PDA

View Full Version : "Φυτικά" λάδια.



Kosmas_xlv600
08/09/2015, 23:02
Διαβάζω στο manual του supra x 125 της Honda:

"Μη χρησιμοποιείτε μη απορρυπαντικά, φυτικά λάδια ή αγωνιστικά λάδια με βάση το κα-
στορέλαιο."

Λέγοντας "φυτικά" εννοεί τα λάδια με βάση τους εστέρες ή κάτι άλλο ???

BLiTzER
09/09/2015, 08:27
Μάλλον το ελαιόλαδο και το αραβοσιτέλαιο.

spyrakos35
09/09/2015, 08:29
Μάλλον το ελαιόλαδο και το αραβοσιτέλαιο.


μουρουνόλαδο παίζει?

:rolleyes:

BLiTzER
09/09/2015, 08:32
Δεδομένου ότι τα ψάρια τις τελευταίες χιλιετίες δε φωτοσυνθέτουν, μάλλον όχι.

spyrakos35
09/09/2015, 08:33
Δεδομένου ότι τα ψάρια τις τελευταίες χιλιετίες δε φωτοσυνθέτουν, μάλλον όχι.

μα ακριβώς γι αυτό μπορεί να παίζει..... δεν είναι φυτικό....

Bowleno
09/09/2015, 08:33
Άραγε αυτός που έγραψε (η μετάφρασε) το manual για λογαριασμό του Σαρακάκη διατηρεί ακόμα την δουλειά του :confused::cry:

BLiTzER
09/09/2015, 08:34
A, νόμιζα αν "παίζει" στην κατηγορία φυτικών. Γράψε λάθος :P

Προφανώς αστειεύτηκα αρχικά, αλλά πιθανότατα αυτό εννοεί ^^

Panos76
09/09/2015, 09:03
Άραγε αυτός που έγραψε (η μετάφρασε) το manual για λογαριασμό του Σαρακάκη διατηρεί ακόμα την δουλειά του :confused::cry:

Εντάξει, δεν υπάρχει, αυτό δε το βλέπεις ούτε σε οδηγίες κινέζικης τοστιέρας.

Για σιγουριά βρες το Αγγλικό manual..

amyroukai
09/09/2015, 10:07
Τα resource conserving που λέει είναι τα SN κατά API και γενικώς δεν προτείνονται για κινητήρες με παλιά σχεδίαση.
Πιθανώς το "φυτικά" να έχει σχέση με τα πρόσθετα και όντως να είναι λάθος στη μετάφραση, αλλά γιατί δεν κρατάμε το τυπικό που λέει όχι SN και όχι SJ λάδια *με συγκεκριμένα πρόσθετα* να τελειώνουμε...

devil's animal
09/09/2015, 10:12
δεν πετυχατε νεανιες μου παππουδες σε χωρια να βαζουν ελαιολαδο (δεν ξερω αν ηταν παρθενο) σε cub 50...τςτςτς...
αυτα ειναι τα φυτικα λαδια...

lykourgi
09/09/2015, 16:48
δεν πετυχατε νεανιες μου παππουδες σε χωρια να βαζουν ελαιολαδο (δεν ξερω αν ηταν παρθενο) σε cub 50...τςτςτς...
αυτα ειναι τα φυτικα λαδια...
Έχω δει, Gpz305 με ηλιέλαιο μέσα. Ναι, το γνωστό για το τηγάνι.
Το είχε πιτσιρικάς γνωστός (αφασίας), ο οποίος κάποια στιγμή που ήθελε να έρθει από το χωριό του στο δικό μου, διαπίστωσε ότι το μηχανάκι ήθελε συμπλήρωμα λαδιού. Μην έχοντας κάτι άλλο, έβαλε από το σπορέλαιο που είχε η μάνα του για τηγάνισμα και ξεκίνησε. Απόσταση 30-40κμ. Όταν έφτασε το Gpz είχε φτύσει λάδια από όλες τι φλάντζες (ήταν χρέπι έτσι και αλλιώς) και μύριζε σαν φριτέζα, αλλά δεν σκόρπισε. Σκόρπισε βέβαια αργότερα.

Άρα, καλά τα λέει η οδηγία παραπάνω. Κάτι ξέρουν. :lol:

foogr01
09/09/2015, 17:23
Έχω δει, Gpz305 με ηλιέλαιο μέσα. Ναι, το γνωστό για το τηγάνι.
Το είχε πιτσιρικάς γνωστός (αφασίας), ο οποίος κάποια στιγμή που ήθελε να έρθει από το χωριό του στο δικό μου, διαπίστωσε ότι το μηχανάκι ήθελε συμπλήρωμα λαδιού. Μην έχοντας κάτι άλλο, έβαλε από το σπορέλαιο που είχε η μάνα του για τηγάνισμα και ξεκίνησε. Απόσταση 30-40κμ. Όταν έφτασε το Gpz είχε φτύσει λάδια από όλες τι φλάντζες (ήταν χρέπι έτσι και αλλιώς) και μύριζε σαν φριτέζα, αλλά δεν σκόρπισε. Σκόρπισε βέβαια αργότερα.

Άρα, καλά τα λέει η οδηγία παραπάνω. Κάτι ξέρουν. :lol:

:bawl:

cityfly
09/09/2015, 18:21
Έχω δει, Gpz305 με ηλιέλαιο μέσα. Ναι, το γνωστό για το τηγάνι.
Το είχε πιτσιρικάς γνωστός (αφασίας), ο οποίος κάποια στιγμή που ήθελε να έρθει από το χωριό του στο δικό μου, διαπίστωσε ότι το μηχανάκι ήθελε συμπλήρωμα λαδιού. Μην έχοντας κάτι άλλο, έβαλε από το σπορέλαιο που είχε η μάνα του για τηγάνισμα και ξεκίνησε. Απόσταση 30-40κμ. Όταν έφτασε το Gpz είχε φτύσει λάδια από όλες τι φλάντζες (ήταν χρέπι έτσι και αλλιώς) και μύριζε σαν φριτέζα, αλλά δεν σκόρπισε. Σκόρπισε βέβαια αργότερα.

Άρα, καλά τα λέει η οδηγία παραπάνω. Κάτι ξέρουν. :lol:

Δεν έβαζε και μια τηγανιά πατάτες να έχει να τσιμπάει κάτι στη διαδρομή;

daz
09/09/2015, 18:46
"εξυπνάκιας mod on"

Τη ρετσινολαδιά (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF:Ricinus_communis_-_K%C3%B6hler%E2%80%93s_Medizinal-Pflanzen-257.jpg) δε την ξέρετε?

Το κικι που έλεγε και ο Ηρόδοτος! :D

Είναι το φυτό απ' το οποίο βγαίνει το καστορέλαιο.

Χρησιμοποιείται από τους Αιγυπτίους από πολύ παλιά ενώ κατα το β παγκόσμιο με κατάλληλες προσμίξεις και επεξεργασία χρησιμοποιήθηκε από μια εταιρία που αργότερα ονομάστηκε castrol.

Σήμερα αποτελεί πρώτη ύλη για την παραγωγή νάιλον και άλλων συνθετικών ρητινών και νημάτων καθώς και βασικό συστατικό λαδιών μηχανών αγωνιστικών οχημάτων.

"Εξυπνάκιας mod off.."

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AD%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF

:D

amyroukai
09/09/2015, 18:54
Ένα δάκρυ κύλισε, ο εργαζόμενος του σαρακακη δεν θα απολυθεί τελικά...

Bob_o_mastoras
09/09/2015, 19:25
Ένα δάκρυ κύλισε, ο εργαζόμενος του σαρακακη δεν θα απολυθεί τελικά...

Γμτ.. Και ηθελα να παρω τη θεση του... :D

Bob_o_mastoras
09/09/2015, 19:27
Είναι το φυτό απ' το οποίο βγαίνει το καστορέλαιο.





Κατσε ρε μαστορα..
Δεν βγαινει απο τον καστορα;;;;:confused:

amyroukai
09/09/2015, 19:30
Κατσε ρε μαστορα..
Δεν βγαινει απο τον καστορα;;;;:confused:

θα είχαν ηδη κλείσει την καστρολ οι οικολόγοι βετζετεριανς.

dimmie_72
09/09/2015, 20:11
Κατσε ρε μαστορα..
Δεν βγαινει απο τον καστορα;;;;:confused:

όχι, απ την Καστοριά. παραγωγή της κυρα-Βενετούλας. :D

Δεινόσαυρος
09/09/2015, 20:54
Καστορέλαιο ονομάζεται τώρα τελευταία, μέρος της τάσης προς την Αγγλικήν lingua franca.
Παλιά όλοι το λέγαν ρετσινόλαδο.


Καστόρι (https://en.wikipedia.org/wiki/Caster)

Παρεπιμπτόντως η τοξίνη ricin (που είχαν χρησιμοποιήσει οι μουρλοί στο Τόκυο) από το ίδιο φυτό φτιάγνεται.
Όμορφο φυτό (φυλλωσιά, σπόρος) αλλά ζέχνει αν το αγγίξεις.

lykourgi
09/09/2015, 21:53
Γμτ.. Και ηθελα να παρω τη θεση του... :D
Εσένα θα σε προσλάβουνε στα κεντρικά στην Ιαπωνία, ειδικά αν τους δείξεις τι γράφεις εδώ μέσα. :p

daz
09/09/2015, 22:05
Ενώ εμένα θα μου κάνουν δώρο μια άφρικα για να με τιμωρήσουν. :cry:

lykourgi
09/09/2015, 22:07
Εσύ καλύτερα μην περνάς ούτε απ' έξω. :lol:

Bowleno
10/09/2015, 08:35
Ως συνήθως, το γ@μήσ@με το θρεντ :p


Στους από πάνω: :moutza::moutza: μου έφυγε πάλι ο καφές από τα γέλια πρωί πρωί :moutza::bawl: