PDA

View Full Version : Οι καταραμένες Τετάρτες στο Ribas



George_Sp
02/09/2015, 21:43
http://4drivers.gr/gnomi/item/4197-sto_ribas_allos-_enas_thanatos.html


Στα 25 του, όρθιος στη σέλα του ΚΤΜ, να πηγαίνει με όσα, χωρίς κράνος, χωρίς αύριο, νύχτα αργά, στο Ribas.

Ο Χρήστος ήταν στη Βάρκιζα. Για τελευταία φορά.

____________

Μένω πολύ κοντά. Και ξέρω ότι τις Τετάρτες δεν θα κοιμηθώ νωρίς. Γιατί κάθε Τετάρτη, αλλά ''κάθε'', γύρω στις 11 κατεβαίνουν οι ερυθρές ταξιαρχίες.

Κυρίως, μηχανές. Δεν λέω για εκατοντάδες... Πρέπει καμιά μέρα να τραβήξω κανα video της πλάκας για να πιστέψει κανείς το τι γίνεται. Για κανα μισάωρο απλά δεν μπορείς να κάτσεις έξω.

Ξέρω, επίσης, πως δεν πρέπει να κοιμηθώ πριν τη μία, δύο το πρωί, γιατί όλη αυτή η θάλασσα επιστρέφει. Πηγαίνοντας φυσικά με τέρμα τη μανέτα σε δρόμο που διασχίζουν πεζοί, γονείς ή ό,τι.

Ο 25χρονος -δεν λέω το ''παλικάρι'' γιατί αποδίδει λυρισμό και παληκαριά στη μέγιστη αυτοκατατροφή- έκανε τα απίστευτα. Το λένε αυτόπτες μάρτυρες, το ''χασε'', έσκασε στην κολώνα, game over.

Θα περάσουν, αν περάσουν, μερικές μουδιασμένες εβδομάδες και θα ΄χουμε πάλι τα ίδια.

Βάρκιζα, βράδυ, Ribas, φλώροι και γκόμενες, άσχετοι και ταλεντάκια, μαύρα καπό με φλούδες από carbon, καγκουριά και σεξουαλικά κενά.

Αντί να γαμάς κανένα ωραίο κορίτσι στα 25 σου, δυο τα ξημερώματα, πας και γαμάς τη ζωή σου, Χρήστο.

Το μόνο που τους σώζει είναι οι βροχές. Που εύχομαι να ξεκινήσουν νωρίς-νωρίς το Σεπτέμβρη. Ποιος είναι μάγκας να τρέχει στη βροχή;

Άσχετο: όταν βλέπω στις αγγελίες ότι αμάξι ''δεν έχει βγει στη βροχή'', ξέρω πως του 'χει πιει το αίμα στη στεγνή άσφαλτο. Δεν θέλω.

Επανέρχομαι. Και αν, λοιπόν, ήσουν μάγκας να τρέχεις εκεί που μετράει, πόσοι υπάρχουν που στέκονται στο πεζοδρόμιο για να θαυμάσουν, ικανότητες, KTM και ''σαύρες''; Με ομπρέλα στο Ribas; Ούτε μετανάστες.


Γιατί δεν πεθαίνει; Γιατί υπάρχουν άνθρωποι που σκέπονται όπως ο Χρήστος. Δεν φταίει, φυσικά, ο Χρήστος 100%. Αλλά θα επανέλθω.

Το σχόλιο, για παράδειγμα, που μεταφέρω αυτούσιο και που γράφτηκε στα comment του άρθρου από κάποιον με ψευδώνυμο ''Yamaha MT-09 street rally'' είναι ενδεικτικό του πώς σκέφτονται πολλά παιδιά χωρίς ίχνος οδηγικής παιδείας:

''Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΥΛΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΤΕ. ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΓΑΜΗΘΟΥΝ ΟΙ ΣΤΟΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΑΝΗ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ Η ΣΤΡΑΒΗ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΣΕ ΣΩΝΟΥΝ ΕΑΝ ΕΙΝΑ ΓΡΑΦΤΟ ΣΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΩ ΠΑΡΑΛΥΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΑΣ ΦΥΓΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ''

Είναι θέμα ασυγκράτητης καύλας. Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Μιας καύλας χωρίς όρια, που μπαίνει πάνω κι από τη ζωή σου. Θα έλεγα κι απ΄ τη ζωή των άλλων αλλά αν δεν σκέφτεσαι τη δικιά σου σιγά μη δίνεις δεκάρα για των άλλων. Μη γράφουμε και κλισέ.

Θα προσθέσω κι άλλη μία καύλα που έθιξα παραπάνω: το πόσοι σε βλέπουν όσο το παίζεις Valentino Rossi. Τεράστιας σημασίας καύλα.


Γιατί δεν πας να τα κάνεις μόνος σου σε μια αλάνα χωρίς κοινό;

Γιατί δεν πας σε πίστα; Σ' όποια πίστα.

Γιατί δεν πας σ' ένα ξεχασμένο χωματόδρομο;

Γιατί στη βρόχα χουχουλιάζεις αντί να 'σαι παλικάρι on the road;

Πιστεύω ακράδαντα πως το θέμα πίσω απ' τις Τετάρτες στο Ribas, στο Γέρακα, στην Κερατέα, κάποτε στη ''μαύρη'' είναι το καταραμένο το φαίνεσθαι. Το ποιοι σε βλέπουν. Το κοινό.

Γιατί, κατά βάθος, δεν πιστεύεις στον εαυτό σου.

Γιατί έχεις ανάγκη την επιβεβαίωση του όχλου. Που, ίσως, δεν την πήρες μικρός απ΄αυτούς που έπρεπε, Χρήστο.

Γιατί έχεις ακόμα κενό εικόνας και φεύγοντας, αφού σ' είδαν άγνωστοι που στο φινάλε δεν σε ξέρουν και δεν τους νοιάζει να σε μάθουν, αισθάνεσαι αυτό το ηθικό ''μπράβο, ρε μεγάλε''.

Ζώντας σε μια εποχή που εξυψώνει την εικόνα έχουμε μάθει -δυστυχώς και τα παιδιά μας- ότι είναι πολύ σημαντικό το πώς φαινόμαστε.

Η λύση δεν είναι η πίστα. Ούτε οι κολώνες στη μέση - που αν δεν ήταν θα είχε φύγει η μηχανή με αεροπλανικό σε κάποιον άτυχο φουκαρά από απέναντι.


Πρέπει να μετριάσεις ή και να ''σκοτώσεις'' την τάση του αν πέτυχε το παντιλίκι ή αν έκατσε η σούζα ενώ με αγωνία το μάτι σκανάρει να δει αν σε είδαν. Ποιοι; Οι άγνωστοι...

Ξέρω, είναι δύσκολο να απαλλαγείς απ' το μικρόβιο της εικόνας, αν το κουβαλάς για χρόνια. Ξεκινάει από πολύ πίσω. Το τιμόνι έρχεται στο τέλος.

Αλλά η ταπεινή συμβουλή είναι ζήσε και οδήγα για πάρτη σου.

Κι ακόμα κι αν κάνεις τη στραβή -καθώς το γκάζι θα έχει ρίσκο κι ο Θεός να κατέβει- να είναι επειδή ανταγωνίστηκες τον εαυτό σου.

Και όχι τις καταραμένες Τετάρτες.

el_hymador
02/09/2015, 21:48
Αυτή την ώρα πρέπει να ακούσετε τι γίνεται σε παράδρομο εθνικής και Κύμης (όχι αυτή του ΟΑΚΑ, αυτή που πάει Θρακομακεδόνες)... κάθε βράδυ η ίδια βιόλα μέχρι της 2-3 και ΠΣΚ μέχρι τα χαράματα...

omega
02/09/2015, 22:12
Κάποιοι από αυτούς του σήμερα ήμασταν εμείς χθες..
Μην πάμε μακριά,στους άλλους.
Ας κοιταχτούμε πρώτα μεταξύ μας,ειδικά οι μεγαλύτεροι σε ηλικία ή οι "γνωστοί" του χώρου κι ας αναρωτηθούμε για το πως κι αν προάγουμε σωστό μοτοσυκλετισμό.

Ας είναι ελαφρύ το χώμα του νεαρού.Δύναμη στους οικείους του..

greco13
02/09/2015, 23:08
Όλοι έχουμε πάει τουλάχιστον μία φορά.. Κάποιοι είχαν το "μυαλό" να παρακολουθούν από την άκρη του δρόμου και κάποιοι άλλοι να προσφέρουν θέαμα. Αυτό μας κάνεις όλους ηθικούς αυτουργούς.
Το πρόβλημα αυτό λύνεται μόνο με συντονισμένο σχέδιο από την πολιτεία. Δηλαδή τρέχα γύρευε.

k7600
02/09/2015, 23:11
Καλό ταξίδι στο παιδί, καλές διαδρομές εκεί πάνω ας έχει..
τώρα όλα τ άλλα που λέμε εδώ μέσα , κουβέντα να γίνεται....
μην τα ρίχνουμε σ αυτά τα παιδια, λόγω τις δουλείας μου είμαι κάθε μέρα στους δρόμους με το τουτου και παρατηρώ το τι κυκλοφορεί πάνω στους δύο τροχούς, τι σκυλια ανεβάζουν, παιδιά που τα βάζουν και μπροστά να χουν και αερόσακο οι ίδιοι αν γίνει η στραβή, απογοητεύομαι κάθε μέρα και πιο πολύ που είμαι Ελληνας , το λέω και το ξαναλέω και πραγματικά το εννοώ, είμαστε ένας τριτοκοσμικός λαός, το βλέπεις κάθε μέρα πως συμπεριφερόμαστε σε όλα ...

Bob_o_mastoras
02/09/2015, 23:40
Τριτοκοσμικοι ειμαστε για πολλους και διαφορους λογους αλλα "ribas" υπαρχουν σε ολες τις δυτικες (και οχι μονο) χωρες. Αντε, ισως, να φορανε και κανα κρανος εκει..

Να ειναι ελαφρυ το χωμα που το σκεπαζει το παιδι και κουραγιο στους δικους του.
Αυτο..

taisteal
02/09/2015, 23:47
Οσο υπαρχουν μηχανακια και αυτοκινητα,παντα θα υπαρχουν αυτα.
Δεν ειναι ολα στο φαινεσθαι,γνωριζα πολλους που αν δεν ετρεχαν αρρωσταιναν.
Τωρα θα μου πεις,καντο στην πιστα,και πολυ σωστα,αλλα το street racing ειναι ασχημο μικροβιο..

Ας ειναι ελαφρυ το χωμα...

k7600
03/09/2015, 08:31
[QUOTE=Bob_o_mastoras;2628456]Τριτοκοσμικοι ειμαστε για πολλους και διαφορους λογους αλλα "ribas" υπαρχουν σε ολες τις δυτικες (και οχι μονο) χωρες. Αντε, ισως, να φορανε και κανα κρανος εκει..

To τριτοκοσμικοί δεν πήγαινε για το RIBAS και ο,τι συμβαίνει εκεί , αλλά στο τι βλέπω καθημερινά από ενήλικες ανθρώπους πάνω σε κάθε λογής δίκυκλο που ενδεχωμένος να έχουν και παιδία , γιαυτό και είπα ότι δεν φταίνε τα παιδιά...
κάθε τόσο με ρωτάει η αραβωνιαστικιά μου ότι αν κάνουμε παιδί και βλέπει τον πατέρα του να ασχολείται με μηχανές μοιραία θα ασχοληθεί και εκείνο και της απαντάω ότι δεν θα του το απαγορέψω αλλά δεν θα τον παρακινήσω κιόλας, θα φροντίσω όμως να του το δώσω κάποιες σωστές βάσεις ( ταξίδια στο εξωτερικό έτσι ώστε να δει το παιδί πως συμπεριφέρονται οι αναβάτες σε χώρες με βαθιά μοτοσυκλετιστική κουλτούρα, california scool κτλ).

GFawkes
03/09/2015, 08:40
Ειναι κριμα να χανονται ζωες, τα νιατα, το χαμογελο
για το φαινεσθε.....


Ελπιζω να βαλουμε μυαλο ολοι, μικροι/μεγαλοι..

:(

amyroukai
03/09/2015, 08:41
λολ. Μετά λέμε για τον πάγκαλο.

σε κάθε νήμα η ίδια ατάκα. "μαζί τα κάναμε".

Γιατί όταν το λέει ο αφρατούλης πολιτικός είναι ύβρις, λαϊκισμός, αποποίηση ευθύνης, τσουβάλιασμα,.σκούπισμα κάτω από το χαλί αλλά όταν το λέει ο ανώνυμος ψευδώνυμος είναι παγκόσμια ιντερνετική σοφία, με ξεπερνά.


όντως, παντού παίζει αυτό. στην Δανία κάποτε θυμάμαι ήταν στο παρκιν του ικεα στην Κοπενχάγη. και σε πάρκινγκ ταχυφαγειου παγκόσμιας εμβέλειας. όσο υπάρχει η ανάγκη να δειχτεί κάποιος τόσο θα γίνονται αυτά. και το "πόσα like πόσα hits" δεν βοηθάει.

Καλά κουράγια σε όσους άφησε πίσω.

k7600
03/09/2015, 08:48
σέβομαι τον πόνο των ανθρώπων που άφησε πίσω του το παλικάρι, αλλά ήθελα να ξερα θα καταλάβουν ποτέ ότι για ο,τι έγινε δεν ευθύνεται το πάλικάρι αλλά ίδιοι και μόνο...? μακάρι έτσι ώστε να γίνουν καλύτεροι γονείς, θείοι , παππούδες κτλ

el-Gatto
03/09/2015, 09:27
Οι σοφοί γέροντες ,όταν έχουν απέναντί τους κάποιον νεότερο ,που εκφράζει απόλυτες επικριτικές απόψεις για κάποιον/ους άλλους ,
αφού ακούσουν τα πολλά(συνήθως) που έχει να πεί ,λενε μετά ,δυό κουβέντες μόνο:

"Μεγάλη μπουκιά ,φάε . . . Μεγάλη κουβέντα ,μήν λές."

k7600
03/09/2015, 09:36
Οι σοφοί γέροντες ,όταν έχουν απέναντί τους κάποιον νεότερο ,που εκφράζει απόλυτες επικριτικές απόψεις για κάποιον/ους άλλους ,
αφού ακούσουν τα πολλά(συνήθως) που έχει να πεί ,λενε μετά ,δυό κουβέντες μόνο:

"Μεγάλη μπουκιά ,φάε . . . Μεγάλη κουβέντα ,μήν λές."

Mαζί σου , αλλά δες τι κυκλοφορεί καθημερινά στους δρόμους, δεν μιλάω για την πιτσιρικαρία, μιλάω για ανθρώπους ώριμους ( στα χαρτια τουλάχιστον ) οι οποίοι αποτελούν και παράδειγμα για τα παιδιά τους , ανήψια τους κτλ. Δεν λέω ότι είμαι ο τέλειος αλλά τουλάχιστον στο θέμα μοτοσυκλετιστικού προτύπου επέτρεψε μου να φάω και μεγάλη μπουκιά και μεγάλο λόγο να πω

PortisHead
03/09/2015, 10:01
Συμπαθητικο κειμενο οπως τοσα και τοσα που εχουν γραφει κατα καιρους αλλα,
μια πρόταση θα κρατησω και θα έθετα σαν ερωτη
σε όλους αυτους τους Vin Diesel wannabe's :

Αντί να γαμάς κανένα ωραίο κορίτσι στα 25 σου, δυο τα ξημερώματα, γιατι πας και γαμάς τη ζωή σου ?

devil's animal
03/09/2015, 10:08
κουραγιο στους δικους του ανθρωπους...:(
ολα τ'αλλα ειναι "να 'χαμε να λεγαμε"...

mikes
03/09/2015, 10:20
Αντί να γαμάς κανένα ωραίο κορίτσι στα 25 σου, δυο τα ξημερώματα, γιατι πας και γαμάς τη ζωή σου ?γιατι προφανως αυτοι οι τυποι δεν ειναι συμφιλιωμενοι με το μεγεθος του πουλιου τους και νομιζουν οτι με αυτο τον τροπο θα βρουν να πηδηξουν ενα ωραιο κοριτσι το επομενο βραδυ....

amyroukai
03/09/2015, 10:24
γιατι προφανως αυτοι οι τυποι ... νομιζουν οτι με αυτο τον τροπο θα βρουν να πηδηξουν ενα άλλο ωραιο κοριτσι και το επομενο βραδυ....
γυναίκες φίλε πολλές παρά πολλές αλλά ποτέ ποτέ δεν είν' αρκετές.

7Tolis
03/09/2015, 10:40
Τον κουρσαρο τον ποσταρε κανείς ή ακόμα;

spyro
03/09/2015, 10:51
το παληκάρι έκανε τα απίστευτα και έφυγε.

εγω δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει σώνει και καλά να τον σώσουμε. εγώ παίζει και να τον ζηλεύω λίγο.

κάποτε τέτοιοι έφευγαν στη πρώτη γραμμή ενός πολέμου, ή σε κάποιο βουνο μη συμβιβαζόμενοι με κάποιον εξωτερικό κατακτητή, ή στη φυλακή μετά απο βασανιστήρια γιατί ήταν περιθωριακοί και λουμπεν

είναι κάποιοι άνθρωποι σε όλη την ιστορία την ανθρωπότητας που δε μπορούν να συγκρατηθούν. δεν έχει να κάνει μόνο με τη σεξουαλική υστέρηση. αυτή είναι κοντόφθαλμη εξήγηση. και τη πιο ωραία γκόμενα να είχαν τα ίδια θα κάνανε.

είναι κάποιοι άνθρωποι που δε μπορούν να μην είναι μπροστάριδες σε οτιδηποτε έχει να κάνει με τον κίνδυνο

είναι η αιώνια μάχη με το θάνατο. κάποιοι φοβούνται περισσότερο και άλλοι λιγότερο.

οι περισσότεροι απο εμάς φοβόμαστε περισσότερο και προσπαθούμε να φτιάξουμε έναν μικρόκοσμο όσο πιο ασφαλές μπορούμε για να μπορούμε να διαχειριστούμε το φόβο με τον θάνατο. οι περισσότεροι απο εμάς επι γερμανικής κατοχής προσπαθούσαμε να ανταπεξέλθουμε στις συνθήκες και συνεχίζαμε να σπέρνουμε σιτάρι και ας μας έπαιρναν τα 4/5, προσπαθούσαμε να εκτρέφουμε ζώα και ας μας έπαιρναν στο τέλος τα περισσότερα.

καποιοι άλλοι έπαιρναν τα βουνα. στις συζητήσεις που κάναμε στην τοπική λειτουργία τις Κυριακές του λέγαμε ταραξίες. τους βρίζαμε γιατί αποτελούσαν την αφορμή να ασχοληθούν οι κατακτητές με το χωριό μας.

στο δικό μου το χωριο ο μύθος λεει οτι έφεγαν 50 χωριανούς απο εκδίκηση γιατί κάποιοι αληταράδες έφαγαν έναν δικό τους

πάντα κάποιοι δε μπορούσαν να συναινέσουν και να κομφορμιστούν.

δεν είχαν πάντα δίκιο. άλλα ούτε και εμείς

GhostDog
03/09/2015, 10:58
+990 @ spyro

και οι μπύρες, κερασμένες :beer::beer:

George_Sp
03/09/2015, 11:05
αφού εξισώσαμε τον φόβο που ξυπνά την ανδρεία του παππού μας για να προστατέψει τον τόπο του και την οικογένεια του, με την καύλα για επίδειξη που νικά το φόβο να γίνουν τα μυαλά ένα με τη κολόνα στα λιμανάκια........ας κλειδώσουμε το θέμα και προσωπικά δε πρόκειται να ανοίξω όμοιό του ξανά.

καληνύχτα σας. :cry:

spyro
03/09/2015, 11:44
αφού εξισώσαμε τον φόβο που ξυπνά την ανδρεία του παππού μας για να προστατέψει τον τόπο του και την οικογένεια του, με την καύλα για επίδειξη που νικά το φόβο να γίνουν τα μυαλά ένα με τη κολόνα στα λιμανάκια........ας κλειδώσουμε το θέμα και προσωπικά δε πρόκειται να ανοίξω όμοιό του ξανά.

καληνύχτα σας. :cry:

προφανώς και διάβασες άλλο θέμα έτσι?

εγω δεν εξίσωσα τον παππού μας με τον παπία στα λιμανάκια. εξίσωσα όμως (και πολυ καλά έκανα) τον παπία απο τα λιμανάκια με το λούμπεν περιθωριοποιημένο του χωριού (η της τότε πόλης) του παππού μας και το κάθε παππού μας που ανάλογα την εποχή έπαιζε με τον θάνατο περισσότερο απο οτι έπαιζε ο παππούς μας.

εγώ ευτυχώς δεν ηρωοποιώ τσάμπα και βερεσέ το παρελθόν του παππού μου γιατί μου προσδίδουν ένα σεβασμό οι ασπρόμαυρες φωτογραφίες. Τις ίδιες μαλ@κιες κάνανε με εμάς και για τους ίδιους λόγους τους συκωνόντουσαν

George_Sp
03/09/2015, 11:49
μα από τον περήφανο παππού που θέλησε να σώσει τον τόπο του με πας στους περήφανους αλήτες αντάρτες και μετά με πας στον παπία στα λιμανάκια που είναι περήφανος που αψηφά το θάνατο......κάπου χάνει το leveling που κάνεις.

spyro
03/09/2015, 12:26
μα από τον περήφανο παππού που θέλησε να σώσει τον τόπο του με πας στους περήφανους αλήτες αντάρτες και μετά με πας στον παπία στα λιμανάκια που είναι περήφανος που αψηφά το θάνατο......κάπου χάνει το leveling που κάνεις.

μπα ........ μια χαρά είναι το leveling που κάνω. εσύ το παίρνεις εγωιστικά και έχεις σηκώσει σημαία για τον αρχικό σκοπό του post σου.

toyar
03/09/2015, 12:57
ειναι κριμα...........:(
17 χρονος πιτσιρικας χωμενος με τα μουτρα στο παπι σε οδηγηση και λυσε-δυσε κατανοητο και σεβαστο και μπραβο του
αλλα οταν τον βλεπεις εν γνωσει του πατερα του να κυκλοφορει κανονικα με xt600 φυσικα χωρις διπλωμα και ασφαλεια;
και να τον τραβανε αυτοφωρο απο το στεκι του γερακα και παλι την επομενη μερα το ιδιο;
και ο πατερας απο πισω δικαβαλος;:rolleyes:

MG-KTiNoS
03/09/2015, 14:20
Κατάσχεση το μηχανάκι, το δίπλωμα για πάντα και αναστολή για κάτι χρονάκια μέσα αν σε ξαναπιάσω.
ΟΛΑ Τ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ
(κι αν έκανα μαλακίες εγώ μικρό δεν πάει να πει ότι πρέπεις να κάνεις κι εσύ τις ίδιες)
Η ΖΩΗ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠ ΟΛΑ
340480

Ζεύκας
03/09/2015, 15:59
Το street racing καλώς ή κακώς πάντα θα υπάρχει.

Αλλά ρε παιδιά βάλτε κανά κράνος ή τρέξτε σε δρόμους με νησίδες ή κάντε σούζες κ παντιλίκια σε πάρκινγκ.

δλδ πόσο μυαλό θέλει επιτέλους;;;

MG-KTiNoS
03/09/2015, 16:40
Το street racing καλώς ή κακώς πάντα θα υπάρχει.

Αλλά ρε παιδιά βάλτε κανά κράνος ή τρέξτε σε δρόμους με νησίδες ή κάντε σούζες κ παντιλίκια σε πάρκινγκ.

δλδ πόσο μυαλό θέλει επιτέλους;;;

αν ειχαν μυαλό δεν θα έκαναν το πως τοπες.... street racing
ιν δε φερστ πλέις....
Οπότε
όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος

BoSS_Man*
03/09/2015, 16:44
Ας ξεκινήσουμε και σε αυτό το χιλιοσυζητημένο θέμα, όποιος δεν έχει πάει δεν ξέρει και τι γίνεται βέβαια.

Κάθε κάποιες μέρες τις εβδομάδες γίνεται συνάντηση σε διάφορα σημεία της Αττικής και γίνονται τα γνωστά, κόντρες, λεφτά, "αλητεία", ουσίες, μαριχουάνα κλπ κλπ και κάποιος χώρος που όλοι λέγανε θα γίνει δεν γίνεται εντός Αττικής.

Κάθε φορά την συγκεκριμένη μέρα, σε αυτή την βόλτα κάτι γίνονταν αυτή της Τετάρτης (αλλά και Πέμπτης) που ξεκινήσουν όλοι μαζί είτε μεμονωμένες ομάδες ή το τσούρμο κάτι θα έπρεπε να γίνει, κάποιος έπεσε, κάποιος έφυγε από σούζα, οδηγοί υπό την επήρεια ναρκωτικών, οδηγοί με χιλιάρες που σε περνούσανε ξυστά με κίνδυνο να πέσεις, κόκκινα αβέρτα, κολίδια απότομα ενώ κάποιος πήγαινε από πίσω με τα όσα και πάει λέγοντας, στο σημείο να βρωμάει "τσιγαριλίκι" και άλλοι να κάνουν ταρζανίες. Πόσες φορές πήγε να γίνει τροχαίο να χτυπήσουν ανυποψίαστοι οδηγοί δεν λέγεται, κυρίως γυναίκες οδηγοί μάλλον από τον φόβο τους και το άγχος χάνανε τον έλεγχο και κάνανε ότι να ναι αλλά και άνθρωποι ηλικιωμένοι αλλά ευτυχώς τίποτα. Σε άλλα σημεία γίνονταν τα ίδια, να έχει πέσει κάποιος σε κάποιον άλλο και να έχει γίνει το μοιραίο, να έχουν τραυματιστεί θανάσιμα ή πολύ σοβαρό, κάποιος να γδάρθηκε στο έδαφος και το κράτος μας κοιμάται, κοιμάται και κοιτάει να σταματάει στο ψαχνό ανθρώπους και να κόβει κλήσεις για κράνος (ασχέτως αν το κράνος είναι Κινεζιά και αν πέσεις θα είναι σαν να μην το φοράς, να μην ελέγχουν τις προδιαγράφες για κράνος λάστιχα) και να σου λέει κάποιος δεν είναι εισπρακτικό μέσο.

Κάπου οι νέοι πρέπει να μαζεύονται αλλά να είναι ασφαλές το σημείο και όχι κάθε φορά να έχουμε τα ίδια, τα διαβάζετε; Ευτυχώς η νοοτροπία πέρι κράνους αλλάζει και σχεδόν μεγάλο ποσοστό τα φοράει.

Την ημέρα που αναφέρεται το άρθρο έγινε τροχαίο και θύματα αυτών ήταν δύο οδηγοί μότο, το παιδί αυτό και άλλος ένας σε άλλο σημείο όπως λέγεται. Δυστυχώς κρίμα!

Μακριά και αγαπημένοι.

amyroukai
03/09/2015, 18:45
Τον κουρσαρο τον ποσταρε κανείς ή ακόμα;

Τελικά άλλο άσμα ταιριάζει στο νήμα. Τρία γράμματα μόνο φωτίζουν την ελληνική μας τη γενιά (https://www.youtube.com/watch?v=_skImpbpsWM) και μας δείχνουν φωτεινό το δρόμο, για να φέρουμε τη λευτεριά. Γέροι νέοι όλοι μαζί φωνάζουν, ζήτω ζήτω ζήτω το ΚΤΜ.

7Tolis
03/09/2015, 19:03
θα κάνουν πλιατσικο στα χωριά με KTM πλέον;
Ήρθε η ανάπτυξη.

amyroukai
03/09/2015, 19:41
Ε δεν ξέρω. Απλά έχω βαρεθεί να διαβάζω για "Ίκαρους", για "Γλάρους Ιωνάθαν" κλπ ηρωισμούς. Πάνε χρόνια που είχα διαβάσει αμφότερα, αλλά θυμάμαι ότι ούτε ο ένας ούτε ο άλλος δοκίμαζε τα όριά του για λάικ στο φέσιμπουκ, για χιτς στο σωλήνα και για το λιλί της κάθε παρευρισκόμενης ή τον φθόνο των ομόφυλων θεατών. Μόνοι τους με το όριό τους ήταν, όχι για παλαμάκια και "ωωωωωω μαλάκα τι έκανεεεεεεε". Θα μου πεις αλλάζουν οι εποχές, θα μπορούσε και να είναι έτσι το επόμενο βιβλίο. "Ελάφρωσα λίγο τον σκελετό, έβαλα κερί καρναούμπα αντί μέλισσας που είχε βάλει ο Δαίδαλος και φτερά από λαιμό χήνας με πτερύγια από φαλακρό αετό αμερικής. Σήμερα ο Φαέθωνας και το άρμα του θα γίνει το τσουλάκι μου και ο Ερμής θα μεταφέρει την είδηση παντού και θα γίνω διάσημος. Ο Ερμής... Βρωμερό σκουλήκι με φτερωτά πέδιλα. Αυτόν θα τον φάω μετά, θα παίξουμε άδειες από σανδάλια."

Για αντάρτες εναντίον των... κατακτητών δεν είχα διαβάσει ποτέ ομολογουμένως. Λες οι τσαίοι να εκτελέσουν 50 καγκουραίους από κάθε χωριό της δυτικής όχθης σε αντίποινα για κάθε τραυματισμό Ζητά σε καταδίωξη υπόπτου; Θα ζήσουμε τέτοια επικά;


*έβγαλα το σκύλο βόλτα... Σήμερα έχει κάπου εδώ πατιρντί γιατί ακούω τσι εξάτμες από κατιτίς κοφτιασμένα. Και βγήκε και ο τοπικός ήρωας, ο αμούστακος με το S6, εννοείται απινακίδωτο φίλος γιατί να ουμ το γαμ... το γκουβέρνο δεν θα του τρώει τα λεφτά σε τέλη ασφάλειες και λοιπές αηδίες. Αναρχία στην κόντρα ρε.

ΝIKOLTSOS
04/09/2015, 06:40
Τελικά ποια είναι τα χαρακτηριστικά του καγκουρα???

How A 700bhp Evo Saved My Life (https://www.youtube.com/watch?v=6Lj_gFyI1Qs)

"Jon Livermore was diagnosed with Hodgkin's Lymphoma cancer when he was 32. This is the story of how a project car got him through his darkest days..."

:smokin::a014:

nassosxlvbros
07/09/2015, 09:01
Διάφορες σκέψεις...
Σα κοινωνία και σα γονείς κάνουμε τα παιδιά μας/γειτονόπουλα να νομίζουν πως είναι πιο σημαντικά από ότι πράγματι είναι...Πως είναι καλύτεροι οδηγοί/εξυπνότεροι/ικανότεροι από ότι πραγματικά είναι....Δε φταίνε αυτά..Απλά το κενό τους είναι βαθύ και άγνωστο.Καμιά φορά και αγιάτρευτο.

Σπύρο,το αντάρτικο χτυπάω και φεύγω είναι ευθύνη.Δε μιλάμε για το τρελό του χωριού ούτε τον περιθωριακό που προσπαθεί να αντιδράσει και να δειχτεί μόνο...Θέλει οργάνωση το πράμα και εκεί.Οι αντάρτες τότε εκεί την "πάτησαν"Δε περίμεναν να καίνε χωριά οι Γερμανοί για ένα άτομο ή 2....Θα μου πεις μπορεί οι Γερμανοί να σκότωναν 50 για έναν δικό τους αλλά τελικά ξεκουμπίστηκαν.Θα μπορούσαν να ξεκουμπιστούν και με λιγότερες απώλειες δικές μας βέβαια.Συνεχίζουμε να έχουμε δίκιο.Και άδικο μαζί.

Το ερώτημα είναι ακόμα αναπάντητο....Θα τα έκανε το παλικάρι αυτά μόνος του σε καμιά ερημιά ή σε βροχή;Αν τα έκανε και μόνος του ήταν γνήσια καύλα και μόνο.Και τότε τον θαυμάζω και γω.Όπως θαύμαζα και τους επαναστάτες και αντάρτες του τότε,τους περιθωριακούς και αμφισβητίες του τότε και του σήμερα.Που δε χαμπαριάζουν από καιρό ή κόσμο.Όλα τα άλλα είναι περιττά.

amyroukai
07/09/2015, 09:48
Τελικά ποια είναι τα χαρακτηριστικά του καγκουρα???

Θα μπορούσε να κάνει και Ιαπωνική ανθοδεσία. Ο άνθρωπος είχε ένα πάθος και αν άκουσες την ιστορία και όχι μόνο τον τίτλο λέει ότι ουσιαστικά οι φίλοι, η οικογένεια και το ότι μπορούσε να ξεφύγει το μυαλό του από την ασθένεια ήταν αυτά που τον βοήθησαν. Δεν είχε μόνο την χημειοθεραπεία, είχε έναν στόχο να πιάσει. Τον δείχνει και με βραβεία στο χέρι, άρα το evo κάπου επίσημα το κατεβάζει. Τα δε πλάνα της οδήγησης ήταν σε επαρχιακό δρόμο, στο "βασίλειο" θεωρητικά του evo, η παρέα έχει ένα ταπεινό lupo και ένα civic και πάνε βόλτα μαζί σε επαρχιακούς... Δεν τον έδειξε στα στάρμπακς και τα κόστα κόφι καθόλου.
Οιαδήποτε ομοιότητα με τα ημεδαπά πλάσματα και κατασκευάσματα εντελώς συμπτωματική.

macdeath_s
07/09/2015, 11:16
το παληκάρι έκανε τα απίστευτα και έφυγε.

εγω δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει σώνει και καλά να τον σώσουμε. εγώ παίζει και να τον ζηλεύω λίγο.

κάποτε τέτοιοι έφευγαν στη πρώτη γραμμή ενός πολέμου, ή σε κάποιο βουνο μη συμβιβαζόμενοι με κάποιον εξωτερικό κατακτητή, ή στη φυλακή μετά απο βασανιστήρια γιατί ήταν περιθωριακοί και λουμπεν

είναι κάποιοι άνθρωποι σε όλη την ιστορία την ανθρωπότητας που δε μπορούν να συγκρατηθούν. δεν έχει να κάνει μόνο με τη σεξουαλική υστέρηση. αυτή είναι κοντόφθαλμη εξήγηση. και τη πιο ωραία γκόμενα να είχαν τα ίδια θα κάνανε.

είναι κάποιοι άνθρωποι που δε μπορούν να μην είναι μπροστάριδες σε οτιδηποτε έχει να κάνει με τον κίνδυνο

είναι η αιώνια μάχη με το θάνατο. κάποιοι φοβούνται περισσότερο και άλλοι λιγότερο.

οι περισσότεροι απο εμάς φοβόμαστε περισσότερο και προσπαθούμε να φτιάξουμε έναν μικρόκοσμο όσο πιο ασφαλές μπορούμε για να μπορούμε να διαχειριστούμε το φόβο με τον θάνατο. οι περισσότεροι απο εμάς επι γερμανικής κατοχής προσπαθούσαμε να ανταπεξέλθουμε στις συνθήκες και συνεχίζαμε να σπέρνουμε σιτάρι και ας μας έπαιρναν τα 4/5, προσπαθούσαμε να εκτρέφουμε ζώα και ας μας έπαιρναν στο τέλος τα περισσότερα.

καποιοι άλλοι έπαιρναν τα βουνα. στις συζητήσεις που κάναμε στην τοπική λειτουργία τις Κυριακές του λέγαμε ταραξίες. τους βρίζαμε γιατί αποτελούσαν την αφορμή να ασχοληθούν οι κατακτητές με το χωριό μας.

στο δικό μου το χωριο ο μύθος λεει οτι έφεγαν 50 χωριανούς απο εκδίκηση γιατί κάποιοι αληταράδες έφαγαν έναν δικό τους

πάντα κάποιοι δε μπορούσαν να συναινέσουν και να κομφορμιστούν.

δεν είχαν πάντα δίκιο. άλλα ούτε και εμείς

Spyro θα σου τη βγω από το αντίθετο αλλά κουβέντα κάνουμε. Αυτά που γράφεις είναι ισοπεδωτικά και ολίγον τι αφελή. Επίσης ένας πιτσιρικάς που θα τα διαβάσει καθώς ετοιμάζει το μαλλί για RIbas θα νιώσει ότι επικροτείται.

Σε ένα βουνό απέναντι στον όποιο φασίστα, κατακτητή, εσωτερικό/εξωτερικό εχθρό μιλάνε ένστικτα αξίες και ιδεώδη. Ακόμη και οι μεγαλύτερες κότες πολλές φορές όταν φτάσουν σε αυτή την στιγμή ξεπερνάνε πολλά στεγανά περί φόβων, ιδεοληψιών και έχουν συμφιλιωθεί με το θάνατο πριν καν το καταλάβουν. Σε ένα μπουντρούμι ο κάθε λούμπεν, περιθωριακός, εγκληματίας ή και ανυπότακτος ίσως που βασανίστηκε από κάποιο γουρονόσκυλο με συρικνωμένα γεννητικά όργανα καταλαβαίνει ότι η αντίσταση μπροστά σε ένα ανεγκέφαλο δίποδο που εκδικείται είναι το μεγαλύτερο αίσθημα ελευθερίας την στιγμή ετούτη.

Ένας πιτσιρίκος που κάνει τα πάντα με ένα Duke/SMC ή whatever πορτοκαλί και με το που σκάνε οι μπάτσοι γίνεται μπουχός δν καταλαβαίνω πώς ακριβώς την ψάχνει με τον κίνδυνο ??? Το να τον κοιτάνε 100 κάγκαροι και να τον χειροκροτάνε. Φίλε μου αυτό δεν είναι κυνήγι του κινδύνου και ζην επικινδύνως αλλά πάθος για μόστρα και δημοσιότητα. Σε γνωστή καγκουροσελίδα του Facebook γράφουν ότι αυτός που τα επιχειρούσε όλα αυτά και δυστυχώς δεν είναι μαζί μας πλέον δεν το χε και πολύ το άθλημα.

Δυστυχώς για μένα η λύση είναι μία. Σε καμία περίπτωση η αστυνομία. Όποιος αμφιβάλει μπορεί να ψάξει το youtube ή ένα μεσημεροαπόγευμα να κάνει μερικές βόλτες πάνω κάτω από Αλεξάνδρας μέχρι Κατεχάκη και να μετρήσει ακράνωτους, απινακίδωτους να κάνουν καγκουριές (μην αρχίσετε οι γνωστοί μεν - αγαπητοί δε - τον πρόλογο ότι δν είναι όλοι έτσι γιατί δν είναι εκεί το νόημα). Ούτε η πίστα είναι λύση. 1ον γιατί υπάρχει με τα όσα μύρια προβλήματα της, δεύτερον γιατί το Ribas, η μαύρη, το ΣΕΦ, η Βούτα είναι μια τελείως διαφορετική κουλτούρα που δν έχει να κάνει με χρόνους, φθαρμένες ξύστρες και πλαγιάσματα. Έχει να κάνει ξεκάθαρα με το θέαμα. Κατ' εμέ λοιπόν η λύση είναι οι ίδιοι που συμμετέχουν και γουστάρουν αυτή τη φάση (και καλά κάνουν) να υιοθετήσουν την υποτυπώδης ασφάλεια μέσα στην κουλτούρα της ΤεταρτοΠέμπτης. Κι όμως, τα τελευταία χρόνια έχει σημειωθεί μικρή πρόοδος. Γράφοντας πάνω κάτω τα ίδια στη γνωστή καγκουροσελίδα, εγώ μαζί και με άλλο κόσμο που κατέκρινε τους ακράνοτους χωρίς εξοπλισμό, η σελίδα (με 30000 likes) αποφάσισε να μην ξανανεβάσει ποτέ φωτό με ακράνοτο. Σκεφτείτε αν σε βόλτες ή σε τέτοια μέρη έτρωγε γιούχα ή απομονωνόταν ο κάθε ακράνοτος. Θα τον έτσουζε πολύ όταν θα έκανε τα πάντα και στο επόμενο βίντεο θα ήταν στην απ' έξω. Νομίζω όσοι έχετε πάει έστω και μια φόρα με νιώθετε.

nathair
07/09/2015, 13:42
Επειδή είμαι περίεργος να δω πόση βλακεία παίζει στον κόσμο, ποιά παρακαλώ είναι αυτή η γνωστή καγκουροσελίδα στο FB;

macdeath_s
07/09/2015, 22:17
Επειδή είμαι περίεργος να δω πόση βλακεία παίζει στον κόσμο, ποιά παρακαλώ είναι αυτή η γνωστή καγκουροσελίδα στο FB;

:D:cry::a014:

Σουζα μπαντα εντο και λεζάντα. Δες όμως ότι μετά το ατύχημα δν υπάρχει φωτό χωρίς κράνος.

nathair
07/09/2015, 22:32
:D:cry::a014:

Σουζα μπαντα εντο και λεζάντα. Δες όμως ότι μετά το ατύχημα δν υπάρχει φωτό χωρίς κράνος.

Αχά, το βρήκα.

https://www.facebook.com/SouzaMpantaEntoKaiLezanta?fref=ts

BLiTzER
07/09/2015, 22:37
:D:cry::a014:

Σουζα μπαντα εντο και λεζάντα. Δες όμως ότι μετά το ατύχημα δν υπάρχει φωτό χωρίς κράνος.

Cover picture.

nathair
07/09/2015, 22:51
Cover picture.

Εχει και 33479 άτομα που τους αρέσει. Το 5% από αυτούς να έμπαινε πίστα, θα γινότανε ένα track day την ημέρα...

BLiTzER
07/09/2015, 22:54
Σιγά μην τους δώσουν οι γονείς τους λεφτά για δέρματα.

pipe_smoker
07/09/2015, 23:01
Μπήκα, διάβασα μια μαλακία που λέει ένα κουτάκι αριστερά, ότι από μικροί ρισκάρουν τη ζωή τους κι έχουν μάθει να είναι μαχητές με πείσμα, ανατρίχιασα και βγήκα.

BLiTzER
07/09/2015, 23:02
Όχι με πείσμα. Με "piZma".

pipe_smoker
07/09/2015, 23:04
Όχι με πείσμα. Με "piZma".

Όντως.
Σκέψου πόσο ανατρίχιασα που έχασα τα λόγια μου:lol:

macdeath_s
07/09/2015, 23:25
Cover picture.

Ίσχύει

macdeath_s
07/09/2015, 23:27
Σιγά μην τους δώσουν οι γονείς τους λεφτά για δέρματα.

Δεν είναι πιτσιρίκια (ευτυχώς ή δυστυχώς)

cosgili
07/09/2015, 23:29
Δεν υπάρχει σωτηρία...
Καμμένα χαρτιά...
Δεν τους λυπάμαι, λυπάμαι αυτούς που θα βρεθούν στο δρόμο τους!:rolleyes:

amyroukai
08/09/2015, 02:10
Όχι με πείσμα. Με "piZma".

opos leme riZla file

7Tolis
08/09/2015, 08:10
Πελατάκια μου.

spyro
08/09/2015, 12:27
(παρένθεση, φοράω πάντα κράνος και γάντια. Στην Αθήνα δύσκολο αλλά εκτός Αθηνών είμαι και με κορντούρες ή δέρματα, μπότες κτλ κτλ.) παρένθεση off

Αλήτες που δε φοράνε κράνη
Αλήτες που δε φοράνε γάντια
Αλήτες που δε φοράνε επιγονατίδες και επιαγκωνίδες

Η έννοια της διαχείρισης του δικού μας σώματος σύμφωνα με τη θέληση μας δεν είναι ελεύθερο δικαίωμα πια. Το εν λόγω θέμα είναι άκρως φιλοσοφικό ζήτημα και όσο και να θέλω να το διατυπώσω και να το αναλύσω εδώ μέσα στο τέλος μπάχαλο θα γίνει οπότε το αφήνω ως έχει.

Αλλά να ξέρετε

Καπνίζετε? Πίνετε? Είστε χοντροί? Η μάνα σας είχε θέματα με τη καρδιά? Ο παππούς σας είχε θέματα με τον προστάτη? Ειστε αλεργικοί? Τι φαγητά τρώτε? Ζώνη φοράτε? Κράνος φοράτε? Γάντια φοράτε? Να τα κοιτάξετε όλα αυτά. Να τα κοιτάξετε γιατί από ότι φαίνεται εδώ στην Ελλάδα είστε αμόρφωτοι, ανεκπαίδευτοι, Ελληναράδες, Βαλκάνιοι, που δε κάνετε σωστά τα πράγματα στη ζωή, που δε θέλετε να συμμορφωθείτε με τις υποδείξεις, που δε θέλετε να ακολουθήσετε τα ορθά παραδείγματα του εξωτερικού.

Συγκριτικά με τα αίτια πρόκλησης δυστυχημάτων σε τρίτους που συμβαίνουν καθημερινά στο κόσμο ισως και το 0,000001% αφορά γιατί κάποιος δε φόραγε κράνος, καταφέρνοντας έτσι να χάσει την ισορροπία του από το μυγάκι, να εκτραπεί της πορείας του και να προξενήσει σε κάποιον άλλον ζημιά. Πάραυτα η έννοια του φοράω κράνος είναι υποχρεωτική. Γιατί? Γιατί κοστίζει περισσότερο στις ασφαλιστικές. Η μη συμμόρφωση στο κράνος είναι ίσως και η πιο πολυπληθέστερη κλίση εκ μέρους της τροχαίας. Εγώ ακόμα περιμένω τη μελέτη που αποδεικνύει τη σχέση μεταξύ κράνους και πρόκλησης ατυχημάτων σε τρίτους που να αποδείξει επιτέλους γιατί το κράνος είναι ο νούμερο ένα εχθρός της τροχαίας.

Ο παραλληλισμός μεταξύ ανεπιθύμητων του παρελθόντος και ανεπιθύμητων του παρόντος έχει να κάνει με το πλαίσιο του τι είναι επιθυμητό ανάλογα την εποχή. Μπορεί να σας φαίνονται οι αλήτες της τρέχουσας εποχής λακέδες, πιτσιρίκια αμόρφωτα, χωρίς ιδεολογικό υπόβαθρο, αλλά είναι η εποχή μας τέτοια για όλους. Και για αυτούς και για εμάς.

Πέραν αυτού οι τρέχων πιτισρικάδες, ανεγκέφαλοι, αμόρφωτοι, βάρβαροι, παπίες, συγκριτικά με τους παλιούς ιερούς, ρεμπέτιδες, μάγγες, αντιστασιακούς, περιθωριακούς αντικομφορμιστές, τόσο σε εγκεφαλικό επίπεδο όσο και σε κοινωνιολογικό επίπεδο είναι ακριβώς τα ίδια. Όπως ήμαστε και εμείς οι politically correct που τους κρίνουμε.

Ζεύκας
08/09/2015, 12:42
τι σχέση έχει ο αντιστασιακός με το κάγκουρα αδυνατώ να καταλάβω.

BLiTzER
08/09/2015, 12:43
Είναι και οι 2 επαναστάτες. Κόντρα στο ρεύμα, κόντρα στις μάζες, χωρίς να λογαριάζουν κίνδυνο, ρίσκο, την ίδια τους τη ζωή!!!11

George_Sp
08/09/2015, 12:50
Να τους διαχωρίσουμε τότενες σε επαναστάτες με αιτία και επαναστάτες δίχως αιτία.

Σε μάγκες και σε τσάμπα μάγκες. Για να αρχίσουμε να καταλαβαίνουμε τι συζητάμε δηλαδή. :lol:

macdeath_s
08/09/2015, 12:51
τι σχέση έχει ο αντιστασιακός με το κάγκουρα αδυνατώ να καταλάβω.

Σόρρυ ρε μάγκες αλλά ούτε εγώ μπορώ να κάνω την σύνδεση μεταξύ και επιμένω σε αυτά που έγραψα. Και οι χρήστες ηρωίνης επαναστάτες είναι δλδ που δε λογαριάζουν τπτ από αυτά που έγραψε ο BLiTzER ? To ίδιο και όποιος οδηγάει μεθυσμένος να υποθέσω και εξίσου όσοι έχουν βασανιστεί - διωχθεί για τις ιδέες τους ?

ΥΓ: προτείνω να πάμε και λίγο on topic πάντως...

7Tolis
08/09/2015, 12:52
Εγω περισσότερες ποδοκνημικές εχω δεί σπασμένες παρά κεφάλια πάντως.Και όχι λόγω του κράνους αλλά της μηχανικής της πτώσης.Περισσότερους τραυματισμούς απο μαρσπιέδες παρά κεφάλια.Περισσότερες κλείδες παρά κεφάλια.Περισσότερα χέρια παρά κεφάλια.Το κόλλημα στο κράνος είναι περισσότερο νομικής φύσης γιατί προστατευει ζωτικό όργανο a.k.a γκλάβα.Στις περισσότερες πτώσεις πάντως το κεφάλι,τελευταίο έρχεται σε χτυπήματα.Αν χτυπήσει όμως,είναι της προκοπής.

Ντισκλέημερ
Παρατηρήσεις προσωπικές είναι αυτές και όχι κατόπιν κάποιας επίσημης έρευνας.

Ζεύκας
08/09/2015, 12:54
μλκ μου έχει πεθάνει και ο παππούλης μου που έχει κάνει παραθερισμό στη Μακρόνησο.

να του έδειχνα βιντεάκια από το Ρίμπας και να του έλεγα: "Να παππούλη οι αντιστασιακοί του 2015!"

:bawl:


κι αν δεν μου έβαζε τη μαγκούρα στο πάτο να μη με λένε Ρούλη :lol:

sniper
08/09/2015, 12:55
μλκ μου έχει πεθάνει και ο παππούλης μου που έχει κάνει παραθερισμό στη Μακρόνησο.

να του έδειχνα βιντεάκια από το Ρίμπας και να του έλεγα: "Να παππούλη οι αντιστασιακοί του 2015!"

:bawl:


κι αν δεν μου έβαζε τη μαγκούρα στο πάτο να μη με λένε Ρούλη :lol:

Θα στην έβαζε αν διάβαζε και τι γράφεις στο habemus papam.... :bawl:

Ζεύκας
08/09/2015, 12:57
Θα στην έβαζε αν διάβαζε και τι γράφεις στο habemus papam.... :bawl:

επήρα από τη γιαγιά μου πού ήτανε με το βασιλιά :bawl:

τέσπα σόρρυ για τα οφφ τόπικ

dimmie_72
08/09/2015, 13:00
να του έδειχνα βιντεάκια από το Ρίμπας και να του έλεγα: "Να παππούλη οι αντιστασιακοί του 2015!"

:bawl:


κι αν δεν μου έβαζε τη μαγκούρα στο πάτο να μη με λένε Ρούλη :lol:

και το Λαφαζάνη με τα trekking έτοιμο για το βουνό να του δείξεις. :D

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 13:12
Ναι μεν αλλα...
Αν καποιος που δεν φοραει κρανος, πεσει χτυπωντας το κεφαλι του και μεινει αναπηρος θα μετανιωσει πικρα για τη μ@λακια του.. Αν πεθανει απλα δεν θα εχει το χρονο να μετανιωσει..
Αν μπορω να τον προστατεψω δημιουργωντας του ενοχες που δεν το φοραει παντα ωστε να το φορεσει γιατι να μην το κανω;; Καλο θα του κανω, οχι κακο.
Στο φιναλε γιατι ειναι μαγκια να μην φορας κρανος;; Δεν μπορω να καταλαβω... Διοτι αλλο το να μην φορεσεις διοτι πας στο περιπτερο για τσιγαρα και αλλο να μην το φορας συνειδητα διοτι ετσι να 'ουμ και yolo..

BLiTzER
08/09/2015, 13:14
Και να μην προστάτευε, πάλι θα το φορούσα, επειδή είναι ενοχλητικό να οδηγείς ξεκράνωτος με οτιδήποτε εκτός από πολύ χαμηλές ταχύτητες. Δεν καταλαβαίνω πώς το κάνουν μερικοί τύποι...

pipe_smoker
08/09/2015, 13:22
Και να μην προστάτευε, πάλι θα το φορούσα, επειδή είναι ενοχλητικό να οδηγείς ξεκράνωτος με οτιδήποτε εκτός από πολύ χαμηλές ταχύτητες. Δεν καταλαβαίνω πώς το κάνουν μερικοί τύποι...

Άνθρωπέ μου!!!!!!:a23:

Κι ένιωθα μόνος στον κόσμο ετούτο.
Που με πάνω από 50χλμ/ώρα χωρίς κράνος κλαίω λες κι έχω καθαρίσει 40 κιλά κρΟμύδια:lol:

spyrakos35
08/09/2015, 13:32
Και να μην προστάτευε, πάλι θα το φορούσα, επειδή είναι ενοχλητικό να οδηγείς ξεκράνωτος με οτιδήποτε εκτός από πολύ χαμηλές ταχύτητες. Δεν καταλαβαίνω πώς το κάνουν μερικοί τύποι...


Άνθρωπέ μου!!!!!!:a23:

Κι ένιωθα μόνος στον κόσμο ετούτο.
Που με πάνω από 50χλμ/ώρα χωρίς κράνος κλαίω λες κι έχω καθαρίσει 40 κιλά κρΟμύδια:lol:

για μένα είναι ψυχολογικό

απλά δεν μπορώ είτε 20χλμ είτε 200

Ζεύκας
08/09/2015, 13:48
ο όλος ντόρος με το κράνος γίνεται γιατί οι κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις είναι η νο1 αιτία θανατηφόρων τροχαίων και σοβαρών κ μονίμων τραυματισμών.

οπότε σαν κοινωνία προσπαθείς να μετριάσεις αυτά τα θέματα.

Από τη μία, έαν δεν ενοχλούν ας κυκλοφορούν ακράνωτοι. Κακό του κεφαλιού τους.
Κι εγώ πηγαίνω μονίμως πάνω από 200 χλμ/ώρα στην εθνική. Δεν είμαι σε θέση να το παίξω δικαστής.

Από την άλλη το κράνος, το βαρύ κάπνισμα, η ανθιυγειϊνή (έτσι γράφεται; ) διατροφή, τα σκληρά ναρκωτικά
η υπερκατανάλωση αλκοόλ, οι ρύποι κτλ πρέπει να με νοιάζουν γτ το σύστημα υγείας είναι δημόσιο
και το πληρώνουμε όλοι με τους φόρους μας.

BLiTzER
08/09/2015, 13:55
Από την άλλη το κράνος, το βαρύ κάπνισμα, η ανθιυγειϊνή (έτσι γράφεται; ) διατροφή, τα σκληρά ναρκωτικά
η υπερκατανάλωση αλκοόλ, οι ρύποι κτλ πρέπει να με νοιάζουν γτ το σύστημα υγείας είναι δημόσιο
και το πληρώνουμε όλοι με τους φόρους μας.

Ανθυγιεινή* :P

Αυτό ακριβώς ειπώθηκε και παραπάνω, νομίζω. Είναι αστείο να κράζουν τους ξεκράνωτους για το κακό που προκαλούν και πόσο επιβαρύνουν την τσέπη τους, όταν 11 στους 10 Έλληνες καπνίζουν ή/και τρώνε λάδια και λίπη 5 φορές τη βδομάδα.

Και συμφωνώ. Υποκρισία.

dimmie_72
08/09/2015, 14:17
η ανθιυγειϊνή (έτσι γράφεται; ) διατροφή

το γμσες :lol:

spyrakos35
08/09/2015, 14:18
το γμσες :lol:

ότι μπορεί ο καθένας κάνει :bawl:

toyar
08/09/2015, 14:25
Άνθρωπέ μου!!!!!!:a23:

Κι ένιωθα μόνος στον κόσμο ετούτο.
Που με πάνω από 50χλμ/ώρα χωρίς κράνος κλαίω λες κι έχω καθαρίσει 40 κιλά κρΟμύδια:lol:

κι εγω μεσα:beer:
πανω απο τα 50 απλα δεν...........
και επειδη φοραω γυαλια ο αερας που στροβιλιζεται πρακτικα μου κλεινει τα ματια

pipe_smoker
08/09/2015, 14:31
κι εγω μεσα:beer:
πανω απο τα 50 απλα δεν...........
και επειδη φοραω γυαλια ο αερας που στροβιλιζεται πρακτικα μου κλεινει τα ματια

Δεν αντέχεται λέμε.

Με κράνος και ανοιχτή τη ζελατίνα δεν έχω το ίδιο πρόβλημα. Καμία σχέση. Είτε φοράω γυαλιά είτε όχι.

toyar
08/09/2015, 14:31
για τους παραπανω καγκουρες συνισταται εβδομαδιαια περιηγηση στο ΚΑΤ μηπως και ζησουν μεχρι την ηλικια της στοιχειωδους σοβαροτητας
γιατι ο καθε πιτσιρικας γινεται και καλα εξαλλος αμα του βρισεις τη μανα αλλα δεν τον πειραζει αμα την αναγκασει να του σφουγγαριζει τον ταφο την υπολοιπη ζωη της
επειδη αλλο ειναι να σου τυχουν τα σκατα κι αλλο να τα ψαχνεις για να τα πατησεις και να θεωρεσαι και ηρωας

dimmie_72
08/09/2015, 14:36
για τους παραπανω καγκουρες συνισταται εβδομαδιαια περιηγηση στο ΚΑΤ ...

... και στη vita (http://www.vita.gr/diatrofi/eating-healthy/).

spyrakos35
08/09/2015, 14:48
για τους παραπανω καγκουρες συνισταται εβδομαδιαια περιηγηση στο ΚΑΤ μηπως και ζησουν μεχρι την ηλικια της στοιχειωδους σοβαροτητας
γιατι ο καθε πιτσιρικας γινεται και καλα εξαλλος αμα του βρισεις τη μανα αλλα δεν τον πειραζει αμα την αναγκασει να του σφουγγαριζει τον ταφο την υπολοιπη ζωη της
επειδη αλλο ειναι να σου τυχουν τα σκατα κι αλλο να τα ψαχνεις για να τα πατησεις και να θεωρεσαι και ηρωας

το βλέπω να έρχεται το ποστάρισμα για τον Αγιο Σάββα....

dimmie_72
08/09/2015, 15:33
ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑ(Σ)ΤΡΟΦΗ. Κάθε απόγευμα στις 6, με την Έλλη Ευαγγελίδου.

BoSS_Man*
10/09/2015, 15:45
Χθες πάλι τα ίδια, μέτρησα δύο τροχαία με αυτοκίνητα βέβαια ευτυχώς μόνο τραυματίες, το ένα δεν ξέρω αν κολλάει με το κλίμα καγκουριάς :D Αλλά πάλι μηχανές, χωρίς κράνος πάνω κάτω χωρίς πινακίδες τίποτα, α πέτυχα και μια καταδίωξη :D

nassosxlvbros
06/11/2015, 07:36
Δεν αλλάζει ο άνθρωπος εύκολα...Τόσα χρόνια διαπιστωμένο και διασταυρωμένο πάμπολλες φορές σε πολλές διαφορετικές περιπτώσεις και καταστάσεις...είτε συνειδητά ,είτε ασυνείδητα....
Παραθέτω (μικρό) διάλογο φίλου μου με γνωστό του,που πριν από καιρό είχε ατύχημα με ανοιγόμενο κράνος -που το άφηνε συνέχεια ανοιχτό- και απλώς έτυχε η στραβή*...(χωρίς ο φίλος να το ξέρει) :

-Φίλος: Καλό δρόμο,και πού'σαι! να το φοράς το κράνος και πριν ξεκινήσεις να το ασφαλίζεις αυτό που είναι ανοιγόμενο! ! Τόσα συμβαίνουν
-Γνωστός του: Καλημέρα,ευχαριστώ,αλλά μες το καλό το λόγο είσαι πρωί πρωί...

Εγώ έχω πάρει ένα αλλενάκι και κάνω ότι βιδώνω...μια σταυρωτή βίδα...:lol:....τι να πεις....






*και έτρωγε με καλαμάκι....και συνεχίζει να αγοράζει ανοιγόμενα και να τα έχει ανοιχτά!....