PDA

View Full Version : wr250x αθηνα - πατρα



motosophus
05/09/2015, 17:44
Θα ηθελα να μου πει καποιος αν με το wr250x θα τη παλευω να πηγαινω δυο φορες την εβδομαδα αθηνα -πατρα. Επισης αν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο, για τη συγκεκριμενη χρηση και για οδηγηση στη πολη, σε τετοιο στυλ μηχανης.

amyroukai
05/09/2015, 18:15
Το WR δεν θα ταλαιπωρηθεί. Εσύ πάλι, με την τόσο στενή σέλα, τα τακουνάτα, την ανύπαρκτη προστασία από τον αέρα, τα φώτα που δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, μάλλον δεν θα περάσεις και τόσο καλά.

Σε τέτοιο στιλ μηχανής (εντούρο) καμμία δεν βολεύει για κοντά 500 χιλιόμετρα ΕΟ την εβδομάδα.

Ή θα συμβιβαστείς πολύ στην πόλη ή πολύ στο ταξίδι.

Προτάσεις, το πολυ-συζητημένο f650gs μοιάζει να ταιριάζει περισσότερο σε αυτό που θέλεις.

azar41
05/09/2015, 18:21
Kαλοσώρισες,αν είσαι γυμνασμένος και ελαφρύς και αν σου αρκούν τα 120,μια χαρά θα την παλεύεις,με λίγο μακρύτερο γρανάζωμα θα την παλεύει και το μηχανάκι καλύτερα.

foogr01
05/09/2015, 19:18
Το WR δεν θα ταλαιπωρηθεί. Εσύ πάλι, με την τόσο στενή σέλα, τα τακουνάτα, την ανύπαρκτη προστασία από τον αέρα, τα φώτα που δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, μάλλον δεν θα περάσεις και τόσο καλά.

Σε τέτοιο στιλ μηχανής (εντούρο) καμμία δεν βολεύει για κοντά 500 χιλιόμετρα ΕΟ την εβδομάδα.

Ή θα συμβιβαστείς πολύ στην πόλη ή πολύ στο ταξίδι.

Προτάσεις, το πολυ-συζητημένο f650gs μοιάζει να ταιριάζει περισσότερο σε αυτό που θέλεις.

Τα είπε όλα :)

BLiTzER
05/09/2015, 21:08
Εσύ πάλι, με την τόσο στενή σέλα, τα τακουνάτα, την ανύπαρκτη προστασία από τον αέρα, τα φώτα που δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, μάλλον δεν θα περάσεις και τόσο καλά.

Σε τέτοιο στιλ μηχανής (εντούρο) καμμία δεν βολεύει για κοντά 500 χιλιόμετρα ΕΟ την εβδομάδα.


Το WR250X είναι motard :P

amyroukai
05/09/2015, 23:15
Το WR250X είναι motard :P

ας διαγράψει το περί τακουνιου τότε.

daz
05/09/2015, 23:32
Τα έργα τα ξεχάσατε?

200χλμ είναι, εκ των οποίων μόνο τα 100 είναι αυτοκινητόδρομος.

foogr01
06/09/2015, 01:15
Το WR250X είναι motard :P

:lol: βλέπει κανείς wr και πάει το μυαλό του κατευθείαν στο εντουράκι. Πάντως είναι πολλά τα χλμ (2 φορές την εβδομάδα).

@motosophus : ίσως να το έκανες μια φορά να δεις εσύ καλύτερα κατά πόσο την παλεύεις.

S16
06/09/2015, 07:51
Επειδή εχω το ίδιο μηχανακι (έδωσα sh300 και πήρα αυτο μετεχειρο) θα πω πως αν ειναι να το κανείς για μεγάλο διάστημα βρες άλλο μηχανακι. Το μηχανακι μπορει, απλά εσύ θα κουραστείς και απο τη σέλα και απο τον αέρα.
Αν ειναι να το κανείς 2-3 βδομάδες δεν αξίζει να αλλάξεις μηχανακι, αλλα αν ειναι να φας ένα χρόνο κάνοντας το, τότε μάλλον πρέπει να σκεφτείς κατι άλλο.
Τα παραπάνω ΔΕΝ ισχύουν αν είσαι πιτσιρικάς. Γιατί ως γνωστών όταν είσαι νιατο, απλά κανείς οτι σου έρθει στο μυαλό με όποιον τροπο μπορείς αδιαφορώντας για ανέσεις και ευκολίες!:)

dimmie_72
06/09/2015, 08:30
Τα έργα τα ξεχάσατε?

200χλμ είναι, εκ των οποίων μόνο τα 100 είναι αυτοκινητόδρομος.

εμ, οι ΜΟΜΑ σας ξύνιζαν.






:lol:

motosophus
06/09/2015, 15:03
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Αρχικα να διευκρινισω οτι το μηχανακι δεν το εχω και απλα σκεφτομαι την αγορα του. Τωρα οδηγαω ενα YBR125. Πατρα θα πρεπει να πηγαινοερχομαι σιγουρα για τα επομενα τεσσερα χρονια πλην εορτων και καλοκαιριου. Για εμενα αυτο που ειναι σημαντικο εκτος του να μου αρεσει το μηχανακι και να με εξυπηρετει ειναι το κοστος, δηλαδη βενζινες ασφαλεια και τελη κυκλοφοριας. Αυτος ειναι και ο λογος που μαλλον απορριπτω το 660.

toyar
06/09/2015, 15:56
ανεβα λιγο κυβικα και οπωσδηποτε κυλινδρους για να ταξιδεψεις ανθρωπινα

dimmie_72
06/09/2015, 16:24
Θα ηθελα να μου πει καποιος αν με το wr250x θα τη παλευω να πηγαινω δυο φορες την εβδομαδα αθηνα -πατρα. Επισης αν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο, για τη συγκεκριμενη χρηση και για οδηγηση στη πολη, σε τετοιο στυλ μηχανης.

έλα πες την αλήθεια... καγκουριλίκια στην πόλη βασικά και η δουλειά να βγαίνει. ;)

:lol:

Ζεύκας
06/09/2015, 17:02
ποσο ετών είσαι;

motosophus
07/09/2015, 11:46
25 ειμαι

BLiTzER
07/09/2015, 11:50
Τα motard είναι ιδανικά σε συνθήκες πόλης, ελιγμούς, διηθήσεις κτλ κτλ. ΔΕΝ ενδείκνυνται για ταξίδια. Δεδομένου ότι, απ'ότι καταλαβαίνω, η χρήση θα είναι 50%+ σε αυτοκινητόδρομο, καλύτερα να πάρεις κάτι άλλο.

byron
07/09/2015, 11:54
Λάθος μηχανάκι για την δουλειά που θέλεις. Το SH300 είναι πολύ πιο άνετο :tooth:

Oi βενζίνες/ασφάλειες/τέλη δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά με μια μεγαλύτερη μοτό, εκτός και συζητάμε για τα 10-20€ τον χρόνο. Αν συζητάμε για τέτοια ποσά, μην πάρεις καν μηχανάκι για να πηγαινοέρχεσαι στο πανεπιστήμιο.
Το WR θα τα παίξει με τάπα γκάζι για να μην κοιμηθείς στην ΕΟ ενώ η σέλλα τύπου "σιδηροτροχιά" θα κάνει γλέντια με τον πωπό σου...

Panos76
07/09/2015, 11:57
DRZ400s; :D

YBR/CBF 250;

GFawkes
07/09/2015, 12:55
Βρες κανα KLE 500 στα ιδια λεφτα θα το παρεις
με μια ζελατινα λιγο μεγαλυτερη θα στα κανει ολα
ταξιδι και πολη με τις σχετικες παραχωρησεις αλλα παντου καλυτερα απο το 2χρονο 200αρι μοταρντ

BLiTzER
07/09/2015, 13:00
Δεν είναι 2χρονο και δεν είναι 200άρι. Αμάν!

GFawkes
07/09/2015, 13:13
Σιγα κουκλιτσα μου...το ιδιο μπ@###λε το 200αρι ειναι.
:lol:

Panos76
07/09/2015, 13:14
και είναι και 500άρι! Είπαμε μαζεμένο να είναι σε cc!

Ζεύκας
07/09/2015, 13:14
Με f650gs δεν θα τη πάλευα 2 φορές την εβδομάδα εθνική. οκ για 2-3 φορές το χρόνο αλλά μέχρι εκεί.

Εγώ θα πήγαινα σε αυτά τα καινούρια οικονομικά μηχανάκια της honda τα cb500x

πόσα λεφτά διαθέτεις;

amyroukai
07/09/2015, 13:48
το σωστό ερώτημα είναι πόσο αντέχεις τον μαζοχισμό του καθίσματος του wr.

daz
07/09/2015, 14:30
:D
340710


Πάντως συμφωνώ ότι το wr δεν είναι κατάλληλο. Ακόμα κι αν στην αρχή φαίνεται εφικτό με τον καιρό η διαδρομή θα γίνεται όλο και πιο κουραστική.


Αλλά προς θεού μη προτείνετε σε νεους ανθρώπους, τάφους.
Να πάρει κλε και να γεράσει πριν την ώρα του για να πηγαινοέρχεται ευκολότερα στο χωριό του? Καλύτερα με το 250αρι να στρώσει χαρακτήρα και ο κώλος του. Αν μάθεις σε σέλες στρινγκάκια μετά όλα τα άλλα θα σου φαίνονται πολυθρόνες με ρόδες.





Yγ.Περιμένω πως και πως την ώρα που θα προτείνει κάποιος vstrom ή africa. :lol:


:beer:

BLiTzER
07/09/2015, 14:31
Με ένα μονοκύλινδρο/2κύλινδρο 250cc σπορ μοτοσυκλετάκι, μια χαρά θα κάνεις αυτό που θες. Δε χρειάζεσαι μεγαλύτερο κυβισμό για να πηγαίνεις με 120-130 σταθερά.

GFawkes
07/09/2015, 14:56
Με μια τετοια
340712

θα πας οπου θελεις....

ARSHONYT (Αιμορροΐδες Κρέμα) 20gr μονο 5.10€

SoulGR
07/09/2015, 15:51
μη παρεις μονοκυλινδρο

theofilos888
07/09/2015, 16:12
Παρε vstrom. Λιγο καει, ανετο ειναι, μια χαρα.:p Οριστε το προτεινα. Κ μια χαρα μηχανακι ειναι.

MG-KTiNoS
07/09/2015, 16:23
Θα ηθελα να μου πει καποιος αν με το wr250x θα τη παλευω να πηγαινω δυο φορες την εβδομαδα αθηνα -πατρα. Επισης αν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο, για τη συγκεκριμενη χρηση και για οδηγηση στη πολη, σε τετοιο στυλ μηχανης.

Πάρτο γαμάτο είναι....
(αυτοί που σου λένε μη είναι γεροξούρες όλοι...)

byron
07/09/2015, 16:39
Πάρτο γαμάτο είναι....
(αυτοί που σου λένε μη είναι γεροξούρες όλοι...)

Ναι οκ...

Πες του όμως πως εμπορεύεσαι αλοιφές και ματζούνια για τις ευαίσθητες περιοχές.

#natalemeafta# :D

daz
07/09/2015, 16:56
μη παρεις μονοκυλινδρο

διότι...

SoulGR
07/09/2015, 17:09
διότι...
κραδασμοι-αερας-μικρη τελικη
στα επομενα 4 χρονια θελει να κανει περιπου 65000 χλμ στο πατρα αθηνα....

εσυ μιρκο μονοκυλινδρο θα παιρνες?

BLiTzER
07/09/2015, 17:17
Επίσης θέλει τη μεγαλύτερη δυνατή οικονομία. Εσύ τι θα'παιρνες; Μεγάλο 4κύλινδρο;

SoulGR
07/09/2015, 17:22
μικρο 4κυλινδρο

BLiTzER
07/09/2015, 17:25
Όπως; Μιλάς για μηχανάκια 25ετίας που το ετήσιο σέρβις τους κοστίζει 150€; Και αν βγάλει βλάβη, καλύτερα να το πετάξει;

SoulGR
07/09/2015, 17:39
150 ετησιο σερβις?
και τετοια ζημια να βγαλει,το καιει αγοραζει 2ο ιδιο και ειναι στα ιδια λεφτα με το wr και χει και καλυτερο μηχανακι

toyar
07/09/2015, 17:40
κυριοι αν θελει να κανει αθηνα-πατρα με μοτο πρεπει να διαθεσει καποια χρηματα για μια στοιχειωδη ανεση και ασφαλεια
αλλιως υπαρχουν τα chally και το ΚΤΕΛ
υπαρχουν ωραιοτατα δικυλινδρα σε σειρα (KLE 500) και V (TRANSALP 650) που μπορουν να κανουν τη δουλεια

daz
07/09/2015, 18:32
κραδασμοι-αερας-μικρη τελικη
στα επομενα 4 χρονια θελει να κανει περιπου 65000 χλμ στο πατρα αθηνα....

εσυ μιρκο μονοκυλινδρο θα παιρνες?

Δε θα έπαιρνα μικρό. Θα έπαιρνα όμως μεγάλο.

Απ' ότι κατάλαβα δε θέλει να πάρει ούτε ντουλάπι ούτε ένα αδιάφορο δίτροχο που θα κάνει το ταξίδι του λίγο πιο άνετο, διαφορετικά θα κοιτούσε κανένα σκουτερ που είπε και ο βύρωνας.

Δε μπορεί να θέλει δλδ κάτι που θα το απολαμβάνει καθημερινά στους γυάλινους δρόμους της πάτρας και το οποίο να είναι ικανό να κάνει ένα σχετικά ξεκούραστο ταξιδάκι? Πρέπει να του φορτώσουμε καμιά άφρικα γιατί είναι φθηνή και ταξιδεύει άνετα? (edit και δε σπάει δε χαλάει, το ξέχασα!).

Τι μικρή τελική? Ποιο μεγάλο μονοκύλινδρο δεν μπορεί να ταξιδέψει με 130 140 χλμ? (Το χτ600 εξαιρείται και το εντάσσουμε σε μια ιδιαίτερη κατηγορία μηχανών)

Η κάλυψη απ' τον αέρα είναι όντως ένα πρόβλημα στα μονοκύλινδρα αλλά για 200χλμ με 130χλμ/ώρα ένα μασκάκι μπορεί να είναι αρκετό για κάποιους (Ας μη κρίνουμε από εμάς. Για ρωτήστε το vstromer να σας πει).

Και ακόμα δεν έχω πάει στα μονοκύλινδρα σταθερού φερινγ όπως τενεκε και φ650 διότι αυτά είναι και λίγο μαούνες. (Με την έννοια ότι δεν είναι τόσο διασκεδαστικά στην καθημερινή μετακίνηση Π.Χ. σπίτι, πανεπιστίμιο, τσιπουράδικο, μπαρακι, clampaki σπιτι). Επίσης το χωμάτινο σεταπ μας είναι αδιάφορο.

Είναι εφικτό να γίνεται το ταξίδι αυτό με χτχ? Υεα σουρ, γουάι νοτ? (spyrako το 'χω?)
Και μάλιστα πιο άνετα ξεκούραστα απ' το 250αρι.
Ένα versys είναι καλύτερη επιλογή για το ταξίδι ενώ έχει και γκάζι και δεν είναι καράβι και μπορεί να γίνει διασκεδαστικό στην πόλη ενώ παράλληλα είναι και οικονομικό.
Ω ναι είναι! Μα αν χρησιμοποιούσα το μηχανάκι μου καθημερινά μέσα στην πόλη και ήθελα ένα έλαφρύ και μανιτζέβελο μοταρντ θα έπαιρνα μονοκούνητο πριόνι με 17ες.

Στο κάτω κάτω αυτα τα δύο είναι θέμα συμβιβασμού. Ο καθένας συμβιβάζεται αφού ζυγίσει τις ανάγκες και τα θέλω του. Η ζυγαριά μπορεί να γέρνει πάντα λίγο προς τα θέλω μας αλλά δεν μπορεί να έχει μεγάλη απόκλιση. Και το μονοκύλινδρο σίγουρα δεν κάνει τόσο μεγάλη διαφορά. Αν μπορούσαμε να τα έχουμε όλα σε ένα μηχανάκι δε θα ξέραμε τι να γράψουμε εδώ μέσα και θα τσακωνόμαστε όλη μέρα για τα bmw.

Επίσης για να σταματήσει ο toyar να προτείνει ταφους :D θα προτείνω το versys στη "μεγάλη" κατηγορία.

:beer:

daz
07/09/2015, 18:35
κυριοι αν θελει να κανει αθηνα-πατρα με μοτο πρεπει να διαθεσει καποια χρηματα για μια στοιχειωδη ανεση και ασφαλεια
αλλιως υπαρχουν τα chally και το ΚΤΕΛ
υπαρχουν ωραιοτατα δικυλινδρα σε σειρα (KLE 500) και V (TRANSALP 650) που μπορουν να κανουν τη δουλεια

Από το να πάρει αυτά τα δύο το κτελ μπορεί να είναι πιο διασκεδαστικό και να του προσφέρει περισσότερες συγκινήσεις. :p





Είπε αυτός που καβαλάει τενερέ!:rotflmao:
:rotflmao:

daz
07/09/2015, 18:38
Επίσης εκείνος ο hodakias ο ζευκας πρότεινε μια απ' τις καλύτερες επιλογές μα την περάσαμε στο ντούκου. :)

SoulGR
07/09/2015, 19:19
όλα μπορούν να ταξιδέψουν,δε λέω το αντίθετο,όμως το παλικάρι θα την παλέψει?

σιγουρα ολα ειναι θεμα επιλογης και το βασικοτερο στο μηχανακι ειναι να το βλεπεις και να σε κα***νει...ολα τα αλλα ειναι σε δευτερη μοιρα...

οντως ενα μεγαλο σκουτερ ισως να βολευε πιο πολυ...

εγω απαντούσα εχοντας στο μυαλο την κατηγορια 250-400
φυσικα και αν εχει τα χρήματα το cb500 ειναι το "ιδανικό",βέβαια εμενα δεν μου αρέσει αλλα περι ορέξεως..

εγω παντως σαν φοιτητης ειχα 2 400ρια -2κυλινδρο,4κυλινδρο- και οταν γύριζα σπιτι(350χλμ) με το 2κυλινδρο τα χερια μου ηταν σαν απο παππου που χει παρκινσον

toyar
07/09/2015, 19:38
:lol::lol:
ρε παιδια ο ανθρωπος ρωταει αν θα πηγαινει πατρα με 250αρι μονοκυλινδρο οποτε προφανως δεν εχει οικονομικη ανεση γι αυτο προτεινα δυο μεσαια για να κανει τη δουλεια του και παλια για να του βγουν φθηνα

αστο φιλε ακυρο........
παρε μια goldwing:bawl:

daz
07/09/2015, 19:38
όλα μπορούν να ταξιδέψουν,δε λέω το αντίθετο,όμως το παλικάρι θα την παλέψει?

σιγουρα ολα ειναι θεμα επιλογης και το βασικοτερο στο μηχανακι ειναι να το βλεπεις και να σε κα***νει...ολα τα αλλα ειναι σε δευτερη μοιρα...

οντως ενα μεγαλο σκουτερ ισως να βολευε πιο πολυ...

εγω απαντούσα εχοντας στο μυαλο την κατηγορια 250-400
φυσικα και αν εχει τα χρήματα το cb500 ειναι το "ιδανικό",βέβαια εμενα δεν μου αρέσει αλλα περι ορέξεως..

εγω παντως σαν φοιτητης ειχα 2 400ρια -2κυλινδρο,4κυλινδρο- και οταν γύριζα σπιτι(350χλμ) με το 2κυλινδρο τα χερια μου ηταν σαν απο παππου που χει παρκινσον


Γμσ τα! Εγώ είχα δίχρονο. Δε θέλεις να σου πω ιστορίες. :D

Το θέμα είναι ότι η επανάληψη θα τον κουράσει. Μια φορά την εβδομάδα είναι πολύ και ας είναι μικρή η απόσταση.

Επίσης τα χλμ θα μαζεύονται για πλάκα. Τα σέρβις θα έρχονται πιο κοντά και αναλώσιμα (λάστιχα αλυσίδες κτλ) θα περάσουν πολλά τεστ αντοχής.

Δυστυχώς αν δε ρίξει νερό στο κρασί του θα καταλήξει με το κτελ που είπε και ο τογιαρ.

SoulGR
07/09/2015, 19:51
:lol::lol:
ρε παιδια ο ανθρωπος ρωταει αν θα πηγαινει πατρα με 250αρι μονοκυλινδρο οποτε προφανως δεν εχει οικονομικη ανεση γι αυτο προτεινα δυο μεσαια για να κανει τη δουλεια του και παλια για να του βγουν φθηνα

αστο φιλε ακυρο........
παρε μια goldwing:bawl:
στα 3χ που παιζει αυτο στο car υπαρχουν πολλα μηχανακια :P

daz
07/09/2015, 19:52
:lol::lol:
ρε παιδια ο ανθρωπος ρωταει αν θα πηγαινει πατρα με 250αρι μονοκυλινδρο οποτε προφανως δεν εχει οικονομικη ανεση γι αυτο προτεινα δυο μεσαια για να κανει τη δουλεια του και παλια για να του βγουν φθηνα

αστο φιλε ακυρο........
παρε μια goldwing:bawl:

Το versys δλδ ανοίκει στην κατηγορία goldwind?

Ελαφρύ σπιρτόζικο, οικονομικό και στη χρήση και στη συντήρηση και στην αγορά και μάλιστα με ασφάλτινο σεταπ.

Αν εξαιρέσουμε το βάρος του σε σχέση με το 250αρι σε όλα τα άλλα υπερτερεί και για τη χρήση που μιλάμε βάζει καπέλο σε όλα τα μονοκύλινδρα σταθερού φέρινγ.

Επίσης το wr δεν είναι καθόλου φθηνό στην αγορά και άνετα μπορεί να ψαχτεί στην κατηγορία που πρότεινε ο ζευκας, αν τον ενδιαφέρει.

Διαφορετικά σε σουπερ μοτο κατάσταση μόνο κανένα xtx ή x-moto μου έρχονται στο μυαλό σε συνδιασμό με κανένα ζελατινάκι.

SoulGR
07/09/2015, 19:55
Γμσ τα! Εγώ είχα δίχρονο. Δε θέλεις να σου πω ιστορίες. :D

Το θέμα είναι ότι η επανάληψη θα τον κουράσει. Μια φορά την εβδομάδα είναι πολύ και ας είναι μικρή η απόσταση.

Επίσης τα χλμ θα μαζεύονται για πλάκα. Τα σέρβις θα έρχονται πιο κοντά και αναλώσιμα (λάστιχα αλυσίδες κτλ) θα περάσουν πολλά τεστ αντοχής.

Δυστυχώς αν δε ρίξει νερό στο κρασί του θα καταλήξει με το κτελ που είπε και ο τογιαρ.
για πες :P
εγω ακομα φοιτητης ειμαι αλλα λεω να παω για 650 τωρα..

γι αυτο πιστευω καλυτερα να παρει κανα super four με fat bar να κανει τη δουλεια του

καλυτερα με παπι παρα με το κτελ!! χαχα

daz
07/09/2015, 19:59
για πες :P
εγω ακομα φοιτητης ειμαι αλλα λεω να παω για 650 τωρα..

γι αυτο πιστευω καλυτερα να παρει κανα super four με fat bar να κανει τη δουλεια του

καλυτερα με παπι παρα με το κτελ!! χαχα

Σήμερα με 3Κ μπορεί να πάρει τόσα μηχανάκια που αν δε μπει να περιορίσει λίγο τις επιλογές, θα γράφουμε μέχρι να πέσει ο σερβερ. ;)

foogr01
07/09/2015, 20:07
κυριοι αν θελει να κανει αθηνα-πατρα με μοτο πρεπει να διαθεσει καποια χρηματα για μια στοιχειωδη ανεση και ασφαλεια
αλλιως υπαρχουν τα chally και το ΚΤΕΛ
υπαρχουν ωραιοτατα δικυλινδρα σε σειρα (KLE 500) και V (TRANSALP 650) που μπορουν να κανουν τη δουλεια

:bawl:

Γαμάτο, πουλάς το WR και παίρνεις 2 chaly, ένα στην Αθήνα και ένα στην Πάτρα. Πας με το αθηναϊκό chaly στο ΚΤΕΛ, παίρνεις το ΚΤΕΛ και πας Πάτρα κι εκεί σε περιμένει το πατρινό chaly να σε μεταφέρει όπου θέλεις. Στην επιστροφή το ανάποδο !
Με τα ρέστα πάρε καλά λουκέτα. Done !





:lol:

Bob_o_mastoras
07/09/2015, 20:09
Πες μας φιλε μου το budget σου και θα σου βρουμε εμεις μηχανακι! :smokin:

daz
07/09/2015, 20:19
:bawl:

Γαμάτο, πουλάς το WR και παίρνεις 2 chaly, ένα στην Αθήνα και ένα στην Πάτρα. Πας με το αθηναϊκό chaly στο ΚΤΕΛ, παίρνεις το ΚΤΕΛ και πας Πάτρα κι εκεί σε περιμένει το πατρινό chaly να σε μεταφέρει όπου θέλεις. Στην επιστροφή το ανάποδο !
Με τα ρέστα πάρε καλά λουκέτα. Done !





:lol:

Τα λουκέτα γιατί? Ούτε οι γιούφτοι δε θα το πειράξουν. :lol:

Ζεύκας
08/09/2015, 02:33
Επίσης εκείνος ο hodakias ο ζευκας πρότεινε μια απ' τις καλύτερες επιλογές μα την περάσαμε στο ντούκου. :)

ασταδιάλα ρε :p

perisbin77
08/09/2015, 18:31
filaraki se katalaveno apolita!!!thes 1 moto pou na se kavloni kai anagastika na taksideveis... efoson i proti sou epilogi einai wr250x an se kavloni parto i ilikia sou den masaei oute apo stenes seles kai einai etimi gia maxes me ton aera soma me soma... fisika an den mporesis na rithmisis ton karpo sou sta 120 xlm to poli kai to pigeneis monima "tapa" tha to pareis se telaro me to ktel telos protoy ade defterou eksaminou...2 xronia egw sta 23moy me klx 650r 4 fores to mina athina sparti toutestin 2000 xlm to mina aptoitos{ektos apo kati imikranioules pou kseminan:eek:.. tora kalo k to kle k ta ipolipa ala einai ektos gia tin ilikia sou, tha exeis pio aneto taksidi sigoura ala kavla telos.
zigise to kavla k anesi k des... an isoun 40 tha sou elega ala ala eisai 25...to mono provlima pou vrisko sto sigekrimeno moto einai ta kivika tou pou tha se kanoun na efevreis poles stasis odigisis pou den fadazese twra... an mporouses na pas sto idio style me perisotera kivika tha itan kalitera ....
KALOUS DROMOUS PANDA ORTHIOS K KALO KOURAGIO.


sas tin spaw me ta latinoaglikoelinika ala min anisixite perimenw kenourgio laptop kai tha apalagite...

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 18:37
Φιλε αποφασισα τελικα τι μηχανακι θα παρεις.
Σε καλυπτει το μπατζετ σου. Αν οχι κατσε δουλεψε κι αλλο και μαζεψε κανα φραγκο ακομα.

Africa Twin θα παρεις και εσυ... και μη μου αρχισεις τα μα και μου. Τελος! :smokin:

daz
08/09/2015, 18:48
Φιλε αποφασισα τελικα τι μηχανακι θα παρεις.
Σε καλυπτει το μπατζετ σου. Αν οχι κατσε δουλεψε κι αλλο και μαζεψε κανα φραγκο ακομα.

Africa Twin θα παρεις και εσυ... και μη μου αρχισεις τα μα και μου. Τελος! :smokin:

Είναι ο μόνος τρόπος να έχεις πιο γρήγορο μηχανάκι απ' τους άλλους ε? :lol:

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 18:52
Είναι ο μόνος τρόπος να έχεις πιο γρήγορο μηχανάκι απ' τους άλλους ε? :lol:

:bawl::bawl::lol:


Ε, στα ιδια θα ειμαστε πανω κατω.. Θα τον περναω για λιγο απο σταση πιστευω.. :cry:


Αλλα περα απο την πλακα, τι να κανω;; Αφου δεν μας λεει το budget του ειπα να τρολαρω λιγο να περασει η ωρα... :a13:

:a15:

foogr01
08/09/2015, 19:52
:bawl::bawl::lol:


Ε, στα ιδια θα ειμαστε πανω κατω.. Θα τον περναω για λιγο απο σταση πιστευω.. :cry:


Αλλα περα απο την πλακα, τι να κανω;; Αφου δεν μας λεει το budget του ειπα να τρολαρω λιγο να περασει η ωρα... :a13:

:a15:

Στο ένα thrad τρολλάρεις με Africa και στο άλλο με Στρώμα :lol:

amyroukai
08/09/2015, 19:58
wr250x έχει τρία. Το φτηνότερο 3000. Και άφρικα και στρώμα και Versys παίρνει.

catmaster
08/09/2015, 20:38
εγώ θα σας ξενερώσω τελείως τώρα αλλά τη γνώμη μου θα την πω ...

αν θέλει και 2 φορές τη βδομάδα Πάτρα-Αθήνα οικονομικά και με το μικρότερο κόστος σε σχέση με κάτι μονοκύλινδρα δυομισάρια καλύτερα να πάρει ένα μεταχειρισμένο αμάξι 1000-1200 κυβικά ....

daz
08/09/2015, 21:18
Noμίζω το όταν είπε 2 φορές εννοούσε μια να πάει και μια να γυρίσει.

amyroukai
08/09/2015, 21:30
εγώ θα σας ξενερώσω τελείως τώρα αλλά τη γνώμη μου θα την πω ...

αν θέλει και 2 φορές τη βδομάδα Πάτρα-Αθήνα οικονομικά και με το μικρότερο κόστος σε σχέση με κάτι μονοκύλινδρα δυομισάρια καλύτερα να πάρει ένα μεταχειρισμένο αμάξι 1000-1200 κυβικά ....

Συνυπολογίζοντας λάδια ξύδια λάστιχα, συμφωνώ.

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 21:57
Συνυπολογίζοντας λάδια ξύδια λάστιχα, συμφωνώ.

Ναι αλλα μες την Αθηνα θα μαρτυρισει ειδικα αμα μπλεκεται με κεντρο..

Τεσπα.. Την Αφρικα σε ασπρο-κοκκινο-μπλε ή ασημι-κοκκινο-μπλε-μαυρο;;; :p

GhostDog
08/09/2015, 22:00
Λοιπόν αδερφέ.

άμα πάρεις 2μισάρη για να ανεβοκατεβαίνεις Αθήνα-Πάτρα 2 φορές τη βδομάδα δλδ 500km ανούσια και βαρετή εθνική τη βδομάδα θα καταλήξεις χρήστης ναρκωτικών απ' την ανία... Η θα σε πάρει ο ύπνος πουθενά και θα βάλεις +1 εκκλησάκι στο απαράδεκτο κομμάτι Πάτρα-Αθήνα.

Δεν σου λέω ότι θα κουραστείς ή οτιδήποτε, αυτά παλεύονται, αλλά φίλε μιλάμε για ΒΑΡΕΜΑΡΑ. Και η βαρεμάρα στο μηχανάκι δεν παλεύετε. Βάλε όλη τη φιλμογραφία του Αγγελόπουλου και δες την back to back εις διπλούν για να πάρεις μια ιδέα.

αν σε τρώει η οικονομία πάρε κανά CBR 600F τίμιο ξύλο σε κανά 2χίλιαρο να κάνεις τη δουλειά σου, αλλιώς χτύπα κανά XX και είσαι άρχοντας. με 3μίσι χιλιαρικάκια και θα γουστάρεις τη διαδρομή, και θα την καθαρίζεις σφεντόνα και γενικώς θα σαι κύριος.

daz
08/09/2015, 22:19
Λοιπόν αδερφέ.

άμα πάρεις 2μισάρη για να ανεβοκατεβαίνεις Αθήνα-Πάτρα 2 φορές τη βδομάδα δλδ 500km ανούσια και βαρετή εθνική τη βδομάδα θα καταλήξεις χρήστης ναρκωτικών απ' την ανία... χτύπα κανά XX... .

Ενώ με το ΧΧ θα καταλήξει χρήστης βενζινάδικων. :D


Τώρα αυτή η συζήτηση δεν έχει κανένα νόημα! Ο άνθρωπος πρέπει να ξέχασε τον κωδικό εισόδου του και εμείς λέμε τι μηχανάκι να πάρει. :lol:

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 22:50
Ενώ με το ΧΧ θα καταλήξει χρήστης βενζινάδικων. :D


Τώρα αυτή η συζήτηση δεν έχει κανένα νόημα! Ο άνθρωπος πρέπει να ξέχασε τον κωδικό εισόδου του και εμείς λέμε τι μηχανάκι να πάρει. :lol:

:bawl::bawl::bawl::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Eλιωσα παναθεμα σε...!!!!

motosophus
09/09/2015, 08:38
Λοιπον συνυπολογιζοντας τις απαντησεις αποφασισα να ανεβω κυβικα μηπως και δω προκοπη. Μηχανες cruiser τυπου αφρικα transalp κτλ μου αρεσουν αλλα προτιμω κατι σε στυλ χτ. Επισης πιστευω οτι θα μου ειναι αρκετα βαριες και μαλλον οχι τοσο ανετες. Ειμαι 1.77 και 70 κιλα.

foogr01
09/09/2015, 09:03
Λοιπον συνυπολογιζοντας τις απαντησεις αποφασισα να ανεβω κυβικα μηπως και δω προκοπη. Μηχανες cruiser τυπου αφρικα transalp κτλ μου αρεσουν αλλα προτιμω κατι σε στυλ χτ. Επισης πιστευω οτι θα μου ειναι αρκετα βαριες και μαλλον οχι τοσο ανετες. Ειμαι 1.77 και 70 κιλα.

CLICK (https://www.google.gr/search?q=cruiser+bikes&espv=2&biw=1280&bih=963&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CC4QsARqFQoTCP206-Ww6ccCFaQK2wodK6cAzw#tbm=isch&q=cruiser+motorcycles) και άμα δεις μέσα Africa ή Transalp σφύρα μου :lol:

motosophus
09/09/2015, 09:08
sorry γραψε λαθος για το cruiser. Επισης το μπατζετ μου ειναι 4000-5000.

GFawkes
09/09/2015, 10:06
CLICK (https://www.google.gr/search?q=cruiser+bikes&espv=2&biw=1280&bih=963&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CC4QsARqFQoTCP206-Ww6ccCFaQK2wodK6cAzw#tbm=isch&q=cruiser+motorcycles) και άμα δεις μέσα Africa ή Transalp σφύρα μου :lol:

Μια χαρα το εγραψε....

αφου δεν πανε βημα λεμεεεεεεε

devil's animal
09/09/2015, 10:40
Λοιπον συνυπολογιζοντας τις απαντησεις
αποφασισα να ανεβω κυβικα μηπως και δω προκοπη. Μηχανες cruiser τυπου αφρικα transalp κτλ μου αρεσουν αλλα προτιμω κατι σε στυλ χτ. Επισης πιστευω οτι θα μου ειναι αρκετα βαριες και μαλλον οχι τοσο ανετες. Ειμαι 1.77 και 70 κιλα.


sorry γραψε λαθος για το cruiser. Επισης το μπατζετ μου ειναι 4000-5000.

v-strom ή versys οι σοφες επιλογες που τα κανουν ολα και συμφερουν...
οποιοδηποτε lc8 ktm παιρνεις με τα 5Κ οι κ@υλιαρικες μη οικονομικες επιλογες που θα σε γεμισουν χαμογελα...
αν θες αποκλειστικα μονοκυλινδρο κοιτας τα bmw 650gs, yamaha xtx/xtz...

εγω απο την αλλη θα επαιρνα οποιοδηποτε sport touring εξακοσαρι τετρακυλινδρο και θα την παλευα οπως οπως σε αστικο κυκλο γιατι οπως σου ειπαν η εθνικη δεν παλευεται ευκολα...
επιλογες:fazer, cb hornet, cbr 600f, gsr, bandit 650....

Bob_o_mastoras
09/09/2015, 11:53
Mε 5000 € εχεις πολλες, καλες, και fun to ride επιλογες. :)

daz
09/09/2015, 15:15
To versys κοστίζει 3,000 ευρώ μαχ.
Δεν είναι τόσο άσχημο αλλά το μούτρο του είναι ιδιαίτερο, θέλει συνήθεια και σε πολλούς δεν αρέσει καθόλου.
Παρ' όλα αυτά...

Είναι το πιο ελαφρύ της κατηγορίας.
Έχει ελαστικό 2κύλινδρο κινητήρα σε σειρά με αξιόλογη ιπποδύναμη (το vstrom είναι πιο δυνατό αλλά είναι βαρύτερο) με γραμμική απόδοση που δεν πεθαίνει στις υψηλές στροφές.
Έχει την χαμηλότερη κατανάλωση της κατηγορίας. Χαρακτηριστικά χαμηλή σε σημείο που αν το βγάλεις εθνική και το πας μαλακωσά (130χλμ) σε πάει με τις αναθυμιάσεις. Σε ρυθμούς βόλτας ξεκινάς με μισό τεπόζιτο και γυρίζεις με γεμάτο χωρίς να κάνεις στάση σε βενζινάδικο.
Έχει ασφάλτινο στήσιμο, ζάντες, αναρτήσεις κτλ.
Είναι αρκετά άνετο ακόμα και για δύο ενώ οι δυνατότητες φορτώματος είναι υπεραρκετές και μπορούν να είναι και σούπερ οικονομικές.
Σέρβις μπορείς να του κάνεις παντού, ακόμα και μόνος σου.
Στην πόλη το χαμηλό βάρος, το ασφάλτινο στήσιμο με τους μικρούς τροχούς, ο μικρός όγκος, το θετικότατο κιβώτιο και η απόδοση του κινητήρα είναι ότι καλύτερο για την κατηγορία και τις δυνατότητές του.
Στα αρνητικά θα βάλω την πίσω ανάρτηση. Εκτός του ότι δεν έχει σωστή απόδοση, δεν είναι και επισκευασιμη. (καλά όλα τα ιαπωνικά το έχουν αυτό αλλά στο versys θα χρειαστεί επισκευή πιο σύντομα)
Θα χρειαστεί πρόσθετο στην ζελατίνα ή αλλαγή ζελατίνας (τα περισσότερα μτχ θα την έχουν).
Στα αρνητικά θα βάλω και την μεταπώληση όπου ειδικά αν έχει αρκετά χλμ μαζεμένα θα φύγει πολύ δύσκολα όταν έρθει η ώρα.

Το strom δεν ξέρω γιατί πρέπει να το προτείνουμε σε όλους ανεξαιρέτως. Ναι τα κάνει όλα αλλά όταν δε θέλεις να τα κανεις όλα υπάρχουν και καλύτερα απ' αυτό. Όταν δεν προορίζεται για αδυσώπιτο φόρτωμα και ταξίδια μακρινά με υποψία χώματος, ενώ η καθημερινή χρήση μέσα στην πόλη είναι επιβεβλημένη, τότε καλό είναι να κάθεται πιο πίσω στην ουρά. Αλλά ας είναι..
Είναι επίσης οικονομικό αλλά όχι όσο το versys, αξιόπιστο αν και κάτι παίζει με την καμπάνα (more info by owners). Καλύτερο σε μεγάλα ταξίδια λόγο σέλας, χώρων και μαμά ζελατίνας. Αυτά γυρίζουν εναντίων του μέσα στην πόλη όπου ο όγκος και το βάρος γίνονται αισθητά. Δεν τα καταφέρνει άσχημα, αλλά δεν είναι το ιδανικότερο ενώ η διαφορά με το versys είναι αρκετά μεγάλη.
Είναι δυνατότερο αλλά όχι πιο σπιρτόζικο. Δε σε προδιαθέτει για λίγο παιχνίδι ενώ τα φρένα του έχουν μόνο ένα μικρό (ίσως και μεγάλο) θεματάκι αίσθησης (κατά τη γνώμη μου) και όχι απόδοσης (μεγάλη συζήτηση) αλλά ας το βάλουμε στα αρνητικά του.
Απόδοση κλασικού V2.
Το ίδιο εύκολο στα σερβις, λίγο ακριβότερο στην αγορά αλλά με καλύτερη μεταπώληση.

Africa Twin..
Χαρήκατε? Δεν το σχολιάζω! :bawl:

xtx, x-moto.
Θα σε κουράσουν αλλά αν θέλεις το συζητάμε.

Tenere 660, F650gs.
Why?
Χώμα θα πας? Θέλεις μονοκύλινδρο γιατί σ' αρέσει η απόδοση?
Αν όχι άστο. Στην στην εθνική χάνουν κατα κράτος απ τα δικύλινδρα ενώ ακομα και στην πόλη το versys είναι δύσκολος αντίπαλος λόγο στησίματος, ενώ στο βάρος η διαφορά με το τενερέ μπορεί να θεωρηθεί αμελητέα λόγο καλύτερου ζυγίσματος. Το πολύ οικονομικό φ650 στην εθνική μπορεί να κάψει περισσότερο απ' το versys.

Αλλά καλό είναι να να ξεφύγουμε απ' τα ον-οφφ ακόμα και τα κατ' ευφημισμό ον-οφφ διότι για τις ανάγκες σου υπάρχουν και πολλά ικανότατα street μηχανάκια. Μπορεί να χάνουν σε κάποιους τομείς απ' αυτά με την όρθια θέση οδήγησης αλλά κερδίζουν σε πολλούς άλλους και κυρίως στο φαν κομμάτι. (βλέπε ποστ devils)

Μλκια, έγραψα πολλά και δεν έβαλα ούτε λίγο χιουμοράκι, ούτε μερικά μπινελίκια για να αποκτήσει λίγο ενδιαφέρον το σεντόνι!

daz
09/09/2015, 15:19
Επίσης με το μπατζετ που διαθέτεις δες τι σου έγραψε ο ζευκας και ψάχτο καλύτερα.

ggs
09/09/2015, 15:25
ναι...ναι... βερσυς να παρεις και μαλιστα σε πρασινο...:bawl::bawl:

ρε , 25 χρονων ειναι... μοταρντ ψαχνει να κανει την κ@υλ@ του... τι του λετε για βερσυς, βεστρομ , αφρικες και 660...

25 χρονων κανεις 200 χλμ ακομη και με ζετακι..

Bob_o_mastoras
09/09/2015, 15:32
Εγω λεω να παρει ενα KTM super moto 950 με ενα περιπου 4 χιλιαρικα να χαρει τα νιατα του!!!! :vroum:
Αρκει να εχει την ορεξη και τα λεφτα να το συντηρει. :)

Κανει τα παντα, ταξιδευει, παει στην πολη, παει χωμα, κανιβαλιζει κλπ κλπ... Αλλα καει και βενζινη..

daz
09/09/2015, 15:33
ναι...ναι... βερσυς να παρεις και μαλιστα σε πρασινο...:bawl::bawl:

ρε , 25 χρονων ειναι... μοταρντ ψαχνει να κανει την κ@υλ@ του... τι του λετε για βερσυς, βεστρομ , αφρικες και 660...

25 χρονων κανεις 200 χλμ ακομη και με ζετακι..

Και εγώ αυτό είπα στην αρχή αλλά μόνος του ανέφερε τα κρουιζερ. :lol:
Επίσης μια φορά την εβδομάδα πάτρα αθήνα με SM θα κουράσει μετά τα δυο πρώτα χρόνια ενώ τα πραγματικά φαν μοταρντ θα παραδώσουν πνευμα ή θα τον κλείσουν φυλακή.

Επειδή είναι νέος άνθρωπος ένα στρεετ μηχανάκι θα είναι πολύ πιο ταιριαστό.

ggs
09/09/2015, 15:35
ενώ τα πραγματικά φαν μοταρντ θα παραδώσουν πνευμα ή θα τον κλείσουν φυλακή.

.

:bawl:

daz
09/09/2015, 15:36
Εγω λεω να παρει ενα KTM super moto 950 με ενα περιπου 4 χιλιαρικα να χαρει τα νιατα του!!!! :vroum:
Αρκει να εχει την ορεξη και τα λεφτα να το συντηρει. :)

Κανει τα παντα, ταξιδευει, παει στην πολη, παει χωμα, κανιβαλιζει κλπ κλπ... Αλλα καει και βενζινη..

Νομίζω ότι ζήτησε οικονομικά μοντέλα. Το 950 δεν νομίζω να είναι σε αυτά.

BLiTzER
09/09/2015, 15:36
Ναι, αλλά δεν ξέρεις τι σημαίνει διασκέδαση σε 2 τροχούς, αν δεν έχεις καβαλήσει motard :P

daz
09/09/2015, 15:40
:bawl:

Ε ναι, άντε να ψάχνεις λάδι 5-60 για το κτμι, ή να σου σπάσει εκείνο το π@π@ρι του συμπλέκτη που κοστίζει 167ευρώ στο husqvarna. :cry:

byron
09/09/2015, 15:41
Εδώ γράφει ο καθένας ότι του κατέβει?

GSXR1000 ή ΖΧ-10 ή στη χειρότερο κανένα Μπέργκο/690/SXV550 να γουστάρει λέω ΄γω...:D

Bob_o_mastoras
09/09/2015, 15:44
Maico 700 2T SM... :smokin:

:a014:

daz
09/09/2015, 15:47
Maico 700 2T SM... :smokin:

:a014:

Ουφφ.. Αρκεί που δεν πρότεινες πάλι αφρικα. :p


Αιντε πείτε τίποτα στο παιδί ρε μη πάρει κανένα κρουιζερ.

Bob_o_mastoras
09/09/2015, 16:08
Τι να πω ρε 'συ Νταζ.. Δυσκολη περιπτωση..

Εχουμε το δεδομενο του 4 με 5 χιλιαρικα μπατζετ και οτι δεν παει χωμα, το θελει για μεσα στην πολη αλλα και 2 φορες την εβδομαδα Αθηνα-Πατρα..
Νεος, φοιτητης αρα μην περιμενουμε να τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζακια ουτε και να το συντηρει ευλαβικα..
Επισης λογικα δεν θα εχει κλειστο παρκινγκ αρα κατι που χτυπαει στο ματι πολυ μπορει ευκολα να κανει φτερα στην Αθηνα..

Αρα.. Το καλυτερο ειναι ενα φθηνο, αξιοπιστο, Ιαπωνικο δικυλινδρο (οχι το Africa, μην φοβασαι :p)..
Το versys που προτεινες ας πουμε το βρισκω να πληρει σχεδον ολα τα κριτηρια. Ας του βαλει και ενα αμορτισερ aftermarket οταν θα εχει λεφτα και θα ειναι αρχοντας! :D

Tycho Moon
09/09/2015, 17:07
FMX 650. Νομίζω ο μέσος όρος σε αυτά που ζητάς.

BLiTzER
09/09/2015, 17:19
Σωστά. Είναι ψηλό και άβολο, όπως τα motard και δεν πάει βήμα, όπως τα παπιά. Τα καλύτερα κι από τους 2 κόσμους :lol:

dimmie_72
09/09/2015, 19:13
Εδώ γράφει ο καθένας ότι του κατέβει?



όχι ρε, παντού. :lol:

dimmie_72
09/09/2015, 19:15
Maico 700 2T SM... :smokin:

:a014:

α, γεια σου.

Tycho Moon
09/09/2015, 19:43
Σε σχέση με το wr250x είναι δυνατότερο, με πολύ περισσότερη ροπή, ελαφρώς πιο άνετο, πιο πολλά κυβικά με λιγότερη συμπίεση άρα καλύτερο στο να γράφει αποστάσεις. :beer:

BLiTzER
09/09/2015, 21:13
Ναι, αλλά αν είναι να αγοράσει και να συντηρεί ένα 650, μπορεί να πάρει ένα σοβαρό μηχανάκι. Δε συγκρίναμε το 650 με το 250, προφανώς.

motosophus
12/09/2015, 16:33
Μήπως ξέρει κάποιος πόσο βγαίνει η βενζίνη αθήνα πάτρα με χτ660?

lykourgi
12/09/2015, 16:39
Μήπως ξέρει κάποιος πόσο βγαίνει η βενζίνη αθήνα πάτρα με χτ660?
Περίπου 11 λίτρα.

S705
12/09/2015, 18:32
Δεν διάβασα όλες τις σελίδες γιατί έχω και αλλά πράγματα να κάνω.
Για αυτό συγγνώμη εάν το έχει αναφέρει κάποιος .
Να πάρεις το wr ή όποιο άλλο παρόμοιο γουστάρεις και αν κάνεις την διαδρομή από την πάλαια εθνική.
Εγώ την έκανα με το παπί 4-6 φορές τον χρόνο.

30feet
12/09/2015, 19:03
καλησπέρα,

πρώτη φορά ποστάρω στο φόρουμ, παρόλο που το τελευταίο διάστημα παρακολουθώ τις συζητήσεις αρκετά.

Το post αυτό με έκανε να θυμηθώ την εποχή που έκανα και εγώ την ίδια διαδρομή στα 80's, χρησιμοποιώντας από μηχανή έως τραίνο και οτοστοπ (αναλόγως οικονομικής κατάστασης τότε!!!!).

Και θυμήθηκα και με ποια μηχανάκια την έκανα: GILERA RV125, SRX600, FZR750RR και σαν συνοδηγός σε DT200R (το πρώτο μοντέλο με την πολύ κοντή πρώτη), TDR250, XT550, ακόμε και με MZ150. Αργότερα, σαν τουρίστας και όχι φοιτητής, και με το αγαπημένο μου VFR750 ProArm.
Και προσπαθώ να θυμηθώ ποιο μηχανάκι την έβγαζε και με έβγαζε καλύτερα ( τότε βέβαια η Κορίνθου-Πατρών ήταν η καλύτερη Εθνική οδός που είχαμε).

Και όσο το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ θυμάμαι ένα FIAT UNO 45 FIRE, του φίλου μου του Σάββα, που έπερνε 3-4 άτομα με ρεφενέ βενζίνη και διασχίζαμε την βροχή, την ομίχλη, το κρύο και σπάνια το χιόνι. Ηταν βέβαια οι εποχές που αντί για dainese και cordura, είχαμε "ΤΑ ΝΕΑ", το "ΤΟ ΕΘΝΟΣ" ή την "ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ" μέσα από το "μπουφάν το πλαστικό". Αλλά και αργότερα με το VFR και dainese και cordura έναν Δεκέμβρη που πήγα με ψιλόβροχο ακόμα τον θυμάμαι.

Με το UNO λοιπόν μέγκλα. φραπεδάκι, τσιγαράκι (τότε), ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ, μουσικούλα και τσουπ σπίτι. Τον ψάχναμε τον Σάββα να μας πάει κάθε Δευτέρα και να μας φέρει την Παρασκευή.
Και πιο πιτσιρικάδες είμασταν (μπήκα 18, βγήκα 24 - πολυτεχνείο που έχει 5 έτη κανονικά) και σιδερόκωλοι και εντουράδες σκληροπυρηνικοί στην παρέα και ψάχναμε πειρατικά το Eurosport να δούμε grand prix, κι όχι motogp και και και .....

Σκέψου το

dimzan
13/09/2015, 14:57
καλησπέρα,

πρώτη φορά ποστάρω στο φόρουμ, παρόλο που το τελευταίο διάστημα παρακολουθώ τις συζητήσεις αρκετά.

Το post αυτό με έκανε να θυμηθώ την εποχή που έκανα και εγώ την ίδια διαδρομή στα 80's, χρησιμοποιώντας από μηχανή έως τραίνο και οτοστοπ (αναλόγως οικονομικής κατάστασης τότε!!!!).

Και θυμήθηκα και με ποια μηχανάκια την έκανα: GILERA RV125, SRX600, FZR750RR και σαν συνοδηγός σε DT200R (το πρώτο μοντέλο με την πολύ κοντή πρώτη), TDR250, XT550, ακόμε και με MZ150. Αργότερα, σαν τουρίστας και όχι φοιτητής, και με το αγαπημένο μου VFR750 ProArm.
Και προσπαθώ να θυμηθώ ποιο μηχανάκι την έβγαζε και με έβγαζε καλύτερα ( τότε βέβαια η Κορίνθου-Πατρών ήταν η καλύτερη Εθνική οδός που είχαμε).

Και όσο το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ θυμάμαι ένα FIAT UNO 45 FIRE, του φίλου μου του Σάββα, που έπερνε 3-4 άτομα με ρεφενέ βενζίνη και διασχίζαμε την βροχή, την ομίχλη, το κρύο και σπάνια το χιόνι. Ηταν βέβαια οι εποχές που αντί για dainese και cordura, είχαμε "ΤΑ ΝΕΑ", το "ΤΟ ΕΘΝΟΣ" ή την "ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ" μέσα από το "μπουφάν το πλαστικό". Αλλά και αργότερα με το VFR και dainese και cordura έναν Δεκέμβρη που πήγα με ψιλόβροχο ακόμα τον θυμάμαι.

Με το UNO λοιπόν μέγκλα. φραπεδάκι, τσιγαράκι (τότε), ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ, μουσικούλα και τσουπ σπίτι. Τον ψάχναμε τον Σάββα να μας πάει κάθε Δευτέρα και να μας φέρει την Παρασκευή.
Και πιο πιτσιρικάδες είμασταν (μπήκα 18, βγήκα 24 - πολυτεχνείο που έχει 5 έτη κανονικά) και σιδερόκωλοι και εντουράδες σκληροπυρηνικοί στην παρέα και ψάχναμε πειρατικά το Eurosport να δούμε grand prix, κι όχι motogp και και και .....

Σκέψου το

οι τριαθλητες το κανουν και με ποδηλατο, κοστςο 1,5€ το σουβλακι για να εχεις δυναμεις, και παγωμενο νερο απ το σπιτι.

basilis_k6
13/09/2015, 16:08
Κατηγορηματικα σου λεω οχι. 2 φορες το χρονο ναι, δυο φορες την εβδομαδα οχι. ο κωλος σου θα πεθανει, τα υσχια σου θα πεθανουν, τα χερια σου το ιδιο. το μηχανακι αν και αξιοπιστο δεν θα το εβαζα σε διαδικασια 200χλμ σχεδον τερμα γκαζι. μονο που το διαβασα οτι θες να πας 2 φορες την εβδομαδα κουραστικα. με παπι πας πιο ευκολα.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6884956/


παρτο χθες!