PDA

View Full Version : τελευταία βόλτα πριν την γέννα , 13/9 Πελοπόννησος



S705
02/09/2015, 23:20
κάλος εχόντων των πραγμάτων την Κυριακή 13/9 θα κάνω την τελευταία μου βόλτα για φέτος πριν την έλευση της δεύτερης κόρης μου !
η διαδρομή είναι αυτή https://goo.gl/fhXRkO

όσοι πιστοί προσέλθουν.
Ραντεβού στο περίπτερο στις 7:30
Αναχώρηση κατά της 8 με 8 :15
Την διαδρομή μετά το Ψαρί δεν την ξέρω. Όποτε όποιος ξέρει κάτι ας ενημερώσει. στην Νεμέα θα κάνουμε στάση για ανεφοδιασμό.
Καφέ θα πιούμε σε όποιο χωριό βρούμε ωραία σκιά και πλατεία. ( για εσένα amyroukai )
Φαί σε ταβέρνα δεν θα παίξει λόγο εξόδων αλλά και ώρας.
Θα έχουμε μαζί μας ταπερ , τοστ , σάντουιτς και όπου πεινάσουμε βρίσκουμε σκιά και τρόμε. Εάν κάποιος δεν έχει αποθηκευτικό χώρο στην μηχανή του αλλά θέλει να έρθει να το πει. Εγώ θα έχω περισσευούμενο χώρο , νομίζω όλο και κάποιος άλλος και θα βολευτούμε.
Ο ρυθμός θα είναι από μέτριος έως σβέλτος , ανάλογα τα κομμάτια και τις ορέξεις .
Ελευθέρα όποιος θέλει φεύγει μπροστά και περιμένει παρακάτω.
Όσοι σκέπτονται να έρθουν καλό θα είναι να έχουν σε ένα χαρτάκι γραμμένα τα χωριά με την σειρά. Έτσι εάν τύχει και μείνει κάποιος πίσω να ξέρει που να πάει.

Η επιστροφή σκέπτομαι να γίνει από πάλαια εθνική έως την Κόρινθο. Ελευθέρα όποιος θέλει γυρίζει από εθνική οδό ( ο θεός να την κάνει )

Η βόλτα θα γίνει από μέρους μου ακόμα και με έναν συμμετέχοντα ή και κανέναν.

omega
02/09/2015, 23:39
κάλος εχόντων των πραγμάτων την Κυριακή 13/9 θα κάνω την τελευταία μου βόλτα για φέτος πριν την έλευση της δεύτερης κόρης μου !
Μόνος ή με παρέα εύχομαι να την ευχαριστηθείς..

Με το καλό η 2η κόρη!!!Ελπίζω να έχεις προμηθευτεί μεγάλο ταψί γιατί με 3 γυναίκες στο σπίτι θα γίνεις χορευταράς..:beer:

stathis78
03/09/2015, 06:24
Με το καλό να ρθει η κορούλα σου. Πάντα καλότυχη και υγιής να είναι στη ζωή της.

Πριν την Γκούρα, στο χωριό Μεσινό, κάνε αριστερά και πετάξου μέχρι την λίμνη Δόξα. Είναι αλπικό τοπίο και ιδανικό μέρος για πικ-νικ.

Πάντα φθηνή και πολύ καλή βενζίνη έχει η AVIN στο Σολομό, είναι το πρώτο πρατήριο με το που μπαίνεις αμέσως στο χωριό.

Επίσης στο επόμενο χωριό, στο Χιλιομόδι, πάλι με το που μπεις στο χωριό στο δεξί σου χέρι έχει ένα φοβερό φούρνο, φτιάχνει καφέ, έχει σφολιάτες τα πάντα. Έχει ζυμωτό ψωμί με προζύμι (ολικής, χωριάτικο, ζέα) και ο φούρναρης έχει σπουδάσει στην Γαλλία ζαχαροπλάστης και έχει έρθει πρώτος στην Ελλάδα σε πολλούς διαγωνισμούς. Άλλο να σας το λέω και άλλο να το γεύεστε... Ανοιχτός τις Κυριακές

Καλά να περάσετε

spyrakos35
03/09/2015, 06:39
Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να έρθω ή όχι

μέχρι τότε


με το καλό η κοράκλα....:beer:

υγ... πάρε και το ταψί που σου είπαν :lol:

anwrimos
03/09/2015, 13:36
Απο το Ψαρι και μετα μεχρι να βγεις Καρτερι ο δρομος ειναι καλος σχετικα στενος οποτε σου δινει τη δυνατοτητα να χαζευεις και τη λιμνη. Σε διαφορα σημεια εχει παγκακια αν θες για ξεκουραση τσιμπολογημα και χαζι προς τη λιμνη. Εναλλακτικα μπορεις να πας προς Ασπροκαμπο-Καλιανους και να βρεθεις απο την πανω μερια της λιμνης παλι στο Καρτερι αλλα δεν υπαρχει λογος να σου αλλαξω το δρομολογιο. Απο το Καρτερι και μετα αρχιζει το καλο. Ανηφοριζεις για καμια 10αρια χλμ στο δασος με αρκετες κλειστες στροφες μεχρι την Καστανια. Περνας το διασελο και εχεις φορα παρτιδα τον καμπο του Φενεου. Οπως σου ειπαν αν δεν εχεις παει αξιζει μια βολτα μεχρι τη λιμνη. Για καφεδακι σε ωραια (προσωπικη αποψη) πλατεια στη Γκουρα. Απο τη λιμνη ενας βατος χωματοδρομος σε βγαζει μεσω του Φενεου στο χωριο Στενο. Επισης για την επιστροφη ωραια και η διαδρομη που διαλεξες, παιζει και να κανεις δεξια προς Καρυα και μεσω Τρικαλων να κατεβεις στο Ξυλοκαστρο. Για οτι αλλο εδω ειμαστε! Καλη βολτα και με το καλο η κορη!!!!!!

pektis
03/09/2015, 14:07
Με το καλο η κορη...
υπο σκεψη το θεμα...:winka:

amyroukai
03/09/2015, 20:18
άντερ κονσιντερέισον που λένε και ο φίλοι μας οι ευρώ πέη.

chr1s_86
05/09/2015, 10:23
Με το καλο η κορη...
υπο σκεψη το θεμα...:winka:

+1 !

Eversman
07/09/2015, 13:14
Εάν δεν τελεσφορήσει η υποχρέωση που έχω για την Κυριακή και δεδομένου ότι είναι από τις διαδρομές που δεν βαριέμαι ποτέ, θα ακολουθήσω. Θα ενημερώσω μέχρι Σάββατο πρωί :wave2:

tzeronymo
11/09/2015, 21:29
καλο ειναι να πατε μεχρι το Δρεπανο στο καμπινγκ ΤΡΙΤΩΝ εχει ΜΕΛΩΔΙΚΕΣ ΕΞΑΤΜΗΣΕΙΣ Π/Σ/Κ