PDA

View Full Version : CAPITAL CONTROLS και ανταλλακτικά



giannis1070
09/09/2015, 21:37
Καλησπέρα,

Μήπως έχετε τελευταίες λεπτομέρειες όσον αφορά τα capital controls και εισαγωγή ανταλακτικών;;

Επιτρέπεται ο Σαρακάκης, ολόκληρος εισαγωγέας, να μην έχει τη δυνατότητα να εισάγει ανταλλακτικά, ακόμα και το τελευταίο διάστημα που με συγκεκριμένες διαδικασίες μπορείς να κάνεις έμβασμα στο εξωτερικό;;

Έχω τη μηχανή στο συνεργείο 2 μήνες τώρα, έχασα όλο το καλοκαίρι γ@μω το κράτος σας...

byron
09/09/2015, 21:52
Κάνε υπομονή...οι εισαγωγεις είναι εχθροί του λαού. Μέχρι να γίνουν εγκαίνια σε ελληνικό εργοστάσιο παραγωγής μοτοσυκλετών, ο σαρακακης θα πρέπει να περιμένει την έγκριση των αρμοδιωνΕ επιτροπώνΕ

spyrval
09/09/2015, 22:15
Και από λάστιχα όλους με σλικ μας βλέπω σε λίγο...

giannis1070
09/09/2015, 23:47
Είχαν πει ότι θα γίνουν κάποιες αλλαγές αρχές Σεπτέμβρη όσον αφορά τις εισαγωγές από εταιρείες, αλλά τώρα με τις εκλογές δε νομίζω να γίνει κάτι.

MG-KTiNoS
10/09/2015, 07:48
Κάνε υπομονή...οι εισαγωγεις είναι εχθροί του λαού.

(και όχι μόνο...)
:lol:


Άσε που σου δεΖμεύουν τα λεφτά για 2 μήνες ΠΡΙΝ την εισαγωγή.
:plaf:

amyroukai
10/09/2015, 07:54
Οι εταιρίες ποτέ δεν είχαν πρόβλημα εισαγωγών. Τώρα από ότι κατάλαβα έχουν μικρότερο ακόμα και λιγότερη Βαβούρα. Οπότε αν κάτι αργεί δεν φταίνε τα cc φταίει ο αντιπρόσωπος.

πυξιδας990
10/09/2015, 08:12
Οι εταιρίες ποτέ δεν είχαν πρόβλημα εισαγωγών. Τώρα από ότι κατάλαβα έχουν μικρότερο ακόμα και λιγότερη Βαβούρα. Οπότε αν κάτι αργεί δεν φταίνε τα cc φταίει ο αντιπρόσωπος.

λαθος.φταινε και μαζι οι επιτροπες που πανε με το σταγονομετρο.το προβλημα δεν ειναι μονο στα ανταλακτικα,αλλα σε ευρη φασμα των προιοντων.εμεις στα παπουτσια εχουμε χοντρο προβλημα

BLiTzER
10/09/2015, 08:20
Κι εμείς είχαμε πρόβλημα. Αυτόν τον μήνα είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα, αλλά ακόμα παρακαλάμε τράπεζες για τιμολόγια του Ιουλίου...

mikes
10/09/2015, 08:27
Εγω παντως που ηθελα σωμα. ψεκασμου, μεσα ιουλη δεν μπορουσαν να μου το φερουν λογο των κοντρολς.. Το ξαναπαραγγειλαμε τη προηγουμενη βδομαδα και το ειχα μεσα σε 3 μερες..

giannis1070
10/09/2015, 08:40
Εγω παντως που ηθελα σωμα. ψεκασμου, μεσα ιουλη δεν μπορουσαν να μου το φερουν λογο των κοντρολς.. Το ξαναπαραγγειλαμε τη προηγουμενη βδομαδα και το ειχα μεσα σε 3 μερες..

Εγώ κάνω κάθε εβδομάδα 2 τηλέφωνα στον Σαρακάκη, στο τμήμα Ανταλλακτικών και παίρνω διαρκώς την ίδια απάντηση. Ούτε τηλεφωνητή να είχαν βάλει.

GFawkes
10/09/2015, 08:47
Giannis

Δικιο εχεις αλλα το θεμα δεν εχει να κανει με τα capital controls αλλα με τον Σαρακακη.....


Παντα ετσι ηταν απο την δεκαετια του 80...

Αρχιδ@ς μεγαλος....

amyroukai
10/09/2015, 08:57
λαθος.φταινε και μαζι οι επιτροπες που πανε με το σταγονομετρο.το προβλημα δεν ειναι μονο στα ανταλακτικα,αλλα σε ευρη φασμα των προιοντων.εμεις στα παπουτσια εχουμε χοντρο προβλημα

Έχεις μείνει λίγο πίσω, οι επιτροπές τέλος... Αυτό διαβάσαμε τουλάχιστον ότι ως 10000 αν θυμάμαι καλά, πλέον αποφασίζουν οι τράπεζες και δεν κολλάει η διαδικασία.
Όταν πάω πχ στην Yamaha και μου λέει "αεροπορική" παραγγελία, δεν περνάει από επιτροπή αυτό και η εμπειρία του Μικέ δείχνει ότι μάλλον αυτό που λέω παραπάνω έχει εφαρμοστεί ήδη.
Τώρα αν ο όποιος από πάντα προβληματικός εισαγωγέας παρέμεινε προβληματικός και με τα cc, μην τα ρίχνουμε αλλού.

byron
10/09/2015, 09:00
Οι εταιρίες ποτέ δεν είχαν πρόβλημα εισαγωγών. Τώρα από ότι κατάλαβα έχουν μικρότερο ακόμα και λιγότερη Βαβούρα. Οπότε αν κάτι αργεί δεν φταίνε τα cc φταίει ο αντιπρόσωπος.

Ε? Κάτι έχεις μπερδέψει, ή είσαι εκτός κύκλου εμπορίου, ή κάτι άλλο ήθελες να γράψεις.


(και όχι μόνο...)
:lol:


Άσε που σου δεΖμεύουν τα λεφτά για 2 μήνες ΠΡΙΝ την εισαγωγή.
:plaf:

Κάτι θέλεις να πεις εσύ, αλλά έκανες κοπάνα στο μάθημα. :lol:

spyrval
10/09/2015, 09:00
Εμένα πάντως σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο μου λέγανε ότι έχουν μείνει από ανταλλακτικά. Κι αυτό λόγω των τραπεζών. Ο Σαρακάκης έκανε εισαγωγές (μου είπανε ξαναλέω) 500Κ με 1 εκ. την ημέρα. Μην ξεχνάτε ότι δεν έχει μόνο ανταλλακτικά μηχανών. Οπότε πώς θα καλύψει τώρα όλη τη ζήτηση αφού δεν επιτρέπεται να φύγουν τόσα λεφτά έξω;

byron
10/09/2015, 09:07
Έχεις μείνει λίγο πίσω, οι επιτροπές τέλος... Αυτό διαβάσαμε τουλάχιστον ότι ως 10000 αν θυμάμαι καλά, πλέον αποφασίζουν οι τράπεζες και δεν κολλάει η διαδικασία.
Όταν πάω πχ στην Yamaha και μου λέει "αεροπορική" παραγγελία, δεν περνάει από επιτροπή αυτό και η εμπειρία του Μικέ δείχνει ότι μάλλον αυτό που λέω παραπάνω έχει εφαρμοστεί ήδη.
Τώρα αν ο όποιος από πάντα προβληματικός εισαγωγέας παρέμεινε προβληματικός και με τα cc, μην τα ρίχνουμε αλλού.

Η παραγγελία της Yamaha για το 1 ανταλλακτικό, δεν αφορά ένα ανταλλακτικό, αφορά ένα πλήθος ανταλλακτικών από τους συνεργάτες που προωθούν τις παραγγελείες στον αντιπρόσωπο, και αυτός με την σειρά του θα πάει στην επιτροπή της τράπεζας ή του Γ.Λογιστηρίου για έγκριση. Και τα 10.000 είναι φραγκοδίφραγκα για μια μεσαία εταιρία, για τις μεγάλες δεν το συζητάμε...
Εκτός αυτού οι τράπεζες έχουν πλαφόν, δεν μπορούν να εγκρίνουν όσα 10ρικα θέλουν. Αν πλαφονάρει -εύκολο μιας και οι εισαγωγές αυτή τη στιγμή είναι στο 1/3 της φυσιολογικής εμπορικής δραστηριότητας- πάμε για άλλα, με σειρά προτεραιότητας και του προϊόντος και του πελάτη κλπ κλπ κλπ.

Εχει βελτιωθεί η κατάσταση, αλλά απέχει μακράν από αυτό που πρέπει να συμβαίνει στο εμπόριο για να κάνει την δουλειά του.

amyroukai
10/09/2015, 09:26
Εχει βελτιωθεί η κατάσταση, αλλά απέχει μακράν από αυτό που πρέπει να συμβαίνει στο εμπόριο για να κάνει την δουλειά του.
Μαζί σου και δεκτά όλα.

Απλά βλέπΣ, Yamaha 3 μέρες και ο άλλος από πότε είπε ότι παίρνει τηλέφωνο...;
Δηλαδή η μοτοδυναμική έχει μπάρμπα στην κορώνη και ο άλλος δεν έχει;

GFawkes
10/09/2015, 09:28
Μαζί σου και δεκτά όλα.

Απλά βλέπΣ, Yamaha 3 μέρες και ο άλλος από πότε είπε ότι παίρνει τηλέφωνο...;
Δηλαδή η μοτοδυναμική έχει -stock ανταλλακτικων και σοβαρη οργανωση- και ο άλλος δεν έχει;

Fixed!!

byron
10/09/2015, 09:38
Μαζί σου και δεκτά όλα.

Απλά βλέπΣ, Yamaha 3 μέρες και ο άλλος από πότε είπε ότι παίρνει τηλέφωνο...;
Δηλαδή η μοτοδυναμική έχει μπάρμπα στην κορώνη και ο άλλος δεν έχει;

Αυτό που εγραψε ο GFawkes. Καποιες εταιρίες είχαν στοκάρει ανταλλακτικά και έχουν ακόμα τρόπο να καλύπτουν την ζήτηση. Η Yamaha/aprilia απ΄όσο ξέρω και κάποιες εταιρίες αυτοκινήτων. Ο Σαρακάκης ποτέ δεν είχε κάτι σοβαρό σε stock, χωρίς βέβαια να μπορεί να του πει κάποιος οτι επιχειρηματικά είναι λάθος αυτό. Με Honda/mitsubishi/volvo και ότι είχε παλαιότερα, και το πλήθος οχημάτων που έπρεπε να υποστηρίξει, το logistics της εταιρίας θα έπρεπε να πιάνει τον μισό Βοτανικό για να λειτουργεί χωρίς καθυστερήσεις.

amyroukai
10/09/2015, 09:42
Τι να πω βρε παίδες...

Ότι έχω ζητήσει για το δικό μου (δεκτό είναι παλιό μοντέλο) δεν υπήρχε στοκ. Όταν το πήρα προ 5ετίας είχε μιά σπασμένη μπουζόπιπα από τρυφερό χεράκι μάστορα μάλλον γιατί η #3 βγαίνει λίγο δύσκολα και όπως είπαν στην Αγ. Παρασκευή "είναι η τελευταία στην Ελλάδα, αν σπάσεις και άλλη θα περιμένεις".

byron
10/09/2015, 09:51
Τι να πω βρε παίδες...

Ότι έχω ζητήσει για το δικό μου (δεκτό είναι παλιό μοντέλο) δεν υπήρχε στοκ. Όταν το πήρα προ 5ετίας είχε μιά σπασμένη μπουζόπιπα από τρυφερό χεράκι μάστορα μάλλον γιατί η #3 βγαίνει λίγο δύσκολα και όπως είπαν στην Αγ. Παρασκευή "είναι η τελευταία στην Ελλάδα, αν σπάσεις και άλλη θα περιμένεις".

Ναι, οκ μαζί σου. Και εγώ πριν 30 χρόνια περίμενα εκκεντροφόρο και βαλβίδες 7 μήνες από τον Σαρακάκη. Τα έφερναν με καμήλες μέσω του δρομου του μεταξιού :tooth:

Δεν είναι δυνατόν να έχουν στοκάρει όλους τους κωδικούς, συνήθως στοκάρουν αναλλώσιμα και ανταλλακτικά που έχουν ζήτηση. Η Yamaha παραδοσιακά είχε καλύτερο after market sales, με τον Σαρακάκη να έχει μακράν το χειρότερο. Απλά με τα cc το πράμα δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο.

pipe_smoker
10/09/2015, 09:58
....Και εγώ πριν 30 χρόνια περίμενα....

Α ρε Βύρωνα περάσανε τα χρόνιαααα......

Το διαβάζω και δεν ξέρω αν κυριολεκτείς ή αν κάνεις πλάκα:lol:

byron
10/09/2015, 10:06
Α ρε Βύρωνα περάσανε τα χρόνιαααα......

Το διαβάζω και δεν ξέρω αν κυριολεκτείς ή αν κάνεις πλάκα:lol:

Δυστυχώς δεν κάνω πλάκα...XR350 με βαρεμένο μοτέρ το 1987 Οκ δεν είναι 30 χρόνια, είναι 28...:cry:

GFawkes
10/09/2015, 10:07
Ναι, οκ μαζί σου. Και εγώ πριν 30 χρόνια περίμενα εκκεντροφόρο και βαλβίδες 7 μήνες από τον Σαρακάκη. Τα έφερναν με καμήλες μέσω του δρομου του μεταξιού :tooth:

.

:bawl:

1992

ψαχνω μιζα για το CBX

192.000 δρχ (προΛαφαζανη) περιπου 565€ (τουΤσιπρα)

Βασικος μισθος 80,000δρχ

192.000 δρχ !!!! ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ και με τιμη ανοικτη (Ιαπωνια-Γιεν αν ανεβει πληρωνεις και αλλα χρηματα, αν πεσει...δεν παιρνεις πισω τιποτε)

Τιμη GLX καινουργιο αν θυμαμαι καλα 196,000 δρχ!!!!

Για Mitsubishi/Volvo δεν θα πω τωρα διοτι ειναι νωρις και θα μας κοψει το ΕΣΡ για ακαταλληλο υλικο.(λεγε με τσοντα)

byron
10/09/2015, 10:10
Α ρε Βύρωνα περάσανε τα χρόνιαααα......

Το διαβάζω και δεν ξέρω αν κυριολεκτείς ή αν κάνεις πλάκα:lol:

Δεν έχεις διαβάσει την ιστορία, με εμένα και τον oldman που διεκδικούσαμε τον έναν και μοναδικό εκκντροφόρο για XR350 στην Ελλάδα, ο καθένας για την πάρτη του, χωρίς να γνωριζόμαστε τότε? :tooth:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=36883&page=4&p=695329&viewfull=1#post695329

giannis1070
10/09/2015, 10:28
Τώρα μόλις πήρα τηλ. (τον Σαρακάκη)

Έχει ανοίξει από εχθές η εισαγωγή ΚΑΙ ανταλλακτικών.

noodles
10/09/2015, 10:33
ο σαρακακης νομιζω παντα ειχε προβλημα (λογο του οτι δεν εχει οργανωση και ειναι αφασια γενικα), αλλα τωρα με τα καπιταλ κοντρολς 10πλασιαστηκε το κακο.

πυξιδας990
10/09/2015, 10:33
οπως αναφερθηκε ειναι και και θεμα μεγεθων εταιριων.αλλο 10000ε και αλλο 2000000ε π.χ. που εισαγουν στον τομεα μας

mikes
10/09/2015, 10:47
Το δικο μου παντως δεν υπηρχε ελλαδα... Η ολλανδια η βραζιλια... Και γενικα οτι τους εχω παραγγειλει, παντα το παραλαμβανα αρκετα νωριτερα απ' οτι αρχικα μου ελεγαν..

dimmie_72
10/09/2015, 11:48
Η Yamaha/aprilia απ΄όσο ξέρω και κάποιες εταιρίες αυτοκινήτων.

δεν ισχύει ότι η aprilia έκλεισε την αποθήκη και το παραμικρό έρχεται απο Ιταλία;

pipe_smoker
10/09/2015, 12:42
Δυστυχώς δεν κάνω πλάκα...XR350 με βαρεμένο μοτέρ το 1987 Οκ δεν είναι 30 χρόνια, είναι 28...:cry:

Ω ρε μάγκα μου.

Εγώ το 87 γεννιόμανε κι εσύ έψαχνες εκκεντροφόρους:lol:


Δεν έχεις διαβάσει την ιστορία, με εμένα και τον oldman που διεκδικούσαμε τον έναν και μοναδικό εκκντροφόρο για XR350 στην Ελλάδα, ο καθένας για την πάρτη του, χωρίς να γνωριζόμαστε τότε? :tooth:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=36883&page=4&p=695329&viewfull=1#post695329


Μεγαλεία!!!!

Thank you for the link.

Θα διαβαστεί με σεβασμό στο άθροισμα των χρόνων σας:tooth:

:a07:

byron
10/09/2015, 12:49
Θα διαβαστεί με σεβασμό στο άθροισμα των χρόνων σας:tooth:

:a07:

Ετσιιιι...respect master και ευσέβεια.

Bowleno
10/09/2015, 15:20
Giannis

Δικιο εχεις αλλα το θεμα δεν εχει να κανει με τα capital controls αλλα με τον Σαρακακη.....


Παντα ετσι ηταν απο την δεκαετια του 80...

Αρχιδ@ς μεγαλος....

Έτσι ακριβώς....γιαυτό δεν ξαναπήρα honda από το 1995 και μετά........ Και ο Θεοχαράκης (kawa) μια από τα ίδια είναι....8 μήνες περίμενα ανταλλακτικά για το GPZ 500S

giannis1070
10/09/2015, 16:34
Πολλά παράπονα για τον εν λόγω αντιπρόσωπο.... Εγώ προσωπικά αν και hondakias, δεν χρειάστηκε να εμπλακώ ποτέ μαζί του γιατί ευτυχώς όλες μου οι πτώσεις είχαν μικροζημιές.

Κατά καιρούς όμως άκουγα παράπονα από πολλούς και, είναι κρίμα, να θέλεις να ασχοληθείς με μια μάρκα και να αφιερωθείς σε αυτην και να αντιμετωπίζεις προβλήματα με την εκάστοτε ντόπια κλίκα.

Δυστηχώς είμαι πολύ απογοητευμένος, τόσο που σκέφτομαι να αρχίσω να ασχολούμαι με άλλες μάρκες, ευρωπαϊκου χαρακτήρα και να πάω να πάρω εκείνο το πολυπόθητο 1190 adventure R, που εδώ και 2 χρόνια ονειρεύομαι........:):D