PDA

View Full Version : ATV lifan 110cc δεν φορτίζει η μπαταρία



zPuls3
06/09/2015, 22:07
Καλησπέρα, όπως γράφω και στον τίτλο, έχω ένα ATV (κινέζικο) με μοτέρ Lifan 110cc και το πρόβλημα είναι ότι δεν φορτίζει η μπαταρία.

Ιστορικό :
Το ATV, το αγόρασα απο έναν φίλο μου με πρόβλημα στην καλωδίωση, επειδή δεν έβγαζα άκρη, έφτιαξα δική μου καλωδίωση με βάση κάποια σχέδια που βρήκα στο διαδίκτυο.
Πλέον λειτουργεί κανονικά εκτός απο την φόρτιση της μπαταρίας.

Μετά απο αναζητήσεις στο διαδίκτυο είδα ότι κυρίως ευθύνονται τα πηνία και ο ανορθωτής.

Τα πηνία είναι 2 και έχουν 4 καλώδια (Άσπρο, Κίτρινο, Μαύρο/Κόκκινο, Μπλέ/Μαύρο) σαν αυτό της φωτογραφίας :
340635

Μέχρι στιγμής έχω κάνει τα εξής :
1) Άλλαξα ανορθωτή αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
2) Μέτρησα τα καλώδια των πηνίων, το κίτρινο βγάζει 25-60v AC.
3) Το κόκκινο καλώδιο του ανορθωτή (που συνδέεται στην μπαταρία, είτε το έχω συνδεδεμένω, είτε όχι) χωρίς την μπαταρία βγάζει 3.40-8v DC (ανάλογα τις στροφές), με την μπαταρία 12.20-12.70 (ανάλογα τις στροφές και το πόσο καλά φορτισμένη είναι η μπαταρία).

Αν βγάλω τα καλώδια απο την μπαταρία, δεν σβήνει και μπορώ να ανάψω φώτα, αλάρμ κλπ χωρίς να επηρεαστεί η λειτουργία (στροφές κτλ).

Η καλωδίωση φτιάχτηκε με βάση το παρακάτω διάγραμμα :
340636

Δεν ξέρω τι άλλο να μπορεί να ευθύνεται για αυτό, θεωρώ οτι για να λειτουργεί χωρίς μπαταρία, δεν ευθύνεται το πηνίο και έχοντας αλλάξει ανορθωτή οτι ίσως κάτι να έχει γίνει λάθος στην καλωδίωση, σεβαστή κάθε άποψη/πρόταση (εκτός γάμου)!:nono:

toyar
07/09/2015, 05:12
τα πηνια σου φαινονται ενταξει
ο ανορθωτης ειναι γειωμένος;
οταν ανοιγεις διακοπτη δεχεται την ταση της μπαταριας;

zPuls3
07/09/2015, 09:30
τα πηνια σου φαινονται ενταξει
ο ανορθωτης ειναι γειωμένος;
οταν ανοιγεις διακοπτη δεχεται την ταση της μπαταριας;

Έχει καλώδιο γείωσης στην φίσα.
Όμως παρατήρησα ότι ο παλιός ανορθωτής, δεν έχει τρύπα για βίδωμα ενώ ο καινούργιος έχει.
Η αλήθεια είναι οτι δεν τον βίδωσα γιατί λόγω του καλωδίου που υπάρχει ήδη στην φίσα (γείωση), θεώρησα οτι δεν χρειάζεται και οτι είναι μόνο για το στερέωμα.

Ναι δέχεται την τάση της μπαταρίας και όταν λειτουργεί ο κινητήρας, τα volt από π.χ. 12.20 DC φτάνουν τα 12.50 DC.

Έχω μια απορία για τα πηνία, το ένα καλώδιο βγάζει ~40v AC ενώ το άλλο τίποτα, είναι φυσιολογικό ή πρέπει και το άλλο να βγάζει κάποια τάση;

Ο ανορθωτής είναι αυτός (ο παλιός γράφει SM12V LF0612G-3 L25, ο καινούργιος δεν γράφει τίποτα) :
340707

OldMan
07/09/2015, 12:30
Χρησιμοποίησε την γειωση μεσω βιδωματος...

zPuls3
07/09/2015, 21:55
Το γείωσα και δεν άλλαξε κάτι.

Το άσπρο καλώδιο που βγαίνει απο τα πηνία, πρέπει να έχει τάση; Αν ναι, πόση και σε τι κλίμακα (AC ή DC);

steliosp.
11/09/2015, 22:03
3) Το κόκκινο καλώδιο του ανορθωτή (που συνδέεται στην μπαταρία, είτε το έχω συνδεδεμένω, είτε όχι) χωρίς την μπαταρία βγάζει 3.40-8v DC (ανάλογα τις στροφές), με την μπαταρία 12.20-12.70 (ανάλογα τις στροφές και το πόσο καλά φορτισμένη είναι η μπαταρία).\


Στη β' περίπτωση που έχεις τη μπαταρία πάνω, μετράς τα volt της μπαταρίας και όχι έξοδο ανορθωτή για αυτό και είναι 12,50. Εφόσον λες πως αυξάνονται σύμφωνα με τις στροφές, τότε φορτίζει.

zPuls3
12/09/2015, 15:50
Στη β' περίπτωση που έχεις τη μπαταρία πάνω, μετράς τα volt της μπαταρίας και όχι έξοδο ανορθωτή για αυτό και είναι 12,50. Εφόσον λες πως αυξάνονται σύμφωνα με τις στροφές, τότε φορτίζει.

Όχι, λέω ότι μετράω το κόκκινο καλώδιο του ανορθωτή και είτε το έχω συνδέσει με την μπαταρία, είτε όχι και είτε υπάρχει μπαταρία είτε όχι, μου βγάζει τα ανάλογα volt.
Αλλά ακόμα και αν μετρήσω την μπαταρία, θα έπρεπε να βγάζει 13-14v DC (εκτός αν λειτουργεί διαφορετικά απο το αυτοκίνητο).

steliosp.
12/09/2015, 17:01
Αν ακουμπάς το + του πολυμέτρου στο κόκκινο καλώδιο του ανορθωτή,ενώ είναι συνδεδεμένη η μπαταρία στην άλλη άκρη του και γειώνεις το άλλο(-), τότε ουσιαστικά μετράς τη μπαταρία. Αυτό λέω απλά. Έχεις αυξομείωση των Volt σύμφωνα με τις στροφές του μοτέρ . Τα νούμερα είναι μικρά αλλά και η γεννήτρια είναι μικρή, σε πολλές στροφές (6000 πχ) τι νούμερο βλέπεις; Η μπαταρία σου σε τι κατάσταση είναι?