PDA

View Full Version : Shoei XR1100 5ετιας



P70
08/09/2015, 12:22
Καλησπερα! Εχω το εν λογω κρανος το οποιο κακως επι 5 χρονια εχω για καθημερινη χρηση και εχει αρχισει να παρουσιαζει εντονες φθορες.
Αυτο που με ενοχλει πλεον ειναι οτι ιδρωνω παρα πολυ, και το υλικο του μεσα δεν ειναι απαλο αλλα μου κοκκινιζει το δερμα απο τα πολλα βαλε - βγαλε, ενω φυσικα δεν ηταν ετσι στην αρχη, και εχει μια ασχημη οσμη ενω το εχω πεθανει στο πλυσιμο ποσες φορες. Υποθετω λοιπον οτι εφτασε η ωρα για αντικατασταση του εσωτερικου του, αλλα...
Δεν γνωριζω το ακριβες κοστος αντικαταστασης ολου του εσωτερικου ομως υποθετω οτι κατω απο 100 ευρω δεν θα ειναι με τιποτα.
Η ερωτηση ειναι: αξιζει να δωσω τοσα λεφτα για ενα κρανος 5ετιας ή να παω σε αγορα καινουργιου;
Ευχαριστω.

7Tolis
08/09/2015, 12:34
Πας στον αντιπρόσωπο.
Λες ο,τι έγραψες εδω.
Στο στέλνει έξω και σου αλλάζουν τα πάντα όλα απο μέσα.
Κόστος περίπου 160 ευρώ.
Παίρνεις και επέκταση εγγύησης καλής λειτουργίας.

Bladerunner
08/09/2015, 12:36
Η Shoei δίνει εγγύηση 7 ετών (http://www.shoei-europe.com/uk/service/warranty) από την ημερομηνία παραγωγής ή 5 ετών από την ημερομηνία αγοράς. Όποιο έρθει πρώτο.

Οπότε στην περίπτωσή σου από άποψη ασφαλείας προτείνεται η αγορά καινούργιου.

Ζεύκας
08/09/2015, 12:38
Η Shoei δίνει εγγύηση 7 ετών (http://www.shoei-europe.com/uk/service/warranty) από την ημερομηνία παραγωγής ή 5 ετών από την ημερομηνία αγοράς. Όποιο έρθει πρώτο.

Οπότε στην περίπτωσή σου από άποψη ασφαλείας προτείνεται η αγορά καινούργιου.

+1.

μετά από 5 χρόνια καθημερινής χρήσης πας για άλλο. αυτό τα έβγαλε τα λεφτά του.

RaGe_Raptor
08/09/2015, 12:43
Ότι είπαν οι αποπάνω...

lykourgi
08/09/2015, 12:45
κακως επι 5 χρονια εχω για καθημερινη χρηση

Γιατί "κακώς";

BLiTzER
08/09/2015, 12:46
Γιατί θα μπορούσε να χρησιμοποιεί ένα από τα Lidl και τώρα να'χει το Shoei άψογο.

spyrakos35
08/09/2015, 13:24
γκουχ γκουχ....

πριν από όλα, δεν πλένεις μία τα εσωτερικά μήπως και γίνει κάτι?

εγώ αντι να δώσω 160 σε κράνος πενταετίας για να αλλάξω τα εσωτερικά, επέλεξα να πάρω άλλο και να το κρατήσω αποκλειστικά για εντός αθηνών (αφού το επλυνα :lol:)

kostasagk
08/09/2015, 13:30
το καλο κρανος το παιρνης για σωζεις το κεφαλι μας...δεν πληρωνουμε για την ντουλαπα η για μια βολτα τον χρονο..οταν περασουν 5-6 χρονια εβγαλε πια τα λεφτα του .παρε αλλο το κεφαλι μας αξιζει πιο πολυ

lykourgi
08/09/2015, 13:30
πριν από όλα, δεν πλένεις μία τα εσωτερικά μήπως και γίνει κάτι?



εχει μια ασχημη οσμη ενω το εχω πεθανει στο πλυσιμο ποσες φορες..

Γράφει ότι το έπλυνε, αλλά τώρα μου έβαλες ιδέες.

Ρ70, πως πλένεις το κράνος σου;

amyroukai
08/09/2015, 13:48
Γράφει ότι το έπλυνε, αλλά τώρα μου έβαλες ιδέες.

Ρ70, πως πλένεις το κράνος σου;

Μόνο απ' έξω, με πανάκι μάλλον.

Και το δικό μου κλείνει καθημερινής χρήσης 5ετία φέτος, οπότε θα πάρει την άγουσα... Αλλά δεν βρωμάει γιατί το πλένω στ'αλήθεια.

lykourgi
08/09/2015, 13:52
Αυτό φοβάμαι και εγώ. Είναι απίθανο να μείνει μυρωδιά, εάν το κράνος πλυθεί σωστά.

P70
08/09/2015, 14:50
Οταν λεω πλενω, εννοω βγαζω ολο το εσωτερικο, τριβω με ενα μαλακο σαπουνι και χλιαρο νερο και το αφηνω 1 ημερα να στεγνωσει. Το εχω πλυνει 3 φορες σε ενα μηνα αλλα η μυρωδια μενει. Το κριμα το ειπα, γιατι προφανως με ενα κρανος των 150 ευρω μπορουσα να το εχω μια χαρα αυτη τη στιγμη και οχι λιωμενο. Επισης θεωρω απιθανο να μου αλλαξουν δωρεαν τα εσωτερικα του κρανους για λογους εγγυησης.

GIXXERAKIAS
08/09/2015, 15:04
Οταν λεω πλενω, εννοω βγαζω ολο το εσωτερικο, τριβω με ενα μαλακο σαπουνι και χλιαρο νερο και το αφηνω 1 ημερα να στεγνωσει. Το εχω πλυνει 3 φορες σε ενα μηνα αλλα η μυρωδια μενει. Το κριμα το ειπα, γιατι προφανως με ενα κρανος των 150 ευρω μπορουσα να το εχω μια χαρα αυτη τη στιγμη και οχι λιωμενο. Επισης θεωρω απιθανο να μου αλλαξουν δωρεαν τα εσωτερικα του κρανους για λογους εγγυησης.

Δοκίμασε να βγάλεις μάγουλα,εσωτερικό και τα καλύματα από τα λουράκια.Όλα μαζί σε μία μαξιλαροθήκη και πλύσιμο 30λεπτά με κρύο νερό,απορυπαντικό ρούχων λίγο όσο είναι για μισή πλύση και εννοείται χωρίς μαλακτικό γιατί θα καταστραφούν...

Επίσης τα σημεία που δεν βγαίνουν στα μάγουλα,πίσω στον αυχένα και τα λουράκια με βρεγμένο σφουγγάρι και απορυπαντικό μέχρι να καθαρίσουν καλά και άσε το κράνος μαζί με τα πράγματα από το πλυντήριο σε σκιερό μέρος να στεγνώσουν,αν περνάει και ρευματάκι αέρα στο σημείο θα στεγνώσουν σε λιγότερο από μέρα.

Vice
08/09/2015, 15:13
Μην τσιγκουνεύεσαι και πάρε ένα καινούριο.

foogr01
08/09/2015, 15:26
Υπάρχουν και ειδικά σαμπουάν για κράνη καθώς και μπαλακλάβες, buff κλπ. μαντήλια για να μη χρειάζεται τόσο συχνά πλύσιμο.

lykourgi
08/09/2015, 15:47
Οταν λεω πλενω, εννοω βγαζω ολο το εσωτερικο, τριβω με ενα μαλακο σαπουνι και χλιαρο νερο και το αφηνω 1 ημερα να στεγνωσει. Το εχω πλυνει 3 φορες σε ενα μηνα αλλα η μυρωδια μενει. .
Σε αυτή την περίπτωση μάλλον έχει μυρίσει το ίδιο το κράνος, όχι η επένδυση. Θα πρέπει να το πλύνεις ολόκληρο, με εμβάπτιση σε λεκάνη με σαπουνάδα. Χρησιμοποίησε καλύτερα κάποιο απλό σαμπουάν, είναι φιλικότερο στα μαλλιά από τα απορρυπαντικά.


Το κριμα το ειπα, γιατι προφανως με ενα κρανος των 150 ευρω μπορουσα να το εχω μια χαρα αυτη τη στιγμη και οχι λιωμενο.
Ναι, αλλά όλα αυτά τα χρόνια δεν θα είχες την συνεχή προστασία ενός κορυφαίου κράνους.


Επισης θεωρω απιθανο να μου αλλαξουν δωρεαν τα εσωτερικα του κρανους για λογους εγγυησης.
Πράγματι, απίθανο.

spyrakos35
08/09/2015, 16:39
Πλυντα στο πλυντηριο με το προγραμμα για μαλλινα σε 0 βαθμους....

Με σοφλαν και μαλλακτικο....

P70
08/09/2015, 23:23
Την τελευταια φορα το ειχα κανει κανονικη βουτια και πλυσιμο ολοκληρο αλλα παλι δεν ειδα προκοπη. Αυριο λεω να του κανω μια φουλ εξτρα παλι, και μαλιστα μολις βγαλω τα μαξιλαρια να δω απο που προερχεται αυτη η μυρωδια(αν και ηδη απο την προηγουμενη φορα ειχα δει οτι ειναι το εσωτερικο του κρανους μπροστα απο το στομα) και αν δεν στρωσει μαλλον θα κοιταξω να παρω αλλο.

toyar
09/09/2015, 06:47
πιστευω οτι το κρανος σου ειναι για αλλαγη
αν ομως θες να του δωσεις μια τελευταια ευκαιρια δοκιμασε να πλυνεις το σημειο που μυριζει με ξυδι

Billymuse
09/09/2015, 07:34
... που μυριζει με ξυδι

και όταν το φορέσεις τότε σίγουρα θα θες να αγοράσεις καινούργιο :lol:

teogtp
09/09/2015, 08:25
και όταν το φορέσεις τότε σίγουρα θα θες να αγοράσεις καινούργιο :lol:

Η θα κοψει και ενα αγγουρακι και θα το απολαυσει μαζι με τσιπουρακι.
:D

foogr01
09/09/2015, 08:34
πιστευω οτι το κρανος σου ειναι για αλλαγη
αν ομως θες να του δωσεις μια τελευταια ευκαιρια δοκιμασε να πλυνεις το σημειο που μυριζει με ξυδι


και όταν το φορέσεις τότε σίγουρα θα θες να αγοράσεις καινούργιο :lol:

Να στείλουμε εδώ (http://www.mama365.gr/10548/18-tropoi-na-hrhsimopoihsete-to-xydi.html)μία παράγραφο Καθαριότητα κράνους και να αλλάξουμε τον τίτλο σε 19 τρόποι... :lol:







Πλάκα πλάκα όμως καθαρίζει καλά το ξύδι !

dimmie_72
09/09/2015, 08:47
αν και ηδη απο την προηγουμενη φορα ειχα δει οτι ειναι το εσωτερικο του κρανους μπροστα απο το στομα και αν δεν στρωσει μαλλον θα κοιταξω να παρω αλλο.

για κάνε κι αυτό το τεστ. τη Τζένη να διαλέξεις, τα λέει καλύτερα.

http://www.colgate.com.gr/app/CP/GR/OC/Information/Interactive-Guides/Fresh-Breath-Assessment.cvsp

:D

Eversman
09/09/2015, 08:55
Δέν μπορώ να μιλήσω για άλλους, οπότε σου λέω τί κάνω εγώ:

Μετά από σχεδόν κάθε χρήση - ιδίως αν πρόκειται για καλοκαίρι, μεγάλη βόλτα/ταξίδι - ελαφρύ πλύσιμο με καλό, μαλακό σφουγγάρι ( τα φθηνά μαδάνε και αφήνουν κομματάκια) και σαμπουάν μαλλιών. Κατόπιν ρίχνω στο εσωτερικό, αποσμητικό, κατάλληλο για υφάσματα.

Το αφήνω να στεγνώσει σε εσωτερικό χώρο. Άν το συνδιάσεις και με δύο φθηνές, λεπτές μπαλακλάβες ( την μία την ξεπλένεις μετά από τη χρήση και μέχρι να στεγνώσει, φοράς την άλλη), το κράνος σου δεν θα βρωμίσει ποτέ (όπως και το κεφάλι σου) και θα μυρίζει καινουργίλα.

Τα οξέα του δέρματος και τα έλαια των μαλλιών καταστρέφουν τις επενδύσεις, όσο περίεργο και αν μας φαίνεται (όπως ακριβώς και οι εξωτερικοί παράγοντες - μυγάκια, καυσαέρια, βροχή) .Γι' αυτό θέλει καθημερινή φροντίδα και καθαρισμό, όσο χρονοβόρο και να είναι αυτό.

amyroukai
09/09/2015, 08:58
Ρε αγάπη, πας μιά βόλτα την κυριακή μόνο.

Αν είσαι ΚΑΘΕ μέρα στο βάλε βγάλε 10 φορές αμφιβάλλω αν θα τρως ένα μισάωρο να πλύνεις ΚΑΘΕ βράδι (συν το ότι δεν είναι σίγουρο πως θα είναι στεγνό το επόμενο πρωί ΚΑΘΕ μέρα το κράνος).

Eversman
09/09/2015, 09:06
Ίσα-ίσα, που όταν το χρησιμοποιείς με τον τρόπο που περιγράφεις, χρειάζεται να ασχολείσαι και περισσότερο. Αλλιώς η μπίχλα, η γλίτσα και η δυσωδία θα κάνουν γρήγορα την εμφάνιση τους. Για την χρήση λοιπόν αυτή, με ένα απλό πέρασμα με νωπό (βρεγμένο και στραγγισμένο καλά) σφουγγάρι, να είσαι σίγουρος ότι θα έχει στεγνώσει μέχρι την επόμενη.

Ά και πού 'σαι ... επειδή είμαι κλεισμένος στους 4 τοίχους, τα τελευταία χρόνια και δεν κυκλοφορώ πολύ τις καθημερινές, δεν σημαίνει ότι ήμουν πάντα κλεισμένος στους 4 τοίχους ;):wave2::kiss:

BLiTzER
09/09/2015, 09:06
Ξέχασε να αναφέρει ότι, μαζί με τις 2 μπαλακλάβες, πρέπει να έχεις και 2 κράνη.

Εγώ, πάντως, πλένω τα κράνη μου 1-2 φορές τον χρόνο και δεν έχει μυρίσει/βρωμίσει/σαπίσει ποτέ κανένα. Ίσα ίσα τα διατηρώ πάντα άψογα.

amyroukai
09/09/2015, 09:36
επειδή είμαι κλεισμένος στους 4 τοίχους, τα τελευταία χρόνια και δεν κυκλοφορώ πολύ τις καθημερινές, δεν σημαίνει ότι ήμουν πάντα κλεισμένος στους 4 τοίχους ;):wave2::kiss:

Σοβαρά στο λέω, πραγματικά θαυμάζω όλους εσάς που έχετε τη διάθεση να ασχολείστε με τόση λεπτομέρεια με το κάθε τι. Δεν το έκανα ποτέ νομίζω και δεν ξέρω αν θα έχω ποτέ διάθεση να το κάνω.

Όταν ξέρω ότι δεν θα πάρω μηχανή για την επόμενη, λεκανάκι, υγρό για πλύσιμο στο χέρι, μούλιασμα το εσωτερικό και καλό μασαζάκι να καθαρίσει και το σφουγγάρι μέσα από το ύφασμα και άπλωμα να στεγνώΞει.
Επειδή γενικά ιδρώνω αρκετά, η χρήση μπαλακλάβας έδειξε ότι ναι μεν αποκλείει την άμεση επαφή με το εσωτερικό και άρα καθυστερεί το επιφανειακό λέρωμα αλλά αυξάνει κατακόρυφα την εφίδρωση οπότε τα μαξιλαράκια αργούν πολύ να στεγνώσουν, κάνοντας την χρήση του κράνους λίγο αηδιαστική.
Σε μερικά κράνη που δεν έχουν ύφασμα αλλά κάτι σαν δέρμα/αλκαντάρα μέσα, αυτό που λες θα ήταν όντως ιδανικό για να καθυστερήσει όσο γίνεται το βγάλε πλύνε.

yes-u
09/09/2015, 11:14
Εγώ, πάντως, πλένω τα κράνη μου 1-2 φορές τον χρόνο και δεν έχει μυρίσει/βρωμίσει/σαπίσει ποτέ κανένα. Ίσα ίσα τα διατηρώ πάντα άψογα.

Συμφωνώ και έχω να προσθέσω το εξής σημαντικό (...)
για ταξίδια που το κράνος φοριέται σε σχετικά άνετες συνθήκες ή για παραλίες τώρα το καλοκαίρι για να αποφύγουμε ιδρώτες και αλμύρες, χρησιμοποιώ χειρουργικά καπελάκια (http://www.kapelakia.gr/product.asp?catid=6). Βέβαια, η τεχνολογία ως γνωστόν κάνει άλματα και σ' αυτόν τον τομέα...
340837

amyroukai
09/09/2015, 11:17
...

Να δώ χίΨτερ με τέτοια καούκα στο κιοφάλι και τι άλλο. Τον μεγεθυντικό φακό στο στόμα γιατί τον έχει;

yes-u
09/09/2015, 11:28
Να δώ χίΨτερ με τέτοια καούκα στο κιοφάλι και τι άλλο. Τον μεγεθυντικό φακό στο στόμα γιατί τον έχει;

Μόνιμο Duck face, you fool!..

7Tolis
09/09/2015, 12:15
Να ξετε πάντως, το καλύτερο πετάτε με το πλύσιμο.

spyrakos35
09/09/2015, 13:28
Να ξετε πάντως, το καλύτερο πετάτε με το πλύσιμο.

:lol:

teogtp
09/09/2015, 14:40
Να ξετε πάντως, το καλύτερο πετάτε με το πλύσιμο.

Στα ποσα βατ το βαρας ρε συ ;

:D

7Tolis
09/09/2015, 16:14
Στα ποσα βατ το βαρας ρε συ ;

:D

:moutza:

15watts..

tai
10/09/2015, 16:29
νταξ μωρέ...παγενε παρε ενα σετ μαξιλάρια εφεδρικά και να τα εχεις πλυνε το ενα βαλε το αλλο.

Παντως με τον καιρό στα τοσο ζεστά του, βάλε χλιαρό νερό και απορρυπαντικό σε μια μεγάλη λεκάνη, βαλε το μέσα, και ζούπα τα μαξιλαράκια μέχρι να φτάσει η σαπουνάδα να το βρέξει όλο όπως θα εκανες με ενα σφουγγάρι μπάνιου.. Αστο κανε να τέταρτο ξέπλυνε το και επανέλαβε με καθαρό νερό και απορρυπαντικό, μέχρι να βγαίνει η σαπουνάδα καθαρή.
σε 1-1,5 μέρα ειναι στεγνο και μοσχοβολιστό

7Tolis
10/09/2015, 16:31
Σημαντικό το στεγνωμα να γίνει με το κράνος ανάποδα ώστε, να μην κρεμασει η επένδυση.

amyroukai
10/09/2015, 17:38
ρε το μέσα βγαίνει λέμε... δεινόσαυροι...

noodles
10/09/2015, 22:28
τα μαξιλαρακια στο xr1100 αφαιρουντε ολα πολυ ευκολα (εχω το ιδιο κρανος). το φοραω σε βολτες (οχι καθε μερα) και το πλενω οταν χρειαζεται (ισως μετα απο βολτα αν ιδρωσω πολυ), αλλα γενικα οχι πολυ συχνα (το καθημερινο kbc το πλενω καθε μηνα). ειναι ακριβα τα μαξιλαρακια και πιστευω δεν αξιζει για 5ετιας κρανος. με 200-250 ευρω παιρνεις καλο κρανακι. :)

kakavelakis_g
11/09/2015, 01:53
Πούλα το και πάρε το χ-spirit 2 της ίδιας εταιρίας ή το rx-7gp της arai :cool:

amyroukai
11/09/2015, 01:54
το gp έχει άλλο σχήμα και πιθανότατα δεν θα κάνει.

kakavelakis_g
11/09/2015, 02:07
το gp έχει άλλο σχήμα και πιθανότατα δεν θα κάνει.

τι εννοείς δεν θα κάνει ? στο κεφάλι ή για το μηχανάκι που έχει το παιδί ?
από νούμερα είναι τα ίδια SHOEI ΚΑΙ ARAI. Τα shoei είναι λίγο πιο στενά στα μάγουλα

amyroukai
11/09/2015, 02:22
το gp έχει πιο "στρογγυλό" εσωτερικό, το xr & xspirit πιο οβάλ.

tai
11/09/2015, 05:29
ρε το μέσα βγαίνει λέμε... δεινόσαυροι...

ναι ρε εξελιγμένο θηλαστικό:a22: αλλά ετσι πλένεις και το κράνος ΚΑΙ καθαρίζουν οι αεραγωγοί.:a9:

Nostradamus
11/09/2015, 21:25
Πούλα το και πάρε το χ-spirit 2 της ίδιας εταιρίας ή το rx-7gp της arai :cool:

τι εννοεις πουλα το ???? 5τιας " τελειωμενο" χρονικα ως τι θα το πουλησει περα απο γλαστρα ??

Μην δωσεις χρηματα για το εσωτερικο.. Δωσε το καλυτερο δυνατο ποσο που μπορεις να διαθεσεις για καινουργιο..

amyroukai
11/09/2015, 21:38
τι εννοεις πουλα το ???? 5τιας " τελειωμενο" χρονικα ως τι θα το πουλησει περα απο γλαστρα ??

Προχτές κατέβαινα ποτάμι αν θυμάμαι καλά, μπροστά μου στην διήθηση ένα παλιό BMW με φέρινγκ και το κράνος του οδηγού πρέπει να το είχε πάρει μαζί με το μηχανάκι, ένα αρχαίο bell αν θυμάμαι καλά...
Κάποιος θα βρεθεί να πλερώκει για κράνος 5ετίας. Όχι κανένα σοβαρό ποσό φαντάζομαι, αλλά...

kakavelakis_g
11/09/2015, 23:45
Ε ναι δεν είναι και καρυδότσουφλο, δεν είπα να το πουλήσει για καινούργιο. είναι πενταετίας αλλά δεν σημαίνει ότι είναι και για πέταμα , δεν παύει να είναι shoei και μάλιστα από τα κορυφαία μοντέλα. Ακόμα και πενταετίας σίγουρα είναι καλύτερο από πολλά καινούργια καθίκια κάτω του 100άρικου

perisbin77
12/09/2015, 09:59
Ε ναι δεν είναι και καρυδότσουφλο, δεν είπα να το πουλήσει για καινούργιο. είναι πενταετίας αλλά δεν σημαίνει ότι είναι και για πέταμα , δεν παύει να είναι shoei και μάλιστα από τα κορυφαία μοντέλα. Ακόμα και πενταετίας σίγουρα είναι καλύτερο από πολλά καινούργια καθίκια κάτω του 100άρικου

ε όχι και να το πουλήσει αφού έχει τα πάντα όλα από την περιγραφή που έκανε.{μυρίζει και ας το πλένει , έχει σκληρό εσωτερικό , του κοκκινίζει το δέρμα τον κάνει k ιδρώνει k έχει λήξη. ποιος ο λόγος να πουληθεί?}
μου θύμισες κάτι τύπους που καταστρέφουν τα λάστιχα στις πιστες και τα πουλάνε μετά .το κράνος θέλει επισκευή η 1 θεση στην ντουλάπα να το θυμάται...τώρα κάνει περίπου 300E αν πάει πάνω 150 το service καλύτερα να αγοράσει ένα άλλο.
δεν είναι ένα απλά μεταχειρισμένο κράνος είναι ένα ληγμένο /ακατάλληλο βάση του κατασκευαστή κράνος.

noodles
14/09/2015, 11:26
συμφωνω με τον perisbin77. καλυτερα να το χαρισει σε κανενα φιλο-παππου-οποιοδηποτε που δεν φοραει καν κρανος.:)