PDA

View Full Version : Νέο Δίκυκλο - Ανεβαίνουμε κατηγορία ?



spatoulas
05/09/2015, 17:00
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα,

Λίγα λόγια για μένα:
Είμαι 27 χρονών, 1,80 και 85 κιλά.
Οδηγάω αυτοκίνητο 9 χρόνια και ένα kymco agility 200 , 5 χρόνια στην Αθήνα
Έχω κράνος, μπουφαν, γάντια κλπ, έχω το μυαλό στο κεφάλι μου (δεν με τρώνε οι επιταχύνσεις, κόντρες, σουζες) και αναγνωρίζω τον κίνδυνο της μηχανής.
Το σκουτεράκι μου με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο για μέσα στη πόλη.
Πρόσφατα βρήκα δουλειά αρκετά μάκρυά από το σπίτι (και οχι κεντρο), οπότε κα8ημερινά πάω με το αμάξι για να μη βγάζω το σκούτερ σε εθνική και για να
μην έχω καθημερινές μεγάλες μετακινήσεις με το σκούτερ (δηλαδή γενικά για ασφάλεια, γιατί μπορώ να πάω και χωρίς εθνική). Αλλά μου τι δίνει να σκαλώνω
στη κίνηση :p
Επίσης, όταν βγαίνω σε καμιά Βουλιαγμένης, Συγγρού κλπ, και φτάσω τα 90-100 με το σκουτεράκι, νιώθω πως θα με πάρει ο αέρας (είναι ελαφρύ ~120 κιλά) ...
Οπότε, μιας και πάντα μου αρέσαν οι μηχανές, σκέφτομαι να κάνω το άλμα..
Η μηχανή στο μυαλό μου είναι το αίσθημα ελευθερίας, να πας όπου θες, να μη ψάχνεις να παρκάρεις, να έχει φτηνή σχετικά συντήρηση και να είναι όμορφη !
Επίσης αν πάρω μηχανή, θα ξανακάνω 1-2 μαθήματα με ένα δάσκαλο που ξέρω και θα πάρω πιο καλό κράνος (για να σας προλάβω :P )

Η ερώτηση του θρεντ:
1)Τι προτείνετε για αυτή τη χρήση που περιέγραψα (κυρίως μέσα σε πόλη, ίσως και καθημερινή για ~35 χλμ ) , κανα 300 σκουτερ η καμια μικρη μηχανη ?
2)Ποιο μοντέλο θα μου προτείνατε ? (με ενδιαφέρει η εύκολη μετάβαση, νορμάλ συντήρηση, ευκολία μεσα στην πόλη, εμφάνιση)

Από μηχανές σκέφτομαι κυβικα απο 250 -500, δεν χρειάζονται παραπάνω (+δεν μου αρέσουν τύπου R) και εμφανισιακά μου αρέσουν οι εξής:
-Sym wolf 250 (όμορφο, οικονομικό, ίσως καλύτερο για πρώτη μηχανή)
-CB 500F (επίσης όμορφο, πιο ακριβό, ίσως πιο αξιόπιστο ?)
-CB 500X (ίσως το ομορφότερο :P, πιο δυσκίνητο στη κίνηση ?)
-BMW 650 Dakar (σαν παπί στη κίνηση, πιο ακριβή συντήρηση ?)

Ευχαριστω πολύ

toyar
05/09/2015, 17:07
επειδη εχεις καποια εμπειρια μην πας σε 250αρι θα το βαρεθεις γρηγορα
αν εχεις να διαθεσεις τα χρηματα για καινουριο τα honda που αναφερεις ειναι μια χαρα
πας τα κανεις test drive και διαλεγεις αυτο που σου αρεσει καλυτερα
με λιγοτερα λεφτα μπορεις να παρεις κατι καλυτερο σε μεταχειρισμενο αν και απο οτι φαινεται θα καλυφθεις απολυτα απο τα honda

spatoulas
05/09/2015, 17:13
Ευχαριστω για την απάντηση.

Βασικά μου το χουν ξαναπει αυτο για το 250ρι, αλλα εμένα με ενδιαφέρει:
1)να μπορώ να κρατηθώ πάνω του σε ταχύτητες εως 120 - 140 χλμ. και
2)να μπορεί να περνάει σε κίνηση όσο γίνεται (καλύτερα naked η on of ?)

οπότε νομίζω πως και τα 250ρια μου κανουν ...ε?

panavour
05/09/2015, 18:41
250αρι και 120-140 χλωμο το βλεπω για συνεχη ταχυτητα,μαλλον για 500αρι σε βλεπω.:wave2:

foogr01
05/09/2015, 19:17
Τι budget έχεις υπολογίσει; Σκέφτεσαι μτχ ή της κούτας;

Έχεις αποκλείσει τα mega-scooter να φανταστώ και πας συνειδητά σε μηχανή.

kakavelakis_g
06/09/2015, 23:24
Πάρε μεγαλύτερο σκούτερ, θα γλυτώσεις και τα λεφτά τών έξτρα μαθημάτων καθώς και του κράνους.

pipe_smoker
07/09/2015, 08:54
Πάρε μεγαλύτερο σκούτερ, θα γλυτώσεις και τα λεφτά τών έξτρα μαθημάτων καθώς και του κράνους.

Ή παρε το λεωφορείο.
Θα γλιτώσεις και τις βενζίνες:rolleyes:


Μια χαρα ειναι οι μηχανές που περιγραφεις.
Όντως δε χρειάζεται πιστεύω να πας σε 250αρι, μπορείς να πας σε κάτι μεγαλύτερο.
Πες μας το μπατζετ σου και τι σου αρεσει γενικώς, γιατι οι μηχανές που έχεις παραθέσει ειναι λίγο η μέρα με τη νύχτα μεταξύ τους.
Οχι οτι τρέχει κάτι, απλα για να καταλάβουμε το γούστο σου μπας και σου δώσουμε καμια λύση παραπάνω.

nickald
07/09/2015, 09:11
γιατι νομιζεις ότι το 500Χ είναι πιο δυσκολο στην κινηση από το dakar?

Σαν παπακι είναι το 500Χ.... νταξ.... λεμε τωρα...... αλλα καταλαβαίνεις πως το εννοω.....

spatoulas
07/09/2015, 09:58
Τι budget έχεις υπολογίσει; Σκέφτεσαι μτχ ή της κούτας;

Έχεις αποκλείσει τα mega-scooter να φανταστώ και πας συνειδητά σε μηχανή.

Παιδιά σας ευχαριστώ για το ενδιαφερον.

Δεν έχω πρόβλημα για νέο η μτχ σε καλη κατάσταση.
Απλώς πχ το CB 500X μτχ βρίσκεις 5200 πανω κάτω και δεν ξέρω αν έχει νόημα..

Δεν έχω αποκλείσει mega scooters απλώς συνήθως είναι λίγο μαούνες (και πιο άσχημα)
Πιστεύετε πως θα είναι πιο ευκίνητα - βολικά για πόλη ?
Από μηχανές μου αρέσουν naked και on off πιο πολύ

Από budget θα θελα να δώσω κανα 4000
Αλλα και αυτό είναι σχετικό γτ πχ αν δω στη πορεία οτι οι επιλογές σε 300 scooter η
μηχανές σε αυτά τα λεφτά δεν μου αρέσουν, ίσως περιμένω να μαζέψω και άλλα...

Γενικά θα θελα να μου πείτε γι αυτή τη χρήση (και κοντά στα λεφτά και τα γούστα που είπα) τι θα πέρνατε εσεις.
Επίσης θα θελα να μου πεί κάποιος που έχει on off η naked ποιά είναι πιο καλή για την κίνηση..
..πχ το τιμόνι ίσως κόβει πιο πολύ σε on off κλπ

Ευχαριστώ !

Sapadak
07/09/2015, 11:48
Τσίμπα το gs το 800αρι μπας και κάνεις και κανα ταξιδάκι στο μέλλον

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6854799/

pipe_smoker
07/09/2015, 12:28
γιατι νομιζεις ότι το 500Χ είναι πιο δυσκολο στην κινηση από το dakar?

Σαν παπακι είναι το 500Χ.... νταξ.... λεμε τωρα...... αλλα καταλαβαίνεις πως το εννοω.....

Καταλαβαίνω εννοείται.
Το ότι είναι η μέρα με τη νύχτα ίσως δεν το έθεσα εγώ σωστά.

Πιο πολύ με την έννοια ότι αν θέλουμε να του προτείνουμε εμείς κάτι άλλο, πέραν αυτών που έχει παραθέσει ο ίδιος, ζορίζει λίγο το πράγμα.

πχ

CB500F με CB500X το ίδιο άνετα μπορεί να κινούνται, αλλά σαν αντιπρόταση δεν ξέρω αν προτιμάει το CBF600 ή μια Transalp που όσο να'ναι έχουν μεγαλύτερες διαφορές μεταξύ τους.

Δεν ξέρω τώρα κι εσύ αν με καταλαβαίνεις γιατί μπορεί να τα είπα και χειρότερα από πριν:lol:



Παιδιά σας ευχαριστώ για το ενδιαφερον.

Παρακαλούμε:D

Θα σου το σμπαραλιάσω λίγο το ποστ σου για να σου απαντήσω με τη σωστή κατ'εμέ σειρά.


Δεν έχω αποκλείσει mega scooters απλώς συνήθως είναι λίγο μαούνες (και πιο άσχημα)
Πιστεύετε πως θα είναι πιο ευκίνητα - βολικά για πόλη ?
Από μηχανές μου αρέσουν naked και on off πιο πολύ

Άμα θες να πάρεις μηχανάκι, άραξε να σου βάλουμε ένα ποτηράκι να τα πούμε.
Άμα θες να πάρεις μπανιέρα τράβα παραπέρα:lol:

Και μαούνες είναι, και 'ρδέλα είναι, και λόγο ύπαρξης δεν έχουνε, και άσ'τα να παν στο διάολο είναι.
Κατ'εμέ ξέχνα τα.



Δεν έχω πρόβλημα για νέο η μτχ σε καλη κατάσταση.
Απλώς πχ το CB 500X μτχ βρίσκεις 5200 πανω κάτω και δεν ξέρω αν έχει νόημα..

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να πάρει κάποιος καινούριο μηχανάκι σήμερα (εκτός εξαιρέσεων).
Η αγορά των μτχ είναι γεμάτη και βρίσκεις άνετα αυτό που θες.
Αν πάρεις κάτι καινούριο, και μόνο το θέμα "μεταπωλητική αξία" να κοιτάξεις, έχεις πετάξει τα μισά σχεδόν λεφτά.



Από budget θα θελα να δώσω κανα 4000
Αλλα και αυτό είναι σχετικό γτ πχ αν δω στη πορεία οτι οι επιλογές σε 300 scooter η
μηχανές σε αυτά τα λεφτά δεν μου αρέσουν, ίσως περιμένω να μαζέψω και άλλα...

Τα 4.000 είναι μια χαρά μπάτζετ γι'αυτό που ψάχνεις.



Γενικά θα θελα να μου πείτε γι αυτή τη χρήση (και κοντά στα λεφτά και τα γούστα που είπα) τι θα πέρνατε εσεις.

Η χρήση που θες να κάνεις δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο από καμία άποψη.

Καθημερινή μετακίνηση από και προς δουλειά 35χλμ (και 70 να είναι, αν με το 35 εννοούσες μόνο το "πήγαινε") δεν είναι τίποτα.
Άλλος τα κάνει με παπί, άλλος τα κάνει με σκούτερ, άλλος φορτώνει το τρου αντβέντσουρ 1200GS τριβάλιτσο με ψωμοτύρια στα μπαγάζια κι ετοιμάζεται για την περιπέτεια της ζωής του. Όπως γουστάρει ο καθένας.

Από τη στιγμή που δε μιλάς για κανά supersport που όπως και να το κάνουμε ψιλοείναι απαγορευτικό στην κίνηση, ή για κανά καθαρόαιμο εντούρο, όλα τα άλλα παίζουνε.



Επίσης θα θελα να μου πεί κάποιος που έχει on off η naked ποιά είναι πιο καλή για την κίνηση..
..πχ το τιμόνι ίσως κόβει πιο πολύ σε on off κλπ

Εγώ δεν έχω on off, έχω όμως γυμνό. Κι έχω καβαλήσει και on off αλλά δεν έχει και τόση σημασία.
Μια χαρά κόβουν τα τιμόνια και των δύο.

Είσαι και 1,80. Αν ήσουν κοντός θα σου έλεγα μην κοιτάξεις σε on off γιατί εκεί που μανουβράρεις στην κίνηση σε slow motion, μπορεί να χρειαστεί να πατήσεις καλά και με τα 2 πόδια κάτω για το Χ Ψ λόγο και να μη φτάσεις και να φας τα μούτρα σου.
Αλλά δε μιλάμε για τέτοια περίπτωση.

Για ευελιξία στην κίνηση κλπ, άλλος θα σου πει "πάρε μονοκύλινδρο, μόνο αυτό κάνει".
Άλλος θα σου πει "πάρε καλύτερα 2κύλινδρο για να μη σου σπάνε τα @@ στην εθνική".
Εγώ θα σου πω μονοκύλινδρο, 2κύλινδρο, 3κύλινδρο, 4κύλινδρο, πάρε ο,τι σου γουστάρει, όλα θέμα συνήθειας είναι. (εντός του φάσματος που κουβεντιάζουμε πάντα, μιας και δεν έχουν μπει εξτρίμ μηχανάκια στη συζήτηση)

Δε λέω ότι δεν υπάρχουν διαφορές. Μην τρελαθούμε.
Με ένα on off θα περάσεις πάνω από λακκούβα που χωράνε 7 κροκόδειλοι και δε θα καταλάβεις τίποτα, ενώ με ένα γυμνό θα περνάς πάνω από μπάλωμα και θα μελανιάζει ο κWLος σου.


Εκτός από αξιοπιστία, ευκολία συντήρησης κλπ που καλά τα είπες, δεν αναφέρθηκες καθόλου στο θέμα κατανάλωσης και προστασίας από αέρα που μπορεί να κάνουν τη διαφορά ανάμεσα σε γυμνό και on off.

Το ότι δε σε ενδιαφέρουν τα γκάζια, οι επιδόσεις, τα ταξίδια ή δεν ξέρω γω τι άλλο, είναι γιατί τώρα καβαλάς το χλιμιτζίρι:D
Μόλις πάρεις μηχανή, μια χαρά μπορεί να αρχίσουν να σε ενδιαφέρουν.

Επίσης, street μηχανάκια αλλά όχι γυμνά, πιο πολύ προς το τούρινγκ, τα σκέφτεσαι καθόλου ή μπα?
CBF600 ας πούμε?

pipe_smoker
07/09/2015, 12:29
Τέλος, κάποιες προτάσεις από εμένα για να μην είμαι "μέλι μέλι και τηγανίτα τίποτα":lol:

Η επιλογή των αγγελιών είναι τυχαία. Το μοντέλο της μηχανής με νοιάζει να δεις. Η αγγελία μπορεί να είναι από τον Έβρο ή το μηχανάκι να έχει 40 τούμπες.


CBF600 με ΑBS του '07 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6812078/)
Μια χαρά μηχανάκι, ομαλή θα είναι η ματάβασή σου (δεν τρομάζει), τα κάνει όλα και συμφέρει, αξιόπιστο, καταναλώσεις νορμάλ απ'όσο θυμάμαι, προστασία από τον αέρα οκ.


V-Strom 650 με ABS του '07 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6786273/)
Ό,τι έγραψα και για το CBF, συν το γεγονός ότι αυτό φέρνει και λίγο προς το off, ενώ το cbf είναι καθαρά street.
Επίσης προσοχή γιατί αποτελεί μία από τις τοπ 10 επιλογές των ληστών.
Κυρίως να μη σε θέλει είναι και να μη σε βάλουν στο μάτι και όλα αυτά τα γνωστά, αλλά το CBF και με τα κλειδιά επάνω να το αφήσεις παίζει και να μη το πειράξει κανείς που λέει ο λόγος.
Τα στρώματα σήμερα είναι αύριο δεν είναι.


XJ6 του '10 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6751609/)
Γυμνό 600άρι, με 75-80 άλογα και κινητήρα που δεν είναι ο συνηθισμένος υστερικός που φοράνε τα 600άρια των 100+ αλόγων, επίσης αξιόπιστο, όμορφο (υποκειμενικό), προστασία από τον αέρα μηδέν.


Hornet 600 του '09 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6845535/)
Από τις πιο συνηθισμένες και καλές επιλογές στα γυμνά 600άρια των 100 αλόγων, αν ανεβάσεις τις στροφές θα σε τρομάξει στην αρχή, αξιόπιστο, όμορφο (υποκειμενικό κι αυτό), προστασία από τον αέρα μηδέν.
Είναι αρκετά δυνατό κλπ, αλλά με προσοχή και σεβασμό δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.

Για πιο off καταστάσεις, ντακαράκια κλπ, θα σου πουν άλλοι που τα ξέρουν καλύτερα.

kakavelakis_g
07/09/2015, 23:58
Αν δεν πας σε κανένα 300άρι σκούτερ πήγαινε σε ον οφ. Το τρανσάλπ και το αφρικα τουιν είναι οι καλύτερες επιλογές κατά τη γνώμη μου.