PDA

View Full Version : Φθορα εμπροσθιου ελαστικου



spyrakos35
10/09/2015, 10:48
Οπως θα δειτε στην παρακατω φωτο, υπαρχει ανομοιομορφη φθορα ακριβως στο κεντρο εκει που ειναι οι τρεις αυλακωσεις........

Στο κεντρο (στη μυτη να το πω)το φαγωμα ειναι αισθητα περισσοτερο απ οτι στις πλαινες αυλακωσεις....

Ξερει κανεις τιποτα;

340876

sapila racing
10/09/2015, 10:53
Λογικό φαίνεται εφ όσον ειναι αρκετά βαριά (μην πω τιποτα αλλο) μοτοσυκλέτα και κινείσαι πολύ ευθεία (για να μην το πω αλλιώς κι αυτό). :)

spyrakos35
10/09/2015, 10:55
Λογικό φαίνεται εφ όσον ειναι αρκετά βαριά (μην πω τιποτα αλλο) μοτοσυκλέτα και κινείσαι πολύ ευθεία (για να μην το πω αλλιώς κι αυτό). :)

θα συγκρατήσω το πρώτο μέρος της απάντησής σου και θα κάνω οτι δεν είδα το δευτερο (:lol:)

μπορεί να παίζει ρόλο και το σετάρισμα των αναρτήσεων?

sapila racing
10/09/2015, 11:07
θα συγκρατήσω το πρώτο μέρος της απάντησής σου και θα κάνω οτι δεν είδα το δευτερο (:lol:)

μπορεί να παίζει ρόλο και το σετάρισμα των αναρτήσεων?

Πιστευω οτι περισσότερο παιζει ρόλο η πίεση του ελαστικού και το ελαστικό αυτό καθε αυτό. Δηλαδή πόσο μαλακό σκελετό έχει και αν ταιριάζει σε τετοια μοτοσυκλέτα.
Αν κανεις πολλά χλμ Εθνική πχ, τότε λογικό να γινεται τετραγωνο και το εμπρός και το πίσω.
Αν το πας μια φορα στο τόσο στην πίστα (λέμε τώρα) θα φαγωθεί και στα πλαγια και θα είναι πιο ομοιόμορφο.

DoctoR_k6
10/09/2015, 11:09
Μηπως κανεις πολλες σουζες...?:D

teogtp
10/09/2015, 11:13
Παχυνες ρε μλκ;
:lol:

Με τι πιεση τα δουλεύεις τα ελαστικα;

spyrakos35
10/09/2015, 11:14
Πιστευω οτι περισσότερο παιζει ρόλο η πίεση του ελαστικού και το ελαστικό αυτό καθε αυτό. Δηλαδή πόσο μαλακό σκελετό έχει και αν ταιριάζει σε τετοια μοτοσυκλέτα.
Αν κανεις πολλά χλμ Εθνική πχ, τότε λογικό να γινεται τετραγωνο και το εμπρός και το πίσω.
Αν το πας μια φορα στο τόσο στην πίστα (λέμε τώρα) θα φαγωθεί και στα πλαγια και θα είναι πιο ομοιόμορφο.

μάλλον δεν κατάλαβες

η φρορά στην μύτη του "τετραγώνου" είναι μεγαλύτερη από τη φθορά στις μύτες των κύκλων

340888

όσο για το ελαστικό είναι "gt" οπότε και θεωρητικά συνίσταται για τη δική μου βαριά μοτό

George_Sp
10/09/2015, 11:18
θα πετάξω την επιστημονικιά μου εξήγηση.

ανάλογα τη φορά του ελαστικού μου μας δείχνεις τα 3 αυτά σημεία έχουν διαφορετική φορά πέδησης.
αν υποθέσουμε οτι φρενάρεις στο τετράγωνο σμπρώχνεις ενώ στους κύκλους τραβάς ή το ανάποδο.

επίσης είναι και το στυλ οδήγησης...όταν είναι να ανοίξεις το γκάζι το ανοίγεις ήηηηηηηρεμα σαλάγατα ενώ όταν είναι να φρενάρεις φρενάρεις σα να πετάς άγκυρες και αλεξίπτωτο dragracing :lol:

stam2
10/09/2015, 11:34
βασικά θα επιμείνω κι εγώ, σε πίεση αέρα, και καταλληλότητας ελαστικού (δείκτη βάρους).

το έχω ξαναδεί σε όχι σωστά φουσκωμένο ελαστικό, να συμβαίνει, καθώς τρίβεται εκεί που είναι πιο ευάλωτο λόγω εγκοπών,
αλλά το ίδιο θα συνέβαινε αν ο δείκτης βάρους είναι μικρότερος από το τονάζ του σκάφους...

7Tolis
10/09/2015, 11:42
Απλά φθορά είναι.Εφόσον η μηχανή το 99% της διαδρομής εκεί πατάει,λογικό είναι να έχει φθορά.Τζάμπα μπαίνεις σε σκέψεις.
Στη τελική,μπορεί απλά να πάτησες κάτι εκεί και να πήρε λίγο φάλτσο.

mikes
10/09/2015, 12:04
μάλλον δεν κατάλαβες

η φρορά στην μύτη του "τετραγώνου" είναι μεγαλύτερη από τη φθορά στις μύτες των κύκλων

340888

Αν καταλαβα καλα θες να μας πεις οτι εχεις διαφορα υψους στη φθορα του πελματος...
Αυτο οι λαστιχαδες το λεμε φτερωμα, και συμβαινει απο συνδυασμο τροπου οδηγησης, πιεσης, θερμοκρασιας, και καταστασης οδοστρωματος.... Λογικο ετσι οπως οδηγεις, και στα κατσικοβουνια που πας....

dimmie_72
10/09/2015, 12:16
το πας όλο όρτσα. θέλει και λίγο πλαγιοδρομία. :tooth:

sapila racing
10/09/2015, 12:21
μάλλον δεν κατάλαβες

η φρορά στην μύτη του "τετραγώνου" είναι μεγαλύτερη από τη φθορά στις μύτες των κύκλων

340888

όσο για το ελαστικό είναι "gt" οπότε και θεωρητικά συνίσταται για τη δική μου βαριά μοτό

Οκ δεν το ειχα καταλάβει.
Εφ όσον μιλας γι αυτό το σημείο, η απαντηση ειναι αυτη που σου έδωσε ο Μικες.

Στα πλάγια του ελαστικού αυτό συμβαίνει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό αν υπαρχει θεμα με την ανάρτηση. Και στο κέντρο θα παίζιε ρόλο σιγουρα, αλλά δεν το εχω παρατηρήσει.

chr1s_86
10/09/2015, 12:29
μάλλον δεν κατάλαβες

η φρορά στην μύτη του "τετραγώνου" είναι μεγαλύτερη από τη φθορά στις μύτες των κύκλων

340888

όσο για το ελαστικό είναι "gt" οπότε και θεωρητικά συνίσταται για τη δική μου βαριά μοτό


Από τη φθορά κατά το φρενάρισμα δεν είναι ; Όπως αντίστοιχα και στο πίσω από την επιτάχυνση;

Άντε πάμε βόλτα την Κυριακή να το κάνουμε και στο πλάι έτσι :cool: :p

noodles
10/09/2015, 12:50
λογικο μου φενεται. ειναι το σημειο οπου δεχεται την περισσοτερη πιεση στο φρεναρισμα. μη σε απασχολει, απλα στην επομενη αλλαγη βαλε διαφορετικα λαστιχα (θα εχουν αλλη χαραξη και δε θα φενεται η φθορα). :)

vaska
10/09/2015, 14:32
βασικά θα επιμείνω κι εγώ, σε πίεση αέρα, και καταλληλότητας ελαστικού (δείκτη βάρους).

το έχω ξαναδεί σε όχι σωστά φουσκωμένο ελαστικό, να συμβαίνει, καθώς τρίβεται εκεί που είναι πιο ευάλωτο λόγω εγκοπών,
αλλά το ίδιο θα συνέβαινε αν ο δείκτης βάρους είναι μικρότερος από το τονάζ του σκάφους...


Νταξ τώρα, τον ισοπέδωσες. Γιατί τόση κακία ρε φίλε??

:bawl:

spyrakos35
10/09/2015, 14:39
Νταξ τώρα, τον ισοπέδωσες. Γιατί τόση κακία ρε φίλε??

:bawl:

το λέει και ο oldman στο θρεντακιο με το μπουρί στο σκούτερ..... ΚΩΛΟΠΑΙΔΑΡΑΔΕΣ.....

teogtp
10/09/2015, 15:03
το λέει και ο oldman στο θρεντακιο με το μπουρί στο σκούτερ..... ΚΩΛΟΠΑΙΔΑΡΑΔΕΣ.....

Πες τα ρε.......
Εγω θα τα εκανα ενα μπρος πισω.....
:tooth:

OldMan
10/09/2015, 15:19
Πες τα ρε.......
Εγω θα τα εκανα ενα μπρος πισω.....
:tooth:
Εγω παλι θα τα εκανα ενα δεξι αριστερο..
(να αλλαξει η φορα κυλισης και να γλυτωσουμε απο κατι φουστηδες που δουλεια δεν εχουν και πανε με τον μεγεθυντικό φακό να κοιτανε τις γωνιες των αυλακωσεων..)

Pan (dvs)
10/09/2015, 20:22
Αμα πηγαινεις στις στροφες σαν να καταπιες μπαστουνι ετσι γινονται.




Πλαγιαστο παλικαρι μου,μην το φοβασε.

S705
10/09/2015, 22:25
Έλα μην ανησυχείς.
Εμείς εδώ το έχουμε στο πλαϊνό του ελαστικού και θέμα δεν το κάναμε !!!
340920

bulmont
11/09/2015, 06:35
Οπως θα δειτε στην παρακατω φωτο, υπαρχει ανομοιομορφη φθορα ακριβως στο κεντρο εκει που ειναι οι τρεις αυλακωσεις........

Στο κεντρο (στη μυτη να το πω)το φαγωμα ειναι αισθητα περισσοτερο απ οτι στις πλαινες αυλακωσεις....

Ξερει κανεις τιποτα;

340876



Εμένα ρε Σπύρο γίνεται ακριβώς το αντίθετο..........

Εχει περισσότερη φθορά στις άκρες (στρογγυλό περίγραμμα στην φώτο) και λιγότερη φθορά
στο κέντρο (τετράγωνο περίγραμμα)

Τι να φταίει άραγες;;;;;:bawl::bawl:

340925

spyrakos35
11/09/2015, 06:40
Α, εδω μαζευτηκαν οι γρηγοροι με τα γυαλοχαρτα;

:lol:



Υγ..... Μικέ ευχαριστω ρε συ :beer:

dimmie_72
11/09/2015, 10:39
Υγ..... Μικέ ευχαριστω ρε συ :beer:

η αλήθεια είναι ότι μετά τις αντιδράσεις στο "πούλα την, βάλτην αγγελία" η συμπεριφορά των επαγγελματιών έχει γίνει απατηλά κολακευτική για τους πελάτες. η αλήθεια είναι ότι τα ελαστικά των παιδιών προτίμησαν τον τιμημένο θάνατο. κάτι σαν τα μαλλιά ένα πράμα. ;)

:lol: