PDA

View Full Version : ΑΫΛΑΝ ΓΚΑΛΙΠ 2012-2015



AUFGEBRACHT
03/09/2015, 22:20
Αγγελούδι μου γλυκό,ένα ποίημα λέει "Καλότυχοι οι νεκροί που λησμονάνε την πίκρια της ζωής"... Εύχομαι έτσι να 'ναι αγγελούδι μου, εύχομαι να 'σαι καλότυχο εκεί που βρίσκεσαι τώρα, να παίζεις με τον αδερφό σου τον Γκαλίπ και τα προσωπάκια σας να είναι ξανά γελαστά και χαρούμενα ψυχούλες μου...

340488

BoSS_Man*
03/09/2015, 22:30
Ντροπή, αλητεία, και πολλά άλλα για την συμπεριφορά προς όλους αυτούς τους ανθρώπους και ειδικά μερικοί που τα κονομάνε γερά από τα κράτη μέχρι και απλοί άνθρωποι και μετά τους καλούνε πως είναι "λαθροεισβολείς", "ανυπότακτοι" κλπ και ποιοι άνθρωποι αμόρφωτοι! Το αδερφάκι αυτού του παιδιού καθώς και η μάνα τους επίσης πνίγηκαν.

https://www.youtube.com/watch?v=pAwKT5eIc5A

Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και ΜΠΡΑΒΟ δημοσίως για τον Παπά-Στρατή με τις ελάχιστες δυνάμεις που του είχαν απομείνει για την βοήθεια στους συνανθρώπους και φυσικά σε όλους τους υπόλοιπους άγνωστους που βοηθάνε τους συνανθρώπους μας από την τσέπη τους με καμία βοήθεια από το κράτος, το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες χώρες.

340489

MG-KTiNoS
03/09/2015, 22:31
αζ μη μπω τίποτα.... ΤΙ ΠΟ ΤΑ....

Bob_o_mastoras
04/09/2015, 01:22
Καλο παραδεισο και συγνωμη που ο κοσμος που εζησες ηταν αυτος.. Συγνωμη που δεν μπορεσα να αλλαξω ουτε καν τον τοπο μου..

GFawkes
04/09/2015, 08:37
Καλο παραδεισο .....

ειναι ντροπη να ζουμε σε εναν κοσμο που μονιμως οι αθωοι την πληρωνουν....

πρεπει να βοηθησουμε αυτους τους ανθρωπους να ζησουν ελευθερα και ειρηνικα στον τοπο τους....


αλλα βλεπεις εκει δεν εχει πετρελαιο να στειλουμε στρατο και βομβες...


Ντροπη σε ολο τον "μοντερνο" πλανητη μας....

ολοι κονομανε στις πλατες των αθωων.

Καλο παραδεισο μικρουλη....και συγνωμη (αν εχει καποια αξια)

GIXXERAKIAS
04/09/2015, 08:44
Kαλό παράδεισο στον μικρούλη και σε όλες τις αθώες ψυχές που χάνονται στον βωμό του χρήματος...

Σπαράζει η καρδιά μου....δεν αντέχω πραγματικά να βλέπω αυτήν την εικόνα του μωρού,την βλέπω στον ύπνο μου,την βλέπω παντού....κοιτάζω τον γιό μου και τον κρατάω σφιχτά στην αγκαλιά μου τραγουδώντας του γλυκά νανουρίσματα και ελπίζω σε ένα παράλληλο σύμπαν ώπου ο Αυλαν με τον αδερφό του είναι σε μιά ζεστή αγκαλιά σαν την δική μου....σταματάω εδώ γιατί δεν βλέπω από τα δάκρυα μου να γράψω άλλο....

spyro
04/09/2015, 10:32
ήμαστε πολυ λίγοι (σε μέγεθος). ήμασταν βέβαια το ίδιο λίγοι και πριν 2 και 4 χρόνια όταν αυτά συνεβαιναν στη Ρακα. απλά τώρα μας ήρθε κατάμουτρα η μικρότητα του αναστήματος μας ..... τώρα που χτύπησε τη πόρτα μας

Panos76
04/09/2015, 13:32
Εδώ και καιρό παίδες το έχουμε χάσει το παιχνίδι.

Έχουμε κιόλας περάσει στην ζωοποίηση μας, αμέτοχοι παρατηρητές όλοι μας, Ευρώπη, Αμερική, Ασία.

Βλέπουμε εδώ και καιρό από τα αρχαία που καταστρέφονται μέχρι τον κόσμο που χάνεται και τώρα αυτή η εικόνα που μας έχει χτυπήσει μέχρι το μεδούλι και κανείς δεν λέει τίποτα, κανείς δεν κάνει τίποτα!

PortisHead
04/09/2015, 13:40
... και κανείς δεν λέει τίποτα, κανείς δεν κάνει τίποτα!

Ποιος το ειπε οτι κανεις δεν κανει τίποτα ???

"μαγαζάτορες «στραγγίζουν» τους μετανάστες ακόμα και για τα πιο απλά πράγματα. «Ο τζίρος που κάνουν ορισμένα μαγαζιά στην προκυμαία αλλά και στο λιμάνι της Μυτιλήνης δεν έχει προηγούμενο ούτε για τις πιο τουριστικές περιόδους του νησιού», τονίζει ο Ε.Κ. «Τι να σας πω, πως χρεώνουν 1,5 ευρώ το μικρό μπουκαλάκι νερό; Για να μην ξεχάσουμε ορισμένους οι οποίοι χρεώνουν 2 ευρώ το μισάωρο παρέχοντας πρίζες σε όποιον θέλει να φορτίσει το κινητό του», συνεχίζει, αποκαλύπτοντας την απίστευτη εκμετάλλευση που βιώνουν οι εξαθλιωμένοι αυτοί άνθρωποι."

amyroukai
04/09/2015, 14:09
Εδώ και καιρό παίδες το έχουμε χάσει το παιχνίδι.

Έχουμε κιόλας περάσει στην ζωοποίηση μας, αμέτοχοι παρατηρητές όλοι μας, Ευρώπη, Αμερική, Ασία.

Βλέπουμε εδώ και καιρό από τα αρχαία που καταστρέφονται μέχρι τον κόσμο που χάνεται και τώρα αυτή η εικόνα που μας έχει χτυπήσει μέχρι το μεδούλι και κανείς δεν λέει τίποτα, κανείς δεν κάνει τίποτα!

Μερικοί εκτός από αμέτοχοι παρατηρητές είναι δημιουργοί και συντηρητές του αιτίου που τους οδήγησε στην φυγή φίλτατε.
Ψυχές χάνονται σε όλη τη μεσόγειο, απλά τώρα είδαμε ένα πιτσιρίκι πνιγμένο στην "δική μας πόρτα"... Ψυχρή παρατήρηση; Μπορεί. Αλλά ΟΤΙ και να κάνεις εδώ για να βοηθήσεις, δεν κερδίζεις και πολλά. Εκεί τι γίνεται, όπου όλοι οι απ' έξω νίπτουν τας χείρας. Και η λογική λέει ότι απλά περιμένουν να ξεζουμίσουν όποιον φύγει, όποιον μείνει και το κουφάρι της χώρας όλης.
Ο πιτσιρικάς, όλοι όσοι προηγήθηκαν και δεν τους μάθαμε και όλοι όσοι θα ακολουθήσουν, είναι απλά παράπλευρες απώλειες σε ένα παιχνίδι πολύ πάνω από εμάς, δυστυχώς.
Και βάστα μην έρθει η σειρά μας...

vaska
04/09/2015, 14:10
Ποιος το ειπε οτι κανεις δεν κανει τίποτα ???

"μαγαζάτορες «στραγγίζουν» τους μετανάστες ακόμα και για τα πιο απλά πράγματα. «Ο τζίρος που κάνουν ορισμένα μαγαζιά στην προκυμαία αλλά και στο λιμάνι της Μυτιλήνης δεν έχει προηγούμενο ούτε για τις πιο τουριστικές περιόδους του νησιού», τονίζει ο Ε.Κ. «Τι να σας πω, πως χρεώνουν 1,5 ευρώ το μικρό μπουκαλάκι νερό; Για να μην ξεχάσουμε ορισμένους οι οποίοι χρεώνουν 2 ευρώ το μισάωρο παρέχοντας πρίζες σε όποιον θέλει να φορτίσει το κινητό του», συνεχίζει, αποκαλύπτοντας την απίστευτη εκμετάλλευση που βιώνουν οι εξαθλιωμένοι αυτοί άνθρωποι."





Ναι γαμώ την αλητεία μας, αυτοί είμαστε, οι μαγαζάτορες που κοιτάν να κονομήστουν από την δυστυχία του άλλου. Οι υπόλοιποι είναι πολύ λίγοι απλά για να επιβεβαιωθεί και στατιστικά ο κανόνας.
Αχρείοι και αρχίδι@ είμαστε κι εμείς και οι υπόλοιποι λαοί που βλέπουν αυτό που γίνεται και δεν ανοίγει μύτη.

7Tolis
04/09/2015, 14:12
Θα τα θυμόμαστε όλα αυτά,όταν θα είμαστε στο καράβι προς την Αυστραλία και θα λησμονάμε.

Billymuse
04/09/2015, 16:25
Kαλο ταξίδι στο Αγγελουδι..σίγουρα εκει που θα παει δε χρειάζεται να πουμε οτι θα ειναι καλυτερα απο αυτη την κωλοτρυπιδα που ονομάζεται ΓΗ(γιατι έτσι κατάντησε..)

μονο μια εικόνα τέτοια δε θα μας έκανε να στεχανωριόμαστε πάντως..και επειδή η ζωη ειναι τροχος και γυρίζει..

340526

bulmont
04/09/2015, 16:29
Θα τα θυμόμαστε όλα αυτά,όταν θα είμαστε στο καράβι προς την Αυστραλία και θα λησμονάμε.



Κάποιοι ήδη επιβιβαστήκαμε............................................................

πυξιδας990
04/09/2015, 17:11
διαβαζω αρκετα εξω μεσα εντυπα.
μου κανει τρομερη εντυπωση οτι σφαζομαστε ευρωπαικα να πεταξουμε το μπαλακι και κανενας στην ευρωπη δεν κανει κριτικη και οτιδηποτε αλλο για την τουρκια.ολα τα σχολια ειναι επιδερμικα.τρομερη εντυπωση αυτο,παρα πολυ μεγαλη....

amyroukai
05/09/2015, 13:33
Οικονομικά συμφέροντα.λέγεται. εργοστάσια από πόσες εταιρίες. να στεναχωρησουμε τους φίλους μας με τα φτηνά εργατικά χέρια; ε όχι.
Στην τελική λίγοι κακοί δουλέμποροι δεν θα αμαυρώσουν ολόκληρη χώρα. Ε;

DAYMAN
05/09/2015, 14:14
Μεσα σε ολα αυτα στο θεμα του μεταναστευτικου η μεγαλύτερη αθλιοτητα μετα τον θανατο των παιδιων ειναι αυτη η αλητεια που διαπράττουν παρασιτα,υπανθρωποι και προδοτες του εθνους οπως τους χαρακτηριζω εγω (ας με συγχωρεσουν οι διαχειριστες) που αντι να βοηθησουν αυτους που εστω παρανομα ερχονται τρεχουν να λεηλατησουν.Δεν πιστευα οτι ο ελληνας εχει πιασει πατο και εγινε τοσο απληστος και απολιτιστος.Θα αλλαξουμε αραγε ποτε;


http://www.lesvosnews.net/articles/news-categories/astynomiko-reportaz/epiteloys-synelifthi-proto-koraki-sti-lesvo

AUFGEBRACHT
05/09/2015, 16:34
Ντροπή, αλητεία, και πολλά άλλα για την συμπεριφορά προς όλους αυτούς τους ανθρώπους και ειδικά μερικοί που τα κονομάνε γερά από τα κράτη μέχρι και απλοί άνθρωποι και μετά τους καλούνε πως είναι "λαθροεισβολείς", "ανυπότακτοι" κλπ και ποιοι άνθρωποι αμόρφωτοι! Το αδερφάκι αυτού του παιδιού καθώς και η μάνα τους επίσης πνίγηκαν.

https://www.youtube.com/watch?v=pAwKT5eIc5A

Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και ΜΠΡΑΒΟ δημοσίως για τον Παπά-Στρατή με τις ελάχιστες δυνάμεις που του είχαν απομείνει για την βοήθεια στους συνανθρώπους και φυσικά σε όλους τους υπόλοιπους άγνωστους που βοηθάνε τους συνανθρώπους μας από την τσέπη τους με καμία βοήθεια από το κράτος, το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες χώρες.

340489


Συγκλονιστική μορφή ο συγκεκριμένος ιερωμένος, ο "μπαμπά Νουρ" όπως τον αποκαλούσαν οι πρόσφυγες, συγκλονιστική και η εικόνα του με τα σωληνάκια στη μύτη στα τελευταία στάδια του καρκίνου να τρέχει στις παραλίες να βοηθάει κόσμο. Και το σκίτσο που παρέθεσες πολύ εύστοχο...

Προσωπικά σας παρακινώ όποιος θέλει από το υστέρημα ή το περίσσευμά του να βοηθήσει το δημιούργημα αυτού του ΑΝΘΡΩΠΟΥ, στο ελάχιστο να του μοιάζαμε ο κόσμος θα ήταν πολύ καλύτερος στα σίγουρα. Ωραία τα λόγια, αν τα συνοδεύουμε και με πράξεις είναι ακόμα καλύτερα. Στη μνήμη του μικρού Αϋλάν, του μικρού Γκαλίπ, των μικρών θυμάτων αυτού του κωλόκοσμου που θέλει να λέγεται πολιτισμένος...

GR 5401405990599002101026620 Αlpha Bank, ΜΚΟ “Αγκαλιά”» ας δείξουμε ότι διαφέρουμε. Μπαίνω winbank να κάνω τη δωρεά μου, όποιος θέλει ας ακολουθήσει...

tsompanis
05/09/2015, 16:42
Πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια. Ωραίο πλανήτη φτιάξαμε. ..

Δεινόσαυρος
06/09/2015, 10:26
διαβαζω αρκετα εξω μεσα εντυπα.
μου κανει τρομερη εντυπωση οτι σφαζομαστε ευρωπαικα να πεταξουμε το μπαλακι και κανενας στην ευρωπη δεν κανει κριτικη και οτιδηποτε αλλο για την τουρκια.ολα τα σχολια ειναι επιδερμικα.τρομερη εντυπωση αυτο,παρα πολυ μεγαλη....

Πράγματι. Και υποτίθεται οτι είναι αδελφοι τους Αλαουίτες!
Ο τύπος με τα παιδάκια που πνίγηκαν δεν δραπέτευε από την Συρία, από την Τουρκία δραπετεύε, απο όπου και ήταν εγκαταστημένος για ένα διάστημα, από ο,τι κατάλαβα. Το γεγονός ψιλοπέρασε στο ντούκου.

Εντύπωση κάνει και η φοβερή βοήθεια που προσέφεραν άλλα ζάμπλουτα Αραβικά κράτη στους ταλαιπωρημένους αδελφούς Άραβές τους. Η Σαουδική θα δεχθεί, λέει, εκατομύρια πρόσφυγες, το Κατάρ, τα Εμιράτα, ποιός να πρωτοπρολάβει να βοηθήσει... όλοι τους.

πυξιδας990
08/09/2015, 09:35
Πράγματι. Και υποτίθεται οτι είναι αδελφοι τους Αλαουίτες!
Ο τύπος με τα παιδάκια που πνίγηκαν δεν δραπέτευε από την Συρία, από την Τουρκία δραπετεύε, απο όπου και ήταν εγκαταστημένος για ένα διάστημα, από ο,τι κατάλαβα. Το γεγονός ψιλοπέρασε στο ντούκου.

Εντύπωση κάνει και η φοβερή βοήθεια που προσέφεραν άλλα ζάμπλουτα Αραβικά κράτη στους ταλαιπωρημένους αδελφούς Άραβές τους. Η Σαουδική θα δεχθεί, λέει, εκατομύρια πρόσφυγες, το Κατάρ, τα Εμιράτα, ποιός να πρωτοπρολάβει να βοηθήσει... όλοι τους.
ετσι ειναι-η υποκρισια στο μεγαλειο της.ακομα και τωρα η ευρωπη δεν λεει τιποτα.μονο με τον καμερον ασχολειται στο τι αντικτυπο θα εχει στο βρετανικο δημοψιφισμα

Panos76
08/09/2015, 09:45
Το διάβασα αρκετά και αλλού αυτές τις μέρες σαν άποψη http://www.protothema.gr/politics/article/506204/giati-oi-surioi-prosfuges-erhodai-stin-europi-kai-ohi-stis-plousies-aravikes-hores/#commentslist

bulmont
08/09/2015, 11:47
Το διάβασα αρκετά και αλλού αυτές τις μέρες σαν άποψη http://www.protothema.gr/politics/article/506204/giati-oi-surioi-prosfuges-erhodai-stin-europi-kai-ohi-stis-plousies-aravikes-hores/#commentslist




Και είναι πέρα για πέρα αληθινό.................................

Εδώ στην Σ. Αραβία οι λαθρομετανάστες ........................................άστο καλύτερα.

stam2
08/09/2015, 11:58
Σχετικά με την Τουρκία, πολύ λίγη έκταση έχει πάρει το θέμα με την δολοφονία παιδιών και των κατακρεούργησή τους για τροφοδότηση της αγοράς οργάνων. Όπως επίσης και για την σιωπηλή υποστήριξή της στους λαθρέμπορους που φέρνουν τον κόσμο.
Σχετικά με την Ευρώπη, πολύ λίγα έχουν γίνει σε σχέση με την ιστορική της πορεία ανάπτυξης ανθρωπιστικών ιδεών και ιδανικών. Έχει μείνει οριακά στους τύπους.
Σχετικά με την Ελλάδα, έχει γίνει ακριβώς ότι αναμενόταν να γίνει σε μία χώρα μπουρδέλο.

Ανεξέλεγκτη εισροή, εκμετάλλευση των αδυνάτων, φθορά ανθρώπων, οικονομίας, και ανθρωπίνων σχέσεων, και γενικότερα ένα αλλαλούμ που δεν κάνει καλό ούτε στη χώρα μας ούτε στους μετανάστες που ολοένα έρχονται.


Για την άλλη άκρη του Ατλαντικού αλλά και τους υπόλοιπους Άραβες αδελφούς ούτε λόγος. Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.

spyrakos35
08/09/2015, 12:01
Για την άλλη άκρη του Ατλαντικού αλλά και τους υπόλοιπους Άραβες αδελφούς ούτε λόγος. Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.

Η αλλη άκρη του ατλαντικού θα τους έκανε τροφή για τα ψάρια και χωρίς δεύτερη κουβέντα ή τυχόν τύψεις.

GFawkes
08/09/2015, 13:46
Συγκλονιστική μορφή ο συγκεκριμένος ιερωμένος, ο "μπαμπά Νουρ" όπως τον αποκαλούσαν οι πρόσφυγες, συγκλονιστική και η εικόνα του με τα σωληνάκια στη μύτη στα τελευταία στάδια του καρκίνου να τρέχει στις παραλίες να βοηθάει κόσμο. Και το σκίτσο που παρέθεσες πολύ εύστοχο...

Προσωπικά σας παρακινώ όποιος θέλει από το υστέρημα ή το περίσσευμά του να βοηθήσει το δημιούργημα αυτού του ΑΝΘΡΩΠΟΥ, στο ελάχιστο να του μοιάζαμε ο κόσμος θα ήταν πολύ καλύτερος στα σίγουρα. Ωραία τα λόγια, αν τα συνοδεύουμε και με πράξεις είναι ακόμα καλύτερα. Στη μνήμη του μικρού Αϋλάν, του μικρού Γκαλίπ, των μικρών θυμάτων αυτού του κωλόκοσμου που θέλει να λέγεται πολιτισμένος...

GR 5401405990599002101026620 Αlpha Bank, ΜΚΟ “Αγκαλιά”» ας δείξουμε ότι διαφέρουμε. Μπαίνω winbank να κάνω τη δωρεά μου, όποιος θέλει ας ακολουθήσει...


αναμενω σχολιο Billymuse για ιερεις, εκκλησια κλπ...

Panos76
08/09/2015, 13:56
αναμενω σχολιο Billymuse για ιερεις, εκκλησια κλπ...

Νομίζω ''έφυγε'' ο παπα Στρατής πριν λίγες μέρες, αφού πρώτα είχε πέσει σε κόμμα.

Άκη, νομίζω πως δεν έχει καμία σχέση η εκκλησία και οι παπάδες, με αυτό που κουβαλάει ο καθείς μας μέσα του αφενός και αφετέρου, όπως σε όλα τα επαγγέλματα-λειτουργήματα υπάρχουν καλοί και κακοί, έτσι και εδώ.

To να γίνει ο ιερέας παράδειγμα προς μίμηση το εύχομαι αλλά ''θέλει μαγκιά για ν’αρνηθείς
της σιγουριάς τα κυβικά'' που προσωπικά μάλλον δεν πολύ κατέχω.

kostasagk
08/09/2015, 14:03
τι κανουν τα ΜΜΕ τι θα κανατε αν μας εδειχναν συνεχεια πως σφαζουν τον κοσμο ετσι επιδη φοραει σταυρο στο λαιμο του? θυμαστε το γυναικειο μοναστηρι στην συρια? στα ψιλα περασε..θυμαστε την απαγωγη των δυο μητροπολιτων στο δρομο? ακομα πιο ψιλα...
αληθεια αφου η γερμανια και οι αλλες χωρες θελουν μεταναστες-σημερα εκδηλωσαν ενδιαφερων οι γερμανικοι σιδηροδρομοι,μερσεντες,μπαγερν και πολλες αλλες- ας δωσουν ενα αεροπορικο ειστηριο να πανε μια χαρα στην γερμανια η οπου αλλου θελουν...γιατι να πληρωνουν χιλιαρικο το κεφαλι? να μενουν στην ελλαδα σε καποιο νησι για μερες μετα πειραια-γιατι οχι θεσσαλονικη? μετα λεοφωρειο μεχρι τα συνορα και παει λεγωντας? τι κανει η ευρωπη με την τουρκια?τι κανουμε εμεις σαν κρατος?
η μερκελ ειπε εχθες οτι χρειαζεται αμεσα 3 δισ,η ελλαδα δεν μπορει να διαθεση ουτε το 10% απο αυτα
τι κανουν βρε οι ομοθρησκοι τους που ειναι και παμπλουτες χωρες?

χιλιαδες ερωτηματα οι απαντησεις πιθανον σε καμμια 20ετια..

Δεινόσαυρος
08/09/2015, 18:03
Η αλλη άκρη του ατλαντικού θα τους έκανε τροφή για τα ψάρια και χωρίς δεύτερη κουβέντα ή τυχόν τύψεις.
Καλά, αυτό δεν το βρίσκεις λίγο υπερβολικό;
Εδώ οι ίδιοι οι ομόγλωσοι και οι ομόθρησκοί τους τους φτύνουν, κατα τα άλλα η κεκτημένη «οι κακοί Αμερικάνοι» καλά κρατεί.
Που στο τέλος και οι Αμερικάνοι κάαατι θα κάνουν. Μπορεί να μην κάνουν πολλά, αλλά σίγουρα περισότερα από όσα κάναν οι υπόλοιποι Άραβες.

Και που στο φινὰλε, οι Αμερικάνοι δεν τους χρώσταγαν τιποτα. Χρόνια τώρα οι Σὐριοι τούς χέζουν. Αλλα παρ όλα αυτά κάτι θα κάνουν.
Όπως και πολλοί θα κάνουν τα ο,τι μπορούν για να μην το εκτιμήσουν. Δεν ταιριάζει, φαίνεται, με το προδιαγραμένο σενάριο.

dimmie_72
08/09/2015, 20:06
Η αλλη άκρη του ατλαντικού θα τους έκανε τροφή για τα ψάρια και χωρίς δεύτερη κουβέντα ή τυχόν τύψεις.

ξέφραγο αμπέλι είναι κι αυτή φίλε.
τα ίδια με μας προβλήματα αντιμετωπίζουν.
κατηγορείται ο Ομπάμα ότι είναι υπέρ το δέον ανεκτικός και εκείνος ο ηλίθιος ο Ντόναλντ Τράμπ παίζει δυνατά για πρόεδρος επειδή ακριβώς έχει σηκώσει τη παντιέρα κατά των μεταναστών.
βέβαια η Αμερική μπορεί να σηκώσει πολύ λάθρο και το κάνει εδώ και 10ετίες. το πρόβλημα όμως των κατοίκων είναι ότι γίνονται προκλητικοί αρνούμενοι να μάθουν τη γλώσσα η να εγκλιματιστούν στις αμερικάνικες νόρμες. σ'αυτό ο πολίτης εκεί έχει μια ευαισθησία.
340825

spyrakos35
09/09/2015, 08:39
Καλά, αυτό δεν το βρίσκεις λίγο υπερβολικό;
Εδώ οι ίδιοι οι ομόγλωσοι και οι ομόθρησκοί τους τους φτύνουν, κατα τα άλλα η κεκτημένη «οι κακοί Αμερικάνοι» καλά κρατεί.
Που στο τέλος και οι Αμερικάνοι κάαατι θα κάνουν. Μπορεί να μην κάνουν πολλά, αλλά σίγουρα περισότερα από όσα κάναν οι υπόλοιποι Άραβες.

Και που στο φινὰλε, οι Αμερικάνοι δεν τους χρώσταγαν τιποτα. Χρόνια τώρα οι Σὐριοι τούς χέζουν. Αλλα παρ όλα αυτά κάτι θα κάνουν.
Όπως και πολλοί θα κάνουν τα ο,τι μπορούν για να μην το εκτιμήσουν. Δεν ταιριάζει, φαίνεται, με το προδιαγραμένο σενάριο.


ξέφραγο αμπέλι είναι κι αυτή φίλε.
τα ίδια με μας προβλήματα αντιμετωπίζουν.
κατηγορείται ο Ομπάμα ότι είναι υπέρ το δέον ανεκτικός και εκείνος ο ηλίθιος ο Ντόναλντ Τράμπ παίζει δυνατά για πρόεδρος επειδή ακριβώς έχει σηκώσει τη παντιέρα κατά των μεταναστών.
βέβαια η Αμερική μπορεί να σηκώσει πολύ λάθρο και το κάνει εδώ και 10ετίες. το πρόβλημα όμως των κατοίκων είναι ότι γίνονται προκλητικοί αρνούμενοι να μάθουν τη γλώσσα η να εγκλιματιστούν στις αμερικάνικες νόρμες. σ'αυτό ο πολίτης εκεί έχει μια ευαισθησία.
340825

εγώ ξέρω οτι ήρθε η ξαδερφούλα από το αμερική και πάνω στην κουβέντα για τους πρόσφυγες όταν την ρώτησα "και τι να κάνουμε, να τους βουλιάξουμε?" μου είπε "ναι, είναι παράνομοι"...

εκεί με αφόπλισε και τελείωσε η κουβέντα όπως καταλαβαίνεις....

αυτό που μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητος είναι οτι δεν είναι άποψη της "μαλακισμένης ξαδέρφης/μπάρμπι του σπυράκου", είναι η άποψη πολλών....

οι δηλώσεις του ντόναλντ ντακ με επιβεβαιώνουν.... απλά δεν μπορεί να πει οτι θα τους βουλιάξει....

dimmie_72
09/09/2015, 09:07
αυτό που μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητος είναι οτι δεν είναι άποψη της "μαλακισμένης ξαδέρφης/μπάρμπι του σπυράκου", είναι η άποψη πολλών....



έτσι ακριβώς. έχω καθημερινές επαφές και βλέπω ότι οι ρεπουμπλικάνοι οπαδοί δέχονται μεγάλη προπαγάνδα. σε σημείο μάλιστα σοβαροί και καλλιεργημένοι άνθρωποι να είναι έτοιμοι να δώσουν χρίσμα σ'αυτό το βλάκα.

340832

Joyrider
09/09/2015, 10:58
Είναι ιδέα μου ή οι δημοσιογράφοι έχουν αρχίσει να χρησιμοποιούν πιο πολύ τον όρο πρόσφυγας; Έχουν αρχίσει να προετοιμάζουν τον νέο εχθρό με το προφίλ του "οικονομικού μετανάστη" φαίνεται.

Ρωτάνε λέει γιατί δεν πηγαίνουν και σε άλλες χώρες... http://data.unhcr.org/syrianrefugees/regional.php

Επίσης αντί να αναρωτιέστε τι κάνει η Ελλάδα, τι κάνει η Τουρκία, τι κάνουν οι μεγάλες δυνάμεις, κάντε κάτι εσείς για αλλαγή. Λέω εγώ τώρα. Αυτοί θα τους στείλουν λίγο από democracy και λίγο από freedom σε μορφή βόμβας τώρα που δυνάμωσαν πολύ οι τζιχαντιστές από τα όπλα τους.

Τέλος για όλα τα σιχάματα που τους εκμεταλλεύονται, τους χτίζουν τείχη, τους εύχονται πνιγμό ή τους βάζουν τρικλοποδιές https://www.youtube.com/watch?v=I4N64x797so τους εύχομαι να λιποθυμίσουν από την σκατίλα της ψυχής τους και να ξυπνίσουν καλύτεροι άνθρωποι.

foogr01
09/09/2015, 18:00
Είναι ιδέα μου ή οι δημοσιογράφοι έχουν αρχίσει να χρησιμοποιούν πιο πολύ τον όρο πρόσφυγας; Έχουν αρχίσει να προετοιμάζουν τον νέο εχθρό με το προφίλ του "οικονομικού μετανάστη" φαίνεται.

Ρωτάνε λέει γιατί δεν πηγαίνουν και σε άλλες χώρες... http://data.unhcr.org/syrianrefugees/regional.php

Επίσης αντί να αναρωτιέστε τι κάνει η Ελλάδα, τι κάνει η Τουρκία, τι κάνουν οι μεγάλες δυνάμεις, κάντε κάτι εσείς για αλλαγή. Λέω εγώ τώρα. Αυτοί θα τους στείλουν λίγο από democracy και λίγο από freedom σε μορφή βόμβας τώρα που δυνάμωσαν πολύ οι τζιχαντιστές από τα όπλα τους.

Τέλος για όλα τα σιχάματα που τους εκμεταλλεύονται, τους χτίζουν τείχη, τους εύχονται πνιγμό ή τους βάζουν τρικλοποδιές https://www.youtube.com/watch?v=I4N64x797so τους εύχομαι να λιποθυμίσουν από την σκατίλα της ψυχής τους και να ξυπνίσουν καλύτεροι άνθρωποι.

Αυτοί δεν είναι άνθρωποι και ούτε πρόκειται να γίνουν.

AUFGEBRACHT
09/09/2015, 18:25
Αυτοί δεν είναι άνθρωποι και ούτε πρόκειται να γίνουν.

Εδώ και καιρό "είχα" αρρωστήσει με όλα αυτά που βλέπω να διαδραματίζονται και ήρθε αυτή η συγκλονιστική φωτογραφία από το πνιγμένο αγγελούδι να με αποτελειώσει... δεν ξέρω εάν μπορεί κάποιος να το καταλάβει, κάποιος μπορεί να το θεωρήσει υποκριτικό, άλλος υπερβολικό, άλλος δεν ξέρω κι εγώ τι, αλλά όλη αυτή η κατάσταση μ' έχει κάνει ράκος ψυχικά, δεν μπορώ να το διανοηθώ αυτό που συμβαίνει, δεν υπάρχουν λόγια να το εκφράσω, ώρες-ώρες νοιώθω ενοχές που εγώ και τα παιδιά μου ζούμε χωρίς στερήσεις...

Βλέπω πράγματα γύρω μου που με αρρωσταίνουν... η άλλη η καργιόλα που να ψοφήσει βάζει τρικλοποδιά σε γέρο άνθρωπο με μικρό παιδί στην αγκαλιά και είναι και γυναίκα γαμώ το σπίτι της!!! Διάβασα σχόλια για τον πνιγμό των αγγελουδιών να σου σηκώνεται η τρίχα και να θες να ξεράσεις στην καλύτερη περίπτωση... τόση απανθρωπιά; τόσος εκμαυλισμός; Το δε Σαββάτο, είχα την ατυχία να πέσω πάνω σε ένα blog ενός αχαρακτήριστου και άθλιου υποκειμένου, όπου είχε τη φωτογραφία του μικρού αγγελουδιού και ένα ποδοσφαιριστή να κλωτσάει το κεφαλάκι του και να φωνάζει goal και από επάνω τη φράση χαχαχαχα :a020: Ξημερώματα έστειλα μήνυμα στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος και μέσα σε 5 λεπτά μου απάντησαν ότι δυστυχώς είχαν λάβει και άλλες αναφορές και πως θα κινούνταν νομικά εναντίον των δημιουργών των σελίδων... Δεν υπάρχει σωτηρία...

Όσο για κάποια σχόλια παραπάνω γιατί δεν τους βοηθάνε οι Άραβες, φταίνε οι Τούρκοι, δεν φταίνε οι Ευρωπαίοι και τα συναφή, συγγνώμη αλλά μου ακούγονται το ίδιο με το να συμβεί ατύχημα σε μοτοσυκλετιστή και τα αυτοκίνητα να μη σταματήσουν γιατί θεωρούν ότι πρέπει να σταματήσει μοτοσυκλέτα πρώτη από αλληλεγγύη... είναι άνθρωποι, είναι ανθρώπινες ψυχές και το θέμα είναι ποιος θα τους βοηθήσει και στα παπάρια μου εάν θα είναι Έλληνας, Σαουδάραβας, Τούρκος, Ούγγρος, Γερμανός, Ισλανδός.

Δεινόσαυρος
09/09/2015, 20:29
αλλά μου ακούγονται το ίδιο με το να συμβεί ατύχημα σε μοτοσυκλετιστή και τα αυτοκίνητα να μη σταματήσουν γιατί θεωρούν ότι πρέπει να σταματήσει μοτοσυκλέτα πρώτη από αλληλεγγύη...
Καθόλου το ίδιο. Τώρα αν δεν σταμάταγε ΚΑΝΕΝΑΣ μοτοσυκλετιστής, ούτε για αστείο, τότε ίσως να ίσχυε η σύγκρισή σου.
Άρα εντέλως άκυρη σύγκριση, εφσον ένα κάρο «αυτοκινητιστές» έχουν ήδη σταματήσει.