PDA

View Full Version : προβλημα καμπανας



giannisglx
11/09/2015, 14:51
Καλημερα παιδια...:lol:
εχω ενα c50 με κινητηρα λιφαν 110
εδω κι καιρο το μηχανακι δυσκολευοταν να παρει μπροστα οταν ηταν κρυο μεχρι που καποια μερα δεν επερνε καθολου με μανιβελα...μονο κατηφορα:lol::lol:
το μηχανακι δεν ειχε σχεδον καθολου συμπιεση...οποτε λεω οι δισκοι θα ναι...τους αλλαξα εχθες ομως παλι τα ιδια:confused:
ξερω οτι θελει και ρυθμισμα απο τη βιδα που ειναι στο καπακι....αν την εχω τερμα ξεβιδωμενη....η μανιβελα παει σα νερο κατω..δεν γυριζει καν ο κινητηρας....αν τη σφιξω τερμα εχει λιγη συμπιεση αλλα οχι οσο θα πρεπε
αν με βοηθουσε κανεις θα μουνα ευγνομων:lol::)

Bowleno
11/09/2015, 15:03
Ti σχέση έχει ο φάντης με το ρετσινόλαδο; :confused: (δίσκοι και συμπίεση....)

giannisglx
11/09/2015, 15:05
Ti σχέση έχει ο φάντης με το ρετσινόλαδο; :confused: (δίσκοι και συμπίεση....)

??????

giannisglx
11/09/2015, 15:07
εχει γιατι οταν πατιναρει....η κινηση περναει στην αλλησιδα και στον αρα δε εχει συμπιεση ;)

Bowleno
11/09/2015, 15:18
Μάλιστα.....:rolleyes:

daz
11/09/2015, 19:55
Ανοίγει η βαλβίδα εισαγωγής και καθώς το έμβολο κατεβαίνει πέφτει μέσα στο θάλαμο καυσης το μείγμα που αποτελείται από βενζίνη και αέρα. Αυτός είναι ο πρώτος χρόνος.
Μετά η βαλβίδα εισαγωγής κλείνει και το πιστόνι καθώς ανεβαίνει συμπιέζει το μείγμα. Αυτός είναι ο δευτερος χρόνος.
Με τις βαλβίδες ακόμα κλειστές και το πιστόνι στο ανώτερο σημείο να έχει ζουπίξει το μείγμα καλά καλά, το μπουζί δίνει σπινθήρα και το μείγμα αρπάζει. Η έκρηξη είναι ο τρίτος χρόνος και σπρώχνει το πιστόνι προς τα κάτω δίνοντας κίνηση που μέσω του σασμάν περνάει στην αλυσίδα.
Στο τέταρτο και τελευταίο χρόνο της λειτουργίας ανοίγει η βαλβίδα εξαγωγής καθώς το πιστόνι ανεβαίνει τα υπολείματα απ' την καυση περνάνε στην εξάτμιση.

Όταν λέμε συμπίεση εννοούμε την πίεση που ασκεί το πιστόνι όταν είναι στο πιο πάνω σημείο του με τις βαλβίδες κλειστές. Ακόμα και αέρας κοπανιστός να υπάρχει εκεί μέσα το πιστόνι με τις βαλβίδες κλειστές δεν μπορεί να φτάσει εύκολα πάνω πάνω γιατί ο αέρας δεν έχει από που να φύγει. Όταν κάποια βαλβίδα δεν κλείνει καλά ο αέρας περνά από εκεί και χάνεται η συμπίεση. Όταν τα ελατήρια του πιστονιού είναι χαλασμένα τότε ο αέρας δραπετεύει απ' τα πλάγια, απ' τα τοιχώματα του κυλίνδρου.


Όταν χαθεί μεγάλο μέρος της συμπίεσης το μηχανάκι δεν παίρνει μπροστά γιατί το μείγμα δραπετεύει απ' τα γνωστά σημεία και δεν μπορεί να γίνει η καύση.

Όταν το μηχανάκι είναι σβηστό τότε είναι πιο δύσκολο να γίνει η ανάφλεξη του μείγματος γιατί ο θάλαμος καυσης είναι κρύος και δε βοηθάει. Γι' αυτό έπαιρνε σε κατηφόρα και όχι με μίζα, μανιβέλα.


Edit.
Αυτά επειδή τον συμπαθούμε τον oldman και δε θέλουμε να πάθει τίποτα. :D

dimmie_72
11/09/2015, 20:29
Ανοίγει η βαλβίδα εισαγωγής και καθώς το έμβολο κατεβαίνει πέφτει μέσα στο θάλαμο καυσης το μείγμα που αποτελείται από βενζίνη και αέρα. Αυτός είναι ο πρώτος χρόνος.
Μετά η βαλβίδα εισαγωγής κλείνει

.................................................................................................... .............................................


αδελφέ υποκλίνομαι
:a012::a012::a012:
εσύ όχι τη Νικόλ οδήγηση αλλά και σε σκύλο προπαίδεια μαθαίνεις.

giannisglx
12/09/2015, 01:02
Ανοίγει η βαλβίδα εισαγωγής και καθώς το έμβολο κατεβαίνει πέφτει μέσα στο θάλαμο καυσης το μείγμα που αποτελείται από βενζίνη και αέρα. Αυτός είναι ο πρώτος χρόνος.
Μετά η βαλβίδα εισαγωγής κλείνει και το πιστόνι καθώς ανεβαίνει συμπιέζει το μείγμα. Αυτός είναι ο δευτερος χρόνος.
Με τις βαλβίδες ακόμα κλειστές και το πιστόνι στο ανώτερο σημείο να έχει ζουπίξει το μείγμα καλά καλά, το μπουζί δίνει σπινθήρα και το μείγμα αρπάζει. Η έκρηξη είναι ο τρίτος χρόνος και σπρώχνει το πιστόνι προς τα κάτω δίνοντας κίνηση που μέσω του σασμάν περνάει στην αλυσίδα.
Στο τέταρτο και τελευταίο χρόνο της λειτουργίας ανοίγει η βαλβίδα εξαγωγής καθώς το πιστόνι ανεβαίνει τα υπολείματα απ' την καυση περνάνε στην εξάτμιση.

Όταν λέμε συμπίεση εννοούμε την πίεση που ασκεί το πιστόνι όταν είναι στο πιο πάνω σημείο του με τις βαλβίδες κλειστές. Ακόμα και αέρας κοπανιστός να υπάρχει εκεί μέσα το πιστόνι με τις βαλβίδες κλειστές δεν μπορεί να φτάσει εύκολα πάνω πάνω γιατί ο αέρας δεν έχει από που να φύγει. Όταν κάποια βαλβίδα δεν κλείνει καλά ο αέρας περνά από εκεί και χάνεται η συμπίεση. Όταν τα ελατήρια του πιστονιού είναι χαλασμένα τότε ο αέρας δραπετεύει απ' τα πλάγια, απ' τα τοιχώματα του κυλίνδρου.


Όταν χαθεί μεγάλο μέρος της συμπίεσης το μηχανάκι δεν παίρνει μπροστά γιατί το μείγμα δραπετεύει απ' τα γνωστά σημεία και δεν μπορεί να γίνει η καύση.

Όταν το μηχανάκι είναι σβηστό τότε είναι πιο δύσκολο να γίνει η ανάφλεξη του μείγματος γιατί ο θάλαμος καυσης είναι κρύος και δε βοηθάει. Γι' αυτό έπαιρνε σε κατηφόρα και όχι με μίζα, μανιβέλα.


Edit.
Αυτά επειδή τον συμπαθούμε τον oldman και δε θέλουμε να πάθει τίποτα. :D

φιλε μου προσπαθοντας να το παιξεις εξυπνος γινεσαι γελοιος μπορω να πω..... αν δεν εισαι σιγουρος γ αυτο που λες μην το λες καθολου παντως τους χρονους τους ξερεις καλα μπραβο σου ...αλλα μεχρι εκει.....;)

Bowleno
12/09/2015, 02:24
φιλε μου προσπαθοντας να το παιξεις εξυπνος γινεσαι γελοιος μπορω να πω..... αν δεν εισαι σιγουρος γ αυτο που λες μην το λες καθολου παντως τους χρονους τους ξερεις καλα μπραβο σου ...αλλα μεχρι εκει.....;)

Δεν ξεκίνησες καλά εδώ...

Γελοίος ο Daz ε; ξανά μάλιστα.....:rolleyes:

daz
12/09/2015, 04:06
αδελφέ υποκλίνομαι
:a012::a012::a012:
εσύ όχι τη Νικόλ οδήγηση αλλά και σε σκύλο προπαίδεια μαθαίνεις.

Όπως βλέπεις δεν είναι πάντα τόσο εύκολο! :lol:
:beer:

vaska
12/09/2015, 08:39
Όπως βλέπεις δεν είναι πάντα τόσο εύκολο! :lol:
:beer:


άντε βρε γελοίε, βρε νούμερο, άντε πρώτα να μάθεις "πως οταν πατιναρει....η κινηση περναει στην αλλησιδα και στον αρα δε εχει συμπιεση" κι μετά έλα να μας κάνεις επίδειξη γνώσεων.
:yuck::yuck:

teogtp
12/09/2015, 08:42
άντε βρε γελοίε, βρε νούμερο, άντε πρώτα να μάθεις "πως οταν πατιναρει....η κινηση περναει στην αλλησιδα και στον αρα δε εχει συμπιεση" κι μετά έλα να μας κάνεις επίδειξη γνώσεων.
:yuck::yuck:

:bawl:

dimmie_72
12/09/2015, 09:20
φιλε μου προσπαθοντας να το παιξεις εξυπνος γινεσαι γελοιος μπορω να πω..... αν δεν εισαι σιγουρος γ αυτο που λες μην το λες καθολου παντως τους χρονους τους ξερεις καλα μπραβο σου ...αλλα μεχρι εκει.....;)

μα πόσο ...... μπορεί να είσαι!

Desperado
12/09/2015, 09:25
Μου θυμησατε την παροιμία - μην προσπαθεις να μαθεις ενα γουρούνι να τραγουδάει...χάνεις τον χρονο σου ενοχλεις και το γουρουνι.......

giannisglx
12/09/2015, 10:44
μηχανικαρες ειστε ρε πουστη μου ολοι εδω μεσω παντως:rolleyes:

devil's animal
12/09/2015, 10:47
φιλε μου προσπαθοντας να το παιξεις εξυπνος γινεσαι γελοιος μπορω να πω..... αν δεν εισαι σιγουρος γ αυτο που λες μην το λες καθολου παντως τους χρονους τους ξερεις καλα μπραβο σου ...αλλα μεχρι εκει.....;)

:moutza::moutza::moutza:

η μονη καμπανα που εχει προβλημα ειναι αυτη που χτυπαει στο κεφαλι σου οταν :a31:

alex k8
12/09/2015, 11:03
φιλε μου προσπαθοντας να το παιξεις εξυπνος γινεσαι γελοιος μπορω να πω..... αν δεν εισαι σιγουρος γ αυτο που λες μην το λες καθολου παντως τους χρονους τους ξερεις καλα μπραβο σου ...αλλα μεχρι εκει.....;)

αρε old που εισαι οταν σε χρειαζομαστε, κανε λιγο υπομονη και θα σου εξηγησει αναλυτικα οταν το δει με εναν ιδιαιτερο και μοναδικο τροπο.....

vaska
12/09/2015, 11:17
μηχανικαρες ειστε ρε πουστη μου ολοι εδω μεσω παντως:rolleyes:

Και ακόμα δεν είδες τπτ. Περίμενε να μπει κι ένας άλλος που θα σου πει ότι τελικά οι χρόνοι στο τετράχρονο (που σου περιέγαψε ο Daz ντε) είναι 5. Ο 5ος είναι το οβελάπ όπως λένε. Εγώ μα την αλήθεια δεν τον έχω δει ποτέΣ.

MG-KTiNoS
12/09/2015, 11:26
μηχανικαρες ειστε ρε πουστη μου ολοι εδω μεσω παντως:rolleyes:

340962

daz
12/09/2015, 12:46
Μη τα βάζετε με το παιδί ρε αλήτες! :lol:

Ρε Giannis...

Γιατί δε μας εξηγείς λίγο καλύτερα να καταλάβουμε τι πάει στραβά?

Οι δίσκοι το μόνο που κάνουν είναι να απομονώνουν το κιβώτιο ώστε να γίνει η αλλαγή ταχύτητας.
Αν πατινάρουν και σου ρίχνει καμιά κούφια η μανιβέλα δεν οφείλεται στο ότι δεν έχει συμπίεση αλλά στο ότι δεν μπορούν να "σπάσουν" την συμπίεση του κινητήρα.
Αυτό όμως είναι άσχετο με το πρόβλημα εκκίνησης, θα το είχες καταλάβει στην οδήγηση, θα το είχες καταλάβει και όταν το έσπρωχνες για να πάρει μπροστά.
Τότε η κίνηση δεν περνάει στην αλυσίδα αλλά χάνεται στους δίσκους που ολισθαίνουν.

teogtp
12/09/2015, 13:11
Μη τα βάζετε με το παιδί ρε αλήτες! :lol:

Ρε Giannis...

Γιατί δε μας εξηγείς λίγο καλύτερα να καταλάβουμε τι πάει στραβά?

Οι δίσκοι το μόνο που κάνουν είναι να απομονώνουν το κιβώτιο ώστε να γίνει η αλλαγή ταχύτητας.
Αν πατινάρουν και σου ρίχνει καμιά κούφια η μανιβέλα δεν οφείλεται στο ότι δεν έχει συμπίεση αλλά στο ότι δεν μπορούν να "σπάσουν" την συμπίεση του κινητήρα.
Αυτό όμως είναι άσχετο με το πρόβλημα εκκίνησης, θα το είχες καταλάβει στην οδήγηση, θα το είχες καταλάβει και όταν το έσπρωχνες για να πάρει μπροστά.
Τότε η κίνηση δεν περνάει στην αλυσίδα αλλά χάνεται στους δίσκους που ολισθαίνουν.

Εσυ πας να φας την καρεκλα του oldman ετσι;
:lol:

daz
12/09/2015, 13:19
Εσυ πας να φας την καρεκλα του oldman ετσι;
:lol:

Το ανέκδοτο με το Χριστό και τα παιδάκια το ξέρεις? :lol:

Θα μπει που θα μπει καποια στιγμή και θα τα δει,
μην έχουμε κάνει μισές δουλειές! :D

giannisglx
12/09/2015, 13:21
[QUOTE=daz;2631850]Μη τα βάζετε με το παιδί ρε αλήτες! :lol:

Ρε Giannis...

Γιατί δε μας εξηγείς λίγο καλύτερα να καταλάβουμε τι πάει στραβά?

Οι δίσκοι το μόνο που κάνουν είναι να απομονώνουν το κιβώτιο ώστε να γίνει η αλλαγή ταχύτητας.
Αν πατινάρουν και σου ρίχνει καμιά κούφια η μανιβέλα δεν οφείλεται στο ότι δεν έχει συμπίεση αλλά στο ότι δεν μπορούν να "σπάσουν" την συμπίεση του κινητήρα.
Αυτό όμως είναι άσχετο με το πρόβλημα εκκίνησης, θα το είχες καταλάβει στην οδήγηση, θα το είχες καταλάβει και όταν το έσπρωχνες για να πάρει μπροστά.
Τότε η κίνηση δεν περνάει στην αλυσίδα αλλά χάνεται στους δίσκους που ολισθαίνουν.[/Q
καταρχα δεν ηθελα να εινωρευτω κανενα εδω μεσα....οπως εκαναν καποιοι γ αυτο και απαντησα αναλογα....θα προτημουσα να μην πουν τιποτα....η να πουν αυτο που ειπες τωρα εσυ.....ναι αυτο εννοω οτι πατηναρωντας το μηχανακι....η μανιβελα παιζει κατι κουφιες....και δε γυριζει το μοτερ.....προφανως και οχι οτι δεν εχει συμπιεση στο χωρο καυσηςς:eek:

giannisglx
12/09/2015, 13:22
καταρχα δεν ηθελα να εινωρευτω κανενα εδω μεσα....οπως εκαναν καποιοι γ αυτο και απαντησα αναλογα....θα προτημουσα να μην πουν τιποτα....η να πουν αυτο που ειπες τωρα εσυ.....ναι αυτο εννοω οτι πατηναρωντας το μηχανακι....η μανιβελα παιζει κατι κουφιες....και δε γυριζει το μοτερ.....προφανως και οχι οτι δεν εχει συμπιεση στο χωρο καυσηςς

MG-KTiNoS
12/09/2015, 13:41
Άσε μας τώρα έχει μοτο τζι πι...

Bob_o_mastoras
12/09/2015, 20:58
Ρε..!! Εδω εχει ψωμι να 'ουμ και 'σεις δε λετε κουβεντα.. :smokin:

:a014:

est
12/09/2015, 21:09
Το μοτέρ σου είναι με την ηλεκτρονική HJM-11a ή με την HJM-13;

giannisglx
12/09/2015, 22:10
Το μοτέρ σου είναι με την ηλεκτρονική HJM-11a ή με την HJM-13;

δε ξερω φιλε :confused:

7Tolis
12/09/2015, 23:01
Γειά σας. 2 κιλά αβανς θα ήθελα.

teogtp
12/09/2015, 23:24
Γειά σας. 2 κιλά αβανς θα ήθελα.

Να σας τυλιξω 1 τεταρτο ντιζα που εχω ευκαιρη;

Bob_o_mastoras
13/09/2015, 02:03
Γειά σας. 2 κιλά αβανς θα ήθελα.

Nα τα τυλιξω ή θα τα φατε εδω;;

toyar
13/09/2015, 06:32
μικρε εχεις ενα c50 με μοτερ lifan και nickname ''giannisglx'' αρα σε πρωτη φαση υπαρχει θεμα τριχασμου προσωπικοτητας
αν το διορθωσεις αυτο και το μηχανακι σου συνεχισει να πατιναρει αλλαξε τα ελατηρια της καμπανας με γνησια honda;)

Nikol1979
14/09/2015, 23:22
αδελφέ υποκλίνομαι
:a012::a012::a012:
εσύ όχι τη Νικόλ οδήγηση αλλά και σε σκύλο προπαίδεια μαθαίνεις.

Εσενα να ξερεις σου εχω στειλει απο Ρεθυμνο μια παντοφλα μα πολυ ξεγυρισμενη με συστημενο, εχε το νου σου αμα βλεπεις ταχυδρομο.


Ανοίγει η βαλβίδα εισαγωγής και καθώς το έμβολο κατεβαίνει πέφτει μέσα στο θάλαμο καυσης το μείγμα που αποτελείται από βενζίνη και αέρα. Αυτός είναι ο πρώτος χρόνος.
Μετά η βαλβίδα εισαγωγής κλείνει και το πιστόνι καθώς ανεβαίνει συμπιέζει το μείγμα. Αυτός είναι ο δευτερος χρόνος.
Με τις βαλβίδες ακόμα κλειστές και το πιστόνι στο ανώτερο σημείο να έχει ζουπίξει το μείγμα καλά καλά, το μπουζί δίνει σπινθήρα και το μείγμα αρπάζει. Η έκρηξη είναι ο τρίτος χρόνος και σπρώχνει το πιστόνι προς τα κάτω δίνοντας κίνηση που μέσω του σασμάν περνάει στην αλυσίδα.
Στο τέταρτο και τελευταίο χρόνο της λειτουργίας ανοίγει η βαλβίδα εξαγωγής καθώς το πιστόνι ανεβαίνει τα υπολείματα απ' την καυση περνάνε στην εξάτμιση.

Όταν λέμε συμπίεση εννοούμε την πίεση που ασκεί το πιστόνι όταν είναι στο πιο πάνω σημείο του με τις βαλβίδες κλειστές. Ακόμα και αέρας κοπανιστός να υπάρχει εκεί μέσα το πιστόνι με τις βαλβίδες κλειστές δεν μπορεί να φτάσει εύκολα πάνω πάνω γιατί ο αέρας δεν έχει από που να φύγει. Όταν κάποια βαλβίδα δεν κλείνει καλά ο αέρας περνά από εκεί και χάνεται η συμπίεση. Όταν τα ελατήρια του πιστονιού είναι χαλασμένα τότε ο αέρας δραπετεύει απ' τα πλάγια, απ' τα τοιχώματα του κυλίνδρου.


Όταν χαθεί μεγάλο μέρος της συμπίεσης το μηχανάκι δεν παίρνει μπροστά γιατί το μείγμα δραπετεύει απ' τα γνωστά σημεία και δεν μπορεί να γίνει η καύση.

Όταν το μηχανάκι είναι σβηστό τότε είναι πιο δύσκολο να γίνει η ανάφλεξη του μείγματος γιατί ο θάλαμος καυσης είναι κρύος και δε βοηθάει. Γι' αυτό έπαιρνε σε κατηφόρα και όχι με μίζα, μανιβέλα.


Edit.
Αυτά επειδή τον συμπαθούμε τον oldman και δε θέλουμε να πάθει τίποτα. :D

...εδω βαζουμε ενα σελιδοδεικτη,να το ξαναδιαβασουμε με καθαρο μυαλο (κατα του χρονου το βλεπω). Αφου καναμε ιδιαιτερο,περναμε και στο e-learning.....


υπαρχει θεμα τριχασμου προσωπικοτητας


:bawl::bawl::bawl:

andreaspetr
15/09/2015, 02:23
Nα τα τυλιξω ή θα τα φατε εδω;;

ενα κουβα ρελαντι ποιος τον ζητησε??

alex k8
15/09/2015, 08:39
του oldman του δωσατε αδεια 3ο group?που ειναι?

Bowleno
15/09/2015, 08:42
ενα κουβα ρελαντι ποιος τον ζητησε??


Εναν κουβά;; :uplate: ένα κεσεδάκι ζήτησα, τι να τον κάνω έναν κουβά; πολύ είναι :bawl:


του oldman του δωσατε αδεια 3ο group?που ειναι?

Εορτάζει σήμερις (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146434) και έχει αφήσει την σφουγγαρίστρα σπίτι......:D

GFawkes
15/09/2015, 08:46
"προβλημα καμπανας"


Γνωστα πραγματα αυτα φιλαρακι...


https://www.youtube.com/watch?v=qLn0B2jI3nM

GFawkes
15/09/2015, 08:50
Μου θυμησατε την παροιμία - μην προσπαθεις να μαθεις ενα γουρούνι να τραγουδάει...χάνεις τον χρονο σου ενοχλεις και το γουρουνι.......

:lol:

+1000

OldMan
15/09/2015, 14:21
Που καταληξαμε ρε μαγκες..???

sniper
15/09/2015, 14:29
Που καταληξαμε ρε μαγκες..???

Κυριακή και γιορτές δεν κλείνεις μάτι μετά τις 8....

Bowleno
15/09/2015, 15:01
Που καταληξαμε ρε μαγκες..???

Στο ότι τα δισκάκια του συμπλέκτη είναι υπεύθυνα για την μειωμένη συμπίεση του παπιού :D


(τι μαθαίνεις εδώ μέσα ρε πστμ.....) :bawl:

OldMan
15/09/2015, 15:04
Στο ότι τα δισκάκια του συμπλέκτη είναι υπεύθυνα για την μειωμένη συμπίεση του παπιού :D

Εσύ μην ειρωνευεσαι γιατί - αν θες να ξερεις - πολλοί μαστορες σφίγγουν τα ελατηρια της καμπανας για να ανεβει η συμπίεση..:smokin:

Bowleno
15/09/2015, 15:09
Εσύ μην ειρωνευεσαι γιατί - αν θες να ξερεις - πολλοί μαστορες σφίγγουν τα ελατηρια της καμπανας για να ανεβει η συμπίεση..:smokin:

:eek::eek::cry::cry::bawl:

sniper
15/09/2015, 15:26
Εσύ μην ειρωνευεσαι γιατί - αν θες να ξερεις - πολλοί μαστορες σφίγγουν τα ελατηρια της καμπανας για να ανεβει η συμπίεση..:smokin:

Φιλαράκο, αν στα πιάσω και σφίξω, ξέρεις πόσες οκτάβες ανεβαίνεις;

OldMan
15/09/2015, 16:10
Αμα μου τα στριψεις κιολας θα κανω slide μπαρέ...

daz
15/09/2015, 16:18
Που καταληξαμε ρε μαγκες..???

Στο ότι όταν λείπεις τα τεχνικά μπορεί να τα αναλαμβάνει ο giannisglx.:D

George_Sp
15/09/2015, 16:21
Τα τεχνικά είναι του Δάλτονα ρε αλήτη μαφία σουπιά που θα τον κατεβάσεις από το θρόνο! (αλήθεια που χάθηκε αυτή η ψυχή...έχει μέρες να γράψει και μάλλον ακόμα παλεύει να ζωντανέψει το cbr) :cry:

stefanos
15/09/2015, 17:22
Αν είναι παρόμοιο με το c50,
1 Ξεβιδώνεις το παξιμάδι (όχι εντελώς)
2 Μια στροφή βιδωμα η βίδα και μετά ξεβίδωμα μέχρι να νιώσεις κόντρα.
3. Από εκεί βιδώνεις 1/8 με 1/4 τις στροφής και σφίγγεις το παξιμάδι κρατώντας την βίδα ακίνητη με το κατσαβίδι.

Ουσιαστικά εσύ με τα βιδώματα ξεβιδώματα πρέπει να βρείς που αρχίσει να πατάει η βίδα ξεβιδώνοντας μετά , βιδώνεις 1/8 με 1/4 και μετά σφίγγεις το παξιμάδι με ακίνητη βίδα.

OldMan
16/09/2015, 12:49
Πατερα, διευκρινησε για τι μιλας γιατί ο μαγκας μπορεί να νομισει ότι τους λες πως να ρυθμίσει βαλβίδες...

Bob_o_mastoras
16/09/2015, 15:04
Εχω προβλημα και εγω με την καμπανα μου παιδια..
Οταν την χτυπαω δεν ακουγεται οπως παλια.. Καθε απογευμα στον Εσπερινο εχω προβλημα..:(

Desperado
16/09/2015, 15:43
Εχω προβλημα και εγω με την καμπανα μου παιδια..
Οταν την χτυπαω δεν ακουγεται οπως παλια.. Καθε απογευμα στον Εσπερινο εχω προβλημα..:(

Δύο πιθανότητες φίλαι...
α) Το χτυπητήρι σου χάλασε... ή
β) Παίρνεις μια μπατονέτα, καθαρίζεις τα αυτάκια σου και......διορθώθηκε η καμπάνα!!!
:lol::lol:

dimmie_72
16/09/2015, 19:49
Εχω προβλημα και εγω με την καμπανα μου παιδια..
Οταν την χτυπαω δεν ακουγεται οπως παλια.. Καθε απογευμα στον Εσπερινο εχω προβλημα..:(

να στα σφίξει και σένα ο σφίχτης, νανεβάσεις 2-3 οκτάβες... :D

άκου εδώ (https://youtu.be/X0lSGADZ_9A?t=22s) τον Oldman που είχε πάει για jam τι καθαρά παίζει πλέον! πιάνει και συγχορδίες. :lol:

stefanos
16/09/2015, 22:24
Πατερα, διευκρινησε για τι μιλας γιατί ο μαγκας μπορεί να νομισει ότι τους λες πως να ρυθμίσει βαλβίδες...

Μα για το φυγοκεντρικό πάντα (τώρα το διόρθωσα βέβαια γιατί ήταν απολύτως ανάποδα:D).