PDA

View Full Version : abs στις μηχανες



djchech
01/11/2005, 21:28
Συγνωμη αλλα μπορειτε να μου πειτε το λογο που δεν εχουν οι μηχανες abs...εδω και τοσα χρονια.;;;;;;;;;;;;;;

Τωρα αρχισαν καποια μοντελα απο οτι θυμαμε (τουρισμου.) να εχουν, αλλα πάλι επιτρεπετε
ss 2006 να μην εχει abs;;;;;

Υπαρχει καποιος λογος που δεν γνωριζω;;;

idi
01/11/2005, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από djchech
Συγνωμη αλλα μπορειτε να μου πειτε το λογο που δεν εχουν οι μηχανες abs...εδω και τοσα χρονια.;;;;;;;;;;;;;;

Τωρα αρχισαν καποια μοντελα απο οτι θυμαμε (τουρισμου.) να εχουν, αλλα πάλι επιτρεπετε
ss 2006 να μην εχει abs;;;;;

Υπαρχει καποιος λογος που δεν γνωριζω;;;

ΟΥΤΕ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΔΕ ΘΕΛΩ ΤΟ ΑΒS ΣΕ ΜΟΤΟ...

απο κει και περα ... περι ορεξεως ...

el_hymador
02/11/2005, 00:31
κανονικα θα επρεπε να εχουν (με δυνατοτητα απενεργοποιησης), η τουλαχιστον να σου δινουν την δυνατοτητα να αγορασεις με η χωρις.....σωστη η παρατηρηση , στο κατω-κατω ακομα και στα σληροπυρηνικα μηχανακια οταν αυτα βρεθουν στο στο κεντρο της πολης με βροχη.....χρειαζεται!! εκτος αν προτιματε να πληρωνετε τα μαλια της κεφαλη σας σε πλαστικα και ανταλλακτικα απο χαζοπτωσεις....ειμαι κατοχος μηχανης με abs , στην αρχη ημουν λιγο επιφυλακτικος ειναι αληθεια , αλλα τελικα αν ειναι ρυθμισμενο , προσαρμοσμενο στις απαιτησεις μιας μοτοσυκλετας ειναι σωτηριο και απαραιτητο.

zanny
02/11/2005, 08:35
Τα φράγκα και τα κολλήματα γενικώς..

tifoefs
04/11/2005, 20:05
Αν μαθεις με ABS δε μπορεις να πας καμμια μηχανη μετα !

Και το 95% των μηχανων δεν εχει τετοιο συστημα .......

Αν χαλασει τσακιστηκες ........

:evil: :evil: :evil:

el_hymador
05/11/2005, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Αν μαθεις με ABS δε μπορεις να πας καμμια μηχανη μετα !

Και το 95% των μηχανων δεν εχει τετοιο συστημα .......

Αν χαλασει τσακιστηκες ........

:evil: :evil: :evil:


οχι ρε συ δεν ισχυει κατι τετοιο...τι σημαινει να μαθεις με abs? απλα ειναι μια δικλειδα ασφαλειας σε περιπτωση που απο υπερβολη η πανικο τσαρουχωσεις τα φρενα.Το να ειναι ρυθμισμενο σωστα, ναι ειναι ενα θεμα...αλλα αν το ενεργοποιεις συνεχεια δεν πετυχαινεις τιποτα αλλο , παρα μεγαλυτερες αποστασεις φρεναρισματος.Σε οσες μοτοσυκλετες εχουν abs υπαρχει ενδεικτικη λυχνια που σε προειδοποιει οτι το συστημα εχει χαλασει.
Γενικα απο οτι μπορω να κρινω απο το cbf μου το σημαντικοτερο ειναι οτι αποφευγεις μπλοκαρισματα του μπροστινου και οτι εχεις κατευθυντικοτητα παρα το οτι βοηθαει στο να φρεναρεις καλυτερα (μυθος).

tifoefs
06/11/2005, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
οχι ρε συ δεν ισχυει κατι τετοιο...τι σημαινει να μαθεις με abs? απλα ειναι μια δικλειδα ασφαλειας σε περιπτωση που απο υπερβολη η πανικο τσαρουχωσεις τα φρενα.Το να ειναι ρυθμισμενο σωστα, ναι ειναι ενα θεμα...αλλα αν το ενεργοποιεις συνεχεια δεν πετυχαινεις τιποτα αλλο , παρα μεγαλυτερες αποστασεις φρεναρισματος.Σε οσες μοτοσυκλετες εχουν abs υπαρχει ενδεικτικη λυχνια που σε προειδοποιει οτι το συστημα εχει χαλασει.
Γενικα απο οτι μπορω να κρινω απο το cbf μου το σημαντικοτερο ειναι οτι αποφευγεις μπλοκαρισματα του μπροστινου και οτι εχεις κατευθυντικοτητα παρα το οτι βοηθαει στο να φρεναρεις καλυτερα (μυθος).

Και το μπλοκαρισμα αν το κανεις σωστα ετσι και χρειαστεις να ριξεις αγκυρες δε παθαινεις τιπτα !!

Ειναι θεμα ασκησης νομιζω.....

Αλλα με abs ξεχνας την ασκηση και αν πας με αλλη μηχανη που δεν εχει αστα βραστα μετα !

:smilea:

el_hymador
07/11/2005, 16:52
Ο.Κ. αν ελεγχεις (100%)μπλοκαρισμα μπροστινου απο φρενα πανικου εγω παω πασο....τωρα για τεχνικες supermoto με αρχη ντριφταρισματος απο φρενα , υπαρχει και η δυνατοτητα απενεργοποιησης του συστηματος και κανεις οτι θες...παντως οδηγωντας αλλες μηχανες μετα απο 1+ χρονο συμβιωσης με το cbf δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.

geopitt
07/11/2005, 21:10
Στην προηγουμενη μου μηχανη (F650GS) το ABS ηταν πολυ καλο και σε περιπτωση που ηθελες να κανεις off road διαδρομη μπορουσες να το απενεργοποιησεις με ενα μπουτον(βρικεται πανω στην τιμονοπλακα)και βεβαιως υπαρχει και ενδικτεικη λυχνια σε περιπτωση βλαβης η απενεργοποιησης.
Τωρα ειμαι κατοχος ενος CBF600s χωρις ABS και δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα στην οδηγηση,δεν ξεχασα την "τεχνη".

zanny
08/11/2005, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Και το μπλοκαρισμα αν το κανεις σωστα ετσι και χρειαστεις να ριξεις αγκυρες δε παθαινεις τιπτα !!

Ειναι θεμα ασκησης νομιζω.....

Αλλα με abs ξεχνας την ασκηση και αν πας με αλλη μηχανη που δεν εχει αστα βραστα μετα !

:smilea:
Καμία αντίρρηση, απλά δεν είναι όλοι τόσο εξασκημένοι, επιδέξιοι κ.λπ. ώστε να αντιδράσουν σωστά στο μποκάρισμα κάτω από διάφορες συνθήκες (νορμάλ δρόμος, δρόμος-γυαλί, νερά, σαπουνάδες,λάδια, πάγος και πολλά άλλα).
Γιατί να κατηγορούμε κάτι που έχει σώσει και σώζει ζωές?
Σίγουρα υπάρχει και ο αντίλογος, δεν πιστεύω όμως οι δύο καταστάσεις (ΜΕ-ΧΩΡΙΣ ABS) να μπορούν να συγκριθούν ως προς την αποτελεσματικότητά τους.
Και αν ακόμα υπάρχουν παραδείγματα που το ABS δεν εχει λειτουργήσει σωστά, μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για ένα σύστημα που διαρκώς εξελίσεται, συνεπώς υπάρχουν και περιθώρια βελτίωσης.
Δεν μπορούμε να απαιτούμε από τους οδηγούς ενός οχήματος που βασίζεται κατά πολύ στην ισοροπία να αντιδρούν πάντα σωστά. Αν ήταν έτσι θα ήμασταν όλοι στις πίστες. Σίγουρα πρέπει να μπορούμε να προβλέψουμε σε κάθε περίπτωση την αντίδραση της μηχανής μας, αλλά δεν γεννιόμαστε καλοί και σωστοί οδηγοί, γινόμαστε μέσα από την καθημερινή τριβή. Ας υπάρχουν λοιπόν και περιθώρια λάθους..

geopitt
08/11/2005, 13:24
Πολυ σωστος,

Αν θυμαμαι καλα το μανουαλ της BMW ελεγε πως σε δρομους-διαδρομες με εξαιρετικα χαμηλο επιπεδο προσφυσης (πχ.χωμα,χαλικι κλπ) προτεινεται απο τον κατασκευαστη η απενεργοποιηση του ABS.
Αυτο απο την εμπειρια μου με την συγκεκριμενη μηχανη ισχυε σε τεραστιο βαθμο γιατι πραγματικα σε τετοιυς δρομους με το ABS ΟΝ δεν μπορουσες να φρεναρεις σχεδον καθολου(μεγαλος βαθμος ευαισθισιας) ενω σε ασφαλτο ακομα και με βροχη το συστημα ηταν πραγματικα σωτηριο.
Τωρα βεβαια τα καινουργια ABS που τοποθετουν οι κατασκευαστες ειναι μια γενια πανω απο αυτο που ειχα εγω και σιγουρα ειναι πολυ καλυτερα σε αποδοση.

el_hymador
09/11/2005, 00:54
παντως η αληθεια ειναι πως ειμαστε λιγο μυστηριοι....ειναι γεγονος πως αποτελουμε ισως το συντηρητικοτερο κομματι της αγορας σε οτι αφορα πραγματικα νεες προτασεις και τεχνολογιες.......για αυτο ''ναυαγησαν'' εξαιρετικες καινοτομιες , οπως το μονομπρατσο μπροστινο της yamaha gts1000 κ.τ.λ.

μαλλον στην ''αιρετικη'' bmw πρεπει να χρωσταμε το γεγονος οτι καποιοι κατασκευαστες αρχισαν δειλα-δειλα να βαζουν abs , μακαρι σε λιγα χρονια να εχει γινει καθεστως σε ολες τις μοτοσυκλετες.