανε απαγορεύεται .Δεν ξέρω τι θα μπορούσα να κάνω καλύτερα ..η τι έκανα λάθος δυστυχώς δεν έχω εμπειρία στην μηχανή .

George_Sp
01/09/2015, 23:31
αποζημιωνεσαι κανονικα αν ειναι ασφαλισμενο.
Αν τωρα της ειδες δικαστης dredd κ θελησες να "βαλεις μυαλο" σε εναν ακομα που χαλαει την κοινωνια,
εκανες λαθος!

ορισμένοι έχετε τελείως διαφορετική αίσθηση της πραγματικότητας. ζείτε σε άλλο κόσμο....σε παράλληλο σύμπαν...δε ξέρω πως να το πω.

judge dredd επειδή θα φώναζε την αστυνομία και θα έλεγε την αλήθεια?

να σας δω όμως μετά να βγαίνετε να κλαίγεστε στα δυσάρεστα για εγκατάλειψη φίλου μοτοσυκλετιστή από προφανώς κάποιον που δεν είχε δίπλωμα ή είχε ανασφάλιστο.....ε ρε γέλια


.Δεν ξέρω τι θα μπορούσα να κάνω καλύτερα ..η τι έκανα λάθος δυστυχώς δεν έχω εμπειρία στην μηχανή .


παρότι δεν έχεις εμπειρία στη μηχανή πηγαίνεις στους κεντρικούς στα βόρεια με τελικές των 125κυβικών.ίσως όχι στη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά λέω λόγω προϊστορίας :)

ChrisNt
01/09/2015, 23:34
Από τη μια λες να με αποζημιώσει η ασφαλιστική γρήγορα και από την άλλη έχουμε τον τύπο που οδηγούσε χωρίς δίπλωμα.
Δεν θα εμπιστευόμουν κανέναν στη θέση σου. Την αλήθεια. Όποιος αισθάνεται άνετος να κάνει ότι κάνει πρέπει να είναι και έτοιμος να υποστεί τις συνέπειες. Πιθανόν να έχει δίκιο και ο Vaska βέβαια, δεν μπορεί να ξέρει κανείς τίποτα εκ των προτέρων. Τώρα όμως έπραξες όπως έπραξες και το μόνο που σου εύχομαι είναι να πάνε όλα καλά και γρήγορα ! Μη σκέφτεσαι αν έπρεπε να κάνεις έτσι ή αλλιώς, επικεντρώσου στο αποτέλεσμα και αφού ξεμπλέξεις κάτσε αναλογίσου τα όλα και κάνε τον απολογισμό σου.

Περαστικά στη μηχανή σου !

Ευχαριστώ πολύ , δεν ξέρω τώρα πόσο σοβαρό θεωρείται ένα χτύπημα στο πιρούνι και αν γίνεται υποχρεωτικά αντικατάσταση ..

ChrisNt
01/09/2015, 23:53
Καλά τα λες George_sp αλλά μόνο στην σκέψη ότι θα έμπαινα σε ταλαιπωρία για να πάρω τα χρήματα στους δύσκολος καιρούς που ζούμε..κώλωσα .Σίγουρα είμαι απογοητεύμενος γιατί δεν ενέργησα ως σωστός άνθρωπος αλλά σίγουρα δεν ευθύνομαι μόνο εγώ για αυτό.

mikes
01/09/2015, 23:54
Απο τη στιγμη που κατι θα σε ξαφνιασει στο δρομο,οι παραγοντες εμπειρια και ψυχραιμια πανε περιπατο, και παντα αντιδρας οπως σου ερθει εκεινη την ωρα...
Καλως η κακως, το οτι ο οδηγος δεν ειχε διπλωμα, δεν οριζει κατ αναγκη οτι δεν ξερει και πως να συμπεριφερθει στο δρομο.. Αυτο θα μπορουσε καλιστα να συμβει και σε εναν πλυπειρο οδηγο, ειτε απο τη μια πλευρα, ειτε απο την αλλη...
Απο τη στιγμη που εσυ εισαι ενταξει, και τα βρηκατε, τοτε ολα καλα...

Και μη λαμβανεις και πολυ υπ οψιν σου τις υποδειξεις που σου κανουν καποιοι για την οδηγηση σου... Ποσο δε μαλλον οταν δε σε εχουν δει ποτε πως οδηγεις... Ο καθενας μας εχει τον τροπο του... Ακομα και αυτοι που το παιζουν αψογοι, τις κουτσουκελες τους τις κανουν.. Οδηγα οπως νιωθεις εσυ ασφαλης, με τον καιρο θα ερθει η εμπειρια

Dalt0n
02/09/2015, 00:08
Εγώ πάλι νομίζω ότι δεδομένων των συνθηκών και του ότι δεν υπήρξε τραυματισμός, έπραξες σωστά. Δεν θα κέρδιζες τπτ περισσότερο με το να δήλωνες ότι οδηγούσε κάποιος χωρίς δίπλωμα.
Από την άλλη μεριά βέβαια δεν τιμωρείται ο παραβάτης αλλά έτσι κι αλλιώς αν ήταν να σταματούσε να οδηγεί παράνομα έφτανε η τρομάρα που πήρε και η γκρίνια από τους γονείς του, αν δεν είχε σκοπό να σταματήσει να οδηγεί χωρίς δίπλωμα, 10 καταδίκες δεν θα τον έκαναν κόψει το χούι.

+400

DAYMAN
02/09/2015, 00:22
ορισμένοι έχετε τελείως διαφορετική αίσθηση της πραγματικότητας. ζείτε σε άλλο κόσμο....σε παράλληλο σύμπαν...δε ξέρω πως να το πω.

judge dredd επειδή θα φώναζε την αστυνομία και θα έλεγε την αλήθεια?

να σας δω όμως μετά να βγαίνετε να κλαίγεστε στα δυσάρεστα για εγκατάλειψη φίλου μοτοσυκλετιστή από προφανώς κάποιον που δεν είχε δίπλωμα ή είχε ανασφάλιστο.....ε ρε γέλια




παρότι δεν έχεις εμπειρία στη μηχανή πηγαίνεις στους κεντρικούς στα βόρεια με τελικές των 125κυβικών.ίσως όχι στη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά λέω λόγω προϊστορίας :)

+ οσα!

taisteal
02/09/2015, 00:38
Απο τη στιγμη που κατι θα σε ξαφνιασει στο δρομο,οι παραγοντες εμπειρια και ψυχραιμια πανε περιπατο, και παντα αντιδρας οπως σου ερθει εκεινη την ωρα...


Εδω Μικε διαφωνω,η εμπειρια παιζει τεραστιο ρολο στην αντιδραση.

Καλα ξεμπερδεματα φιλε

amyroukai
02/09/2015, 01:03
Τώρα αυτό γιατί δεν είναι στραβά και ανάποδα...

Επί του θέματος. αποζημίωση θα έχεις. τιμωρία το κωλοπαιδι δεν θα έχει.

Και γελώ που σε αυτό το θεματάκι θυμηθήκαμε ότι δεν πρέπει να οδηγούμε χωρίς δίπλωμα... :bawl:

irinia
02/09/2015, 06:53
ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ ΜΑΣ...??

Προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να ζητήσεις επιτόπου την αποζημίωση σου σε μετρητά στο περίπου
βάζοντας και παραπάνω αν χρειζόταν και δεν ήσουν σίγουρος,όχι για να κλέψεις βέβαια ,υπολογίζοντας
την αλλαγή του μπροστινού έστω και απλό σημάδι να είχε.Χωρίς να θεωρηθεί εκβιασμός θα είχε πάρει όλη η οικογένεια
το μάθημα της και εσύ θα είχες αποκατασταθεί άμεσα...!!!Εσύ ήσουν τυχερός,την άλλη φορά ο νεαρός μπορεί να καθαρίσει κανέναν.
Όχι ότι παίρνοντας δίπλωμα θα γίνει οδηγός,αλλά ζούμε σε μια πολιτεία με κανόνες και καμμιά φορά χρειάζεται κι η τιμωρία.
Δεν ξέρω αν πήρε το μάθημα του ο νεαρός.Μια φίλη μου που μεθυσμένος ο γιος της κόντεψε να βγάλει το μάτι του πέφτοντας,
τα έβαλε με τους συγγενείς της που δεν κατάφεραν με γλύψιμο να γλυτώσουν την αφαίρεση του διπλώματος του γιου της
για 6 μήνες,παρά να μαλώσει το παλικάρι της....!!!!

spyrakos35
02/09/2015, 07:03
Δλδ αν το παιδι σκοτωνόταν, θα λεγανε οτι και καλα οδηγουσε η μαμα/ο μπαμπας και ουτε γατα ουτε ζημια.....

Δε γαμιεται μωρε;

Το μηχανακι να φτιαχτει.....

Ρε πατε καλα; ΠΟΥΤΣ@ μεχρι τελους θελουν......

amyroukai
02/09/2015, 07:07
Τέρενς στα νιάτα σου όλη η Σαλονίκη είχε 10 αυτοκίνητα. Δεν είναι το ίδιο.

teogtp
02/09/2015, 07:19
ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ ΜΑΣ...??

Προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να ζητήσεις επιτόπου την αποζημίωση σου σε μετρητά στο περίπου
βάζοντας και παραπάνω αν χρειζόταν και δεν ήσουν σίγουρος,όχι για να κλέψεις βέβαια ,υπολογίζοντας
την αλλαγή του μπροστινού έστω και απλό σημάδι να είχε.Χωρίς να θεωρηθεί εκβιασμός θα είχε πάρει όλη η οικογένεια
το μάθημα της και εσύ θα είχες αποκατασταθεί άμεσα...!!!Εσύ ήσουν τυχερός,την άλλη φορά ο νεαρός μπορεί να καθαρίσει κανέναν.
Όχι ότι παίρνοντας δίπλωμα θα γίνει οδηγός,αλλά ζούμε σε μια πολιτεία με κανόνες και καμμιά φορά χρειάζεται κι η τιμωρία.
Δεν ξέρω αν πήρε το μάθημα του ο νεαρός.Μια φίλη μου που μεθυσμένος ο γιος της κόντεψε να βγάλει το μάτι του πέφτοντας,
τα έβαλε με τους συγγενείς της που δεν κατάφεραν με γλύψιμο να γλυτώσουν την αφαίρεση του διπλώματος του γιου της
για 6 μήνες,παρά να μαλώσει το παλικάρι της....!!!!

Αρχιδια, έμαθε το μαθημα του δασκαλε.......

Αριστευσε στην πουστια με διπλη εκτέλεση παρακαλω...

spyrakos35
02/09/2015, 07:21
Αρχιδια, έμαθε το μαθημα του δασκαλε.......

Αριστευσε στην πουστια με διπλη εκτέλεση παρακαλω...

Γι αυτο σου λεω.... Πουτσ@@@@@@@@@

Μεχρι να βγει απο το στομα.....

Pan (dvs)
02/09/2015, 07:50
.........

μήπως όμως τελικά πρέπει να προσαρμόσεις την οδήγησή σου στις συνθήκες πόλης και με δεδομένα τα κυβικά και τα φρένα που σου προσφέρει το cbf125?

την 3η φορά δε θα είσαι τόσο τυχερός όπως τις 2 πρώτες.

Καταρχην θα συμφωνησω με τον συμφορουμιτη.


Δεν νομίζω πως έχει κάποια σχέση αυτό που λες ..εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να αποζημιωθώ .Στην αντίθετη περίπτωση θα έπρεπε να τρέχω σε δικαστήρια για να βρω το δίκιο μου..η κάνω λάθος ?

Σιγουρα δεν εχει καποια σχεση,αλλα καποιους δεν τους ενδιαφερει μονο να αποζημιωθεις αλλα να εισαι μαζι μας και αυριο.


ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ ΜΑΣ...??
...!!!!

Και τι θα πει αυτο ρε Τερενς.Κακως το καναμε και καποια στιγμη πρεπει να σταματησει.


Να απαντησω και εγω στην ερωτηση που σε καιει Χρηστε.
Απο τη στιγμη που εκανε καταγραφη η αστυνομια με τα στοιχεια νομιμου οδηγου δεν θα εχεις θεμα.

Ελπιζω να μην υπαρξει τεταρτη.:beer:

irinia
02/09/2015, 08:02
Τέρενς στα νιάτα σου όλη η Σαλονίκη είχε 10 αυτοκίνητα. Δεν είναι το ίδιο.



ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ



Διότι στα νιάτα μου στα 16 μας ξέραμε να οδηγάμε και να παρκάρουμε με χειρόφρενο.
Έβγαλα δίπλωμα μόλις συμπλήρωσα τα 18 ,τέλος Ιουλίου γενέθλια,αρχές Σεπτέμβρη μόλις
τελείωσα τις εξετάσεις για την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο.
Τώρα όλοι οι ανάπηροι και ο άμαχος πληθυσμός έχουν πάρει από ένα αυτόματο,
συγκρουόμενα στο λούνα-παρκ λέμε και ο Θεός βοηθός....!!!
Και να ξέρεις τα σοβαρά τροχαία γίνονται όχι όταν πάνε όλοι σαν κόττες επειδή είναι ο ένας πάνω στον άλλον,
αλλά όταν δεν έχει πολλούς στο δρόμο,γιατί εκεί τρέχεις.

irinia
02/09/2015, 08:09
Καταρχην θα συμφωνησω με τον συμφορουμιτη.



Σιγουρα δεν εχει καποια σχεση,αλλα καποιους δεν τους ενδιαφερει μονο να αποζημιωθεις αλλα να εισαι μαζι μας και αυριο.



Και τι θα πει αυτο ρε Τερενς.Κακως το καναμε και καποια στιγμη πρεπει να σταματησει.


Να απαντησω και εγω στην ερωτηση που σε καιει Χρηστε.
Απο τη στιγμη που εκανε καταγραφη η αστυνομια με τα στοιχεια νομιμου οδηγου δεν θα εχεις θεμα.

Ελπιζω να μην υπαρξει τεταρτη.:beer:





ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΠΩΣ



Δεν μπορούμε να κρίνουμε αυστηρά,επειδή απλά το ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ.........
Όμως μέχρι εκεί........για να διευκρινίζουμε για όποιον δεν το κατάλαβε..!!
Αν με διάβαζες προσεκτικά ή δεν με ερμήνευες αλλιώς για να μην πω λάθος δεν θα είχες αυτήν την απορία.

Pan (dvs)
02/09/2015, 08:16
Μωρε μια χαρα το διαβασα και αρκετα προσεχτικα μιας και το ειχες στη μαρκιζα.:D

ChrisNt
02/09/2015, 08:30
Καλώς η κακώς οι περισσότεροι έχουμε οδηγήσει χωρίς δίπλωμα χωρίς να σημαίνει ότι αυτό θα πρέπει να είναι αποδεκτό . Στην συγκεκριμένη περίπτωση το παιδί φαινόταν έτοιμος να αναλάβει τις ευθύνες αφού παρότι κάλεσα το 100 άμεσα δεν μου είπε κάτι αλλά έπειτα από ένα μισάωρο που άργησε το 100 και το κάλεσα ξανά με ενημέρωσε για την κατάσταση.Για την ιστορία μου είπε πως κυκλοφορεί με ένα 50αρι αλλά είχε πάρει το αυτοκίνητο για να την παράδοση μιας παραγγελίας .

ggs
02/09/2015, 08:35
Αφού δεν χτυπησες,όλα καλά.
Κι εσύ θα αποζημιωθεις και ο άλλος πρεπει να χ€στηκε και ,μάλλον,θα βγάλει δίπλωμα.
Δεν χρειάζεται να τους πάμε ολους φυλακη...δεν χωράνε...
Ουτε φυσικά να κρίνουμε τις συνθήκες και τις οδηγικες ικανότητες κάποιου απο ενα ποστ

LogOutGoRide
02/09/2015, 08:38
Δεν πρέπει κανείς να οδηγεί παράνομα, είτε δεν έχει ασφάλεια, είτε δίπλωμα. Αν το κάνει και γίνει η στραβή, πρέπει να αποδεχτεί τις συνέπειες. Απλά και όμορφα.

vaska
02/09/2015, 09:47
Δλδ αν το παιδι σκοτωνόταν, θα λεγανε οτι και καλα οδηγουσε η μαμα/ο μπαμπας και ουτε γατα ουτε ζημια.....

Δε γαμιεται μωρε;

Το μηχανακι να φτιαχτει.....

Ρε πατε καλα; ΠΟΥΤΣ@ μεχρι τελους θελουν......

Μα γι' αυτό ρε Σπύρε λέμε "δεδομένων των συνθηκών". Σαφώς και θα έπρεπε να είχε διαφορετική συμπεριφορά αν οι ζημιές δεν περιορίζονταν μόνο στο υλικό μέρος. Επίσης πάντα παίζει ρόλο στην εκάστοτε απόφαση και η συμπεριφορά του άλλου εμπλεκόμενου, αν δλδ το παίξει ιστορίας και μάγκας ακόμα και φλας να έχεις σπασμένο τον πηδάς όσο δεν παίρνει, αν όμως δείχνει να κατάλαβε την μαλακία που έκανε και αυτός και οι δικοί του, δίνεις μια ευκαιρία.
Έχω μάθει στην ζωή μου να μην τα βλέπω όλα "άσπρο - μαύρο".
Κι εμένα όταν ήμουν μικρός και άμαθος μου δόθηκαν ευκαιρίες και αντισταθμιστικά αν το θες οφείλω κι εγώ να δώσω.

amyroukai
02/09/2015, 09:55
...

Γελάω (και σε ευχαριστώ για την πρωινή δόση) γιατί λες πολλές αλήθειες, "ξεχασμένες" και κρυμμένες πίσω από το πέπλο του πολιτικώς ορθού.

Σίγουρα δεν είμαστε όλοι το ίδιο... Εγώ ήμουν ΠΟΛΥ χαρούμενος με το ποδήλατο και αναγκάστηκα στα 19 να πάρω δίπλωμα (άσχετα αν ήξερα να χειρίζομαι το αυτοκίνητο, η χρήση του αυτή καθ΄εαυτή δεν με αφορούσε και δεν μου πέρασε καν να το πάρω λάθρα) για να μπορώ να βοηθήσω περισσότερο στη δουλειά.


Έχω σκαλώσει με το πόσο μαλάκας είναι ένας επαγγελματίας που στέλνει παραγγελία με πιτσιρίκι χωρίς δίπλωμα, αυτό με ξεπερνάει. Ότι προϊόν και να εμπορεύεται. Αλλά και αυτοί βασίζονται στο ότι ουδείς έλεγχος υπάρχει πιά σε τίποτα. Λέει τώρα τον σταματάει κλιμάκιο της εφορίας (μη γελάτε, υπήρχαν κάποτε). :bawl: one can dream...

freco
02/09/2015, 10:04
Ειλικρινά ξαφνιάστηκα που κάποιοι "παλιοί" εδώ μέσα θεώρησαν σωστό να την γλυτώσει ο τυπάς χωρίς δίπλωμα.
Τρόμαξε και πήρε το μάθημά του; Θα βγάλει δίπλωμα; Ποιος το εγγυάται αυτό;
Πίσσα και πούπουλα ρε.
Η λογική "την αποζημίωση μου εγώ και δε γαμιέται" δεν την καταλαβαίνω. Δεν έχουμε μάθει τίποτα τελικά. Παρτάκηδες μετά από όσα περνάμε καθημερινά;
Κάθε μέρα παραπονόμαστε για όλους αυτούς τους χάρους που κυκλοφορούν και ρισκάρουμε τη ζωή μας. Τώρα έχεις έναν με ονοματεπώνυμο. Σκισ' τον.
Αν αυτός αύριο ανατρέψει τις προβλέψεις της κάθε Πυθίας, ξαναβγεί στο δρόμο, "φάει" κάποιον και το μάθεις, δεν θα έχεις τύψεις που τον άφησες;
Από εκεί θα περάσεις πάλι αύριο. Κι εσύ κινδυνεύεις.

Φίλε μου, σου εύχομαι ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ, αλλά με τέτοιες λογικές κάποιοι αθώοι την πληρώνουν καθημερινά. Ψυχικά, σωματικά, υλικά.
Για μένα δεν έκανες καλά.


Μα γι' αυτό ρε Σπύρε λέμε "δεδομένων των συνθηκών". Σαφώς και θα έπρεπε να είχε διαφορετική συμπεριφορά αν οι ζημιές δεν περιορίζονταν μόνο στο υλικό μέρος. Επίσης πάντα παίζει ρόλο στην εκάστοτε απόφαση και η συμπεριφορά του άλλου εμπλεκόμενου...

Σε ποιες συνθήκες φίλε Vaska δεν θεωρείται παράνομος και δημόσιος κίνδυνος ο τύπος;
ΣΕ ΚΑΜΙΑ.

ggs
02/09/2015, 10:08
Μα γι' αυτό ρε Σπύρε λέμε "δεδομένων των συνθηκών". Σαφώς και θα έπρεπε να είχε διαφορετική συμπεριφορά αν οι ζημιές δεν περιορίζονταν μόνο στο υλικό μέρος. Επίσης πάντα παίζει ρόλο στην εκάστοτε απόφαση και η συμπεριφορά του άλλου εμπλεκόμενου, αν δλδ το παίξει ιστορίας και μάγκας ακόμα και φλας να έχεις σπασμένο τον πηδάς όσο δεν παίρνει, αν όμως δείχνει να κατάλαβε την μαλακία που έκανε και αυτός και οι δικοί του, δίνεις μια ευκαιρία.
Έχω μάθει στην ζωή μου να μην τα βλέπω όλα "άσπρο - μαύρο".
Κι εμένα όταν ήμουν μικρός και άμαθος μου δόθηκαν ευκαιρίες και αντισταθμιστικά αν το θες οφείλω κι εγώ να δώσω.

+750

sniper
02/09/2015, 10:11
Αποφασίστε όμως κάποια στιγμή τι θέλετε.

Το γνωστό "Να γίνουμε Ευρώπη" ή να παραμείνουμε όπως είμαστε με τα θετικά κι αρνητικά μας;

Μικe777
02/09/2015, 10:14
εάν ήταν φίλος σου στη θέση σου και τον τραυμάτιζε σοβαρά θα ήθελες κάποιος αυτόπτης να πει ψέμματα?


επίσης να προσθέσω κάτι ακόμα γιατί μου φάνηκε γνωστό το ψευδώνυμο και θυμάμαι οτι είχα ξαναγράψει για την οδήγησή σου αλλά ξανα-έπεσε αναίτιο σφουγγάρισμα στα γραφόμενα.



μήπως όμως τελικά πρέπει να προσαρμόσεις την οδήγησή σου στις συνθήκες πόλης και με δεδομένα τα κυβικά και τα φρένα που σου προσφέρει το cbf125?

την 3η φορά δε θα είσαι τόσο τυχερός όπως τις 2 πρώτες.
κι εγω τον Δασκαλο εκανα σε ολους..
ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει στο δρομο!
μια αγαπη!πεθανε για παντα!:(
340348

amyroukai
02/09/2015, 10:15
Αποφασίστε όμως κάποια στιγμή τι θέλετε.

Το γνωστό "Να γίνουμε Ευρώπη" ή να παραμείνουμε όπως είμαστε με τα θετικά κι αρνητικά μας;

Έξω τα διχαστικά διλήμματα.

vaska
02/09/2015, 10:54
Μπαίνουμε σε μια λογική στείρας αντιπαράθεσης η οποία δεν οδηγεί πουθενά πολλώ δε μάλλον σε συμπεράσματα.
Το ότι κάποιος είναι "παλιός" στο moto σε καμία των περιπτώσεων δεν τον κάνει ΣΟΦΟ. Μακάρι να ήξερα τις απαντήσεις για όλα αλλά δεν....
Απέχω πολύ από το να θεωρούμαι παντογνώστης. Το μόνο που είπα είναι τι θα έκανα εγώ στην ίδια περίπτωση. Καλό είναι να καταλάβουμε ότι κανένα περιστατικό δεν μοιάζει με το άλλο, όλα είναι μοναδικά καθώς και οι συνθήκες κάτω από τις οποίες έγιναν. Επίσης κανένα "κωλόπαιδο" χωρίς δίπλωμα δεν είναι ίδιο. Μπορεί και να απέχουν παρασάγγκας.
Είπα λοιπόν ότι αν σταθμίσεις όλα τα δεδομένα που έχεις ίσως και να αξίζει τον κόπο να δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία στον παραβάτη. Αυτό και μόνον.

Υπάρχουν εκεί έξω πολλοί δημόσιοι κίνδυνοι με δίπλωμα. Αν τελικά ο συγκεκριμένος μετά από αυτό που συνέβη το ξαναδεί από άλλη οπτική γωνία και αν οι γονείς του έχουν την κρίση να αποφασίσουν να μην του ξαναεμπιστευτούν όχημα χωρίς δίπλωμα ή αν όλοι θα πράξουν με την λογική του παρτάκια εξαρτάται και κ πάλι από πάρα πολλούς παράγοντες.
Εύχομαι να συμβεί το πρώτο.

ps
Η λογική "να κάνω την δουλειά μου και να πάνε να γ@μηθούν όλοι" μακριά από μένα.
Αυτά από μένα, αφήστε με να βγάλω τις βενζίνες για την βόλτα της Κυριακής στο Ανάπλι.
Φιλιά σε όλους!
:beer:

spyrakos35
02/09/2015, 11:05
Μα γι' αυτό ρε Σπύρε λέμε "δεδομένων των συνθηκών". Σαφώς και θα έπρεπε να είχε διαφορετική συμπεριφορά αν οι ζημιές δεν περιορίζονταν μόνο στο υλικό μέρος. Επίσης πάντα παίζει ρόλο στην εκάστοτε απόφαση και η συμπεριφορά του άλλου εμπλεκόμενου, αν δλδ το παίξει ιστορίας και μάγκας ακόμα και φλας να έχεις σπασμένο τον πηδάς όσο δεν παίρνει, αν όμως δείχνει να κατάλαβε την μαλακία που έκανε και αυτός και οι δικοί του, δίνεις μια ευκαιρία.
Έχω μάθει στην ζωή μου να μην τα βλέπω όλα "άσπρο - μαύρο".
Κι εμένα όταν ήμουν μικρός και άμαθος μου δόθηκαν ευκαιρίες και αντισταθμιστικά αν το θες οφείλω κι εγώ να δώσω.


+750

Σαφώς και δεν είναι όλα ασπρο - μαύρο..... Αλλά κάποια δυστυχώς είναι (ή θα έπρεπε να είναι)....
Ποιον να συγχωρέσω δλδ? Σε ποιον να δώσω δεύτερη ευκαιρία? Σε αυτόν που οδηγούσε χωρίς δίπλωμα? Στους γονείς που του έδωσαν το αμάξι να οδηγάει? Αυτοί οι άνθρωποι/αυτά τα μυαλά, όταν θα γίνει κάτι χειρότερο, θα κοιτάξουν να την σκαπουλάρουν με τον χειρότερο δυνατό τρόπο (βλέπε εγκατάλειψη θύματος)... Κανένα έλεος, είναι θέμα νοοτροπίας που κουβαλάει ο θύτης. ΄
Αρχίδι@ μάθημα πήρε ο μικρός.... Μια χαρά τη σκαπούλαρε ο μικρός και το μάθημα που πήρε είναι αυτό ακριβώς που έγραψε ο καφετζής....

Και γιατί δλδ να μπω σε διαδικασία να κρίνω εγώ ανάλογα με την "ζημιά μου" το πώς θα πράξω από κει και πέρα? Και αν δεν είμαι πλεον σε θέση να τον κάνω τον διαχωρισμό?

Και εγώ έχω "ωφεληθεί" στο παρελθόν ως νέος (<35 :lol:) καθώς και άλλα μέλη της οικογένειάς μου... Και αναγνωρίζω οτι πρέπει να δίνουμε ευκαιρίες.... Εδώ δε μιλάμε όμως οτι αντέγραψες στο διαγώνισμα ή έκανες σκονάκι.... Και προσωπικά εχω δώσει ευκαιρίες σε φάσεις ατυχημάτων που ενώ τραυματίστηκα, στην ερώτηση του Τροχαίου (στην κατάθεσή μου στο τμήμα) αν επιθυμώ την δίωξη της υπεύθυνης (ναι, κοπέλα ήταν) είπα απλά οτι "εφόσον έχει δίπλωμα, άδεια, ασφάλεια, όχι δεν επιθυμώ τη δίωξή της"....



Αποφασίστε όμως κάποια στιγμή τι θέλετε.

Το γνωστό "Να γίνουμε Ευρώπη" ή να παραμείνουμε όπως είμαστε με τα θετικά κι αρνητικά μας;

Αυτό

spyrval
02/09/2015, 11:24
Ελαστικότητα σε θέματα ζωής, θανάτου ή αναπηρίας δεν υπάρχει. Δεν είναι αθώα αυτά τα ψεματάκια, πόσων χρονών είναι, 5 και δεν το σκέφτηκε; Ο ίδιος θα έχει 5-10 φίλους και γνωστούς στους οποίους θα πει πώς τη γλύτωσε.Και αυτοί θα το πουν σε άλλους τόσους. Αφού η γυναίκα του είχε δίπλωμα, γιατί δεν οδηγούσε αυτή; Σε ποιό μπ@υρδέλο σκέφτονται έτσι οι άνθρωποι; Και αφού αυτός χωρίς δίπλωμα έπεσε πάνω σε μηχανάκι και την έβγαλε καθαρή, δεν μπορούμε εμείς να περάσουμε το κοκκινάκι εδώ παρακάτω; Προλαβαίνω σου λέω, δεν έρχεται κανείς. Κλείνω τώρα, μιλάμε μισή ώρα και οδηγώ.

7Tolis
02/09/2015, 11:32
Αφου δε χτύπησε κανείς όλα καλά.Αφου δεν πήρες χρήματα για να δεχτείς αυτή τη τράμπα τότε όλα κακά.
Γίνε αναίσθητος γιατί στο μέλλον θα σε πιάνουν κότσο.Στην Ελλάδα πλέον δεν υπάρχει σωτηρία ούτε ελπίδα.Κοιτα τη πάρτη σου και keep going.

Όσοι διαφωνείτε,καλά κάνετε.

teogtp
02/09/2015, 11:38
Σαφώς και δεν είναι όλα ασπρο - μαύρο..... Αλλά κάποια δυστυχώς είναι (ή θα έπρεπε να είναι)....
Ποιον να συγχωρέσω δλδ? Σε ποιον να δώσω δεύτερη ευκαιρία? Σε αυτόν που οδηγούσε χωρίς δίπλωμα? Στους γονείς που του έδωσαν το αμάξι να οδηγάει? Αυτοί οι άνθρωποι/αυτά τα μυαλά, όταν θα γίνει κάτι χειρότερο, θα κοιτάξουν να την σκαπουλάρουν με τον χειρότερο δυνατό τρόπο (βλέπε εγκατάλειψη θύματος)... Κανένα έλεος, είναι θέμα νοοτροπίας που κουβαλάει ο θύτης. ΄
Αρχίδι@ μάθημα πήρε ο μικρός.... Μια χαρά τη σκαπούλαρε ο μικρός και το μάθημα που πήρε είναι αυτό ακριβώς που έγραψε ο καφετζής....

Και γιατί δλδ να μπω σε διαδικασία να κρίνω εγώ ανάλογα με την "ζημιά μου" το πώς θα πράξω από κει και πέρα? Και αν δεν είμαι πλεον σε θέση να τον κάνω τον διαχωρισμό?

Και εγώ έχω "ωφεληθεί" στο παρελθόν ως νέος (<35 :lol:) καθώς και άλλα μέλη της οικογένειάς μου... Και αναγνωρίζω οτι πρέπει να δίνουμε ευκαιρίες.... Εδώ δε μιλάμε όμως οτι αντέγραψες στο διαγώνισμα ή έκανες σκονάκι.... Και προσωπικά εχω δώσει ευκαιρίες σε φάσεις ατυχημάτων που ενώ τραυματίστηκα, στην ερώτηση του Τροχαίου (στην κατάθεσή μου στο τμήμα) αν επιθυμώ την δίωξη της υπεύθυνης (ναι, κοπέλα ήταν) είπα απλά οτι "εφόσον έχει δίπλωμα, άδεια, ασφάλεια, όχι δεν επιθυμώ τη δίωξή της"....




Αυτό

Δεν πηδανε ετσι ρε μαλεα.........
:tooth:

spyrakos35
02/09/2015, 11:47
Δεν πηδανε ετσι ρε μαλεα.........
:tooth:

Ετσι κι αλλιώς ήταν με τον γκομενο μαζί ρε φίλε...... Και εγώ μερακλής δεν είμαι :moutza:

spyrakos35
02/09/2015, 11:50
Όσοι διαφωνείτε,καλά κάνετε.

δε θα τη βγάλεις έτσι φτηνά ρε :evil:

:lol:

GiorgosLa
02/09/2015, 11:52
Γι αυτο σου λεω.... Πουτσ@@@@@@@@@

Μεχρι να βγει απο το στομα.....


Για ανακόντα μιλάμε πάλι? :confused: :D

7Tolis
02/09/2015, 11:55
δε θα τη βγάλεις έτσι φτηνά ρε :evil:

:lol:

Ηταν σε στυλ ντισκλεημερ.

Οταν πάνε οι Ρουμάνες και πετάνε τα καροτσάκια πάνω στα αμάξια στη Λένορμαν αυτό κάνουν.Δώσε 50 ευρώ και δεν έγινε τίποτα σου λένε.Αφου πρώτα ουρλιαξουν κλάψουν απειλήσουν κτλ κτλ.Χάιντε να ξυπνάμε.

Τίποτα λέμε,κενό παίδες.No mercy.
Οσοι διαφωνείτε,καλά ξανακάνετε.Εσείς.

GFawkes
02/09/2015, 12:02
Η λογικη "για ενα κολοσπιτο δεν θα ριξουμε την κυβερνηση" του Γιαννοπουλου
ζει και βασιλευει...

Εβιβα!

vaska
02/09/2015, 12:19
Δεν πηδανε ετσι ρε μαλεα.........
:tooth:

:lol:
είσαι πολύ Χαλέας λέμε

:moutza:

ChrisNt
02/09/2015, 12:32
Πήρα τηλέφωνο σήμερα την ασφαλιστική και έχω κλείσει ραντεβού για αύριο να έρθουν για φωτογραφίες κτλπ.. Κάποιος έμπειρος σε αυτά τα θέματα αν μπορούσε να με ενημερώσει τι θα πρέπει να διεκδικήσω/ αναφέρω όταν το πάω στο συνεργείο . Όπως ανέφερα έχει γερό χτύπημα στο πηρούνι δηλαδή έχει γίνει βαθούλωμα και επίσης έχουν γρατζουνιστει τα πλαστικά στα πλάγιο μέρος , δεν ξέρω κατά πόσο επηρέασε το χτύπημα την ζάντα και γενικά την μηχανή .Ας με ενημερώσει κάποιος το πως θα πρέπει να ενεργήσω ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα γίνει πλήρη αποκατάσταση της ζημιάς .

dimmie_72
02/09/2015, 12:38
ΠΟΥΤΣ@ μεχρι τελους θελουν......

αυτά τα μέλια και τις μερέντες με καρύδια το πρωί, ξέρω γω.... μήπως να τα περιορίσεις. :D

amyroukai
02/09/2015, 12:45
Πήρα τηλέφωνο σήμερα την ασφαλιστική και έχω κλείσει ραντεβού για αύριο να έρθουν για φωτογραφίες κτλπ.. Κάποιος έμπειρος σε αυτά τα θέματα αν μπορούσε να με ενημερώσει τι θα πρέπει να διεκδικήσω/ αναφέρω όταν το πάω στο συνεργείο . Όπως ανέφερα έχει γερό χτύπημα στο πηρούνι δηλαδή έχει γίνει βαθούλωμα και επίσης έχουν γρατζουνιστει τα πλαστικά στα πλάγιο μέρος , δεν ξέρω κατά πόσο επηρέασε το χτύπημα την ζάντα και γενικά την μηχανή .Ας με ενημερώσει κάποιος το πως θα πρέπει να ενεργήσω ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα γίνει πλήρη αποκατάσταση της ζημιάς .
Ρε αγάπη, τι να σε ενημερώσουν από εδώ μέσα;
Στο συνεργείο γιατί θα πας δηλαδή, απλά για ραντεβού;
Θεωρητικά ότι χτύπησε χρήζει αλλαγής. Αν έχει βαθουλωθεί το πηρούνι θέλει αλλαγή, αν έχει στραβώσει η ζάντα θα φαίνεται στην κύλιση. Τα πλαστικά μάλλον θα τα βάψεις αφού δεν έχουν σπάσει και μιλάμε και για ένα μηχανάκι χαμηλής αξίας. Το συνεργείο σου είναι υπεύθυνο για τον έλεγχο και θα συμφωνήσει με τον πραγματογνώμονα για την επισκευή.
Αν δεν τα βρουν, φτιάχνεις ότι νομίζεις και πας δικαστικά και με τα τιμολόγια θα πληρωθείς, κάποτε που θα τελεσιδικήσει.

ChrisNt
02/09/2015, 12:57
Ρε αγάπη, τι να σε ενημερώσουν από εδώ μέσα;
Στο συνεργείο γιατί θα πας δηλαδή, απλά για ραντεβού;
Θεωρητικά ότι χτύπησε χρήζει αλλαγής. Αν έχει βαθουλωθεί το πηρούνι θέλει αλλαγή, αν έχει στραβώσει η ζάντα θα φαίνεται στην κύλιση. Τα πλαστικά μάλλον θα τα βάψεις αφού δεν έχουν σπάσει και μιλάμε και για ένα μηχανάκι χαμηλής αξίας. Το συνεργείο σου είναι υπεύθυνο για τον έλεγχο και θα συμφωνήσει με τον πραγματογνώμονα για την επισκευή.
Αν δεν τα βρουν, φτιάχνεις ότι νομίζεις και πας δικαστικά και με τα τιμολόγια θα πληρωθείς, κάποτε που θα τελεσιδικήσει.

Αυτό το θεωρητικό είναι που με φοβίζει , υπάρχει περίπτωση δηλαδή το πηρούνι παρά το βαθούλωμα να είναι εντάξει και να μην γίνει αλλαγή ? Από ότι καταλαβαίνω δεν εξαρτάται απο μένα αν θα γίνει αντικατάσταση ... Η μαλακία είναι ότι όταν θα θέλω να την πουλήσω αυτά δεν μειώνουν περεταίρω την αξία της μηχανης?

sniper
02/09/2015, 13:00
Αυτό το θεωρητικό είναι που με φοβίζει , υπάρχει περίπτωση δηλαδή το πηρούνι παρά το βαθούλωμα να είναι εντάξει και να μην γίνει αλλαγή ? Από ότι καταλαβαίνω δεν εξαρτάται απο μένα αν θα γίνει αντικατάσταση ... Η μαλακία είναι ότι όταν θα θέλω να την πουλήσω αυτά δεν μειώνουν περεταίρω την αξία της μηχανης?

Κάτσε να δεις τι θα γίνει γιατί έτσι που το πας (αλλαγή πηρουνιού) μπορεί να στην βγάλουν ολική στο τέλος...


Επίσης, ακόμα δεν εχω καταλάβει πως πας με 60, τρακάρεις με το πηρούνι και καταφέρνεις και δεν πέφτεις (το αποδίδω σε θαύμα) αλλά γδαίρνεις και τα πλαστικά...

dimmie_72
02/09/2015, 13:25
Αυτό το θεωρητικό είναι που με φοβίζει , υπάρχει περίπτωση δηλαδή το πηρούνι παρά το βαθούλωμα να είναι εντάξει και να μην γίνει αλλαγή ? Από ότι καταλαβαίνω δεν εξαρτάται απο μένα αν θα γίνει αντικατάσταση ... Η μαλακία είναι ότι όταν θα θέλω να την πουλήσω αυτά δεν μειώνουν περεταίρω την αξία της μηχανης?

το ραντεβού με τον πραγματογνώμονα θα το δώσεις στο συνεργείο σου όπου πριν θα έχεις μεταφέρει το μηχανάκι και ο μηχανικός σου θα έχει ήδη κάνει τη διάγνωσή του για τις ζημιές. αυτοί οι 2 θα μιλάνε και συ θ'ακούς.

ChrisNt
02/09/2015, 13:26
Επίσης, ακόμα δεν εχω καταλάβει πως πας με 60, τρακάρεις με το πηρούνι και καταφέρνεις και δεν πέφτεις (το αποδίδω σε θαύμα) αλλά γδαίρνεις και τα πλαστικά...

Τα πλαστικά γδάρθηκαν στα πλάγια κάτω κατώ όταν υπήρξε επαφή , η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι ακριβείς λεπτομέριες αυτό που θυμάμαι καλά ήταν ότι μόλις έφαγα το χτύπημα το τιμόνι γύρισε απότομα η μηχανή έγυρε και βρέθηκα στο αντίθετο ρευμα ..το μόνο που έκανα ενστικτοδώς ήταν να γυρίσω το τιμόνι απο την αντίθετη μεριά και για να καλή μου τύχη παρότι ένιωσα να χάνω το μπροστινό μέρος το μηχανάκι "σηκώθηκε" .
Με παρεξήγησες αυτό που ενδιαφέρει είναι να διορθωθούν οι ζημιές που προέκυψαν και να είναι ασφαλές το μηχανάκι.

amyroukai
02/09/2015, 13:27
Όταν λέμε πηρούνι εννοούμε το χρωμέ πράγμα που μπαινοβγαίνει στις μπότες, ναι;
Για να βαθουλώσει όπως λες, δεν είναι τόσο απλό και όχι δεν επισκευάζεται άρα θα πάει αλλαγή σίγουρα.
Μείωση αξίας, πρακτικά όχι... Μιλάμε για μιά μοτοσικλέτα με μέση τιμή στα 1500 ευρώ μεταχειρισμένη; Πόσο να την μειώσει; Και συζητάμε για μοτοσικλέτες που καβαλάνε αρχάριοι, άρα η "άπεφτη" δεν υπάρχει. Να συζητούσαμε για καμμιά του δεκαχίλιαρου να σου πω ναι.

ChrisNt
02/09/2015, 13:44
Όχι λάθος μου , όταν έλεγα πηρούνι εννούσα λίγο ποιο κάτω απο το τελείωμα του χρωμέ πράγματος που μπαινοβγαίνει .Η ανάλυση στις φωτογραφίες δεν είναι καλή αλλά εκει όπου είναι το άσπρο σημάδι έχει παραμορφωθέι( βαθούλωμα ) και γενικά έχει αλλιωθεί όλη η επιφάνια όπως φαίνεται στην φωτογραφία.

340355
340356

lykourgi
02/09/2015, 13:52
Για τις ζημιές στο μηχανάκι θα αποφανθεί το συνεργείο (γι' αυτό επιλέγεις συνεργείο της εμπιστοσύνης σου) και θα τις υποδείξει στον πραγματογνώμονα.

Εσύ θα πρέπει να αναφέρεις και να διεκδικήσεις τις υπόλοιπες ζημιές που τυχόν έπαθες. Πχ ρούχα σχισμένα, κράνος χτυπημένο, κινητό τηλ. σπασμένο κλπ, που συνήθως καταστρέφονται σε ατυχήματα με μοτοσυκλέτες.
Κανονικά αποζημιώνονται τα πάντα. Στην πράξη βέβαια πέφτει παζάρι.

Καλά ξεμπερδέματα.

amyroukai
02/09/2015, 13:52
Οι γρατσουνιές είναι λιγότερες από ότι φανταζόμουν αλλά ορθώς θα αξιώσεις να φτιαχτούν. Βασικά δες τι θα πουν από πλευράς κοστολογίου σε σχέση με την αξία της μοτοσικλέτας (μπες και τύπωσε μερικές αγγελίες για μηχανάκια ίδιας χρονιάς και ίδιου πάνω κάτω εξοπλισμού για να έχεις ένα στοιχείο του τι εμπορική τιμή έχει σήμερα). Ο κίνδυνος όπως σου είπε και ο Sniper είναι να βγει ολική.
Δες τι θα σου πει και ο πραγματογνώμονας...

ChrisNt
02/09/2015, 14:14
Τέλεια συνεργείο εμπιστοσύνης διστυχώς δεν έχω, για λάδια,μπουζί κλτπ μιά φορά το πήγα σε έναν μάστορα και έπειτα τα έκανα μόνος μου.Έχω ακούσει καλά λόγια για ένα μέλος του φόρουμ και απ'οτι είδα αναλαμβάνει τέτοιες περιπτώσεις οπότε προς τα εκει με βλέπω.Τέσπα να δούμε τι θα γίνει τις επόμενες μέρες ...

cityfly
02/09/2015, 14:22
Δεν νομίζω πως έχει κάποια σχέση αυτό που λες ..εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να αποζημιωθώ .Στην αντίθετη περίπτωση θα έπρεπε να τρέχω σε δικαστήρια για να βρω το δίκιο μου..η κάνω λάθος ?

εφόσον το αυτοκίνητο είναι ασφαλισμένο δεν θα έτρεχες στα δικαστήρια, θα αποζημειωνώσουν κανονικότατα, ο οδηγός θα έτρεχε στα δικαστήρια με την ασφαλιστική και την αστυνομία.

amyroukai
02/09/2015, 14:32
Μιά ένσταση επ' αυτού, αν ο πραγματογνώμων δεν δεχτεί το κοστούμι που θα ράψει το συνεργείο, μόνο δικαστικά αποζημιώνεσαι, με αγωγή κατά της ασφαλιστικής και του οδηγού, προσκομίζοντας τιμολόγια και αξιώνοντας και τους νόμιμους τόκους.

cityfly
02/09/2015, 14:33
Πήρα τηλέφωνο σήμερα την ασφαλιστική και έχω κλείσει ραντεβού για αύριο να έρθουν για φωτογραφίες κτλπ.. Κάποιος έμπειρος σε αυτά τα θέματα αν μπορούσε να με ενημερώσει τι θα πρέπει να διεκδικήσω/ αναφέρω όταν το πάω στο συνεργείο . Όπως ανέφερα έχει γερό χτύπημα στο πηρούνι δηλαδή έχει γίνει βαθούλωμα και επίσης έχουν γρατζουνιστει τα πλαστικά στα πλάγιο μέρος , δεν ξέρω κατά πόσο επηρέασε το χτύπημα την ζάντα και γενικά την μηχανή .Ας με ενημερώσει κάποιος το πως θα πρέπει να ενεργήσω ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα γίνει πλήρη αποκατάσταση της ζημιάς .

ό,τι πλαστικό έχει γρατζουνιά αντικατάσταση
πρέπει μάλλον να μετρηθεί η μηχανή να δεις αν έχει στραβώσει κάτι κλπ κλπ

amyroukai
02/09/2015, 14:35
Μέτρημα που λες, διαφήμιζε ο Παπασταύρου ένα μηχάνημα με Laser που ελέγχει πλαίσιο χωρίς να λύσει το μηχανάκι όλο απ' ότι θυμάμαι.

*με ένα 20ρικο; Κάτι τέτοιο "εύκολο" τέλος πάντων.

spyrakos35
02/09/2015, 14:39
Μέτρημα που λες, διαφήμιζε ο Παπασταύρου ένα μηχάνημα με Laser που ελέγχει πλαίσιο χωρίς να λύσει το μηχανάκι όλο απ' ότι θυμάμαι.

*με ένα 20ρικο; Κάτι τέτοιο "εύκολο" τέλος πάντων.

ακόμα έτσι είναι αλλά σαν την καλίμπρα κανενα μηχανημα

amyroukai
02/09/2015, 14:46
Ναι ρε γμτ, αλλά τελευταία φορά που την χρειάστηκα για τσεκ είχε 400 ευρωπαϊκά. Καμμία σχέση...

spyrakos35
02/09/2015, 14:48
Ναι ρε γμτ, αλλά τελευταία φορά που την χρειάστηκα για τσεκ είχε 400 ευρωπαϊκά. Καμμία σχέση...

τσου, εμένα 50€ μου πήρε ο καλιμπράς

δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει βεβαια το λύσε-δέσε.....

BoSS_Man*
02/09/2015, 14:59
Όλοι λίγο πολύ έχουμε οδηγήσει χωρίς δίπλωμα αλλά μην το κάνουμε θέμα, όποιος οδηγάει χωρίς τα απαραίτητα έγγραφα να αναλάβει τις ευθύνες του και τέλος.

Στο θέμα σου τώρα, αν έχει ασφάλεια αποζημιώνεσαι κανονικά και δεν θα βρεις κανένα μπελά και πολύ καλά έκανες που φώναξες την τροχαία να έρθει να κάνει καταγραφή του περιστατικού, δυστυχώς είναι κρίμα ο άλλος ο συνάνθρωπος μας δεν έχει δίπλωμα αλλά και ούτε την κατάλληλη παιδεία για το ότι δεν πρέπει να οδηγάει έτσι λόγο έλλειψης γνώσεων λόγο της νεανικής του ηλικίας, μακάρι να του βγει σε καλό αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.

Αν είναι ανασφάλιστος και έχεις αποζημίωση από ανασφάλιστο πάλι σε πληρώνει η ασφαλιστική σου και τα ζητάει από τον υπαίτιο του ατυχήματος, αν όμως δεν έχεις εσύ την κάλυψη από ανασφάλιστο είτε θα τα βρείτε μεταξύ σας είτε από την διαδικασία των δικαστηρίων.

Αυτά.

Billymuse
02/09/2015, 15:39
Στο κομάτι που το παιδί που σε χτύπησε δεν είχε δίπλωμα εφόσον δεν υπάρχει τραυματισμός καλα έκανες και έκατσες να σου κάνει δήλωση η μητέρα του
γιατι μετα θα έφτιαχνες τις όποιες ζημιές σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου. Για το παιδί που οδηγούσε χωρίς δίπλωμα μη πω ποσα χρόνια οδηγούσα και εγω
μέχρι να βγάλω :look: ήξερα τις συνέπειες και φυσικά δεν το λεω ουτε με υπερηφάνεια ούτε για μαγκιά και ανωτερότητα,αλλα το δίπλωμα δεν κάνει τον άλλο
αυτοματα σωστο και πρσεκτικό οδηγό ειδικα σε μια χώρα που οι 99 στους 100 λαδώνουν..θυμάμαι στα 16-17 οδηγούσα πολυ καλύτερα και πιο πρεσκτικά
απο κάτι ''έμπειρους και με δίπλωμα οδηγούς''. Το τι θα κάνει τωρα ο άλλος που σε χτύπησε η οικογένεια του το ξέρει και δε νομίζω να τον αφήσουν ξανα
παίζει ουτε ο ιδιος να θέλει να ξανα έχει παρόμοια εμπειρία και χειρότερη αν υπάρχει τραυματισμός. Μακαρί να βγει προς όλους σας σε κάτι καλο
για σενα να υπολογίζεις καλυτερα και πιο ψύχραιμα τα φρένα πανικού η ποτε σε παίρνει να γκαζωνεις για να αποφύγεις κάτι, και για τον μικρό οτι
ηταν μια φορα τυχερός δε θα υπάρξει άλλη,και για τους γονείς του αν ειναι κατα το τυπικο υπεύθυνοι να τον πάνε χθες κιολας να κάνει μαθήματα για το
δίπλωμα..:wave2:

PetranGR
02/09/2015, 15:55
εντύπωση μου κάνει που μέσα εδώ γράφεται οι περισσότεροι και παραδέχεστε ότι έχετε οδηγήσει χωρίς δίπλωμα.Μπράβο μυαλά.Μπράβο.

ΔΕΝ έχω βγεί από το σπίτι μου χωρίς δίπλωμα δεν έχω οδηγήσει ΤΊΠΟΤΑ χωρίς δίπλωμα,γιατί ΕΤΣΙ ΠΡΈΠΕΙ . Τώρα θα με πεί κάποιος, ότι αν ξέρεις να οδηγάς,σε χωριά κτλ. τι να το κάνεις το δίπλωμα, ή από το άλλο "ήξερα να οδηγώ στου μπάρμπα μου" οπότε ξέρω τι να κάνω στο δρόμο και ότι μ@λ@κία κατέβει στου κάθε ενός.
ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΚΑΛΆ.

Ο παραβάτης θα έπρεπε να τιμωρηθεί και μάλιστα στα ίσια χωρίς να φωνάξει γονείς κτλ. θα θέλατε να ήταν στην θέση του παιδιού με την μηχανή το παιδί σας και να πέθαινε ; χτύπα ξύλο.Θα αφήνατε τον παραβάτη έτσι απλά ε ;ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΞΩ ΧΩΡΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ.

Συμφωνώ πλήρως με τον Spyrakos35 από τις πρώτες σελίδες.

Billymuse
02/09/2015, 16:01
οποτε αν σκοτώσει κάποιος το παιδί μας και έχει δίπλωμα αυτο θα απαλύνει τον πόνο

PetranGR
02/09/2015, 16:06
οποτε αν σκοτώσει κάποιος το παιδί μας και έχει δίπλωμα αυτο θα απαλύνει τον πόνο

με βλέπεις να το εννοώ έτσι ;

ChrisNt
02/09/2015, 16:08
θυμάμαι στα 16-17 οδηγούσα πολυ καλύτερα και πιο πρεσκτικά
απο κάτι ''έμπειρους και με δίπλωμα οδηγούς''.
To βρίσκω απίθανο κάποιος να οδηγάει καλά σε τέτοια ηλικία γιατί καλώς η κακώς τα μυαλά πετάνε.. ίσως να νόμιζες ότι οδηγούσες καλά γιατί είχες άγνοια του κινδύνου .Και εγώ στα 18 νόμιζα πως οδηγούσα καλά αλλά τώρα πλέον στα 23 λέω τι μαλακίες έκανα ..
Στην περίπτωση του ατυχήματος μου όταν τον ρώτησα για ποιο λόγο βγήκε έτσι μου είπε πως δεν έβλεπε γιατί υπήρχαν παρκαρισμένα οχήματα και καλοπροαίρετα του είπα πως υπάρχει διπλή διαχωριστική γραμμή πράγμα το οποίο απαγορεύει την κίνηση προς την αντίθετη λωρίδα . Καλώς η κακώς έχουμε μάθει να παρακάμπτουμε τους κανόνες για την διευκόλυνση μας και μερικές φορές τους ξεχνάμε κιόλας .

Billymuse
02/09/2015, 16:13
με βλέπεις να το εννοώ έτσι ;

Μαν το παιδί μου μπορεί να το σκοτώσει και ο πιτσιρικάς που έχει πάρει το δίπλωμα με 20 ώρες(45λεπτα) οδήγησης σε ρυθμούς αργους(δεν εννοώ οτι πρέπει να παει με τα 1000)
και που πριν κάνει το πρώτο μάθημα του με τον δάσκαλο να μην έχει πιάσει τιμόνι του στο playstation. Στη συγκεκριμένη ηλικία το οτι έχεις δίπλωμα δε σημαίνει
οτι σε κάνει κατάλληλο οδηγό με την πρώτη. ειδικα σε αυτη τη κωλοχώρα που λαδώνεις και το παίρνεις και οδηγάς σαν ορκ

Billymuse
02/09/2015, 16:14
To βρίσκω απίθανο κάποιος να οδηγάει καλά σε τέτοια ηλικία γιατί καλώς η κακώς τα μυαλά πετάνε.. ίσως να νόμιζες ότι οδηγούσες καλά γιατί είχες άγνοια του κινδύνου .Και εγώ στα 18 νόμιζα πως οδηγούσα καλά αλλά τώρα πλέον στα 23 λέω τι μαλακίες έκανα ..
Στην περίπτωση του ατυχήματος μου όταν τον ρώτησα για ποιο λόγο βγήκε έτσι μου είπε πως δεν έβλεπε γιατί υπήρχαν παρκαρισμένα οχήματα και καλοπροαίρετα του είπα πως υπάρχει διπλή διαχωριστική γραμμή πράγμα το οποίο απαγορεύει την κίνηση προς την αντίθετη λωρίδα . Καλώς η κακώς έχουμε μάθει να παρακάμπτουμε τους κανόνες για την διευκόλυνση μας και μερικές φορές τους ξεχνάμε κιόλας .

Ειπα οτι οδηγούσα καλύτερα απο άλλους πες και λιγο μεγαλυτερους,αν θες να το πω αλλιώς οδηγούσα σωστά (οδηγώ δε σημαινει οτι κάνω κάθε μέρα 100χιλιομετρα αλλα μικρές διαδρομές πχ προς το γήπεδο για προπόνηση.. ;)

PetranGR
02/09/2015, 16:16
Μαν το παιδί μου μπορεί να το σκοτώσει και ο πιτσιρικάς που έχει πάρει το δίπλωμα με 20 ώρες(45λεπτα) οδήγησης σε ρυθμούς αργους(δεν εννοώ οτι πρέπει να παει με τα 1000)
και που πριν κάνει το πρώτο μάθημα του με τον δάσκαλο να μην έχει πιάσει τιμόνι του στο playstation. Στη συγκεκριμένη ηλικία το οτι έχεις δίπλωμα δε σημαίνει
οτι σε κάνει κατάλληλο οδηγό με την πρώτη. ειδικα σε αυτη τη κωλοχώρα που λαδώνεις και το παίρνεις και οδηγάς σαν ορκ

Τώρα μιλάς σωστά και με βρίσκεις ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνο με ότι έγραψες.
Απλά , γνώμη μου και σκέψη μου που αν πάω να την γράψω εδώ θα με πάρει πολύ ώρα και συνήθως σεντόνια δεν γράφω (μόνο αν είναι το παρτάλι μου) , ότι τώρα ο άλλος ,δεν θα του γίνει μάθημα,τις καπούλαρε και ουσιαστικά δεν έχει καταλάβει το λάθος του άρα θα οδηγάει ίσως πιο επιθετικά κτλ. και ίσως την επόμενη φορά να είναι χειρρότερα τα πράγματα.Πολύ χωριάτικα να το γράψω χωρίς να αναλύσω παραπάνω.

Billymuse
02/09/2015, 16:20
Το θέμα ειναι να αλλάξει η νοοτροπια γενικότερα σε πολλα πράγματα στην οδήγηση ουτε η παρανομια ειναι λύση και ας ειναι κάποιος ο νεος Ρόσι,αλλά ούτε λέμε
στα 18 οδηγα μέχρι 125 κυβικά μηχανάκι αλλα μπορείς στο αυτοκίνητο να οδηγήσεις τα 200 άλογα του μπαμπα ;)

Ζεύκας
02/09/2015, 16:45
Αποφασίστε όμως κάποια στιγμή τι θέλετε.

Το γνωστό "Να γίνουμε Ευρώπη" ή να παραμείνουμε όπως είμαστε με τα θετικά κι αρνητικά μας;


Έξω τα διχαστικά διλήμματα.

https://www.youtube.com/watch?v=C6rZzwH-_Pg

ChrisNt
02/09/2015, 17:03
https://www.youtube.com/watch?v=C6rZzwH-_Pg

χαχαχα πραγματικά για ντομάτες :lol: καλά που δεν έκλαψε σαν τον μπογδάνο

cityfly
02/09/2015, 17:39
ρε παιδιά διαβάζω για τον πιτσιρικά που δεν είχε δίπλωμα και πολλοί από μας οδηγούσαν χωρίς δίπλωμα κλπ.
πρώτον δεν ξέρω πόσοι είναι αυτοί οι πολλοί αλλά πχ εγώ το μόνο που οδήγησα χωρίς δίπλωμα ήταν μαθαίνοντας να οδηγώ (αυτοκίνητο) με τον πατέρα μου κάνοντας κύκλους μεσα σε άδειο πάρκινγκ παραλίας το χειμώνα. Είμασταν εμείς και 2-3 ακόμα που έκαναν το ίδιο πράγμα. Φαντάζομαι δεν θα ήμουνα ο μόνος. Ειδικά όσοι μεγαλώσαμε σε μεγάλες πόλεις, στα χωριά πιθανότατα να είναι δαχτυλοδικτούμενοι αυτοί που οδήγησαν πρώτη φορά μετά τα 18.
Αλλά πέραν αυτού ο άνθρωπος γράφει
"Το παιδί που οδηγούσε δεν είχε δίπλωμα όποτε φώναξε την οικογένεια του και με παρακάλεσε να δηλώσουμε ότι η γυναίκα του οδηγούσε και συμφώνησα"
εμένα αυτό δεν μου κάνει για πολύ νεαρό μου κάνει μάλλον για κάποιον που οδηγεί χρόνια και για κάποιον λόγο δεν έχει βγάλει ακόμα δίπλωμα, τώρα το τι άνθρωπος είναι, αν μετά από αυτό θα πάει να το βγάλει να είναι εντάξει ή θα συνεχίσει τα ίδια δεν το ξέρουμε. Μπορεί και να μην οδηγεί σχεδόν ποτέ και μία φορά που πήγε να το κουνήσει να έγινε η στραβή, ποιος ξέρει;

irinia
02/09/2015, 18:31
ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ



Στη μπαρμπαριά όπου αν κλέψεις σου κόβουν το χέρι.....!!!!
Αυτό το moto.gr συνέχεια με εκπλήσσει.........τόσοι νομοταγείς εδώ μέσα..??
Και πολύ αυστηροί ρε πούστη μου,κέρβεροι λέμε,α..πα...πα...πα....πα

teogtp
02/09/2015, 20:07
Μαν το παιδί μου μπορεί να το σκοτώσει και ο πιτσιρικάς που έχει πάρει το δίπλωμα με 20 ώρες(45λεπτα) οδήγησης σε ρυθμούς αργους(δεν εννοώ οτι πρέπει να παει με τα 1000)
και που πριν κάνει το πρώτο μάθημα του με τον δάσκαλο να μην έχει πιάσει τιμόνι του στο playstation. Στη συγκεκριμένη ηλικία το οτι έχεις δίπλωμα δε σημαίνει
οτι σε κάνει κατάλληλο οδηγό με την πρώτη. ειδικα σε αυτη τη κωλοχώρα που λαδώνεις και το παίρνεις και οδηγάς σαν ορκ

Ρε Βασίλη, καποια στιγμη πρέπει να μπει μία ταξη σε αυτην την χωρα.
Δεν μπορεί με τις ευλογιες της οικογένειάς να παρανομουμε οπότε μας άρεσει και οπότε μας βολεύει.
Μετα γράφουμε στο σε Ειδα για συμπεριφορές απιστευτες....

teogtp
02/09/2015, 20:24
ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ



Στη μπαρμπαριά όπου αν κλέψεις σου κόβουν το χέρι.....!!!!
Αυτό το moto.gr συνέχεια με εκπλήσσει.........τόσοι νομοταγείς εδώ μέσα..??
Και πολύ αυστηροί ρε πούστη μου,κέρβεροι λέμε,α..πα...πα...πα....πα

Να φανταστω οτι οποίος εκανε σκονάκι στην ταξη σου έπαιρνε και βραβείο;

spyrakos35
02/09/2015, 20:46
Να φανταστω οτι οποίος εκανε σκονάκι στην ταξη σου έπαιρνε και βραβείο;

Δε νομιζω να επιασε και κανεναν

:lol:

irinia
02/09/2015, 21:20
Να φανταστω οτι οποίος εκανε σκονάκι στην ταξη σου έπαιρνε και βραβείο;




OXI NA ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΣΙΧΑΝΟΜΟΥΝΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ



Να ψάχνω από τον διπλανό μου.Κάπως έτσι τελείωσα το σχολείο και το πανεπιστήμιο.
Όσοι είναι Σαλονικιοί ξέρουν,το 5ο Γυμνάσιο και Λύκειο μαζί φυσικά ,του 70..!!
Τρόντζος,Ιωαννίδης,Χατζηνάσιος ο συνθέτης,Σαββόπουλος κ.λ.π....σχολείο με
ΑΡΧΙΔΙΑ..!! 72 τελειώσαμε ,72 μπήκαμε σε ανώτατες σχολές...!!!
Ολοι εσείς οι βασιλοκότεροι του βασιλιά ρίξτε μια ματιά στον καθρέφτη
και ρίχτε του ένα φτύσιμο μη βασκαθείτε....!!!!!

taisteal
02/09/2015, 23:39
Σχολειο με ΑΡΧΙΔΙΑ..


:lol::lol::lol:

irinia
03/09/2015, 05:43
Σχολειο με ΑΡΧΙΔΙΑ..


:lol::lol::lol:



ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ




Απλά θα σου πω ότι όταν φθάσαμε στην 4η τάξη,δηλαδή πρώτη λυκείου
ο διευθυντής μας μάζεψε και μας είπε πως όσοι δεν μπορούν πρέπει να αλλάξουν σχολείο
διότι ΤΟΤΕ χάναμε χρονιές,μέναμε στην ίδια τάξη,κάτι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ σήμερα.
Οι δύο φίλοι μου ό ένας έχασε μια χρονιά και ο άλλος μετά από δύο χαμένες χρονιές
έφυγε γιατί δεν θα τελείωνε ποτέ..!!!
Με τη μία λοιπόν πολλά παιδιά έφυγαν περίπου το 30% και πήγαν σε κάποιο παράρτημα.
Προχθές διάβαζα το νέο ρεκόρ εισαγωγής στα ΤΕΙ με 1,13 παρακαλώ,και στα ΑΕΙ με 3,33
σε κάποιο ΤΕΙ στη Φθιώτιδα στο τμήμα διοίκησης, και στα ΑΕΙ στην Ιταλική γλώσσα..!!!
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΗΜΕΡΑ...!!
Άλλες εποχές,άλλα ήθη,γιαυτό όταν σας βλέπω να το παίζετε αυστηροί κριτές
ΒΑΖΩ ΤΑ ΓΕΛΙΑ...!!!!:lol:
Ο Ντοστογιέφσκι έχει γράψει πριν πολλά χρόνια το έγκλημα και τιμωρία,όποιος έχει χρόνο
ας το διαβάσει θα του κάνει καλό...!!
ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΡΧΙΔΙΑ,που ΕΠΕΛΕΓΕ μαθητές με επίσης
ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ............!!!!!!!
Η διαφορά μου με εσάς τη νέα γενιά είναι πως ΠΟΛΛΟΙ από εμάς τους εξηντάρηδες,όχι όλοι βέβαια, μεγαλώσαμε
με ΑΞΙΕΣ,ενώ εσείς δεν ΞΕΡΕΤΕ καν τι είναι αυτό...!!!
Παράδειγμα για γέλια..?? Να έρχεσαι με το τσιγάρο στο στόμα και να λες σε κάποιον πιτσιρικά......
μην καπνίζεις παιδάκι μου γιατί κάνει κακό στην υγεία σου.Έτσι και εδώ μέσα οι αυστηρότεροι κριτές γίνονται
ή αυτοί που έχουν ΦΑΣΙΣΤΟΕΙΔΕΙΣ απόψεις ή οι βασιλικότεροι του βασιλιά,γιατί..?? Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου..!!
Κόμπλεξ..??Ανασφάλειες..??Ανεκπλήρωτοι πόθοι..??Κατάλοιπα παιδικά..??
Οι κοινωνίες είναι σίγουρο ότι δε χτίζονται με την προτεσταντική φιλοσοφία της σκληρής τιμωρίας,όπως
αυτή των Γερμαναράδων που τιμωρούν όλη την Ευρώπη αυτή τη στιγμή όπως θέλησαν να το κάνουν
2 φορές και στο παρελθόν με τους 2 παγκοσμίους πολέμους....!!!
ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΗ ΠΑΙΔΟΦΙΛΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ...!!!
Αλλιώς είμαστε ΖΩΑ,τετράποδα...!!!

LogOutGoRide
03/09/2015, 06:51
Αρχίζω και συμφωνώ με τον αποπάνω (εντάξει μην το παραγ@μ@@&*σουμε όχι σε όλα).
Μάλιστα. Είσαστε λοιπόν η ελίτ (όχι όλοι βέβαια) και γιαυτό η γενιά σας, έσωσε την χώρα (όλοι μαζί βέβαια) με τις αξίες που σας έδωσαν. Κρίμα για τους υπόλοιπους εμάς. Πρόσεξε τώρα τι θα απαντήσεις για τις αξίες που μας έδωσαν οι πατεράδες μας γιατί τσουβάλιασες όλον τον κόσμο.
Πόσο φασιστικό είναι αυτό;

spyrakos35
03/09/2015, 07:25
Εχω στα χέρια μου μια πραγματογνωμοσύνη (απο πιστοποιημένο πραγματογνώμονα) που λέει οτι έχω ζημιά "6.500 € συν ό,τι προκύψει κατά το λύσιμο της μοτοσυκλέτας" από το ατύχημα του Φλεβάρη οπου ένας ανασφάλιστος που δεν έπρεπε να κυκλοφορεί στο δρόμο, αποφάσισε να πέσει πάνω μου (ευτυχώς δεν χτύπησα αν και δεν ξέρω αν οι ενοχλήσεις στην χειρουργημένη μέση μου είναι απόρροια εκείνου του ατυχήματος) .....

Μετά τα παραπάνω που διάβασα, λέω να του δώσω μία δεύτερη ευκαιρία, να αποσύρω τις αγωγές και να βάλω στον κώλο μου την πραγματογνωμοσύνη.... δε γαμιέται μωρέ, δωστου μια ακόμα ευκαιρία...

Ευχαριστώ που μου ανοίγετε τα μάτια σύντροχοι....

:beer:

amyroukai
03/09/2015, 07:47
ρε Σπύρο, ο άνθρωπος τι δηλαδή, δεν έχει δικαίωμα να κυκλοφορεί; θα τον κλείσεις σπίτι; να χαλάσει το αμάξι ακίνητο; το είστε εσείς οι πλούσιοι ελιτιστες όλα εύκολα τα βλέπετε.

spyrakos35
03/09/2015, 07:54
ρε Σπύρο, ο άνθρωπος τι δηλαδή, δεν έχει δικαίωμα να κυκλοφορεί; θα τον κλείσεις σπίτι; να χαλάσει το αμάξι ακίνητο; το είστε εσείς οι πλούσιοι ελιτιστες όλα εύκολα τα βλέπετε.

Σωστα ρε Γιαννη, mercrdes slk ηταν αυτη..... Να χαλασει; Κριμα απ τον θεο....

pipe_smoker
03/09/2015, 08:04
Γιατι πρεπει να τα κάνουμε όλα ισαδι και να μην μπορούμε να εξετάσουμε κάθε περίπτωση κατα πώς της πρεπει, δεν το καταλαβαίνω.

Τεσπα, με κάλυψε ο ggs και ο βασκα.

LogOutGoRide
03/09/2015, 08:11
Γιατι πρεπει να τα κάνουμε όλα ισαδι...

Γιατί μερικοί έχουν τον άστριφτο

spyrakos35
03/09/2015, 08:21
Γιατί μερικοί έχουν τον άστριφτο

ή γιατί σε μερικούς δεν έχει τύχει ακόμη.... ;)

και το απεύχομαι :beer:

amyroukai
03/09/2015, 08:22
Γιατι πρεπει να τα κάνουμε όλα ισαδι και να μην μπορούμε να εξετάσουμε κάθε περίπτωση κατα πώς της πρεπει, δεν το καταλαβαίνω.

Τεσπα, με κάλυψε ο ggs και ο βασκα.

Δεν είχα δώσει την πρέπουσα στο ότι το "παιδί" ήταν παντρεμένο... άρα δεν ήταν 17χρόνο με ορέξεις. μεγάλος άνθρωπος λοιπόν, ο οποίος παραδίδει παραγγελίες. και Ναι ή κακούργα κενωνία και η κρίση δεν τον αφήνει να οδηγεί νομίμως γιατί ξέρεις τι χρεωνουνε ρε κολλητέ για δίπλωμα που να τα βρώ. ας του δώσουμε ( μάλλον πιο σωστά ήδη του δόθηκε) μια ακόμα ευκαιρία. για ποιό πράγμα δεν κατάλαβα μόνο. Αυτός πάντως τώρα που την γλίτωσε και δεν έχει καμμία πίεση, μια ευκαιρία να παραδώσει παραγγελίες την έχει. κι έχει ο Θεός μωρέ. σιγά μην του ξανατύχει στραβή.

pipe_smoker
03/09/2015, 09:01
Γιατί μερικοί έχουν τον άστριφτο

Α το σωστό να λέγεται.
Εδώ συμφωνάμε:lol:



ή γιατί σε μερικούς δεν έχει τύχει ακόμη.... ;)

και το απεύχομαι :beer:

Μπορεί και να έχει τύχει ρε Σπύρο αλλά να έχει άλλο τρόπο αντιμετώπισης των πραγμάτων ακόμα κι αν την έχει φάει στο γκώλο.
Σωστό ή λάθος, δεν εξετάζω αυτό.



Δεν είχα δώσει την πρέπουσα στο ότι το "παιδί" ήταν παντρεμένο... άρα δεν ήταν 17χρόνο με ορέξεις. μεγάλος άνθρωπος λοιπόν, ο οποίος παραδίδει παραγγελίες. και Ναι ή κακούργα κενωνία και η κρίση δεν τον αφήνει να οδηγεί νομίμως γιατί ξέρεις τι χρεωνουνε ρε κολλητέ για δίπλωμα που να τα βρώ. ας του δώσουμε ( μάλλον πιο σωστά ήδη του δόθηκε) μια ακόμα ευκαιρία. για ποιό πράγμα δεν κατάλαβα μόνο. Αυτός πάντως τώρα που την γλίτωσε και δεν έχει καμμία πίεση, μια ευκαιρία να παραδώσει παραγγελίες την έχει. κι έχει ο Θεός μωρέ. σιγά μην του ξανατύχει στραβή.


Ναι βρε μανούλα μου.

Μπορώ να σου γράψω κι εγώ μια ομορφιά σαν την παραπάνω και να σου περιγράφω τί θα μπορούσε να έχει συμβεί αν το παλουκάρι είχε δίπλωμα και παρ'όλα αυτά ήταν μαλάκας.

Δε θα ζυγίσω το ίδιο κάποιον που θα μου τρακάρει παρκαρισμένο αμάξι και θα κατέβει κάτω άσπρος από το χεσιό του και θα μου ζητήσει να φωνάξει τον αδερφό του να πούμε ότι το έκανε εκείνος γιατί ο ίδιος δεν έχει δίπλωμα, με κάποιον που έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα αλλά αντί για το παρκαρισμένο μου αμάξι πήρε σβάρνα τη μάνα μου.

Και ούτε έχει λογική το slippery slope και άλλα εύηχα πεταλουδοφαινόμενα, ότι αυτός που θα του τη χαρίσω εγώ επειδή μου έφαγε τη λαμαρίνα, αύριο θα φάει το 5άχρονο παιδάκι του γείτονα καθώς θα παίζει χαμογελαστό κι αμέριμνο στο δρόμο με ένα αδέσποτο μικρό σκυλάκι.

Ξαναλέω, δυο δράμια μυαλό χρειάζεται να ξεχωρίσουμε την περίπτωση του πότε πρέπει να γίνουμε χειρότεροι κι από μπάτσο (μέχρι να έρθουν οι μπάτσοι) και πότε μπορούμε να πούμε ένα "δε γαμιέται".

amyroukai
03/09/2015, 09:14
εν προκειμένω το λέμε το δεπαναγαργαληθει γιατί δεν χτύπησε κανείς. δεκτό.


το αφού όλοι τα ίδια κάναμε ( και σε αυτό...) φυσικό να τα κάνει και δαύτος και Haley Joel osmand pay it forward μπου χου χου δεν νιώθω.


συν το ότι με άλλο αέρα θα έρθει ο πραγματογνωμωνας σήμερα, με άλλο αν την υπόθεση την έχει χαμενη η εταιρεία.

spyrakos35
03/09/2015, 09:35
μα να μην της δώσουν μία "ευκαιρία" οι τρόμπες..... (http://www.huffingtonpost.gr/2015/09/03/diethnes-florida-odigos-exagora_n_8080752.html?1441259592&utm_source=News247&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget)

:lol:

teogtp
03/09/2015, 09:44
μα να μην της δώσουν μία "ευκαιρία" οι τρόμπες..... (http://www.huffingtonpost.gr/2015/09/03/diethnes-florida-odigos-exagora_n_8080752.html?1441259592&utm_source=News247&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget)

:lol:

Καλα ειπες ρε Σπυρο.
Π@@@@ΥΤΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ θελουν..............:D

spyrakos35
03/09/2015, 09:47
Καλα ειπες ρε Σπυρο.
Π@@@@ΥΤΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ θελουν..............:D

Μωρε εγω τα λεω πριν συμβουν αλλα δε με ακουτε.....

:lol: