PDA

View Full Version : γιατρε δεν ειμαι καλα.... (1290, multi ή 1000XR)



Σελίδες : [1] 2

peterTHErider
03/09/2015, 19:22
παιδια νομιζω δεν ειμαι καλα...με εχει πιασει αυτο το πραγμα που θες να αλλαξεις μηχανη αλλα δεν ξερεις τι θες να παρεις!δεν ξερω αν το εχετε περασει πολλοι αλλα εμενα με νομιζω με εχει πιασει ασχημα και δεν θα περασει αν τελικα δεν αλλαξω μηχανακι...
παμε λοιπον στα αντικειμενα της αρρωστιας...νομιζα πως ειχα κατασταλαξει στο 1290 adv. αλλα τωρα τελευταια οσο το βλεπω κατι με χαλαει οποτε παμε σε αλλα...σταθερη αξια το μουλτι...στο προηγουμενο μοντελο που ειχα κανει βολτα μου ξενισε το μικρο μεγεθος με την ανεπαρκη καλυψη και γενικα η τραχυτητα της...τοσο στο δουλεμα οσο σε ολα,σκληρα γκριπ,σκληρη σελα,αποτομο μοτερ και γενικα πηγαινε πολυ μακρια απο το βουτυρο gt μου...αλλα το γαμημενο ειναι ομορφο μηχανακι...οποτε απο οτι λενε το καινουργιο το κανανε πιο τουρισταδικο και πιο ανετο..ισχυει αυτο?το εχει καβαλησει κανεις να μας πει εντυπωσεις?
και παμε τωρα στον καινουργιο συντελεστη στην εξισωση...1000 xr...το οποιο κατεμε ειναι και αυτο πολυ ομορφο...πηγα σημερα απο την αντιπροσωπεια και το καβαλησα στατικα...μετρια σελα,φαρδυτερο και πιο "μηχανη"απο το μουλτι και με μαλακα γκριπ και γενικα πιο κοντα σε αυτο που θελω...αλλα αντε να δουμε ποτε θα μπορεσω να το οδηγησω να βγαλω κανενα συμπερασμα...
οποτε ζητω την βοηθεια του κοινου και οποιου εχει καβαλησει και τα 2 μηχανακια...
τι να παρω για να γιατρευτω???

Bob_o_mastoras
03/09/2015, 19:28
V-strom! :D

peterTHErider
03/09/2015, 19:32
ου ξιξιξιξξιξι σατανα μακρια...:eleison::priest:

spyrakos35
03/09/2015, 19:33
Xr 1000

Οχι το κρανος

peterTHErider
03/09/2015, 19:39
Xr 1000

Οχι το κρανος

μα για το κρανος λεω....
νομιζω ολοι καταλαβαιναμε οτι ελεγα την μηχανη...
α,για την ιστορια το μηχανακι εχει ονομα s1000xr...

7Tolis
03/09/2015, 20:04
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145587&p=2601215&viewfull=1#post2601215

πραγματικά άλλαξα γνωμη για τη BMW και δεν θα ξανακάνω καζούρα.Το μηχανάκι με εξέπληξε ευχάριστα και το γουσταρα πολύ.Αν εισαι μαθημένος με ss και βαρέθηκες το στρίμωγμα αλά θες όλα τα άλλα,το εξ αρρρρ είναι ο,τι πρέπει.
Άτιμα λεφτά άτιμα γαμώτο.

headbanger
03/09/2015, 21:26
από την ώρα που πήρα touring/sportster δεν γυρίζω πίσω.

βέβαια το πόσο βολικό είναι να οδηγάς harley στο ελλαδιστάν παίζεται. Αν ήμουν ακόμα πίσω για τίποτα On/off με έκοβα.

omega
03/09/2015, 22:02
οποτε ζητω την βοηθεια του κοινου και οποιου εχει καβαλησει και τα 2 μηχανακια...Συγνώμη εδώ δεν μπορώ να βοηθήσω. :sad:


τι να παρω για να γιατρευτω???Εδώ όμως έχω ειδικότητα μιας και με πιάνει τακτικά κι εμένα.
Αντιβίωση αδερφέ για καμιά εβδομάδα μήπως και καταλαγιάσει η "ασθένεια".
Σε εμένα βέβαια πάει η έκφραση:Πολλά τα λεφτά Άρη.. :lol:

Καλή επιλογή.. και συγνώμη για το spam :beer:

peterTHErider
03/09/2015, 22:18
αυτο με την αντιβιωση το δοκιμασα αλλα τιποτα...οποτε παω σε πιο δραστικα μετρα...

foogr01
03/09/2015, 22:49
Έτσι όπως σε έχω κόψει για S1000XR είσαι :D

Αν απαρνηθείς τη μαμά μπεμβέ είναι μονόδρομος τα Κατέμια :D :D

Αν πάλι θέλεις να γίνεις true advneture θα πάρεις υποχρεωτικά το νέο Africa :lol:


Edit: ότι και να πάρεις θα μου δώσεις να το οδηγήσω για να εγκριθεί :p



Πάρε το πρώτο. Πάρε το πρώτο. Πάρε το πρώτο. Πάρε το πρώτο. Πάρε το πρώτο. Πάρε το πρώτο.

peterTHErider
03/09/2015, 23:00
Έτσι όπως σε έχω κόψει για S1000XR είσαι :D

Αν απαρνηθείς τη μαμά μπεμβέ είναι μονόδρομος τα Κατέμια :D :D

Αν πάλι θέλεις να γίνεις true advneture θα πάρεις υποχρεωτικά το νέο Africa :lol:


Edit: ότι και να πάρεις θα μου δώσεις να το οδηγήσω για να εγκριθεί :p



Πάρε το πρώτο. Πάρε το πρώτο. Πάρε το πρώτο. Πάρε το πρώτο. Πάρε το πρώτο. Πάρε το πρώτο.

ρε γιωργη ολο και λιγουρευομαι το καινουργιο μουλτι...σου λεω δεν ειμαι καλα...την μια μερα ξυπναω και λεω αλλο θα παρω...πφφφ...

MG-KTiNoS
04/09/2015, 07:15
βρες καμιά καραπ...ναρα να τα ξεχάσεις όλα!
:rotflmao:

PortisHead
04/09/2015, 08:02
...δεν ξερω αν το εχετε περασει πολλοι αλλα εμενα με νομιζω με εχει πιασει ασχημα και δεν θα περασει αν τελικα δεν αλλαξω μηχανακι..

Εμένα με γιατρεψε η κρίση και έχω ανοσία πλεον σε τετοιες ασθένειες.
:lol:

peterTHErider
04/09/2015, 09:33
βρες καμιά καραπ...ναρα να τα ξεχάσεις όλα!
:rotflmao:

καλο το γιατρικο...:D

Sapadak
04/09/2015, 09:35
καλο το γιατρικο...:D

Και ουσιαστικό....φράγκο δε θα έχεις μετά για αλλαγές μοτοσακών :lol:

spyrakos35
04/09/2015, 10:11
Και ουσιαστικό....φράγκο δε θα έχεις μετά για αλλαγές μοτοσακών :lol:

μπορεί όμως να μην του μείνει και φράγκο γενικότερα όμως εεεε?

να τα λέμε και αυτά

:lol:


ρε πίτερ, αφού είσαι μπεμβεδάκιας, γιατί τρώγεσαι?

θες δλδ απο κει που είσαι ευχαριστημένος με το γερμανικό, να πας σε ιταλικό (οκ, του άξονα δυνάμεις και οι δύο :p) και να αρχίσεις να βρίζεις?

πάρε ρε πουλάκι μου το σ1000χρ που σίγουρα θα είναι κλάσεις ανώτερο.... το μόνο το οποίο εμένα θα με προβλημάτιζε είναι οτι είναι το πρώτο μοντέλο και ενδεχομένως να βγάλει παιδικές ασθένειες....

:beer:

πυξιδας990
04/09/2015, 12:24
το καινουριο Multi δεν εχει την τραχυτητα που ειχαν οι πρωτες γενιες.
το bmw το λενε και οι ιδιοι οτι βγηκε να το χτυπησει.


test drive και τα 2 κανε

Pan (dvs)
04/09/2015, 13:27
Δεν εισαι καλα και μπηκες στο moto για να βρεις θεραπεια?



Δεν πας καλα Με φαινεται.

peterTHErider
04/09/2015, 13:50
Δεν εισαι καλα και μπηκες στο moto για να βρεις θεραπεια?



Δεν πας καλα Με φαινεται.

ανιατη περιπτωση ετσι??

Pan (dvs)
04/09/2015, 14:07
ανιατη περιπτωση ετσι??

Μην το λες με ενα καλο κλισμα κατι γινεται.




Αν με ετρωγε παντως ο π@πος μου κατα τη Βαυαρια θα πηγαινα.

amyroukai
04/09/2015, 14:19
Εδώ γράφουμε για τα first world problems?

S1000XR γιατί θα πρέπει να αλλάξεις nickname και μην κουράζουμε την ομάδα διαχείρισης με μαλακίες τώρα.
Εσύ όμως θυμάμαι ότι ψάχνεσαι για δικάβαλο και φόρτωμα, οπότε πρακτικά ο Ντούκος είναι προτιμητέος.
Και ας γίνεις petermultirider (και εμείς θα γελάμε με το τι άλλο υπονοεί ότι θα καβαλάς) :bawl:

dimmie_72
04/09/2015, 15:05
το μόνο το οποίο εμένα θα με προβλημάτιζε είναι οτι είναι το πρώτο μοντέλο και ενδεχομένως να βγάλει παιδικές ασθένειες....

... το οποίο η BMW καθόλου δεν το συνηθίζει. :lol:

BTW πρόσφατα ανακοίνωσε ανάκληση του ABS για τα μοντέλα από '07 και μετά.
για τα πριν '07 που ήταν και τα πλέον επικίνδυνα λόγω και σερβο... :a13:

peterTHErider
04/09/2015, 15:10
μπορεί όμως να μην του μείνει και φράγκο γενικότερα όμως εεεε?

να τα λέμε και αυτά

:lol:


ρε πίτερ, αφού είσαι μπεμβεδάκιας, γιατί τρώγεσαι?

θες δλδ απο κει που είσαι ευχαριστημένος με το γερμανικό, να πας σε ιταλικό (οκ, του άξονα δυνάμεις και οι δύο :p) και να αρχίσεις να βρίζεις?

πάρε ρε πουλάκι μου το σ1000χρ που σίγουρα θα είναι κλάσεις ανώτερο.... το μόνο το οποίο εμένα θα με προβλημάτιζε είναι οτι είναι το πρώτο μοντέλο και ενδεχομένως να βγάλει παιδικές ασθένειες....

:beer:
αφου θα τα φαμε τα ρημαδια ας τα ευχαριστηθουμε λοιπον...βουρ στα πωπωμπαρα λοιπον...

σοβαρα τωρα σπυρο καπως ετσι το σκεφτομαι και εγω...αφου η προπελα μου παει και με βολευει γιατι να πειραματιζομαι?αλλα το σ1000χρ θα ειναι αντιπροσωπευτικο βαυαρικο δειγμα η ξεφευγει και στην προσπαθεια να χτυπησει το μουλτι χανει απο το γερμανικο χαλί(εβαλα και τονο για τους πονηρους...)
αλλα η καλυτερη και σωστοτερη λυση ειναι αυτη που λεει ο πυξιδας,να τα οδηγησω και τα 2 και να κρινω μετα!αλλα ειναι δυσκολο να τα βρεις εδω στο νησι!πυξιδα εσυ αυτο που λες,οτι το νεο μουλτι δεν εχει την τραχυτητα των παλιων το λες απο προσωπικη εμπειρια?

peterTHErider
04/09/2015, 15:11
Μην το λες με ενα καλο κλισμα κατι γινεται.




Αν με ετρωγε παντως ο π@πος μου κατα τη Βαυαρια θα πηγαινα.

κλισμα...??ασε δεν το ρισκαρω γιατι αν μου αρεσει τι κανω μετα??

peterTHErider
04/09/2015, 15:17
Εδώ γράφουμε για τα first world problems?

S1000XR γιατί θα πρέπει να αλλάξεις nickname και μην κουράζουμε την ομάδα διαχείρισης με μαλακίες τώρα.
Εσύ όμως θυμάμαι ότι ψάχνεσαι για δικάβαλο και φόρτωμα, οπότε πρακτικά ο Ντούκος είναι προτιμητέος.
Και ας γίνεις petermultirider (και εμείς θα γελάμε με το τι άλλο υπονοεί ότι θα καβαλάς) :bawl:

:bawl::bawl:

ε ντουκος και πολυμιξερ δεν απεχουν και πολυ οποτε θα ειμαι οκ με το nickname!!ναι καλα τα λες...φορτωμα και ανετα δικαβαλα γρηγορα ταξιδια ειναι μεσα στα προαπαιτουμενα(οχι του μνημονιου)!και οτι το μουλτι υπερεχει σε αυτο το καταλαβα σε καβαλημα σε σταση καθως η σελα του μουλτι ειναι πιο ανετη και πιο μεγαλη απο του xr...μονο ενα τεστ ραιντ θα τα ξεδιαλυνει ολα....

DrBig
04/09/2015, 15:56
https://www.youtube.com/watch?v=ZGMpBsj73CY

peterTHErider
04/09/2015, 16:36
https://www.youtube.com/watch?v=ZGMpBsj73CY

:beer::beer::beer:

DrBig
04/09/2015, 16:49
:beer::beer::beer:

:)

Και εννοειται οτι ζηλευω τρελά :wave2:

peterTHErider
04/09/2015, 16:58
:)

Και εννοειται οτι ζηλευω τρελά :wave2:

κατσε να καταληξω πρωτα και το ξαναλεμε!
δεν μπορω να πω οτι στο βιντεο μου τα ξεκαθαρισαν...σαν να με μπερδεψαν παραπανω που μου λενε πως το καινουργιο gs ειναι παρα πολυ καλο... :confused:

DrBig
04/09/2015, 17:02
κατσε να καταληξω πρωτα και το ξαναλεμε!
δεν μπορω να πω οτι στο βιντεο μου τα ξεκαθαρισαν...σαν να με μπερδεψαν παραπανω που μου λενε πως το καινουργιο gs ειναι παρα πολυ καλο... :confused:

To gs ειπαν οτι ειναι πολυ καλο στα κλειστα στροφιλικια. Και οντως ειναι, αφου και το 1150 που καποτε ειχα πεταγε σε ανηφορικα κλειστα. Ροπακλα γαρ και κοντο μεταξονιο.

Εγω το βλεπω καπως πιο απλα, αν θελεις δρομο αποκλειστικα το XR, αν θες και λιγο χωμα το ΚΤΜ και αν δε θες δευτερο ατομο το πολυ φτηνοτερο gsx s1000f.

peterTHErider
04/09/2015, 17:13
To gs ειπαν οτι ειναι πολυ καλο στα κλειστα στροφιλικια. Και οντως ειναι, αφου και το 1150 που καποτε ειχα πεταγε σε ανηφορικα κλειστα. Ροπακλα γαρ και κοντο μεταξονιο.

Εγω το βλεπω καπως πιο απλα, αν θελεις δρομο αποκλειστικα το XR, αν θες και λιγο χωμα το ΚΤΜ και αν δε θες δευτερο ατομο το πολυ φτηνοτερο gsx s1000f.

δοκτωρα καλα τα λες αλλα ελα να σε βαλω στη σκεψη να σε μπερδεψω λιγακι...
ναι θελω μονο ασφαλτο αλλα δεν θελω ενα ψηλο ss που λενε πως ειναι το xr,δηλαδη να εχω λιγη ανεση στους ελληνικους δρομους.μετα θελω και δικαβαλα με ανεση αλλα απο οτι διαβασα στο μοτο το 1290 ειναι τραγικο με τις βαλιτσες και κουναει σαν στρατα στο καβο ντορο...μετα ειναι το ντουκατι στις επιλογες μου που νομιζω πως ειναι στη μεση των τριων...

πυξιδας990
04/09/2015, 17:16
ασπρο με κοκκινο πλαισιο-εκει στη γωνια ειναι ενα με το ονομα σου...

peterTHErider
04/09/2015, 17:25
ασπρο με κοκκινο πλαισιο-εκει στη γωνια ειναι ενα με το ονομα σου...

στον ντουκο εσυ ε?

πυξιδας990
04/09/2015, 17:40
στον ντουκο εσυ ε?

κανονικα,εχω συνταξιδεψει με τις πρωτες γενιες-τα εχω οδηγησει,καταπληκτικο μηχανημα....

peterTHErider
04/09/2015, 17:48
κανονικα,εχω συνταξιδεψει με τις πρωτες γενιες-τα εχω οδηγησει,καταπληκτικο μηχανημα....

το 15 το εχεις βολταρει?

πυξιδας990
04/09/2015, 17:54
οχι,αλλα εδω το χαζευεις ωραια....
https://www.youtube.com/watch?v=eaDjAhHi2d8

peterTHErider
04/09/2015, 20:02
οχι,αλλα εδω το χαζευεις ωραια....
https://www.youtube.com/watch?v=eaDjAhHi2d8

δεν αντεξα και πεταχτηκα απο την αντιπροσωπεια!επειδη τυγχανει ο υπευθυνος εκει να ειναι γνωστος και να εχει παρει για τον εαυτο το το μουλτι μου το εδωσε για μια μικρη βολτιτσα και θα κανονισουμε συντομα μεγαλη να εχω και την συμβια μαζι να το κρινω πιο ολοκληρωμενα!η πρωτη εικονα ειναι πως το φαρδυναν και το μεγαλωσαν λιγο,και ειναι λιγο πιο μοτοσυκλετα σε σχεση με το προηγουμενο αλλα σιγουρα η ζελατινα του grandturismo θα μπει με την παραλαβη.γενικα το μηχανακι ειναι κοσμημα με τρελες λεπτομεριες.η ενγχρωμη οθονη ειναι απλα να την χαζευεις οπως και τα λεντ φωτα με την κινουμενη δεσμη!καλα απο γκαζι απιστευτο.λιιιιγο μου ξενισε που πολυυυυ χαμηλα ειναι λιγο τζουφιο...αλλα απο τις 3000-4000 και μετα παει μπαλα...αναλυτικοτερα οταν το οδηγησω για μια αξοπρεπη αποσταση...

foogr01
04/09/2015, 20:39
ρε γιωργη ολο και λιγουρευομαι το καινουργιο μουλτι...σου λεω δεν ειμαι καλα...την μια μερα ξυπναω και λεω αλλο θα παρω...πφφφ...

Πρέπει να περάσω να το κουβεντιάσουμε asap.

Edit: τελειωμένη τη βλέπω τη δουλειά με βάση το αποπάνω post, απλά θες να πάρεις το οκ της γυναίκας ;) :lol:

peterTHErider
04/09/2015, 23:28
Πρέπει να περάσω να το κουβεντιάσουμε asap.

Edit: τελειωμένη τη βλέπω τη δουλειά με βάση το αποπάνω post, απλά θες να πάρεις το οκ της γυναίκας ;) :lol:

χαχαχα...φιλε καπως ετσι αλλα εχει χοντρες παντοφλες οποτε δεν με περνει...:cry:
νομιζω σε ειδα μπροςτα στο μητερα στη παραλιακη σημερα κατα τις 6.30 οταν πηγαινα στην ντουκατι,καλα ειδα?αντε ελα για κουβεντουλα!!

RaGe_Raptor
05/09/2015, 14:48
http://www.motorcyclistonline.com/bmw-s1000xr-vs-ducati-multistrada-1200-tested-to-limit-on-two-wheels

peterTHErider
05/09/2015, 16:52
ασπρο με κοκκινο πλαισιο-εκει στη γωνια ειναι ενα με το ονομα σου...

μπα...ολα κοκκινα τα βλεπω εγω μαλλον...

peterTHErider
06/09/2015, 09:53
http://www.motorcyclistonline.com/bmw-s1000xr-vs-ducati-multistrada-1200-tested-to-limit-on-two-wheels

κοιτα να δεις τωρα,εκει που λεω ωραια κατεληξα σε ποιο θα παω παλι μπαινουν οι αμφιβολιες,γιατι ρε γαμωτο ειναι αρκετα τα μπικικινια και δεν λεει να παρεις κατι που σε λιγο καιρο θα σε ενοχλει πολυ.οπως πχ στο μουλτι,στο διαγραμμα στο αρθρο δειχνει μια τρυπαρα 4000-6000.κατι που ειναι παραπανω απο αισθητο στο δρομο.και σε χαλαρες βολτιτσες αυτες ειναι στροφες που παιζουν πολυ και σε δικαβαλα ισως(σιγουρα) να ειναι πολυ ενοχλητικο το κομπιασμα εκει.σιγουρα μετα πυροβολαει αλλα...
το s1000xr πυροβολαει παντου αλλα ειναι υποδεεστερο σε ανεση κατα πολυ...
το 1290 ειναι ανετο και με πολυ καλο μοτερ αλλα απο οτι λενε με τις βαλιτσες δεν πας πανω απο 140-150 λογο μηδενικης αεροδυναμικης μελετης...
και καταληγουμε παλι στο μηδεν...:moutza::moutza::a4::a4:

spyrakos35
06/09/2015, 10:08
V-strom! :D

Ποσο μπροστα ησουν τελικα.....

Ρισπεκτ

amyroukai
06/09/2015, 10:48
Πετρο ψάξου με ευρωπαϊκά τεστ γιατί με τις αμερικάνικες βενζίνες το μούλτι δεν τα πήγε καλά. Δες μήπως βρεις κάτι από MCN, Bike magazine, Performance Bikes κλπ.

peterTHErider
06/09/2015, 10:50
Ποσο μπροστα ησουν τελικα.....

Ρισπεκτ

οπως λεμε ολοι οι δρομοι οδηγουν στη ρωμη ε??

peterTHErider
06/09/2015, 10:51
Πετρο ψάξου με ευρωπαϊκά τεστ γιατί με τις αμερικάνικες βενζίνες το μούλτι δεν τα πήγε καλά. Δες μήπως βρεις κάτι από MCN, Bike magazine, Performance Bikes κλπ.

χμμ...δηλαδη χειροτερες οι αμερικανικες οι απλα δεν δουλευουν τα ευρωπαικα καλα με αυτες?θα ψαξω απο αυτα που λες...

amyroukai
06/09/2015, 10:55
είχα κατεβάσει κάποια πακέτα με περιοδικά μοτοσικλέτας από γνωστό τορεντάδικο και είχε το συγκριτικό μέσα και έγραφαν ότι θα ξαναμετρήσουν με τον αναβαθμισμένο χάρτη που υποσχέθηκε η Duc για εκεί. Ούτε τα άλογα είχε βγάλει ούτε την ροπή. Απλά δεν είμαι σπίτι να σου πω ποιό ήταν γμτ.

peterTHErider
06/09/2015, 11:04
είχα κατεβάσει κάποια πακέτα με περιοδικά μοτοσικλέτας από γνωστό τορεντάδικο και είχε το συγκριτικό μέσα και έγραφαν ότι θα ξαναμετρήσουν με τον αναβαθμισμένο χάρτη που υποσχέθηκε η Duc για εκεί. Ούτε τα άλογα είχε βγάλει ούτε την ροπή. Απλά δεν είμαι σπίτι να σου πω ποιό ήταν γμτ.

λογικο,γιατι βρισκω αυτο που δειχνει αλλα:
https://www.youtube.com/watch?v=vZMXUeFzV-c

αλλα ρε σπυρο 15 αλογα δεν ειναι μεγαλη διαφορα?οι αμερικανοι τα βγαζουν 135 οι ευρωπαιοι 150!στραγαλια ειναι??
οπως και η τρυπα στις χαμηλομεσαιες σχεδον εξαφανιζεται..

spyrakos35
06/09/2015, 22:54
Σιγα μη λενε Σπυρο τον Αμυρου.... :p

Bob_o_mastoras
06/09/2015, 23:05
Η επιλογη μου σαν ασχετος με το ειδος αυτο αλλα και με τις συγκεκριμενες μαρκες και βαση των συγκριτικων που παραθεσατε ειναι το ΚΤΜ.
Το θεωρω πιο ομορφο λογω πιο συμμαζεμενου ογκου απο το αλλα δυο και πιο αξιοπιστο (τουλαχιστον απο το Multi αλλα πιθανον και απ'το XR). (πωπω.. :uplate: εφτασα να θεωρω πιο αξιοπιστη επιλογη ενα ΚΤΜ.. :uplate:)


Επισης η τρυπα αυτη στο διαγραμμα της ροπης δεν μπορει να ειναι "κουσουρι" του κινητηρα. Ειναι πολυ αφυσικη. Σιγουρα θα εξαφανιζεται ευκολα και μαλλον εχει να κανει με προδιαγραφες ή κατι τετοιο.. Δεν θεωρω οτι πρεπει να ειναι ανασταλτικος παραγοντας αν θελησεις να αγορασεις το Multi.

peterTHErider
06/09/2015, 23:34
Σιγα μη λενε Σπυρο τον Αμυρου.... :p

ωχ...γραψε λαθος...:D

peterTHErider
06/09/2015, 23:40
Η επιλογη μου σαν ασχετος με το ειδος αυτο αλλα και με τις συγκεκριμενες μαρκες και βαση των συγκριτικων που παραθεσατε ειναι το ΚΤΜ.
Το θεωρω πιο ομορφο λογω πιο συμμαζεμενου ογκου απο το αλλα δυο και πιο αξιοπιστο (τουλαχιστον απο το Multi αλλα πιθανον και απ'το XR). (πωπω.. :uplate: εφτασα να θεωρω πιο αξιοπιστη επιλογη ενα ΚΤΜ.. :uplate:)


Επισης η τρυπα αυτη στο διαγραμμα της ροπης δεν μπορει να ειναι "κουσουρι" του κινητηρα. Ειναι πολυ αφυσικη. Σιγουρα θα εξαφανιζεται ευκολα και μαλλον εχει να κανει με προδιαγραφες ή κατι τετοιο.. Δεν θεωρω οτι πρεπει να ειναι ανασταλτικος παραγοντας αν θελησεις να αγορασεις το Multi.

μπομπ και για μενα το κτμ ηταν η πρωτη επιλογη και πιο λογικη...γκαζι,ανεση,λιγο οφ,ολα καλα δηλαδη...αλλα διαβασα οτι με τις βαλιτσες το αριστο συνολο καταστρεφετε και απο 140 γινεται ως και επικινδυνο!σαν να μην το μελετησαν καθολου με τις βαλιτσες!εδω θελω την βοηθεια καποιου κατοχου να μας πει την αληθεια σε αυτο...οποτε οπως καταλαβαινεις απο πρωτη επιλογη το κτμ μαλλον βγηκε απο την σκεψη μου...

teogtp
07/09/2015, 01:03
λογικο,γιατι βρισκω αυτο που δειχνει αλλα:
https://www.youtube.com/watch?v=vZMXUeFzV-c

αλλα ρε σπυρο 15 αλογα δεν ειναι μεγαλη διαφορα?οι αμερικανοι τα βγαζουν 135 οι ευρωπαιοι 150!στραγαλια ειναι??
οπως και η τρυπα στις χαμηλομεσαιες σχεδον εξαφανιζεται..

Φιλαρακι .......
Σε παρακαλω μην βριζεις τον amyrou........
:D

Με τηλε τεστραηντ ακρη δεν θα βρεις .
Εγω το προπελεν θα επαιρνα............

peterTHErider
07/09/2015, 12:18
Φιλαρακι .......
Σε παρακαλω μην βριζεις τον amyrou........
:D

Με τηλε τεστραηντ ακρη δεν θα βρεις .
Εγω το προπελεν θα επαιρνα............

προσπαθω να βρω τεστ ραηντ αλλα στο νησι ειναι λιγο δυσκολα ρε γμτ...αλλα σιγουρα πρεπει να τα οδηγησω πρωτα...

amyroukai
07/09/2015, 13:32
Φιλαρακι .......
Σε παρακαλω μην βριζεις τον amyrou......
χα χα μην λες χαζά, μια χαρά παιδί είναι ο μαλλιάς καραβοκύρης.

δηλαδή η bmw της οποίας είσαι και πελάτης σε δυσκολεύει με το xr???
η ας πούμε αν πας με το πραμα που καβαλάς στην audi ... εννοώ στην Ducati θα σου πουν Ε ξέρετε δεν σας δίνουμε;

teogtp
07/09/2015, 13:48
χα χα μην λες χαζά, μια χαρά παιδί είναι ο μαλλιάς καραβοκύρης.

δηλαδή η bmw της οποίας είσαι και πελάτης σε δυσκολεύει με το xr???
η ας πούμε αν πας με το πραμα που καβαλάς στην audi ... εννοώ στην Ducati θα σου πουν Ε ξέρετε δεν σας δίνουμε;

Ναι ρε.
Αγαπαμε spyrako!!!
:a07:

spyrakos35
07/09/2015, 13:56
Ναι ρε.
Αγαπαμε spyrako!!!
:a07:

:kiss:

peterTHErider
07/09/2015, 14:03
χα χα μην λες χαζά, μια χαρά παιδί είναι ο μαλλιάς καραβοκύρης.

δηλαδή η bmw της οποίας είσαι και πελάτης σε δυσκολεύει με το xr???
η ας πούμε αν πας με το πραμα που καβαλάς στην audi ... εννοώ στην Ducati θα σου πουν Ε ξέρετε δεν σας δίνουμε;


ρε καρντασι απλα τεστραηντς εχουν οι μεγαλες αντιπροσωπιες στας αθηνας...εδω οποτε φερνουν,τα φερνουν για περιορισμενες εμφανισεις και γινεται το ελα να δεις...
οι της ντουκατι ειναι πολυ εξυπηρετικοι και θα μου δωσουν το προσωπικο τους για βολτα...το xr ειναι δυσκολο να βρω για βολτα...το καβαλησα μονο στατικα και ναι σε σχεση με το gt το μονο κοινο ειναι η προπελα στο πλαι και ναι,με δυσκολευει λιγο η προσαρμογη...

Pan (dvs)
07/09/2015, 14:19
:kiss:


Ναι ρε.
Αγαπαμε spyrako!!!
:a07:

Ρε σεις,αν ενοχλουμε πειτε το.

peterTHErider
07/09/2015, 14:31
love is in the air....

spyrakos35
07/09/2015, 14:46
Ζηλειες?

Πητερ, στο παιρνει το τζιτί η φτουκατι;

peterTHErider
07/09/2015, 14:52
Ζηλειες?

Πητερ, στο παιρνει το τζιτί η φτουκατι;

ναι αλλα σε ξεφτιλα τιμη...προχθες το εβαλα και στο καρ...

teogtp
07/09/2015, 15:12
Ρε σεις,αν ενοχλουμε πειτε το.


love is in the air....

Εβαλε και ο 7Tolis στις φωτο,την διαφήμιση με την βαζελίνη. .......
Είμαστε σε καλό δρομο!
:D

dimmie_72
07/09/2015, 15:33
Εβαλε και ο 7Tolis στις φωτο,την διαφήμιση με την βαζελίνη. .......
Είμαστε σε καλό δρομο!
:D

και να θυμάστε... πάντα κράνος :cool:

DrBig
09/09/2015, 12:35
Σημερα οδηγησα το XR.

Στα συν
-πολυ καλες αναρτησεις (dynamic)
-φευγει σα δαιμονισμενο σε επιταχυνσεις απο σταση, Χουφτωνεις αφοβα κι αυτο εκτοξευεται.
-πολυ ομορφο απο κοντα
-ελαφρια αισθηση, κρυβει τα κιλα του, φιλτραρει ομορφα, στριβει γρηγορα και ρολαρει ωραια.
-πολυ καλος ψεκασμος
-πολυ καλη καλυψη απο αερα, δεν κουραζει και δεν εχει στροβιλισμους και θορυβο.

Στα πλην
-δεν εχει ροπη, πρεπει συνεχεια να ανεβοκατεβαζεις σχεσεις αν θες να πηγαινεις γρηγορα. Με δευτερο ατομο υποθετω θα ειναι βασανο. Δεν νομιζω οτι η επιλογη του 4Κ σε αυτα τα κυβικα και γι αυτο το στυλ μηχανης ειναι επιτυχημενη.
-στα πολλα (180+) το νοιωθεις ασταθες και κουραστικο, δεν χαλαρωνεις.
-πολυ ορθια θεση και πολυ μπροστα.
-κανει πολυ φασαρια η εξατμιση, κυριολεκτικα μου πηρε τ'αυτια

Συμπερασμα 1
Με αφησε σχετικα αδιαφορο, και αν εξαιρεσεις τις επιταχυνσεις δεν το βρηκα ιδιαιτερα διασκεδαστικο. Ειμουνα πολυ θετικα διακειμενος παντως.

Συμπερασμα 2
V2 rules.

spyrakos35
09/09/2015, 13:51
Συμπερασμα 2
V2 rules.

ή άλλο ρύθμισμα του Ι4

πχ... σαν του δικού μου :rolleyes:.... αντε σαν του βερσυς που λένε οτι έχει ροπή από χαμηλά

DrBig
09/09/2015, 15:12
ή άλλο ρύθμισμα του Ι4

πχ... σαν του δικού μου :rolleyes:.... αντε σαν του βερσυς που λένε οτι έχει ροπή από χαμηλά

Το δικο σου ειναι λιγο βαρετο γιαι δε στροφαρει. Το μπουσα απο την αλλη τα χει ολα, κυβικα, ροπη και ευστροφια. Παντα το λεγα, οτι χιλιαρια τετακυλινδρα ειναι μονο για πιστα...

dimmie_72
09/09/2015, 15:16
Το δικο σου ειναι λιγο βαρετο γιαι δε στροφαρει.

τι Ι4! κατευθείαν για το συμβούλιο απαλλαγών! :D

άσε που είναι και υπέρβαρο.

peterTHErider
09/09/2015, 16:38
Σημερα οδηγησα το XR.

Στα συν
-πολυ καλες αναρτησεις (dynamic)
-φευγει σα δαιμονισμενο σε επιταχυνσεις απο σταση, Χουφτωνεις αφοβα κι αυτο εκτοξευεται.
-πολυ ομορφο απο κοντα
-ελαφρια αισθηση, κρυβει τα κιλα του, φιλτραρει ομορφα, στριβει γρηγορα και ρολαρει ωραια.
-πολυ καλος ψεκασμος
-πολυ καλη καλυψη απο αερα, δεν κουραζει και δεν εχει στροβιλισμους και θορυβο.

Στα πλην
-δεν εχει ροπη, πρεπει συνεχεια να ανεβοκατεβαζεις σχεσεις αν θες να πηγαινεις γρηγορα. Με δευτερο ατομο υποθετω θα ειναι βασανο. Δεν νομιζω οτι η επιλογη του 4Κ σε αυτα τα κυβικα και γι αυτο το στυλ μηχανης ειναι επιτυχημενη.
-στα πολλα (180+) το νοιωθεις ασταθες και κουραστικο, δεν χαλαρωνεις.
-πολυ ορθια θεση και πολυ μπροστα.
-κανει πολυ φασαρια η εξατμιση, κυριολεκτικα μου πηρε τ'αυτια

Συμπερασμα 1
Με αφησε σχετικα αδιαφορο, και αν εξαιρεσεις τις επιταχυνσεις δεν το βρηκα ιδιαιτερα διασκεδαστικο. Ειμουνα πολυ θετικα διακειμενος παντως.

Συμπερασμα 2
V2 rules.

το μουλτι το εχεις οδηγησει?δικαβαλο δεν πηρες ε?
πες μου λιγο σε παρακαλω πως σου φανηκε απο ανεση αναρτησεων σε κακοτεχνιες και λακουβες?
κουραστικο στα πολλα ε?δηλαδη για δικαβαλο γρηγορο τουρ σε εθνικες δεν...??
πωπω...τι διακριτικος που ειμαι ε?φουλ ερωτησεις ε!

πυξιδας990
09/09/2015, 21:24
Αμα δεν θες κυβικα παιζει και το agusta veloce που ειναι μουναρα

peterTHErider
09/09/2015, 23:15
Αμα δεν θες κυβικα παιζει και το agusta veloce που ειναι μουναρα

:uplate:

DrBig
10/09/2015, 06:16
το μουλτι το εχεις οδηγησει?δικαβαλο δεν πηρες ε?
πες μου λιγο σε παρακαλω πως σου φανηκε απο ανεση αναρτησεων σε κακοτεχνιες και λακουβες?
κουραστικο στα πολλα ε?δηλαδη για δικαβαλο γρηγορο τουρ σε εθνικες δεν...??
πωπω...τι διακριτικος που ειμαι ε?φουλ ερωτησεις ε!

Δεν ειχα την τυχη να οδηγησω το μουλτι.
Οι αναρτησεις του ΧΡ ειναι πολυ καλες, αλλα το ειχα για λιγη ωρα και δεν το πηγα σε κωλοδρομους. Αλλα οπου το πηγα ηταν 9/10.
Η θεση οδηγησης δεν βοηθαει να κινεισαι πανω στη σελα και το τιμονι για το υψος μου (1.85) ηταν πολυ κοντα στη σελα. Αυτα δεν μ αρεσαν. Δικαβαλο δεν πηγα.
Δεν ειπα για τα φρενα τα οποια ειναι απιστευτα, απλα ακουμπας την μανετα και η μηχανη καρφωνεται στο εδαφος.

πυξιδας990
10/09/2015, 14:43
Γιατι γουρλωσες?

peterTHErider
10/09/2015, 15:44
Γιατι γουρλωσες?

γτ ειναι ωραιο μηχανακι το ατιμο το βελοτσε...αλλα λιγα κυβικα και καμια αντιπροσωπεια στην κρητη...αλλα ειναι κολαση...

πυξιδας990
10/09/2015, 17:14
γτ ειναι ωραιο μηχανακι το ατιμο το βελοτσε...αλλα λιγα κυβικα και καμια αντιπροσωπεια στην κρητη...αλλα ειναι κολαση...

γι αυτο σου ειπα για τα κυβικα-παντως ειναι οντως κολαση.νομιζω τα φερνει η hellinmoto που φερνει και τα ktm

amyroukai
10/09/2015, 17:15
Αυτό το βίντεο με τους υπέροχα βλαμμένους αμερικανούς το είδαμε;

https://youtu.be/aKHD-KhgBKA

peterTHErider
10/09/2015, 18:30
Αυτό το βίντεο με τους υπέροχα βλαμμένους αμερικανούς το είδαμε;

https://youtu.be/aKHD-KhgBKA

αμεεεεε....

7Tolis
10/09/2015, 19:25
αμεεεεε....

Καιιι;;;;;

peterTHErider
10/09/2015, 19:42
Καιιι;;;;;

οι ανθρωποι το ειπαν καθαρα...bmw...εγω δεν ξερω ομως τι να πω....πφφφφ....

skylaros
10/09/2015, 19:44
Εγώ νομίζω πως με τον τρόπο τους μπορεί να είπαν BMW αλλά το KTM ήταν ο "νικητής" ...

7Tolis
10/09/2015, 20:00
Μα δεν είχε ktm το συγκριτικο στο βίντεο.Χαλόουυυυ! :D

Δεν έχω οδηγήσει μουλτι αλλά,τη ποιότητα κύλισης του bmw θα τη θυμάμαι καιρό.

peterTHErider
10/09/2015, 20:03
Εγώ νομίζω πως με τον τρόπο τους μπορεί να είπαν BMW αλλά το KTM ήταν ο "νικητής" ...

μηπως εννοεις το ντουκατι?και δεν το ειπαν με τον τροπο τους αλλα το διατυμπανιζαν με καθε ευκαιρια...

devil's animal
10/09/2015, 20:11
bmw

skylaros
10/09/2015, 20:15
Συγνώμη μπερδεύτηκα με τους Αυστριακούς και αυτό το video https://www.youtube.com/watch?v=ZGMpBsj73CY

geez996
11/09/2015, 10:17
KTM 1190.

Οδηγησε το- Πληρωσε το - Παρ'το- Βγες βολτα.

:beer:

πυξιδας990
11/09/2015, 11:08
Συγνώμη μπερδεύτηκα με τους Αυστριακούς και αυτό το video https://www.youtube.com/watch?v=ZGMpBsj73CY

χμ......
να παρουμε το αεροπλανο και να παμε στο test center:smokin:

KotsosDR
11/09/2015, 11:28
Συγνώμη μπερδεύτηκα με τους Αυστριακούς και αυτό το video https://www.youtube.com/watch?v=ZGMpBsj73CY

" 2015 Enduro ?????????? Test in the Alps | KTM Super Adventure, BMW S 1000 XR, Ducati Multistrada "




WTF...! :confused:

spyrakos35
11/09/2015, 12:20
To prAprilia δεν παιζει ειπαμε εεεεε;

peterTHErider
11/09/2015, 12:35
To prAprilia δεν παιζει ειπαμε εεεεε;

μπα...κοιταζω τα γρηγορα της κατηγοριας καθως ειμαι σπορτουρινγκας και μην κακοφανει πολυ...

spyrakos35
11/09/2015, 12:48
μπα...κοιταζω τα γρηγορα της κατηγοριας καθως ειμαι σπορτουρινγκας και μην κακοφανει πολυ...

εννοείς οτι κάτω εκεί στην κρήτη είναι λίγο το απρίλια...

ναι, ενα δίκιο το χεις :lol:

peterTHErider
11/09/2015, 13:02
εννοείς οτι κάτω εκεί στην κρήτη είναι λίγο το απρίλια...

ναι, ενα δίκιο το χεις :lol:

:p
δεν εχεις αδικο ρε αγορι αλλα για τις οποιες γρηγορες βολτες και τα ταξιδια πανω γιατι να στερηθω την δυναμη του bmw πχ...??
να ηταν πολυ καλυτερο σε καποιους τομεις το απριλια να το σκεφτω σοβαρα...αλα ετσι χωρις λογο γτ??

spyrakos35
11/09/2015, 13:10
Γιατι τα 110 αλογα τροχο του απριλια δε θα τα εξαντλησεις ποτε......

Ασε που δικαβαλο (μαλλον) ειναι πιο ανετο απο ολα

peterTHErider
11/09/2015, 13:49
Γιατι τα 110 αλογα τροχο του απριλια δε θα τα εξαντλησεις ποτε......

Ασε που δικαβαλο (μαλλον) ειναι πιο ανετο απο ολα

δεν ειν'κακο...και στα στροφιλικια με τη ροπη που εχει χαμηλα και τις κατα γενικη ομολογια απιστευτες αναρητησεις του λενε πως κανει παπαδες...και στην εκδοση ραλι ειναι και πολυ ομορφο...
ρε σπυρο για καλο επεμβαινεις...???πφφφφ!!και αλλο μπερδεμα...

spyrakos35
11/09/2015, 13:51
δεν ειν'κακο...και στα στροφιλικια με τη ροπη που εχει χαμηλα και τις κατα γενικη ομολογια απιστευτες αναρητησεις του λενε πως κανει παπαδες...και στην εκδοση ραλι ειναι και πολυ ομορφο...
ρε σπυρο για καλο επεμβαινεις...???πφφφφ!!και αλλο μπερδεμα...

για να μη σου πω να περιμένεις για το νέο άφρικα και πέσει ο σέρβερ :bawl:

peterTHErider
11/09/2015, 13:57
για να μη σου πω να περιμένεις για το νέο άφρικα και πέσει ο σέρβερ :bawl:

:bawl:
λες??
να σου πω δεν βιαζομαι ετσι και αλλιως αλλα εκει παραπεφτουμε ρε φιλε σε αλογα και ον δυνατοτητες...αλλα ας το δουμε πρωτα και μετα να το κρινουμε...

KotsosDR
11/09/2015, 14:07
340942

340943

spyrakos35
11/09/2015, 14:07
κάνε ένα κόπο πάντως και κοίτα για το απρίλια, δεν κοστίζει κάτι....

;)

Bob_o_mastoras
11/09/2015, 14:13
340942

340943

Nαι, αλλα αμα βαλει την κυρα να κανει ταξιδι με αυτο θα εχουμε διαζυγιο μετα.. :pantofla:

Ρε παρε το ΚΤΜ να πουμε... Τι την ψαχνεις...;;

peterTHErider
11/09/2015, 15:06
κάνε ένα κόπο πάντως και κοίτα για το απρίλια, δεν κοστίζει κάτι....

;)

Ναι,θα εξεταστει και η περιπτωση του...
Το βελοτσε ειναι πωρωση αλλα δεν μου κανει νομιζω...

7Tolis
11/09/2015, 15:11
Βλέπω το βελοτσέ και και σκέφτομαι αν καθήσω πίσω στο κάθισμα τι θα πάθει το μηχανάκι.Τσαπρρρρρρρ.........