PDA

View Full Version : Εφορία - χρέος - ειρηνοδικείο και τρέχα γύρευε



BoSS_Man*
02/09/2015, 15:08
Το λοιπόν, πάω σήμερα εφορία να πληρώσω ένα χρέος όλα εντάξει και μου λέει στο ταμείο το αφμ σας είναι δεσμευμένο, λέω δεν γίνεται για το χρέος αυτό πρέπει να είναι, όχι λέει από το ειρηνοδικείο Νισήρου ένα ποσό, ρωτάω ναι αλλά τι είναι και δεν μπορούν να δούνε τι είναι!

Τώρα εγώ τι κάνω; Δεν έχω πάει ποτέ σε αυτό το μέρος, δεν ξέρω κανέναν και δεν ξέρω τι να κάνω με αυτό το θέμα; Δεν έχω ειδοποιηθεί ποτέ για κάποιο ειρηνοδικείο.

Έχω μόνο ένα χαρτί γράφει Αρ. εγγράφου , ημερομηνία προ - περσινή και οργανισμός Ειρηνοδικείο Νισήρου (το έχουνε και ανορθόγραφα :D) . Πώς θα μάθω περί τίνος πρόκειται;

Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή.

sniper
02/09/2015, 15:13
Δικηγόρος.

BoSS_Man*
02/09/2015, 15:14
Δικηγόρος.

Αδερφέ ο δικηγόρος θα ζητήσει τα μαλλιά της κεφαλής του και δεν είναι εποχές για έξοδα.

Sapadak
02/09/2015, 15:21
Αδερφέ ο δικηγόρος θα ζητήσει τα μαλλιά της κεφαλής του και δεν είναι εποχές για έξοδα.

Τηλεφωνο στο ειρηνοδικείο

George_Sp
02/09/2015, 15:22
Νομίζω οτι το ειρηνοδικείο στη Νίσυρο πριν 2-3 χρόνια σταμάτησε να λειτουργεί και πλέον συστεγάζεται στη Κω.

Ρίξε τηλέφωνο στο ΚΕΠ Νισύρου που σίγουρα θα ξέρουν μιας και αρκετή χαρτούρα και δικαιολογητικά περνάνε από τα χέρια τους αν ζητηθούν από υποθέσεις για το ειρηνοδικείο.

τηλ.:2242048746

Ειρηνοδικείο Κω
22420 22206

BoSS_Man*
02/09/2015, 15:27
Τηλεφωνο στο ειρηνοδικείο

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει κάπου τηλ. όπου και να κοίταξα, τότε μάλλον αυτό που λέει ο Γιώργος έχει γίνει και θα κάνω.

MG-KTiNoS
02/09/2015, 15:57
Δικηγόρος.
Αυτό...

Desperado
02/09/2015, 16:28
Ωχ..μπλέξιμο με ελληνικό δημόσιο, με ασάφεια μέσα όσο δεν παίρνει και με υπηρεσία που έκλεισε......:cry:
Δεν δοκιμάζεις και στον συνήγορο του πολίτη πριν πας με ιδιώτη δικηγόρο??

vaska
02/09/2015, 16:31
Νομίζω οτι το ειρηνοδικείο στη Νίσυρο πριν 2-3 χρόνια σταμάτησε να λειτουργεί και πλέον συστεγάζεται στη Κω.

Ρίξε τηλέφωνο στο ΚΕΠ Νισύρου που σίγουρα θα ξέρουν μιας και αρκετή χαρτούρα και δικαιολογητικά περνάνε από τα χέρια τους αν ζητηθούν από υποθέσεις για το ειρηνοδικείο.

τηλ.:2242048746

Ειρηνοδικείο Κω
22420 22206

τελικά ρπμ George_Sp πόσα ξέρεις???
Ακόμα και τηλέφωνα από ΚΕΠ και Ειρηνοδικείο στη Νίσυρο έχεις??? Έχω μείνει Πάκης.
Πέρασα τώρα κιόλας το τηλέφωνό σου στις κλήσεις έκτακτης ανάγκης του κινητού μου. Ποτέ δεν ξέρεις που και πότε θα σε χρειαστώ.
:):wave2:

BLiTzER
02/09/2015, 16:33
Μα ποιος δεν ξέρει ότι έκλεισε το ειρηνοδικείο στη Νίσυρο;!!

(Ούτε καν προς τα πού πέφτει η Νίσυρος δεν ξέρω.)

George_Sp
02/09/2015, 16:50
μεγάλωσα Δωδεκάνησα και κρατάω επαφές. Απλά έτυχε. :)

BoSS_Man*
02/09/2015, 18:07
Αύριο θα πάρω παιδιά τηλέφωνο και θα ενημερώσω, δυστυχώς ξέρω για μια ακόμη φορά τι ταλαιπωρία θα φάω! Φυσικά θα ενημερωθεί ο συνήγορος του πολίτη για το θέμα, με ενημέρωσαν στην εφορία φορολογική ενημερότητα δεν μπορώ να βγάλω δίνοντας μου ένα χαρτί και τίποτα άλλο, άντε βρες τώρα τι έχει γίνει.
Μην ξεχνάτε στην ζωή αυτή είμαστε περαστικοί δεν χρειάζεται να υπάρχουν εντάσεις γενικότερα και πουθενά.

BoSS_Man*
03/09/2015, 11:18
Ενημέρωση : Πήρα το ΚΕΠ στην Νίσυρο όπως έγραψε ο Γιώργος και μου λένε ότι έχει κλείσει χρόνια τώρα, γέλαγε μέχρι και ο υπάλληλος στην άλλη άκρη της γραμμής. :lol:

Η εφορία δεν ξέρει κανείς δεν ξέρει, δέσμευση του ΑΦΜ υπάρχει :D

George_Sp
03/09/2015, 11:44
τηλ Ειρηνοδικείο Κω.22420 22206

Stergios69
03/09/2015, 12:16
Γραπτή αίτηση στο τοπικό σου ΚΕΠ, προς Ειρηνοδικείο Κω...

GFawkes
03/09/2015, 14:29
Μου εγινε και εμενα φετος το ιδιο....

για 127 ευρω...

ειχαν κανει λαθος, αλλα για να το παραδεχθουν ηθελαν 3 μηνες και 500 ευρω σε χαρτια, τρεχαματα, πιστοποιητικα κλπ...και το χρεος τοκιζεται με τον ΜΗΝΑ μολις 3% (36% / ετος-ουτε ο Ριχαρδος τετοια τοκογλυφια)

πληρωσα τα 127 € και τελειωσα....

spyrakos35
03/09/2015, 14:36
Μου εγινε και εμενα φετος το ιδιο....

για 127 ευρω...

ειχαν κανει λαθος, αλλα για να το παραδεχθουν ηθελαν 3 μηνες και 500 ευρω σε χαρτια, τρεχαματα, πιστοποιητικα κλπ...και το χρεος τοκιζεται με τον ΜΗΝΑ μολις 3% (36% / ετος-ουτε ο Ριχαρδος τετοια τοκογλυφια)

πληρωσα τα 127 € και τελειωσα....

Μλκς βρηκαν νεο τροπο να στα παιρνουν..... Ουτε μνημονια ουτε τιποτα ;)

BoSS_Man*
03/09/2015, 15:36
τηλ Ειρηνοδικείο Κω.22420 22206

Πήρα και τηλέφωνο στην Κω, ένας άνθρωπος ευγενικός κοίταξε το θέμα μου και δεν βρήκε τίποτα.

Ειρηνοδικείο Νίσυρου δεν υπάρχει, οπότε τι αίτηση να στείλω εκεί; :D

Πήγα εφορία, με στείλανε σε κάποιον προϊστάμενο λέει θα το κοιτάξει και θα ξαναπεράσω μπας και έχει νέα.

BoSS_Man*
03/09/2015, 15:38
Μου εγινε και εμενα φετος το ιδιο....

για 127 ευρω...

ειχαν κανει λαθος, αλλα για να το παραδεχθουν ηθελαν 3 μηνες και 500 ευρω σε χαρτια, τρεχαματα, πιστοποιητικα κλπ...και το χρεος τοκιζεται με τον ΜΗΝΑ μολις 3% (36% / ετος-ουτε ο Ριχαρδος τετοια τοκογλυφια)

πληρωσα τα 127 € και τελειωσα....


Από Ειρηνοδικείο και εσύ ή πως έγινε; Βρήκε το χρέος από που προέρχεται;

daz
03/09/2015, 20:51
Μου εγινε και εμενα φετος το ιδιο....

για 127 ευρω...

ειχαν κανει λαθος, αλλα για να το παραδεχθουν ηθελαν 3 μηνες και 500 ευρω σε χαρτια, τρεχαματα, πιστοποιητικα κλπ...και το χρεος τοκιζεται με τον ΜΗΝΑ μολις 3% (36% / ετος-ουτε ο Ριχαρδος τετοια τοκογλυφια)

πληρωσα τα 127 € και τελειωσα....

Χρωστάω και εγώ στην εφορία...

0,36ευρώ!

Λέτε να πάω να το πλερώσω μην έχω τρεχάματα? :lol:

Επίσης μου χρωστάει και η εφορία κάτι ψιλά!

97 ευρώ απ' το 2012.

Να ζητήσω και εγώ το ίδιο επιτόκιο που έβαλαν σε σένα? :bawl:

daz
03/09/2015, 20:52
Μου εγινε και εμενα φετος το ιδιο....

για 127 ευρω...

ειχαν κανει λαθος, αλλα για να το παραδεχθουν ηθελαν 3 μηνες και 500 ευρω σε χαρτια, τρεχαματα, πιστοποιητικα κλπ...και το χρεος τοκιζεται με τον ΜΗΝΑ μολις 3% (36% / ετος-ουτε ο Ριχαρδος τετοια τοκογλυφια)

πληρωσα τα 127 € και τελειωσα....

Χρωστάω και εγώ στην εφορία...

0,36ευρώ!

Λέτε να πάω να το πλερώσω μην έχω τρεχάματα? :lol:

Επίσης μου χρωστάει και η εφορία κάτι ψιλά!

97 ευρώ απ' το 2012.

Να ζητήσω και εγώ το ίδιο επιτόκιο που έβαλαν σε σένα? :bawl:

taisteal
03/09/2015, 21:16
Χρωστάω και εγώ στην εφορία...

0,36ευρώ!

Λέτε να πάω να το πλερώσω μην έχω τρεχάματα? :lol:

Επίσης μου χρωστάει και η εφορία κάτι ψιλά!

97 ευρώ απ' το 2012.

Να ζητήσω και εγώ το ίδιο επιτόκιο που έβαλαν σε σένα? :bawl:

Να ποιοι μας χρεωσαν μεχρι το λαιμο!!
Να πας να πλερωκεις κυριε,δεν θα βουλιαξει το κρατος απο εσας τους κακοπληρωτες :mad:















Για πε,το αφρικα τι λεει;;

:lol:

GFawkes
04/09/2015, 08:54
Χρωστάω και εγώ στην εφορία...

0,36ευρώ!

Λέτε να πάω να το πλερώσω μην έχω τρεχάματα? :lol:

Επίσης μου χρωστάει και η εφορία κάτι ψιλά!

97 ευρώ απ' το 2012.

Να ζητήσω και εγώ το ίδιο επιτόκιο που έβαλαν σε σένα? :bawl:

H εφορια μου χρωστουσε 600€ ....τα οποια αποπληρωσε σε 6 ΑΤΟΚΕΣ εξαμηνιαιες δοσεις
(ποιος ειμαι ρε φ@#$ η μαστερκαρντ) ...αρα 3 χρονια !!!!

Αυτες ειναι μπιζνες....σε δανειζω με 36% και δανειζομαι με 0%....

Γουελκομε το Ελλαντισταν....γιου λαικ μαμαζελ ντι Γκρις;

omega
04/09/2015, 15:27
Λάθος θα έχει γίνει,δεν εξηγείται αλλιώς μιας και το ειρηνοδικείο είναι το κατώτερο πολιτικό δικαστήριο και:

Άρθρο 14 : Υλική αρμοδιότητα Ειρηνοδικείων και Μονομελών Πρωτοδικείων

Στην αρμοδιότητα των ειρηνοδικείων υπάγονται:

1. α) όλες οι διαφορές που μπορούν να αποτιμηθούν σε χρήματα και που η αξία του αντικειμένου τους δεν υπερβαίνει το ποσό των είκοσι χιλιάδων (20.000) ευρώ, β) όλες οι διαφορές, κύριες ή παρεπόμενες, από σύμβαση μίσθωσης, καθώς και οι διαφορές του άρθρου 601 του Αστικού Κώδικα, εφόσον σε όλες τις περιπτώσεις αυτές το συμφωνημένο μηνιαίο μίσθωμα δεν υπερβαίνει τα εξακόσια (600) ευρώ.

2.Στην αρμοδιότητα των μονομελών πρωτοδικείων υπάγονται όλες οι διαφορές που μπορούν να αποτιμηθούν σε χρήματα και που η αξία του αντικειμένου τους είναι πάνω από είκοσι χιλιάδες (20.000) ευρώ, δεν υπερβαίνει όμως το ποσό των διακοσίων πενήντα χιλιάδων (250.000) ευρώ.

akis_trevor
04/09/2015, 17:56
ελπιζω να βρεις ακρη γιατι μαμιουνται οι υπηρεσιες.
τελη του 14 πηγα ενα πρωι να εισπραξω την επιστροφη φορου που ειχα.παω στο ταμειο,μου λεει ο τυπας κατι προβλημα υπαρχει,θα πατε στο ταδε γραφειο να δειτε τι συμβαινει.
παω απεναντι σε μια γυναικα,μου λεει ειστε κληρονομος,μηπως πεθανε καποιος γονιος προσφατα κλπ,οχι δοξα τον θεο,κοιταει το πισι,και μου λεει το ονομα της γιαγιας μου,που ειχε μπει σε μια βιοτεχνια της θειας μου.η γιαγια μου εχει πεθανει απτο 97 και το μαγαζι η θεια μου το εχει κλεισει απο το 2002-2003.
ειδαν οτι το υπολοιπο ειναι μηδενικο και δεν χρωσταει κανεις τιποτα αλλα επρεπε να παω στην κεντρικη εφορια να παρω χαρτι οτι δε χρωσταμε και να ξαναπαω να εισπραξω την επιστροφη.
ρωτησα αν μπορει να γινει υπηρεσιακα αλλα δεν.
γιαυτο σου λεω,καλη τυχη..

MG-KTiNoS
04/09/2015, 18:18
Γατάκια...... Δεν έχετε δει τίποτα....
Εμένα λοιπόν μου χρωστάει η εφορεία!!!!
Γέαααα μου χρωστάει λέει 50 ευρώ από επιστροφή προστίμου!!!
Εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι να έχω φάει πρόστιμα εδώ και πολλά πολλά χρόνια αλλά για να το λένε αυτοί.....
Πάω λοιπόν να βγάλω φορολογική ενημερότητα, τίποτα.... Το κοΜΠιΟΥτερ δεν έβγαζε !
Να πάω λέει να μου συΜΠΣηφίσουν τα λεφτά...
και κάνω τη μαλακία και πάω χωρίς το λογιστή και τώρα θέλουν χαρτιά για όλη μου την φορολογική ιστορία. :a018:
Μια λοιπόν και δεν πρόκειται να τα βρω ως την παρασκευή (σήμερα) δεν θα καταθέσω δικαιολογητικά και δεν θα πληρωθώ από το δημόσιο.

Με τις υγείες μας κι γενικά



βόλτες σε τέτοια μέρη χωρίς λογιστή ή δικηγόρο καλό είναι να μην κάνει κανείς
ΚΤιΝοΣ
:wave2:

taisteal
04/09/2015, 18:22
βόλτες σε τέτοια μέρη καλό είναι να μην κάνει κανείς
ΚΤιΝοΣ
:wave2:

Φιξντ ;)

dimmie_72
05/09/2015, 09:03
Γατάκια...... Δεν έχετε δει τίποτα....
Εμένα λοιπόν μου χρωστάει η εφορεία!!!!
Γέαααα μου χρωστάει λέει 50 ευρώ από επιστροφή προστίμου!!!
Εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι να έχω φάει πρόστιμα εδώ και πολλά πολλά χρόνια αλλά για να το λένε αυτοί.....
Πάω λοιπόν να βγάλω φορολογική ενημερότητα, τίποτα.... Το κοΜΠιΟΥτερ δεν έβγαζε !
Να πάω λέει να μου συΜΠΣηφίσουν τα λεφτά...
και κάνω τη μαλακία και πάω χωρίς το λογιστή και τώρα θέλουν χαρτιά για όλη μου την φορολογική ιστορία. :a018:
Μια λοιπόν και δεν πρόκειται να τα βρω ως την παρασκευή (σήμερα) δεν θα καταθέσω δικαιολογητικά και δεν θα πληρωθώ από το δημόσιο.

και συ τους πίστεψες;

σε τρολάρανε βρε για να μην εισπράξεις και νάσαι και ευχαριστημένος! :bawl: