PDA

View Full Version : Κοντέρ απο CBR 250R 14' σε CBR 125r 2006 ΗΛΕΚΤΡΟΛΩΓΙΚΑ



MouzasSierra117
02/09/2015, 18:53
Καλησπέρα!

Είμαι καινούριος στο Forum και θα ήθελα να με βοηθίσετε σε ένα ζίτημα με τα ηλεκτρολογικά.

Μου έκανε δώρο ο κολιτός μου το Κοντέρ απο το CBR 250R 2014 μοντέλο (aftermarket αλλά το δοκιμάσαμε σε 250 και ήταν οκ!). Είμαι κάτωχος ενώς CBR 125R 2006 πορτοκαλί, και έχω βάλει πάνω Xenon (2 λάμπες 8000, κ 1 LED γίρο στα 4500). Έχω βεβαίος διακόπτη για τα φώτα, αλλά η μπαταρία που είχα ήταν μάπα. Την άλλαξα με BOSS (12V / 6 Ah) αλλά όχι με υγρά μπαταρίας, αλλά με τζέλ γιατί μου είπαν θα ήταν καλίτερη για ότι έχω πάνω στο μιχανάκη.

Μου είχε κοπεί η ντίζα στο ταχύμετρο και ειχαν καεί 2 λάππες που τοις είχα αλάξει και ήταν όλα οκ! Μετά ομος απο λίγο καίρο, είχα ενα ατήχιμα το οποίο έσπασαν οι βάσεις (με χτίπησε υπάληλος απο τα ελτα, ενω πιγε να μπεί παράνωμα σε δρόμο κ έκανε απότομη στροφή χωρής να κιτάξει.) Η μούρη και το κοντέρ διαλίθηκαν, και έφτιαξα την μούρη κ τα φώτα, και μου έκανε δώρο ο κολιτός μου το κοντέρ απο το CBR 250RR 2014'. Το βάλαμε πάνω, στο check, όλοι οι δίκτες είναι οκ. Τα μόλις ανάπσο τον κινιτήρα, δεν λιτουργεί τίποτα παρά μόνο η ενδιξει της νεκράς, φλας και πορείας (μεγάλα φώτα). Οταν δεν είχα μπαταρία κ τσουλούσα το μιχανάκι, πατισα τιχαία την κόρνα (σε κατιφόρα) και δούλεπσε το ταχύμετρο και η καταγραφή χλμ(ων).

Την επώμενη μέρα έβαλα την μπαταρία που αναφέρω και όλα ηταν οκ απο ρεύματα για να πάρει κανονικά η μίζα. (το κοντερ όμως τα ιδια).

Η ερώτησή μου, είναι:

ΑΝ βάλω σε ηλεκτρολογείο αντιστάσεις, υπάρχει περίπτοση να λιτουργίσει κανονικά? Στο συνεργείο, σινδέσαμε κατευθείαν το κοντέρ με το καλόδιο του στροφόμετρου, και απαντούσε με καθηστέριση. Οπότε αυτό θα το έσωζε?

(γνωρίζω είναι υπερβολικό και μεγάλη ιστορία για να γίνει, αλλά θα ήθελα να δουλέψει γιατί πάνω απο όλα έχει πολλές βολικές λιτουργίες κ δίχνει όμορφο)

P.S.

<<Το μιχανάκι δέν είναι πηραγμένω στα κιβικά! φοράει μώνο ένα φιλτρο ΚΝ, ριθμιζόμενες μανέτες, καθρέφτες τιτανίου και εξάτμιση Race Tech Sporty (ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ)>>

telegonos
03/09/2015, 00:14
Δεν υπάρχει CBR250RR μοντέλο 2014. Κάπου στην δεκαετία του '90 σταμάτησε η παραγωγή του.

BLiTzER
03/09/2015, 00:39
Μάλλον CBR 250R εννοεί, όπως γράφει, σωστά, στον τίτλο.

MouzasSierra117
03/09/2015, 20:47
Το αναφερώμενο CBR 250R.. Μου διέφιγε ενα R στο info Μπωρίτε να βοηθίσετε?

MouzasSierra117
12/09/2015, 00:51
Το αναφερώμενο CBR 250R.. Μου διέφιγε ενα R στο info Μπωρίτε να βοηθίσετε?

Τελικά έβαλα αντιστάσεις και δουλεύσανε όλα ρολόι! Το κοντέρ μπορεί να ήταν aftermarket, αλλά είχε 3 παραπάνω λιτουργιες από το κανονικό!