PDA

View Full Version : Εχω μπλέξει τα μπούτια μου .!!!!.



munchkin
04/09/2015, 20:10
Χαίρετε αδέλφια μου αλήτες μηχανόβιοι !!!
Πάει καιρός που έχω να γράψω εδω . Την τελευταία φορα΄προβληματιζόμουν για το αν θα ήταν κάλή ιδέα να αγοράσω ένα transalp ή οχι . Τελικα την πήρα (και άς ήταν γριούλα (1990) ) και το καταευχαριστήθηκα !!! Καθώς δέν είχα την οικονομική άνεση , αγόρασα ένα παλιό μοντέλο . Ζημιές δεν μου έβγαλε , ταξίδια (2-3) την πήγα , εντός Ελλάδος , δέν έκαιγε τίποτα !!! αλλα λόγο ηλικίας για να την κάνω όπως ήθελα έπρεπε να την λύσω και να χαλάσω κανα 3αρι χήνες ευρωπαικές πράγμα που έκανε το θέμα ασύμφορο. !!
Μέτά απο 9 μήνες χωρίς μηχανή (και με ελαφρώς βελτιωμένα οικονομικα !!) ΄δεν αντέχω άλλο και θα κάνω την κίνηση ξανά . Θέλω λοιπον την γνώμη σας για το τί να άγοράσω . Παραθέτω τα δεδομένα και είμαι ανοιχτός σε προτάσεις !!!
1) το ποσό που μπορώ να χαλάσω είτε για μηχανή την οποία θα βελτιώσω (αναρτήσεις , λαστιχα κ.τ.λ) είτε θα την πάρω έτοιμη είναι μέχρι
5000 ευρά !!! (και λιγότερα , δέν θα σταναχωρηθώ !!)
2) είμαι 1.93 οπότε λύσεις όπως triumpth st sprint 996 (το οποίο είχα...) - suzuki hayabussa κ.τ.λ θα με στείλουν χειρουργείο για μέση ...
3) έχω ξεπεράσει την ηλικία της καγκουριάς , ( αν και γουστάρω κάτι ΤΤ600 - και ΧR600 , να τα βλέπω βασικά ...) Oπότε δέν με εντυπωσιάζουν οι σούζες κ.τ.λ .
4) Δέν τρέχω και δέν έτρεχα ποτέ , οπότε η ταχύτητα δέν με απασχολεί - σκεφτείτε ότι με το transalp (εκτός απο τα ταξίδια που δέν πήγαινε πάνω απο 105 !! ) ήμουν ικανοποιημένος !!
5) Αυτή την φορά θα γούσταρα να πάω και μιά στο τόσο βουνό !!!
6) Αλλά επι το πλείστον θα την οδηγώ μέσα στην Αττική .
7) Μου άρεσε το γεγονός οτι η ΤΑ μου έιχε μικρή κατανάλωση .!!!
Στο μυαλό μου είναι τα - Africe twin , bmw 650 dakar , bmw 1150 adventure ,- το ΚΤΜ 990 ή 900 το έβγαλα απο το μυαλό μου γιατί φοβάμαι τα συνεργεία και τα υψηλά κόστη συντήρησης
Ευχαριστώ !!! Αναμένω απαντήσεις !!!

panavour
04/09/2015, 20:17
Αφου ειχες χοντα V2 δεν μπορεις να πας αλλου εχεις εθισθει πια.:D
Κοιτα σ αυτα τα λεφτα και καμμια DEAUVILLE
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6591847/

George_Sp
04/09/2015, 20:17
BMW F650GS φωτογραφίζεις. Το ιδανικότερο για όσα ζητάς νομίζω.
Το βρίσκεις με 3000ευρώ σε πολύ καλή κατάσταση ή 3500-4000 αν βρεις κανένα σούπερ προσεγμένο με μεγάλη προίκα.
Δε καίει
Δε χαλάει
Πάει και χώμα
Στη πόλη μεγάλο παπί
Σελάρα
Φορτώνεται σα γαιδούρι.
α...δε καίει......ουπς το ξανάπα.

:)

Bob_o_mastoras
04/09/2015, 20:33
:a014::a014:

Coyote.V
04/09/2015, 20:39
Εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις για κανένα βαρανδέρο από το 04 και μετά. Σκυλιά μηχανάκια και αν δεν είσαι του γκαζιού τότε θα είναι και οικονομικό. Τα βρίσκεις γύρω στα 4000 και πατάει χώμα. Πατάει ε... Δηλαδή χωματόδρομους, όχι ειδικές.

foogr01
04/09/2015, 20:45
:a014::a014:

και για μένα παρακαλώ...











ΥΓ: Το Dakar-άκι θα σου κάνει πιστεύω από αυτά που έβαλες ;)

akis_trevor
04/09/2015, 21:09
Εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις για κανένα βαρανδέρο από το 04 και μετά. Σκυλιά μηχανάκια και αν δεν είσαι του γκαζιού τότε θα είναι και οικονομικό. Τα βρίσκεις γύρω στα 4000 και πατάει χώμα. Πατάει ε... Δηλαδή χωματόδρομους, όχι ειδικές.

Να παρει 1000 κ.εκ. μηχανακι οταν ταξιδευει με 100;
Αν παει σε τετοιο μηχανακι ενα στρωμ και θα ναι οκ.
Εχω ομως την εντυπωση πως θελει κατι πιο αναλαφρο και χωματερο.δεν ξερω αν θα σε καλυψει το τρανσαλπ το 700 αλλιως και το gs που ειπαν παραπανω τα παιδια.επισης ριξε ενα βλεφαρο στο τενερε 660.

teogtp
04/09/2015, 21:15
Να παρει 1000 κ.εκ. μηχανακι οταν ταξιδευει με 100;
Αν παει σε τετοιο μηχανακι ενα στρωμ και θα ναι οκ.
Εχω ομως την εντυπωση πως θελει κατι πιο αναλαφρο και χωματερο.δεν ξερω αν θα σε καλυψει το τρανσαλπ το 700 αλλιως και το gs που ειπαν παραπανω τα παιδια.επισης ριξε ενα βλεφαρο στο τενερε 660.

Σαν να χαλασες ............
@ρχιδια σχολειο και εσυ;
:D

akis_trevor
04/09/2015, 21:20
Σαν να χαλασες ............
@ρχιδια σχολειο και εσυ;
:D

Ασε ρε.... με την μηχαναρα μου..θα γινω σαν κατι κολλημενους μπεμβεδακηδες κι εγω..χαχαχα
Το ειπα οτι δεν ζηταει κατι τετοιο μαλλον αλλα σε σχεση με το ντερο...
Το μπι κινγκ παει καλα στο χωμα ε;;;:p να το εχει υποψην του...

devil's animal
04/09/2015, 23:15
xtz 660 tenere

Bob_o_mastoras
05/09/2015, 03:40
Εγω στη θεση σου (και βαση αυτων που εχεις πει) θα επαιρνα ενα africa με top 2500 €. Θα του αλλαζα αμορτισερ πισω και ελατιρια στο πηρουνι, εξατμιση, τιμονι και θα του εκανα ενα καλο σερβις (με προυποθεση οτι εχει καποια προικα οπως καγκελα κλπ).
Εναλακτικα v-strom με εξτρα που ταξιδευει και στριβει καλυτερα αλλα στο χωμα ειναι υποδεεστερο.

munchkin
05/09/2015, 10:44
Ευχαριστώ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας αδέλφια !!

Το vstorm είναι όντως μιά αξιόπιστη και φθηνή λύση και με ΄συγχρονη τεχνολογία !!!
(bob τα africa είναι τεχνολογικά 20 χρόνια πίσω και σίγουρα θα θέλει πράγματα . +αν αλλάξω αυτά που γράφεις το μηχανάκι θα ανέβει 1500 e πάνω ... αξΙζει ??)
Οσο για τα bmw - ρε παιδιά !!! τα gs 1100 - 1200 τα πουλάνε φθηνά !! γμτ !! άσε που είδα το Κ1200LT φτιάχτηκα τρελά ~!!!!!
για όσους έχουν κάτι ΄τετοιο - τί κόστος έχει ?? τί καίνε αυτα τα μηχανήματα ?¨και αναφέρομαι ποιό πολύ στα gs γιατί το LT δέν είναι μηχανή για κάθε μέρα .
Πού έτσι και αλλιώς δέν με ενδιαφέρει το καθημερινό ... χρησιμοποιώ το παπί για εργασίες .
η bmw f650 ... δέν είναι καθόλου κακή ιδέα!!!

Καί κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω και όλλο το ξεχνάω ... με το Kawasaki KLV1000 τι παίζει ? δέν έχει πολυ πετύχει αυτο το μηχανάκι ? μοιάζει πολυ με το vstorm το 1000 είναι μήπως το ίδιο >?

AUFGEBRACHT
05/09/2015, 11:20
Καί κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω και όλλο το ξεχνάω ... με το Kawasaki KLV1000 τι παίζει ? δέν έχει πολυ πετύχει αυτο το μηχανάκι ? μοιάζει πολυ με το vstorm το 1000 είναι μήπως το ίδιο >?

Identical twins που λένε και οι αγγλοσάξονες, ακριβώς το ίδιο είναι με άλλο χρωματισμό, το έχουν 2-3 γνωστοί μου και σαν εργοστάσιο κατασκευής αναφέρεται το εργοστάσιο της Suzuki...

tomy
05/09/2015, 11:32
xtz 660 tenere

+660
Αφού δεν σε απασχολούν οι υψηλές ταχύτητες και θέλεις δυνητικά να έχεις την δυνατότητα off-road. Φίλος το έχει για καθημερινό μέσω μετακίνησης, έχουμε ταξιδέψει την μισή Ελλάδα και πέρα από την βενζίνη μόνο λάστιχα έχει αλλάξει (και μια καμμένη λάμπα)..

Bob_o_mastoras
05/09/2015, 13:17
(bob τα africa είναι τεχνολογικά 20 χρόνια πίσω και σίγουρα θα θέλει πράγματα . +αν αλλάξω αυτά που γράφεις το μηχανάκι θα ανέβει 1500 e πάνω ... αξΙζει ??)




Τεχνολογικα ειναι 30 χρονια πισω.. :D
Αξιζει απο τη στιγμη που θες να ασχοληθεις με το μηχανακι που θα παρεις βελτιωνοντας το και να του βαλεις λεφτα. Διοτι αυτο το συμπερασμα εξηγαγα απο το πρωτο ποστ.
Οπως και να εχει η Africa ειναι απο τα πιο διαχρονικα μηχανακια. Δυσκολα θα χασει την αξια της, ακομα πιο δυσκολα τη χρηστικοτητα της και ουδεποτε την αναγνωρισιμοτητα της.

Μην παρεις μονοκυλινδρο αν σε ενδιαφερουν τα ταξιδια. Θα σου κακοφανει, ειναι η γνωμη μου, μετα το V2. Kαι ειδικα εφοσον εχεις παπι για μες την πολη.

Coyote.V
05/09/2015, 13:40
Ένα πολύ καλό μηχανάκι αλλά λίγα κυβικά είναι το KLE 500 Θα σε αποζημιώσει και στον δρόμο λόγω δικύλινδρου εφόσον δεν τρέχεις και στο χώμα επειδή είναι ελαφρύ. 19αρα μπροστά και ακτίνες.