PDA

View Full Version : Πρόβλημα με Honda Scoopy 50 πενηντάρι αυτόματο



chr1s_86
07/09/2015, 13:24
Έχει χάσει παρα πολύ γκάζι, και η κυριότερη ένδειξη (κατ'εμε) είναι το μπουζί: εχει ασύμμετρο χρώμα, το μισό ειναι άσπρο και το άλλο μισό μαύρο με επικαθήσεις!

Επίσης ολο το σπείρωμα έχει λάδι.

Έχει συμπίεση οκ, φιλτρο-Carb οκ, και δοκίμασα καινούρια εξάτμιση και είχα αμυδρή βελτίωση.

Καμιά ιδεα για τι άλλο να κοιτάξουμε ;;

Thanks !

:beer:

toyar
07/09/2015, 15:11
φιλτροκουτι-φιλτρο αερα στη θεση τους κουμπωμενα σωστα;
αντλια μιξης δουλευει σωστα ή μηπως το μπουκωνει στο λαδι;

chr1s_86
07/09/2015, 22:06
Ναι, φιλτροκούτι-φίλτρο είναι σωστά.

Για τη μίξη κάναμε premix 3% ακυρώνοντας την πάροχη της αντλίας στο καρμπ και δεν άλλαξε τίποτα...

toyar
07/09/2015, 22:11
υδροψυκτο ειναι αυτο;

chr1s_86
07/09/2015, 22:44
Όχι, αερόψυκτο είναι...

toyar
08/09/2015, 06:08
γιατι το μπουζι ειχε λαδι στο σπειρωμα;
λαθος σφιξιμο;το σπειρωμα της κεφαλης ειναι οκ;

OldMan
08/09/2015, 13:31
Λαδωμενο σπείρωμα.. απωλεια ισχύος... μονόπατα βρωμικο μπουζί...

Εισαι σιγουρος οτι από συμπίεση εισαι ΟΚ..???

chr1s_86
08/09/2015, 16:22
Το μπουζί σφίγγει καλά και βιδώνει-ξεβιδώνει ομαλά άρα θεωρώ ότι είναι εντάξει.

Η συμπίεση είναι στα 80 psi, όσο και σε παλαιότερη μέτρηση που δούλευε καλά, μετρημένη με το ίδιο όργανο. Έκτος κι αν τα 3-4 psi που έχει τώρα λιγότερο μπορούν να κάνουν τόση διαφορά (ήταν 83-84). Διευκρίνιση για το μπουζί: το υπόλοιπο μισό δεν είναι καθαρό αλλά "παγωμένα άσπρο" που νομίζω δείχνει υψηλή θερμοκρασία...(; )


Ευχαριστώ..!

chr1s_86
22/09/2015, 20:30
Καμιά άλλη ιδέα ; :hmm: :vroum:

duke200
22/09/2015, 20:45
την μεταδοση την έχετε τσεκάρει? Αυτα πεφτουν και απο μεταδοση (φθαρμένος ιμάντας, κατι άλλες λαλακίες σαν μπίλιες που ναι στο πως το λένε τωρα...)

λαδι στο σπειρωμα μπορει να έπεσε όταν το ξεβιδώσατε αν έχει διαρροή πλημμύρα απο την αντλία λαδιου. Καθαρισε το καλά και ξαναβαλτο και αν ξαναβγαλει τότε ή βαλατε πολύ λαδι στο μιγμα ή τσιμπαει απο τα ελατηρια

Σιγουρα το καυσιμο σου δεν είναι καλό μιας και το μπουζί έπρεπε να ταν καφε-μαυρο.

Lio
24/09/2015, 10:02
.....ή τσιμπαει απο τα ελατηρια

Το δίχρονο???

duke200
24/09/2015, 12:17
ωπα, γραψε λαθος:moutza:.... νομιζα οτι μιλαγαμε για κανα παπι παλι.
εχει φαει κύλινδρο-ελατήριο που δεν φαινεται οταν μετρατε κομπρεσιον κρύο.

AlkisRR
25/09/2015, 18:19
Καλησπέρα παιδια, ειμαι ο κάτοχος του εν λόγο σκουτερ.
Ευχαριστώ πολύ τον Chris για την ολη βοηθεια!

Η μετάδωση duke είναι καλά, και μεχρι το μπουζι να αποκτησει φυσιολογικο χρωμα ,πιστευω, δεν εχει νόημα να ψαχτούμε αλλού.

Απο οτι καταλαβα ο oldman ειναι κάθετος στο θεμα συμπιεση...

Παντως την εχουμε μετρήσει και ζεστο και ειναι παλι 80psi.

Υπάρχει περιπτωση να εχει κολήσει κανα ελατήριο και εν λειτουργία να διαφεύγουν καυσαέρια προς τα κατω, χωρις να το μαρτηρά η συμπιεση??

duke200
25/09/2015, 23:14
Με την σειρά θα κάνεις τα παρακάτω και θα δοκιμάζεις σε κάθε στάδιο άν εφτιαξε:

τσεκαρε αν έχει καλή σπίθα το μπουζί (πρέπει να σου τινάζει το χέρι καλά).
καθαρισε το καρμπυρατερ μην έχει παρει κανα σκουπιδάκι μεσα στον πλωτήρα και βουλώνει. ψεκασε όλα τα ζιγκλέρ και φύσηξέ τα καλά

τσεκαρε βαλβίδα reed μην έχει σπασει (είναι εκει που ακουμπαει ο λαιμός απο το καρμπυρατερ στον κορμό)

Βγαλε την εξατμιση και καψτη πολλή ώρα με ένα καμινέτο μέχρι να πάρει φωτιά μέσα.

Αν κανεις όλα αυτα και πάλι δεν παει στο τέλος λυσε την κεφαλή να δεις τι παίζει με το ελατήριο.

κομπρεσσιον πως μετρησατε? Με κολάρο στη θέση του μπουζί και μιζάρισμα?

OldMan
28/09/2015, 13:07
Περνα και ενα χερι λαδομπογια τα καλοριφερ και γεμισε και λιγο τους αρμους στα πλακακια...
(ποτε δεν ξερεις..)

chr1s_86
28/09/2015, 19:58
Με την σειρά θα κάνεις τα παρακάτω και θα δοκιμάζεις σε κάθε στάδιο άν εφτιαξε:

τσεκαρε αν έχει καλή σπίθα το μπουζί (πρέπει να σου τινάζει το χέρι καλά).
καθαρισε το καρμπυρατερ μην έχει παρει κανα σκουπιδάκι μεσα στον πλωτήρα και βουλώνει. ψεκασε όλα τα ζιγκλέρ και φύσηξέ τα καλά

τσεκαρε βαλβίδα reed μην έχει σπασει (είναι εκει που ακουμπαει ο λαιμός απο το καρμπυρατερ στον κορμό)

Βγαλε την εξατμιση και καψτη πολλή ώρα με ένα καμινέτο μέχρι να πάρει φωτιά μέσα.

Αν κανεις όλα αυτα και πάλι δεν παει στο τέλος λυσε την κεφαλή να δεις τι παίζει με το ελατήριο.

κομπρεσσιον πως μετρησατε? Με κολάρο στη θέση του μπουζί και μιζάρισμα?

Ανάφλεξη-καρμπ-reed είναι εντάξει. Εξάτμιση όπως έχω γράψει βάλαμε καινούργια.

Ναι η συμπίεση μετρήθηκε βιδώνοντας στη θέση του μπουζί το σωληνάκι του συμπιεσόμετρου. Υπάρχει άλλος τρόπος;

duke200
29/09/2015, 09:12
εφόσον η μετάδοση ειναι οκ και όλα τα περιφερειακά είναι οκ μονο ένα πραγμα μένει. Κοίταξα λίγο τιμές κομπρεσσιον για 50αρια, είναι αλήθεια οτι είσαι αρκετα χαμηλά, έπρεπε να σουν πανω απο τα 100psi.

έχει φαει κύλινδρο μάλλον. Δεν πειράζει όμως που κανατε όλα τα προληπτικά, θα τα κάνατε ούτως η άλλως κάποια στιγμή.

αν δεν έχεις το manual και δεν το βρίσκεις στείλε μοντέλο και χρονολογία να στο βρω...

Ο κόσμος νομίζει οτι είναι απλή δουλειά να επισκευάσεις ένα σκουτεράκι 50αρι, όμως σε πληροφορώ είναι σαν κανονικής μοτοσυκλέτας θέλει ώρες, προσοχή και πιστή τήρηση του manual

OldMan
29/09/2015, 13:08
Μαλλον θα χρειαστει κατεβασμα η κεφαλη γιατι υπαρχουν εντονες υποψιες για ραγισμα στην περιοχη που βιδωνει το μπουζι..

AlkisRR
28/01/2016, 22:33
Καλησπέρα παιδιά, εδώ και καιρό έχω λύσει το πρόβλημα και ήθελα να ποστάρω για να υπάρξει ένα feedback και μην πάει άκαρπη η όλη κουβέντα. :D

Λοιπόν, το θέμα ήταν η διαφυγή καυσαερίων από τα ελατήρια προς τα κάτω, όπου στην περίπτωση του δίχρονου από εκεί περνάει και το μίγμα προς καύση.
Άρα εκτός της απώλειας ώθησης του πιστονιού από τη διαφυγή, αναγκαζόταν καίει (αντί για καθαρό μείγμα) και τα παλιά καυσαέρια (ξανά :sick:)

Με λίγο ψάξιμο βρήκα κάτι που γενικώς το ξεχνάμε, ότι η μέτρηση συμπίεσης είναι η μισή δουλειά γιατί είναι μια στιγμιαία (peak) τιμή που επιτυγχάνεται με το πιστόνι να βρίσκεται στο ανώτατο σημείο. Λίγο πιο κάτω όμως τι γινεται?? Σφραγίζει ο κύλινδρος ή όχι? Ή ακόμα και στο ανώτατο σημείο πόσο καλά σφραγίζει?
Για αυτό υπάρχει το "Leak Down Test". Και όπως πολύ ωραία λέει και το wiki "Any test should include both compression and leak-down".

Οπότε άλλαξα από δεύτερο μηχανάκι (που έχω για ανταλλακτικά) κύλινδρο-πιστόνι-ελατήρια.
Και εδώ σε θέλω, το μηχανάκι πετάει, παρ'ολο που μετράω νέα συμπίεση ακόμα πιο χαμηλή από πριν :confused::eek::p (φυσικά με το ίδιο όργανο...)

Και ιδού τα διαπιστευτήρια - τι αντίκρισα εκεί μέσα:

351030

351031

351032

AlkisRR
28/01/2016, 22:39
351034

Έχει μαυρίσει ακόμα και ο στρόφλος:lol:
351035

351036

panavour
29/01/2016, 17:07
υπαρχουν ανταλλακτικα για αυτο το μοτερ η και γενικως για το μηχανακι η ολα ειναι discontinued ??ρωταω γιατι θελω ενα για την πολη για να μην φθειρω τον καβασακουλα που εχω στο πηγαινε ελα ψωνια σουπερμαρκετ δουλεια κλπ:D:D

AlkisRR
30/01/2016, 12:13
Απ'οσο ξέρω ο Σαρακάκης σου φέρνει ό,τι θες....

leo1964
30/01/2016, 15:36
Κυλινδροπίστονα βρίσκονται,προσοχή στα λάδια μίξης που χρησιμοποιείται,εδώ δεν χωράει ο όρος οικονομία

duke200
31/01/2016, 07:15
εγω στου πεθερού μου ειχα βαλει 65αρι topkit (κινεζικο), μια χαρά κραταει για 2 χρόνια, μόνο στα ρεύματα έχω προβλημα μια ζωή..(1985 honda lead SS)

Lio
02/02/2016, 09:40
......
Με λίγο ψάξιμο βρήκα κάτι που γενικώς το ξεχνάμε, ότι η μέτρηση συμπίεσης είναι η μισή δουλειά γιατί είναι μια στιγμιαία (peak) τιμή που επιτυγχάνεται με το πιστόνι να βρίσκεται στο ανώτατο σημείο. Λίγο πιο κάτω όμως τι γινεται?? Σφραγίζει ο κύλινδρος ή όχι? Ή ακόμα και στο ανώτατο σημείο πόσο καλά σφραγίζει?
Για αυτό υπάρχει το "Leak Down Test". Και όπως πολύ ωραία λέει και το wiki "Any test should include both compression and leak-down".

Οπότε άλλαξα από δεύτερο μηχανάκι (που έχω για ανταλλακτικά) κύλινδρο-πιστόνι-ελατήρια.
Και εδώ σε θέλω, το μηχανάκι πετάει, παρ'ολο που μετράω νέα συμπίεση ακόμα πιο χαμηλή από πριν :confused::eek::p (φυσικά με το ίδιο όργανο...)

......

Πολύ σωστά. Η συμπίεση έδειχνε μεγαλύτερη λόγω της καρβουνίλας που είχε μαζευτεί εκεί μέσα και είχε μειώσει τον όγκο του χώρου καύσης στο μισό...
Βέβαια η αύξηση της πίεσης είναι πιο έντονη λόγω του μικρού μεγέθους του θάλαμου καύσης. Σε ενα 500 πχ. θα ήταν πολύ μικρότερη...
Και ας μην ξεχνάμε οτι στα δίχρονα, ελατήρια-πιστόνι (τουλάχιστον) είναι αναλώσιμα...
(και πάντα συνθετικό λαδάκι για λιγότερα κατάλοιπα)....