PDA

View Full Version : Cbr σε απόγνωση..



rixius
06/09/2015, 23:09
Kαλησπέρα σε όλους.
Όλα τα στραβά και ανάποδα συμβαίνουν συνήθως Σ/Κ που η αγορά υπολειτουργεί, φαντάζομαι το έχετε παρατηρήσει :(

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος και περιεκτικός.
Παράγγειλα μανιτάρια την παρασκευή για το cbr και είπα να προετοιμάσω το έδαφος για το βίδωμα.. καθώς λοιπόν άνοιξα το δεξί φαιρινγκ 340641

Λάδια! ξεραμένα βρώμικα και υπέροχα.

. 340642
Μόλις συνήλθα απο το σοκ έκατσα και καθάρισα τα πάντα για να βρω την διαρροη...
Μετά απο μια ωριαία βόλτα γυρω στα 20km.. κοιτάω πάλι και βλέπω λίγα δάκρυα στο πλαστικό κάλυμμα που φαίνεται στις φωτό και στον τεντωτήρα..

Υπερχείλιση? ρωγμή? καμια ιδέα?

daz
06/09/2015, 23:17
Καθάρισέ τα και άστο να δουλέψει στατικά για μη στα στέλνει ο αέρας παντού και να δεις από που βγάζει.

Έχεις αλλάξει τεντωτήρα?

Είναι εκεί κοντά κανένα καπάκι απ' αυτά με την ελαστική τσιμούχα που το βγάζεις για να ρυθμίσεις βαλβίδες?

Bob_o_mastoras
06/09/2015, 23:24
Aμα ειναι σε απογνωση το δικο σου CBR τι να πει και του Dalton ρε φιλε;;;

Κατα τα αλλα κανε αυτο που λεει ο daz.

Dalt0n
06/09/2015, 23:49
Aμα ειναι σε απογνωση το δικο σου CBR τι να πει και του Dalton ρε φιλε;;;

Κατα τα αλλα κανε αυτο που λεει ο daz.

:cry: :cry: :cry:

Bob_o_mastoras
07/09/2015, 00:02
:cry: :cry: :cry:

Eδω εισαι ρε θηριο;;; :D

:beer:

rixius
07/09/2015, 01:02
3 Εβδομάδες το έχω το μηχανάκι... Πρέπει να ρωτήσω για τον τεντωτήρα. :confused:

Το καθάρισα ξανά πριν λίγο και το έβαλα μπροστά... Το έσβησα και έριξα ξανά μια ματιά,, βρήκα λίγη ποσότητα στο πλαστικό κάλυμα που φαίνεται στην φωτο 1 όχι απο την εσωτερική που ειναι ο τεντωτηρας αλλα απ'έξω.
Σαν κάτι να σταζει απο το τεπόζιτο, ίσως σωληνάκι αναθυμιάσεων?? ιδέα δεν έχω.... Κοίταξα τα λάδια και μου φάνηκαν μπόλικα (στην γραμμή του max)..
Γενικότερα δεν εχω δει ποτέ λαμπάκι, χρωματιστό καπνό κλπ.

Y.Γ Να υποθέσω ο dalton έχει κάτι σοβαρότερο (εγω μπορεί να αγχώνομαι για ανοησίες)...Τα περαστικά μου.;)

Bob_o_mastoras
07/09/2015, 01:06
Y.Γ Να υποθέσω ο dalton έχει κάτι σοβαρότερο (εγω μπορεί να αγχώνομαι για ανοησίες)...Τα περαστικά μου.;)

Mην τα ρωτας... :lol::lol::lol::lol:
Αλλα ας αφησουμε τον κυριο Dalton γιατι θα βγει πολυ off-topic το θεμα εδω..
Μπορεις να ψαξεις τα θεματα που εχει ανοιξει για να παρεις μια ιδεα.. :D

GiorgosLa
07/09/2015, 07:11
Mην τα ρωτας... :lol::lol::lol::lol:
Αλλα ας αφησουμε τον κυριο Dalton γιατι θα βγει πολυ off-topic το θεμα εδω..
Μπορεις να ψαξεις τα θεματα που εχει ανοιξει για να παρεις μια ιδεα.. :D

Καλά είναι, μέχρι να φτιάξει το μηχανάκι, να ΜΗΝ πάρει καμία ιδέα από κει. :D

GFawkes
07/09/2015, 07:46
Aμα ειναι σε απογνωση το δικο σου CBR τι να πει και του Dalton ρε φιλε;;;

Κατα τα αλλα κανε αυτο που λεει ο daz.


Tραγουδαει Metallica - One

https://www.youtube.com/watch?v=EzgGTTtR0kc

"You are killing me, over and over again....."

daz
07/09/2015, 17:43
3 Εβδομάδες το έχω το μηχανάκι... Πρέπει να ρωτήσω για τον τεντωτήρα. :confused:

Το καθάρισα ξανά πριν λίγο και το έβαλα μπροστά... Το έσβησα και έριξα ξανά μια ματιά,, βρήκα λίγη ποσότητα στο πλαστικό κάλυμα που φαίνεται στην φωτο 1 όχι απο την εσωτερική που ειναι ο τεντωτηρας αλλα απ'έξω.
Σαν κάτι να σταζει απο το τεπόζιτο, ίσως σωληνάκι αναθυμιάσεων?? ιδέα δεν έχω.... Κοίταξα τα λάδια και μου φάνηκαν μπόλικα (στην γραμμή του max)..
Γενικότερα δεν εχω δει ποτέ λαμπάκι, χρωματιστό καπνό κλπ.

Y.Γ Να υποθέσω ο dalton έχει κάτι σοβαρότερο (εγω μπορεί να αγχώνομαι για ανοησίες)...Τα περαστικά μου.;)

Που έχει το breather το μηχανάκι σου ρε φιλε? (είναι αυτό για την αναπνοή του κινητήρα που ανεβάζει τις αναθυμιάσεις που λες και 'συ.)
Δες αν
1 λείπει το σωληνάκι (αυτό που πάει κάτω απ' τη μηχανή)
2 αν έχει κοπεί κάπου
3 αν έχει γεμίσει. Το σωληνάκι αυτό είναι ταπωμένο στο κάτω μέρος και που και που το αδειάζουμε αν χρειάζεται. Αν γεμισει και δεν το καλάβεις τα λάδια θα φτάσουν στο φίλτρο αέρος. Αν στην αλλαγή σου έβαλαν περισσότερο λάδι μπορεί να σου ανέβασε κάτι τις παραπάνω. Σε κανονικές συνθήκες δεν θα βλέπεις παρά ελάχιστο λαδακι μέσα σε αυτό το σωληνάκι.

Επίσης, αφού έχεις το μηχανάκι λίγο καιρό, δες σε τι κατάσταση είναι το φίλτρο αέρος. Βγάλε τη σέλα, σήκωσε το τεπόζιτο και θα δεις το φίλτρο. Στα cbr νομίζω ότι το τεπόζιτο βρίσκεται κάτω απ' το "κάλυμα" που βλέπεις εξωτερικά και το οποίο αφαιρείται με 4 αλενόβιδες. Η σέλα θέλει μόνο ένα κατσαβιδάκι σταυρό. Το ρεζερβουάρ μη το βγάλεις συνήθως το λύνεις από μπροστά και το σηκώνεις. Τα gixer έχουν στην εργαλειοθήκη και ένα μεταλλικό βραχίονα για να το στηρίζεις (για τα cbr δεν ξέρω). Από κάτω είναι το φίλτρο.

Από εκεί τώρα θα έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για το τι συμβαίνει και από που προέρχονται τα λάδια. Το breahter πρέπει να είναι εκεί παραδίπλα, ακολούθησε το σωληνάκι από κάτω αν υπάρχει (το πιο χοντρό).

rixius
07/09/2015, 22:48
Που έχει το breather το μηχανάκι σου ρε φιλε? (είναι αυτό για την αναπνοή του κινητήρα που ανεβάζει τις αναθυμιάσεις που λες και 'συ.)
Δες αν
1 λείπει το σωληνάκι (αυτό που πάει κάτω απ' τη μηχανή)
2 αν έχει κοπεί κάπου
3 αν έχει γεμίσει. Το σωληνάκι αυτό είναι ταπωμένο στο κάτω μέρος και που και που το αδειάζουμε αν χρειάζεται. Αν γεμισει και δεν το καλάβεις τα λάδια θα φτάσουν στο φίλτρο αέρος. Αν στην αλλαγή σου έβαλαν περισσότερο λάδι μπορεί να σου ανέβασε κάτι τις παραπάνω. Σε κανονικές συνθήκες δεν θα βλέπεις παρά ελάχιστο λαδακι μέσα σε αυτό το σωληνάκι.

Επίσης, αφού έχεις το μηχανάκι λίγο καιρό, δες σε τι κατάσταση είναι το φίλτρο αέρος. Βγάλε τη σέλα, σήκωσε το τεπόζιτο και θα δεις το φίλτρο. Στα cbr νομίζω ότι το τεπόζιτο βρίσκεται κάτω απ' το "κάλυμα" που βλέπεις εξωτερικά και το οποίο αφαιρείται με 4 αλενόβιδες. Η σέλα θέλει μόνο ένα κατσαβιδάκι σταυρό. Το ρεζερβουάρ μη το βγάλεις συνήθως το λύνεις από μπροστά και το σηκώνεις. Τα gixer έχουν στην εργαλειοθήκη και ένα μεταλλικό βραχίονα για να το στηρίζεις (για τα cbr δεν ξέρω). Από κάτω είναι το φίλτρο.

Από εκεί τώρα θα έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για το τι συμβαίνει και από που προέρχονται τα λάδια. Το breahter πρέπει να είναι εκεί παραδίπλα, ακολούθησε το σωληνάκι από κάτω αν υπάρχει (το πιο χοντρό).

Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες,, αύριο πρωί έχει χειρουργίο. :).. Ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβαρό γιατί κοντεύω ήδη να πάθω εγκεφαλικό... Εχω λύσει πρόσφατα ενα αλλο cbr για αλλαγή ενδύματος αλλα δεν φρόντισα ο μ....ς να ρίξω μια ματιά που βρίσκονται τα ενδότερα ωστε να εχω μια γνώση παραπάνω.