PDA

View Full Version : 16year ΖΗΤΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΗΧΑΝΗΣ



bocos
01/11/2005, 23:06
ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 16 ΚΑΙ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΜΗΧΑΝΗ. ΑΡΧΙΚΑ ΚΟΙΤΑΩ ΓΙΑ 50αρι ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ 125αρια ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ 50αρια, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΟΠΟΥ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ SUPERSPORT KAI SUPER MOTARD ΚΥΡΙΩΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΤΡΟΧΑΙΑ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΠΛΩΜΑ ΓΙΑ 50αρι ΕΝΩ ΟΔΗΓΩ 125, ΤΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΩ? ΘΕΛΩ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ...

Ghostwalker
01/11/2005, 23:23
Πρώτη και βασική επίπτωση είναι ότι σε περίπτωση ατυχήματος (φτου φτου μακριά) και δίκαιο να είχες δεν θα μπορέσεις να το βρείς. Συν ότι δεν σε καλύπτει η ασφάλεια. Άσε τα στρουμφάκια΄και τα πρόστιμα. Πρώτα σκέψου τον εαυτο σου και τα άπειρα προβλήματα που θα σου προκαλέσει μια άτυχη στιγμή.

Αν θές πραγματικά να ξέρεις τις ποινές πρέπεικυμαίνονται πάνω 600 ευρώ νομίζω και στέρηση δικαιώματος να βγάλεις δίπλωμα για κάποιο χρονικό διάστημα. :look: Δεν κάθισα να το ψαξω και πολυ.

Δεν συμφέρει από όποια άποψη και να το'δεις.:wave2:

idi
01/11/2005, 23:48
Ξέρεις πως θα αισθανθείς ΑΝ (λεμε) ΑΝ τραυματίσεις καποιον και να σου κανει αγωγή για αποζημίωση σε δικαστήριο για το ποσο (ας πουμε) 400.000 ευρω??????

Ωραία είναι...

Ειδικά αν δεν εχεις ασφάλεια...

νταξ μωρε... αυτα δε συμβαίνουν σε εμας ομως εεε?

Και φυσικά το ξερεις και εσυ ότι το κρανος χαλάει το μαλλί ... και το φορανε οι φλώροι

manos426f
01/11/2005, 23:57
Εγω γιατι μυριζομαι οτι θα σκασει απαντηση συντομα απο γνωστο μελος του forum ...??????

Akefalos
02/11/2005, 00:12
Τώρα ειλικρινά τι περιμένεις να σου πούμε ρε φίλε?Να πάρεις δίπλωμα για πενηντάρι και να κυκλοφορείς με μεγαλύτερη μηχανή αν δεν έχεις μεγάλες κυρώσεις?Ευτυχώς για μας,για τους πεζούς αλλά και για σένα έστω κι αν δεν το καταλαβαίνεις τώρα,υπάρχουν κυρώσεις και όπως είπαν και πριν αν χτύπα ξύλο τραυματίσεις κάποιον την πάτησες κι εσύ κι η οικογένειά σου.Πάρε ένα πενηντάρι αν θες μηχανάκι απο τώρα και σε 2 χρονάκια μάζεψε λεφτά και πάρε την πρώτη σου ΜΗΧΑΝΗ.

620
02/11/2005, 07:48
Mhn akous kanenan bgale diplwma gia 50ari kai ntougrou pigene gia to ZX636 h perimene na erthei to kainourgio GSXR600 allios gia supermotard pigene to KTM660 SMC :a21:

adam_tsouk
02/11/2005, 08:32
Παρακάλα να μην σε πιάσουν...

Κατά τ'άλλα... όλοι τα ίδια κάναμε...

(ή μήπως οι λοιποί δεν τα κάνατε; ):)

makis206
02/11/2005, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από bocos
ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 16 ΚΑΙ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΜΗΧΑΝΗ. ΑΡΧΙΚΑ ΚΟΙΤΑΩ ΓΙΑ 50αρι ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ 125αρια ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ 50αρια, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΟΠΟΥ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ SUPERSPORT KAI SUPER MOTARD ΚΥΡΙΩΣ.

Γιατί δέν κοιτάς να πάρεις κάποιο μεταχειρισμένο 50άρι στην αρχή αφού θα είναι το πρώτο σου μηχανάκι, ώστε να μήν ξοδέψεις 2 και 3 χιλιάρικα όσα δηλαδή θα έδινες και για ένα 125άρι; Με ένα μεταχειρισμένο θα ξοδέψεις πολύ λιγότερα, θα κάνεις λίγο υπομονή μαθαίνοντας να ΟΔΗΓΑΣ ΣΩΣΤΑ, κι όταν με το καλό έρθει η κατάλληλη στιγμή το πουλάς χωρίς να χάσεις την τεράστια διαφορά χρημάτων αγοράζοντάς το καινούργιο, και αποκτάς κάτι που πραγματικά σε ενδιαφέρει. Χρειάζεται υπομονή απο τα νεαρά άτομα η απόκτηση μοτοσυκλέτας κι όλα πρέπει να γίνονται στην ώρα τους.

Στα 16 παίρνεις το δίπλωμά σου, αγοράζεις ένα μηχανάκι ώστε να ωριμάσει το μυαλό σου μέσα στους δρόμους, πειραματίζεσαι οδηγικά ή ακόμα και τεχνικά στον τομέα μοτοποδήλατο ή μοτοσυκλέτα, κι όταν έρθει η ώρα να πάρεις το δίπλωμα της μοτοσυκλέτας, αγοράζεις αυτήν που λατρεύεις έτοιμος πλέον για να την χαρείς όπως σου αξίζει καί εσένα, καί της μοτοσυκλέτας σου !

ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ !

:beer:

:wave2:

Alexander
02/11/2005, 08:50
Έχεις όλο το χρόνο δικό σου.
Ξεκίνα σωστά: νόμιμα και με ασφάλεια.

McGyver
02/11/2005, 08:54
Βγάλε δίπλωμα για 50άρι, πάρε ένα 50άρι και μάθε να το οδηγείς με σύνεση και ασφάλεια...

Όταν θα είσαι έτοιμος και έμπειρος για μεγαλύτερα κυβικά, θα είσαι ήδη σε ηλικία που θα μπορείς να βγάλεις και δίπλωμα...

Για κράνος σου είπαμε;
Δε σου είπαμε;

Κράνος : πάντα και παντού!

bocos
02/11/2005, 16:51
ok. ευχαριστώ για τις πληροφοριες. θα αγορασω τελικα 50αρι μολις βγαλω το διπλωμα.

Alx 84
02/11/2005, 22:02
Καταρχάς καλώς ήρθες!! όπως σου είπαν και οι άλλοι πάρε το διπλωματάκι και πάρε 50άρι. αν όμως πραγματικά θέλεις κάτι παραπάνω, τότε πάρε το και πήγαινε σε πιστούλα. Μη το βγάλεις όμως ούτε 3 μέτρα στο δρόμο. δεν ξέρεις ποτέ τι μπορεί να συμβεί. Αυτά. Καλή αναζήτηση.

tifoefs
03/11/2005, 02:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
Καταρχάς καλώς ήρθες!! όπως σου είπαν και οι άλλοι πάρε το διπλωματάκι και πάρε 50άρι. αν όμως πραγματικά θέλεις κάτι παραπάνω, τότε πάρε το και πήγαινε σε πιστούλα. Μη το βγάλεις όμως ούτε 3 μέτρα στο δρόμο. δεν ξέρεις ποτέ τι μπορεί να συμβεί. Αυτά. Καλή αναζήτηση.

Μπραβοοο !! Αντε και μια σωστη κουβεντα αποψε !!

Μπαχαλο γιναμε ....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bocos
03/11/2005, 15:02
ΜΠΑ... ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΙΣΤΑ. ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΣΤΡΑ. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ Μ' ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ. ΗΘΕΛΑ ΚΑΤΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΖΟΡΙΖΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΠΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΚΑΠΟΥ 13 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΚΕΙ.
ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΥ 6 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ, ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΚΕΥΤΗΚΑ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ.

Cpt. Haddock
03/11/2005, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από bocos
ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΣΤΡΑ.

Δηλαδή;

:confused:

Και εγώ ο αθώος που νόμιζα οτι είναι μέσο μετακίνησης...

:mad:

Alx 84
03/11/2005, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από bocos
ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΣΤΡΑ.

Κάτι δε μου αρέσει στην τελευταία λέξη...

με το κράνος τι σχέσεις έχεις;

manos426f
04/11/2005, 01:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από bocos
ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΣΤΡΑ

Ωχ,ωχ ωχ!!!
Καλα το πηγαινες,αλλα μας τα χαλασες τωρα!

LanosXR125
05/11/2005, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ghostwalker
Πρώτη και βασική επίπτωση είναι ότι σε περίπτωση ατυχήματος (φτου φτου μακριά) και δίκαιο να είχες δεν θα μπορέσεις να το βρείς. Συν ότι δεν σε καλύπτει η ασφάλεια.

diafwnw apolita !!! oute egw eixa diplwma pou pige na me skotwsei o allos alla i dikografia einai iper mou !! i moni epiptwsi einai oti tha fas dikastirio pou tha erthei se kana 2xrono !!! i asfalia den se kaliptei an ftais esi!!!!

cityfly
06/11/2005, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από LanosXR125
diafwnw apolita !!! oute egw eixa diplwma pou pige na me skotwsei o allos alla i dikografia einai iper mou !! i moni epiptwsi einai oti tha fas dikastirio pou tha erthei se kana 2xrono !!! i asfalia den se kaliptei an ftais esi!!!!


όταν πας δικαστικά και φταίει ο άλλος τελικά σε αποζημειώνει ΑΛΛΑ και μπερδεύονται τα πράγματα περισσότερο και βρίσκει ο άλλος πάτημα και λέει τα δικά του και γενικά μια περίπτωση που μπορεί να είναι απλούστατη περιπλέκεται και (ναι μεν το πιθανότερο είναι ότι τελικά θα δικαιωθείς) ταλαιπωρήσε χωρίς να έχεις κάποιο ουσιαστικό όφελος.
Επίσης όπως θα γίνει και με σένα θα φας κάποιο πρόστιμο έτσι κι αλλιώς.

Αλλά όμως στην περίπτωση που φταις εσύ τι γίνεται; Και καλά να τσαλακώσεις κάνα φτερό άμα τραυματίσεις κάποιον; Ποιος τον πληρώνει;

bocos
06/11/2005, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
Κάτι δε μου αρέσει στην τελευταία λέξη...

με το κράνος τι σχέσεις έχεις;

αν και το μαλλι το εχω καρφακια και με το κρανος σιγουρα θα χαλαει, αλλά αναγκαστικα τις περισσοτερες φορές θα πρέπει να το φοράω.

SAKIS.XT660X
06/11/2005, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από bocos
αν και το μαλλι το εχω καρφακια και με το κρανος σιγουρα θα χαλαει, αλλά αναγκαστικα τις περισσοτερες φορές θα πρέπει να το φ οράω. :nono: :nono: αν ειναι να το φορας αναγκαστικα καλο θα ητανε να σκεφτει λιγο την αγορα μοτο:beer:

slash gnr
30/10/2008, 19:16
ρε παιδια 8ελω να μαθω τι χρειαζεται για διπλωμα για 50αρι !!αν χρειαζεται μα8ηματα και τα σχετικα

NikosKK
30/10/2008, 19:27
Πήγαινε στο κοντινότερο τμήμα της Τροχαίας και ρώτα να σου πουν,εκεί δίνεις για το 50άρι δεν έχει καμία σχέση με Υπουργείο κτλ...Οπότε πιο γρήγορα θα πάρεις απάντηση απο εκεί απ'ότι εδώ :wave2:


Υ.Γ Διάβασε λίγο και τα Στραβά & Ανάποδα μήπως και αλλάξεις τον τρόπο που βλέπεις το θέμα κράνος

slash gnr
30/10/2008, 19:29
καμια καλη συμβοθλη για 50αρι!! scooter h crossaki?? και μεταχειρισμενο μια χαρα!! κρανος παντα!!

NikosKK
30/10/2008, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από slash gnr
καμια καλη συμβοθλη για 50αρι!! scooter h crossaki?? και μεταχειρισμενο μια χαρα!! κρανος παντα!!

Oτι σου κάνει εσένα κέφι φίλτατε νεανία :D
Κράνος πάντα και παντού έστω και 50 μέτρα παρακάτω να πηγαίνεις

slash gnr
30/10/2008, 19:33
ξερεις περιπου τιμες?? γιατι δεν εχουμε και πολλα:D

NikosKK
30/10/2008, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από slash gnr
ξερεις περιπου τιμες?? γιατι δεν εχουμε και πολλα:D


θα σε γελάσω φίλε μου,εξαρτάται και κατά πολύ απο τον τύπο που θα επιλέξεις...Απ'οσο ξέρω τα Super Motard είναι λίγο τσιμπημένα για 50άρια...Αλλά καλύτερα κόψε καμιά βολτίτσα απο τοπικά μαγαζιά να δείς μόνος σου τι παίζει,μη σου λέω μαλακίες :D

Καλό ψάξιμο,καλές βόλτες και πάντα όρθιος!!
(Οδηγάμε με το πάνω κεφάλι,όχι με το κάτω ε? ) :sun:

slash gnr
30/10/2008, 19:43
xaxa!!!αν και εχω ακομα διαφωνιες με τουσ γονεις για το αν με αφηνουν κλπ!! ρε γαμωτο ομως εχω παιδευτει πααααρα πολυ με λεωφορεια και ιστοριες για να πηγαινω φροντηστηρια κλπ για μικρες αποστασεις(οι οποιες δεν βγαινουν με ποδια) και νομιζω οτι ειναι πολυ χρησιμο!!μαρεσουν πολυ οι μηχανες αλλα τωρα 8ελω μονο για ε3υπηρετηση!! και τυχαια η μηχανη σου ειναι η αγαπημενη μου!!

menos
30/10/2008, 23:56
Αχ, ομορφη εφηβεια:rolleyes: Τοση ορμονη και που να την καταναλωσεις, Νεοτερο μελος της παρεας μας, συμβουλη μου οπως και παρα πολλων αλλων εντος και εκτος του moto gr ειναι να εξικοιωθεις περισσοτερο με το υπεροχο διτροχο ονειρο των 50 κυβικων που οι περισσοτεροι απο μας με νοσταλγια θυμομαστε την πρωτη μας βολτα:) Μην ανησυχεις και η στιγμη σου θα ερθει που θα εχεις και τις βολτες σου, και την μοστρα σου και τις πρωτες σου βροχες, τις πρωτες νερολακουβες, το πρωτο αδειο τεποζιτο, τα πρωτα κρυα..... ακομη και τους πρωτους σου ερωτες:winka: Σιγουρα κουραζεσαι με τα "κανε υπομονη" του καθενος αλλα πιστεψε με αγορι μου, εχουμε χασει φιλους, συγγενεις, ακομη και οικογενειες απο το παθος που μολις αρχισες να γνωριζεις. Τωρα που πλεον μεγαλωσα:rolleyes: (και καλα)μπορει να εχω μια δυνατη μηχανη στα χερια μου που σιγουρα με ευχαριστει, ομως το "ταυρακι" μου που με αντεξε 6 χρονια (θα με αντεχε και αλλα, αλλα μου το εκλεψαν) θα το εχω σε μια ξεχωριστη θεση, επειδη εκει πρωτοφιλησα,(17 χρονων γαιδουρακας) τετοιες και αλλες αναμνησεις δεν προκειται να στις χαρισει το οποιοδηποτε τρελογκαζο επειδη θα εχει 10 ιππους παραπανω. Ακομη και να αναγκαστεις καποτε να σπρωξεις, σιγα την ζημια, εμεις που αγορασαμε και αυτοκινητο τωρα σπρωχνουμε κι αυτο:lol: Παρε εσυ το 50αρι και να θυμασαι παντα πως το μηχανακι θα σου χαρισει ατελειωτες αναμνησεις στις πρωτες σου εξορμησεις (ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ ΕΕΕΕΕ)??:wave2: