PDA

View Full Version : Dainese City Guard Jacket - ΓΝΩΜΕΣ



describer
07/09/2015, 16:14
Καλησπερα και καλως σας βρηκα!

Σαν καινουργιος οδηγος θα ηθελα οσοι μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας για το συγκεκριμενο καλοκαιρινο μπουφαν της dainese: http://www.revzilla.com/motorcycle/dainese-city-guard-jacket?utm_source=youtube.com&utm_medium=description&utm_campaign=Dainese_City_Guard_Jacket

340718

Εχει πολλα προστατευτικα επανω που πιστευω οτι θα κανουν την δουλεια τους αν συμβει η στραβη αλλα για αυτο που δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι αξιοπιστο ειναι το διατριτο υλικο κατασκευης του μπουφαν. Οποτε οσοι γνωριζετε κατι σχετικα για το συγκεκριμενο μπουφαν ή το υλικο κατασκευης πειτε μου τη γνωμη σας.

Ευχαριστω εκ των προταιρων

Ζεύκας
08/09/2015, 02:39
Μια χαρά φαίνεται. Τώρα για το διάτρητο της υπόθεσης, όλα τα 100% καλοκαιρινά διάτρητα είναι.
Το θέμα είναι ότι είναι διάτρητο σε αγκώνες κ ώμους κ σε περίπτωση πτώσης άντε κάνε μπάλωμα...

Εύγε που σαν νέος οδηγός νοιάζεσαι για την προστασία σου κ για τις 4 εποχές.

describer
08/09/2015, 16:06
Να σαι καλα φιλε μου!

Εχεις να μου προτεινεις καποιο αλλο μπουφαν που εχει την ιδια προστασια αλλα να μην ειναι διατρητο στα σημεια που ανεφερες?

lykourgi
08/09/2015, 16:15
Το συγκεκριμένο μπουφάν σίγουρα είναι πολύ ποιοτικό.

Θα σου πρότεινα όμως να βρεις κάτι αντίστοιχο σε ανοιχτό χρώμα, όχι μαύρο. Ο καλοκαιρινός ήλιος δεν αστειεύεται.

BLiTzER
08/09/2015, 16:19
Αυτό, απ'ότι λέει στην περιγραφή, φοριέται ΜΕΣΑ από τα ρούχα. Δεν είναι ακριβώς "μπουφάν". Υπάρχουν παρόμοια της Dainese, τα οποία δεν είναι διάτρητα παντού.

Μπάμπη, πώς λέγεται αυτό που έχουμε; :P

kalampokas
09/09/2015, 10:24
ωραίο (και τσιμπημένο), αλλά όπως είπαν οι προλαλήσαντες ανοιχτό χρώμα καλύτερα...

describer
09/09/2015, 13:01
Μαγκες, ανοιχτοχρωμο δεν εχω βρει το συγκεκριμενο μπουφαν και στον παπασταυρου (συγγρου φιξ) που ειχα παει, τα 2 καλοκαιρινα που μου προτεινε ηταν μαυρα. Αν εχετε καποιο ασπρο στο νου σας στειλτε το μου σε pm.

Μια γενικη ερωτηση κιολας: Τα μπουφαν απο cordura ειναι για καλοκαιρι ή για χειμωνα?

BLiTzER
09/09/2015, 13:04
Για όλες τις εποχές είναι, ανάλογα το μπουφάν. Υπάρχουν διάτρητα καλοκαιρινά και χειμερινά με 15 επενδύσεις.

Δες κι εδώ: http://www.xmoto.gr/gr/ufasmatina-andrika-.aspx

GFawkes
09/09/2015, 13:28
Για δες και εδω

http://www.uride.gr/parts/Μπουφάν-καλοκαιρινό-συνθετικό-Held-Asuma-II

describer
09/09/2015, 21:27
Θα τα τσεκαρω ολα και θα αποφασισω

Ευχαριστω για τις προτασεις :a013:

daz
09/09/2015, 23:02
Κάνε και κανένα search στο φορουμ θα βρεις πολλές συζητήσεις για μπουφάν. ;)

Ζεύκας
10/09/2015, 00:34
Αυτό, απ'ότι λέει στην περιγραφή, φοριέται ΜΕΣΑ από τα ρούχα. Δεν είναι ακριβώς "μπουφάν". Υπάρχουν παρόμοια της Dainese, τα οποία δεν είναι διάτρητα παντού.

Μπάμπη, πώς λέγεται αυτό που έχουμε; :P


dainese zentex λέγεται. αλλά είναι αρκετά παλιό μοντέλο που έχει σταματήσει πια να κυκλοφορεί

AristidisZ
10/09/2015, 06:32
εγώ έχω αυτό (http://www.moto-mania.gr/products/%CE%9C%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%86%CE%AC%CE%BD/%CE%9C%CE%A0%CE%9F%CE%A5%CE%A6%CE%91%CE%9D-%CE%9A%CE%91%CE%9B%CE%9F%CE%9A%CE%91%CE%99%CE%A1%CE%99%CE%9D%CE%9F-bering-aero-%CE%9C%CE%91%CE%A5%CE%A1%CE%9F/29-382) για καλοκαιρινό, και είμαι αρκετά ευχαριστημένος...
το μεγάλο του προσόν είναι η τιμή του
θεωρώ ότι στο καλοκαιρινό δε χρειάζεται να δώσεις πάρα πολλά, υπό την έννοια ότι οι προστασίες σε όλα είναι πάνω κάτω ίδιες, και δεν τίθενται ζητήματα του τύπου αδιαβροχοποίηση κλπ κλπ :wave2:

noodles
10/09/2015, 11:03
το καλοκαιρινο δεν εχει καθολου προστασια (λεπτο υφασμα, διατρυπο...). παρε ενα 4εποχων να εισαι καλυμενος. το καλοκαιρι μεσα στην πολη με 40 βαθμους θα βραζεις αλλα δε γινεται αλλιως. το καλοκαιρινο ειναι μονο για 2-3 μηνες. καλοκαιρι με λιγη ψυχρα το βραδυ, κρυωνεις. γενικα δεν κανει για τιποτα (εχω ενα ixs, αλλα δεν το φοραω. πεταμενα λεφτα).

BLiTzER
10/09/2015, 11:31
Μμ θα διαφωνήσω. Εγώ το δικό μου (Dainese Zentex, όπως μας πληροφόρησε ο αγαπητός Ζεύκας), το χρησιμοποιώ τουλάχιστον 8 μήνες τον χρόνο, συνήθως με κοντομάνικο από μέσα. Είναι αλήθεια ότι αν κρυώνεις με το παραμικρό, τα δροσερά βράδια θα σε τσούξουν λίγο, αλλά αυτό λύνεται πανεύκολα φορώντας κάτι πιο χοντρό από μέσα (ένα φούτερ πχ).

Επίσης το έχω τουλάχιστον 6 χρόνια, είχε 2-3 ΚΑΛΑ ατυχήματα, έχει κάποιες φθορές/μαυρίλες σε σημεία (ώμους/αγκώνες), αλλά δεν είχα ποτέ τον παραμικρό τραυματισμό στα σημεία που προστατεύει, εκτός από κάποια ελαφρά εγκαύματα τριβής στη μέση, σε ένα από τα ατυχήματα, επειδή είναι κάπως κοντό (λάθος νούμερο :P).

noodles
10/09/2015, 12:40
δεν ξερω τι ακριβως παιζει με τα dainese (απο ποιοτητα υφασματος κτλ), τι δικο μου ειναι γυρω στα 130 κοστος καινουριο. ειναι πιο ομορφο απο το 4εποχων αλλα δε μου εμπνεει ασφαλεια.

BLiTzER
10/09/2015, 12:43
Κάπου εκεί το είχα πάρει κι εγώ. 130-140€. Αλλά στην Ελλάδα ζούμε. Αν είχα μόνο χειμερινό μπουφάν, θα κυκλοφορούσα μονίμως με το αυτοκίνητο.

Btw μιλάμε γι'αυτό:

340894

340895

noodles
10/09/2015, 13:22
με βαζεις σε σκεψεις φιλε. θα αρχισω να φοραω και το δικο μου ξανα. :)

describer
10/09/2015, 13:36
Παρολο που ειμαι καινουργιος στο αθλημα η αποψη μου ειναι οτι τα 4εποχων μπουφαν δεν προοριζονται τοσο για καλοκαιρι οσο και αν αυτο ειναι δεδομενο. Με 35-38(μην πω 40) βαθμους στην αθηνα-κεντρο με κινηση το μεσημερι θα γινεις μουσκεμα στον ιδρωτα στο πρωτο φαναρι που θα συναντησεις.Με βαση αυτα που ειπατε και οτι διαβασα στο φορουμ πιστευω οτι καλο θα ηταν να παρεις ενα καλοκαιρινο διατρητο που το πρωι-μεσημερι δεν θα ειναι τοσο ανυποφορο ενω το βραδυ θα εισαι ενταξει και γιαχειμωνα καβαντζωνεις ενα εξισου χειμερινο μπουφαν με αδιαβροχη και θερμικη επενδυση. Τωρα για τις ψυχρες του καλοκαιριου ή τα τσουχτερα κρυα του χειωμωνα βαζεις καποια μπλουζα/φουτερ απο μεσα οπως λεει και ο Blitzer και γλυτωνεις το κρυολογημα ή την πνευμονια :p

Ζεύκας
10/09/2015, 13:41
το αν χρειάζεσαι κάτι πιο ζεστό τα βράδια του καλοκαιριού σε μπουφάν εξαρτάται και από τη περιοχή που είσαι.

πχ στην Αθήνα που το κλίμα είναι ξηρό είσαι ΟΚ μέρα-βράδυ.

στο κάμπο ας πούμε που έχει υγρασία ή στο βουνό που κοιμάσαι Αύγουστο με κουβερτούλα,
ε εκεί δεν κάνει δουλειά το διάτρητο μπουφάν.

BLiTzER
10/09/2015, 13:43
Σωστά. Όταν είπα "Ελλάδα", εννοούσα "Αθήνα" :P