PDA

View Full Version : Προβλημα χωροταξιας..



Bob_o_mastoras
06/09/2015, 19:54
Προβλημα.. :(

Το μηχανακι ως γνωστον Dominator NX650..

Οπως ισως γνωριζετε αλλαξα πριν τρεις μερες λαστιχα και εβαλα τα Dunlop K760. Προηγουμενως το μηχανακι φορουσε εντελως δρομισια λαστιχα Continental.
Tα Dunlop παροτι εχουν προφανως ιδιες διαστασεις, λογω χαραξης εχουν μεγαλυτερο προφιλ.

Που ειναι λοιπον το προβλημα..

Το μηχανακι φοραει τις διπλες Nikko εξατμισεις που δινοταν απο τον ΣαΚαρακη ως εξτρα για το FMX (για να απαλαγει απο τους μαμα θερμοσυφωνες). Οι εξατμισεις αυτες ωντας φτιαγμενες για το FMX βγαινουν τερμα πισω ψηλα στην ουρα εν αντιθεση με τις μαμα του Domi τις οποιες τις ειχε χαμηλα κατω απο τη σελα και αρκετα κοντα στο μοτερ.

Το προβλημα ειναι οτι ο λαιμος της αριστερης εξατμισης, πριν κανει την τελευταια κουρμπα για να παει προς το τελικο του, υπο προυποθεσεις (δυνατη αποτομη επιταχυνση, σουζα, μεγαλη εγκαρσια ανωμαλια του οδοστρωματος) βρισκει λιγο πανω στο πισω λαστιχο.
Το παρατηρησα σημερα που εκανα μια βολτα καμια 50αρια χλμ και ειδα ενα σημαδακι χωρις οξειδωση πανω στο λαιμο σαν να ειχε τριφτει.
Η αποσταση του σημειου αυτου του λαιμου απο το ελαστικο, με εμενα επανω ειναι περιπου 10 εκατοστα.
Προφανως μη εχοντας ρυθμιζομενο αμορτισερ, σε δικαβαλο (το οποιο δεν εκανα απο τοτε που εβαλα τα καινουργια λαστιχα και δεν θα κανω μεχρι να λυθει το θεμα) θα βρισκει σιγουρα με το παραμικρο.

Ευτυχως (εντος πολλων εισαγωγικων) η εκδρομη που ετοιμαζα για Κρητη οπου θα ημουν δικαβαλος και με μπαγαζια ακυρωθηκε λογω ανωτερας βιας.

Το θεμα ειναι τωρα οτι θελω να αλλαξω λαιμους και εξατμιση και να βαλω μονη ωστε να λυθει το προβλημα. Ειναι αλλωστε κατι που ηθελα να κανω ουτως ή αλλως για εξοικονομηση βαρους.

Επειδη ομως δεν θελω και δε χρειαζεται να δωσω μια περιουσια για ολοσομη εξατμιση 2 σε 1 για Dominator (υπαρχει) σκεφτομαι να βαλω λαιμους απο XR 600 ή XR 650L και καποιο αντιστοιχο τελικο.
Ταιριαζουν οι λαιμοι απο το ΧR 600 (που βρισκονται ευκολα) στο δικο μου μοτερ;; (υποθετω πως θα ταιριαζουν γαντι)
Τι τελικο θα προτεινατε να βαλω;; (δεν θελω θορυβωδεις επιλογες)

Bob_o_mastoras
06/09/2015, 21:49
Eπισης στο προβλημα συνεβαλε το οτι επειδη περασα καινουργια αλυσιδογραναζα ο τροχος μπηκε λιγο πιο μεσα ως αποτελεσμα του λιγοτερου τεντωματος που χρειαζεται η αλυσιδα.
Με παιρνει να την τεντωσω λιγο ακομα αλλα δεν νομιζω να βοηθησει πολυ. Ισως δωσει ενα με εναμιση επιπλεον εκατοστο.

Οπως και να εχει θα ηθελα να αλλαξω λαιμους και τελικο αρκει το κοστος να κρατηθει χαμηλα.

7Tolis
06/09/2015, 21:51
sanitas foil.

Bob_o_mastoras
06/09/2015, 22:08
sanitas foil.

Προς το παρον σιγουρα θα μπει!
Ευτυχως δεν φαινεται εκει στο undertail που ειναι. :D

Bob_o_mastoras
07/09/2015, 00:24
Επισης, ερωτηση κυριως προς τον Λευκαδιο που εχει ασχοληθει με το θεμα:
Υπαρχει τροπος να αναβαθμιστει η πισω αναρτηση με χαμηλο σχετικα κοστος;; (μεταχειρiσμενη after οχι απλα ελατηριο)
Ταιριαζει καποιο αμορτισερ απο τις σειρες των XR ή XRV στο Domi;; (πιστευω οχι αλλα you never know..)

Bob_o_mastoras
07/09/2015, 10:02
Bρεθηκε προσωρινη λυση. Θα κοντινω τους λαιμους των τελικων κατα 2 εκ. Μετα θα ειναι οκ. Τα μετρησα σημερα.
Πριονακι και παμε.. :D


υ.γ. Ασε που λογικα θα κερδισει και καμια 5 αλογα με τη συγκεκριμενη μετατροπη... :D

lykourgi
07/09/2015, 10:18
Πριν αρχίσεις την κοπτοραπτική, φόρτωσε τη μηχανή με φουλ φορτίο και κάνε κάποιες μετρήσεις στα κρίσιμα σημεία.
Επίσης οδήγησέ τη δοκιμαστικά, έτσι φορτωμένη, ώστε να σιγουρευτείς ότι η επέμβαση που έχεις στον νου σου, θα λύσει σίγουρα το πρόβλημα.

Είναι κρίμα να "σφάξεις" κάτι και μετά να διαπιστώσεις ότι απλά βελτίωσε λίγο την κατάσταση, αλλά πάλι θα πρέπει να προσέχεις τι φορτώνεις και πως οδηγείς.

Λευκάδιος
07/09/2015, 10:19
Αφου βρήκες λυση μια χαρά.Ομως μιας και έγραψα σεντόνι ας το ποστάρω :D

Λαιμους μπορείς να βάλεις απο XR600 ή XL600R.Οι λαιμοι του XR ομως είναι μικρότερης διατομής και αλλάζουν το φάσμα της ιπποδύναμης,στο δικό μου κέρδισε χαμηλά αλλά έχασε ψηλά http://www.moto.gr/forums/archive/in.../t-135908.html
Εμένα δεν με πολυένοιαξε γιατί χρησιμοποιω το μηχανάκι συχνά στο χώμα και δεν κυνηγαω τελικές(έχω και χωμάτινα λάστιχα).Κάποια στιγμή θα πειραματιστώ με λαιμους XL600(αν βρεθουν φτηνοι).
Εδω ενας τυπος που έβαλε λαιμους XL600 https://translate.google.gr/translat...atorklub.hu%2F
Εχε υπόψη σου ότι υπάρχει περίπτωση να μπεις στον κυκεώνα ρυθμισης του καρμπυρατερ.
Υπάρχει και η επιλογή έτοιμων τελικών που είναι ειδικά για ντομι.Μπορει να σου φανουν ακριβότερα σε σχέση με το να βάλεις μεταχειρισμένους λαιμους-τελικό αλλά το πιο πιθανό είναι να γλιτώσεις χρήμα και χρόνο στο σετάρισμα του καρμπυρατέρ.Οι GPR και ARROW βγάζουν μονά τελικά,η Marving διπλά.
Υπάρχει και έτοιμο midpipe για να μπει μονό τελικό στους στοκ λαιμούς http://www.ebay.de/itm/Angebot-Aupuff-Verbindungsrohr-Honda-Dominator-650-Sebring-2011102-/191678517346
Για ένα τέτοιο midpipe οι εξατμισάδες των Αθηνών μου ζήταγαν την μάνα και τον πατέρα τους σε σχέση με το να μου εφτιαχναν έτοιμο τελικό και για αυτό επέλεξα λαιμους απο XR.

Για το αμορτισερ τώρα.Εχεις προφορτίσει καθόλου το ελατήριο?Οταν πήρα το δικό μου αγόρασα αμορτισερ απο ντομι που είχε λίγα χιλιόμετρα και βολευτηκα για ένα διάστημα.Μεταχειρισμένο αφτερμαρκετ πολύ δύσκολο να βρείς.
Απο άλλα μηχανακια δυστυχώς δεν έχω κάτι σίγουρο και επιβεβαιωμένο που να εφαρμόζει ευκολα στα RD08.Για τα RD02 που έχουν κοντύτερο(να το προσέξεις αυτό αν αγοράσεις) αμορτισερ βάζουν συνηθως απο παλιά XR200-250R αλλάζοντας το ελατήριο με το στοκ του ντομι https://www.youtube.com/watch?v=O1IYnAn7TiI
Τα αμορτισέρ των Transalp 600 είναι επίσης σχεδόν ίδια με των RD08 και αν εβρισκες μεταχειρισμένο αφτερμαρκετ(και αυτο σπανιο) ίσως να ταίριαζε.
Αμορτισερ με ενσωματωμένο δοχείο(πχ LC4) είναι δυσκολο να μπουν γιατι το δοχείο βρίσκει στο φιλτροκούτι.Πρεπει να έχουν δοχείο με σωληνάκι όπως στο βιντεο που έβαλα.

Οι πιο οικονομικες λύσεις σε καινουργιο αφτερμαρκετ είναι τα Hagon και τα YSS http://www.ebay.com/itm/FEDERBEIN-ST...9272ca&vxp=mtr .Υπαρχει και η σειρά ecoline της Wilbers αλλά έχει μόνο προφόρτιση ελατηρίου.
Εντυπωσεις για Hagon σε ΧΤ600 http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142044

Άν το αμορτισερ σου είναι σε καλή κατάσταση μπορείς να βάλεις ελατήριο.Εγώ δεν κατέληξα σε αυτη την λύση γιατί προτιμούσα να δώσω κάτι παραπάνω απο 140 ευρώ και να πάρω ένα μεταχειρισμένο αφτερμαρκετ(όταν θα το έβρισκα) με επιπλέον ρύθμιση στην επαναφορά.

Bob_o_mastoras
07/09/2015, 10:32
:beer::beer::beer:

Eυχαριστω!!!! :)

Bob_o_mastoras
07/09/2015, 11:05
Oπως το κοβω μαλλον η φθηνοτερη λυση ειναι να παραγγειλω το 2 σε 1 mid pipe και να αγορασω μεταχειρισμενο τελικο.
Θα μπορει να μπει after τελικο και απο κανενα ΧΤ600 και να ταιριαζει στην λειτουργεια του μοτερ μου;;

Σιγουρα δε θελω να μπλεξω με ρυθμιση καρμπυρατερ παντως! :a7:

OldMan
07/09/2015, 11:57
Σιγουρα δε θελω να μπλεξω με ρυθμιση καρμπυρατερ παντως! :a7:
Θα το εκτιμουσαμε πολύ, πιστεψέ με...

teogtp
07/09/2015, 12:01
Θα το εκτιμουσαμε πολύ, πιστεψέ με...

Γιατι ρε θειο;
"Κατάλληλη επιλογή ζιγκλερ για τους λαιμους του μηχανακιου μου,για εκδρομη στο εξωτερικό "
Και γαμω τους τιτλους!
:D

OldMan
07/09/2015, 12:13
Γιατι ρε θειο;:D
Γιατί ρε κάστορα, βλέποντας τον τιτλο του thread, ενόχλησα αδικα τον ΤΜΧΠΠΑ και τον διέκοψα από την εμβριθη μελετη στο ουζοtherapy...

teogtp
07/09/2015, 12:16
Γιατί ρε κάστορα, βλέποντας τον τιτλο του thread, ενόχλησα αδικα τον ΤΜΧΠΠΑ και τον διέκοψα από την εμβριθη μελετη στο ουζοtherapy...

Να τολμησω να ρωτήσω τι είναι τουτο;
Μπα δε βαριέσαι. ...

Bob_o_mastoras
07/09/2015, 12:39
Να τολμησω να ρωτήσω τι είναι τουτο;
Μπα δε βαριέσαι. ...

Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης.


Ιn other news, να βαλω ενα fcr επανω να γουσταρουμε;;; :lol::p

dimmie_72
07/09/2015, 12:57
Να τολμησω να ρωτήσω τι είναι τουτο;


αυτά τα πιπίνια που χαζεύεις κάθε μέρα να περνάνε έξω απ το μαγαζί δεν ρώτησες ποτέ που πάνε;
καμιά 100ή μέτρα παραπέρα είσαι!

Bob_o_mastoras
07/09/2015, 13:28
Λοιπον μπηκα e-bay και εψαξα αμορτισερ! Εχω πολλες καλες επιλογες σε καινουργια και με ενα 400αρι καθαριζω. Wilbers, hagon, bitubo, yss... Eχει βεβαια και κατι απλησιαστα οπως ohlins κλπ..

Γουσταρω!! :D
Θα επενδυσω το χειμωνα που θα 'μαι πανω και θα το βελτιωσω το τσικρικι μου.

Πρωτη δουλεια 2 σε 1 εξατμιση και μετα αμορτισερ πισω. Αν αλλαζωντας και τιμονι (και πιθανον καβαλετα) μας βγει το πολυ κανα χιλιαρικο ολη η υποθεση ειμαστε πολυ καλα.

Και του χρονου κανα αμστελνταουν WP μπροστα και εξτρα ψυγειακι λαδιου (και κανα σωληνακι υψηλης και διαφορα αλλα τσιμπλικοκονια) και θα γινει και γ@μω τα εργαλεια!!!

Μετα φυσικα γαμος διοτι δεν θα παρω πισω ουτε τα μισα..




υ.γ. Τεο για ταξιδια στο εξωτερικο τι να παρω ομως;;; :lol::p

teogtp
07/09/2015, 13:31
Λοιπον μπηκα e-bay και εψαξα αμορτισερ! Εχω πολλες καλες επιλογες σε καινουργια και με ενα 400αρι καθαριζω. Wilbers, hagon, bitubo, yss... Eχει βεβαια και κατι απλησιαστα οπως ohlins κλπ..

Γουσταρω!! :D
Θα επενδυσω το χειμωνα που θα 'μαι πανω και θα το βελτιωσω το τσικρικι μου.

Πρωτη δουλεια 2 σε 1 εξατμιση και μετα αμορτισερ πισω. Αν αλλαζωντας και τιμονι (και πιθανον καβαλετα) μας βγει το πολυ κανα χιλιαρικο ολη η υποθεση ειμαστε πολυ καλα.

Και του χρονου κανα αμστελνταουν μπροστα και εξτρα ψυγειακι λαδιου (και κανα σωληνακι υψηλης και διαφορα αλλα τσιμπλικοκονια) και θα γινει και γ@μω τα εργαλεια!!!

Μετα φυσικα γαμος διοτι δεν θα παρω πισω ουτε τα μισα..




υ.γ. Τεο για ταξιδια στο εξωτερικο τι να παρω ομως;;; :lol::p

Αυτο!!!!!!!!!!! (https://www.youtube.com/watch?v=w1eoGKwzusM)

:D

Bob_o_mastoras
07/09/2015, 13:36
Αυτο!!!!!!!!!!! (https://www.youtube.com/watch?v=w1eoGKwzusM)

:D

:bawl:

Pan (dvs)
07/09/2015, 13:40
Και γιατι δεν παιρνεις αυτο π.χ.http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6790075/,να βγαλεις οτι θελεις και να εχεις και περισσευμα?

Bob_o_mastoras
07/09/2015, 14:58
Και γιατι δεν παιρνεις αυτο π.χ.http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6790075/,να βγαλεις οτι θελεις και να εχεις και περισσευμα?

Βρισκω ανταλακτικα και αυτο δεν εχει τιποτα εξτρα.. Τι να το κανω;;;
Αμορτισερ θελω και 2 σε 1 εξατμιση και λαιμους (για αρχη). :)

Pan (dvs)
07/09/2015, 16:52
Βρισκω ανταλακτικα και αυτο δεν εχει τιποτα εξτρα.. Τι να το κανω;;;
Αμορτισερ θελω και 2 σε 1 εξατμιση και λαιμους (για αρχη). :)

Ειπα αν εχει καλα αμορτισερ,πιθανοτατα να μην ειχανε θεμα οι εξατμισεις.

Bob_o_mastoras
07/09/2015, 18:36
Problem solved προς το παρον. :D
Εκοψα 1,5 εκατοστο το λαιμο του τελικου και μπηκε πιο μεσα το επιμαχο σημειο με αποτελεσμα να μη βρισκει πλεον με τιποτα.

Pan το αμορτισερ μου καλο ειναι. Εχει και σχεδον καινουργιο ελατηριο. Δεν εβρισκε λογω αμορτισερ. Το after το θελω για αναβαθμιση γιατι το μαμα και ολοκαινουργιο σουμιες ειναι. ;)

Nostradamus
07/09/2015, 19:54
ναι αλλα μια φωτο-παρουσιαση δεν κανεις να γινει το θρεντακι πληρες...

Bob_o_mastoras
07/09/2015, 20:02
Nαι διοτι δεν εχω κινητο με καμερα. Εχω ενα τελειως old school.
Bασικα εχω και ενα smartphone Nokia αλλα δεν το χρησιμοποιω και ως εκ τουτου δεν το εχω ποτε πανω μου.

Θα το φορτισω ομως αυριο να τραβηξω μερικες φωτο να καταλαβετε τι σας λεω. :)

OldMan
08/09/2015, 13:37
Εκοψα 1,5 εκατοστο το λαιμο του τελικου

Έχε και λιγο το αυτί σου στις βαλβιδες εξαγωγής...;)

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 13:46
Έχε και λιγο το αυτί σου στις βαλβιδες εξαγωγής...;)

Aν κοψω στο ιδιο μηκος και το λαιμο του αλλου τελικου;; Κανει τοση διαφορα 1,5 ποντος;; Ειναι οι λαιμοι των τελικων και οχι του μοτερ.
Δεν το εκανα διοτι ο αλλος εχει ηλεκτροκολλημενο σφυχτηρα με εγκαρσια εγκοπη στην ακρη του λαιμου για να σφιγγει και βαρεθηκα να πηγαινω να αγοραζω σφυχτηρα καινουργιο.. :(

Για πες μαστορα.. :confused:

Οπως και να εχει συντομα θα αγοραστει 2 σε 1 GPR αλουμινιου ειδικα για Dominator μαζι με mid pipe δικο του. Το βρηκα σχετικα φθηνα καινουργιο και απο Ελλαδα. :)

OldMan
08/09/2015, 15:21
Ειναι οι λαιμοι των τελικων και οχι του μοτερ.

Αν μιλας για τον σωληνα ΜΕΣΑ στο σιλανσιέ, εισαι ΟΚ...

(αλλιως μπορεί να εχεις τπτς μπερδεμενες οπισθοπιέσεις και καμενες βαλβίδες - μπορεί λεω... όχι σιγουρα... αλλα όχι και απολυτα αρνητικό.. ποιος ξερει σάμπως..)

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 15:34
Oχι, εκοψα το σωληνα του σιλανσιε στην αλλη ακρη του, εκει που ενωνεται με το λαιμο που φευγει απο το μοτερ, διοτι ο τελευταιος εχει ενα στοπ για να μην μπορει να μπει παραμεσα ο λαιμος του τελικου.
Γμτ εν 'τω μεταξυ δεν φορτισα το σμαρτφον να βγαλω καμια φωτο να δειτε τι λεω..
Ελπιζω να μην δημιουργηθει προβλημα για λιγες μερες.. (Honda ειναι αλλωστε, τι να παθει :lol:)

Οπως και να εχει σημερα στις 18:00 που θα ανοιξει το μαγαζι θα παραγγειλω την GPR. :D

:beer:

daz
08/09/2015, 17:02
Πόσο η gpr?

Να προτείνω τίποτα διαφορετικό?

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 17:08
Πόσο η gpr?

Να προτείνω τίποτα διαφορετικό?

260 μαζι με το mid pipe που το κανει 2 σε 1. Αλουμινιου ειναι σε μαυρο χρωμα.

Για προτεινε γρηγορα γιατι στο τσαφ με προλαβες πριν παρω τηλ!

daz
08/09/2015, 17:12
Καλά είσαι εκεί, προχώρα γιατί δεν νομίζω να βρεις exan σε αυτήν τη τιμή και πιθανότατα δε θα εχει τον ενδιάμεσο σωλήνα.

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 17:47
Εγινε η παραγγελια! :D:D

Δειτε πως θα γινει το deal.. Επειδη προφανως o ανθρωπος δεν την ειχε στοκ για το "εμπορικοτατο" Dominator πρεπει να την παραγγειλει απο Ιταλια.
Οποτε μου ειπε θα μου στειλει με αντικαταβολη, δωρεαν, ενα φακελο με αποδειξη αγορας και λοιπα στοιχεια του καταστηματος (στην Πατρα ειναι), θα δωσω το ποσο στο courier, θα την παραγγειλει και μετα μου τη στελνει δωρεαν οπου ειμαι! Αυτο διοτι προφανως δεν θελει να τα βαλει απο την τσεπη του για να την παραγγειλει χωρις να ξερει και η GPR δεν του στελνει πια βερεσε λογω capital controls κλπ.
Καλη ξηγα και ειμαι καλυμενος και εγω και αυτος! Γενικοτερα μου εκανε καλη εντυπωση ο ανθρωπος που μιλησα.

Το κακο ειναι οτι θα κανει κανα 20ημερο περιπου μεχρι να την παραλαβω.. (να παραγγειλω απο τωρα και βαλβιδες εξαγωγης Ολντμαν;; :cry::lol:)

Nostradamus
08/09/2015, 19:21
Χωρις να λεω οτι δεν ειναι κυριος ο ανθρωπος.. Εσυ θα δωσεις τα λεφτα και θα παρεις αποδειξη..

και το προιον θα ερθει??? Δεν πιανω ακριβως το "καλυμμενος" αλλα οκ...

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 19:36
Παιδια μεγαλο μαγαζι ειναι. Εχω τα στοιχεια του, διευθυνση, τηλ, αφμ, ονομα κλπ. Εχει παρα πολλα πραγματα που πουλαει στο car.
Kαι ειναι ο μονος εισαγωγεας της GPR.

Λογικο ειναι, απο τη μια, να μην θελει να τα βαλει απο την τσεπη του για ενα προϊον που δεν ξερει αν εγω εν τελει θα το αγορασω.
Αλλες τις εχει στοκ, του Ντομινεϊτορ πολυ λογικο να μην την εχει.

Τωρα οπως ειπα και στον Τεο σε πμ που με ρωτησε το ιδιο, αμα κανει μ@λακια, κοντα ειναι η Πατρα, θα κατεβω και θα του περασω εγω εξατμιση.. :boxing:
Αλλα το θεωρω απιθανο..

θα δουμε.. Προς το παρον μου εδωσε καθε λογο να τον εμπιστευτω και αυτος που μιλησα και το ψαξιμο που εκανα στο μαγαζι.

daz
08/09/2015, 21:31
Υπάρχει και η προκαταβολή.

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 21:50
Ρε 'σεις καλα κανετε και ανησυχειτε αλλα μηπως ειστε λιγο υπερβολικοι;;
Ποια η διαφορα με το να παραγγειλω κατι απο ενα μαγαζι, στην Αθηνα πχ, και να στειλω τα λεφτα μεσω τραπεζας για να μου το στειλει;;
Δεν την παρειγειλα απο πλανωδιο στην Ομονοια και του την προπληρωσα.. :lol:

Και προφανως δεν θα ειχε σε στοκ, εξατμιση ειδικη για το Dominator. Ποσα κυκλοφορουν;; Και 'γω αν ειχα μαγαζι και ειχα και εξατμισεις, για Domi δεν θα επαιρνα να εχω στοκ ουτε μια.
Οσοι εχουμε after εξατμιση στο Domi χωραμε σε ταξι και οι δυο ειμαστε και εδω μεσα.. :lol:

amyroukai
08/09/2015, 22:05
Είναι που είναι συλλεκτικά και μόνο για γνώστες ρε αγάπη και τα πουλάνε δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι πόσο. Όπως λέει και ένας στο car, ποιότητα χόντα πελάτες μου. πλερουά.

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 22:17
Είναι που είναι συλλεκτικά και μόνο για γνώστες ρε αγάπη και τα πουλάνε δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι πόσο. Όπως λέει και ένας στο car, ποιότητα χόντα πελάτες μου. πλερουά.

Eτσά ακριβως ειναι!! :D :ninja:


Παντως, περα απο την πλακα, τα δινουν αρκετα φθηνα και ειναι μια πολυ καλη και ελαφρως πιο δυνατη εναλλακτικη του χιλιοφορεμενου ΧΤ. Και ελαφρως πιο ταξιδιαρικη.

daz
08/09/2015, 22:21
Παντως, περα απο την πλακα, τα δινουν αρκετα φθηνα και ειναι μια πολυ καλη και ελαφρως πιο δυνατη εναλλακτικη του χιλιοφορεμενου ΧΤ. Και ελαφρως πιο ταξιδιαρικη.



Έλα τώρα, αυτά είναι λεπτομέρειες.

Είναι honda. Τέλος! :lol:

panos_zip
09/09/2015, 09:38
Πάντως αν ο πατρινός είναι ένας που πουλάει ανταλλακτικά και εξατμίσεις mivv καινούρια στο car.gr, ακόμα περιμένω ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ σιγαστήρα για το εδω και 8-9 μήνες πουλημένο μηχανάκι μου.
Ατάκα: Από δευτέρα περιμένω παραγγελία από Ιταλια και ο σιγαστήρας σου είναι μέσα!
Η παραγγελία έγινε σεπτεμβρη του 2014 και το μηχανάκι πουλήθηκε το γενάρη.

amyroukai
09/09/2015, 10:17
...

Αυτήν την συνέπεια επέδειξε και γνωστός αναρτησάς στην Αθήνα, ελατήριο από Δεκέμβρη ερχόταν κάθε βδομάδα ως τον Απρίλη, οπότε τελικώς έστειλαν από Αμερική σε 5 ημερολογιακές.
Τι έχουν τα έρημα και ψοφάνε;


Τέλος πάντων μην τον μαυρίζουμε τον μπόμπι, όλα καλά θα πάνε.

Gregor
09/09/2015, 10:42
Ρε 'σεις καλα κανετε και ανησυχειτε αλλα μηπως ειστε λιγο υπερβολικοι;;
Ποια η διαφορα με το να παραγγειλω κατι απο ενα μαγαζι, στην Αθηνα πχ, και να στειλω τα λεφτα μεσω τραπεζας για να μου το στειλει;;
Δεν την παρειγειλα απο πλανωδιο στην Ομονοια και του την προπληρωσα.. :lol:

Και προφανως δεν θα ειχε σε στοκ, εξατμιση ειδικη για το Dominator. Ποσα κυκλοφορουν;; Και 'γω αν ειχα μαγαζι και ειχα και εξατμισεις, για Domi δεν θα επαιρνα να εχω στοκ ουτε μια.
Οσοι εχουμε after εξατμιση στο Domi χωραμε σε ταξι και οι δυο ειμαστε και εδω μεσα.. :lol:

Έχω αγοράσει από τον συγκεκριμένο εξάτμιση για το Husqy (TE 610 ie) και είχα πληρώσει μέσο paypal (αχ καλές εποχές...) πριν 1μιση χρόνο περίπου. Μετά από 20 - 25 ημέρες (ήταν και το Πάσχα) το δέμα έφτασε σπίτι μου με courier σε πολύ κυριλέ συσκευασία ( τυλιγμένη μέσα σε ύφασμα και έτσι). Δεν νομίζω ότι έχεις να φοβηθείς τίποτε. Ακόμη, εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από την GPR. Είχα πάρει ολόσωμη σχεδόν από την κούρμπα της εξαγωγής και έπειτα. Μετά από αρκετή κακοποίηση σε δασικούς και λαγκάδια δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Bob_o_mastoras
09/09/2015, 13:49
Πάντως αν ο πατρινός είναι ένας που πουλάει ανταλλακτικά και εξατμίσεις mivv καινούρια στο car.gr, ακόμα περιμένω ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ σιγαστήρα για το εδω και 8-9 μήνες πουλημένο μηχανάκι μου.
Ατάκα: Από δευτέρα περιμένω παραγγελία από Ιταλια και ο σιγαστήρας σου είναι μέσα!
Η παραγγελία έγινε σεπτεμβρη του 2014 και το μηχανάκι πουλήθηκε το γενάρη.

Αν ειναι ο ιδιος και μου κανει τετοια κολπα παμε παρεα Πατρα! :evil:

Η συνεχεια θα ποσταριστει στο thread "πολεμικες τεχνες" :tooth::tooth: Χαντουκεεεεν!!!! 340847

vaska
09/09/2015, 14:12
Εγινε η παραγγελια! :D:D

Δειτε πως θα γινει το deal.. Επειδη προφανως o ανθρωπος δεν την ειχε στοκ για το "εμπορικοτατο" Dominator πρεπει να την παραγγειλει απο Ιταλια.
Οποτε μου ειπε θα μου στειλει με αντικαταβολη, δωρεαν, ενα φακελο με αποδειξη αγορας και λοιπα στοιχεια του καταστηματος (στην Πατρα ειναι), θα δωσω το ποσο στο courier, θα την παραγγειλει και μετα μου τη στελνει δωρεαν οπου ειμαι! Αυτο διοτι προφανως δεν θελει να τα βαλει απο την τσεπη του για να την παραγγειλει χωρις να ξερει και η GPR δεν του στελνει πια βερεσε λογω capital controls κλπ.
Καλη ξηγα και ειμαι καλυμενος και εγω και αυτος! Γενικοτερα μου εκανε καλη εντυπωση ο ανθρωπος που μιλησα.

Το κακο ειναι οτι θα κανει κανα 20ημερο περιπου μεχρι να την παραλαβω.. (να παραγγειλω απο τωρα και βαλβιδες εξαγωγης Ολντμαν;; :cry::lol:)

Αν μίλησες με τον Γιώργο, είναι λίρα εκατό, γκαραντί που λέτε και σεις τα Εγγλεζάκια. Ότι θες μου λες, είναι φίλος, γείτονας, βιοπαλαιστής και καλό παιδί. ααα και οι κάρες μας πάνε στο ίδιο σχολείο στην ίδια τάξη κλπ κλπ.
:beer:

Bob_o_mastoras
09/09/2015, 14:21
Αν μίλησες με τον Γιώργο, είναι λίρα εκατό, γκαραντί που λέτε και σεις τα Εγγλεζάκια. Ότι θες μου λες, είναι φίλος, γείτονας, βιοπαλαιστής και καλό παιδί. ααα και οι κάρες μας πάνε στο ίδιο σχολείο στην ίδια τάξη κλπ κλπ.
:beer:

Oooυυυφ!!!! Εφυγε ενα βαρος :)
Ναι ρε φιλε!!! Με το Γιωργο μιλησα και μου εδωσε ακριβως αυτη την εντυπωση!!!
Χιλια ευχαριστω ρε συ Βασκα!! :beer::beer:

vaska
09/09/2015, 14:34
Oooυυυφ!!!! Εφυγε ενα βαρος :)
Ναι ρε φιλε!!! Με το Γιωργο μιλησα και μου εδωσε ακριβως αυτη την εντυπωση!!!
Χιλια ευχαριστω ρε συ Βασκα!! :beer::beer:

Σου ξαναλέω ότι θες μου λες. Ακόμα κι αν θέλεις να τον βαρέσουμε, πάω μόνος μου και καθαρίζω.
:bawl:

Χωρίς πλάκα πάντως είναι εξαιρετικό παιδί και "δικός μας". Καβαλάει και γουστάρει και όσα χρόνια τον ξέρω δεν έχω ακούσει άσχημη για το άτομό του. Κι εγώ ότι ήθελα για το DR από κεβλάρινους δίσκους μέχρι τελικό, από εκεί τα πήρα.