PDA

View Full Version : XT600E ή TT600R για καθημερινή χρήση?



cpalaze
07/09/2015, 13:07
Ως νέο μέλος καλησπερίζω και χαιρετώ θερμά την όμορφη παρέα! :wave2:

Ας μου συγχωρηθεί το οτι ανοίγω ένα θέμα που πιθανότατα έχει συζητηθεί και αναλυθεί εκτενώς στο παρελθόν, όμως θεωρώ ότι ο κάθε αναβάτης έχει τις δικιές του ανάγκες και προτιμήσεις κι έτσι σε κάθε περίπτωση μπορεί να ανταλλάξουμε διαφορετικές πληροφορίες και αποκομίσουμε κάτι καινούριο. Παρ' όλα αυτά, αν το θέμα κριθεί ακατάλληλο ας διαγραφεί. Ευχαριστώ!

Χωρίς να πλατιάζω περαιτέρω, περνώ στο κυρίως θέμα!
Αλλάζω μοτοσυκλέτα. Πουλάω το honda steed και με ενδιαφέρει κυρίως το XT600 (2000-2003 μοντέλο), έχοντας παράλληλα υπ’ όψιν και εναλλακτικές όπως το TT600R ή το BMW650 Funduro. Κεφάλαιο 2.300 μέγιστο. Αναφέρω οτι είμαι κάτοχος διπλώματος Α2, καβαλάω δηλαδή μέχρι 30kw (46.9bhp) και 0.2kw/kg.

Χρήση:
-Χειμώνα καλοκαίρι καθημερινά
-Σπίτι - σχολή - σπίτι (50km, 70εντός/30εκτός)
-Μικρές μετακινήσεις εντός
-Μικρές εξορμήσεις τα σκ, 150km max κυρίως σε άσφαλτο

Προτιμήσεις:
-Να μπορώ να πατήσω χώμα (Χαλαρές διαδρομές, όχι heavy enduro)
-Να είναι σχετικά άνετο (κυρίως για τη μέση) για αυτές τις λίγες ώρες χρήσης (όσο άνετο μπορεί να είναι ένα dual sport)
-Να μπορώ να ανεβάσω συνεπιβάτη για μικρές αποστάσεις
-Να μην το πληγώνουν οι κακοτεχνίες των δρόμων, όπως το χαμηλοκάβαλο το τσοπεράκι μου. Μιλάμε για τα ελληνικά δεδομένα! :mad:

Το XT ξέρω οτι είναι ιδανικό για αυτή τη χρήση. Η απορία μου έγκειται κυρίως στην εναλλακτική του TTR καθώς και στο θέμα στάση οδήγησης.

1) Ποιες διαφορές θα δω ανάμεσα στο XT600 και στο TT600R. Όχι τόσο μηχανικά ή σε εξοπλισμό, αλλά στο πως αυτό μεταφράζεται πρακτικά στην καθημερινότητα, πχ. σε άνεση, κατανάλωση, service, συμπεριφορά, αυτονομία. Θα βρω σήμερα τόσα ανταλλακτικά για το TTR όσα για το XT? Μπορώ να βάλω στο TTR κάποια extra όπως πλαϊνές τσάντες, ανεμοθώρακα, ανατομική σέλα (εδώ γελάμε.. απλώς λέω :p ), aftermarket μάσκα, φτερά κλπ..? Μανιβέλα και καθημερινή χρήση εντός? (σχόλια-εμπειρίες). Ακόμα, τι προβλήματα έχει βγάλει το TTR που δεν έχει παρουσιάσει το XT?

2) Επίσης, επειδή έχω τραυματική εμπειρία με την πίσω ανάρτηση και διπλό άτομο στο chopper με monoshock, δίνω ιδιαίτερη έμφαση σε αυτό.. Τα σηκώνουν τα 190 κιλά? (Σημειώνω οτι από μόνος μου ζυγίζω 100 κιλά) Δεν ανεβάζω κάθε μέρα δεύτερο άτομο, αλλά όταν χρειαστεί δε θέλω να ζορίσω το μηχανάκι. Τι επιλογές έχω για την πίσω ανάρτηση σε XT και TTR? (επισκευή/ανακατασκευή μανίσιας, aftermarket ανάρτηση, ρυθμιζόμενη κλπ και το κόστος αντίστοιχα).

3) Και τέλος, κατά πόσο ενδείκνυται ή αντενδείκνυται για τη μέση και την πλάτη η στάση οδήγησης των εν λόγω μοτοσυκλετών?

Υ.Γ. Δεν αποκλείω άλλα μοντέλα, χωρίς να παρεκκλίνω πολύ από την κατηγορία on/off. Σημαντικός παράγοντας η κατανάλωση και το κόστος συντήρησης (Α2 δίπλωμα πάντα).

Ευχαριστώ!!

Bob_o_mastoras
07/09/2015, 14:52
Καλως ηρθες! :beer:

Ημουν κατοχος και των δυο μοτοσυκλετων.

Το ΧΤ ειναι πιο ανετο για τον οδηγο και πολυ πιο ανετο για τον συνεπιβατη. Εχει ελαφρως μικροτερη καταναλωση και μεγαλυτερο ρεζερβουαρ αρα μεγαλυτερη αυτονομια απο το TTR. Ειναι πολυ περισσοτερο ενα καθημερινο commuter απο το ΤΤR. Εχει μπαταρια και μιζα, δυνατοτερα φωτα, χαμηλοτερο υψος, φαρδυτερη σελα, πιο ησυχη εξατμιση (τουλαχιστον η μαμα), πιο μαλακες και ενδοτικες αναρτησεις που το καθιστουν πιο ανετο σε ανωμαλιες του οδοστρωματος, αλλη κλιμακωση στο κιβωτιο και διαφορες αλλες λεπτομερειες που συμβαλουν στην ανεση.

Το ΤΤR απο την αλλη εχει αλλη φιλοσοφια. Εχει πιο δυνατο μοτερ (απο το ΧΤ '89) με λιγα περισσοτερα αλογα και καλυτερη ροπη. Εχει αλλο καλυτερο και πιο ανθεκτικο πλαισιο, αλουμινενιο πιο ανθεκτικο ψαλιδι, στιβαρο πηρουνι με καλαμια μεγαλυτερης διατομης (46mm) της Paioli με ρυθμισεις αποσβεσης συμπιεσης και επαναφορας, ρυθμιζομενο πισω αμορτισερ της Ohlins, εχει πολλα εξαρτηματα απο αλουμινιο για μειωση βαρους, φαρδυτερα μαρσπιε, ελαφρυτερα και πιο ανθεκτικα κεντρα τροχων, απουσια μπαταριας και μιζας, πιο ευκολα στο λυσιμο πλαστικα και σελα, πλαστικο τεποζιτο που δεν κλειδωνει η ταπα του κλπ κλπ.
Ολα αυτα το κανουν πολυ ελαφρυτερο του ΧΤ (καλα, οχι και παααααρα πολυ :p) και με σημαντικα καλυτερη οδικη συμπεριφορα στο δρομο αλλα και στο χωμα. Παταει καλυτερα και στριβει πολυ καλυτερα και εμπνεοντας μεγαλυτερη σιγουρια απο το ΧΤ. Επισης εχει πιο επιθετικη και off-road θεση οδηγησης.

Το μεγαλυτερο μειονεκτημα του ομως για καθημερινη χρηση και μετακινηση στην πολη ειναι η μανιβελα του. Αν την μαθεις ειναι σχετικα ευκολη και παιρνει μπροστα ανετοτατα αν ειναι καλορυθμισμενο. Μεχρι να την μαθεις ομως πολυ πιθανον να σε δυσκολεψει. Και σιγουρα ειναι ενα μειον οτι θα τραβας μανιβελιες καθε φορα για να το βαλεις μπρος.

Tα σερβις τους και το κοστος αυτων ειναι τα ιδια και μπορεις να βρεις εξ ισου ευκολα ανταλακτικα και για τα δυο.
Απο αξιοπιστια ειναι σκυλια και τα δυο με το TTR να θελει λιγο προσοχη στο σαζμαν.

Μπορεις να βαλεις στο TTR οτι εξτρα μπορεις να φανταστεις. Ειδικα σε μασκες και φτερα υπαρχει πληθωρα επιλογων. Για να βαλεις ανεμοθωρακα θα χρειαστεις αλλο μασκακι παντως.

Επισης σε αναρτησεις πισω εχεις πληθωρα επιλογων. Το TTR δεν χρειαζεται βεβαια γιατι η δικια του ειναι ηδη μια χαρα και με ενα ελατηριο προσαρμοσμενο στο βαρος σου και τις αναγκες σου θα εισαι φουλ κομπλε. Επισης ειναι πληρως επισκευασιμη.
Στο ΧΤ θα πρεπει να ψαχτεις γιατι με 190 κιλα επανω θα μοιαζει με το steed! :lol:

Για την μεση και την πλατη η ορθια θεση οδηγησης και των δυο ειναι μια χαρα με το ΧΤ να ειναι πιο φιλικο για τη μεση οντας πιο μαλακο.



Η γνωμη μου λοιπον ειναι οτι αν το χωμα που θες να πατας ειναι δασικοι χωματοδρομοι αντε και καμια φλαταδουρα παρε το ΧΤ. Θα σε καλυψει πληρως.
Αν θες κατι περισσοτερο στο χωμα και ισως και λιγο μεγαλυτερο fun factor στην οδηγηση το TTR αλλα με κοστος την ανεση σου (ειδικα στο θεμα της μανιβελας)

toyar
07/09/2015, 15:04
xt.......
γιατι θα βρεις πολλα σε καλη κατασταση κι οταν θελησεις να το αλλαξεις θα φυγει σε μια μερα
το ΤΤ ειναι καλυτερο αλλα θα το παρεις απο καγκουρα και οταν θελησεις να το δωσεις θα πρεπει να ξαναβρεις καγκουρα για να το παρει:D

cpalaze
07/09/2015, 17:47
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση και ολοκληρωμένη απάντηση φίλε μου, και κυρίως για το χρόνο σου. Ήσουν κατατοπιστικότατος. Μετά απο αυτές τις πληροφορίες νομίζω κλίνω λίγο περισσότερο προς το XT. Θα ψάξω να μάθω τι παίζει και με την ανάρτηση. Θα τα πάω μια βόλτα και τα 2 προτού προβώ σε αγορά.

χμμ.. αν και για κάποιο λόγο το TTR το βρίσκω πιο γοητευτικό και ερωτεύσιμο! (...πιο αλήτικο!) :evil:

cpalaze
07/09/2015, 17:49
Το βρίσκω πολύ λογικό αυτό που λες, χωρίς όμως να θεωρώ πως είναι και κανόνας. Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν αυτή τη στιγμή προς πώληση και ΧΤ και TTR που είναι σα καινούρια. (2 περιπτώσεις μάλιστα μόνο τις ζελατίνες απ΄το κατάστημα που δεν έχουν :ρ) Πάντως ότι και να πάρω προτίθεμαι να το κρατήσω για αρκετό καιρό! :D

yiannis172
07/09/2015, 22:28
Εγω αν και καθολου φαν των BMW,προτεινω Funduro γιατι:
-Eιναι πιο ''σοβαρο''
-Εχει ενα ασπαστο και αρκετα δυνατο για το χαρακτηρα του μοτερ
-Εχει καλυτερα περιφερειακα-φρενα απο τα δυο αυτα Yamaha
-Κανει ταξιδι που δε καταλαβαινεις οτι ειναι μονοκυλινδρο
-Εχει τιμες χωμα
-Ειναι λιγοτερο σουπα απο ενα XT
και αλλα που μπορουν να γραψουν και αρκετοι κατοχοι

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 00:13
Εγω αν και καθολου φαν των BMW,προτεινω Funduro γιατι:
-Eιναι πιο ''σοβαρο''
-Εχει ενα ασπαστο και αρκετα δυνατο για το χαρακτηρα του μοτερ
-Εχει καλυτερα περιφερειακα-φρενα απο τα δυο αυτα Yamaha
-Κανει ταξιδι που δε καταλαβαινεις οτι ειναι μονοκυλινδρο
-Εχει τιμες χωμα
-Ειναι λιγοτερο σουπα απο ενα XT
και αλλα που μπορουν να γραψουν και αρκετοι κατοχοι

-Eιναι πιο ''σοβαρο''
Ειναι. Αλλα αυτο δεν ειναι απαραιτητα καλο. Αναλογα την ηλικια.


-Εχει ενα ασπαστο και αρκετα δυνατο για το χαρακτηρα του μοτερ
Εχει αλλα η δυναμη του φαινεται μονο ισως στα ταξιδια. Κατα τα αλλα λογω βαρους ή και γραναζωματος ειναι πολυ πιο ηρεμο απο ενα TTR. Σαν ενα "μαμα" ΧΤ.


-Εχει καλυτερα περιφερειακα-φρενα απο τα δυο αυτα Yamaha
Σε καμια περιπτωση απο του TTR (Brembo, Ohlins, Paioli, ιταλικο πλαισιο αλουμινενιο ψαλιδι και μαμα πλαστικα Acerbis). Προφανως απο του ΧΤ.


-Κανει ταξιδι που δε καταλαβαινεις οτι ειναι μονοκυλινδρο
Μαλλον θα ισχυει (δεν εχω κανει ταξιδι μαζι του αλλα το λενε ολοι). Δεν εχει κραδασμους, ειναι τερμα ανετο.. Λογικο


-Εχει τιμες χωμα
Ισχυει.


-Ειναι λιγοτερο σουπα απο ενα XT
Τα παντα ειναι λιγοτερο σουπα απο ενα ΧΤ! :lol:

Untouchable
08/09/2015, 00:16
Αυτό το " σαν καινούρια " ακούγετε καλό!!!
Πριν καταλήξεις, πάρε μαζί σου κάποιον που ξέρει το εστί xt, γιατί οι εκπλήξεις μετά δεν είναι ότι καλύτερο
Προσωπικα κάτοχος xt 2003, θα έλεγα οτι ξόδεψα χρόνο και χρήμα για να το κάνω μηχανάκι, αλλά δεν με απογοήτευσε ποτέ.
Κολητός φίλος έχει το ΤΤ. Οτι λένε και τα παιδιά παραπάνω, συμφωνώ απόλυτα, αλλά γούστα είναι αυτα.
Όσον αφορά τη μανιβέλα, δεν είναι τίποτα - θα την μάθεις και θα σου φένετε απλή καθηνερινή ρουτίνα.

Ενα κλικ παραπάνω και πας σε ΤΤ, η μένεις στο all time fun XT.

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 00:47
Επισης υπαρχει και η μεση λυση του παλιου ΤΤ600 με τα upside down και τη μιζα. ;)

daz
08/09/2015, 00:55
all time fun XT.

Φίλε εδώ τα χαλάμε! Μήπως ήθελες να γράψεις all time classic? :D

daz
08/09/2015, 00:57
χμμ.. αν και για κάποιο λόγο το TTR το βρίσκω πιο γοητευτικό και ερωτεύσιμο! (...πιο αλήτικο!) :evil:

Τέλος!
Οτιδήποτε άλλο θα είναι χάσιμο χρόνου.

cpalaze
08/09/2015, 02:37
Χαχα.. ωραίος!!
Δυστυχώς όμως πρέπει να συνυπολογίσω και το κομμάτι της πρακτικότητας, καταπνίγοντας τον ενθουσιασμό και τα όποια τυχόν απωθημένα συναισθήματα και πάθη της δόλιας καρδιάς! :lol: Και με το τσοπεράκι που έχω είμαι ερωτευμένος και ψιλολυπάμει που το δίνω. (βλ. χαμηλή ανάρτηση και ελληνικοί δρόμοι :a30: ). Θα ψαχτώ λίγο ακόμα, δεν έχω καταλήξει.

Anyway έχω βρει 2 (εκ πρώτης όψεως τουλάχιστον) καλές περιπτώσεις. Μία XT και μία TTR. Τα μηχανάκια απ' ότι φαίνεται τα είχαν στο σαλόνι. Επειδή δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται να κοινοποιήσω συνδέσμους αγγελιών του car(dot)gr, παραθέτω τους αριθμούς των αντίστοιχων αγγελιών:
-XT: 6854083
-TTR: 6852171
Θα πρέπει σίγουρα να τις δει κάποιος από κοντά, όμως μια πρώτη εικόνα είναι μια πρώτη άποψη..

Καλώς εχόντων των πραγμάτων πουλάω το δικό μου μεθαύριο και από σκ ψάχνομαι για άμεση αντικατάσταση! :cool:

yiannis172
08/09/2015, 03:16
Επισης υπαρχει και η μεση λυση του παλιου ΤΤ600 με τα upside down και τη μιζα. ;)

:a013:
Το μονο γιαπωνεζικο ψευδοεντουρο που θα επαιρνα....πολυ πιο ομορφο εμφανισιακα απο το R και πιο αλητικο επισης....

Λευκάδιος
08/09/2015, 06:28
Επισης υπαρχει και η μεση λυση του παλιου ΤΤ600 με τα upside down και τη μιζα. ;)
Υπάρχουν(λίγα όμως) και τα τελευταία ΤΤR600RE που σε σχέση με τα TTR600 έχουν μίζα,σχέσεις κιβωτίου ταχυτήτων απο XT,μικρότερες διαδρομές αναρτήσεων(με λιγότερες ρυθμίσεις),sachs αντί ohlins,μικροτερη ιπποδύναμη αλλά μεγαλύτερη τελική(λόγο μετάδοσης.).
340770

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 12:48
Υπάρχουν(λίγα όμως) και τα τελευταία ΤΤR600RE που σε σχέση με τα TTR600 έχουν μίζα,σχέσεις κιβωτίου ταχυτήτων απο XT,μικρότερες διαδρομές αναρτήσεων(με λιγότερες ρυθμίσεις),sachs αντί ohlins,μικροτερη ιπποδύναμη αλλά μεγαλύτερη τελική(λόγο μετάδοσης.).
340770

Nαι, δικιο εχεις αλλα δεν το προτεινα, πρωτον διοτι αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει κανενα προς πωληση και δευτερον τα ζητανε και ακριβα.
Επαιζε ενα στη Σαλαμινα εδω και 2 χρονια που, ναι μεν ηταν οντως πενα (με κουστουμι '98) αλλα το ζηταγε μια 3 και μια 3,5 χιλιαδες.. :cry::cry: Και ενα στη Χαλκιδικη στα 3, που μαλλον δωθηκε και αυτο.

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 12:58
To ΤΤR που παρεθεσες πρεπει να εχει το Sachs αμορτισερ απο το RE του '04 που λεει ο Λευκαδιος πιο πανω. Λειπει το δοχειο αζωτου του μαμα Ohlins που βρισκεται διπλα απο τη μανιβελα στη πλαινη δοκο του πλαισιου.
Αν ενδιαφερθεις να το παρεις ρωτα τον οπωσδηποτε γιατι το αλλαξε μιας και το Ohlins ειναι επισκευασιμο και καλυτερο αρα δεν υπαρχει λογος αλλαγης.

BLiTzER
08/09/2015, 13:16
Είχα ένα ΧΤ600 για 1-1.5 χρόνο. Το πούλησα ακριβότερα απ'όσο το πήρα, ένα 24ωρο αφού έβαλα την αγγελία. Μάλιστα είχα τόσα πολλά τηλεφωνήματα με το που μπήκε, που ανέβασα την τιμή 200€ μέσα στην 1η ώρα :P

Λευκάδιος
08/09/2015, 13:42
Nαι, δικιο εχεις αλλα δεν το προτεινα, πρωτον διοτι αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει κανενα προς πωληση και δευτερον τα ζητανε και ακριβα.
Επαιζε ενα στη Σαλαμινα εδω και 2 χρονια που, ναι μεν ηταν οντως πενα (με κουστουμι '98) αλλα το ζηταγε μια 3 και μια 3,5 χιλιαδες.. :cry::cry: Και ενα στη Χαλκιδικη στα 3, που μαλλον δωθηκε και αυτο.

Στο παρελθόν έχω πετύχει και με 2500-2700.Αυτο στην Σαλαμίνα νόμιζα ότι ήταν μετατροπη σε μίζα,είχε και ανάποδο πηρουνι αν θυμάμαι καλά


To ΤΤR που παρεθεσες πρεπει να εχει το Sachs αμορτισερ απο το RE του '04 που λεει ο Λευκαδιος πιο πανω. Λειπει το δοχειο αζωτου του μαμα Ohlins που βρισκεται διπλα απο τη μανιβελα στη πλαινη δοκο του πλαισιου.
Αν ενδιαφερθεις να το παρεις ρωτα τον οπωσδηποτε γιατι το αλλαξε μιας και το Ohlins ειναι επισκευασιμο και καλυτερο αρα δεν υπαρχει λογος αλλαγης.

Βλέπω πολύ κάτω και τις τιμονοπλακες,ισως το άλλαξε με το sachs για να κοντύνει και πίσω.

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 13:58
Στο παρελθόν έχω πετύχει και με 2500-2700.Αυτο στην Σαλαμίνα νόμιζα ότι ήταν μετατροπη σε μίζα,είχε και ανάποδο πηρουνι αν θυμάμαι καλά



Βλέπω πολύ κάτω και τις τιμονοπλακες,ισως το άλλαξε με το sachs για να κοντύνει και πίσω.


Οχι, δεν ηταν μετατροπη. Ηταν το RE απλα για αισθητικους λογους ειχε αλλαξει το κοστουμι (καλα εκανε κατ εμε, το '98 ηταν το πιο ομορφο, το μπλε το αμεσως επομενο πιο ομορφο).
Στην αρχη το ειχε με τα μαμα καλαμια. Μετα απο κανα χρονο εβαλε αναποδα απο WR 450 και εδινε και ζαντολαστιχα motard μαζι (και μαζι και τα μαμα καλαμια)
Μερακληδικο ηταν, το εβλεπα συχνα πυκνα.. :)

daz
08/09/2015, 14:53
Το ΤΤ ήταν και γμ τα εργαλεία.

Ανάμεσα στα δυο, ΤΤ δαγκωτό. Sorry δεν μπορώ να γράψω άλλα, όσα παρέλειψα, εννοούνται. :D

MG-KTiNoS
08/09/2015, 15:18
Αν θες να κάνεις τη δουλειά σου κάθε μέρα, χωρίς να βάζεις το χέρι στη τΖέπη πολύ. Πάρε ΧΤ. Από το 99 το έχω και έχω μείνει 1 φορά (από μπαταρία) και μια από κομπλερ μίζας.
Ούτε μια λαμπα πέρα απ αυτά !
Αν θες μηχανάκι να κάνει τη γκαβ... σου πάρε το άλλο.

Bob_o_mastoras
08/09/2015, 15:37
Αν θες να κάνεις τη δουλειά σου κάθε μέρα, χωρίς να βάζεις το χέρι στη τΖέπη πολύ. Πάρε ΧΤ. Από το 99 το έχω και έχω μείνει 1 φορά (από μπαταρία) και μια από κομπλερ μίζας.
Ούτε μια λαμπα πέρα απ αυτά !
Αν θες μηχανάκι να κάνει τη γκαβ... σου πάρε το άλλο.

Αρα αβιαστα καταληγουμε στο συμπερασμα οτι αν ειχες TTR δεν θα ειχες μεινει καμια φορα! :D:D

MG-KTiNoS
08/09/2015, 22:49
Αρα αβιαστα καταληγουμε στο συμπερασμα οτι αν ειχες TTR δεν θα ειχες μεινει καμια φορα! :D:D

τα ΤΤ ήταν πιο ζημιάρικα γενικά από τα ΧΤ αλλά ίσως είναι και ο τρόπος που οδηγείς το ένα και το άλλο.
Με το ΤΤ δεν νομίζω να πας πατ πατ πρωί στη δουλειά...
Με σούζα θα πας.
Οπότε...
:D

Untouchable
13/09/2015, 09:13
Ax αυτο το "πατ πατ" και το πρωι στην δουλεια!!!
Με το φίλο που έλεγα στον προηγούμενο ποστ με το TT...
Ο γράφων είναι μιζάτος XT, o φίλος ΤΤ belgarda MαΝιΒέΛα. Ο ένας καπνίζει και πίνει καφέ (τσοκ και μίζα πρωινή), ο άλλος (τσοκ και μαιβέλα πρωινή).
Μετά και οι 2 πατ πατ πατ........πατ!
Παρεμπιπτόντως να πω οτι το TT είναι για πούλημα λόγο οτι θέλει να αλάξει κατηγορία. Δες το στο Car, με αριθμό 6816825.