PDA

View Full Version : metatropi R1 se street fighter...



perisbin77
05/09/2015, 12:25
to lipon exei .. kserw oti kapios tha pei xalases to mixanaki, kapios tha pei ti malakia ekanes ALA file mou emis tis palias sxolis tin gineka ke tin mixani tis protimame gimnes...
... ta r1 to pirame
ala oi dromoi k i ilikia den endiknioun gia skifta k san gnisios kagouras eftiaksa to r1 mou etsi

perisbin77
05/09/2015, 12:27
TO APOTELESMA STIN TELIKI TOU MORFI EINAI AFTO
340579340580340581

perisbin77
05/09/2015, 12:35
mou lene poli giati den peira katefthian gimno kai sas to lew ek piras tetio gimno den iparxeiiiiiii tes pa oi kagouro street fighterakides sigoura tha me katalavoun
340582
kai an yparxoun idees gia parapanw veltiosis dektessssssss

noodles
05/09/2015, 12:41
το εχω δει στο car. γιατι το εκανες αυτο ρε φιλε? ειναι πολυ ασχημο αισθητικα. αν ηταν τρακαρισμενο με σπασμενα φερινγκ τοτε καντο γυμνο για να κρατησεις χαμηλα το κοστος, αλλα απο τη στιγμη που ηταν πληρως λειτουργικο το μηχανακι γιατ να κοψεις τα φερινγκ? η στη χειροτερη να τα εβγαζες ολα μηπως το μετανιωσεις αργοτερα. :cool:

perisbin77
05/09/2015, 12:53
tha sou pw.. asxima esthitika einai sxetiko kai kathara gousto tou kathenos.... egw prin to evlepa san taper me rodes...den ithela na to kanw gimno ala street fighter kai afto den ginete apla ta vgazw ola kai vazw 1 maska apo eduro. . to ekana gia ton topo pou menw fovera kalitero stin odigisi kai kathara 1 moto tou goustou mou .....

mikes
05/09/2015, 13:04
Γιατι δεν εβαλες φαναρι απο καποιο γυμνο γιαμαχα;;

perisbin77
05/09/2015, 13:13
giati ekei pou exei to stabi den voleve na mpi ... eprepe i na to katergisw i na vro ali lisi . apo konta an to deis einai san ergostasiako xoris kena k den fenonte kalodia ktlp

Bob_o_mastoras
05/09/2015, 14:24
Και εγω το εχω πετυχει στο car. Προσωπικα μου αρεσει αρκετα! :beer:

teogtp
05/09/2015, 14:32
Και εγω το εχω πετυχει στο car. Προσωπικα μου αρεσει αρκετα! :beer:

Και ως γνωστον,εσυ αρεσκεσαι και στα βοτανα................:D

Bob_o_mastoras
05/09/2015, 14:38
Γιατι ρε;;
Καλο εχει βγει με το μουτρο του Duke. Mπορουσε να ειναι και καλυτερο αλλα οκ, δειχνει δεμενο αισθητικα και το κυριοτερο δεν ειναι κιτς σαν κατι αλλες παρομοιες μετατροπες. Βοηθαει και το χρωμα.

teogtp
05/09/2015, 14:40
Αν πω οτι μοιαζει με Bking θα εχω αδικο;

Bob_o_mastoras
05/09/2015, 14:50
Αν πω οτι μοιαζει με Bking θα εχω αδικο;

Ποιο ειναι αυτο θυμισε μου.. :tooth::p

Λιγο μοιαζει ειναι η αληθεια. Αλλα και τα δυο εχουν διαφορετικα και πολυ χαρακτηριστικα μουτρα. Η ομοιοτητα εξαντληται στις δυο εξατμισεις πισω, λιγο στην ουρα και στο ψαλιδι που το bking το εχει αναποδα σε σχεση με αυτο.

Εντιτ: Και επιπλεον το δικο σου εχει πολυ τονισμενους τους ογκους του. Αυτο ειναι πιο low profile.

lykourgi
05/09/2015, 15:16
Και σε εμένα αρέσει.
Το αισθητικό αποτέλεσμα είναι αρμονικό και δεμένο σαν σύνολο. Συνήθως οι μετατροπές αυτές δείχνουν σαν συνονθύλευμα ανταλλακτικών, αυτό όχι.

dimmie_72
05/09/2015, 15:23
Αν πω οτι μοιαζει με Bking θα εχω αδικο;

προσοχή, υπάρχουν γύρω μας. :D

340586

devil's animal
05/09/2015, 15:38
δεν μου αρεσει ουτε εμενα...
στην τελικη υπαρχουν εργοστασιακα γυμνα με αρκουδογκαζο...
δεν υπηρχε λογος να χαλασει ο χαρακτηρας της μοτοσυκλετας...
να ελεγα οτι το θες για stands, ok να το καταλαβω...ας του'βαζες και κανενα κτηνωδες γραναζι πισω και καγκελα και βουρ...
αλλα τωρα ειναι σαν καλπικη αλητεια...

Tedvj23
05/09/2015, 15:40
Με το φαναρι απο duke που θυμησες εναν γνωστο μπακαλιαρο εδω πατρα που κυκλοφορουσε με ενα fzr 1000/750 δεν θυμαμαι ακριβως και το ειχε κανει γυμνο με μασκα σαν και εσενα αλλα του πρωτου duke...:bawl:

omega
05/09/2015, 16:47
Tο τι είναι ωραίο για τον καθένα είναι υποκειμενικό.

Στα δικά μου μάτια το αποτέλεσμα είναι οικείο.Έχει γίνει ωραία δουλίτσα και το μουτράκι έδεσε με το υπόλοιπο σύνολο!!Ελπίζω να υπάρχει κι ανάλογη απόδοση από τη δέσμη των φώτων τη νύχτα.

Σκέψη:
Ίσως να πειραματιζόμουν με πολυεστέρα για να φτιάξω κάτι που να μην παραπέμπει σε άλλο μοντέλο μοτοσυκλέτας για να είναι μοναδικό.Θέλει δουλειά στο σχέδιο και φαντασία για να έχεις ένα σωστό αποτέλεσμα κι όχι τσαπατσουλιές που βλέπω τακτικά.Είναι κάτι που αν θελήσεις μπορείς στο μέλλον να το δεις..
Για καθρεπτάκια θα κάνεις τίποτα;;

Καλές και πλέον.. πιο άνετες βόλτες φίλε.Πάντα όρθιος.

dimmie_72
05/09/2015, 21:30
βγάλε τα πλαϊνά. δεν είναι μόνο το χρώμα που τα κάνει να φαίνονται παράταιρα. οι γραμμές τους δεν έχουν καμία συνοχή με το μασκάκι.

αντίθετα, οι γραμμές της καρίνας ταιριάζουν με το μασκάκι. αν κιόλας έβρισκες τρόπο να την κοντύνεις πίσω ακόμα καλύτερα.

spyrakos35
06/09/2015, 08:04
Μια χαρα ωραιο φαινεται....

7Tolis
06/09/2015, 09:56
Βγάλε τα φερινγκ να δείχνει bad ass. Επένδυσε σε μανιτάρια ή διακριτικά Crash bars και θα είναι τούμπανο. Προσωπικά θα άφηνα τα φανάρια του ως είχαν και θα έβγαζα τη μάσκα. Σουζα εντο πατηλικι.

teogtp
06/09/2015, 10:07
Μια χαρα ωραιο φαινεται....

Ανταλλασεται με FJR αν σε ενδιαφερει.......
:D

Pan (dvs)
06/09/2015, 10:14
Mια χαρα μηχανη θα γινει,αλλα κανε μου τη χαρη και γραψε Ελληνικα.

dimmie_72
06/09/2015, 10:16
Ανταλλασεται με FJR αν σε ενδιαφερει.......

Κυριακή σήμερα κι είναι από κρέπες. μη τον παίζεις unfair. :lol:

teogtp
06/09/2015, 10:41
Mια χαρα μηχανη θα γινει,αλλα κανε μου τη χαρη και γραψε Ελληνικα.

Δεν καταλαβες..........
Δεν εχει αλλο,αυτο που βλεπεις ειναι........

cosgili
06/09/2015, 10:48
Μια χαρά είναι. Εξάλλου το γούστο είναι καθαρά υποκειμενικό:beer:

CIRUS
06/09/2015, 10:55
Προσωπικά δεν μαρέσει. Αλλά αμα σου αρέσει εσένα τα υπολοιπα δεν παίζουν ρόλο :beer:

MG-KTiNoS
06/09/2015, 11:00
to lipon exei .. kserw oti kapios tha pei xalases to mixanaki, kapios tha pei ti malakia ekanes ALA file mou emis tis palias sxolis tin gineka ke tin mixani tis protimame gimnes...
... ta r1 to pirame
ala oi dromoi k i ilikia den endiknioun gia skifta k san gnisios kagouras eftiaksa to r1 mou etsi

Όχι ρε φιλε δεν έκανες μαλακία....
Του γάμησες τα κουτάλια που λέγαμε και παλιά!
Ένα από τα πιο όμορφα μηχανάκια που έχουν βγει ποτέ το έκανες σα να μη μπω....
(και το ξέρεις....)

spyrakos35
06/09/2015, 11:04
Κυριακή σήμερα κι είναι από κρέπες. μη τον παίζεις unfair. :lol:

Τον εχω και μετα απο κοψιδια αυτον τον γατουλη...

Pan (dvs)
06/09/2015, 14:00
Δεν καταλαβες..........
Δεν εχει αλλο,αυτο που βλεπεις ειναι........

Πασο.Νομιζα οτι ηθελε να το κανει καπως ετσι.

340613

teogtp
06/09/2015, 14:47
Πασο.Νομιζα οτι ηθελε να το κανει καπως ετσι.

340613

Τι αηδία είναι τούτη! !!!!!!
:D

perisbin77
07/09/2015, 10:15
to post to eftiaksa gia na parw kamia idea gia kalitero ftiaksimo ... to na eixa 1 R1 klasiko { eitan efkolo k mporei na to exei kai i koutsi maria {opos k to kanei} me 3.500- 4000 evro... opos kai mporei na ginei kai afto me 300 evrakia , apla perneis 1 set gelia fering apo to ebay kai vour alos enas klarinogampros aragmenos me opisthen ekso apo tis kafeteries . to mixanaki ftiaxtike etsi kathara gia ta gousta ta DIKA MOU ton tropo odigisis mou kai tous dromous tou topou mou...{ na mou peis ti lew egw twra otan to 80% katoxon suprsport nomizoun oti ftiaxtikan gia kafeteria i gia na ta telikiazoun se efthies...}kserw twra apo katw tha apantisi to ypolipo 20% xaxaxxaxaxaxa //// kserw oti den mporei na mas aresoun se olous ta idia giafto kai iparxoun poles katigories aloste.
ala gia na katalavete giati to lew afto tin teleftea 5aetia sinantisa poles gnomes gia ta moto pou eixa

otan eixa afto mou legan ti tin pires ti malakia tha se fane ta sinergia den tha mporeis na pas pouthena ktlp
340704

otan pira afto na deite ti elegan {an kai einai theoro to idaniko gia tin ellada} ti tin pires tin doulapa me rodes afta einai gia gerous ktlp
340705

meta me afto panta ipirxe o eksipnos: pos tha strivis? tha tou valis k kotsadoro?? kai ales glikanalates malakies
340706

oste katalavenete giati einai pagera adiafori i gnomi sas gia to an sas aresi... pali ksanalew an kapios to exei me ta ftiaksimata perimeno simvoules - idees
{signomi gia ta latinoelinika i opos alios legete afti i malakismeni grafi ala to pliktrologio mou den exei elinika }

buckley
07/09/2015, 11:14
to lipon exei .. kserw oti kapios tha pei xalases to mixanaki, kapios tha pei ti malakia ekanes ALA file mou emis tis palias sxolis tin gineka ke tin mixani tis protimame gimnes...
... ta r1 to pirame
ala oi dromoi k i ilikia den endiknioun gia skifta k san gnisios kagouras eftiaksa to r1 mou etsi


Αυτά μη τα λες αβίαστα αδελφέ...Πάρα πολύ λίγα φαιρινγκάτα μοτόρια μπορούν να σταθούν χωρίς το κουστούμι τους, είναι σαν να βγάζεις σε μοντέρνο αμάξι τους προφυλακτήρες to say the least.Επιπροσθέτως στο δικό σου ούτε το μασκάκι βοηθάει ούτε το χρώμα .
My 2 cents...
ΥΓ Και που σαι να μην το ξεχάσω , μην παρασύρεσαι ,"μου πε ο ένας και μου πε ο άλλος" (αναφέρομαι στο τελευταίο σου ποστ).

Bob_o_mastoras
07/09/2015, 11:15
Ωραιο το cb αλλα σε ασπρο κοκκινο θα ηταν πολυ πολυ πιο ομορφο. Και με αλλη εξατμιση. Και χωρις redbull στα δοχεια αζωτου.. :p

perisbin77
07/09/2015, 11:41
Αυτά μη τα λες αβίαστα αδελφέ...Πάρα πολύ λίγα φαιρινγκάτα μοτόρια μπορούν να σταθούν χωρίς το κουστούμι τους, είναι σαν να βγάζεις σε μοντέρνο αμάξι τους προφυλακτήρες to say the least.Επιπροσθέτως στο δικό σου ούτε το μασκάκι βοηθάει ούτε το χρώμα .
My 2 cents...
ΥΓ Και που σαι να μην το ξεχάσω , μην παρασύρεσαι ,"μου πε ο ένας και μου πε ο άλλος" (αναφέρομαι στο τελευταίο σου ποστ).

den parasirome apo afta pou lene apla ta anafero gia tin diaforetikotita tou ti aresi ston kathena an parasiromoun tha eixa vali ta plastika pali epanw ....
an ksereis kapia maska kaliteri mporeis na mou peis apla den thelo na metakomoso to stabi apo tin mama vasi kai prepei na mporous na voleftoun ta 1 karo kalodia pou exei gia na min kopoun... protou apo tin ktm dokimasa 4 akoma...

perisbin77
07/09/2015, 11:44
Ωραιο το cb αλλα σε ασπρο κοκκινο θα ηταν πολυ πολυ πιο ομορφο. Και με αλλη εξατμιση. Και χωρις redbull στα δοχεια αζωτου.. :p

kalo itan ala otan itheles adalaktiko eprepe na exeis kanei fanouropita kai tama gia na to vreis { 2000 montelo karbilaterato den teriazei sxedon tipota apo to pio kenourio}..

perisbin77
07/09/2015, 12:21
i filosofia tou steetfighter otan ksekinise stin galia {poli protou vgoun ta z} itan konto metaksonio me orthio timoni afti i idea pige poli grigora stin ameriki kai ftiaxtikan pola kagouriarika kai telika ekselixthike se afto pou simemera leme stadadiko pou ta goustaro trela ala den eimai stadas gia na to kanw etsi .. sto mixanaki exw riksi poleeeessss ores doulia k skepsi k me simvoules apo amerikanikes selides gia na ftiaxti etsi ... kai egw tha ithela mia maska pou na min thimizei 1 alo moto paragogis alla den evriska kapia{ oi amerikanikes paraitan gia emena ypervolikes} oste na min exw kena na exw fota na min kopoun kalodia kai pano apo ola na min mpei epano sto timoni to stabi.. giafto kai apethinome se 1 selida adalagis motoapopsewn .. kai an perasi kanenos apo to mialo oti ekopsa etsi apla ta plastika k tou evala mia maska einai poli gelasmenos an oxi nixtomenos fenete aplo ala einai poli dikolo...

byron
07/09/2015, 12:43
.. kai an perasi kanenos apo to mialo oti ekopsa etsi apla ta plastika k tou evala mia maska einai poli gelasmenos an oxi nixtomenos fenete aplo ala einai poli dikolo...

Περί ορέξεως κανένα σχόλιο και αν το γουστάρεις εσυ, στους άλλους περισσεύει.
Απλά, έτσι από περιέργεια...γιατί μάλλον είμαι νυχτωμένος, τι άλλο έκανες στο R1 για να γίνει streetfighter? Τι ήταν το πολύ δύσκολο που γράφεις, γιατί από τις φωτογραφίες αυτό που φαίνεται είναι ένα μαμά R1 που σφάχτηκαν τα fairing στο ύψος της 1ης βίδας, καβαλέτα και ένα fatbar παρέα με ένα μούτρο από Duke...

Τα μανιτάρια, η δίχρωμη ζάντα και τα σωληνάκια υψηλής δεν αφορούν το κομμάτι "streetfighter", αλλά κάποια αξεσουάρ.

Ok...παρακάτω? Που είναι η δυσκολία της μετατροπής που έκανες?

BLiTzER
07/09/2015, 12:55
Που είναι η δυσκολία της μετατροπής που έκανες?

Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι είναι να ακούς σχόλια σε κάθε φανάρι για το μηχανάκι σου;!

byron
07/09/2015, 13:05
Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι είναι να ακούς σχόλια σε κάθε φανάρι για το μηχανάκι σου;!

Ναι, και στους σεμνούς και ταπεινούς δεν αρμόζει οπότε τα πουλάνε...


Τεσπά, δεν έχω διάθεση να κάνω ερωτήσεις από περιέργεια, απλά το τελευταίο σχόλιο του perisbin77 περί νυχτωμένων βαθιά...με έβαλε σε σκέψεις για το τι εννοούμε ως μετατροπή. :D

perisbin77
07/09/2015, 13:07
Περί ορέξεως κανένα σχόλιο και αν το γουστάρεις εσυ, στους άλλους περισσεύει.
Απλά, έτσι από περιέργεια...γιατί μάλλον είμαι νυχτωμένος, τι άλλο έκανες στο R1 για να γίνει streetfighter? Τι ήταν το πολύ δύσκολο που γράφεις, γιατί από τις φωτογραφίες αυτό που φαίνεται είναι ένα μαμά R1 που σφάχτηκαν τα fairing στο ύψος της 1ης βίδας, καβαλέτα και ένα fatbar παρέα με ένα μούτρο από Duke...

Τα μανιτάρια, η δίχρωμη ζάντα και τα σωληνάκια υψηλής δεν αφορούν το κομμάτι "streetfighter", αλλά κάποια αξεσουάρ.

Ok...παρακάτω? Που είναι η δυσκολία της μετατροπής που έκανες?

i diskolia einai na vris ti maska tha teriaksis na mpei i maska,na ftaxtoun vasis gia na vidosi na ftiaxti kapaki me tis gonies tou duke na gini metatropi sto konter giati pefti panw stin klidaria,na vreis ti fota tha valis gia na exoun apoliti efarmogi k na vlepeis fisika {ta mama ta ksexname giati einai poli makria k vriski i fisa pantou na valis se taksi ta kalodia oste na xoresoun kai na min pianonte stis kontres tou skeletou kai na litourgi k to stabi exei poli doulia gia na min vriski sti maska i sta kalodia prepei na makrineis oles tis ntizes k ta solinakiaotan to ksekinisa elega ok kovo vazo maska efiga ala stin praksi den eitan katholou etsi .genika einai apelpistika diskoli i prosarmogi gia na vgi 1 apoteresma san ergostasiako..street figther einai kai apla me 1 orthio timoni

perisbin77
07/09/2015, 13:07
Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι είναι να ακούς σχόλια σε κάθε φανάρι για το μηχανάκι σου;!

ala ap tin ali kai na pernas aparatiritos????

7Tolis
07/09/2015, 13:12
Αναλογικά με πόσα ss κυκλοφορούν πλέον,το R1 δεν είναι απαρατήρητο.

byron
07/09/2015, 13:16
i diskolia einai na vris ti maska tha teriaksis na mpei i maska,na ftaxtoun vasis gia na vidosi na ftiaxti kapaki me tis gonies tou duke na gini metatropi sto konter giati pefti panw stin klidaria,na vreis ti fota tha valis gia na exoun apoliti efarmogi k na vlepeis fisika {ta mama ta ksexname giati einai poli makria k vriski i fisa pantou na valis se taksi ta kalodia oste na xoresoun kai na min pianonte stis kontres tou skeletou kai na litourgi k to stabi exei poli doulia gia na min vriski sti maska i sta kalodia prepei na makrineis oles tis ntizes k ta solinakiaotan to ksekinisa elega ok kovo vazo maska efiga ala stin praksi den eitan katholou etsi .genika einai apelpistika diskoli i prosarmogi gia na vgi 1 apoteresma san ergostasiako..street figther einai kai apla me 1 orthio timoni

Α...οκ τώρα συννενοηθήκαμε. Όλη η δυσκολία δηλαδή της "μετατροπής", αφορούσε την τοποθέτηση της μάσκας και του τιμονιού με τρόπο τέτοιο ωστε να μπορεί και να οδηγηθεί το R1 μετά ?

byron
07/09/2015, 13:23
Ετσι από περιέργεια, επειδή ο μελλοντικός ιδιοκτήτης μπορεί να θέλει να το ξανακάνει όπως ήταν...

Τα stock πράγματα (πάνω μέρος fairing+προβολείς+clipons+ντίζες) υπάρχουν?

dimmie_72
07/09/2015, 13:24
den parasirome apo afta pou lene apla ta anafero gia tin diaforetikotita tou ti aresi ston kathena

όχι φίλε δεν είναι ακριβώς έτσι.
υπάρχουν πολλές παράμετροι που πρέπει να ληφθούν υπόψη σε μια σχεδίαση για να μη φαντάζει παράταιρο το αποτέλεσμα όπως στο δικό σου.
η ομορφιά μπορεί να εμπεριέχει το υποκειμενικό στοιχείο αλλά για να υπάρχει συνοχή και ομοιογένεια στο αντικείμενο είναι αφάνταστο πόσα βασικά και μη επιδεχόμενα αμφισβήτηση πρέπει να ληφθούν υπόψη. συμβαίνει μέχρι και στα έργα αφηρημένης τέχνης. στις μοτοσυκλέτες δεν μπορείς π.χ. να βάλεις πάνω από 3 το πολύ χρώματα.
ρίξε μια ματιά στο λίνκ παρακάτω:
http://www.bikeexif.com/build-cafe-racer
η κατασκευή βέβαια αφορά τα βασικά για την κατασκευή ενός cafe πλην όμως οι παράλληλοι νοητοί άξονες που σημειώνει ο κατασκευαστής σε αρκετές περιπτώσεις πρέπει να έχουν πεδίο εφαρμογής σε όλες τις μοτοσυκλέτες.
στην περίπτωσή σου οι τεθλασμένες που κάνει το φέρινγκ που άφησες είναι εντελώς ασύμβατες με οποιαδήποτε γραμμή του υπολοίπου της μοτό. εν αντιθέσει, η μύτη της καρίνας και ο άξονας που την διατρέχει είναι σχεδόν παράλληλος με τον άξονα της μάσκας. το πρόβλημά σου λοιπόν δεν είναι το μασκάκι και μην κολλάς εκεί. φιλικά πάντα.

teogtp
07/09/2015, 13:26
όχι φίλε δεν είναι ακριβώς έτσι.
υπάρχουν πολλές παράμετροι που πρέπει να ληφθούν υπόψη σε μια σχεδίαση για να μη φαντάζει παράταιρο το αποτέλεσμα όπως στο δικό σου.
η ομορφιά μπορεί να εμπεριέχει το υποκειμενικό στοιχείο αλλά για να υπάρχει συνοχή και ομοιογένεια στο αντικείμενο είναι αφάνταστο πόσα βασικά και μη επιδεχόμενα αμφισβήτηση πρέπει να ληφθούν υπόψη. συμβαίνει μέχρι και στα έργα αφηρημένης τέχνης. στις μοτοσυκλέτες δεν μπορείς π.χ. να βάλεις πάνω από 3 το πολύ χρώματα.
ρίξε μια ματιά στο λίνκ παρακάτω:
http://www.bikeexif.com/build-cafe-racer
η κατασκευή βέβαια αφορά τα βασικά για την κατασκευή ενός cafe πλην όμως οι παράλληλοι νοητοί άξονες που σημειώνει ο κατασκευαστής σε αρκετές περιπτώσεις πρέπει να έχουν πεδίο εφαρμογής σε όλες τις μοτοσυκλέτες.
στην περίπτωσή σου οι τεθλασμένες που κάνει το φέρινγκ που άφησες είναι εντελώς ασύμβατες με οποιαδήποτε γραμμή του υπολοίπου της μοτό. εν αντιθέσει, η μύτη της καρίνας και ο άξονας που την διατρέχει είναι σχεδόν παράλληλος με τον άξονα της μάσκας. το πρόβλημά σου λοιπόν δεν είναι το μασκάκι και μην κολλάς εκεί. φιλικά πάντα.

Gaultier εσεις;
:D

perisbin77
07/09/2015, 13:31
Ναι, και στους σεμνούς και ταπεινούς δεν αρμόζει οπότε τα πουλάνε...


Τεσπά, δεν έχω διάθεση να κάνω ερωτήσεις από περιέργεια, απλά το τελευταίο σχόλιο του perisbin77 περί νυχτωμένων βαθιά...με έβαλε σε σκέψεις για το τι εννοούμε ως μετατροπή. :D

byron to oti to poulaw einai giati ikonomika den me pernei gia deftero mixanaki alios den tha to ekana poteeee k epidi kanw 10000 me 15000 xlm to xrono{ gia emena pola gia alous pali liga}, pleon pentremenos { toutesti monima dikavalo} lew na ksanagirisw sta on/of gia thema kathara anesis....makari na mporousa na exw 2 ala xlomo... den ksero an exete xrima egw pantos avertos den eimai to exw ftiaksi monos mou den exei paei sinergio na to parw etoimo kai mou itan poli disolo k na teriakso ti maska oste na min iparxoun atelies k na ftakso statherous tous aeragogous twra den lew oti kapios alos den tha to eftiaxne kalitera i grigorotera kai giafto to evala edw gia kaliteres idees kai ftiaksimata pou mporw na tou kanw oso toul tha einai sta xeria mou..

perisbin77
07/09/2015, 13:33
Ετσι από περιέργεια, επειδή ο μελλοντικός ιδιοκτήτης μπορεί να θέλει να το ξανακάνει όπως ήταν...

Τα stock πράγματα (πάνω μέρος fairing+προβολείς+clipons+ντίζες) υπάρχουν?

fisika kai iparxoun ektos ta 2 plaina k tous aeragogous pou exoun kopi

perisbin77
07/09/2015, 13:43
όχι φίλε δεν είναι ακριβώς έτσι.
υπάρχουν πολλές παράμετροι που πρέπει να ληφθούν υπόψη σε μια σχεδίαση για να μη φαντάζει παράταιρο το αποτέλεσμα όπως στο δικό σου.
η ομορφιά μπορεί να εμπεριέχει το υποκειμενικό στοιχείο αλλά για να υπάρχει συνοχή και ομοιογένεια στο αντικείμενο είναι αφάνταστο πόσα βασικά και μη επιδεχόμενα αμφισβήτηση πρέπει να ληφθούν υπόψη. συμβαίνει μέχρι και στα έργα αφηρημένης τέχνης. στις μοτοσυκλέτες δεν μπορείς π.χ. να βάλεις πάνω από 3 το πολύ χρώματα.
ρίξε μια ματιά στο λίνκ παρακάτω:
http://www.bikeexif.com/build-cafe-racer
η κατασκευή βέβαια αφορά τα βασικά για την κατασκευή ενός cafe πλην όμως οι παράλληλοι νοητοί άξονες που σημειώνει ο κατασκευαστής σε αρκετές περιπτώσεις πρέπει να έχουν πεδίο εφαρμογής σε όλες τις μοτοσυκλέτες.
στην περίπτωσή σου οι τεθλασμένες που κάνει το φέρινγκ που άφησες είναι εντελώς ασύμβατες με οποιαδήποτε γραμμή του υπολοίπου της μοτό. εν αντιθέσει, η μύτη της καρίνας και ο άξονας που την διατρέχει είναι σχεδόν παράλληλος με τον άξονα της μάσκας. το πρόβλημά σου λοιπόν δεν είναι το μασκάκι και μην κολλάς εκεί. φιλικά πάντα.

katalaveno ti les ala den mou erese katholou telios gimno sto dikomou kathara k mono gousto einai poli kalo to apotelesma kai kali odigiki simperifora ektos apo ethniki {fisika kai mporei na ginei k kalitero} ala emena to ftoxo mou to mialo den paei pio pera giafto k eimai edw gia filiki sizitisi k adalagi idewn. eimai latris ton moto oxi apla enws idous giafto ke den the deis minima mou na prosvalo kanenos to moto { simperifora isos ala moto opote o kathenas gia ti xrisi pou to theli dialegi k to idos}

teogtp
07/09/2015, 13:44
Ετσι από περιέργεια, επειδή ο μελλοντικός ιδιοκτήτης μπορεί να θέλει να το ξανακάνει όπως ήταν...

Τα stock πράγματα (πάνω μέρος fairing+προβολείς+clipons+ντίζες) υπάρχουν?

Ενταξει ρε Βυρωνα δεν ειναι τοσο ασχημο το τουονο...............
:tooth:

perisbin77
07/09/2015, 13:52
Ετσι από περιέργεια, επειδή ο μελλοντικός ιδιοκτήτης μπορεί να θέλει να το ξανακάνει όπως ήταν...

Τα stock πράγματα (πάνω μέρος fairing+προβολείς+clipons+ντίζες) υπάρχουν?

an kai na to kanei opos itan den vrisko to logo na parei to sigekrimeno kai oxi 1 opos vgenei ...

GFawkes
07/09/2015, 14:17
Αμα του αρεσει του φιλου ετσι

εμας μας περισσευει...


καλες βολτες να εχεις.
:beer:

noodles
11/09/2015, 00:31
προφανως και του αρεσει για να το εκανε ετσι. ανοιξε θεμα για να μας δειξει τη μετατροπη. δε γινεται να γραφουμε ολοι καλα σχολια, γιατι δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα. εμενα το μονο που δε μου καθεται καλα στο ματι ειναι τα κομμενα φερινγκ. το τιμονι και η μασκα ειναι οκ. το μονο δυσκολο τωρα ειναι να βρει αγοραστη με τα ιδια γουστα.

perisbin77
11/09/2015, 09:49
προφανως και του αρεσει για να το εκανε ετσι. ανοιξε θεμα για να μας δειξει τη μετατροπη. δε γινεται να γραφουμε ολοι καλα σχολια, γιατι δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα. εμενα το μονο που δε μου καθεται καλα στο ματι ειναι τα κομμενα φερινγκ. το τιμονι και η μασκα ειναι οκ. το μονο δυσκολο τωρα ειναι να βρει αγοραστη με τα ιδια γουστα.

noodles kalimera den xalieme me ta kaka sxolia sevasta to thema mou den edw einai i epiveveosi to exw paei se 3 motokalestia k exei vgi 2 fores deftero stin katigoria ss anamesa se pistepseme poli wrea moto ... to thema anoixtike gia na parw kamia kenouria idea k na parei k kapios pou theli kati tetio kapia idea einai to 3to moto pou ksevrakono zxr750 94 / r1 2002 kai afto..... tes pa peri orekseos kolokithopita opote kanonisete volta k eiste anoixti tha prospathisw na ertho na gnoristoume kai na deis apo konta oti ta plaeina einai ola ta leftaaaaaaaaaaaaaaaa

teogtp
11/09/2015, 09:53
noodles kalimera den xalieme me ta kaka sxolia sevasta to thema mou den edw einai i epiveveosi to exw paei se 3 motokalestia k exei vgi 2 fores deftero stin katigoria ss anamesa se pistepseme poli wrea moto ... to thema anoixtike gia na parw kamia kenouria idea k na parei k kapios pou theli kati tetio kapia idea einai to 3to moto pou ksevrakono zxr750 94 / r1 2002 kai afto..... tes pa peri orekseos kolokithopita opote kanonisete volta k eiste anoixti tha prospathisw na ertho na gnoristoume kai na deis apo konta oti ta plaeina einai ola ta leftaaaaaaaaaaaaaaaa

Μηπως το πρωτο,ηταν απο Κοζανη μερια;
:D

perisbin77
11/09/2015, 09:58
Μηπως το πρωτο,ηταν απο Κοζανη μερια;
:D

:a11::a11::a11::a11:

perisbin77
11/09/2015, 11:00
Μηπως το πρωτο,ηταν απο Κοζανη μερια;
:D

to proto apotixes epixirima eitan se afto 340928
den exw foto gimno ala etsi k alios eitan gia xriso vatomouro...


i defteri epixirisi eitan afti 340929 340930
pio akriva mou eixe paei i maska apo to bking para to r1.... ala se odigisi k as mpike meta karina eitan varka sto gialo
to torino pou to eftiaksa kai exei ta plaina ektos oti anemodernese kata ta ala einai oso stathero itan k prota....

teogtp
11/09/2015, 11:09
to proto apotixes epixirima eitan se afto 340928
den exw foto gimno ala etsi k alios eitan gia xriso vatomouro...


i defteri epixirisi eitan afti 340929 340930
pio akriva mou eixe paei i maska apo to bking para to r1.... ala se odigisi k as mpike meta karina eitan varka sto gialo
to torino pou to eftiaksa kai exei ta plaina ektos oti anemodernese kata ta ala einai oso stathero itan k prota....



:eek::eek:

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΧΑΛΑΤΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΡΕΕΕΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:bigcry::bigcry::bigcry::bigcry::bigcry::bigcry:

amyroukai
11/09/2015, 11:12
Το εντελώς γυμνό με το φανάρι bking δεν είν' κακό. Με μιά άλλη ουρά όμως.

sapila racing
11/09/2015, 11:15
Δικό του ειναι το μηχανάκι οτι θέλει το κάνει και σε οποιον αρέσει.
Εμενα προσωπικά μια χαρά μου φαίνεται, εφ όσον το ηθελε γυμνό και με πιο όρθια θεση οδήγησης καλά έκανε.

Τελος με τα ασχετα σχόλια.

@perisbin77 Γράφε Ελληνικά!

BLiTzER
11/09/2015, 11:16
Το εντελώς γυμνό με το φανάρι bking δεν είν' κακό. Με μιά άλλη ουρά όμως.

Ναι, νομίζω μια τέτοια θα ταίριαζε:

340931

perisbin77
11/09/2015, 11:26
:eek::eek:

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΧΑΛΑΤΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΡΕΕΕΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:bigcry::bigcry::bigcry::bigcry::bigcry::bigcry:

:a10:to epomeno pou the gdiso tha to valo se psififoria ta montela pou thelo na asxolitho .kai ade afou se vlepo oti ta:heartpound: krifogoustareis i dikia sou psifos tha einai 2 pontous xaxxaxaxxa :a2::rotflmao:

perisbin77
11/09/2015, 11:29
Ναι, νομίζω μια τέτοια θα ταίριαζε:

340931

tote pou to eftiaksa eixe i maska 650 evro kai to r1 to eixa parei 900 oste fovithika na rotisw gia ipoplesio k oura, ontos i oura tou r1 eitan sto telioma san kouta apo tsigara..... kala to ergalio einai latria se ola tou to eixa kanei test drive stin italia otan protovgike k arostisaaaaaaaaaaaaaa......

sapila racing
11/09/2015, 11:30
:a10:to epomeno pou the gdiso tha valo se psififoria ta montela pou thelo na asxolitho .kai ade afou se vlepo oti ta:heartpound: krifogoustareis i dikasou psifos tha einai 2 pontous xaxxaxaxxa :a2::rotflmao:

Γραφε Ελληνικά, το ξαναλέω.... θα αρχίσει το σβήσιμο σε λίγο.

perisbin77
11/09/2015, 11:35
Δικό του ειναι το μηχανάκι οτι θέλει το κάνει και σε οποιον αρέσει.
Εμενα προσωπικά μια χαρά μου φαίνεται, εφ όσον το ηθελε γυμνό και με πιο όρθια θεση οδήγησης καλά έκανε.

Τελος με τα ασχετα σχόλια.

@perisbin77 Γράφε Ελληνικά!

apo avrio pou erxete to kenourgio laptop tha stamatisw na sas kourazw tha exei elinika.

BLiTzER
11/09/2015, 11:40
Δεν είναι δύσκολο να έχει ελληνικά οποιοσδήποτε Η/Υ. Τι λειτουργικό έχεις;

perisbin77
11/09/2015, 11:51
Δεν είναι δύσκολο να έχει ελληνικά οποιοσδήποτε Η/Υ. Τι λειτουργικό έχεις;

den einai thema litourgikou thema pliktrologiou einai.. ms natural ergonomic keyboard 4000 k ta exei filandika...

BLiTzER
11/09/2015, 11:59
Εμ... όχι. Το τι χαρακτήρες θα απεικονίζει η οθόνη σου όταν πατάς το τάδε πλήκτρο στο πληκτρολόγιό σου είναι καθαρά θέμα software.

perisbin77
11/09/2015, 12:09
Εμ... όχι. Το τι χαρακτήρες θα απεικονίζει η οθόνη σου όταν πατάς το τάδε πλήκτρο στο πληκτρολόγιό σου είναι καθαρά θέμα software.

ok isos na exeis dikio ... den eimai gnostis ... ligo ipomoni mexri avrio... :whiteflag:

amyroukai
12/09/2015, 00:24
Ναι, νομίζω μια τέτοια θα ταίριαζε

Εμ... Καλά είμαι και παππουδερό, αλλά μιά ουρά σε στιλ speed triple θα μΕ άρεσε. Μονοκόμματη σέλα με ελάχιστο -ή καθόλου- πλαστικό στο τελείωμα.
Και το φανάρι του bking δεν είναι σώνει και καλά ωραίο (σόρι τεό) σαν μέγεθος και θέση όμως δεν δείχνει ξένο. Μου κάνει εντύπωση πόσο τακτοποιημένο είναι το R1 χωρίς πλαστικά.

kakavelakis_g
12/09/2015, 06:35
mouni kaligrafias to ekanes :p
έχεις φώτο όπως ήταν πριν? γιατί εμένα μου φαίνεται ότι το αγόρασες έτσι..
λάστιχα φοράει διαφορετικό τύπο μπρος-πίσω ή είναι ιδέα μου

perisbin77
12/09/2015, 10:17
mouni kaligrafias to ekanes :p
έχεις φώτο όπως ήταν πριν? γιατί εμένα μου φαίνεται ότι το αγόρασες έτσι..
λάστιχα φοράει διαφορετικό τύπο μπρος-πίσω ή είναι ιδέα μου


δεν έχω φωτό πως ήταν το έχω πουλήσει 6 με 7 χρονια το είχα πάρει τρακαρισμένο 900 E με 17000χλμ../// μιλάμε για το 2002 μοντέλο///...
:nono: η ιδέα σου είναι :nono:
:confused: δεν ξέρω αν πέφτεις μέσα στις μαντεψιές αλλα σήμερα ΟΧΙ .:lol:λεσ κ τον καφε???:rotflmao::rotflmao:
το έχω φτιάξει όλο εγώ το r1 ήταν κόκκινο k χτυπημένο. πλαστικά , μπροστά ζάντα, καλαμια , ψυγείο k μούτρο..

kakavelakis_g
12/09/2015, 23:42
Θα σε δυσαρεστήσω αλλά έτσι μαϊμού που είναι το μηχανάκι όχι 3800 αλλά ούτε 2000 δεν πρόκειται να το πουλήσεις.. :wave2:

toyar
13/09/2015, 08:30
καλα ρε φιλε εκει που μενεις δεν πουλανε γυμνα;
τι χουι ειναι αυτο να παιρνεις ντυμενα και να τα ξεβρακωνεις:confused:

perisbin77
14/09/2015, 10:24
Θα σε δυσαρεστήσω αλλά έτσι μαϊμού που είναι το μηχανάκι όχι 3800 αλλά ούτε 2000 δεν πρόκειται να το πουλήσεις.. :wave2:

... εγώ θα σε απογοητεύσω 3 στις 3 άχρηστες μαντεψιές, αφού δεν το έχεις γιατί το παλεύεις???:bawl:
:wave2:αλλα επειδή αρνητική γνώμη τι δέχομαι ειρωνική όχι θα σου απαντήσω...:wave2:
1oν αν έχεις κάτι καλύτερο:confused:βάλτο να το δούμε γιατί από κριτές τις οθόνης είμαι χορτάτος,και οι περισσότερη απλά βγάζουν κόμπλεξ γιατί μετά το παπί πήραν ένα lc4 και τώρα ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ενα R1 εστω κ με enduro λάστιχα . κοίτα να δεις η δικια μου η μαϊμού τις έχει μοιράσει τις μπανάνες τις:a25::a25: για βάλε και το δικό σου να δούμε αν ήταν από αυτά που την φαγαν την μπανάνα:a9::a9:
341039341042

perisbin77
14/09/2015, 10:38
καλα ρε φιλε εκει που μενεις δεν πουλανε γυμνα;
τι χουι ειναι αυτο να παιρνεις ντυμενα και να τα ξεβρακωνεις:confused:
toyar εκτος του bking{gamo ta ergalia ala polis o ogos}δεν με ενθουσιάζουν αλα μαμα streetfigther...ώστε φτιάχνω τα δικά μου με βάση τι δικμου θέλω/γουστου
πες το k ελάττωμα αλλα αυτό με φτιάχνει να κάνω ,δεν θέλω κάτι που να είναι φασόν κατάσταση...

DrBig
14/09/2015, 11:38
Παιδια, ο ανθρωπος μας εδειξε το μηχανακι του και ψαχνει ιδεες για βελτιωση. Δεν εχει νοημα να του την μπαινετε και να κανετε ειρωνικα σχολια.
Ευχαριστω.

George_Sp
14/09/2015, 11:44
περισσότερο σαν πρόμο της αγγελίας μοιάζει παρά με κάτι άλλο.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146301

perisbin77
14/09/2015, 12:31
περισσότερο σαν πρόμο της αγγελίας μοιάζει παρά με κάτι άλλο.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146301

το promo που το είδες???δεν αναφέρω εκτος από 1 απάντηση σε ερώτηση το λόγο μονο που το πουλαω.
αλ και να έκανα promo δεν βάζω κανέναν με το ζόρι να το πάρει.. την αγγελία πώλησης την έχω στο σωστό post εσύ την μεταφέρεις σε λάθος post.

bulmont
14/09/2015, 12:52
Παιδια, ο ανθρωπος μας εδειξε το μηχανακι του και ψαχνει ιδεες για βελτιωση. Δεν εχει νοημα να του την μπαινετε και να κανετε ειρωνικα σχολια.
Ευχαριστω.



Ναι αλλά στις τελευταίες φώτο Μάτζι Νο 2 θυμίζει......εμείς φταίμε μετά;;;;;;;;;;;;;;;

perisbin77
14/09/2015, 13:01
Ναι αλλά στις τελευταίες φώτο Μάτζι Νο 2 θυμίζει......εμείς φταίμε μετά;;;;;;;;;;;;;;;

όχι φίλος δεν φταίς εσύ το κακό σου γούστο φταίει !!!

john-z
14/09/2015, 13:23
Γιατί έχω την εντύπωση, πως το site που αγαπήσαμε σαν πηγή πληροφοριών και τόπος παρουσίασης μετατροπών σε μοτοσυκλετες, έχει γεμίσει άτομα που μπαίνουν για να γράψουν πικρόχολα και ειρωνικά σχόλια. Υπάρχει και το facebook γι αυτό.
Έχετε να προτείνετε κάτι στο παλικάρι σχετικά με την μετατροπή του? Πείτε το.
Δεν έχετε να προτείνετε κάτι σοβαρό και απλώς θέλετε να περάσετε την ώρα σας με πικρόχολα και ειρωνικά σχόλια....... να βρείτε άλλο site (π.χ. το μοτοτριτη έχει μια χαρά εργοστασιακά μηχανάκια μέσα).
Δεν σας αρέσει αυτό που έχει φτιάξει ο καθένας, σύμφωνα με τα προσωπικά του γούστα και απαιτήσεις............... ένα ''δεν μου αρέσει'' είναι αρκετό.
Μια χαρά το έχεις φτιάξει το μηχανάκι σου φίλος, δικό σου είναι, εσύ το καβαλάς και ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ.

perisbin77
14/09/2015, 13:44
Γιατί έχω την εντύπωση, πως το site που αγαπήσαμε σαν πηγή πληροφοριών και τόπος παρουσίασης μετατροπών σε μοτοσυκλετες, έχει γεμίσει άτομα που μπαίνουν για να γράψουν πικρόχολα και ειρωνικά σχόλια. Υπάρχει και το facebook γι αυτό.
Έχετε να προτείνετε κάτι στο παλικάρι σχετικά με την μετατροπή του? Πείτε το.
Δεν έχετε να προτείνετε κάτι σοβαρό και απλώς θέλετε να περάσετε την ώρα σας με πικρόχολα και ειρωνικά σχόλια....... να βρείτε άλλο site (π.χ. το μοτοτριτη έχει μια χαρά εργοστασιακά μηχανάκια μέσα).
Δεν σας αρέσει αυτό που έχει φτιάξει ο καθένας, σύμφωνα με τα προσωπικά του γούστα και απαιτήσεις............... ένα ''δεν μου αρέσει'' είναι αρκετό.
Μια χαρά το έχεις φτιάξει το μηχανάκι σου φίλος, δικό σου είναι, εσύ το καβαλάς και ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ.

απλά γιατί κάτι τύποι νομίζουν ότι γράφοντας εξυπνάδες θα ικανοποιήσουν το υποβαθμισμένο τους εγώ ... και αφού δεν έχουν κάτι να προτείνουν γραφουν την μ@λακι@ τους για να βγούν από την αφάνεια τις ζωής τους....πίσω από την ανωνυμία του pc τους ρέει άφθονη εξυπνάδα k γρηγοράδα...και δεν καταλαβαίνουν ότι γίνονται γελοίοι απαντώνας σε αλλα πράγματα από αυτό που ζητά το post αυτό..

sniper
14/09/2015, 15:45
Και γιατί δεν τους αγνοείτε και να συνεχίσετε να κάνετε αυτό που θέλετε;

dimmie_72
14/09/2015, 16:18
Και γιατί δεν τους αγνοείτε και να συνεχίσετε να κάνετε αυτό που θέλετε;

ε; :rolleyes: