PDA

View Full Version : Όλα τα χαμε...



Σελίδες : [1] 2

AristidisZ
09/09/2015, 06:53
Πριν καμιά 10αριά μέρες έρχεται η συμβία επάνω, και μου αρχίζει:
είδα κάτω ένα μωρό γατάκι, τόσο δα είναι, το κακόμοιρο, θα το φάνε ζωντανό, μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα κρίμα το καημένο μπλα μπλα μπλα μλπα σε παρακαλώ μπλα μπλα μπλα τέλος πάντων ήθελε να το μαζέψουμε
άντε της λέω, τράβα κάτω να δούμε τι θα κάνουμε
κατεβαίνει κάτω, άφαντο το γατάκι
ωραία λέω, την γλιτώσαμε
πάω προχτές να πληρώσω τα κοινόχρηστα, και για κακή μου τύχη, όπως ανοίγει την πόρτα ο διαχειριστής, τσουπ πετάγεται ένα γατί
το βλέπει η μανδάμ, αρχίζει να φωνάζει "νάτο" "νάτο" "νάτο"
τελικά το είχε μαζέψει ο γείτονας από κάτω, ο οποίος όμως έχει 2 σκυλιά, οπότε προφανώς ψάχνει να το δώσει...

για να μην μακρηγορώ, επειδή δε με βλέπω να την γλιτώνω, έχετε να μου προτείνετε κάναν καλό κτηνίατρο που να μη μου πάρει το σκαλπ (μαζεύω για την καινούρια Africa, οπότε δώστε προσοχή παρακαλώ :D ), στην ευρύτερη περιοχή Πειραιά ;
προτίμηση σε Δραπετσώνα, Κερατσίνι, Ταμπούρια, Αγία Σοφία και πέριξ, γιατί στο κέντρο έρχεται και το κωλο τραμ σε λίγο και ούτε πεζός δε θα ναι να κυκλοφορείς...

pipe_smoker
09/09/2015, 07:37
Ρε τι μας κανουν οι συμβιες....

Εμενα με ειχε βαλει να τραβηξω χειροφρενο μες στη μεση του δρομου για να το μαζεψουμε το αμοιρο.

Και δοξα τω θεω καλα να'ναι, 2 χρονια τωρα, εγω κατεληξα να του εχω μεγαλυτερη αδυναμια απο τη συμβια, κι αυτο να μας πηδαει κανονικα και να κανει και κουμαντο σε ολο το σπιτι:lol:

spyrakos35
09/09/2015, 07:39
Ποιο σκαλπ ρε φιλε;

Εσυ εχεις τον ασκαλπτο.....

:p

omega
09/09/2015, 07:42
Αριστείδη με το θάρρος θέλω μία ερώτηση να κάνω.Το θες πραγματικά το γατάκι ή όχι;
Aν είναι να το πάρεις για να μην έχεις "γκρίνια" θα έλεγα... καλύτερα γκρίνια για λίγο.
Αυτές οι αποφάσεις έχουν δέσμευση χρόνων και θέλουν απίκο και τους 2.

Ότι αποφασίσεις για καλό!!

...σύντομα και το μηχανάκι που ποθείς. :beer:

PortisHead
09/09/2015, 07:43
Pet & Vet
Πέτρου Ράλλη 323, Νίκαια
2104907142

Ολα τ'αλλα ειναι χασιμο χρόνου :)
Μια ξυνή ειναι η "αρχίατρος" (εχει μεσα και 2-3 κοπελες κτηνιατρους για τα απλα)
αλλα μου εσωσε το σκυλο το 2009 απο...παγκρεατιτιδα...80% θνησημότητα.

Pan (dvs)
09/09/2015, 08:00
Τι να τον κανεις τον κτηνιατρο,ειναι αρρωστο?

AristidisZ
09/09/2015, 08:01
Ρε τι μας κανουν οι συμβιες....

Εμενα με ειχε βαλει να τραβηξω χειροφρενο μες στη μεση του δρομου για να το μαζεψουμε το αμοιρο.

Και δοξα τω θεω καλα να'ναι, 2 χρονια τωρα, εγω κατεληξα να του εχω μεγαλυτερη αδυναμια απο τη συμβια, κι αυτο να μας πηδαει κανονικα και να κανει και κουμαντο σε ολο το σπιτι:lol:

Άστα φίλε, και μη χειρότερα :cry:


Ποιο σκαλπ ρε φιλε;

Εσυ εχεις τον ασκαλπτο.....

:p

αυτόν τέλος πάντων :p


Αριστείδη με το θάρρος θέλω μία ερώτηση να κάνω.Το θες πραγματικά το γατάκι ή όχι;
Aν είναι να το πάρεις για να μην έχεις "γκρίνια" θα έλεγα... καλύτερα γκρίνια για λίγο.
Αυτές οι αποφάσεις έχουν δέσμευση χρόνων και θέλουν απίκο και τους 2.

Ότι αποφασίσεις για καλό!!

...σύντομα και το μηχανάκι που ποθείς. :beer:

Γενικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ζώα, συγκεκριμένα όμως ο ατίθασος χαρακτήρας των γατιών με εκνευρίζει, είχα σκύλο για πολλά χρόνια και είχα δεθεί πραγματικά μαζί του
Αν βγει όπως το θέλω, είμαι σίγουρος ότι θα το λατρέψω
Αν βγει λίγο γαϊδουράκι, νομίζω ότι απλά θα συνυπάρχουμε, χωρίς όμως πολλές εντάσεις
Εν κατακλείδι πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε :)

ευχαριστώ για την ευχή :beer:


Pet & Vet
Πέτρου Ράλλη 323, Νίκαια
2104907142

Ολα τ'αλλα ειναι χασιμο χρόνου :)
Μια ξυνή ειναι η "αρχίατρος" (εχει μεσα και 2-3 κοπελες κτηνιατρους για τα απλα)
αλλα μου εσωσε το σκυλο το 2009 απο...παγκρεατιτιδα...80% θνησημότητα.

από τιμές τι λέει ;

PortisHead
09/09/2015, 08:13
από τιμές τι λέει ;

Νορμαλ προς τσιμπημενες...αλλα ΟΚ , για ελεγχο/εμβόλια θα πας,οχι για επεμβαση.

el-Gatto
09/09/2015, 08:19
Αν δεν βρείς κοντά σου ,κι αν δεν βαριέσαι να τρέχεις Περιστέρι ,έχω να σου προτείνω γιατρό με ανθρώπινες τιμές ,οι οποίες γίνονται μισές όταν πρόκειται για αδεσποτάκι.

Δεν ξέρω πόσο μικρό είναι.
Αρχικά ένας γενικός έλεγχος ,έλεγχος για παράσιτα κ κάποιου είδους αποπαρασίτωση (εσω κ έξω)
μετά Προγραμματισμός εμβολιασμού
κ τέλος Προγραμματισμός Στείρωσης (απαραίτητο κατ'εμέ)

Η "αναρχοαυτόνομη" προσωπικότητα/συμπεριφορά των γατιών ,μπορεί σε κάποιους να φαίνεται "γαϊδουριά" τους ,αλλά έχει κ τα κλά της.
(πχ επιβιώνει μια χαρά με την μικρότερη δυνατή ενασχόληση απο σένα)

Αν σε αγαπήσει ,αυτά που θα σου προσφέρει ψυχολογικά θα είναι ασυγκρίτως περισσότερα απο αυτά που θα προσφέρεις εσύ σε κείνο.

Αν κ για ότι θέλεις ,πμ me. :wave2:

Billymuse
09/09/2015, 09:18
Περαστικά σου φίλε :wave2: καλη δύναμη..και που να δεις τι ωραια που θα ειναι να υπάρχουν παντου τρίχες :evil:

spyrakos35
09/09/2015, 09:22
Περαστικά σου φίλε :wave2: καλη δύναμη..και που να δεις τι ωραια που θα ειναι να υπάρχουν παντου τρίχες :evil:

υπάρχει λύση....

340833

Hayate
09/09/2015, 09:25
Πάρε μπόλικα και ξεκίνα....http://www.pet-accessories.gr/cat/cleaning-health?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=530&category_id=13

Και που σαι...τους καναπέδες ξέχνα τους...π##$τανα θα στους κάνουν :P

pipe_smoker
09/09/2015, 10:01
Από τα μούτρα τον πιάσατε:lol:

Listen to me Αρίστο.

Έχω χοντρή αλλεργία στις γάτες.
Μιλάμε για χάλι μαύρο.

Σταμάτησα να πηγαίνω σε σπίτι παλιού μου φίλου γιατί είχε γάτο και με έπιανε δύσπνοια και κόντευα να ψοφήσω κάθε φορά που έμπαινα στο σπίτι.

Κι εγώ (νόμιζα ότι) δεν τα χώνευα τα γατιά.

Και μας έλαχαν και δυσκολίες.
Το γατάκι που μαζέψαμε από το δρόμο είχε πρόβλημα με τα μάτια του από παράσιτα from day one, πολεμήσαμε μπας και τη σκαπουλάρει από το χειρουργείο, τελικά χρειάστηκε επέμβαση κι αφαιρέθηκε το ένα μάτι, κι από το άλλο ζήτημα άν έχει ορατότητα 5-10%, ίσα ίσα να ξεχωρίζει φως από σκοτάδι.

3 φορές τη μέρα να παλεύεις με τη σύριγγα να δώσεις αντιβίωση στο γατί.

Τελικά και μια χαρά κινείται στο χώρο (μιλάμε να τρέχει σφαίρα και να αποφεύγει πχ την τσάντα μου που την έχω παρατήσει μες στη μέση), και υγιέστατο είναι, και μας άγει και μας φέρει όπως προείπα.

Το σπίτι το έχουμε συνέχεια στην πένα για να μην υποφέρω εγώ με την αλλεργία μου, πέφτει ξετρίχιασμα στα πάντα κοκ.

Επειδή κάποιος ρώτησε.
Τον κτηνίατρο τον χρειάζεσαι, ασχέτως αν είναι άρρωστο.
Πρέπει να εμβολιαστεί, κάθε 3 μήνες να παίρνει χάπι για τα παράσιτα, να το στειρώσεις με το που φτάσει 6-7 μηνών, και διάφορα άλλα όπως είπε κι ο gatto.

Το αν θα σας ξεσκίσει κουρτίνες και καναπέδες είναι ένα θέμα αλλά σου έχω λύση όταν και αν φτάσει εκεί το θέμα. Πάρε με τηλέφωνο ή στείλε μου πμ.

Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι το γατί δεν είναι σκύλος για να του αλλάζεις περιβάλλον.
Και σε δεσμεύει τρομερά στο θέμα διακοπών κλπ.

Δεν μπορείς να πεις το παίρνω μαζί.

Αν δεν έχεις άνθρωπο που να ξέρεις ότι θα μπορεί κάθε μέρα να πηγαίνει σπίτι σου και να βάζει φρέσκο νεράκι και φαγητό στο γατί, θα βλαστημάς την ώρα και τη στιγμή κάθε φορά που θα πρόκειται να πας διακοπές ή να φύγεις ένα διήμερο κλπ.

Σου έφερα παράδειγμα εμένα, που, against all odds, τα καταφέραμε και ζούμε ειρηνικά και αγαπιόμαστε (καλά όχι και τόσο ειρηνικά γιατί την αγάπη του μου την εκφράζει με δαγκωνιές:lol:)

Σκέψου τα, μέτρα τα, και δες αν θες να προχωρήσεις:beer:

pipe_smoker
09/09/2015, 10:02
υπάρχει λύση....

340833

Ναι...

Και ξυπνάς τη νύχτα και το βλέπεις δίπλα σου και τέλος....:lol:

kyo
09/09/2015, 10:02
και η δικια μου συμβια τα ιδια εκανε.παντως τωρα εξι χρονια μετα δεν τον αλλαζω με τιποτα.παρτον τον γατουλη να σωθει:beer:

amyroukai
09/09/2015, 10:12
Αρσενικό για θηλυκό;

Έχουν πλάκα οι συγκάτοικοι. Πλέον δεν τα έχω μέσα στο σπίτι, φτάνει...

pipe_smoker
09/09/2015, 10:33
Έχουν πλάκα οι συγκάτοικοι. Πλέον δεν τα έχω μέσα στο σπίτι, φτάνει...

Για τις συμβίες λες τώρα ή για τα γατιά?:lol:



Ειναι χαζά ρε αμυρου.
Και κήπο να έχεις να τα ταιζεις κλπ να πηγαινοερχονται οποτε γουσταρουν, δε λεει να βρεις κανένα χτυπημένο απο αυτοκίνητο μπροστά στην πόρτα σου.
Όσους ξέρω που είχαν γατιά στο έτσι, πάντα τους είχε κάτσει στραβή.

byron
09/09/2015, 10:37
Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι το γατί δεν είναι σκύλος για να του αλλάζεις περιβάλλον.
Και σε δεσμεύει τρομερά στο θέμα διακοπών κλπ.

Δεν μπορείς να πεις το παίρνω μαζί.


Σιγά μωρέ...
Την δικιά μου την έβαλα στο scooter και την μετέφερα με το κλουβάκι της στην Αίγινα, και όλα καλά...
Στην επιστροφή μόνο μου τα χάλασε, γιατί κατούρησε ή κατουρήθηκε και όταν γυρίσαμε σπίτι, την έκανα ένα καλό μπάνιο. Δεν νομίζω πως της άρεσε, αλλά life is a bitch...

Αρίστο, εγώ την πηγαίνω σε μια κτηνίατρο επί της Κουντουριώτου, απέναντι από το Ecole Saint Pol. Οκ, καλή είναι και οι τιμές όπως αναφέρθηκαν παραπάνω. Θηλυκό ή ααρσενικό στείρωση θα κάνεις, διαφορετικά θα τον/την εκσφενδονίσεις λίαν συντόμως από τα νεύρα σου. Στην γάτα μου, πήγε 60-70€ πριν 2 μήνες που την στείρωσα.

Στο ΣΚ δεν έχεις πρόβλημα, μένει άνετα η γάτα μόνη της με ξηρά τροφή. Σε μεγαλύτερες περιόδους θα έχεις θέμα όμως, αν και έχουν βγεί και αυτόματες ταϊστρες. Λιγότερη δέσμευση απ΄τα σκυλιά, λιγότερη αφοσίωση αντίστοιχα. Στα χάδια τους βέβαια είναι ίδια, αλλά εξαρτάται και από την γάτα βέβαια.

amyroukai
09/09/2015, 10:38
βρήκα ένα πατημένο σχετικά πρόσφατα.
το ζήτημα είναι ξεκίνησαν δύο και ανάλογα την περίοδο είναι από 7-8 ως και τα διπλά... Ε δεν παλεύεται. ας δουλέψει η φύση όπως θέλει, εξοχή είμαστε εδώ.

Και αφού δεν έχει πρόβλημα το βλαμμένο σκυλί μου μαζί τους, συμβιώνουν όλα μαζί στον κήπο.

σε Πόλη εννοείται δεν θα τα άφηνα χύμα.

AristidisZ
09/09/2015, 11:01
Το αν θα σας ξεσκίσει κουρτίνες και καναπέδες είναι ένα θέμα αλλά σου έχω λύση όταν και αν φτάσει εκεί το θέμα. Πάρε με τηλέφωνο ή στείλε μου πμ.



μου τα έχεις πει ;)

για τα έπιπλα και τις κουρτίνες παρακαλώ να πληροφορηθώ άμεσα :D


Αρσενικό για θηλυκό;


σάμπως ξέρω ;;;




Αρίστο, εγώ την πηγαίνω σε μια κτηνίατρο επί της Κουντουριώτου, απέναντι από το Ecole Saint Pol. Οκ, καλή είναι και οι τιμές όπως αναφέρθηκαν παραπάνω. Θηλυκό ή ααρσενικό στείρωση θα κάνεις, διαφορετικά θα τον/την εκσφενδονίσεις λίαν συντόμως από τα νεύρα σου. Στην γάτα μου, πήγε 60-70€ πριν 2 μήνες που την στείρωσα.


για πες όνομα βρε Βύρωνα (pm)

btw τιμές δεν ανέφερε κανείς παραπάνω :p

spyrakos35
09/09/2015, 11:23
σάμπως ξέρω ;;;



:moutza:

κλώτσα τη πίσω κάτω από την ουρά και θα καταλάβεις από την αντίδραση της ρε



παμε ρε Αρίστο μία πάλι στα βασικά (όπως κάνω με την κόρη μου)
τα αγοράκια έχουν πουλί, τα κοριτσάκια πιπί

byron
09/09/2015, 11:23
για πες όνομα βρε Βύρωνα (pm)

btw τιμές δεν ανέφερε κανείς παραπάνω :p


Δακορώνια Φλώρα Κ.
Κουντουριώτου 227, Πειραιάς, 18536, ΑΤΤΙΚΗΣ 2104512617


εμβόλιο δεν θυμάμαι, νομίζω κάπου στα 20. Χάπι για παράσιτα ήταν φθηνό, 10€ νομίζω. Στείρωση, έγραψα.
Για κουρτίνες κλπ υπάρχει χάρτινη ξύστρα που θα πάει εκεί. Ονυχοδρόμος λέγεται. Οπωσδήποτε κουτί κλειστό για να μάθει να κατουράει, μαθαίνουν αμέσως οι γάτες. Επιμένω στο κλειστό, γιαφορετικά θα πετάει έξω την άμμο της με το σκάψιμο και θα μυρίζει.
Για ξηρά τροφή ακόμα και για μωρά, αλλά και τα υπόλοιπα που θα χρειαστείς, θα πρότεινα το Pet Shop που είναι στο τέρμα της Πειραιώς στα Καμίνια, αλλά όχι το Pet-City που συναντάς πρώτα κατεβαίνοντας, ένα άλλο που δεν θυμάμαι πως το λένε λίγο πριν την Δωδεκανήσου.

Προσωπικά επειδή μεγάλωσα με γάτες, τις γουστάρω ως ζώα. Χαδιάρες και ανεξάρτητες, ενώ είναι και καλή λύση για να εξαφανίζουν τα έντομα :tooth:.Όταν πάρει χαμπάρι η συμβία οτι καθαρίζουν και τις κατσαρίδες, την παντρεύτηκες...(τη γάτα εννοώ) :D
Δεν θα το μετανιώσεις, είναι όμορφη παρέα και ήσυχη. Έγώ υιοθέτησα πέρυσι ένα γατάκι απ΄τον δρόμο, αλλά κάποια στιγμή θα πάρω μια Maine Coon (αφου δεν μπορώ να πάρω γατόπαρδο)

AristidisZ
09/09/2015, 11:30
:moutza:

κλώτσα τη πίσω κάτω από την ουρά και θα καταλάβεις από την αντίδραση της ρε

παμε ρε Αρίστο μία πάλι στα βασικά (όπως κάνω με την κόρη μου)
τα αγοράκια έχουν πουλί, τα κοριτσάκια πιπί

δεν το έχω σπίτι βρε άνθρωπα ακόμα


Δακορώνια Φλώρα Κ.
Κουντουριώτου 227, Πειραιάς, 18536, ΑΤΤΙΚΗΣ 2104512617


εμβόλιο δεν θυμάμαι, νομίζω κάπου στα 20. Χάπι για παράσιτα ήταν φθηνό, 10€ νομίζω. Στείρωση, έγραψα.
Για κουρτίνες κλπ υπάρχει χάρτινη ξύστρα που θα πάει εκεί. Ονυχοδρόμος λέγεται. Οπωσδήποτε κουτί κλειστό για να μάθει να κατουράει, μαθαίνουν αμέσως οι γάτες. Επιμένω στο κλειστό, γιαφορετικά θα πετάει έξω την άμμο της με το σκάψιμο και θα μυρίζει.
Για ξηρά τροφή ακόμα και για μωρά, αλλά και τα υπόλοιπα που θα χρειαστείς, θα πρότεινα το Pet Shop που είναι στο τέρμα της Πειραιώς στα Καμίνια, αλλά όχι το Pet-City που συναντάς πρώτα κατεβαίνοντας, ένα άλλο που δεν θυμάμαι πως το λένε λίγο πριν την Δωδεκανήσου.

Προσωπικά επειδή μεγάλωσα με γάτες, τις γουστάρω ως ζώα. Χαδιάρες και ανεξάρτητες, ενώ είναι και καλή λύση για να εξαφανίζουν τα έντομα :tooth:.Όταν πάρει χαμπάρι η συμβία οτι καθαρίζουν και τις κατσαρίδες, την παντρεύτηκες...(τη γάτα εννοώ) :D
Δεν θα το μετανιώσεις, είναι όμορφη παρέα και ήσυχη. Έγώ υιοθέτησα πέρυσι ένα γατάκι απ΄τον δρόμο, αλλά κάποια στιγμή θα πάρω μια Maine Coon (αφου δεν μπορώ να πάρω γατόπαρδο)

σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές Βύρωνα :beer:

Bob_o_mastoras
09/09/2015, 11:44
Ωωω, καλοριζικο! :beer:
Παρε και ενα γλαρο να εχει παρεα.. :tooth::tooth:

Καλα ειναι τα γατια. Εχω μεγαλωσει πολλα εδω στο νησι. Παλια δεν τα συμπαθαγα πολυ (ημουν των σκυλιων) αλλα τελικα κερδισαν την καρδια μου. :)

7Tolis
09/09/2015, 12:19
Θα γεμίσει το σπίτι τρίχες. Θα σου γρατσουνισει τα έπιπλα και είναι ενόχληση γενικότερα. Η γκρίνια θα περάσει. Η ευθύνη, πότε.

pipe_smoker
09/09/2015, 13:20
Σιγά μωρέ...
Την δικιά μου την έβαλα στο scooter και την μετέφερα με το κλουβάκι της στην Αίγινα, και όλα καλά...
Στην επιστροφή μόνο μου τα χάλασε, γιατί κατούρησε ή κατουρήθηκε και όταν γυρίσαμε σπίτι, την έκανα ένα καλό μπάνιο. Δεν νομίζω πως της άρεσε, αλλά life is a bitch...


Καλα σιγουρα παιζει και ρολο το οτι η δικη μου πορευεται μονο με τις 4 αισθησεις της ;)

Τη θεση της πολυθρονας αλλαζω στο σαλονι και μεχρι να καταλαβει τί εχει συμβει και πώς και γιατί, παθαινει μια τρελα.

@Αριστος
Θα σου στειλω πμ μολις βρεθω σε pc σχετικα με το πώς θα προστατεψεις κουρτινες καναπεδες και τα ρεστα και πώς θα την κανεις να συνηθισει το ονυχοδρομιο.
Καλο χρυσο κι απαραιτητο ειναι, αλλα και ολοκληρο γατοσπιτο να της παρεις για να παιζει δε σημαινει οτι θα σου χαρισει τον καναπε:p

skylaros
09/09/2015, 13:24
amyrou , στείρωσε οι γάτες δεν είναι προιόν εξέλιξης, δεν είναι άγρια ζώα δηλαδή, είναι ζώα που στους προγόνους τους έβαλε χεράκι ο άνθρωπος

Αρίστο

Το Pet & Vet είναι καλό σαν κέντρο έχει πολλά μηχανήματα αλλά δε θα το επέλεγα γιατί σε βλέπουν σαν πορτοφόλι (όχι οι νέοι) και γιατί δε τα αγαπάνε (ίσως η μια νεαρή κτηνίατρος να είναι Ok) το αφεντικό μια κυρία ούτε να τη βλέπω. Από την άλλη δουλεύει μέχρι πολύ αργά και είναι και κλινική. Απέναντι ακριβώς έχει κτηνίατρο αρκετά πιο φτηνό και γνωστό για τα φιλοζωικά του αισθήματα. Σαν γιατρό δε τον ξέρω όμως (Τράκας ή κάπως έτσι λέγεται) αλλά τα νοιάζεται τα ζώα.

Αν πας προς Πειραιά πολύ καλή είναι η Τζιάκη Στη Φρεατίδα χρόνια στο κουρμπέτι την συμπαθώ πολύ γιατί είναι τρελοκομείο, βλέπει ζώο από χιλιόμετρο και κάνει σωστή διάγνωση, αλλά δε θα πήγαινα γιατί οι τιμούλες είναι στο θεούλη! Το Ιατρείο της είναι και άρτια εξοπλισμένο.

Πάνω από το ναυτικό μουσείο είναι ένας άγιος άνθρωπος (Λορέντζος) που τα λατρεύει τα ζώα κυριολεκτικά, ο χώρος δε σου γεμίζει το μάτι αλλά έχω ακούσει καλά λόγια. 3-4 φορές του έχω πάει χτυπημένο αδέσποτο χωρίς να με θυμάται, ποτέ δε μου πήρε χρήματα όσο και αν επέμεινα. Τα αγαπάει και φαίνεται και αυτό είναι σημαντικό.

Υπάρχουν πάρα πολλοί, διάλεξε κάποιον σχετικά κοντά που να τα νοιάζεται και σε πολύ σοβαρά περιστατικά που εύχομαι να μη σου τύχουν ρίξε σφύριγμα να πάει και σε αντίστοιχο γιατρό ( έχουν και αυτοί ειδικότητες αλλά δε τα λένε :p )

nikos_abel
09/09/2015, 16:30
Η γκρίνια θα περάσει. Η ευθύνη, πότε.

Γμς τα, τη Κυριακή μας άφησε χρόνους ένα χρυσόψαρο που ένας ηλίθιος έκανε δώρο στο γιο μου πριν κανα 6μηνο, χωρίς να μας ρωτήσει και ακόμα περνάμε δίπλα από το ενυδρείο και δακρύζουμε που δεν είναι μέσα ο Tunip.

Ο κακομοίρης έφαγε χοντρό στρες, αμμωνία και χλώριο στην αρχή που μας τον εδωςαν και μέχρι να μάθω τι χρειάζεται την έπαθε τη ζημιά. Τον πάλεψα βέβαια αλλά ήταν αργά απ' ότι φάνηκε.

Εκτός και είσαι εντελώς κακούργος, το ζωντανό γίνεται μέλος της οικογένειας από ένα σημείο και έπειτα, είναι μια ευθύνη που καλύτερα να είσαι πολύ καλά προετοιμασμένος να την πάρεις.

el-Gatto
09/09/2015, 18:06
Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι το γατί δεν είναι σκύλος για να του αλλάζεις περιβάλλον.
Και σε δεσμεύει τρομερά στο θέμα διακοπών κλπ.

Δεν μπορείς να πεις το παίρνω μαζί.

Αν δεν έχεις άνθρωπο που να ξέρεις ότι θα μπορεί κάθε μέρα να πηγαίνει σπίτι σου και να βάζει φρέσκο νεράκι και φαγητό στο γατί, θα βλαστημάς την ώρα και τη στιγμή κάθε φορά που θα πρόκειται να πας διακοπές ή να φύγεις ένα διήμερο κλπ.


Ολα σχετικά είναι.
Το παιδί ,το σκυλί ,το γατί και τη γυναίκα :D ,όπως τα μάθεις.

My inside cat (γιατί παίζουν κ 2 outsiders) ,o CatM (Kατέμ ή χαϊδευτικά Κατεμάκος) :lol: ,είναι ειδική περίπτωση
βλ. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=53412&page=29&p=2375510&viewfull=1#post2375510

Επιληπτικός κ με προβληματική όραση.
Επειδή πρέπει να παίρνει χάπι επιληψίας κάθε 12 ώρες ,δεν προσφέρεται να τον αναλάβει κανείς άλλος.
Οπότε έχει γυρίσει την μισή Ελλάδα μαζί μας.
Και γουστάρει κιόλας τόσο στας εξοχάς ,που όταν καταλαβαίνει οτι φεύγουμε για σπίτι ,κάνει τον ψόφιο.

Το πρόβλημα δεν είναι να αλλάζει ο γάτος περιβάλον.
Αν πάρεις μαζί κλουβάκι-καλάθι-πιατάκια-τουαλέτα του ,προσαρμόζεται άμεσα σε οποιονδήποτε χώρο.

Το πρόβλημα είναι οτι 6 χρόνια τώρα δεν μπορούμε πλέον να πάμε παρέα με την κυρά κάποιο πολυήμερο ταξιδιωτικό μοτο δικάβαλο.
Τα ζευγαρωτά πολυήμερα με αυτοκίνητο και ο Κατέμ μαζί.
Τα μοτοσυκλετιστικά πολυήμερα ,μονάχος μου. ;)

Ζω ένα δράμα.:lol:


ΥΓ: Οι τιμές ιατρείου που ανέβασε ο Βύρωνας είναι σούπερ.
Κι απ'οτι κατάλαβα κ τα ιατρεία που ανέφερε ο skylaros κινούνται στην ίδια φιλοσοφία.
Οπότε δεν συντρέχει λόγος να τραβιέσαι στα μέρη μου.
Να το χαίρεσαι. :beer:

spyrakos35
09/09/2015, 18:44
Δραμα εεεε;

Σιγα μη ζεις και καμια Ορεστιαδα ρε κωστα....

amyroukai
09/09/2015, 19:08
οπότε τα κατεμ ακόμα και σαν όνομα δημιουργούν προβλήματα... τι στο καλό, αυτό το 640 που κοιτούσα, καλύτερα όχι...

el-Gatto
10/09/2015, 08:21
Δραμα εεεε;

Σιγα μη ζεις και καμια Ορεστιαδα ρε κωστα....
Αλήθεια λέω ρε....έχουμε κάνει Πάσχα στη Δράμα με τον CatM παρέα κ το ΚΤΜ στο τρέϊλερ ,για να συνεχίσουμε με Σέρρες κ μπίστα την Δευτέρα του Πάσχα.
Ωραίες εποχές....πέρασαν κι έφυγαν.....
(στάση στον Κορινό)
340873





οπότε τα κατεμ ακόμα και σαν όνομα δημιουργούν προβλήματα... τι στο καλό, αυτό το 640 που κοιτούσα, καλύτερα όχι...
Τα ΚΤΜ είναι απόλαυση.
Πρόβλημα έχουν όσοι φοβούνται να το ζήσουν.;)

AristidisZ
10/09/2015, 21:52
μάλλον γάτα είναι τελικά...

340918

Bob_o_mastoras
10/09/2015, 22:07
Ωχου τι γλυκουλι ειναι! :a07: Θα εχει και λιγο μακρυ τριχωμα. Πολυ ομορφο!
Αντε να σου ζησει και παντα με υγεια!!! :beer::beer:

el-Gatto
10/09/2015, 22:40
Φουντωτή-Φουντωτή η φάτσα.

:beer:

byron
11/09/2015, 00:38
:beer:

Ζεύκας
11/09/2015, 00:54
ε βρε ενα κατσουλι! να το χαιρεστε

kyo
11/09/2015, 07:03
:beer:

spyrakos35
11/09/2015, 08:37
όμορφο ρε...

:beer:

Panos76
11/09/2015, 09:12
Να μείνει να μείνει!

pipe_smoker
11/09/2015, 09:41
Γλυκα ειναι το κερατο :beer:

Nikol1979
11/09/2015, 11:59
Πριν καμιά 10αριά μέρες έρχεται η συμβία επάνω, και μου αρχίζει:
είδα κάτω ένα μωρό γατάκι, τόσο δα είναι, το κακόμοιρο, θα το φάνε ζωντανό, μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα κρίμα το καημένο μπλα μπλα μπλα μλπα σε παρακαλώ μπλα μπλα μπλα τέλος πάντων ήθελε να το μαζέψουμε
άντε της λέω, τράβα κάτω να δούμε τι θα κάνουμε
κατεβαίνει κάτω, άφαντο το γατάκι
ωραία λέω, την γλιτώσαμε
πάω προχτές να πληρώσω τα κοινόχρηστα, και για κακή μου τύχη, όπως ανοίγει την πόρτα ο διαχειριστής, τσουπ πετάγεται ένα γατί
το βλέπει η μανδάμ, αρχίζει να φωνάζει "νάτο" "νάτο" "νάτο"
τελικά το είχε μαζέψει ο γείτονας από κάτω, ο οποίος όμως έχει 2 σκυλιά, οπότε προφανώς ψάχνει να το δώσει...

για να μην μακρηγορώ, επειδή δε με βλέπω να την γλιτώνω, έχετε να μου προτείνετε κάναν καλό κτηνίατρο που να μη μου πάρει το σκαλπ (μαζεύω για την καινούρια Africa, οπότε δώστε προσοχή παρακαλώ :D ), στην ευρύτερη περιοχή Πειραιά ;
προτίμηση σε Δραπετσώνα, Κερατσίνι, Ταμπούρια, Αγία Σοφία και πέριξ, γιατί στο κέντρο έρχεται και το κωλο τραμ σε λίγο και ούτε πεζός δε θα ναι να κυκλοφορείς...

Καλα να παθεις, αλλη φορα να μην πληρωνεις κοινοχρηστα......


υπάρχει λύση....

340833

Αυτο ειναι τα μεσα εξω, οπως ειχει πει και o Ross (Friends)


μάλλον γάτα είναι τελικά...

340918

Ε ναι γι αυτο τα κανει η φυση τα μωρα ολα γλυκουλικα (των ζωων), για να τα λυπασαι και να μη μπορεις να τα παρατησεις στη μοιρα τους....φτου του και καλως τα δεχτηκες!

AristidisZ
11/09/2015, 21:33
το λεπόν:

την πήγα σήμερα στον γιατρό, σε πρώτη φάση μάλλον είναι μια χαρά, για μαζεμένη από το δρόμο

for the record Σπύρο, όταν τα γατιά λέει είναι τόσο μικρά, δεν φαίνονται τα ούμπαλά τους, άρα δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος για το φύλο

πάντως η μικρή Άρυα του οίκου Ζ είναι μάλλον σχεδόν σίγουρα θηλυκή

Παναγιώτη θα σε πάρω αύριο τηλ, για να μου πεις τα κόλπα (στείλε αν μπορείς το κινητό, γιατί έκανα πατάτα με το i μαμήσου phone μου)

:wave2:

byron
11/09/2015, 22:08
Πες της χαιρετίσματα...

340948

amyroukai
11/09/2015, 22:32
η arya Z stark???

πάντα χαρές :)

byron
11/09/2015, 22:55
η arya Z stark???

πάντα χαρές :)

Το Ζ τι σημαίνει;

teogtp
11/09/2015, 22:59
Το Ζ τι σημαίνει;

sta papAryaZ.............
Το βρηκα;
:D

AristidisZ
12/09/2015, 06:05
Το Ζ τι σημαίνει;

πάντως ουδεμία σχέση με τα Καβασάκι, ούτε με την Άρια (Τ)ζιοβάννι :bawl:
το αρχικό του επωνύμου μου ;)

amyroukai
12/09/2015, 09:04
Έχεις ωραίο γούστο όμως.

spyrakos35
12/09/2015, 19:22
Έχεις ωραίο γούστο όμως.

Να ναι καλα η Μυρτω να λες.....

AristidisZ
18/09/2015, 07:55
update

τελικά η μανδάμ έμεινε, το θέμα είναι ότι έχω αρχίσει να φορτώνω...
ίσως φταίει που την αφήνουμε πολλές ώρες μόνη, πάντως όταν γυρίζω σπίτι για κάνα 5λεπτο τρίβεται, και μετά αρχίζει η μ@λ@κί@....
το μόνο που κάνει είναι να γαντζώνεται από παντού, χέρια, πόδια, ρούχα, και να δαγκώνει
το ονυχοδρόμιο το έχει γραμμένο κανονικά
έχετε καμιά ιδέα, πριν την αρχίσω στις κλωτσιές ; :wave2:

spyrakos35
18/09/2015, 08:27
update

τελικά η μανδάμ έμεινε, το θέμα είναι ότι έχω αρχίσει να φορτώνω...
ίσως φταίει που την αφήνουμε πολλές ώρες μόνη, πάντως όταν γυρίζω σπίτι για κάνα 5λεπτο τρίβεται, και μετά αρχίζει η μ@λ@κί@....
το μόνο που κάνει είναι να γαντζώνεται από παντού, χέρια, πόδια, ρούχα, και να δαγκώνει
το ονυχοδρόμιο το έχει γραμμένο κανονικά
έχετε καμιά ιδέα, πριν την αρχίσω στις κλωτσιές ; :wave2:

είναι μικρή, θέλει να παίξει, η συμπεριφορά της είναι λογική....

θα περάσουν πεντέξι χρόνια μέχρι να ηρεμήσει :lol:

πάρε μπαλάκι να έχει να παίζε και να κυνηγάει μεσα στο σπίτι....








































μαλάκα πλάκα κάνω για τα 5-6 χρόνια, μην αρχίσεις τα κλωτσίδια από τώρα :p

pipe_smoker
18/09/2015, 08:31
update

τελικά η μανδάμ έμεινε, το θέμα είναι ότι έχω αρχίσει να φορτώνω...
ίσως φταίει που την αφήνουμε πολλές ώρες μόνη, πάντως όταν γυρίζω σπίτι για κάνα 5λεπτο τρίβεται, και μετά αρχίζει η μ@λ@κί@....
το μόνο που κάνει είναι να γαντζώνεται από παντού, χέρια, πόδια, ρούχα, και να δαγκώνει
το ονυχοδρόμιο το έχει γραμμένο κανονικά
έχετε καμιά ιδέα, πριν την αρχίσω στις κλωτσιές ; :wave2:

Το να γαντζωνεται απο παντού ειναι λογικό.
Θα της περάσει.

Το δαγκωμα πρεπει να το κοψεις απο τώρα.
Απο όλα αυτά που σου είπα έχεις δοκιμάσει κάτι? Ψεκαστηρι πχ?

spyrakos35
18/09/2015, 08:34
Ψεκαστηρι πχ?

το ψεκαστήρι δεν είναι για τα αρκουδόσκυλα στα βουνα?

AristidisZ
18/09/2015, 08:36
Το να γαντζωνεται απο παντού ειναι λογικό.
Θα της περάσει.

Το δαγκωμα πρεπει να το κοψεις απο τώρα.
Απο όλα αυτά που σου είπα έχεις δοκιμάσει κάτι? Ψεκαστηρι πχ?

Όχι ακόμα Παναγιώτη, το πάω λάου λάου, αλλά δε νιώθει
Θα ξεκινήσει το ψέκασμα οσονούπω νομίζω...

pipe_smoker
18/09/2015, 08:37
το ψεκαστήρι δεν είναι για τα αρκουδόσκυλα στα βουνα?

Εξαρτάται το μέγεθος του ψεκαστηριου και το τι θα βάλεις μέσα.

Αμα μοιάζει με μανικα βενζινάδικου και το γεμίσεις BBQ σως, κάνει για τα αρκουδοσκυλα:lol:

el-Gatto
18/09/2015, 08:46
Ειναι μικρούλα ρε συ ,και είναι στα ντουζένια του παιχνιδιού της.
Τα κοριτσάκια εν τω μεταξύ είναι πάντα πολύ πιό τσαχπίνικα απο τ'αγοράκια.(τα γνήσια):p

Δειχ'της οτι δεν γουστάρεις κ δεν επιτρέπεις κάτι.

Οταν γαντζώνεται κάπου που δεν θέλεις ,ή οταν σε δαγκώνει ,τσίμπα την άμεσα απο το σβέρκο (όπως κάνει η μάνα τους) κ βάζε την στο καλάθι της (ή οποιον χώρο έχεις προβλέψει για κείνη)

Οταν θέλεις να σταματήσει να κάνει κάτι ,να της επιβληθείς δηλαδή ,κάντο με ελαφρή πίεση επίσης στο σβέρκο ,κρατώντας την ακίνητη.
Προσομοίωσε με την παλάμη σου το στόμα ενός σκύλου-γάτου που την έχει βάλει κάτω ,κι μόνο αν γουστάρει θα της την χαρίσει.
Η επιβολή του ισυρότερου δηλαδή.

Οταν σε δαγκώνει ή κάνει κάποια ζημιά ,εκείνη τη στιγμή όμως που το κάνει...
Σκύβε κ φτύνε τη στα μούτρα μιλώντας άγρια.
Οχι ροχάλες ε :lol: ,πιό πολύ αέρα ,άντε κ κανα δυο σταγόνες σάλιο.
Είναι πολύ ευαίσθητα ζωντανά κ προσβάλονται εύκολα.
Ο δικός μου μικρός που έκανε κάτι παρόμοια ,πηγαινε κ κρυβόταν για κανα 15λεπτο με τά απο κάθε φτύσιμο.:D

Ειναι πανέξυπνα ζωντανά. Θα καταλάβει γρήγορα.
Κανα 6μηνο κρατάει η έξαρση.
Εξαρτάται βέβαια κ απο τον χαρακτήρα του κάθε ζωου.

pipe_smoker
18/09/2015, 08:47
Όχι ακόμα Παναγιώτη, το πάω λάου λάου, αλλά δε νιώθει
Θα ξεκινήσει το ψέκασμα οσονούπω νομίζω...

Μην τρελαίνεσαι.

Δεν ειναι κάτι τρομερό.

Μη φανταστείς οτι θα κανεις εικονικούς πνιγμους στο γατί.

Όλα τα γατιά (καλά και όλα τα ζώα γενικότερα) θέλουν να δαγκωνουν για να παίζουν για να επιβάλλονται κλπ.
Επειδή το μάζεψες πολυ μικρό, δεν έχει κοινωνικοποιηθει, δεν έχει παίξει με αλλα γατιά ώστε να μάθει κάποια όρια. Οπερ σημαίνει "δαγκώνω-δαγκωνεις, δαγκώνω-δαγκωνεις, δαγκώνω πιο δυνατά-δαγκωνεις κι εσύ πιο δυνατά, καταλαβαίνω οτι έκανα μαλακια και ελαφρωνω το δαγκωμα"

Μια λύση ειναι να το δαγκωνεις κι εσύ κάθε φορά που σε δαγκώνει :lol:

Μια άλλη είναι αυτό που είχαμε πει. Ενα μικρό ψεκαστηρακι με το τσουτσουνι γυρισμένο σε spray mode, και με το που κάνει τη μαλακια, ενα φσιτ στα μουτρακια.

Δε θα ξέρει απο που του ήρθε, θα τρομάξει, αλλα σιγα σιγα θα το ταυτίσει μόνο με το δαγκωμα (ή οποια άλλη κακή συνήθεια).

pipe_smoker
18/09/2015, 08:49
Κανα 6μηνο κρατάει η έξαρση.
Εξαρτάται βέβαια κ απο τον χαρακτήρα του κάθε ζωου.

Ναι τα γ@μημενα.
Εμένα 2 χρόνων κι ακόμα με κυνηγάει σε όλο το σπίτι να με κάνει λουριδες:lol:

Pan (dvs)
18/09/2015, 08:51
Οταν σε δαγκωνει,πρεπει να το δαγκωνεις και εσυ για να μαθει.

el-Gatto
18/09/2015, 08:56
Ναι τα γ@μημενα.
Εμένα 2 χρόνων κι ακόμα με κυνηγάει σε όλο το σπίτι να με κάνει λουριδες:lol:
:lol:





Οταν σε δαγκωνει,πρεπει να το δαγκωνεις και εσυ για να μαθει.
:)




Οταν θέλεις να σταματήσει να κάνει κάτι ,να της επιβληθείς δηλαδή ,κάντο με ελαφρή πίεση επίσης στο σβέρκο ,κρατώντας την ακίνητη.
Προσομοίωσε με την παλάμη σου το στόμα ενός σκύλου-γάτου που την έχει βάλει κάτω ,κι μόνο αν γουστάρει θα της την χαρίσει.
Η επιβολή του ισυρότερου δηλαδή.
.

spyrakos35
18/09/2015, 08:57
Μπορείς βέβαια να σταματήσεις να κάνεις σαν αδερφή και να παίζεις μαζί της με μόνο κόστος λίγες γρατζουνίτσες στα χέρια σου....

Ζεύκας
18/09/2015, 09:09
ρε παίδες όλες αυτές οι συμβουλές για το πως θα πειθαρχηθει το γατί τις έχετε κάνει πράξη ή απλά τις διαβάσατε;

γτ έγω τα έχω προσπαθήσει ο ταλαίπωρος αλλά με γράφει στο πιπί της η δικιά μου.

αλλά ΟΚ σε γενικές γραμμές είναι ησυχούλα. ξύνεται μόνο στο ονυχοδρόμιο και στη καρέκλα γραφείου (σαν κι αυτή που έχει στη φωτό ο Βύρωνας)

Αρίστο να της κόβεις και τα νυχάκια ε!

Ζεύκας
18/09/2015, 09:09
Μπορείς βέβαια να σταματήσεις να κάνεις σαν αδερφή και να παίζεις μαζί της με μόνο κόστος λίγες γρατζουνίτσες στα χέρια σου....


από πότε οι Χονταίοι γίναν άντρες;

el-Gatto
18/09/2015, 09:09
Μπορείς βέβαια να σταματήσεις να κάνεις σαν αδερφή και να παίζεις μαζί της με μόνο κόστος λίγες γρατζουνίτσες στα χέρια σου....
Το παιχνίδι είναι πολύ καλή φαση όντως.
Αλλά πρέπει να της δείξει και ποιός είναι ο αρχηγός.

Οι γραντζουνιές δεν είναι απαραίτητες.
Θα συμβούν μόνον αν προσπαθήσεις να τραβήξεις το χέρι σου πρίν στο γραπώσει με τα νύχια της.
Τότε...Εχασες μεγάλε.
Είναι ασύγκριτα πιό γλήγορη απο σένα.
Το χεράκι σου θα γίνει πλυσέ.
Οχι τόσο τώρα που είνια μικρό κ τα νυχάκια του είναι μαλακά ,όσο όταν μεγαλώσει.
Στο παιχνίδι ,δεν τραβάμε το χέρι.
Οταν μας το γαντζώσει ,ξεκαρφώνουμε ένα ένα τα ποδαράκια του απο πάνω του.
Ο όποιος τραυματισμός ετσι ,είναι απο ασήμαντος έως κ καθόλου.
Ταυτόχρονα με την επανάληψη ,καταλαβαίνει οτι δεν το θέλουμε αυτό να συμβαίνει.

el-Gatto
18/09/2015, 09:16
ρε παίδες όλες αυτές οι συμβουλές για το πως θα πειθαρχηθει το γατί τις έχετε κάνει πράξη ή απλά τις διαβάσατε;

Εννοείται οτι τις έχω εφαρμόσει προσωπικά ,γι'αυτό τις αναφέρω.
Δεν ψάχτηκα να διαβάσω ,ούτε μελέτησα κανένα μάνιουαλλλλλλ.
Είμαι παλαιάς κοπής ,λύνω κ μαθαίνω.

Βέβαια η γάτα απολύτως ΔΕΝ νουθετείται ΠΟΤΕ.
Αυτός ο ανεξάρτητος χαρακτήρας της και η διαφορετική προσωπικότητά της ,η άποψη που έχει για τα πάντα ,είναι και το δέλεαρ της σχέσης που καλιεργείς.
Κάτι σαν τις Ευρωπαϊκές μοτοσυκλέτες ενα πράμα. :lol:

AristidisZ
18/09/2015, 09:23
Το παιχνίδι είναι πολύ καλή φαση όντως.
Αλλά πρέπει να της δείξει και ποιός είναι ο αρχηγός.

Οι γραντζουνιές δεν είναι απαραίτητες.
Θα συμβούν μόνον αν προσπαθήσεις να τραβήξεις το χέρι σου πρίν στο γραπώσει με τα νύχια της.
Τότε...Εχασες μεγάλε.
Είναι ασύγκριτα πιό γλήγορη απο σένα.
Το χεράκι σου θα γίνει πλυσέ.
Οχι τόσο τώρα που είνια μικρό κ τα νυχάκια του είναι μαλακά ,όσο όταν μεγαλώσει.
Στο παιχνίδι ,δεν τραβάμε το χέρι.
Οταν μας το γαντζώσει ,ξεκαρφώνουμε ένα ένα τα ποδαράκια του απο πάνω του.
Ο όποιος τραυματισμός ετσι ,είναι απο ασήμαντος έως κ καθόλου.
Ταυτόχρονα με την επανάληψη ,καταλαβαίνει οτι δεν το θέλουμε αυτό να συμβαίνει.

Οι γρατζουνιές δεν είναι τόσο ζήτημα, γιατί καταλαβαίνει ότι πιάνεται σε σάρκα, και δε βάζει δύναμη, άσε που τις περισσότερες φορές δε βγάζει νύχια
το δάγκωμα μου την σπάει απίστευτα...

pipe_smoker
18/09/2015, 10:26
Μπορείς βέβαια να σταματήσεις να κάνεις σαν αδερφή και να παίζεις μαζί της με μόνο κόστος λίγες γρατζουνίτσες στα χέρια σου....

Επρεπε να εχω βγαλει φωτο τα ποδια μου πριν απο μια εβδομαδα που μου ειχε ξηγηθει μια καλη επιθεση η δικια μου η πορνιτσα.
Θα νομιζες οτι επεσα με τη μηχανη:lol:

Οι γρατζουνιες δεν ειναι τοσο σπουδαιο θεμα.
Τα δοντια ειναι.


Οι γρατζουνιές δεν είναι τόσο ζήτημα, γιατί καταλαβαίνει ότι πιάνεται σε σάρκα, και δε βάζει δύναμη, άσε που τις περισσότερες φορές δε βγάζει νύχια
το δάγκωμα μου την σπάει απίστευτα...

Ακριβως.

Στην πορεια βεβαια, οσο μεγαλωνουν τα νυχια θα σε γρατζουναει κι ας μην το θελει.
Δε θα ειναι αναγκη να βγαλει νυχια. Και μονο που θα απλωνει το ποδι της να παιξετε, αν εχουν μακρυνει τα νυχια της θα εξεχουν και θα σε γρατζουναει αθελα της.

Ή πεταγεσαι μια βολτα απο τον κτηνιατρο που μεσα σε 20 δευτερολεπτα της ξηγιεται ολα τα νυχακια, ή παιδευεσαι να μαθεις να το κανεις μονος σου.
(Μη φανταστεις οτι χρειαζεται συνεχεια. Μια-δυο φορες το μηνα μαξιμουμ)

Για το δαγκωμα τα ειπαμε.

spyrakos35
18/09/2015, 10:28
σιγά μην πάει το γατί και για περμανάντ

τι λούγκρες κυκλοφορούν ρπστμ.....

byron
18/09/2015, 10:52
Οι γρατζουνιές δεν είναι τόσο ζήτημα, γιατί καταλαβαίνει ότι πιάνεται σε σάρκα, και δε βάζει δύναμη, άσε που τις περισσότερες φορές δε βγάζει νύχια
το δάγκωμα μου την σπάει απίστευτα...

Της "χουφτώνεις" όλη τη μούρη με το χέρι σου και της το κουνας αριστερά δεξιά. Αν δεν καταλάβει, βάλτης στης τηλεόραση τσόντα με γάτες.

pipe_smoker
18/09/2015, 11:08
ρε παίδες όλες αυτές οι συμβουλές για το πως θα πειθαρχηθει το γατί τις έχετε κάνει πράξη ή απλά τις διαβάσατε;



Ναι εγώ τα έχω εφαρμόσει τα περισσότερα.

Λόγω θεμάτων υγείας που είχε μικρή δεν μπορούσα να τα εφαρμόσω όλα.
Πχ παλεύαμε να σώσουμε τα μάτια της για να μην τυφλωθεί και να μη χρειαστεί χειρουργείο κλπ γιατί είχαν σοβαρό θέμα από όταν ήτανε στο δρόμο.
Οπότε από τη μία να της βάζω κολλύρια και φυσικά δάκρυα 3 φορές τη μέρα, κι από την άλλη να της ψεκάζω νερό στα μούτρα... Ε λίγο μαλακία.

Τελικά βέβαια δεν το γλίτωσε το χειρουργείο, αλλά ευτυχώς μια χαρά πορεύεται.

Κατά τα άλλα, τα περισσότερα τα έχω εφαρμόσει.
Και δεν είναι μόνο αυτά.

Αλλά όπως είπε ο Gatto, η γάτα "σκύλος" δε γίνεται.



σιγά μην πάει το γατί και για περμανάντ

τι λούγκρες κυκλοφορούν ρπστμ.....

Θα σε φωνάξω μια μέρα σπίτι....

Μόλις γυρίσεις στη γυναίκα σου θα νομίζει ότι σε πλακώσανε στο ξύλο:lol:

buckley
18/09/2015, 11:13
σιγά μην πάει το γατί και για περμανάντ

τι λούγκρες κυκλοφορούν ρπστμ.....

O πεινασμένος βέβαια τρίχες ονειρεύεται...

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ρε μπαγάσα .

ΥΓ Δεν υπάρχουν ρε ζώα σαν τις γάτες (τίγρης υπό κλίμακα κιετς)

Panos76
18/09/2015, 11:40
ΥΓ Δεν υπάρχουν ρε ζώα σαν τις γάτες (τίγρης υπό κλίμακα κιετς)

Έτσι, για αυτό κάνουν τον μλκα, λόγω μεγέθους αλλιώς..

7Tolis
18/09/2015, 11:54
Ασβεστης.

Bob_o_mastoras
18/09/2015, 12:25
Πισσα και πουπουλα.

pipe_smoker
18/09/2015, 12:26
Σκοινί και σαπούνι.


Ρε πάτε καλά ρε?:lol:

amyroukai
18/09/2015, 12:27
Εμένα μόνο μία δαγκώνει. Και το θεωρώ σημάδι εξοικείωσης... Η άλλη μία που δέχεται χάδια (κυρίως όταν πεινάει) δεν κάνει τέτοιες γλύκες. Οι άλλες δεν πλησιάζουν καν, είναι εντελώς άγριες. Με το που θα γίνει η πρώτη γερή δαγκωνιά, αποσύρεται το χέρι και μετά κοιτάει με παράπονο και γλύφεται αδιάφορη... :D

Bob_o_mastoras
18/09/2015, 12:41
Εμενα η γατα μου και με γλυφει (εχουν μια γλωσσα στεγνη και σαν γυαλοχαρτο 180αρι περιπου) αλλα και με δαγκωνει λιγο. Ειδικα αμα της πειραζω την κοιλια. Αλλα το κανει χαλαρα και δεν με πειραζει.
Οταν θελω να παιξω ζορικα βαζω τα γαντια που εχω για τον κηπο και δεν μπορει να με γρατζουνισει. ;)

AristidisZ
18/09/2015, 18:25
Οταν γαντζώνεται κάπου που δεν θέλεις ,ή οταν σε δαγκώνει ,τσίμπα την άμεσα απο το σβέρκο (όπως κάνει η μάνα τους) κ βάζε την στο καλάθι της (ή οποιον χώρο έχεις προβλέψει για κείνη)

Οταν θέλεις να σταματήσει να κάνει κάτι ,να της επιβληθείς δηλαδή ,κάντο με ελαφρή πίεση επίσης στο σβέρκο ,κρατώντας την ακίνητη.
Προσομοίωσε με την παλάμη σου το στόμα ενός σκύλου-γάτου που την έχει βάλει κάτω ,κι μόνο αν γουστάρει θα της την χαρίσει.
Η επιβολή του ισυρότερου δηλαδή.



επειδή με έμπλεξες, τι από τα δύο κάνουμε στο δάγκωμα ;

Βύρωνα η δική σου συμβουλή δεν είναι και τόσο εύκολα πραγματοποιήσιμη...

παλεύουμε κάνα μισάωρο τώρα :bawl:

byron
18/09/2015, 19:28
επειδή με έμπλεξες, τι από τα δύο κάνουμε στο δάγκωμα ;

Βύρωνα η δική σου συμβουλή δεν είναι και τόσο εύκολα πραγματοποιήσιμη...

παλεύουμε κάνα μισάωρο τώρα :bawl:

Μην το συνηθίσει ως παιχνίδι το δάγκωμα. Μην την αφήνεις. Πάρε ένα μικρό ποντικάκι που έχουν στα pet shop και άφησε την. Η δικιά μου παίζει ώρες με δαυτο

AristidisZ
18/09/2015, 19:39
Μην το συνηθίσει ως παιχνίδι το δάγκωμα. Μην την αφήνεις. Πάρε ένα μικρό ποντικάκι που έχουν στα pet shop και άφησε την. Η δικιά μου παίζει ώρες με δαυτο

βασικά έπεσε πρώτα σβέρκωμα, αν και το ψιλοφτύσιμο με φωνή έδειξε να λειτουργεί καλύτερα....

τώρα θέλω να πάω να μαγειρέψω και λυπάμαι να την κατεβάσω :bawl:

341361

byron
18/09/2015, 19:50
Πλάκωσε την στις ροχάλες να φύγει μόνη της...

Ζεύκας
18/09/2015, 19:52
Πάρε ένα μικρό ποντικάκι που έχουν στα pet shop και άφησε την. Η δικιά μου παίζει ώρες με δαυτο

η δικιά μου πάλι παίζει 2 λεπτά με το καθένα.

γιατί; μάντεψε από που προήλθαν

341363

AristidisZ
18/09/2015, 19:54
Πλάκωσε την στις ροχάλες να φύγει μόνη της...

όχι ρε συ, είπαμε :D

απλά δε ξέρω το σημείο που θα νιώσει ότι απειλείται γενικώς από εμένα με το σημείο που να νιώθει ότι τιμωρείται επειδή κάνει μαλακία

spyrakos35
18/09/2015, 20:21
Ελα μνι στον τοπο σου.....

Ρε τι φτυσιματα;

Μια δυο μπατσες να φαει θα φυγει....

Bob_o_mastoras
18/09/2015, 20:24
Eδω ειναι που βασανιζουμε γατια;;;

:tooth::p

spyrakos35
18/09/2015, 20:31
Eδω ειναι που βασανιζουμε γατια;;;

:tooth::p

Πιτσιρικας με τον αδελφο μου βαλαμε νεφτι στον κωλο μιας γατας.......

Bob_o_mastoras
18/09/2015, 20:40
Πιτσιρικας με τον αδελφο μου βαλαμε νεφτι στον κωλο μιας γατας.......

:mad::moutza:

el-Gatto
18/09/2015, 20:40
Ή πεταγεσαι μια βολτα απο τον κτηνιατρο που μεσα σε 20 δευτερολεπτα της ξηγιεται ολα τα νυχακια, ή παιδευεσαι να μαθεις να το κανεις μονος σου.
(Μη φανταστεις οτι χρειαζεται συνεχεια. Μια-δυο φορες το μηνα μαξιμουμ)

Αν η γάτα είναι ελέυθερη να κυκλοφοράει ΚΑΙ έξω ,δεν κόβουμε νύχια.
Γιατί εκεί έξω ,στον πραγματικό κόσμο ,της χρειάζονται για να τρέξει ,να σκαρφαλώσει ,να ξεφύγει ,να αμυνθεί ,να επιτεθεί ,να κυνηγήσει ,να.......
Εκτός αυτού φθείρονται ,ακονίζονται κ λιμάρονται επαρκώς λόγω αυτής της χρήσης ,για την οποια προορίζονται

Αν είναι ΜΟΝΙΜΑ εντός οικίας ,τότε επιβάλεται το κόψιμο των νυχιών.
Οχι μόνο για να γλυτώσουν τα χερια ,πόδια ,επιπλα ,κουρτίνες ,κτλ
αλλά κυρίως γιατί λόγω μη χρήσης κ φθοράς τους εντός του σπιτιού ,μεγαλώνουν κ τσιγκελώνουν ,με αποτέλεσμα να πληγώνει τα μάτια της όταν καθαρίζεται ,να γαντζώνεται σε χαλάκια κ κανεπέδες χωρίς να το θέλει κ άλλες λοιπές δυσλειτουργίες.

Το κόψιμο των νυχιών είναι πολύ εύκολο ,δεν χρειάζεται γιατρό.
Αγοράζεις ένα ειδικό ψαλιδάκι που υπάρχει στα πετ σοπ ,πατας ελαφρα΄την βάση του κάθε νυχιού ,βγαίνει έξω ,κ κόβεις προσεκτικά 2-3 χιλιοστά μετά το κοκίνισμα του νυχιού στη βάση του.
ΠΡΟΣΟΧΗ να μην κόψεις πάνω στο κόκκινο ,γιατί θα πονέσει κ θα ματώσει.

Αν το ξεκινήσεις απο μικρό ,τότε αργότερα θα το βλέπει σαν ρουτίνα κ θα σου κάθεται ήρεμη σα να κοιμάται.




Εμενα η γατα μου και με γλυφει (εχουν μια γλωσσα στεγνη και σαν γυαλοχαρτο 180αρι περιπου) αλλα και με δαγκωνει λιγο. Ειδικα αμα της πειραζω την κοιλια. Αλλα το κανει χαλαρα και δεν με πειραζει.
Οταν θελω να παιξω ζορικα βαζω τα γαντια που εχω για τον κηπο και δεν μπορει να με γρατζουνισει. ;)
Το γλύψιμο της γάτας στον άνθρωπο ,είναι σπάνιο.
Κι όταν αυτό συμβαίνει ,σημαίνει οτι την έχεις κερδίσει ,και είναι δείγμα απέραντης αγάπης και ευγνωμοσύνης.

Το χαλαρό δάγκωμα για τις γάτες ,είναι σημάδι κ τρόπος για να εκφράσουν απο πολύ μεγάλη οικειότητα ,έως και έρωτα.

Εχεις απίστευτη σχέση με την γάτα σου φίλε.

byron
18/09/2015, 20:43
Πιτσιρικας με τον αδελφο μου βαλαμε νεφτι στον κωλο μιας γατας.......

Υπάρχουν και πιο αποτελεσματικοί τρόποι. Την βάζεις σε ένα σκοτεινό κουτί με καπάκι. Το κουνάς με δύναμη, και το τοποθετείς στην άκρη του μπαλκονιού (με το καπάκι προς το κενό).
Ανοίγεις το καπάκι και voilà..!

el-Gatto
18/09/2015, 20:46
Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
Οταν γαντζώνεται κάπου που δεν θέλεις ,ή οταν σε δαγκώνει ,τσίμπα την άμεσα απο το σβέρκο (όπως κάνει η μάνα τους) κ βάζε την στο καλάθι της (ή οποιον χώρο έχεις προβλέψει για κείνη)

Οταν θέλεις να σταματήσει να κάνει κάτι ,να της επιβληθείς δηλαδή ,κάντο με ελαφρή πίεση επίσης στο σβέρκο ,κρατώντας την ακίνητη.
Προσομοίωσε με την παλάμη σου το στόμα ενός σκύλου-γάτου που την έχει βάλει κάτω ,κι μόνο αν γουστάρει θα της την χαρίσει.
Η επιβολή του ισυρότερου δηλαδή.

επειδή με έμπλεξες, τι από τα δύο κάνουμε στο δάγκωμα ;

Βύρωνα η δική σου συμβουλή δεν είναι και τόσο εύκολα πραγματοποιήσιμη...

παλεύουμε κάνα μισάωρο τώρα :bawl:
Και τα 2 απο πάνω λειτουργούν.
Το 1ο είναι τιμωρία.
Το 2ο αρχηγική επιβολή.

Το φτύσιμο επίσης (όχι ροχάλα είπαμε ρε Βύρωνα):lol: ,σα να λέμε φτούσ ου να μη σε ματιάξω :D
Το λαμβάνει σαν μάλωμα κ' στιγμιαία αποστροφή.

el-Gatto
18/09/2015, 20:50
όχι ρε συ, είπαμε :D

απλά δε ξέρω το σημείο που θα νιώσει ότι απειλείται γενικώς από εμένα με το σημείο που να νιώθει ότι τιμωρείται επειδή κάνει μαλακία
Για να το καταλάβει θα πρέπει η αντίδρασή σου να είναι άμεση ,το δευτερόλεπτο που κάνει τη μλκία.
Και φυσικά μην περιμένεις να το καταλάβει άμεσα ,σε 2-3-10 μέρες.
θέλει χρόνο.
Και όταν το καταλάβει ,πάλι θα σε δοκιμάζει κατα καιρούς για να διαπιστώσει αν έχει αλλάξει κάτι κ μήπως "χαλάρωσες" κ αν την παίρνει.

pipe_smoker
18/09/2015, 21:33
Πλάκωσε την στις ροχάλες να φύγει μόνη της...

:moutza:
:bawl::bawl::bawl:

Κορυφαία σκηνή (https://www.youtube.com/watch?v=T4aqXyELd7Q)




Αν η γάτα είναι ελέυθερη να κυκλοφοράει ΚΑΙ έξω ,δεν κόβουμε νύχια.
Γιατί εκεί έξω ,στον πραγματικό κόσμο ,της χρειάζονται για να τρέξει ,να σκαρφαλώσει ,να ξεφύγει ,να αμυνθεί ,να επιτεθεί ,να κυνηγήσει ,να.......
Εκτός αυτού φθείρονται ,ακονίζονται κ λιμάρονται επαρκώς λόγω αυτής της χρήσης ,για την οποια προορίζονται


100% όπως το λες είναι.

Απλά από συνήθεια επειδή η δική μου δε βγαίνει από το σπίτι, ξέχασα να αναφέρω την άλλη περίπτωση.

Κι από τα όσα έχουμε πει με τον Αρίστο, αν έχω καταλάβει καλά, μόνίμως σπίτι θα είναι, αλλά καλά κάνεις και το τονίζεις.


Το κόψιμο των νυχιών είναι εύκολο ή δύσκολο όπως και τόσα άλλα, ανάλογα με το πόσο έχει συνηθίσει το γατί.
Τη δικιά μου πρέπει να την κρατάει η κοπέλα μου κι εγώ να της κόβω τα νύχια προσέχοντας τα υπόλοιπα πόδια μή μου τη χώσει:mad:

Αν είναι συνηθισμένη, τη "χουφτώνεις" με το μπράτσο παίρνοντάς την αγκαλιά και με το ίδιο χέρι της πιάνεις το πόδι και πατάς τη βάση του δαχτύλου όπως λες για να ξεμυτήσει το νύχι, και με το άλλο χέρι κρατάς το ψαλιδάκι.

Επειδή μπορεί να γίνει καμιά πατάτα και να κόψεις λίγο πιο μέσα καμιά φορά (προσοχή και στο δέρμα των δαχτύλων της που χώνεται για πλάκα στο ψαλιδάκι), έχε και κανά τέτοιο (http://biovet.gr/el/diafora-proionta/814-aimostatiki-skoni-gia-ta-nyxia.html) ή κάτι παρόμοιο εύκαιρο.




Υπάρχουν και πιο αποτελεσματικοί τρόποι. Την βάζεις σε ένα σκοτεινό κουτί με καπάκι. Το κουνάς με δύναμη, και το τοποθετείς στην άκρη του μπαλκονιού (με το καπάκι προς το κενό).
Ανοίγεις το καπάκι και voilà..!

Χωριάτες ρε πστ μου....

Εμείς τις βάζαμε σε κουτιά με μετρητές γκάιγκερ, ραδιενεργές ουσίες, ρελέδες, σφυράκια και φιάλες με υδροκυάνιο, και είχαμε ταυτόχρονα και ζωντανή και νεκρή γάτα:tooth:

spyrakos35
18/09/2015, 21:37
Για να το καταλάβει θα πρέπει η αντίδρασή σου να είναι άμεση ,το δευτερόλεπτο που κάνει τη μλκία.
Και φυσικά μην περιμένεις να το καταλάβει άμεσα ,σε 2-3-10 μέρες.
θέλει χρόνο.
Και όταν το καταλάβει ,πάλι θα σε δοκιμάζει κατα καιρούς για να διαπιστώσει αν έχει αλλάξει κάτι κ μήπως "χαλάρωσες" κ αν την παίρνει.
Αριστο, δες το σαν μια καλη προβα για παιδι.....

Χαχαχα

nikos_abel
19/09/2015, 10:29
Χωριάτες ρε πστ μου....

Εμείς τις βάζαμε σε κουτιά με μετρητές γκάιγκερ, ραδιενεργές ουσίες, ρελέδες, σφυράκια και φιάλες με υδροκυάνιο, και είχαμε ταυτόχρονα και ζωντανή και νεκρή γάτα:tooth:

Τωρα θα έλεγα για τον Σρόντιγκερ :lol:

Πάντως για τα νύχια, όσον αφορά στο γρατζουνίσματα σε μας, μπορείς κάθε φορά που τα βγάζει πάνω σου να της χτυπάς πολύ ελαφριά το ποδαράκι από πάνω και σε λίγο καιρό μαθαίνει να μην τα βγάζει.

Αυτό βέβαια δεν παίζει με τα έπιπλα κλπ καθώς είναι σχεδόν αδύνατο να την παρακολουθείς συνέχεια και να το κάνεις όπου δε θέλεις να γρατζουνάει.

Bob_o_mastoras
19/09/2015, 11:40
Το γλύψιμο της γάτας στον άνθρωπο ,είναι σπάνιο.
Κι όταν αυτό συμβαίνει ,σημαίνει οτι την έχεις κερδίσει ,και είναι δείγμα απέραντης αγάπης και ευγνωμοσύνης.

Το χαλαρό δάγκωμα για τις γάτες ,είναι σημάδι κ τρόπος για να εκφράσουν απο πολύ μεγάλη οικειότητα ,έως και έρωτα.

Εχεις απίστευτη σχέση με την γάτα σου φίλε.


Xμμ!! Δεν το ηξερα..
Με συγκινησε η πουτ@νογατα!!! Θα της δωσω ενα ψαρι σημερα ολο για παρτη της!!

bulmont
19/09/2015, 11:46
Με συγκινησε η πουτ@νογατα!!! Θα της δωσω ενα ψαρι σημερα ολο για παρτη της!!





Eλα ρε, έτοιμο σ' έχω, φρέσκο-φρέσκο, σπαρταριστό !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



http://news247.gr/eidiseis/koinonia/perivallon/tromaktikh-psaria-epiase-terastio-lykopsaro-konta-sth-foykoysima.3668789.html




341370

dimmie_72
20/09/2015, 15:35
Xμμ!! Δεν το ηξερα..
Με συγκινησε η πουτ@νογατα!!! Θα της δωσω ενα ψαρι σημερα ολο για παρτη της!!

κάτι τέτοια κάνετε και μετά λένε οι πουτ@νες, οι άντρες πάψαν νάνε κυνηγοί :bawl:

pipe_smoker
21/09/2015, 08:07
Eλα ρε, έτοιμο σ' έχω, φρέσκο-φρέσκο, σπαρταριστό !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



http://news247.gr/eidiseis/koinonia/perivallon/tromaktikh-psaria-epiase-terastio-lykopsaro-konta-sth-foykoysima.3668789.html




341370

Ο Ταμτακος σχιστοματης? :lol:

Pan (dvs)
21/09/2015, 17:31
Παντως με 300 ευρω (ειναι και οι βενζινες στη μεση),μπορω να το κανω να φανει σαν ατυχημα.:smokin: