PDA

View Full Version : Μεταβίβαση: Εφορία και Υπουργείο Συγκοινωνιών και διπλοτυπη πινακίδα!!!!



Μανολης67
05/09/2015, 09:08
Το 1990 αγόρασα μεταχειρισμένο στην Χιο, ενα Dt 200, το 1997 το πούλησα στην Θεσσαλονίκη, ως εδώ καλά,
Πριν μερικούς μήνες μπηκα και στην εφαρμογή του TAXIS για τα αυτοκίνητα, εμφάνιζε ΑΚΟΜΑ στο όνομα μου το μηχανακι, Ευτυχώς όμως εμφάνιζε και τα τελη κυκλοφορίας πληρωμένα!
Ειμαι σε νησί του Αιγαίου τώρα , και έτσι πήγα στην εφορία του Νησιού , με στείλανε στο Υπουργειο συγκοινωνιων, , εκεί ανοιξαν τον φάκελο της μηχανής, που τηρούνταν στην Χιο, και ειχε ακόμα χρεωμένο το όχημα στον ΠΡΩΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ!
Δηλαδή το Υπ Συγκοινωνιών δεν ελαβε ποτέ υπ οψιν ΚΑΜΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ
Μου εξήγησαν οτι πριν αρκετα χρόνια, μεταβιβάσεις έκαναν οι εφοριες και το το Υπ, Συγκοινωνιων πολλές φορές δεν ελαμβανε γνώση!
επικοινωνησα με τον αγοραστή στην Θεσσαλονικη (είπαμε το αγόρασε το 1997) και μου είπε ότι το μηχανάκι α) αλλαξε αριθμό κυκλοφοριάς και β) παρέδωσε πινακίδες στο Β Μηχανολογικό Θεσσαλονικης (βέβαια το μηχανάκι κυκλοφορει σε χωρίο της Μακεδονιάς για αγροτικές εργασίες)
Πηγα ξανά σε υπουργεία , Εφορίες κτλ στην Μυτιλήνη, και μου ειπαν να απευθυνθώ μέσω ΚΕΠ στο μηχανολογικό Θεσσαλονίκης, μπερδευτηκα τόσο που δεν ξανασχολήθηκα, ισως αργότερα αν εχω όρεξη και χρόνο
Πάμε τώρα ξανά, για το εξης κουφό! περσι τον Μαρτιο, αγόρασα μεταχειρισμένο εδώ στο Νησι ενα XT 660, ως εδώ καλα, μετα από μια εβδομάδα με πήραν τηλ από το Υπ. Συγκοινωνιον , και ευγενικά μου ειπαν, αν γίνεται να περάσω απο εκεί , μαζί με την μηχανή.
Πήγα πράγματι, και εκεί ο υπεύθυνος μου είπε ότι υπάρχει ενα μικρό πρόβλημα, γιατί κυκλοφορούν 2 μηχανάκια με την ίδια πινακίδα!!!!!
για του λόγου το αληθές εβγαλα φωτο!!!!!!!!! η δικια μου ΧΤ διπλα σε ενα σκουτερ, εξω απο το Υπουργειο με τις ίδιες πινακίδες! για ευνοήτους λόγους δεν δημοσιευω την φωτό,
Πάντως η δική μου πινακίδα και άδεια ήταν καθαρη, γνήσια δηλαδή, και το λάθος ήταν του υπαλλήλου που εκδωσε την πινακα (αλλο αριθμό εγραφε η άδεια, και άλλη πινακίδα εξεδωσε) και του κατόχου της μηχανής, που την παρέλαβε.!
Αυτά! και ου μπλέξεις!:(

LogOutGoRide
06/09/2015, 20:01
Το ελληνικό δημόσιο δεν δε αφήνει να βαρεθείς ποτέ!

Tedvj23
06/09/2015, 23:26
Είχα και εγώ παλιότερα ίδιο περιστατικό με πινακίδα αλλά δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο αλλά με σταμάτησε για έλεγχο η αστυνομία και μου είπε το gsxr φίλε SUZUKI η PIAGGIO γιατί το σύστημα μου βγάζει 2 μότο με αυτή την πινακίδα..χαχαχαχα..

GFawkes
07/09/2015, 07:52
Μαγεια....



και προσπαθουν να μας πεισουν οτι θα στειλουν προστιμα σε οτι σταθμευμενο οχημα υπαρχει για ασφαλεια...μεσω του ΤΑΧΙΣ

Ναι...οκ...

Μανολης67
07/09/2015, 10:54
Είχα και εγώ παλιότερα ίδιο περιστατικό με πινακίδα αλλά δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο αλλά με σταμάτησε για έλεγχο η αστυνομία και μου είπε το gsxr φίλε SUZUKI η PIAGGIO γιατί το σύστημα μου βγάζει 2 μότο με αυτή την πινακίδα..χαχαχαχα..


PIAGGIO Ειναι και το σκούτερ ! ΧΤ 660 vs PIAGGIO 0-1!!!

SoulGR
16/09/2015, 16:22
αρε ελλαδαρα!!

έμενα στο συγκοινωνιών μου 'χαν δώσει άδεια με αριθμό πινακίδας χχχ 380 και πινακίδα με χχχ 390

τα κοιτάω,του τα δίνω πίσω και του λέω βρες τις διαφορές

disclaimer:ο αριθμός πινακίδας είναι τυχαίος και ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικοτητα

foogr01
16/09/2015, 18:56
αρε ελλαδαρα!!

έμενα στο συγκοινωνιών μου 'χαν δώσει άδεια με αριθμό πινακίδας χχχ 380 και πινακίδα με χχχ 390

τα κοιτάω,του τα δίνω πίσω και του λέω βρες τις διαφορές

disclaimer:ο αριθμός πινακίδας είναι τυχαίος και ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικοτητα

:bawl:

AUFGEBRACHT
16/09/2015, 20:04
Που είναι το περίεργο; Στη Χίο δεν το αγόρασες είπες; Εκεί οι πινακίδες πάνε δυο-δυο...

lykourgi
16/09/2015, 20:10
μου 'χαν δώσει άδεια με αριθμό πινακίδας χχχ 380 και πινακίδα με χχχ 390

τα κοιτάω,του τα δίνω πίσω και του λέω βρες τις διαφορές
Τις βρήκε;

Charisma
17/09/2015, 08:52
θεος....LOL

noodles
18/09/2015, 12:18
@SoulGR :lol::lol::lol: ατακα φωτια!

Sapadak
18/09/2015, 12:34
Επίσης κάτι πετυχημένο που κάνουν τα μηχανολογικά ειναι να αναγράφεται ο αριθμός πλαισίου με ελληνικούς χαρακτήρες.
Σε έλεγχο στο εξωτερικό, να ψάχνεις να του δείξεις φωτογραφίες απο πληκτρολόγιο απο ελληνικό πληκτρολόγιο ώστε να καταλάβει το όργανο τη ΜΑΛΑΚΙΑ που δέρνει τον δημόσιο υπάλληλο.

Μη σου τύχει :evil:

SoulGR
22/09/2015, 23:53
Τις βρήκε;

ακόμα τις βρίσκει....αλλά τι να κάνουμε? οι άσχετοι στο δημόσιο είναι σαν τους πούστηδες στα μοναστήρια....υπεράριθμοι :evil: